Weekblad voor Waddinxveen Bouwvakarbeiders opgeli !t! tttoedcc de Vrouw De. Spiegel van de week JmiMa Kris-Kras 29 JUNI M j§i||S|iSi? r" Wereld H el vaartsplan Nutsspaarbank te Waddinxveen No. 523 Vrijdag 24 Juni 1955 lie Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. De Nederlandse Jeugdgemeen schap en de Nederlandse Studen tenraad mogen zich gelukkig prij zen, dat zij voor hun grote bijeen komst in de Pieterskerk te Leiden van Hare Majesteit de Koningin de toezegging kregen, een rede voor de jeugd te willen houden. Deze toezegging deed veel ver wachten, omdat het bekend is, dat onze Koningin slechts het woord neemt, indien Zij iets te zeggen heeft en de magistrale rede, welke de Koningin heeft gehouden, richtte zich dan ook over de hoofden van onze jeugd heen tot de gehele we reld, die er, naar wij vurig hopen de aandacht aan zal schenken, die deze koninklijke woorden verdie nen. Hare Majesteit wees er o.m. op, dat bijna 2/3 der wereldbevol king onvoldoende is gevoed: dat het verschil tussen rijke en arme streken steeds groter wordt en dat er dientengevolge in wijs overleg dient te worden ingegrepen. Uit voerig zette onze vorstin uiteen, dat het ideaal: vrede en weivaart voor allen slechts kan worden bereikt door naastenliefde in de praktijk te brengen. Het is schijnbaar toevallig, dat mensen, die de beoefening der naas tenliefde in hun vaandel hebben ge schreven en deze in vriendschap, liefde en waarheid voortdurend be oefenen de Odd Fellows onge veer te zelfder tijd te Utrecht hun landdag hielden, die door meer dan 600 leden, uit alle streken van ons land was bezocht. Het was daar een prachtige bijeenkomst, waar door vooraanstaade radio-artisten Kunst werd gebracht en dr. J. A. de Koning uiteenzette, wat voor broederschap onder alle volken nodig is. Te Utrecht zijn contacten vernieuwd en verstevigd contacten, die mens aan mens en volk aan volk bindt. Te betreuren is slechts, dat deze independent Order of Odd Fellows niet meer aan de grote weg tim mert en haar idealen in wijder kring verbreidt. Deze Odd Fellows zouden ten deze bij het Prins Bern hard fonds in de leer kunnen gaan. Als regent van dit fonds dat Neder landers die zich op cultureel gebied op bijzondere wijze hebben onder scheiden, eert, heeft Prins Bern hard zilveren anjers uitgereikt aan ir Vincent W. van Gogh, een neef van de geniale schilder, die veel heeft gedaan om de collectie Vin cent van Gogh in stand te houden en deze voor tentoonstellingen be schikbaar te stellen; aan mr. K. P. van der Mandele, te Rotterdam, die in breed verband belangstelling voor de Nederlandse cultuur toonde; aan W. E. A. Scheelen, die te Kerk- rade het initiatief nam en voorts" de organisatie verzorgde van interna tionale muziekconcoursen. In het najaar, als de Koningin en Prins Bernhard een bezoek zullen brengen aan Suriname, zal de vier de anjer ter hand worden gesteld aan pater Ahlbrinck, die weten schappelijk werk verrichte over de Cabraïsche Indianen. Waardeert men het in ons land dus Indien er cultureel goed werk wordt verricht, ook van practische arbeïd kan deze week gewag wor den gemaakt. Rotterdam, dat mede door zijn tentoonstelling, de E 55, een geweldige stroom extra logeer gasten heeft te verwerken, vond de oplossing door een kamphotel in te richten, dat aan 900 personen on derdak kan bieden. Dït kamphotel, bestaande uit 130 twee- en drieper- soons tenthuisjes en nog enige tent zalen, zal een attractie te meer voor de stad aan de Maas blijken te zijn. De tentoonstelling zelf de ont zagwekkende demonstratie van Ne derlandse Energie trekt dagelijks meer bezoekers. Verwacht mag worden, dat de eeuwfeesttentoonstelling, die 2 Juli a.s. door H.M. de Koningin ter ge legenheid van het honderdjarig be staan van de Haarlemmermeerpol der te Hoofddorp zal worden ge opend van 2 tot 16 Juli worden tevens grote feesten gegeven eveneens een groot aantal bezoe kers zal trekken. Ook deze tentoon stelling zal een beeld geven van wat de Nederlandse energie ver mocht en vermag. Om dat te con stateren behoeven we echter niet naar een tentoonstelling. Wij kun nen dat ook in de practijk van het leven zien. En dan denken wij aan de geweldige onderneming, die de heer P. Visser, een fruitteler uit Wijde Wormer, op touw heeft gezet, ten einde het goud, dat de in Augus tus 1917 vergane „Renate Leon- hardt" aan boord heeft, boven de zeespiegel te halen. Het karwei is de moeite ruimschoots waard, om dat er voor 75 millioen gulden aan goud aan boord van dat Duitse schip moet zijn. Met behulp van een geweldige duikerklok hoopt de heer Visser dat goud te kunnen be machtigen. Het is echter de grote vraag, of dat zal lukken. Men zal dit vrij spoedig weten, daar bin nenkort de wferktoren boven de plaats van het wrak zal worden ge sleept. Ongeveer zesduizend men sen hebben een aandeel in deze on derneming genomen, maar ondanks dat :veel vertrouwen hebben wij niet in deze moeilijke en gevaar volle onderneming. VRIJGEZELLENFUIF. Je kunt uiteindelijk altijd een feest op touw zetten. Dat is hele maal geen kunst en er zijn ook in derdaad heel veel mensen die voor elke bijzonderheid kennissen en fa milies uitnodigen om toch vooral maar feest te kunnen maken. Kof fie gebak, koek en dan de fles op tafel, die onder gezang tot op bo dem wordt geledigd'. Nu ben ik met mijn vrouw naar een echte vrijgezellenfuif geweest. Hoe dat mogelijk is?Welnu, U moet weten, dat in onze straat een prachtige team-geest heerst. Nu wo nen wij net in het centrum van vijf getrouwde paren, onszelf meegere kend. Bij een van de vijf woont „hij" op kamers. En om die „hij" gaat het in dit stukje. Is er een reünie bij de een of de ander, dan is „hij" er ook altijd bij. Nu wil het geval, dat „hij" ruim een jaar terug verkering kreeg en nu houdt kil z°- veel van haar dat de volgende maand is uitgekozen om te trouwen. Nu heeft „hij" de vijf getrouwde paren uitgenodigd „zijn" vrijgezel lenfuif bij te wonen. Kijk, op de be wuste feestavond dan, is „hij" be gonnen uiteen te zetten wat hij on der een vrijgezellenfuif verstaat. Nu „hij" de volgende maand zal trouwen is het vrijgezellenleven af gelopen dat was het eigenlijk al zo lang hij verkering had) en omdat het dan voor hem niet meer moge lijk is als vrijgezel feest te vieren, heeft „hij" deze avond georgani seerd, weliswaar in het bijzijn van vijf getrouwde paren, om zelf af scheid te kunnen nemen van zijn vrijgezellentijd. Nou, ik kan U wel zeggen dat het een echte fuif is ge worden en vanzelfsprekend heeft een van de vijf getrouwde mannen in een toespraak hem verteld dat hij de baas moet blijven. De aan staande vrouw van „hij" was er toch niet bij. U ziet wel: altijd kun je feest vieren, altijd is er wel een aanlei ding te vinden. Toch vind ik het leuk. En het werd reeds licht toen ikpardon, mijn vrouw, de sleu tel in het slot stak.... KRIS-KRAS. WOENSDAG 29 JUNI a.s. van Z 9 u ur uw VACANTIEBONBOEKJE inleveren bij C. TOL, Prins Hendrikstraat 1 Achterzijde boekje invullen. Prins Bernhard verjaart Wë«ilillSlpslllll i .v, -lift r' - ';.«4 wm Z.K.H. Prins Bernhard viert Woensdag 29 Juni zijn 44ste ver jaardag. Hij heeft zich door zijn on blusbare activiteit en sportieve lief hebberijen een zeer aparte plaats in het hart van het Nederlandse volk veroverd. Vriendelijkheid en een grote jovialiteit met een diep ge voel voor humor kenmerken het karakter van de vader van onze vier prinsessen. Zijn sportieve prestaties dwingen bewondering af en zijn reizen als vertegenwoordiger van het Neder landse volk leverden gunstige re sultaten op ten aanzien van de in ternationale verhoudingen. Dat hij deze dag nog vele malen in goede gezondheid en temidden van het ons dierbare koninklijke ge zin moge gedenken, is de wens van ons allen. WORDT GEEN SLAVIN VAN UW HUISHOUDING Toen de redactie van dit blad in dertijd besloot tot instelling van een Vrouwenrubriek en mij de vereren de en genoeglijke taak werd opge dragen deze rubriek te verzorgen, had ik uiteraard als oogmerk weke lijks een artikeltje, een babbeltje te schrijven voor de vrouwelijke leze ressen van ons blad. Dat de mannen ook wel eens een schuin oog zouden werpen op „het domein der vrouw" had ik verwacht. Maar dat ik op zekere dag eens een zeer .uitvoerige brief zou krijgen van een lezer, en wel over een vrouwenprobleem, dat had ik niet kunnen voorzien. Dit lijvige epistel ligt thans voor mehet telt zeven kwarto vellen, aan twee zijden djïclit beschreven en ik moet erkennen, dat in de eer ste plaats deze lange brief het le zen waard was en voorts, dat het probleem, dat deze man, vader van enkele kinderen, ook juist is en be sproken dient te worden. De lust bekruipt me, om uit deze noodkreet - want dat is het - stuk ken te citeren. Maar dat doe ik nu eens niet. De gehele klacht komt beknopt omschreven hierop neer: Mijnheer X - op zijn uitdrukkelijk verzoek noem ik nog initialen, noch plaatsnaam - is gelukkig getrouwd, heeft vijf kinderen en een zorgza me vrouw. Wat kan een man nog meer wensen? Bovendien is deze vrouw zuinig en ziet kans rond te komen van een betrekkelijk klein huishoudgeld. Er kan dus iedere week wat opzij gelegd worden voor de kwade dag. Maar En nu ko men de bezwaren. Mevrouw X is nootlt 'klaar. Zij staat 's morgens vroeg op, zorgt er voor dat man en kinderen op tijd naar werk en school kunnen, en doet geheel al leen verder de huishouding en de daaronder ressorterende werkzaam heden. Er wordt dus ook een dienst bode of werkster bespaard, 's Mid dags is het eten op tijd gereed en des avonds eveneens. Dan leren de kinderen hun lessen of gaan spelen. Mijnheer X leest zijn krant of luis ter naar de radio. Maar mevrouw X zit nog tot laat in de avond te verken: kousen of sokken stoppen, v erstellen, naaien, strijken, noemt u maar op. Mevrouw X is nooit klaar. Als er per ongeluk as ge morst wordt OP het vloerkleed, moet de jtcfuuiger er aan te pas komen, want anders loopt het er in en passant worden dan de stoe len en de tafel maar weer opzij ge- Het koninklijke woord dat in de huizen drong, klonk als 'n kloek vermaan gericht tot oud en jong Daar sprak een wijze Vrouw, dé Moeder van ons volk, gelijk een goede fee, der naastenliefde tolk. Zjj plaatste een probleem van centenaarsgewicht, van wereldwijd belang, en een verheld'rend licht. Voor d'oud'ren onder ons lijkt deze last te zwaar; de jeugd bezinne zich op houding en gebaar in een nabij verschiet, opdat niet onder ga 't bereikte welvaartspeil tot veler volken scha. Zolang er honger heerst in enig deel der aard, dreigt een immens gevaar voor 't land dat rijkdom gaart. Een wereld-welvaartsplan, met ruime geest geleid, kan. uitkomst brengen in een wereld vol van strijd. Dat is zo ongeveer de diepe, nobele zin, van wat gesproken werd door onze Koningin. Scheepers. schoven, want dan kan gelijk het gehele vloerkleed even een extra beurt hebben. Een paar vieze vin gers op het dressoir Dadelijk alles er af en met was het gehele blad wrijven. En zo voort, en zo voort- Aan de hand van dit schrijven, zou ik haast moeten constateren, dat mevrouw X een schoonmaakcom- plex heeft. En hoe is het Zondags Dan is er toch weinig te doen. Dat dacht U maar bedden afhalen en weer op maken, pyama's opvouwen, brood en thee klaar maken, weer afwas sen. Intussen is het weer tijd om het eten klaar te maken en daarna weer afwassen en opbergen. En Zondagsmiddags loopt mevrouw X nog eens door het hele huis om te controleren, of alles wel in orde is, doet verder de hele middag niets, anders dan stoelen recht zetten, rommel opruimen en asbakjes le gen. Tijd om met een van de kinde ren eens een avondje uit te gaan, of met haar man eens wat ontspan ning te zoeken, is er niet. Mevrouw X heeft altijd wat te doen. Zij kan gewoonweg niet stilzitten Ik heb in gedachten alle vrouwen, die ik ken, zowel kennissen als fa milie, alsmede reclasseeringsgeval- len ,de revue laten passeren. En al zal het bovengeschetste geval min of meer een uitzondering zijn, ik ken meer van die vrouwen, die eigenlijk nooit klaar zijn dit moet nog gedaan en dat kan niet blijven liggen tot morgen. Tijd om eens ge zellig een middagje te gaan winke len is er natuurlijk helemaal niet en de avonden dat men gezellig samen met manlief uitgaat, zijn per jaar op de vingers van één hand te tellen. Deze vrouwen en er zijn er zo wellicht meer dan U denkt zijn min of meer de slavin van hun huishouden. Ze zijn er als het ware met onzichtbare ketens aan geklon ken en leven in de vaste overtui ging, dat alles terstond in de soep zal lopen, als ze er niet onafgebro ken bij blijven. Bovengenoemde briefschrijver heeft zijn vrouw voorgesteld deze vorfl de Tbekonutf Kanaalstraat 9 Telefoon 668 Mi

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 1