Weekblad voor Waddinxveen Moedec de Vrouw De> Spiegel van de week Kris-Kras Hif wist het. RAADSVOORSTELLEN. Nutsspaarbank te Waddinxveen No. 535 Vrijdag 16|SeptemberjJ1955 lie Jaargang Adres Redactie en Administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. lef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Er is een oud gezegde, dat verze kert, dat men door de brand wel eens uit de brand kan komen. Hoe wel deze zegswijze als regel in min der gunstige zin wordt gebruikt, geloven wij, dat zij nochtans kan worden toegepast op de brand, die eind vorige week in een der torens van de bekende Sint Servaaskerk te Maastricht woedde. Het zag er aanvankelijk met die brand lang niet mooi uit: de spits van de middelste toren viel eraan ten offer, doch hoewel enige klei nere luiklokken vielen, is de klok- kenruimte onder deze torenspits be houden gebleven. Ai beloopt de rechtstreekse schade op zijn minst twee ton, (een onmiddellijk: na de brand gevormd ^jactie-comitéSint Servaaskerk" zal er wel kans toe zien, een bedrag bijeen te brengen waardoor gelijk Phoenix de toren, die uit 1880 dateerde, kan worden vervangen door een, die zich beter aanpast bij het fraaie gebouw,dat dan tevens kan worden gerestaureerd. Ons volk in al zijn geledingen en niet alleen het B»K. gedeelte werd opgeschrikt door het onver wachte verschetfdien van Kardinaal De Jong, een paar dagen voordat zijn zeventigste verjaardag zou worden gevierd. Deze kerkvorst, heeft zich vooral in de bezettingsja ren aJs een voortreffelijk an tac tisch leider leren kennen. Hij heeft zeer veel in de geestelijke strijd te gen de bezetters betekend. Uit alle kringen van ons volk kwamen dan ook bewijzen van medeleven bij dit verscheiden tot uitdrukking. In katholieke krigen leeft de hoop, dat wederom een Nederlander kardinaal zal worden. Zeer zeker zal ih R.K. Jkringen eveneens grote, zij het dan een an dere belangstelling zijn voor de zaak Anneke Beekman, die 22 Sep tember voor de vijfde kamer van de Amsterdamse rechtbank zal wor den behandeld. Men herinnere zich deze onverkwikkelijke zaak: de voog dij over Anneke Beekman, een joods oorlogspleegkind, werd bij uitspraak van de Hoge Baad toegewezen aan de commissie oorlogspleegkinderen, doch de Hilversumse dame, die tij dens de oorlog pleegmoeder van An neke was, wordt nu ten laste ge legd, dat zij het kind deed ontvoe ren om het in een klooster in België onder te brengen. Het vreemde van dit geval is, dat het meisje, dat nu 14 jaar moet zijn, nog steeds is „on dergedoken". Een nog vreemder geschiedenis is die van de goudzoekerij, die onder leiding van de heer P. Visser staat. Men wil met behulp van een ber gingstoren het goed, dat het wrak van de Renate Leonhardt in zich heeft, naar boven brengen. Om het met een paar woorden te zeggen: experts hebben verklaard, dat deze onderneming nooit tot een goed ein de kan worden gebracht endat er doden bij zullen vallen, indien men de plannen doorzet. Die plan nen schijnen echter niet te kunnen worden verhinderd, daar het werk buiten de territoriale wateren zal geschieden. De enige voorwaarde, die de Rijkswaterstaat heeft ge steld is, dat het torengevaarte, dat een diepgang van 10 meter heeft, eerst 24 uur in het Noordzeekanaal zal moeten 'drijven, voor toestem ming wordt gegeven, het gevaarte door de IJmuider Noordersluis te slepen. In spanning wacht Nederland en niet alleen de aandeelhouders van deze bergingsmaatschappij af, of de deskundigen dan wel de fantasten gelijk zullen krijgen. Van de goudvisserij naar de „ge wone'' visserij is slechts een stap je. Een aantal leden van Eerste en Tweede Kamer hebben aan enige visserij centra een bezoek gebracht. Daarbij is wel duidejlijk gebleken, dat de Zeeuwen er zich ernstig on gerust over maken, dat het Delta plan, dat binnenkort in de Tweede Kamer zal worden behandeld, de doodsklok zal kunnen luiden over hun internationaal z0 bekende oes tercultuur. Zou de Oosterschelde worden afgesloten, dan zouden daar geen oesters meer kunnen wor den geteeld. Of verplaatsing van deze cultuur mogelijk zal zijn, zou eventueel nader dienen te worden meegemaakt, konden tevens de wensen van de treilvisserij te IJmuiden vernemen en te Apel doorn en Vaassen de moeilijkhe den horen, waarmede de IJsselmeer- vi'ssers hebben te kampen. Dergelijke dagen hoe ver moeiend ook voor de Kamerleden zullen hun nut bij deskundige behandeling van bepaalde onder werpen zeer zeker bewijzen. 227 ONS ZWEMBAD. Waddinxveen prijst zich gelukkig een zwembad te bezitten en heel veel dorpen kijken met lede ogen naar onze goed geoutilleerde zwem inrichting, waarvan in de zomer een druk gebruik wordt gemaakt. Juist daarom heb ik in de afgelo pen weken mijn aandacht geschon ken aan de gebruikers van het zwem bad en ten tweede heb ik met heel veel moeders gesproken en hen de vraag gesteld of ook haar kinderen wel eens gingen zwemmen. Alle moe ders vlogen dirept op de kast en het is uit naam van hen dat dit arti keltje wordt geschreven. En nu weet ik wel, dat het zwemseizoen voorbij is, maar ons gemeentebe stuur kan wellicht °P een van haar vergaderingen dit punt op de agen da plaatsen, zodat een volgend sei zoen een en ander veranderd kan zijn. Na mijn speurtocht heb ik het badrooster 1955 bestudeerd en daar uit blijkt,, dat jongens en meisjes tot 14 jaar resp. op Dinsdag en Vrijdag na 4,15 uur gratis kunnen zwemmen. Dat kan dan tot 5 uur. Op de andere dagen mogen kinde ren blijkbaar niet in het bad ko men, alleen dames en heren. Daar onder mag niet worden verstaan dat ook kinderen toegang hebben, vanwege de mededeling dat op Dinsdag en Vrijdag de kinderen apart vermeld staan. Dat het toe gestaan wordt is een andere zaak. Op het volgend badrooster dient dus vermeld te worden dat ook op de tijden van dames en heren ook kinderen toegang hebben. Maar dan niet voor 25 cent, maar b.v. vcror een dubbeltje In de tweede plaats en dit is het bezwaar van de moeders, dient er voor gezorgd te worden, dat in de vacantietijd de kinderen volop kun nen zwemmen tegen een abnormaal laag tarief. Dat er juist in de va cantietijd elke dag een paar uur gereserveerd wordt voor de vacan- tie-hebbende jeugd en dan niet van elkaar gescheiden, maar meisjes en jongens gezamenlijk,. Want Pietje heeft een zusje, die met hem mee zou kunnen en Trijntje een broertje waarmee ze kan optrekken. Het is toch overal al lang ui't de mode dat kinderen gescheiden moeten zwem men. Geef de kinderen elke dag van 25 uur; de ouderen kunnen na die tijd altijd nog gaan zwem men. En dan b.v. op een abonne ment, dat geldig is gedurende de vacantietijd entegen zeer lage prijs. Er wordt propaganda ge maakt om zwemmen te leren, wel nu, geef de jeugd gelegenheid en deel het badrooster, dat misschien al 25 jaar ongeveer eender is, an ders in. We moeten nu eenmaal met onze tijd mee, ook het zwembad. Niet alleen dat, ook het publiek ver andert. En men voorkomt er zeker mee, dat onze jeugd in de Gouwe gaat zwemmen. Onze moeders wach ten op die verandering Ende jeugd is er mee geholpen. KRIS-KRAS „MOET JE VANAVOND WEER DE DEUR UIT?" Wederzijds begrip voor el kanders hobby's is nodig. De lange avonden naderen weer met rasse schreden. Dit betekent, dat het verenigingsleven uit zijn zomerslaap gaat ontwaken; de clubs, organisaties en wat dies meer zij in dorpen en steden, komen geleidelijk aan weer op volle toeren. Mijn man zei een paar jaar geleden eens spot tenderwijs: „Als het zwembad dicht gaat, nemen de voorzitters hun ha mers weer op". En daar zit inder daad wat In. Het vergaderen zit ons, Nederlan ders, in het bloed. Er is geen land ter wereld officiële statistieken van de Ver. Naties hebben het uit gemaakt dat zo rijk is aan aller lei verenigingen en organisaties als het onze. In dit opzicht zouden we dus kunnen concluderen, dat we een gezellig volk zijn, dat begrip heeft voor saamhorigheidsgevoel en organisatorisch geschoold is. En dat is waarlijk niet de slechtste zij de van ons volk. Ik ken evenwel heel wat huisvrou wen, die er maar een gruwelijke hekel aan hebben, dat hun mannen avond aan avond de deur uitgaan. Vader is hiervan lid en daarvan, e» vele avonden in het winterseizoen worden doorgebracht in een of an der vergaderlokaal. Terwijl moeder de vrouw in haar eentje thuis zit te koekeloeren. In afwachting van haar dierbare echtgenoot. Dat het doorgaans laat wordt, behoeft ook wel geen betoog. Dat er over al dat „de deur uitgaan" wel eens harde woorden zullen vallen, ligt eveneens voor de hand. Dikwijls zijn er klei ne kinderen en één van beiden moet dus thuisblijven. In de regel is moe der dan degene, die voor dat kar weitje opdraait. Is het te verwon deren, dat tal van huismoeders te gen de lange wintertijd opzien? In dit artikel wil ik het evenwel niet hebben over de vrouwen, dïe er zelf schuldig aan zijn, dat hun man nen hun vertier 's avonds buitens huis zoeken. De man houdt van ge zelligheid. Vindt hij die 's avonds, na volbrachte dagtaak thuis niet. dan zoekt hij die ergens anders. Dat dit in vele gevallen een café is, be hoeft wel geen betoog. En dat dit geld kost, begrijpt ook iedereen. Moeder de vrouw kan er dus zelf ook heel wat aan doen, om man- li'ef's uithuizigheid te beperken. Zorg des avonds kant en klaar te zijn en schep een sfeer van gezel ligheid. Vele vrouwen verstaan ge lukkig deze kunst. De anderen moe ten er zich niet over verwonderen, dat hun mannen een hekel hebben aan een vrouw, die om acht uur 's avonds nog strijken gaat. Dan ver dwijnt hij. En neem het hem eens kwalijk! Het „moet ie vanavond weer de deur uit?" is een traditionele vraag in vele woningen. Vooral in de ko mende weken. In die vraag ligt al een mate van ontstemming opgeslo ten. En het bevordert nu niet be paald het wederzijds begrip. Ik zal de laatste zijn om de man te critïseren over zijn liefhebbe rijen. Er zijn mensen die een weke lijks kaart-, dam- of schaakavondje hebben. Er zijn mannen, die lid zijn van een soort sociëteit. Die graag biljarten. Er zijn er, die lid of bestuurslid zijn van diverse ver enigingen. En in hun functie veel voor hun verenigingen doen. Ik stel dit alles op prijs en ik kan geen vervelender man bedenken, die de huishen, die iedere avond over zijn krant in slaap valt. Of de radio maniak, dïe ieder hoorspel wil be luisteren en vóór die tijd zijn kin deren naar bed stuurt. Om over de televisie nog maar te zwijgen. Het ene uiterste deugt dus al evenmin als het andere. Zoals in vele geval len, is ook hier de gulden midden weg het beste. Is het nodig om te zeggen, dat ik het beslist afkeur, als de vrouw haar man zijn liefhebberijen niet gunt? Zelfs als hij daardoor één of twee avonden in de week de deur uitgaat? Wij vrouwen, hebben toch ook onze hobby's? En de man, die overdag gewerkt heeft, heeft het recht zijn liefhebberijen te botvie ren gedurende een paar avonden in de week. Maar zoals gezegd dezelfde rechten heeft ook de vrouw. En daarom zou men vóór de aanvang van jhet volle winterseizoen beter een soort van „werkverdeling" kun nen maken. Een soort uitgaanspro- gramma dus. Doe het dan zo, dat men elkander nooit in de wielen kan rijden. Met andere woorden, dat er altijd één van beiden thuis is en slechts in sporadische gevallen de hulp van een oppas moet wor den ingeroepen. Als vader Dins dagsavonds zijn clubavond heeft onverschillig of dit schaken, dam men, biljarten, kaarten of iets an ders' is reserveer dan gedurende het winterseizoen die Dinsdagavond voor Vader. Maar als moeder Vrij dagsavonds haar eigen clubje heeft vrouwenvereniging, naaikrans, enz. dan dient die avond' ook voor moeder gereserveerd te wor den en als er op een bepaalde ver eniging soms eens de Vrijdagavond ter sprake wordt gebracht, zal de man de moed moeten hebben om te zeggen: „Dan kan ik niet, want dan heeft mijn vrouw haar uitgaans- avondje". Omgekeerd zal moeder dit moeten zeggen ten aanzien van de Dinsdagavond. Ik heb hier een enkel voorbeeld genoemd en U zult nu wel begrijpen, wat de bedoeling I's. Ieder krijgt zo dus één of twee keer in de week zijn of haar eigen avondje. En ik vind, dat het daarbij moet 'blijven. Incidenteel kan het natuurlijk wel eens voorkomen jaarvergadering b.v. dat er nog een derde avond aan vastgeknoopt wordt. Maar de man, dïe meer dan twee avonden in de week de deur uitgaat, doet zijn gezin in het algemeen en zijn vrouw in het bijzonder tekort. Van zelfsprekend geldt dit omgekeerd ook voor de vrouw. Wie lid is van een regiment organisaties en ver enigingen, waardoor hij vrijwel geen avond thuis is, vergeet, dat hij een vrouw heeft. Die is er niet al leen om het huis schoon te houden en de kinderen te verzorgen en op tijd het eten klaar te hebben. Het moet ntet zo zijn in een gezin, dat je als man en vrouw elkaar alléén maar ziet tijdens de maaltijden en in de slaapkamer. Dan deugt er iets niet. Men kan alles overdrijven, ook de vergaderwoede. Een verstandig man zal dan ook voor teveel organi saties bedanken. Nu weet ik wel, dat er heel wat mannen zijn, die een vooraanstaan de plaats in het verenigingsleven be kleden. Toch mag het gezin daar door niet tekort komen. Moeder de vrouw evenmin. Het is heel mooi, om voorzitter hiervan te zijn en se cretaris daarvan, maar men I's ook huisvader en hoofd van het gezin. En dat is in een mensenleven toch wel het belangrijkste. Doch wie wederzijds begrip heeft voor elkaar's liefhebberijen ook vergaderen is een soort hobby zal (Historisch) Kees ,een Rotterdamse jongen, Opgewekt, vrolijk en blij, Die deez' zomer eens logeerde Op een kleine boerderij Ergens in een Veluws dorpje, Bracht veel leven en vertier Op de hofsteê en de mensen Hadden met hem veel plezier. Kees was ook een flinke jongen, Zorg'loos en een echte guit, En als ied're stadse jongen Keek hij bei zijn ogen uit Naar dat landelijke leven, Zo gezond, zo frank en vrij, En hij wilde alles weten, Alles, van de boerderij, d 'Eerste middag ging hij dra al Met de knechten naar het land En hij dreef, saam met de and'ren Alle koeien aan de kant. Stomverbaasd stond hij te kijken Toen de boer aan 't melken ging; Melk kwam zo maar uit de koeien, Dat had zijn bewondering En natuurlijk mocht hij proeven Van dit zilver' eed'le nat, Net zoveel, tot onze Keesje Er genoeg van had gehad. d' And're morgen was ons Keesje Al heel vroeg weer bij de hand, Juist toen men weer huiswaarts [keerde Van het melken op het land. En met grote passen stapten Boer en knechten weer in huis; Tot de boerin zei de baas toen: ,,'t Is hier in de buurt niét pluis. Eén der koeien is verdwenen, 'k Heb het beest nog niet gezien, 'k Denk zo bij mezelve, dat ze Wel gestolen is misschien". Kees die stil had zitten luist'ren, Zette grote ogen op En hij zeide plompverloren „Heeft die dief effe een strop!" Vol verbazing kijkt de boer nu Naar 't gezicht van Kees, dat [straalt: „Gister hebt U uit die koe zelf Alle melk er ui't gehaald m HENK VAN HEESWIJK zichzelf de nodige beperkingen kun nen opleggen en niet alleen aan zichzelf denken. Ik verfoei bijvoor beeld de politieke propagandisten en de dito mensen van de Vakver enigingen, dïe avond aan avond uit spreken gaan en hun vrouwen een zaam thuis laten zitten. Is men daarvoor getrouwd? Trouw dan niet met een vrouw, maar met de poli tiek of met de vakbeweging. Wie op een vergadering met een reeks schone, hoogdravende leuzen komt aandragen en avond aan avond zijn vrouw in eenzaamheid laat zitten, moet zijn eigen theorie maar eens in praktijk brengen. Maar dan thuis. DORA WERTH De nummering van de huizen ïn onze gemeente laat veel te wensen over. Niet alleen, dat de leesbaar heid niet best *s> maar er wordt veel met a- en b-nummers gewerkt. Daarom hebben B. en W. beslo ten uitvoering tegeven aan de arti kelen 55 t.m. 60 van de Algemene Politieverordening, door voorschrif ten vast te stellen, waaraan de huis- nummering moet voldoen. De daaruit voortvloeiende kosten zullen, voor zover het vernumme ring van straten betreft, voor reke ning der gemeente komen. Voor dekking van de eerste kosten verzoeken zij een crediet van 500,beschikbaar te stellen. De leden van de Advies-Com missie voor de verdeling van woon ruimte zijn per 1 October a.s. af tredend, maar terstond herkiesbaar. B. en W. stellen de raad voor de ze leden, t.w. Mevr. C. E. Schutte- van Kersen, en de heren F- Alblas, W. J. Moons, J. van Nielen en M. Schouten wederom voor een jaar te benoemen. Naar aanleiding van een inge steld onderzoek, zulks in verband met een vraag bij de behandeling van de gemeente-begroting, werd B. en W. medegedeeld, dat een ver hoging van subsidie voor kinderuit zending niet nodig was. Inmiddels zijn de verpleegprijzen met ingang van 1 Januari 1955 ver hoogd van 3,op 3,30 en per 1 Mei 1955 tot ƒ3,60 per dag. Daarom heeft hen een verzoek be reikt het gemeentelijk subsidie te verhogen. Zij stellen voor het subsidie, dat thans 75 cent per dag'bedraagt, met ingang van 1 Januari 1955 alsnog te bepalen op 1,per dag. De Jachtwet 1923 kende ver schillende soorten jachtakten, in verband waarmede in de gemeente lijke legesverordenïng verschillende tarieven waren opgenomen over de heffing van leges. Inmiddels is een nieuwe 'acht- wet in werking getreden, die slechts Z akten kent, nl. de grote jachtakte en de bijzondere akte (voor jacht °P waterwild). De op deze akten te Kanaalstraat 9 Telefoon 6

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 1