Weekblad voor Waddinxveen IVOROL Wlocdtc de Vrouw Di 5f>van de week Elke land een brillant Raadsvergadering van Dinsdag 25 Oct. Het kind voor het kind Koningin Wilhelmina- f&tds \31 OCTOBER WE Nutsspaarbank te Waddinxveen No 541 Vrijdag§28 October 1955 lie Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Niet lang geleden werd er tussen de Nederlandse en Indonesische re gering overeenstemming bereikt in za Ke de Ambonnezen, die naar hun va derland terugwilden. Wij kunnen ons voorstellen, dat er gezinnen bij zijn, die men hier in de verschillende kampen liever kwijt dan rijk is, doch wij wagen het tevens, te betwijfelen, ot juist die „lastige elementen" aan de voorwaar den, door Indonisië gesteld, zullen vol doen. De Nederlandse ambtenaren, die het beheer over de woonoorden hier te lande, hebben geen gemakkelijke taak.. Dat bleek deze zomer reeds te Mid delburg, waar een ambtenaar van het secretariaat Ambonnezenzorg een pak slaag kreeg, in verband met het uit betalen van zakgeld. Na dit incident werd geen zakgeld meer betaald en om nu verdere moeilijkheden te voor komen werden vijf Ambonneze gezin nen onverwacht en met de bedrei ging „niet goedschiks, dan kwaad schiks" overgeplaatst naar andere kampen. Drie gezinnen gingen naar het woonoord in de Wieringermeer twee werden er naar het kamp bij Weert overgeplaatst. Door de opstan delingen te verdelen over andere woonoorden hoopt men de situatie te beheersen. Met alle begrip voor de wensen en grieven der Ambonnezen orde en regel moeten er zijn! Dit laatste had de penningmeester van het Nationaal Postzegelfonds, een beroeps-onderofficier die al enige ja ren de kas van dit fonds beheert, ook wel eens mogen bedenken. Aan de buitenkant leek alles in orde, doch nu werd de man aangehouden op het vermoeden, dat hij een 40.000 had verduisterd. Het sympathieke doel van dit fonds: de verpleging van lij ders aan chronische ziekten, maakt zulk een daad dubbel-ónsympathiek, mede omdat zij de mensen, die een dergelijk doel sympathiek vinden, er door dergelijke handelingen van wor den weerhouden, hun penningske te offeren. En dat is altijd belangrijk ge weest ook bij voorbeeld voor de bouw van het nieuwe Diaconessen- huis te Arnhem, dat 23 November door H.M. de Koningin zal worden ge opend. Voor dit nieuwe ziekenhuis, met een capaciteit van 320 beedden, bestaat reeds zoveel belangstelling, dat de wachtlijst niet kon worden af gewerkt. Bouw en inrichting ervan komen op ongeveer 10 millioen. Van een ziekenhuis naar een zie kenfonds is slechts een klein stapje. Twee Amsterdamse ziekenfondsen heb ben een begin gemaakt met een plan dat men in die kringen reeds lang koesterde: in verschillende wijken van de hoofdstad wenst men opticiënsza- ken te gaan exploiteren. Daar zouden de verzekerden hun brillen dan tegen aanzienlijk lagere prijzen dan in de handel kunnen kopen. De fondsen be ogen hiermede een doorbraak van het kartel, dat de opticiens de h.i. te hoge prijzen voorschrijf. Het spreekt vanzelf, dat de opticiëns het met deze zienswijze in het geheel niet eens zijn en de Federatie van Nederlandse Opticiënsorganisaties acht het besluit van beide ziekenfondsen dan ook onrechtvaardig en onmaat schappelijk. Deze Federatie zegt, dat het publiek zich op zeer goedkope en verzekerden op de briliegiazen slechts een luttel bedrag behoeven bij te be talen. Het laatste woord over deze affaire is nog niet gesproken en de Federatie vertrouwt erop, dat de volks vertegenwoordiging een halt zal toe roepen aan de inmenging in het be drijfsleven zoals deze door beide fond sen geschiedt. Zou men op deze ge schiedenis het spreekwoord: Schoen maker hou je bij je leest kunnen toepassen minister Beel heeft de gemeentebesturen een spreekwoord voorgehouden, waarin de zuinigheid een hoofdrol speelt. Men weet, dat bij het Congres der Internationale Unie van Gemeenten, welk congres te Ho me werd gehouden, niet minder dan 85 afgevaardigden van Nederlandse gemeenten present was. Die 85 man wérden door 70 anderen vergezeld. Het Eerste Kamerlid Wendelaar heeft hier de minister vragen over gesteld en de Minister antwoordde nu, dat dat hij het betreurt, dat sommige ge meentebesturen er zich hierbij kenne lijk niet voldoende van bewust zijn geweest dat zij een zo groot mogelijke soberheid dienden te betrachten. Zijne Excellentie zegt, dat hij geenszins de betekenis van internationale contacten van gemeentebesturen onderschat, maar toch.... De heren kunnen het er mee doen. Dit kunnen wij ook zeggen van degenen, die het joodse meisje Anneke Beekman aan de offi cieel aangewezen voogdij onttrokken en het kind verborgen hielden (hou den). De hoofdfiguren werden tot ge vangenisstraffen van vier, acht en twaalf maanden veroordeeld. hèt ideaal voor alle jonge mensen komen? Hoe vaak zal het niet voorge komen zijn, dat de wederzijdse ouders zeggen: Wacht nog maar een poosje, want er is toch geen huis voor jullie. En misschien zal deze raad ook vaak gegeven zijn, omdat geen der beide ouders graag inwoning wil hebben van hun dochter of zoon. En de jongelui wachten, wachtentot ze bij wijze van spreken een ons wegen. En de ouders vergeten, dat de natuur ook een woordje meespreekt, dat de mooi ste jaren van het jonge leven vergaan met wachten op iets, dat voorlopig toch onbereikbaar is? Is het dan te verwonderen, dat men zijn toevlucht neemt tot deze methode? Want dan „moet" het, wil er geen schande ont staan. Schande, die de ouders van het meisje waarschijnlijk erger zullen vin den dan zij zelf". Tja, wat moet ik hiervan zeggen? Om met mevrouw van S. te spreken, uit zuiver menselijk oogpunt bekeken is het onder de huidige omstandighe den meer vergefelijk dan misschien vroeger, toen er huizen volop waren. Dat neemt natuurlijk niet weg, dat deze „methode", om maar met de schrijfster te spreken, natuurlijk niet de juiste is. Het blijft afkeurenswaar dig, maarzolang de wereld blijft draaien, zal dit verschijnsel zich blij ven voordoen, met en zonder woning nood. Dit neemt niet weg, dat ik mee kan voelen met de motieven, die onze lezeres in deze naar voren brengt. Ten slotte nog een schrijven van een boze jonge huisvrouw, wier ini tialen en plaatsnaam ik maar zal ver zwijgen. Deze lezeres is boos, omdat ik geschreven heb over „fabrieks meisjes", die het huwelijk ingaan, zon der dat ze behoorlijk kunnen eten ko ken en de sokken van him man kun nen stoppen ,enz. „Eten koken", zo schijft deze 19-jarige huismoeder, één kind van 5 maanden en de tweede reeds op komst, „leer je binnen een paar maanden en sokken stoppen is ook niet zo belangrijk. En als je jong trouwt, zit je oud niet in je jonge kinderen". Ik zal hier weinig van zeggen. Al leen dit: Op de Huishoudscholen pro beren wij in twee jaar tijds de meis jes enige beginselen van het koken bij te brengen. En wie op 18~jasigo leef tijd nog geen sokken kan stoppen deze lezeres moest het nog in haar huwelijk leren zal het nooit goed leren. Overigens versterkt deze laat ste brief mij in mijn mening, dat in deze tijd velen te jong huwen. Deze 19-jarige moeder en huisvrouw is nog gespeend van ieder verantwoordelijk heidsgevoel. Zelfs op de fabriek, waar ze werkte van haar 14e jaar tot haar huwelijk, heeft ze dit niet geleerd. DORA WERTH. HUWELIJKSMOEILIJKHEDEN IN ANDER LICHT. Woningnood oorzaak van veel huwelijksellende. Mijn drie artikelen over „het huwe lijk in deze tijd" heeft reacties ten ge volge gehad. En ik moet eerlijk toe geven, dat een paar brieven een pro bleem belichten, dat ik vrijwel over het hoofd heb gezien, namelijk de wo ningnood. Zo terloops heb ik dit vraagstuk wel aangestipt, maar het was misschien beter geweest, als ik er ook nog wat dieper op ingegaan was. Mevrouw G. S. M. den B.-G. te Lich tenvoorde neemt nu die taak van mij over in een uitvoerig schrijven. Ter toelichting diene, dat mevrouw M. uit een groot gezin komt (11 kinderen), waarvan er thans 7 getrouwd zijn, 1 een eigen woning heeft en van het overige viertal nog ongehuwden er 3 trouwplannen hebben, maarzelfs geen kamer kunnen krijgen, laat staan een huis. Mevrouw M. woont nu al vijf jaar in, heeft twee kinderen en de derde is op komst. Maar op een woning behoeft ze desondanks nog steeds niet te rekenen, want er zijn urgenter gevallen. En dan schrijft de ze lezeres o.m. „Er schuilt veel waars in Uw arti kelen. Ik ben er eveneens van over tuigd, dat, zoals U dat kernachtig schrijft, vele jonge mensen zich hals- over-kop in het huwelijk „storten", zonder alle consequenties ervan van te voren te overzien. Ik heb ze zelf wel in mijn kennissenkring en zelfs in mijn familie. Maar daarover wilde ik niet schrijven. U hebt namelijk ver zuimt een der aspecten van de tegen woordige huwelijksellende te belich ten en dat aspect is zeker niet de on belangrijkste: de woningnood. Door de inwoning ontstaan er tal van conflic ten, vooral als de inwoning, zoals dat zo vaak gebeurd, tegen de zin van de hoofdbewoner of hoofdbewoonster is. En dan komt het dikwijls voor, dat huwelijken, die op een behoorlijk goe de basis gesloten zijn, zoals wederzijd se liefde, begrip voor elkander, tact, geduld, en niet te vergeten huishou delijke kennis, toch dreigen kapot te gaan door de duizend-en-een-narig-, als gevolg van de inwoning. Want een mens ook een getrouwd mens is en blijft een mens met al zijn gebre ken en fouten en dan is het te begrij- pen, dat het wel eens tot een uitbars ting komt, en er minder nette en pret tige dingen gezegd worden, die een lelijke deuk in het prille huwelijks geluk geven. Om niet te zeggen: het begin van een latere definitieve breuk". Ja, mevrouw M., U hebt volkomen gelijk, en ik ben er blij om, dat U mij hierop wijst. Want ik ken inderdaad zulke gevallen wel. Nog zeer onlangs kreeg ik een zeer tragisch geval te horen van een echtpaar zonder kinde ren, zeven jaar gehuwd. Blijkens een medische conclusie zouden er uit dit huwelijk geen kinderen geboren wor den en als gevolg daarvan had het echtpaar, dat één kamer ter beschik king heeft, waarin men woont, eet, kookt en slaapt, van het woningbu reau te horen gekregen, dat ze dan ook zeer zeker de eerste jaren niét voor een eigen woning in aanmerking zouden komen: Dit echtpaar is geheel uit vrije wil en met de overtuiging, dat dit onder de gegeven omstandigheden het beste is, uit elkaar gegaan. Geen scheiding weliswaar, maar de jonge vrouw (29 jaar) is weer in een be trekking gegaan en de man (33) is terug naar zijn ouders, waar overigens ook al een jongere broer met zijn vrouw en kind inwoont. Men wil nu uiterst zuinig gaan ieven en trachten geld op te sparen om te zijner tijd zelf een huisje te kunnen (laten) bouwen. Dit is wel een staaltje van zeer ern stige huwelijkstragiek. Ik ga over die woningellende hier niet nader uitweiden. Daarover zou den boeken te schrijven zijn en we zullen allemaal wel in onze eigen om geving de narigheid gezien en moge lijk zelfs ondervonden hebben. Ik voor mij zie zelfs voor deze generatie gen oplossing en geen uitkomst, want het staat wel vast, dat binnen de eerst volgende kwart-eeuw dit woningpro bleem nog niet zal zijn opgelost. Daar voor is het bouwtempo veel te lang zaam. Ben ik goed ingelicht, dan zijn we de eerste 9 maanden van dit jaar niet eens ingelopen op de achterstand, integendeel: z\j is groter geworden. Een ander facet belicht mevrouw K. van S.van S. te Alphen aan den Rijn. Namelijk het z.g. gedwongen hu welijk. Mevr. van S. breekt een lans voor de vele jongelieden, die huwen, omdat ze huwen moeten. „Is het hen uit zuiver menselijk oogpunt beke ken te verwijten, dat ze deze min der geoorloofde weg bewandelen om tot een huwelijk ten slotte toch Een historisch Raadsbesluit We kunnen ons gemeentebestuur moeilijk voortvarendheid ontzeggen. In vele opzichten maakten wij als Waddinxveners daar kennis mee. Zo ook deze week in de gehouden raads zitting, waar plannen gemaakt zijn, welke we zouden kunnen noemen „van historische betekenis". We weten geruime tijd reeds dat er bouwplan nen bestonden in de Puttepolder. Daar komen straten, lanen en pleinen, waar een aantal Huizen, het raadsver- slag spreekt wel van duizend, gebouwd worden. Zoals gebruikelijk, wordt, om in vaktermen te spreken, het terrein bouwrijp gemaakt, waarbij de straten en trottoirs benevens riolering worden aangelegd. De plannen gingen zelfs zover, dat voordat nog aan de uitvoe ring begonnen werd, de straten him namen alvast hebben gekregen. En nu is het historische hierin gelegen, dat namen gekozen zijn van Oranjevor sten. Sinds enkele jaren hebben wé in het z.g. Sniepkwartter een aantal stra ten en lanen zien verreizen, aangeduid door bomennamen. In de volksmond is er een „bomenwijk" van gemaakt. Het ziet er naar uit, dat we nu een „Oranjewijk" zullen krijgen. Wel wa ren we sinds jaren vertrouwd met de namen van de Emmastraat,, Wilhel- minakade, Prins Hendrikstraat en Ju- lianastraat. Hierop voortgaande zou den we dus nog ruimte hebben voor de namen van Prins Bernhard en de Koninklijke dochters. Ons gemeente bestuur oordeelde echter anders, en ging terug tot aan het begin van de Oranje-dynastie, met uitzondering van het Koningin Wilhelminaplein en -weg. De namen zijn gegroepeerd om de persoon van de Vader de0 Vader lands. Wij vinden het prijzenswaardig dat in onze gemeente door deze straatna men de geschiedenis in ere gehouden wordt en we dagelijks herinnerd wor den aan zulke figuren uit de Vader landse historie. Nu we zo aan het be gin dezer geschiedenis begonnen zijn, is er voorlopig nog wel verschot. We kunnen doorgaan met Prins Maurits, Frederik Hendrik, Amalia van Solms, Johan Willem Friso, een hele reeks van Willem's, zodat Waddinxveen nog heel wat straten, pleinen en lanen kan aanleggen, aleer de geschiedenis uit geput is. Ondertussen doet het cms Vader lands hart goed, namen als deze ver bonden 'te zien aan straten en pleinen onzer gemeente. Zij allen toch hebben of meer of mindere wijze medegewerkt aan de vrijmaking en onafhankelijk heid van ons Vaderland, eeuwen ge leden. Zij hebben goed en bloed er voor ingezet. Mogelijk zijn nu eerst de nog leven de leden van ons huidige vorstenhuis aan de beurt. X. Besluiten welke een millioen zullen kosten - Naam geving - Waterleiding en Riolering - Fortuinlijke bedrijven. gemeente komt dan nog de pachtscha- de en eventueel door de verkoper te betalen belastingschade. Een langdurig punt van voorberei ding en voorbereidende besprekingen heeft wel gevormd de aankoop van. grond van de Stichting voor Ouden van Dagen. Nu het Gemeentebestuur In ruim twee uur tijds werkte de Raad onzer gemeente een zeer be langrijke agenda af, waarbij besluiten van verstrekkende betekenis voor de naaste toekomst van Waddinxveen werden genomen. Voorlopig zullen deze besluiten de gemeente reeds ruim 1 millioen gul den gaan kosten, nog afgezien van de grote bedrager. welke later hieraan gekoppeld zullen worden. Verschillende openbare werken, die nauw verband houden met de gesta dige uitbreiding van deze industriege meente Nu het uitbreidingsplan in de Bo menwijk langzamerhand uitgeput be gint te geraken, moesten op korte ter mijn voorzieningen worden getroffen voor de verdere uitbreidingsmogelijk heden in de naaste toekomst op te vangen. Hiervoor heeft de gemeente het uitbreidingsplan in de Puttepol der vastgesteld. Overeenkomstig het advies van B. en W. besloot de raad de straten in dit nieuwe uitbreidingsplan histori sche namen te geven. Naast de reeds bestaande Bomen- wijk krijgt Waddinxveen in de Putte polder de Oranjewijk. Zo zullen de nieuwe straten o.a. heten Louise de Colygnylaan, Willem de Zwijgerlaan, Koningin Wilhelminaweg en het Ko ningin Wilhelminaplein, terwijl over de andere straten de raad later nog de beslissing krijgt De gemeente heeft reeds de beschikking gekregen over grote gedeelten in dit plan. De raad besloot tot aankoop van het noordelijkst in dit plan gelegen perceel grond van de heer J. de Ko ning te Waarder. Met de eigenaar heeft het gemeentebstuur overeen stemming kunnen bereiken, zodat de raad kon besluiten tot aankoop van ruim 6 H.A. voor een totale koopsom van 27.500,—. Voor rekening van de Een onbevangen knaap trok bij mij aan de bel hij was entoesiast en deed zijn woordje wél. Wat deze jongen vroeg, dat heb ik graag gedaan: met een bestelling is hij van mijn deur gegaan. Wat hij .dan wel verkocht dat is heel gauw verteld, want deze knaap-seholier had zich tot taak gesteld zich in te zetten voor het lot van menig kind, en dat is iets wat elk toch prijzenswaardig vindt. Als ook bij u een kind de bel weerklinken doet, kom het dan alstublieft welwillend tegemoet. Die kleine bedelaar, dan wel bedelares, verdient in dubbele zin een welgegund succes: de zegels die u koopt voor 't kind, zozeer misdeeld, brengen u tot een daad, die het vertrouwen streelt van 't kind, dat vroeg al leert voor anderen klaar te staan; het put daaruit geluk voor heel zijn levensbaan. SCHEEPERS Ons ijverig plaatselijk comité van het Koningin Wilhelminafonds be legt op 3 november as., des avonds te 8 uur een grote contactavond in het Ned .Herv. Wijkgebouw aan de Es doornlaan. Gaama wil ik iedereen opwekken deze avond bij te wonen. De kanker blijft nog steeds een gevreesde ziekte en een grote vijand van ons menselijk levensgeluk. God zij dank is bestrijding van elke ziekte mogelijk. Maar dan moet alles wor den gedaan wat mogelijk is. En moet de bevolking zo goed mogelijk wor den voorgelicht. Daartoe vjjil de plaatselijke com missie door het organiseren van deze avond medewerken. Spekers zijn de heer van Wijk van het Koningin Wil helminafonds en dokter Helleman. Er zullen een paar mooie films worden getoond. De toegang is vrij voor alle personen boven 17 jaar en er zal niet worden gecollecteerd. Daarvoor behoeft dus niemand weg te blijven. Ik vertrouw dan ook, dat heli wijkgebouw op 3 november vol wordt. De burgemeester van Waddinxveen, A. WARNAAR Jz. ook op dit punt overeenstemming had weten te bereiken kan de raad beslui ten ook deze grond groot 5.65.94 H.A. aan te kopen voor de totaalsom van 36.786,10. In deze- prijs is inbegre pen alle schadevergoeding met uit zondering van de pachtschade. Deze zal door de pachtkamer moeten wor den vastgesteld. Eveneens in verband met de uit voering van dit uitbreidingsplan werd reeds een ontsluitingsweg naar de Noordkade gedieeltelijk gereed ge maakt met een brug over de Alphener Watering. Hierop aansluitend moet de verbindingsweg Oost-West dwars door dit plan worden uitgevoerd. Daartoe moet een oprit worden gemaakt naar deze reeds gebouwde brug. Blijkens de resultaten van het grondonderzoek SPAREN IS VERDER DENKEN DAN VANDAAG Bedenk op de WERELDSPAARDiGI eens wat U in u toe komst wilt gaan kopen of wilt gaan doen en ga daar dan voor sparen. Uw verstandige daad zal op de Wereldspaardag met een fraaie kalender beloond worden. Kanaalstraat 9 Telefoon 668 EEN SOCIALE INSTELLING ZONDER WINSTBEJAG

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 1