Weekblad voor Waddinxveen 1/Kocdec de Vrouw De Sfrietyd van de week Kris-Kras No. 512 Vrijdag 8 April 1955 10e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telet. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. De staking van gemeenteperso- neel te Amsterdam is opgeheven. Zij heeft de belangstelling van het gehele land gehad. Daar kan uit blijken, dat Amsterdam nog steeds de hoofdstad is in de hoofdstad werd uitgevochten, wat vrijwel het gehele land bezig hield. Begonnen als een protest-staking die 24 uur zou duren1, groeide dit protest uit tot een definitieve sta king met onbepaalde tijdsduur een staking ook, waarbij enkele par ticuliere bedrijven zich aansloten. Hoe is d'e mens Zo'n etmaal lang wil hij zich nog wel sportief enige onverwachte extra moeite getroosten. Dan wil hij nog wel naar zijn werk wandelen of trachten door middel van een lift toch nog op tijd te komen. Dat ongemak moet echter niet te lang duren „ze" moeten het niet te gek maken En als dan geen eten kan worden ge kookt, omdat ook de werkers in de gasfabrieken er het bijltje bij heb ben neergelegd, als de ziekenhuizen daardoor worden gedupeerd, dan slaat de sympathie voor de stakers al heel gauw omUit practische overwegingen had de leiding van het stakende tram- en buspersneel het dan ook bij die proteststaking moeten laten. Want ondanks de ongetwijfeld rechtvaardige grieven, die men heeft reeds jaren lang wordt in het zo genaamde Georganiseerde Overleg gesproken over een herclassificatie van het lagere gemeentepersoneel, zond,er dat er enige vooruitgang is te bespeuren maakten de stakers de misrekening, dat de grote bon den, NVV, KAB en CNV, wel hun steun zouden verlenen. De stakings kassen bleven hermetisch gesloten en in plaats daarvan gingen de lei ders van de „grote'' bonden tegen elkaar te keer, waarbij de EVC de lachende derde was. Hoewel die communisten natuurlijk alles deden om het stakingsvuur aan te wakke ren, kan niet worden gezegd, dat zij bij een en ander de hoofdrol hebben gespeeld. Er waren heel wat leden van eerstgenoemde bonden, die spon taan aan de protest-staking mede werking verleenden omdat zij tegen de organisaties gerechtvaardigde grieven hebben. Ook aan de andere kant zijn fou ten gemaakt tactische fouten. Een voorbeeld daarvan is, dat de burge- meeter van Amsterdam eerst de sta kers ontslag liet aanzeggen en daar na toch met het stakingscomité wil de onderhandelen, ofschoon vooruit was te zeggen, dat de burgemeester alleen als tussenpersoon voor het overbrengen dér grieven kon optre den. Dat zette weer kwaad bloed de reeds uitgereden wagens gingen weer terug naar de remises mili tairen werden ingeschakeld 'om pontveren te laten varen, om de bus sen te bemannen, om de gasvoorzie- ning te waarborgen. Nu ging het hard tegen hard, doch te verwach ten en te hopen is, dat nu aan deze staking een einde is gekomen de gerechtvaardigde grieven volle dig zullen worden weggenomen. Of er geen slachtoffers zullen vallen is een tweede. Wij spreken in ons land wel veel over de welvaart, maar er zijn nog maar al te veel groepen, die van die welvaart niet zo heel veel merken. Het zijn niet alleen de lagere ambtenaren die grieven hebben. Ruim 600 hogere Rijksambtenaren uit het gehele land kwamen te 's G'ravenhage bijeen. Er werd een motie aangenomen waarin de hou ding van minister Beel in hoge mate werd betreurd en waarin werd ge constateerd, dat het georganiseerd overleg niet aan redelijke eisen be antwoordt. Hoewel de vergadering een model-actie van de hand wees, vroeg het haar bestuur toch met de grootste klem te overwegen, welke stappen kunnen worden gedaan om met alle oirbare middelen een doel treffend overleg tot stand te bren gen. De model-actie is dus, voorlo pig van de baan. Zou ze niet erger zijn geweest dan een staking Om nog even op de Amsterdamse staking terug te komen de niet- Amsterdammer behoeft zijn bezoek aan de hoofdstad niet uit te stellen zeker niet, als op 15 April daar in het R.A.I.-gebouw de tentoonstel ling „De Suiker" weer woröt ge opend. Deze Internationale vakten toonstelling zal groter en interessan ter worden dan een van haar voor gangsters. Dit bleek ons ter perscon ferentie, welke wij dezer dagen be zochten. Een gelukkige samenwer king i's verkregen met „De Keuken hof" te Lisse. Deze uitzonderlijke bloemenshow werd verleden week geopend, doch hoewel onze trein Haarlem-Den Haag te Lisse stilhield was er niemand die uitstapte hetgeen de conducteur de opmer king deed maken „Het is nog te koud voor „De Keukenhof". De man nog gelijk ook ofschoon de lente toch wel ééns zal komen Reeds kleurden de crocussen de velden en al zal Pasen dan geen bol- lendagen opleveren, de bloeitijd komt toch ROLSCHAATSEN. Deze week heb ik zwaar mijn hoofd geschud bij het zien van veel onzinnigheid in een nette, maar 'koude-aardappelstraat met opge schroefde bewoners. Mijn straat Ik woon er al vijftien jaar, maar met mijn straatgenoten kan ik maar niet op goede voet komen. Is ook trouwens niet mogelijk, omdat ik aan haar alluren niet mee wil doen. Maandag kreeg Toosje rolschaat sen waarmede zij practisch alle meiskes en jongskes de ogen uit stak. Haar vader is chaufreur, waarmede ik zeggen wil,..dat een paar rolschaatsen hem een rib uit zijn lijf gekost hebben. De volgende dag waren er nóg twee meisjes die op rolschaatsen stonden. Zo maar gehad, omdat de ouders van deze twee niet konden zien dat Toosje ze ook had. Per slot van rekening hadden zij een betere boterham dan die chauffeur Nog een dag la ter waren er een zestal meisjes en vier jongens die zich de gelukkige eigenaar konden noemen van die dure rolschaatsen. Of djeze ouders allemaal een nog betere boterham hadden dan de twee eersten, be twijfel ik sterk. Maar mijn straat is vol afgunst en de bewoners steken elkaar graag de ogen uit, al zijn ze dan gedwongen op afbetaling te ko pen. Zo is het gegaan met de autopeds en de kinderfietsjes. Toen gezien werd dat de aardigheid er af was en bijna alle kinderen zo'n ding hadden zijn ze aan de rolschaatsen begonnen. De kinderen hebben dat spelletje van de ouders niet door zij rolschaatsen naar hartelust. Maar dat nu die ouders niet wijzer zijn, snp niet. De kinderen wpr- den totaal verknoeid^ want zij den ken huals wij het vragen krijgen we het wel. Ze zijn niet meer te vreden en onbewust helpen zij me de de wangunst op te bouwen. En dan wordt zo heel dikwijls gezegd: de jeugd van tegenwoordig, nou, ho maar. Maar het is de schuld van de ouders, zij laten het kind niet meer het kind. Ik geloof, dat de tijd, van de blok kendoos gezond was. Toen waren de ouders wijze mensen. Maar nu overbluft de ene de andpre. Wat een ongelukkige mensen, wat een on juiste opvoeding geven zij hun kin deren. Dat zal zich later wreken. Ik schud mijn grijze hoofd bij het zien van al die onzinnigheid). Wan neer wordt de mens weer wijs KRIS-KRAS UITSLAG MAART-PRIJSVRAAG. Misschien zijn vele huismoeders in deze dagen te druk met de schoon maak, want het aantal oplossingen, dat gekomen is op de Maart-prijs vraag, is aanmerkelijk minder dan vorige maand. Telden we toen 998 oplossingen, ditmaal haalden we ternauwernood de 200, namelijk 203. Ondianks dit betrekkelijk kleine aantal stond de jury voor een hain of meer moeilijke taak, aangezien een groot deel der ingezonden oplos singen ongeveer op hetzelfde neer kwam. Het ging er dus maar om wie kon een aannemelijke oplossing zo beknopt en toch zo duidelijk mo gelijk omschrijven. Het probleem was in het kort als volgt Mevr. van Dalen geen kinderen heelt een zuster met 6 kinderen (2-11 jaar) en als deze met haar kroost op bezoek komt, staat ze dui zend angsten uit, dat de kinderen iets van haar kraakheldere boeltje zullen besmeuren of vernielen. Het huis van deze zuster brandt tot de grond af en zij doet een beroep op Mevr. van Dalen om haar en haar gezin tijdelijk onderdak te verlenen. Mevr. van Dalen aarzelt, want ze denkt aan haar keurige meubeltjes en de wilde kinderen van haar zus ter. Maar ze stemt toe, zodanige voorwaarden scheppend, dat haar meubelen geen gevaar lopen ver nield te worden. De vraag was nu hoe zoudt U die voorwaarden stel len, als U Mevr. van Dalen was Verscheidene lezeressen gingen van de veronderstelling uit, dat de zuster nog het een en ander uit de brand had kunnen redden. Daar over is in de opgave met geen woord gerept. Mevr. P: A. de V:-W uit Groni'ngen-stad schrijft o.m.„Wat jullie hebt kunnen redden van de brand nemen jullie mee en wat jul lie verder direct nodig hebben, schaf fen julliv alvast aanEi als er niets gered is en de contanten ont breken om terstond! wat aan te schaffen Nee, dit was natuurlijk niet goed. Er waren twee lezeressen, die het minimum van 24 punten behaalden. Van een dezer geef ik hier het ant woord, dat volgens de jury ook het beste van d'e twee was „Maak eerst een lijstje van breek bare en dierbare kleine voorwerpen, die gemist kunnen worden. Aan de hand van dit lijstje zou ik om te beginnen deze in een kast sluiten en d'e sleutel opbergen. Is er geen kast voor .beschikbaar, dan in een kist pakken, dicht spijkeren en op zolder zetten. Meubels, karpetten é.d. zou ik eerst selecteren. (Een huishouden zonder kinderen heeft veel niet noodzakelijk meubilair dat gemist kan worden denk er oni, maak het niet te kaal en ongezellig). Deze zou ik goed voorzien tegen mot, vocht e.d. en ook op zolder zet ten, Het „beste" vloerkleed wordt vervangen dtoor een gewoon. Zijn er geen middelen een „gewoon" vloer kleed te kopen, och, vraag dan eens bij kennissen of familie. In dit geval zullen de mensen zeker helpen als ze kunnen. De hoek op zolder, waar het meubilair staat, moet verboden worden als speelhoek voor de jeugd. Desnoods afzetten. Verder zou ik een flinke hoeveel heid liefde en goede wil opdoen en dan is het heus wel uit te houden voor een poosje. Neem alles die tijd maar niet zo krap en kijk door een andere bril dan gewoonlijk. Wel dient opgemerkt te worden, dat er een goede afspraak moet gemaakt worden voor eventuele beschadiging, verf, meubelen, kapotte ramen e.d.' De inzendster was mevr. C. Beze- lenburg-Mulder, Roemer 1 te Ha- zerswoude, die dit antwoord met een boek bekroond zag. Het tweede antwoord; was, zoals gezegd, in grote trekken hetzelfde. Alleen stelde deze lezeres voor het gebruik van de keuken voor, dat dé een hier 's morgens zou koken en de ander 's middags. Zodat men elkan der niet in de weg zou lopen en ieder ruimschoots tijd had voor een en ander. Ook deze lezeres mevrouw J. P. Klovenaar-de Wilde, West- (of Woest)d'uinstraat 70 I, Amsterdam- West, ontving een boek. Voor een eervolle vermelding kon ditmaal niemand i'n aanmerking ko men, overigens zeer tot onze spijt. ONZE APRIL-PRIJSVRAAG. Voor deze maand weer een ware gebeurtenis. De vader in het gezin Burgers komt plotseling te overlij den. Hij is rijksambtenaar en zijn vrouw blijft achter met een beschei den pensioen. Er zijn vijf kinderen 17, 14, een tweeling van 12 en een nakomertje van 2 jaar. Mevrouw Burgers is op 19-jarige leeftijd ge trouwd en als ze weduwe wordt, is ze dus nog betrekelijk jong. Er verlopen twee jaren en het leed stilt. Het was een ideaal huwe lijk, man en vrouw hielden ontzet tend, veel van elkaar en de harmo nie, ook ten opzichte van de kinde ren, was uitstekend. De oudste, een jongen, acht zich geroepen om moe der bij de opvoeding van de ande ren, terzijde te staan. Vooral het nakomertje, behoorlijk verwend, brengt wel eens conflicten. Kees, de oudste zoon, wil Peter, de jongste, streng opvoeden. Maar moeder wil het meer met liefde. Het tweede kind, een meisje, krijgt op 16-jarige leeftijd kennis aan een bakkers knecht. Maar Kees vindt, dat Jopie - de 16-jarige - nog te jong is en bovendieneen bakkersknecht is toch geen partij voor een dochter van een rijksambtenaar Doch Jo pie zet door en ook Kees komt na een poosje met de bekentenis, dat hij een meisje heeftde dochter van een winkelier. „Dat i's tenminste stand", zegt Jopie schamper. Er zijn regelmatig conflicten in het gezin en moeder Burgers is er niet meer tegenop gewassen. Daar bij komt nog, djat een oude jeugd vriend, een bankemployé, weduw naar zonder kinderen, haar dikwijls opzoekt. Mevrouw Burgers mag hem wel en' als hij haar onder vier ogen formeel ten huwelijk vraagt, weegt de weduwe de voor- en nade len tegen elkaar af, het feitelijk te kleine pensioen, de moeilijkheden t.a.v. de opvoeding der jongste drie kinderen, de bazigheid van Kees, die zich min of meer het hoofd van het gezin voelt en het feit, dat ze zelf nog geen veertig jaar is. Ze acht zich te jong om haar verdere leven weduwe te blijven. Als op een avond de drie jongsten in bed: liggen, en de beide oudsten thuis zijn, vertelt moeder van haar plan om te hertrouwen. Hevig pro test van Kees, die dit ziet als ver raad tegenover zijn overleden va der. Ook Jopie vindt het maar zo-zo, Aan 't kruis gestorven Het onbevlekte Lam, Dat om der menschen wil hier in de wereld quam, Is Godes eygen Soon die neder i's gekomen, Den mensch in all's gelijck, de sonden uytgenomen Ja, heel een1 mensch gelyck, maer Gods des niet-te-min, Die, met den Vader, heeft noch eynde noch begin. 't Is Godes eygen Soon, die aen het kruys gestorven, Heeft, door syn bange doot, het leven ons verworven Heeft ja voor ons betaelt, daer is geen twijfel aen Ons hantschrift is gescheurt, en gants te niet gedaen. Gelooft dan niet alleen dat Christus is gestorven, Maer dat u even selfs door Hem ïs heyl verworven En dat om sijnentwil God u verschoonen sal, En stellen buyten schrick van 't eeuwigh ongeval. JACOB CATS dat er een „vreemde" man in huis zal komen. Het resultaat is, dat Kees dreigt uit huis te zullen gaan op de dag, dat „di'e kerel" er in komt. In mevrouw Burgers ontstaat nu strijd tussen de liefde voor haar kinderen, met name de beide oudste, en de genegenheid, die ze voor haar aanstaande tweede man voelt. Nu is onze vraag: verplaatst U zich in de positie van mevrouw Burgers en neem een beslissing. Wat zult U doen? Hertrouwen of alleen blij ven In het geval U hertrouwt, hoe zal dan de houding van U en Uw tweede man zijn ten opzichte van Kees en Jopie Antwoorden gaarne uiterlijk Dins dag 3 Mei' a.s. op het bureau van dit blad. In de linkerbovenhoek ver melden „April-prijsvraag" en in de brief volledige naam en adres. De beste formulering (eventueel meer dan één) wordt bekroond met een boek. DORA WERTH Gemeenteraadszitting van 1 April WONINGBOUW EN ONTEIGENING. Voor de behandeling van een agenda van slechts twee punten kwam de gemeenteraad bijeen on der voorzitterschap van burgemees ter Warnaar. In de eerste plaats was er het ver zoek van de Chr. woninbouwver- eniging „Ons Begin" om bouw- en grondjvoorschotten voor de bouw van 38 woningen aan de Ieplaan. Het plan omvat 2'4 eengezinswonin gen en 14 étagewoningen, waarvan de bouwkosten worden geraamd op 420.000. Tevens stelden B. en W voor de nodige grond (7000 m2) te verkopen voor 8 per m2. Mevr. Van der Torren vroeg of deze wo ningen uitsluitend1 bestemd zijn voor de leden der vereniging, waarop de voorzitter antwoordde, dat deze hui zen op gelijke wijze worden toege wezen, als tot dusver het geval is geweest. Alleen bij gelijke urgentie gaan de leden der vereniging voor. Het voorstel werd aangenomen. Alvorens het voorstel tot vaststel ling van een onteïgeningsplan in behandeling kwam, vergaderde de raad geruime tijd in geheime zitting. Na de heropening der vergadering deelde de voorzitter mede, dat de eigenaren van het land in de Putte- polder tot dusver een zo hoge prijs vragen, dat B. en W. vrezen, dat langs minnelijke weg de grond niet zal worden gekocht. De heer Van der Breggen b.v. vraagt 9000 per ha., is later teruggekomen op ƒ7500 per ha. met belastingsohade, waar door toch nog een prijs van 8200 zou moeten worden gegeven. Wet houder Oudijk zeide, dat enkele weken geleden nog grond van ge lijke kwaliteit aldaar is verkocht voor 3000 per ha. De heer Venema was van mening, dat bij een onteigeningsprocedure de gemeente zeker voordeliger zal uitkomen. De heer Okkerse vond de gevraagde prijs veel te hoog. Hij had er geen bezwaar tegen, dat de eige naren behoorlijk schadeloos zouden worden maar er dienen grenzen te zijn. De heer Pille merkte op, dat deze grond niet is te vergelijken met d'e grond aan de Sniepweg, die voor 8000 per ha is gekocht. Daar lag al een weg. Het gebied van de Puttepqlder moet geheel ontsloten worden. Ook mevr. Van der Torren en de heren Huizer en Kooijman oordeelden dé gevraagde prijzen veel te hoog en konden zich geheel met het vaststellen van een onteige ningsplan verenigen. Hiertoe werd besloten, onder mededeling van de voorzitter, dat alsnog getracht zal worden tot overeenstemming in minnelijk overleg te' komen. Emmabloemcollecte Er gaat bijna geen Zaterdag voor bij zonder dat men wordt lastig ge vallen door de een of andere col lectant, die een bijdrage vraagt voor een liefdadig of cultureel doel. Niet altijd worden de resultaten van de ze inzamelingen gepubliceerd, maar het is toch opgevallen, dat dikwerf nog vrij belangrijke sommen voor de verschillende verenigingen op de ze wijze binnenkomen. Verheugend is het te mogen constateren, dat het Waddinxveense hart warm klopt voor di'e verschillende doel stellingen. Het is echter opgevallen, dat de zoveel jaren bestaande Emmabloem collecte de laatste tijd hierop een ongunstige uitzondering maakt en dat het eindcijfer jaar-in jaar-uit lager wordt, terwijl er toch voor de tuberculosebestrijding nog zo enorm veel nood'ig is. Zeker, men heeft bijzondere re sultaten met de tegenwoordige wij ze van bestrijding en het aantal pa-

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 1