Weekblad voor Waddinxveen Mocdcc de Vrouw Di Spieyd van de week Hijnhardfs tabletten Naasteiiliefde Waddinxveen heeft een nieuw Politiebureau Nutsspaarbank te Waddinxveen IVOROL: De Tandpasta van standing No. 539 Vrijdag 14 October 1955 s* lie Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bq vooruitbetaling Ad verten tieprys 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. De grijze leider van de Katholieke Volkspartij,, de oud-minister Welter, heeft vorige week in de Tweede Ka mer der Staten-Generaal een harts tochtelijk beroep gedaan op de rege ring om de Nederlandse delegatie bij de Verenigde Naties terug te halen uit protest tegen het feit, dat ander maal de kwestie Nieuw-Guinea op de agenda van de UNO is geplaatst, werd nog opgemerkt, dat het thans de geschikste tijd is, om de kwestie- Ambon aan de Verenigde Naties voor te leggen. De minister president, Dr. Drees, heeft hierop geantwoord en heeft ge zegd, dat zij niet bereid is Frank- rijk's voorbeeld te volgen (Frank- rijk's vertegenwoordigers liepen de UNO uit, toen bekend werd, dat de Algerijnsche kwestie op de agenda zou worden geplaatst), omdat de ver houdingen in de UNO thans gunsti ger liggen dan vorig jaar. En, zo zeide de minister-president o.m., Po gingen om thans de geschiedenis terug te draaien, zullen geen succes heb ben.. Voor Ambon is er geen succes te behalen in de UNO; wij hebben het geprobeerd." Wij merken hierbij op, dat het weg lopen uit de UNO geen definitieve breuk met de UNO tengevolge kan hebben. Dit kan alleen, als Neder land zijn lidmaatschap officieel op zegt. En voor zover wij kunnen na gaan, zal daarover de Staten Gene raal hebben te beslissen. Wèl had de regering de bevoegdheid om minister Luns uit protest terug te roe pen. Het antwoord, dat Dr Drees heeft gegeven op de uitlatingen van de heer Welter, was niet geheel juist. "Bovendien getuigt het huidige regeringsstandpunt nu niet bepaald van kracht •larger is het standpunt, dat de Ne derlandse regering inneemt t.a.v. de kwestie der Ambonnezen. Het „frap- pez, frappez toujours" zou in de zaak- .«Ambon geen schade berokkenen, in tegendeel. Zo goed als Indonesië op nieuw een poging waagt ten opzichte van Nieuw-Guinea en andermaal bereikt, dat de UNO er nog eens over gaat praten zo goed had de Neder landse regering de kwestie der Am bonezen nog eens te berde kunnen brengen. Wij zien niet in, waarom dit terugdraaien van de klok is. Een zaak kan er nog zo hopeloos voor staan, wanneer energieke politici er zich voorspannen, is zij nog niet verloren. Maar de Nederlandse regering durft de Ambonezen geen recht te doen.. Het is dan ook niet te verwonde ren, dat het hoofdbestuur van de stichting „Door de eeuwen trouw" in een telegram aan de voorzitter der Tweede Kamer der Staten-Generaal protest aangetekend heeft tegen het antwoord dat de minister-president heeft gegeven in een regeringsant- woord op de algemene beschouwingen op het voorstel van prof. Oud om de kwestie-Ambon in de Ver. Naties te brengen. De organisatie wijst er op, dat nim mer aan de Staten-Generaal is uit eengezet, waar, wanneer en hoe de Nederlandse delegatie bij de UNO heeft getracht de kwestie Ambon aan hangig te maken en trekt daaruit de conclusie, dat zulks nimmer is ge schied. „Door de eeuwen trouw'' acht de kwestie Nieuw-Giiinea onverbrekelijK verbonden aan de Zuid-Molukse vrij heidsstrijd, zijnde beide onderdelen van de Indonesische kwestie op het gebied van het zelfbeschikkingsrecht. Het zoeken naar recht en rechtvaardig heid door een „onder de voet gelopen volk" mag volgens de organisatie niet worden gekwalificeerd als „pogingen om de geschiedenis terug te draaien", zoals Dr. Drees zich uitdrukte. „Door de eeuwen trouw" hoopt en verwacht, dat de Staten-Generaal geen genoe gen zullen nemen met de negatieve houding der regering inzake de kwes tie-Ambon, omdat de Staten-Generaal alleen aan positieve regeringsdaden inzake het recht der Zuid-Molukken zich kunnen toetsen, in hoeverre het de regering ernst is met haar stand punt inzake Nieuw-Guinea. De Noord-Wester storm van vorige week heeft op sommige plaatsen in Zeeland vrij belangrijke schade toe gebracht aan de fruitoogst, welke nog aan de bomen hing. Omdat het fruit dit jaar over het algemeen groot van stuk is, aangezien er weinig vruch ten aan de bomen hangen, werd het hierdoor een gemakkelijke prooi van de storm. Vele tienduizenden kilo's zijn ook afgewaaid en hierdoor be langrijk in kwaliteit gedaald. Volgens gegevens van het centraal bureau voor de statistiek kwamen in Augustus 1955 4857 woningen gereed tegenover 5836 in Augustus 1954. In de eerste 8 maanden van 1955 kwa men 34.190 woningen gereed tegen over 40.563 in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Er is dus een achterstand van ruim 6400 wo ningen. De minister van Binnenlandse Za ken heeft aan de gemeentebesturen o.m. geschreven, dat in verband met de late totstandkoming van, de wet tot regeling van de financiële verhou dingen tussen het Rijk en de gemeen ten voor de jaren 1953-1957, welke eerst in Januari 1955 in het Staatsblad verscheen, de beschikking op de bin nengekomen verzoeken om verhoging van de algemene uitkering uit het Gemeentefonds eerst thans mogelijk is. Hierdoor is een situatie ontstaan, waarin vele gemeentebesturen genood zaakt waren bij het opstellen van de begroting of bij het besluiten tot uitgaven rekening te houden met een aangevraagde, doch nog niet tot- gekende verhoging. In dit verband adviseert de minister de gemeentebe sturen er naar te streven de gemeen telijke begrotingen sluitend te ma ken met de werkelijk beschikbare middelen,, en bij het vaststellen der begroitingen voor 1956 en 1957 niet te anti-ciperen op een aangevraagde verhoging der algemene uitkering. Bfrni'^rdaprt. is de indiening te ver- waCbfÖoW1 een ontwerp van wet, dat de regering een blijvende bevoegdheid geeft de prijzen te controleren. In af wachting hiervan heeft de regering bij de Tweede Kamer een wetsont werp ingediend .om de Prijsopdrij- vings- en Hamsterwet 1939 opnieuw voor een jaar te verlengen om de regering niet de mogelijkheid te ont nemen zo mogelijk marimumprijzen voor te schrijven in het tijdperk, dat aan de afkondiging van de nieuwe wet vooraf gaat. In het begin van dit jaar is opge richt de Stichting hulp aan onze men sen in Indonesië. De stichting, die on der voorzitterschap staat van dr L. G. Kprtenhorst, heeft het doel Ne derlanders en mensen van Nederland se stam in Indonesië te helpen, voor zover zij aanvullende hulp nodig hebben. De stichting heeft de afge lopen maanden reeds tal van pak ketten met levensmiddelen en textiel naar Indonesië gezonden. Voorts heeft zij bemiddelend kunnen optreden bij de repatriëring van landgenoten in Indonesië. PASSEN EN METEN. Wie in het huwelijk treedt, dient zich te realiseren, dat hij of zij een aanzienlijk deel van zijn of haar per soonlijke vrijheid prijs geeft. De over gang van de vrijgezellenstaat in die van de echt is voor velen een ge duchte. Dat is minder merkbaar bij jonggehuwden, die uit een groot ge zin komen, dan bij enige kinderen. Het is wel eens interessant om te vernemen, dat in Frankrijk de laatste jaren abnormaal veel echtscheidin gen voorkomen. Bij mijn bezoek aan Frankrijk, enige maanden geleden, is dit probleem breeduit besproken en tijdens deze debatten kwam aan de hand van een regeringsstatistiek naar voren, dat in 82 pCt van de echt- seheidingsgevallen een of beide der belanghebbenden enige kinderen wa ren. Waaruit geconcludeerd werd, dat een enig kind zich in het huwelijk moeilijker aanpast, dan- b.v. een kind, dat uit een groter gezin afkomstig is. Hierin ligt natuurlijk niet opgesloten, dat alle huwelijken van jonge men sen uit grote gezinnen ideaal zijn en de andere moord en doodslag. Maar toch geven die Franse statistieken wel te denken. En aan de hand van mijn huisbezoeken weet ik eveneens, dat er veel waarheid in schuilt. Ik zou het nog sterker kunnen vertellen, ook aan de hand van statistieken. Ón- geveer 50 pCt van de mannen en vrouwen, die niet huwen, zijn enige kinderen. Ook een bewijs voor het feit, dat velen, die een vrij grote mate van vrijheid bezitten, terug schrikken van het huwelijk, omdat men weet, dat dan heel wat van die vrijheid opgeofferd zal moeten wor den. Dat aanpassen in het huwelijk, zal des te gemakkelijker gaan, als man en vrouw beiden uit een ongeveer ge lijkwaardig miliieu komen. Een ar beidersjongen zal over het algemeen weinig veranderingen behoeven aan te brengen in zijn levenshouding, wanneer hij huwt met een meisje uit zijn eigen stand. Geheel anders wordt het, wanneer een arbeiders jongen trouwt met een meisje uit middenstandskringen. Hier krijgt U dan twee personen, die uit een geheel ander miliieu komen, en dan komt de moeilijkheid: wie van beiden dient zich met meest aan te passen? In de regel is dan de vrouw het slachtoffer, als ik het zo eens mag noemen, want de financiën spelen in deze uiter aard een zeer belangrijke rol en dat géne, wat die arbeider verdient, vormt de huishoudportemonnaie voor de jonge vrouw. U zult wel begrijpen, dat een ver schillend milieu van herkomst in het huwelijk een belangrijke rol kan gaan spelen. Dat hoeft natuurlijk niet al tijd het geval te zijn. Men mag van mensen welke omstreeks 21 jaar oud zijn verwachten, dat ze beschikken over een zeker aanpassingsvermogen. Trouwens, dit laatste is een eis in ieder huwelijk. Al zullen dan in vele huwelijken niet in de eerste plaats de financiën een rol spelen, er zijn tal van andere factoren, die dit wel kun nen doen. Denk maar eens aan be schaving, karakter, liefhebberijen, huishoudelijke kennis, humeur, enz. verleden jaar bezocht ik een jong ge trouwd paar, waarvan de vrouw ge ruime tijd onder toezicht had gestaan wegens een delict. Haar verloofde was een jongeman van goede huize, die wel geschokt werd, toen de daad van zijn meisje bekend werd, maar haar desondanks trouw bleef. Ook nadat het toezicht opgeheven was, bleef ik de jongelui bezoeken en in een vertrouwelijke bui, bekende de jongeman, dat hij ontzettend veel van zijn vrouw hield, maar eerst van 's morgens elf uur af. Want daarvoor had zijn vrouw een vreselijk humeur: de z.g. ochtendziekte. Daar hebt U zo'n factor, die een huwelijk kan bederven. De vrouw mist het aanpassingsvermogen, om in de vroe- ZENUW - HOOFDPIJN - LAXEER ge morgenuren haar slechte humeur te bedwingen en de man is er de du pe van. Dat kan fatale gevolgen hebben op de lange duur. Het behoeft wel geen betoog ik zette dat reeds in beide eerste arti kelen over dit onderwerp uiteen - dat de opvoeding haar stempel zet op het huwelijk. Een ouderpaar, dat b.v. al tijd toegegeven heeft aan de grillen van hun enige dochter, zal voor haar een man moeten zoeken, die deze zaak kan overnemen, ofzoveel wilskracht en geduld bezit, dat hij die grillen op de duur afleert bij zijn vrouw. Als het een noch het ander mogelijk is, dan wordt zo'n huwelijk op de duur een fiasco. Overigens, met het huwelijk is het net als met de polen: ongelijknamige polen trekken elkaar aan; gelijkna mige stoten elkaar af. Want het ei genaardige is, dat mensen met dezelf de karakter-eigenschappen, hetzelfde gelijkmatige humeur en dezelfde fou ten en gebreken, dikwijls heel slecht met elkander overweg kunnen. Daar staat tegenover, dat een rustige man en een beweeglijke vrouw doorgaans een harmonisch huwelijk hebben, evenals b.v. een drukke zakenman en een rustige, gelijkmatig gehumeurde vrouw. De een vult de ander aan in het leven, waardoor een zekere har monie tot stand komt. En het is bij voorbeeld helemaal niet erg, als een vrouw met een flinke dosis wils kracht trouwt met een man, die b.v. erg besluiteloos is. Want hetgeen de man mist, wordt aangevuld door de vrouw, en laat de wereld dan in zul ke gevallen maar zeggen, dat zij de baas is en hij pantoffelheld, want de „pantoffelheld" zal zich er uitstekend onder gevoelen en niet de minste zin hebben om de verhoudingen te ver anderen. Hoe vele huwelijken zien wij toch dagelijks om ons heen, waar in de man en de vrouw in ware zin des woords antipoden zijn, en toch een ideaal leven met elkander heb ben. Dit alles neemt natuurlijk niet weg, dat men in het huwelijk passen en meten moet. En misschien weet U uit uw eigen huwelijksleven wel, dat de (eerste maanden dé moeilijkste waren, ondanks het feit, dat alles dan zo vaak rozengeur en maneschijn is. Want die eerste maanden zijn dik wijls beslissend voor het hele verde re leven. Is men in staat om alle verschillende moeilijkheden zonder al te veel wrijving te overwinnen, dan ontwikkelt zich als het ware de goe de basis voor een verder gezond en harmonisch samengaan. Is die een maal tot stand gekomen, dan zal men in de regel verder geen of weinig weerstand hebben te overwinnen. Vandaar, dat een verstandige man en een dito vrouw van het begin af aan bereid is offers te brengen. En u zult daarom allen wel begrijpen, dat de- procedure, als ik het zo mag zeggen, gemakkelijker gaat bij jonge mensen, die enige levenservaring hebben, dan bij tè jonge huwelijkspartners, die ternauwernood de schoolbanken zijn ontgroeid. Met andere woorden: hu- welijksderaillementen zullen minder voorkomen bij b.v. 25-jarigen dan bij 18-jarigen. Temeer, omdat eerstge noemde categorie in de regel ook veel meer verantwoordelijkheidsge voel bezit. Uiteraard zullen er ook op deze regel uitzonderingen zijn. Ik ken 'b.v. een echtpaar, dat eersit huwde op rijpere leeftijd (man 42, vrouw 35 jaar.) Misschien zijn bei den te lang het vrij-zijn gewend ge weest, dat ze de nodige krachten konden opbrengen om zich aan te passen aan de gewijzigde levensom standigheden. Want het liep volko men mis in dit huwelijk. Het waren bovendien nog intellectuelen, dus men had toch kunnen verwachten, dat zij zich volkomen bewust waren geweest van de verantwoordelijke stap, die ze deden. Daarentegen woont vlak bij ons in de buurt een echtpaar van 20 en 19 jaar, thans enkele maanden gehuwd, waarvan men kan zien, dat zij zich volkomen in him nieuwe staat hebben inge leefd. U ziet voor de zoveelste maal: generaliseren is ook hier weer onmo gelijk. Een eerste vereiste is in het huwe lijk: ben je bereid offers te brengen, zonder iets van je persoonlijkheid te missen. Blijf jezelf, maar verplaats je ook in de gedachtengang van de andere partij. En vergeet niet, dat ware liefde in de eerste plaats de onmisbare basis is voor blijvend ge luk. Dan is er al zeer veel goeds, dat een veelbelovend begin garandeert. Dora Werth. Sprekende cijfers In ons gewone dagelijkse leven ne men cijfers een grote plaats in. Wie kan er nu zonder cijferen? Niemand! We cijferen ons hele leven door en naarmate de cijfers grotere omvang krijgen, worden de getallen hoger. Men heeft het wel eens over spre kende cijfers. Men bedoelt hiermede allicht te zeggen, dat zulke cijfers ons iets te zeggen hebben, ons iets duidelijk moeten maken, of misschien ook wel onduidelijk, want er zijn ge tallen, die een gewoon mens doen schemeren. Mogen we eens een voorbeeld nemen? Enkele weken ge leden stonden de bladen op één dag vol gedrukt met respectabele getal len, want, we weten dit allemaal wel, de millioenennota was versche nen. Deze eenmaal per jhar gepre senteerde rekening doet een door snee-mens duizelen. Ziehier enkele voorbeelden, welke we ontleenden aan een blad, welke het weten kan. Wij lazen daar dat het nationaal inkomen van ons land in 1956 op 26.000 millioén wordt begroot. Zou dit bedrag geheel in cijfers worden uitgedrukt, dan zou er staan: 26000.000.000. Er had ook kunnen staan: 26 miljard, maar wij zijn er nog niet aan gewend met miljarden te rekenen. Deze manier is wel de beste, omdat zij het duidelijkst is voor de gewone mensen. Van die 26.000 millioen (de lezer zal toch wel begrijpen dat het om guldens gaat!) betaalt ons volk onge- In een klein Brabants dorp heeft nagenoeg de gehele boeren-dorpsgemeenschap de oogst binnengehaald van een landbouwer, die wegens een operatie in het ziekenhuis ligt. 't Was maar zo'n simpel, klein be- (berichtje, Dat ik in een der kranten las, Maar wat het inhield, óók een daad, fdie Toch zeker prijzenswaardig was. Een man ligt op de ziekensponde, Lid van de nijv're boerenstand; Het werk ligt stil, de vruchteji rijpen, 't Is immers oogsttijd voor tójt land!' Wie moet die oogst nu binjfenhalen Waar zoveel zorg aan is besteed! Een knecht te huren is niet moog'lijk, Die zijn er nu niet bjj de vleet. De velden roepen, het najaar nadert, De boer ligt in het ziekenhuis En 't kan geruime tijd nog duren, Hij is voorlopig nog niet thuis De dorpelingen kwamen samen En zij verschaften daad'lijk raad, Zij hebben éven maar vergaderd, En 't resultaat was dus: een daad. Zij zijn die oogst gaan binnenhalen, Zij, leden van de Boerenstand, Zij werkten samen voor de zieke, Zij haalden saam de oogst van f't land! 't Bekende begrip der naastenliefde, Kwam in practijk, volop en breed; Daar, in dat kleine Brabants' dorpje Daar is 't, dat men van eendracht (weet. Daar leven kloeke, flinke mensen. Hun naaste helpend', al te saam. Zij zijn uit 't goede hout gesneden, Zjj dragen saam een erenaam! Mijn hulde aan U, gij nijv're boeren, Gij liet Uw naaste niet alleen. Gij wist pas, wat het zeggen wilde, Het: Eén voor align, allen één! HENK VAN HEESWIJK. een vierde aan belasting, dat is dus 6500 millioen. Dat enorme bedrag komt voor een belangrijk deel uit in komsten-, loon- en dividend-belas ting. De omzetbelasting is ook een rijk-vloeiende bron. En verder betaalt iedereen die geld uitgeeft b.v. voor de huishouding, „iets" bij aan de huis houding van de staat. Feitelijk betalen we nog niet ge noeg, want het Rijk moet telkens geld lenen. Onze nationale schuld be draagt 20.000 millioen. Nederland is een heel fatsoenlijk land en lost op t\jd af, met rente na tuurlijk. Die aflossing gaat in 1956 niet minder dan 480 millioen (480.000.0000) kosten; voor rente is 205 millioen uitgetrokken. De aflossing en rente vormen sa men ruim 10 pCt van het bedrag der millioenennota; de defensie vergt het dubbele. De sociale sector en het on derwijs vragen tezamen 30 pCt. Het burgerlijk rijkspersoneel zal in 1956 ongeveer 120.000 personen tel len. De schrijver van het artikel, waarover wij de cijfers namen, vindt dat niet eens zo veel: één op de 83 inwoners. Wie zou van zulke cijfers ndet „duizelen". X. Dinsdag 12 October 1955 werd het nieuwe Groepsbureau van dg Groep Rijkspolitie te Waddinxveen enigszins officieel geopend. Bij deze opening waren aanwezig burgemeester Warnaar met zijn twee wethouders, de heren Oudijk en Bui telaar en de gemeentesecretaris, de heer Jenné, tevens de heer Krane- veld, Gemeente-opzichter. De Dis trictscommandant der Rijkspolitie van het district Leiden, de Majoor Dr. L. v. d. Meulen met de Districts-Adju- dant Grit, twee heren van de Rijks gebouwendienst uit Rotterdam. Ver der de aannemer De Jong uit Gouda, de electricien De Wit en de schilder C. v d. Zwaard, beide uit Waddinx veen, de heer De Graaf technisch rechercheur bij het Gewest 's-Gra- venhage. De heren Huizer en Kuiper, leden van de Reserve Rijkspolitie, en acht man personeel van de groep Waddinxveen. De burgemeester opende de plech tigheid als eerste spreker en zeide: Het is mij een grote vreugde deze plechtigheid bij te wonen en dit ge bouw te mogen overdragen aan de Rijkspolitie. Het is wel een zware be valling geweest om het zover te krij gen, maar eindelijk is het toch gelukt. Ik heb verschillende d.d. genoteerd, maar eindelijk is het toch zo ver ge komen dat het gebouw klaar is. Ten eerste breng ik dank aan de heer Jenné, want dat is eigenlijk de initiatiefnemer. Op een vergadering van B. en W. kwam de vraag naar voren, wat wij met dat oude gebouw moesten doen. De heer Jenné bracht toen naar voren, dat de Rijkspolitie eigenlijk niet op zijn plaats zat in het Dorp. Dit gebouw is wel iets voor de Rijks politie. Dit voorstel viel direct in goede Kanaalstraat 9 - Telefoon 68g

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 1