Weekblad voor Waddinxveen Wart C ÏÏloedec de Vrouw De Spi&gd van de week imp ■féLfMrU S s NIEUWS uil woah-plaals* Utfervaarüigheid. hxis-üras Nutsspaarbank te Waddinxveen No. 529 Vrijdag 5 Augustus 1955 lie Jaargang Adres Redactie en Administratie: Verschijnt elke Vrijdag Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 1 Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. 's Woensdagsavonds inzenden. net pracnuge, ctroge zomerweer, waar aue vacanuegangers over-ge- iUKKig mee zjjn, is er h® oorzaaK van, aat hos en neiae KurKdroog woruen. JUe gevoigen olijven niet uit undamcs de tainjrte waarscuu- wingen, met te roKen, nomen er Se- regeid Derichten door van oos- en neiueoranden. z.o Dranden nij net Denenae Kasteel /rreen weer enneie nectaien dos ai. na ten we toen zui nig zijn op ons natuurscnoon riet praentige zomerweer is er mede oor zaan van, aat ae zien te van wen in net nieuws Komt. neze zieitte, aie voor de mens ernstige gevolgen Kan nenoen wordt vernreid aoor ratten, noe in deze aagen het zwemmen m open water ook Ioki, dient men er op te letten, dat men niet m nesmet water een „insse dunt neemt, swem niet m water, waarvan men zeaer weet, dat er ratten bij leven, ue zieKte van Weil waent op u Zo is net z.g. bpmne- meer bij Ede besmet verkiaara, Een .bewoner van Veenendaai die in au meertje iiad gezwommen, moest met deze ziekte in een zitkennuis worden opgenomen, vacantiegan- gers opgeiet. Vuur en water Kunnen Deiae gevaarlijk zijn noe ge vaarlijk de zee is en nu neooen wjj het eens met over ae baders wisten wij al voordat de ramp van 1953 gebeurde. Ken zwakke piek in de noge zeedijk bij JNieuwerkerK aan de IJsel werd ver betera, zen asialtweg van 7V» Kilometer, aange legd over de verhoogae en versterK- te dijk, werd olficieel in gebruik genomen. Dit is een belangrijke ver- keersverbetering, doen nog belang rijker is, dat drie miliioen Neder landers nu veiliger en geruster kun nen wonen. Det plan tot aisiui tmg der zeegaten wordt in bet Wa terloopkundig Laboratorium te Dellt practised bestudeerd. Daar Beigië ook belang heeft bij de afsluiting der zeegaten voor Antwerpen Kan dit een levensbelang zijn heeft men heel hoffelijk 'Bel gische auoriteiten uitgenodigd om hun te laten zien, dat zij geen vrees voor bedreiging van Antwerpen be hoeven te koesteren. In dit laborato rium kan men nauwkeurig nagaan, hoe de stromingen zich zullen ge dragen ,maien ae zeegaten woruell afgesloten, doch de Belgen, die uiter aard alleen het belang van hun eer ste havenstad aan de Schelde zien, lieten zich er niet over uit, of zij werkelijk zijn gerust gesteld. Het is te hopen, dat men ten deze met ver meende Belgische belangen niet al te zeer rekening houdt. Het spreek woord „al te goed is buurmans gek" komt daarbij in gedachtenNu wij het toch over water hebben.in het theater Gooiland beleefde men de sensatie, dat het waterorgel lek sloeg. Duizenden liters water spron gen het toneel op, dat in een oog wenk was overstroomd. De kleed kamers onder het toneel stonden in korte tijd geheel blank. Geen won der, als men weet, dat öp het water een druk van 20 atmosfeer stond. Men had het lek echter spoedig ge vonden en gedicht, zodat nog dezelf de avond een voorstelling met het orgel kon worden gegeven. Gre- venbicht beleefde zijn derde voor stelling van het Vrij gezelleneongres, waar de vrijgezellen en vrijgezellin nen in dit Brabantse dorpje enige dagen meemaakten. Gezellig was het mede te Soestduinen, waar van 4 tot 10 Augustus een internationaal pad vinderskamp wordt gehouden, dat naar de schone naam „Jamborette" luistert. Deze naam wekt dadelijk herinneringen aan de grote Jam boree in 193,7 te Vogelzang gehou den, maar aan de andere kant doet het prettig aan, dat Denen, Noren, Duitserg .Engelsen, Ieren, Schortten en zelfs Amerikanen zoons van militairen die deel uitmaken van de bezettingstroepen in Duitsland naar Soestduinen zijn gekomen, waardoor de internationale broeder schapsgedachte zeker zal worden bevorderdook al is de idee niet nieuw Nieuw is echter wel het telefoon systeem, dat de A.N.W.B. langs de Afsluitdijk instelde, waardoor het mogelijk is, dadelijk met „de buiten wereld" in contact te komen, als er op deze onafzienbare dijk een ver keersongeluk is gebeurd. de tweede dag bewees de installatie haar nut, toen een straal jager van de vliegbasis Leeuwarden, enige kilometers van de Afsluitdijk vandaan verongelukte en in het wa ter terecht kwam. Een schipper die het ongeluk zag gebeuren kon door de nieuwe telefoonverbinding dade lijk alarm slaan, zodat de autoritei ten alle nodige en gewenste maatre gelen konden treffen. Dit alles mocht niet meer baten: de 23-jarige reserve sergeant vlieger Hermsen uit Den Haag was reeds om het le ven gekomen. Helaas: het is de eerste straalja ger niet, die verongelukte en het zal ook de laatste niet zijn. Er zijn verschillende spreekwoor den en gezegden, die betrekking hebben op de buurman, of de bu ren. Het [bovenstaande is er een; voorts denk ïg aan het overbekende: Een goede buur is beter dan een verre vriend; Van je buren moet je het maar hebben. Ook denk ik wei eens aan dat Engelse gedicht, waar in betoogd wordt, dat één mens toch niet de hele wereld kan recht zetten, noch op één dag het werk van jaren doen. Maar het is betèr om het werk te doen, dat voor de hand ligt en je naaste buurman te helpen. Ja, het is belangrijk, om in goede verstandhouding te leven met je buren. Aan dit alles moest ik denken, toen ik een paar weken geleden een brief kreeg van een trouwe lezeres uit het Noorden van ons land. Ze verzoekt me naam en plaatsnaam weg te laten en in dit geval moet ik dit verzoek billijken. Zij heeft namelijk minder prettige ervarin gen met een buurvrouw en haar man met de buurman. Deze lezeres schrijft, dat ze in een afgelegen hoek van een groot dorp wonen. Ca tien minuten lo pen van het eindpunt der bus. Nu heeft men enige maanden geleden nieuwe buren gekregen: man, vrouw en een kind van een jaar. Der tra ditie getrouw is men wederzijds bij elkaar op bezoek geweest en dit heeft ten gevolg gehad, dat zowel buurvrouw als buurman te hooi' en te gras binnen komen wandelen. Via de achterdeur. En ook heeft dit ten gevolge gehad, dat men alles, wat los en vast zit, ter leen vraagt. Dat is ook het ergste niet, maar je moet het altijd weer terugvragen. Uit zichzelf brengen deze vrijposti ge mensen niets terug. En dan somt deze lezeres op, wat ze zo in de loop der laatste weken allemaal aan haar buurvrouw heeft geleend: ik citeer een klein stukje uit deze brief: -,,vorige week kwam ze 's mor gens binnen lopen: Buurvrouw, mag ik éven je schaar lenen? Ik moet een jurkje knippen voor de kleine meid en ik kan mijn schaar nergens vinden. Ik heb het ding meegege ven en nog steeds niet terug. Ge lukkig heb ik er twee of drie. Gis teravond hebben mijn man en Be de balans eens opgemaakt. We zijn er zelf van geschrokken. Voor zover A'e het ons konden herinneren is hiernaast op 't ogenblik van ons: een schaar, 6 postzegels van 10 en 3 van 2 ct, vijf enveloppen, twee kop jes suiker, 4 bouillonblokjes, een nark (die van de buurman is ge broken), een el. gloeilamp, die we zelf nota bene uit een der slaapka mers hebben gehaald, en een twee tal diepe borden, omdat ze onver wacht eters kregen. Voorts een stop naald en een kaartje wol, een schroevendraaier en het spoorboek je. Misschien is er nog veel meer, dat we zo in de loop der laatste we ken uitgeleend hebben, maar ons geheugen laat ons in de steek Deze lezeres vraagt mij raad. Ik moet eerlijk zeggen dat ik even ge lachen heb over de brief. Ik dacht namelijk altijd, dat die lenerij al leen maar voorkwam in moppen- bladen. Vooral dat lenen van de hark b.v. Dat zie je altijd op plaat jes. Doch nu blijkt het ernst te zijn en dan lach ik niet meer. Wat moet ik adviseren? U kunt natuurlijk verschillende wegen be wandelen. Om te beginnen de ach terdeur steevast op slot doen en Uw leverancier zeggen, dat hij aan de voordeur moet komen. Maar dat zal misschien niet veel helpen, aan gezien tal van mensen z.g. een plank voor hun hoofd hebben en dat schijnt met Uw buren ook het ge val te zijn, mevrouw. Een andere methode is: radicaal breken met die lenerij: ronduit zeggen: ik leen niets meer uit En in de derde plaats kunt U het lijstje, dat U opsomde, eens bij Uw buren in de bus deponeren. Hoewel ik vrees, dat het weinig resultaat zal opleveren. Nog een andere me thode i's: hetzelfde toe te passen. U gaat elke dag ook iets lenen bij Uw buren, of U het al dan niet nodig hebt. Doch deze laatste methode is niet bepaald netjes, want dan gaat U hetzelfde doen als U in Uw buren laakt. Nee, bij nadere overweging is wel licht de beste oplossing, dat U met Uw man eens een avondje gaat buurten en dan ronduit en eerlijk opsomt, wat men allemaal al bij U heeft geleend. De dingen, die U in ieder geval terugwenst, Vraagt U op en de rest laat U blauw-blauw. En ten overvloede verzoekt U dan die lenerij tot het uiterste te be perken, want.al te goed is buur mans gek. De meeste radicale op lossing zou natuurlijk zijn: verhui zen, maar dat is in deze tijd ook vrijwel onmogelijk. Tja, na dit bovenstaande blijkt wel overduidelijk de waarheid van het bekende spreekwoord, dat een goede buur beter is dan een vérre vriend. En een goede buur kan men niet te hoog in ere houden Dora Werth «li PRINSES IRENE VERJAART. d Prinses Irene viert haar zestiende verjaardag. Zij mag zich door haar e o ongedwongen houding en haar charmante en sportieve verschijning J verheugen in een grote populariteit onder het Nederlandse volk en d 'het zal haar op deze dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. J p Van ganser harte hopen wij, dat dat het haar gegeven zal zijn deze 0 heugelijke dag nog vele malen te mogen gedenken te midden van - 1 het koninklijke gezin en het Nederlandse volk. g VREEMDE SCHEPEN DOOR DE GOUWE. Dinsdagmorgen was het in de om geving van de hefbrug ongekend druk .Talrijke inwoners wilden het zien dat een aantal vreemde vaar tuigen de brug passeerden. Een aan tal van 77 onderscheiden schepen, behorende tot de Pavilion d'Or (een stertocht, welke ieder jaar in een ander land gehouden wordt) vorm de een zeldzame vloot, bestaande uit Engelse, Franse, Belgische en Finse schepen. De schepen, uit Rotterdam vertrokken, hadden eerst ligplaats gekozen te Gouda, om daarna Haar- len aan te doen en hun tocht te be ëindigen in Amsterdam. Vanzelfsprekend gaf de doortocht van déze vloot een geweldige ver keersstremming. Aan beide zijden van de brug had zich dan ook een lange file van auto's, bussen, voer tuigen en voetgangers opgesteld. Toch was het de moeite waard een kijkje te hebben genomen. AANRIJDING OP DE KERKWEG. Woensdagmorgen ontstond op de hoek van de Kanaalstraat en Be Kerkweg een aanrijding tussen twee personenauto's. De auto be stuurd door de heer Th. Bournan al hier, reed vanaf de Kanaaldijk de Kerkweg op, zonder het stop-gebod in acht te nemen. De uit de richting van het station komende personen auto bestuurd door de heer G. Sand- berg uit Boskoop remde zeer straf pm een aanrijding te voorkomen, doch na een remspoor van circa 11 meter brak zijn rempedaal, waarna de auto nog over geruime afstand doorschoot, na eerst de auto van de heer Bouwman aan de zijkant in el kaar geduwd te hebben. Ook de auto van de heer Z. werd daarbij ernstig beschadigd. De inzit tenden liepen geen letsel op. De rijkspolitie maakjte proces-verbaal op. Wanneer wij dicht bij huis, dan wei op onze reizen de grote werken zien ais KerKen en paleizen, me ons nerinneren aan wat de ouden wrochtten, dan vragen wij ons af hoe zij dat al vermochten. Was d oifervaardigheid in vroeger tijden groter en droeg een eik graag bij met stuiver of met stoter Was de gemeenschapszin gericht op andere dingen dan op de noden die ons thans zozeer omringen? Willen wij nu een som voor edel doel vergaren, dan stuiten we zo licht op allerlei bezwaren dan moet een loterij te baat worden genomen om tot een flink bedrag, een waar succes te komen. Zo is het nu ook weer met het bekende streven de rheuma-iijders kans op vol herstel te geven. Met enkele kwartjes gaan 4 we nu de strijd beginnen, tot keil der lijders en met hoop een prijs te winnen. Scheepers. 221 EVEN OPBELLEN. Ik zou, volgens afspraak met mijn assistent, -direct na mijn thuiskomst van vacantie hem even opbellen om te vernemen of er nog gebeurtenis sen hadden plaats gehad die mijn gang naar de zaak dringend ge wenst maakte. Dus nadat ik kof fers, vrouw en kinderen Maandag morgen in onze woning had afgele verd, zeg ik zo langs mijn neus weg tegen mijn vrouw, dat ik even zou opbellen. Want ik ben een man van punctuele nauwgezetheid en een ge maakte afspraak moet je nakomen. „Toe nou," zegt mijn ega, „wacht even en zet liever de koffers even boven en doe de ramen open en zet even een kopje koffie, want dat hebben we nu wel verdiend". Afijn, dacht ik, laat ik het maar even doen, «Aders hebben we direct al woorden. Dus ik sjouw de koffers naar boven, open de ramen en na ongeveer drie kwartier was ik er in geslaagd koffie te zetten. „Nou, dan ga ik maar even opbellen aan de overkant, vrouw", zeg ik., „Ben je gek", zegt ze, „schenk even koffie en drink een bakje mee, dat opbel len komt straks wel. En wat doe je als man Gehoorzaam zijn als een kleine jongen. Tijdens de koffie kwam mijn schoonmoder aanwip pen. „Even kijken hoe jullie het ma ken", zegt ze. „Goed", zeg ik, „ook een kop koffie?" Terwijl moeder en dochter zaten te babbelen zeg ik„nou, ik ga even". Maar ik kreeg de kans niet. Ik moest aard appelen, groenten, vlees, melk, brood, suiker en nog veel meer spul len halen. Na het eten hebben we samen de koffers uitgepakt en toen de was gedaan, want er wordt heel wat vuil gemaakt in zo'n vacantie. 's Avonds kwart over tien waren we klaar. Toen ben ik naar de overkant gegaan om even op te bellen. Eerst belde ik nog verkeerd aan de an dere kant van de lijn hoorde ik een dame zeggen dat de poes net bezig was. Ze zal mij voor een ander ge houden hebben. Eindelijk had ik mijn assistent aan de lijn, die kwaad was, dat ik hem zowat midden in de nacht opbelde. Ik zij „nou, jongen kalm maar, ik wilde je alleen maar vertellen, dat ik er weer ben". Hij onderbrak me en zei: „ja, dat weet ik, ik zag je bij de groenteboer" KRIS-KRAS Kanaalstraat 9 Telefoon 6 GESLAAGD. Geslaagd voor het Praktijkdiplo ma Boekhouden de heer M. Eegde- man te Gouderak. Hij werd opge leid door de heer R. J. Zui'dema al hier. SPAARGELDEN. Bij dé Spaarbank van de Coöp. Boerenleenbank alhier, werd gedu rende de maand Juli ingelegd 202.802,15 L opgenomen 86.969,82. Het laatst uitgegeven boekje is 7433. Aan het postkantoor alhier werd gedurende de maand Juli 1955 inge legd ƒ25.507,24 en uitbet. ƒ14.896,18.

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 1