Weekblad voor Waddinxveen hiócdec de Vrouw De SfUe&el van de week Kris-Kras IH.IvXUllEEM No 509 Vrijdag 18 Maart 1955 10e Jaargang Virei Redactie en Ad ninistratie Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telei. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Met het oog op de a.s. herdenking van het feit, dat ons land 10 jaar ge leden de vrijheid herkreeg zal Ko ningin Juliana op een nog nader te bepalen tijdstip in de voormiddag van Woensdag 4 Mei' a-s. per radio een boodschap richten tot de jeugd van Nederland. De tekst der boodschap zal in het fascimile van het handschrift van Hare Majesteit de Koningin worden afgedrukt op een plaatwerk, waarop een randversiering is aangebracht. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal bevorderen dat aan de leeringen van de 5e en 6e klasse van het "Lager Onderwijs en aan alle leerlingen van het voortge zet Lager Onderwijs, het U.L.O., het Voorbereidend! Hoger en Middelbaar Onderwijs, het Nijverheidsonderwijs, en de kweekscholen, deze plaat op 4 Mei op de openbare als op de bijzon dere scholen worden uitgereikt. Aan de Nederlandse Jeugdgemeenschap zal een aantal dezer platen worden beschikbaar gesteld ter uitreiking aan de niet-schoolgaande jeugd tot 18 jaar. Wanneer die latere geschiedschrij vers regels zullen wijden aan het jaar 1955, dan zal de huidige minister van Economsche Zaken, Prof. Dr. Zijlstra ongetwijfeld genoemd worden als de pionier in de strijd tegen de duurte. Want deze minister begint zo langza merhand beroemd en berucht te wor den het is maar uit welke ge zichtshoek het men bekijkt in de ze materie. De Witwasserijen en de fabrikan ten van haarden en kachels hebben, daarvan reeds een voorproefje ge had. Beide categorieën hebben ge durende enige tijd een prijsstop op hun werkzaamheden c.q. producten gehad. Deze stopprijs is inmiddels opgeheven, omdat minister Zijlstra aan de andere kant ook een grote tegenstander is van iedere vorm van overheidsdwang. Het was dus een tijdelijke noodmaatregeleen corretië. En de betrokkenen hebben inmiddels beterschap beloofd. Maarnu heeft de minister de strijd aangebonden tegen het op permachtige radio-kartèl, waarin onze nationale radio- en televisie toestellen-industrie in Eindhoven ongetwijfeld wel de meeste zeggen schap zal hebben. Feitelijk zijn er twee kartèls een van de Nederlandse industrie, en een van de importeurs van buiten landse toestellen. Minister Cals heeft in de Tweede Kamer medegedeeld, dat er in Ne derland 20.000 televisie-toestellen zijn. De minister wil nog eens on derzoeken of het kijkgeld in kor tere termijnen kan worden betaald. Hij is bereid voor het kijkgeld, net als voor de radiobijdragen, in be paalde gevallen vrijstelling te ver lenen. Een verlaging van het kijk geld is voorlopig onmogelijk. Van overheidswege zal ingaande 15 Maart subsidie worden verleend voor de bouw van particuliere wo ningen. Het bedrag dezer subsidie zal de helft zijn van het bedrag, dat verleend wordt voor z.g. woning wetwoningen. Minister Witte heeft echter als voorwaarde gesteld om voor een subsidie in aanmerking te komen, dat de huurprijs van deze woningen vrij is. Verder is de te bouwen particuliere woning niet gebonden aan de max. i'nhoudsgrens van ten hoogste 500 m3. Voor het jaar 1955 zal ten hoogste voor 8000 particuiere woningen deze halve premie worden gegeven. De opzet van deze subsidiëring is het bou wen van particuliere woningen aan te moedigen. Het vogelpark Avifauna ontvangt geen regeringssubsïdieOp dit park schijnt de doem te rusten, dat er altijd wat mee is. Men kent de stormachtige geschiedenis Hoe het park verleden jaar door een stich ting werd overgenomen, waarvan de wethouder van Alphen, de heer C. M. Deerenberg de -voorzitter werd. De heer A. J. van Geffen werd tot directeur benoemd. Tussen deze directeur en de burgemeester van Alphen is nu weer verschil van mening ontstaan, daar de burge meester op aanklacht van twee ont slagen personeelsleden van Avifau na order gaf, een onderzoek naar vermeende onregelmatigheden in te stellen. Er kwam niets bezwarends aan het licht, zodat de heer Van Geffen de burgemeester verzocht, te worden gerehabiliteerd een verzoek waar hij geen antwoord op kreeg, waarna hij zich tot het pro vinciaal bestuur van Zuid-Holland wendde. Moeilijkheden zijn er echter om te worden overwonnen en Zaterdag, als de poorten van dit vogelpark weer voor het publiek open gaan, zal men kunnen constateren, dat er in het park in de wintermaanden hard' is gewerkt. Of er in de beruchte zaak-Anne- ke Beekman zo hard wordt gewerkt, wagen we te betwijfelen. Dat Jood se meisje is evenals Meindert Pot nog steeds onvindbaar. In herinnering zij gebracht, dat reeds op 25 Februari 1949 het Joodse meisje Anneke Beekman, uit het huis van de dames Van Moorst te Hilversum verdween, nadat de Ho ge Raad de voogdij over dit kind had overgedragen aan de Commis sie Oorlogspleegkinderen. In de Ka mer werden er de Minister nu vra gen over gesteld en de Haagse ad vocaat Mr. I. E. Hes heeft zich tot de officier van justitie te Amster dam gewend met het verzoek, de genen, die bij de kwestie van dit ontvoerde oorlogspleegkind betrok ken ::ijn, te vervolgen. De Minister heeft echter reeds verklaard, dat een moeder-overste in België daar niet voor in aanmerking komt, da,ar zij de Belgische nationaliteit had verkregen. Ziehier een zelfde moeilijkheid als waarmede dé bekende speel huishouder Sooy v. d. Eijnde heeft te maken. Die meneer wil nu wel eens weten waar hij aan toe is, of hij in Nederland of in België woont enheeft onze regering een ulti matum gesteld. Dat is ook al zo'n vreemde geschiedenis, die in „Bene- lux-verband" zonder de Lux moet worden opgelost. Meer moeilijkheden vragen op lossing de staking in de Diamant industrie bij voorbeeld, waar kwes tie is over het nieuwe C.A.O. de eerste algemene werkstaking van de Alg. Ned. Diamantbewerkens- bond In- ruim 50 jaar. Verder het onderzoek naar de melk- en broodprijzen. Minister Man|sholt heeft ver klaard, dat er voor de broodprijs meer kan gebeuren dan een of twee cent verschil, die tussen afgehaald en bezorgd brood gelden. De be- drijfsschappen zal nu worden ge vraagd, wat zij een redelijk verschil vinden tussen afgehaalde en be zorgde melk of brood. Tragischer is echter het drama te Vianen, waar een gezin uit 5 person nen bestaande door gasverstikking om het leven kwam, EXAMEN-EISEN. Zo omtrent deze tijd worden door de leraren de examen-eisen of - vragen gesteld. Eisen en vragen die over enige tijd door examen-candi- daten zullen beantwoord worden en waarvoor zij dan bij een voldoend behaald aantal punten het zo bege renswaardige diploma zullen ont vangen. Aan dat vaststellen van die exa- men-eïsen zit heel wat vast. Ze kunnen heel moeilijk gemaakt wor den en het resultaat is dan een mas sa fouten, waardoor de taxatie van het beslissende cijfer heel moeilijk wordt. En als de opgaven minder moeilijk worden gesteld, dan is er meer recht het cijfer vast te stel len naar het, resultaat. Een andere mogelijkheid is uit de candidaten te halen wat er in zit. Dat betekent, dat de candidaten be rekend' moeten zijn voor het werk dat hen later wacht. Een diploma heeft ook een soort eer waarmede rekening gehouden moet worden. Tenslotte zijn er nog veel meer mogelijkheden. Maar het is mis- schiën nog het allerbeste de exa men-kwestie zo te stellen. Ik geloof, dat begrijpen en inzicht veel be langrijker is dan een ballast aan feitenkennis welke zij zonder begrip niet kunnen toepassen. Heeft de practijk niet méér aan practische jongelui, die door verworven inzicht en begrip in staat zijn een vraag stuk op te lossen. Wijst het mogen gebruiken van een dicti'onnaire Sj? tal van examens niet in dezelfde richting Ik geloof dat we de hele kwestie zó moeten stellenhet is oneindig veel belangrijker te weten wat de leerlingen zullen zijn, dan te vra gen wat zij moeten worden. Laten de leraren dié de examen-eisen vaststellen dit voor ogen houden. KRIS-KRAS HET DIENSTBODE-PROBLEEM. Met de regelmaat van een klok komen er brieven op mijn bureau, waarin gesproken wordt over het probleem, dat men niet, of niet ge schikt meisjes kan krijgen voor de huishouding dienstbode dan wel werkster. En dikwijls eindigt zo'n epistel dan met de vraag: Wat denkt U er van Waarin ligt volgens U de oorzaak Het antwoord hierop is vrij sim pel Omdat er voor het moderne jonge meisje zoveel meer werkgele genheid is dan b.v. een halve eeuw geleden. Ik herinner me nog, dat mijn moeder eens een meisje ont ving, dat wel bij ons in betrekking wilde. Het meisje werd geaccep teerd en mijn moeder zeizoveel verdien je in de week. Dat was een uitgemaakte zaak, waarover verder niet gesproken werd. En eveneens zei mijn moeder de werktijd is van half acht tot acht uur, één vrije avond en Zondagsmddags vrij. Daar werd verder ook niet ever ge redeneerd. Dat was allemaal iets, dat vanzelf sprak. Uit. Kom daar tegenwoordig nu eens mee aan. In de meeste gevallen zegt de aspirant-düenstbodezoveel wil ik verdienen en zoveel vrije avon den wil ik hebben. En als mevrouw daarmee geen genoegen neemt, wel, dan komt de sollicitante niét. En nu zwijgen we helemaal maar over ge tuigschriften. Want daar wordt te genwoordig over gelachen. Een halve eeuw geleden had het dienstertje weinig of niets te ver tellen. In het gunstige geval kon ze haar ontslag nemen, maar dan kon ze in de meeste gevallen in dë plaats van inwoning geen andere betrek king krijgen. Maar tegenwoordig heeft mevrouw niet veel meer te vertellen. Als ze te veel noten op haar zang heeft, zal haar woning er uitzien als een bijenkorf, het ene dienstmeisje weg, het andere er in. En haar naam zal er niet beter op worden. Wie wel eens wat meer dan oppervlakkig dë kleine adver tenties in zijn plaatselijk nieuws blad napluist, zal al spoedig mer ken, dat het dikwijls dezelfden zijn, die een dienstbode vragen. Ik zei' al, dat er tegenwoordig veel meer werkgelegenheid is voor het jonge meisje, dan vroeger. Dat ie op zichzelf natuurlijk verheu gend. De tijd, dat een vrouw des avonds na zonsöndergang niét meer alleen over straat ging, is gelukkig voorbij. De tijd, dat tal van ajnbten en betrekkingen voor de vrouw ta boe waren, eveneens. Vrouwen als Dr. Aletta Jacobs hebben in dit op zicht pionierswerk verricht en als je in 1955 een verslag leest van een Groene «Kruis-jaarvergadering er gens in ons land, alwaar ook enkele dames aanwezig waren, die echter geen stemrecht hadden en evenmin het woord mochten voeren, dan wrijf je toch wel even je ogen uit. Dank zij de welwillende houding van het bestuur, mochten de dames bezoekers na de officiële sluiting hun wensen kenbaar maken, en werden zij door het bestuur beant woord. Het mankeert er nog maar aan, dat dit Groene Kruisbestuur voor de volgende jaarvergadering vaststelt, dat alleen heren toegang hebben Ja, ja, en dat anno Maart 1955 Er zijn dus veel meer mogelijk heden voor het jonge meisje, om wat te verdienen. Wanneer men in aanmerking neemt, dat tegenwoor dig tal van meisjes doorleren, dat er behalve in de huishouding, ar beid te vinden is op fabrieken en bedrijven, ateliers en kantoren, dat het meisje conductrice kan worden bij busondernemingen, dat ze in militaire dienst kan gaan, dat ze in verschillende plaatsen al politie agent kan worden, dat zij de gele genheid heeft om zelfstandig een- beroep te gaan uitoefenen, dat de hoogste ambten voor haar open staan (StaatSsiecretaris(esse) b-v.), dan Is het heus niet te verwonde ren, dat het aanbod voor dienstbode en werkster aanmerkelijk geringer is dan de vraag. Er is bovendien nog een sociale factor in het spel. Vroeger werd het als volkomen normaal beschouwd, als een meisje van de schoolbanken in een diénstje ging. Als dienstbode leerde men immers het huishouden en dat zou te zijner tijd van pas komen, als men ging trouwen. Het beroep „dienstbode" was niét ver nederend en evenmin beneden wel ke stand ook. Het kwam immers vaak voor, dat meisjes uit de betere stand als dienstbode in betrekking gingenWaarom niet Het was immers een specifiek vrouwelijk beroep De fout van deze tijd is enerzijds, dat men niet meer onder een ander wil staan, althans niet in een huishoudelijke betrekking. Voeg daarbij nog het feit, dat de salarië ring in de huishoudelijke betrekkin gen lager is dan in de meeste an dere, dan heeft men het probleem ten voete uit. Want in een fabriek, op een atelier of in een winkel ver dient een meisje van een jaar °f 18 ongeveer twee of drie keer zoveel als dienstmeisje. Terwijl hierbij nog komt, dat men ook veel meer vrije tijd heeft. De stelregel van het he dendaagse geslacht is zo langzamer hand gewordenzo weinig mogelijk werken voor zoveel mogelijk geld. En als men dan als meisje van 18 jaar dertig gulden in de week i'n een fabriek kan verdienen ,dan past men er voor om in een diénstje te gaan voor de helft. Ik heb in deze kolommen al eens eerder betoogd, dat te ver doorge voerd perfectionisme verschillende misstanden met zich mee brengt. Momenteel is een scheve verhou ding ontstaan in het maatschappe lijke leven van de jonge vrouw. Het vak „dienstbode", als ik het zo eens mag noemen, wordt beschouwd als iéts minderwaardigs. Daar trekt men de neus voor op. Als vader van ge wone arbeider opgeklommen is tot afdelingschef of ploegbaas, voor man of bedrijfsleider, dan heb ik voor die man een groot respect. Want dan is hij ongetwijfeld èn een vakman èn een harde werker, die liefde heeft voor zijn werk. Maar., als de dochter van deze man dan uitgaat van het standpunt mijn vader is nu bedrijfsleider en dan past het mij niet meer om doodge woon als dienstmeisje ergens in betrekking te gaan, dan is dit meisje vergeten, dat haar vader aanvankelijk ook begonnen is op de eerst sport van de maatschappelij ke ladder. En breng haar dat nu maar eens aan het verstand Op de Huishoudschool heb ik hierover vaak lange gesprekken ge had met de leerlingen. In vele ge vallen was het echter onbegonnen werk om de meisjes aan het ver stand trachten te brengen, dat het helemaal geen schande is om geheel van onderaf aan te beginnen. De idee, dat dienstbode-spelen, zoals meisjes het dikwijls noemden, iets minderwaardigs is, schijnt in deze tijd al zo vastgeroest te zitten, dat het met redeneren niet meer op te ruimen is. Ek herinner me nog, dat een 17-jarige bakvis vol verachting antwoordde „dienstmeisje, dat is toch geen beroep Dat kan de eer ste de beste suffert Ik ben dan maar liever een beetje ouderwets, want ik heb voor een goede dienstbode, die haar vak be hoorlijk verstaat, diep respect. En als ik de verschillende meisjes zo hier en daar als zodanig zie werken, De boer op 't platteland, de chef van het kantoor, de kapitein van 't schip, de dirigent van 't koor, de heer van het kasteel, de onderwijzeres, de hoge ambtenaar, de leger-officier, de buikige gérant, de chef van het kohier, de directeur der bank, e uitvoerders der wet, de mensen in een queue voor 't postkantoorloket, de ploegbaas van het volk, dat aan de dijken bouwt, de baas van 't personeel, dat op de kaden sjouwt, de vrouw di'e in haar huis aan hulp behoefte heeft, de huizeneigenaar, die van de huren leeft, zij allen kunnen slechts vervullen eigen plicht, als op de mens'lijkheid hun houding is gericht. De eigenwaarde leeft in iéder mensenkind, en wie dat niet beseft, wel, die I's ziende blind. SCHEEPERS Officieële Mededelingen WEG AF SLUITIN G. De ispoowegovergang in de Ka naaldijk, iij de gemeente Moor drecht, zal van 21 t.m. 26 Maart a.s. voor alle wegverkeer gesloten zijn, wegens uitvoering van herstellings- werkzaamhedjen. De Burgemeester van Waddinxveen, A. WARNAAR Jz. dan den-k ik bij mezelf wel eens: jij zult later een flinke huisvrouw wor den, kind. En als ik ambtshalve wel eens hier of daar in een fabriek kom en daar een- kijkje neem op de afdeling, waar de meisjes werken, dan zeg ik het zonder blikken, of blozen tot mijn begeleider of bege leidster hoe zullen de handen van deze meisjes later in hun ei'gen huishouden staan Nee, ondanks het feit, dat we in 1955 leven, en de wereld voor de vrouw bijna net zo wijd open staat als voor de man, zeg ik dienstbode is een mooi, maar bovenal een nut tig beroep. En de jonge vrouw, die er haar neus voor ophaalt, zal straks in haar huwelijk ervaren, dat wat meer dienstbode-ervaring nuttig ge weest zou zijn. Want niet voor niets bewijzen de statistieken niet alleen i'n ons land, maar ook elders, dat de beste huisvrouwen in hun jonge jaren een 'huishoudelijk beroep uit oefenden. DORA WERTH Last van Zenuwen? Mijnhardt's Zenuwtablettet» helpen U er overheen. BINDINGSAVOND BESCHERMING BURGERBEVOLKING. Deze week werden een tweetal bi'nd(ingls-ontspanningsa vonden ge houden voor de ledén van de B.B. Burg. Warnaar opende de avond met een woord van welkom aan de beide wethouders, raadsleden, hoofd commissaris Hess uit Gouda en zijn assistenten. De burgemeester was verrast door de grote opkomst, dit is een teken dat het goed gaat met de B.B., en dit is inderdaad een feit. Toch zou spreker gaarne zien dat die ploegen, dié niet volledig zijn, spoedig aan de verwachtingen zul len voldoen. Ook was spreker lang niet tevreden over de oefenavonden, mede gezien de resultaten bij de gehouden wedstrijden. Het moet routinewerk worden en dit is het nog lang niet. Het is te hopen dat God geeft dat het nooit werkelijk heid wordt, maar als het dit wordt, dan moet men ook paraat zijn.

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 1