Weekblad voor Waddinxveen Macdec de Vrouw De van de week Kris-Kras Frisse vreugde ELKE MORGEN Ken Uzelve. Wrijf Kou en Pijn No. 511 Vrijdag 1 April 1955 10e Jaargang \1ï-i R?iictii ea \i ninistratie Oranjelaan 30. Waddinxveen, Telet. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal! l.Ci bi) vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, famiUeadv.-rteaties 7 ci per m.m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Openen wij ditmaal met het spec taculaire bericht, dat een bekend flatgebouw aan de Vijzelstraat te Amsterdam voor een klein gedeelte ineenstortte, doordien een pilaar van de arcadebouw wat al te stevig on derhanden werd genomen. Het mag een wonder heten, dat dit ongeluk zo bijzonder goed afgelopen OP dat het geen mensenlevens vroeg. De directe oorzaak van de instorting was het onverantwoordelijk wegbik- ken van een pilaar die als steunbeer dienst deed en waarvan men wist, dat hij geen ijzeren kern had. Wie daarvoor de schuld treft, zal worden uitgemaakt door een deskunige, die deze week zal worden genoemd. Voor de schade, door de instorting veroorzaakten die zal nogal wat bedragen, gezien de ravage alsmede het feit, dat dertig personen plotse ling dakloos werden dient vol gens ons Burgerlijk Wetboek de eigenaar van het gebouw op te ko men, ook al kan hij dan later die schade weer op de schuldige verha len. Misschien is dit, betrekkelijk goed afgelopen ongeluk, een vinger wijzing en gaat men nu eens wat meer aandacht schenken aan het feit, dat in deze moderne tijd; veel meer van de fundamenten der hui zen wordt gevergd dan voorheen. Dit geldt inzonderheid voor huizen, die aan een drukke verkeersweg staan, waar geregeld zulke zware vrachtauto's voorbij -denderen, dat sommige huizen staan te schudden. Hoe hecht en stevig ook gebouwd voor inbrekers schijnt niets vei- üg. Dit ondervond de slotheer van Zoelen, wiens kasteel, waarschijnlijk door twee inbrekers werd bezocht, bij welk bezoek voor 3800 aan con tanten, ƒ25.000 aan waardepapieren en nog een aantal gouden voorwer pen en juwelen werden meegeno men. De „heren" moeten wel bij zonder goed op de hoogte zijn ge weest ofzij hebben een beste tipgever gehad. Dit is echter tot nu toe het enige wat de politie heeft kunnen vaststellen. Het is anders wel een mooie wereld tegen woordig Voor een rijksdaalder slaat de een de ander de hersens in doet althans een poging daartoe. Dit ondervond een vrouw in een arbei dersbuurt te Amsterdam, die met een hard voorwerp op het hoofd werd geslagen, waarna zij van haar tas werd beroofd. De dader, die on geveer 20 jaar moet zijn, had een buit' van een rijksdaalder Om geld draait de gehele wereld. Dat hebben we gemerkt bij het op treden van de minister tegen de ra diokartels. De ene prijsverlaging na de andere wordt nu voor de radio toestellen aangekondigd en reeds is een verlaging van 3 tot 5°/o van de eindprijs vrij algemeen doorgevoerd. Degenen, die bij de radiohandel be lang hebben, hopen nu, dat zij door deze verlagingen wederom met de minister kunnen gaan praten, zodat de schorsing ongedaan wordt ge maakt. Om het geld Wat de dader van de geruchtma kende moord te Tilburg heeft be zield, is echter een raadsel. Een kin dermeisje uit Gilze Rijen, dat °P weg was naar haar oude hospita, werd levenloos langs de Lovense Kanaaldijk gevonden. Heeft men- hier met een psycho paat te doen Om even in Til burg te blijvende gemeenteraad heeft de verordening over het zitten op of liggen langs de openbare we gen zo aangevuld, dat een en ander zal zijn toegestaan, als de betrokken personen zich niet op aarfstoot ge vende wijze gedragen. Dit verandert niet veel aan de zaak, omdat, zoals een der raadsle den opmerkte, het heel moeilijk zal zijn, de kantonrechter duidelijk te maken, dat men geen aanstoot gaf, omdat men dan reeds is geverbali seerd. Het is nu alleen maar te ho pen, dat dit artikel met verstand wordt toegepast, zodat de goeden niet met de kwaden moeten lijden. Tot slot nog een Brabantse ge schiedenis het tweelingen-congres, dat in Oirschot op 19 Mei zal wor- Malligheid Eigenlijk wel. Maar och, het vrijgeellen-congres te Gre- venbicht trok ook mensen. Dat tweelingen-gedoe zal took wel een succes worden, al heeft de pastoor deken er van de kansel zijn afkeu ring over uitgesproken. Waar het volk is, is de nering denken ze daar in Brabant EEN UNICUM. In het dorp waar ik vroeger woonde was het altijd een saaie boel, uitgezonderd de Woensdag avond, waarop de harmonie repe teerde en na de repetitie een rond gang maakte. Maar dat verhaal heb ik U al eens verteld. De rest van de week was iedereen weer zichzelf en nooit was er iets dat enige afleiding bezorgde aan de dorpsbewoners. Daarom viel het des te meer op dat eenmaal per jaar Manke Gerrit met zijn trekharmónica het dorp bezocht. Dat was natuurlijk een grote bijzon derheid en al het volk gaf met gra ge handen als Manke Gerrit in een of ander straatje een harmonica solo had uitgespeeld. Dat bezoek duurde op de kop af drie dagen en meestal was er ook nog een bruiloft waarop Manke Gerrit kon spelen. Het dorp wist al precies wanneer Manke Gerrit kwam en een of ander bruidspaar wachtte er dan op. Dat was nu inderdaad een unicum voor het dorp, niet dat trouwen, maar het spelen van Manke Gerrit op de harmonica. Tegenwoordig heb je niet veel unicums meer, we zijn zo erg verwend in alle opzichten,' dat wie alles heel gewoon vinden. Daar om vinden we het ook heel gewoon wanneer vanavond in de cantine van Dobbelmann het -Philharmoni- ca-trio komt concerteren. Er zal al leen maar belangstelling zijn van hen, die van harmonica-muziek houden, maar dit echte Hollandse harmonica-trio verdient veel meer belangstelling. Waarschijnlijk hebt U ze wel eens voor de radio ge hoord, welnu, U kunt het trio nu in levende lijve zien en horen. Ga naar Dobbelmann. KRIS-KRAS mede één bonbon voor ieder en1 een der kinderen vraagt Mama, geef me er nog één, dan zegt U als verfetandige moeder Nee. Straks, over een paar uur misschien, krij gen jullie er nog één, en daarmee is het afgelopen. Waarom zegt U dat Misschien niet in de eerste plaats omdat bon bons duur zijn, misschien ook niet omdat een bonbon beschouwd moet worden als een lekkernij, dan wel vanwege het feit, dat overdaad kan schaden. Er zal zich ook wel eens een gelegenheid voordoen, dat U Uw kinderen ieder een reep choco lade geeft. Maar het blijft dan bij één reep. U geeft elk kind er niet een stuk of drie, vier, afgezien van het feit, dat dit te duur zou worden. Meer vanwege het feit, dat het kind zich onpasselijk zou kunnen eten aan zoveel chocolade. U zorgt er dus voor, dat Uw kinderen met mate genieten van diverse lekkernijen. Maarlegt U zichzelf ook der gelijke beperkingen op bij de nor male maaltijden Bij vele- vrouwen hoor je tegenwoordig de klacht „O, ik word toch zo dik, ik groei dicht Ik word iedere week zwaarder Die lijn van mij is een bron van zorgenz." De oorzaak? Ver keerde voeding. Het wil niet altijd zeggen, dat U teveel eet, maar wel, dat U te veel bepaalde voedselsoor- ten gebruikt. Ook is het vaak een gevolg van teveel eenzijdige voe ding. Brood en aardappelen zÜn onze voornaamste voedingsmiddelen en het staat wel vast, dat wij van bei de te veel gebruiken. Ik heb trou wens in deze kolommen al vaker betuigd, dat wij bij onze middag maaltijd de aardappel als het voor naamste voedingsmiddel beschou wen. Dat is absoluut verkeerd. De aardappel is maar bijzaak. In de aardappel zit niet zo bijster veel en daarom moet tijdens het middag maal het zwaartepunt verlegd wor den' naar de.andere voedingsmidde len. Iedere dag een bord soep en natuurlijk geen vette soep is noodzakelijk. En komt U nu niet aandragen met het oude praatje, dat dit te duur is, want daar is geen sprake van. Soep is zelfs zeer goed koop. Het is alleen maar de vraag, of moeder de vrouw wel .de kunst verstaat om een smakelijk bordje soep te vervaardigen tegen de kost prijs van een gering bedrag. En WIJ ETEN TE VEEL Matigheid, ook in de voeding. De periode van hoogconjunctuur, waarin wij momenteel leven, her bergt in zich verschillende gevaren. Het bekende spreekwoord zegt niet voor niets Het zijn sterke benen, die de weelde kunnen dragen. Met andere woorden het is een levens kunst om van al het goede, dat te bereiken is, op dé juiste wijze te ge nieten. Dit geldt ook en misschien wel juist voor onze voeding. Want het staat vast, dat wij in ons land houden van lekker eten en drinken. Al wil dit nu niet bepaald zeggen, dat wij in de wereld buiten Neder land, bekend staan als smulpapen, we kunnen het vette der aarde des ondanks (behoorlijk waarderen,. En dat is helemaal niet erg, als we onszelf van tijd tot tijd kunnen remmen. Het is met het eten precies zo ge steld als met een borreltje met alle respect overigens voor de ge heelonthouders onder onze lezeres sen en lezers Goede principes kan ik altijd waarderen wie er met mate gebruik van maakt, zal er geen schade van ondervinden. Een glaasje wijn op zijn tijd kan zelfs een nuttige werking hebben. Wie echter wijn bij flessen tegelijk drinkt, zal er al spoedig de nadelige gevolgen van ondervinden1. Welnu, met ons eten is dat precies eender gesteld. Noemt U het een levenskunst, ik vind het uitstekend, maar een feit is, dat we ons ook ten aanzien van dé voeding vaak beperkingen moe ten opleggen. Dat is helemaal niet den geopend. Zowel in Nederland erg. U doet dat toch^ookjj Uw als in het buitenland is er belang- kaderen Afe U een zakje m stelling voor en van heinde en ver bonbons hebt gekocht voor de Zon- Sorden detweelingen verwacht. dag, en U deelt Uw kinderen ervan waar er 1001 variaties zijn op het terrein der soepen zal een huis vrouw, die de kunst verstaat om be hoorlijk eten te koken, er beslist in slagen om iediere dag of om de andere dag op tafel te komen met soep als voorgerecht. Na de soep volgt dan aardappelen en groenten. Maar dat hoeft niet al tijd. Wijzelf bv. eten dikwijls Bami. U kent dat Indische gerecht waar schijnlijk wel. Het voordeel van Bami is, dat U er toch niet tè veel van op kunt en als U ze niet te pe- perig maakt en de sambal met mate bijvoegt, zult U er Uw gezin onge twijfeld een dienst mee bewijzen. Doch laat ik het eerst even heb ben over de aardappelen. Een nor maal, goed gevoed mens, onverschil lig welke werkzaamheden hij ver richt, moet genoeg hebben aan maximum vier aardappelen van normale grootte. Ik ben ervan over tuigd, dat velen bij het lezen van deze regels profesten zullen laten horen in de geest vanDaaraan heb ik beslist niet genoeg. Ik advi seer hen alleen maar probeer het eens. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat U zander meer van de vierde in de eerste versnelling moet gaan overschakelen. Als U dat met Uw auto doet, krijgt U een schok. Bent u gewend een bord vol aardappelen te eten en U begint vandaag Ineens met vier aardappelen, dan krijgt ook Uw maag een schok en hebt U over een uur alweer trek. Dit is ook niet de bedoeling. Schakel dus ge leidelijk aan terug, zodat. U na eni ge tijd gekomen bent op het niveau van c.a. 4 aardappelen per maaltijd. Behalve die vier aardappelen moet U wel meer groenten eten- Straks komen de verse bladgroen ten weer. Vergeet niet, dat hierin de belangrijkste vitaminen voor het lichaam zitten. Vitaminen, die U beslist niet kunt missen. Zeker niet in het voorjaar. Neem dus, als het eenigszins mogelijk is, zoveel moge lijk verse bladgroenten. Maar zorg ook voor (variatie in die groenten. Al hebt IJ straks bij wijze en spre ken een tuin vol spinazie die mis schien gaat schieten, koop dan in ieder geval een paar keer in de week iets anders voor de dis. Knoop altijd goed in Uw oor, dat eenzijdige voeding ruïneuze gevolgen kan hebben. Zelfs met bladgroenten. Va riatie in de voeding is een absolute noodzaak. En als de groente U goed smaakt, neem dan gerust nog een tweede portie. Ik hoor al menig huisvrouw zeg gen Ja, die mevrouw Werth heeft goed praten, maar de groenten zijn duur, peperduur. Toegegevenik heb zelf ook eén huishouden, dus ik weet er alles van. Bovendien ben ik nog in het nadeel, omdat ik ver weg zit van de streken, waar groenten verbouwd worden, zodiat ik altijd aanmetrkepijk meer moet betalen dan elders. Maar als de kostprijs van meer groenten boven Uw weke lijks budget uitgaat, bezuinig dan op andere zaken (b.v. koekjes). Ik kom hierop in een tweede artikel nog nader terug. .iédere dag vlees bij het middageten is niet noodzakelijk, hoewel ik het en dit is een persoonlijke visie wel adviseer. En nu versta ik onder vlees ook vis. Verse vis is als bron van eiwit ook noodzakelijk voor het lichaam. Weet U, dat wij in ons land naar verhouding veel te weinig verse vis eten Minstens éénmaal per week verse vis is noodzakelijk. En bent U in de gelegenheid om tegen redelijke prijs vis te kopen, eet het dan twee keer per week de tweede keer desnoods gebakken. Ik had het over „iedere dag vlees". Denkt U er om, dat te veel vlees ook niet goed is. Eet dus geen grote stukken, maar varieer ook Uw vleesschoteleen lapje, een bal gehakt, een carbonade, een stukje spek enz. Bent U in de gelegenheid om schapen- of lamsvlees te kopen, doe het dan beslist. De voedings waarde, vooral van schapenvlees, is vrij hoog. Dit geldt °ok voor paar- devlees. Eet varkensvlees met mate. Overbodig nog om té adviseren maak Uw jus niet te vet. Wat een eventueel „toetje" be treft, dit laat ik aan ieder persoon lijk over. Niet te vaak pudding, want dit zet weer aan. Als U van dessert houdt, zorg dan ook hier voor variatie een sinaasappel, een bord joychurt, vla, enz. Voor een vindingrijke huismoeder zijn er le gio mogelijkheden. En ten slotte nog dit. Excuseer me bij voorbaat, dat ik nu eens geen blad voor de mond neem, want ik wil het kind precies bij de naam noemen Tussen „eten" en „vreten" is een huizenhoog verschil. Beheers Uzelf ook aan de maaltijd en laat het niet zo zijn, dat U na afloop nog nauwelijks overeind kunt komen. Hoe vaak heeft men na de maaltijd niet last van indigestie, oprispingen, het z.g. zuur, enz. Meestal het gevolg van te veel gegeten te hebben. Over dit onderwerp is natuurlijk nog veel meer te vertellen, en daar om hoop ik er in een volgend artikel nader op terug te komen. DORA WERTH KINDERHUIS PRINSES BEATRIX VRAAGT HELPENDE HANDEN. En waarom zouden dat deze keer nu ook eenis niet UW handen zijn U vindt het als weldenkend mens verschrikkelijk als jonge kinderen hun oudiers verliezen, door welke oorzaak dan ook. U bent ervan overtuigd dat die kinderen goed geholpen moeten worden. Als het aan U zou liggen, dan zoud)en juist dïe kinderen in een prettige gezonde omgeving moeten opgroeien, verzorgd door jonge mensen die er op uit zijn „hun" kinderen een goede opvoe ding te geven. HetKindferhuis „Prinses Beatrix" waarvoor wij hier, zoals ieder jaar, Kletsen is een eigenschap, die 't Nederlandse volk niet siert, En we weten allen heel "goed, Dat 't geroddel welig tiert. Critiseren doen we gaarne, Dat ligt zo in onze lijn, Denkelijk, omdat we zelve Ook niet zulke heiligen zijn Als die buren samen praten, Nou, dan hoor je wel eens wat Duidelijk zi'en ze dan het onkruid Op eens anders levenspad „Zeg, je kent toch die en die Nou, Als je wist, wat 'k van hem weet. En zo kletsen dan de ménsen, Praatjes, smoesjes, bij de vleet. „Mijnheer Zus iis bij de Dinges, Had je dat van hem gedacht?" En zo wordt het roddelpraatje Dan van mond tot mond gebracht. Anderen denkt men te kennen, En men schept zo yeel verdriet, Anderen gaat men critiseren, Maar zichzelve kent men niet. Zij, die veel van anderen weten, Hen bekladden in dteez' tijd, Brengen in deez' vreemde wereld Nog meer leed en narigheid. Ze beseffen niet, die stakkerdis, Dat ze zelf veel erger zijn Anderen schild'ren ze als zondaars, Zelve zijn ze ook niet rein Mensen, staak toch dat geroddel, Kijk eerst eens Uzelve aan, Want ook in Uw eigen tuintje Ziet men 't onkruid welig staan. Wie in eigen tuin gaat werken, Ziet die van een ander niet, En het is toch heus wel nodig, Dat g' Uw eigen tuin eerst wiedt. Ken Uzelve, keur Uzelve, Voor g' Uw medemens beticht Wie zijn eigen tuintje schoonhoudt, Doet alleen nog maar z'n plicht. Wie zichzelf gaat onderzoeken, Heeft voorlopig wel de aijd Heeft voorlopig wel de tijd Werkelijk geen gelegenheid. HENK VAN HEESWIJK. weg met DAMPO Uw aandacht vragen, staat wijd en zijd bekend als een tehuis waar de juiste sfeer heerst. Aan het hoofd staat een jonge vrouw, iemand met het goede begrip voor wat jonge kinderen nodig hebben. Zij wordt bijgestaan door een team van even eens jonge mensen1 met liefde voor hun werk. Dit kinderhuis is één van de 10 tehuizen te Groesbeek van de Ned. Centrale voor Practische hulp aan alleenstaanden van iedere leeftijd en gezinde, kortweg De Centrale P. H. Toen Ds. J. A. Visscher in 1929 deze instelling in het leven riep, heeft hij duidelijk gezegd we moe ten nooit in de eerste plaats vragen naar geloof of overtuigingonze vraag moet zijn wat mag ik voor U doen Dit is een ruim standpunt, waarvoor U ongetwijfeld begrip en sympathie zult hebben. Gezien dit standpunt is het ook volkomen verantwoord dat U, wel ke overtuiging U ook bent toege daan, de helpende hand reikt aan deze instelling. Steeds groter wordt de kring van vriendjen van het kinderhuis Prin ses Beatrixvrienden die natuur lijk helpen om de grote collecte die van 7 tot en met 13 April wordt ge houden, te doen slagen. Met Uw hulp kan het een groot succes worden. Het geld' ligt klaar, want wij leven in een goede plaats met welwillende mensen het moet alleen even opgehaald worden. Uw helpende handen kunnen hier goed werk doen. Bewerkt U des noods alleen Uw naaste omgeving als U weinig tijd beschikbaar hebt. Maakt U de kinderen rijk. U voelt zich immers ook rijk als U merkt dat anderen iets voor U over hebben Mogen wij U vragen U op onder staand adres(sen) aan te melden als collectant(e) De blijde lach van de kinderen dïe zoveel missen, zal Uw beloning zijn Uw aanmelding als medewerker- (ster) wordt gaarne genoteerd door: Mei. N. SEKERIS, Kerkweg 39, Waddinxveen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 1