Weekblad voor Waddinxveen Maedec de Vrouw De, SpiegH van de weeK N.V. Verheul opende nieuwe fabriek te Apeldoorn No. 546 Vrijdag 2 December 1955 lie Jaargang Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Onze huisartsen weten zo langza merhand weer, waar ze met hun ho noraria aan toe zijn. De minister van sociale zaken en volksgezondheid hechtte zijn goedkeuring aan tussen de organisaties van de algemene zie kenfondsen en de Landelijke Huisart senvereniging overeengekomen hono reringsregeling. Voor elke verzekerde en wie is dat tegenwoordig, ver plicht of vrijwillig, niet? ontvangt de huisarts f 10.20 per jaar. Dit geldt voor de eerste 2000 ingeschreven ver zekerden. Boven dit aantal zal f 7.50 worden betaald. Wij kunnen ons voorstellen, dat er lezers zijn die dit een heel hoge ver goeding vinden. Te hoog is het echter geenszins, als wij bedenken, dat dokter" na zijn gymnasium- of H.B. S.-opleiding nog zeven ja acht jaar college moet lopen dat hij na de beëindiging van zijn universitaire stu die enige duizenden guldens voor het overnemen van een praktijk zal die nen te betalen dat hij de voorschot ten hem voor zijn studie vertrekt zal moeten terugbetalen hetgeen eveneens in de duizenden loopt dat hij dag en nacht voor „zijn" verze kerden klaar moet staan waarmede dan is vastgesteld dat het zieken fonds honorarium nog niet eens zo daverend is. Als „natuurgeneeskundige" is soms heel wat meer te „verdienen". Voor de Rechtbank te Zutphen verscheen tenminste een mannetje uit Apeldoorn dat door het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde zich zonder zieken fondspraktijk! een inkomen wist te verzekeren van niet minder dan f 130.000 per jaar. Maar ja, als men voor een tabletje dat vijf centen kost (inkoop) z'n arme patiënten f 7.50 berekent, dan wordt er wel een paar procent verdiend. De rechtbank meen de dan ook twee maanden gevange nisstraf tegen deze man te moeten ei sen. Vernemende, dat deze man een pa tiënte, die zijn dure „geneesmiddelen" niet meer kon betalen ten antwoord gaf, dat hij geen filantroop was dat hij voorts patiënten zo lang aan het lijntje hield, dat genezing ten slotte niet meer mogelijk was moet men wel tot de conclusie komen, dat tegen dergelijke personen de goe-gemeente moet worden beschermd. Het is ech ter te betreuren dat ten deze de goe den met de kwaden moeten lijden en dat ook meermalen door rechtbank moet worden opgetreden tegen men sen, die over een para-normale be gaafdheid beschikken, de lijdende me demens te helpen, zonder de bevoegd heid te hebben, de geneeskunst te be oefenen. Een oplossing voor deze din gen is blijkbaar heel moeilijk. Een ander vraagstuk, dat nogal moeilijk schijnt en dat de laatste tijd heel wat pennen in beweging heeft gebracht, is dat van het wapengebruik door de politie. Ten deze is er (nog) geen eenheid. Zoveel hoofden, zoveel zinnen blijkbaar. De ene agent meent dat hij een vluchteling, die hij niet kan inhalen, maar een kogel na moet zenden een andere o.i. meer ge zonde opvatting is, dat een politieman eerst van zijn pistool gebruik mag maken, indien hij zich bedreigd ge voelt. Een en ander heeft er reeds toe geleid, dat de Nederlandse taal met een nieuw woord werd verrijkt, het woord ..schietdiender." De minister van Justitie heeft nu in dé Tweede Kamer medegedeeld, dat hij ten deze streeft naar eenheid in opvatting bij de politie. Als deze weet. welke ge dragslijn algemeen dient te worden gevolgd, zal het aantal vergissingen wel verminderen, aldus de minister. Van vergissingen gesproken: een man. die een seinpaal bij Heerlen moest repareren, maakte de vergissing van zijn leven, toen hij meende, dat er aan de kettingen tijdens zijn repa ratie werd getrokken. Hij concludeer de er zonder meer uit dat het sein op veilig moest worden gezet, met het gevolg, dat twee electrische treinen op elkaar reden De materiële schade was groot en 26 reizigers werden, ge lukkig geen van allen levensgevaar lijk gewond. Kleine oorzaken, grote gevolgen. Dat spreekwoord geldt ook voor het ongeluk bij Deventer, waar. wegens werkzaamheden die aan de weg Zwol le Deventer werden uitgevoerd, het verkeer over één baan moest worden geleid. Een autobus met voetbalspe lers en supporters van de Zwolse club Z.A.C. het tweede elftal geraak te met een voorwiel in de zachte berm, de chauffeur kon de wagen niet hou den en deze duikelde van de dijk af een vijf meter omlaag Een der in zittende kwam hierbij om het leven, en 15 passagiers werden gewond. De Hagenaars gaan nu water uit de Lek drinken. Vanuit Bergambacht is een buisleiding gelegd, om het water uit de Lek naar de Scheveningse dui-, nen te brengen. H.M. de Koningin verrichtte deze week de openingsplechtigheid van dit enorm grote werk. Speelgoed uit Waddinxveen De speelgoedfabrieken in Waddinx veen hebben ook dit jaar het hare weer bijgedragen om een keur van houten speelgoed vertegenwoordigd te doen zien in de vitrines der grote stadsmagazijnen en der kleinere dorps winkels. Want van oudsher heeft het beweeg bare speelgoed de aandacht van het kind gehad. Rammelaars, poppen, tol len, spingtouwen en hoepels waren in de oudste tijden bekend. In primitieve vorm kwam het kinderspeelgoed reeds in het oude Egypte voor. In de 14e eeuw werden de door Parijs, het mo decentrum van Europa, als mannequin aangeklede poppen, die naar de ver schillende landen waren gestuurd. uiteindelijk als speelgoed gebruikt. In de 16e eeuw was Neurenberg beroemd door zijn kinderspeelgoed, doch de gouden, zilveren en albaste popjes, de paardjes met echte huid en de vogel tjes met echte veren, waren geen duurzaam speelvermaak. Uit de 17e en 18e dateren de prachtige, maar dure poppenhuizen, ingericht van kelder tot zolder, welke voorwerpen nog in bin nen- en buitenlandse musea worden bewaard en de indruk wekken, dat de kinderen er node mee mochten spelen. Kinderpsychologen als Decroly en Charlotte Bühler hebben zich inten sief met het kinderspeelgoed bezig, gehouden. Mede aan de hand van hun bevindingen, waarbij ook het houten speelgoed tot uitdrukking komt, wordt vastgelegd, dat een kind van 47 maanden zich oefent in grijpen en de behoefte dingen te bewegen bevredigd wórdt door rammelaar of ring. Met dit speelgoed komt voor een kind van 710 maanden, de tijd, dat het graag voorwerpen tegen elkaar slaat, een popje, geschikt om in te knijpen of mee te gooien of trommel met stok. Van 1015 maanden wil het kind voorwerpen in elkaar zetten. Het krijgt begrip van afmetingen en het speelgoed moet worden uitgebreid met in elkaar passende, liefst van stevig hout en in levendige kleuren geschil derde kubussen. Voorts een zo moge lijk onverscheurbaar prentenboek met één figuur op ieder blad. Het eerste begrip van gemeenschappelijk spel en het oefenen in vangen wordt verkre gen döor een gelakte bal. Met dit speelgoed krijgt een kind van 15 maanden tot 2 jaar gekleurde blokken om te leren bouwen; kleurenpyrami des leren vormen en kleuren zien en vingers te oefenen. In de tijd van het leren lopen zijn een houten auto, een dier op bel of op wielen, een auto met lading houten blokken en alles wat voortgetrokken wordt bijzonder ge schikt. Poppen, teddyberen of andere dieren animeren het fantasiespelen. Voor 2—3 jaar volgen vormpjes, em mertje en schep voor de zandbak. Ge kleurde blokken, kleurenmozaiek en inlegspel doen vormen onderscheiden. Kennis, geduld en handigheid worden verkregen door het sorteren en rijgen van grote gekleurde houten kralen. Voorts is het kind: op deze leeftijd ontvankelijk voor een onbreekbare pop met echt haar en kleren, die aan en uit kunnen, poppenbedje met echt beddengoed en kam en borstel voor de pop. Tevens ook prentenboeken met grote eenvoudige taferelen en ge beurtenissen uit het dagelijks leven van het kind en van dieren Een hob belpaard met stoeltje bevordert de li- chaamsbeheersing. Van 34 jaar krijgt het kind grote constructief bedoelde blokken en als eerste gebuik van ge reedschap een plank voor het in- en uittimmeren van stokjes. Dan on breekbare opzetbeesten voor de ken nis der namen; zwembeestjes, daar het spelen met water even belangrijk is als het omgaan met ander materiaal. Kleurpotloden en papier; bromtol, muziek-orgeltje en muziekdoosje wekken belangst- ding voor melodieën. In deze tijd it een prentenboek gebruikt met xleine verhaaltjes en uitbeeldingen van familie- of dieren leven of volksprookjes voor het ver tellen of voorlezen. Voorts poppen, eventueel met porceleinen kop, echt haar en beweegbare ledematen en ogen; poppenwagen, poppenservies, bezempje en vegertje en dan kruiwa gen of kleine driewieler. Dit speelgoed wordt voor 4—5 jaar uitgebreid met eenvoudige bouwdoos, ezel met groot tekenbord en kleurkrijt prentenboeken met verhaaltjes, volks sprookjes en vesjes om uit het hoofd te leren en te zingen. Hoepel, step. Voorts uniformen als conducteurspak met tas, Poppen met kleren, waaraan bandjes om te strikken. Voor een kind van 5 tot 6 jaar is een bouwdoos geschikt, mozaiek, staande figuren van mensen, dieren en schepen; uitgezaagde legpuzzles voor bevordering van concentratie; kleine, gekleurde blokken; trein met rails; zeilschip. Gekleurde kralen; stramien, wol van borduurnaalden. Poppen, poppenkamer en meubeltjes. Voorts eenvoudig wedstrijdspel; boeken met platen en verhalen om voor te lezen. Voor de leeftijd van 67 jaar diene een bouwdoos kleinei mecanQ, pop- penmeubelen om in elkaar te zetten; naaidoosjes met inhoud en gedrukte patronen; poppen met uitzet; kookma- teriaal en een winkeltje met werke lijke gewichten en echte waren om te verkopen ter bevordering van afwe gen en van warenkennis E. v. E. zij het niet laten ontbreken. Maar het woorden en vermaningen zonder meer kunnen wij geen kinderen opvoeden. Het is niet zozeer wat wij ouders -zeg gen, maar wat wij DOEN. hetgeen de kinderen vormt. Het kind, dat thuis in de ouderlijke omgeving dag aan dag getuige is van een vanzelfsprekende eerlijkheid en trouw, van wederzijdse liefde en waardering, van zelfbeheersing en mededogen met anderen, dat kind heeft in waarheid een opvoeding ge had. waarbij alle standjes, leringen en vermaningen in het niet verzinken. Daar is geen opvoedkundig middel dat ook maar in de verste verte haalt bij het voorbeeld van twee simpele goe de mensen, die volstrekt niet geleerd of belezen behoeven te zijn. NIET WAT WIJ ZEGGEN, MAAR WAT WIJ DOEN.. Opvoeden is niet een kwestie van praten, maar van ZIJN. En daarom is het zo heel moeilijk! Amy Groskamp ten Have Eén meter reniafstand minder kan één leven MEER betekenen! Van 1 meter meer of minder kan een leven afhangen. De wet stelt ei sen, welke voor de voetrem, naar ge lang van de snelheden, op het volgen de neer komen. Bij 20 km per uur, remafstand ten hoogste 4 meter; Bij 30 km per uur, remafstand ten hoogste 9 meter; Bij 40 km per uur. remafstand ten hoog ste 16 meter; Bij 50 km per uur, rem afstand ten hoogste 25 meter. U kunt het lijstje gemakkelijk zelf vervolgen. De remafstand mag ten hoogste in meters de uitkomst zijn van het aantal tientallen kilometers per uur, dat U rijdt, vermenigvuldigd met zich zelf. Laat Uw remmen geregeld nazien. Als ze hydraulisch zijn, zorg er dan voor. dat het oliereservoir, van waar uit het systeem bediend wordt, regel matig nagezien wordt en overtuigt U, dat het niet lekt Talloos zijn de gevallen waarbij de druk plotseling weg viel door een Verlanglijstjes De winkeljuf: Graag wat minder zere voeten, Want ik kan haast niet meer staan; En dan nog een spoedig einde Van de koperskaravaan. Abe: Asjeblieft nog een keer spelen In de nederlandse elf, Net nog zeven goaltjes fokken; Dat zou fijn zijn, zeg nou zelf! De bakker: kHeb geen tijd om 't op te schrij- [ven Zorgt u maar wat wordt gehaald Door dat vrouwtje om het hoekje Ook voor Pasen wordt betaald De hospita: Nou moet u niet liggen slepen Met taai-taai of een bonbon, Want u bent nu al drie maanden Achter op met uw pension! Bep van Klaveren: Kan 'k niet tien jaar jonger worden Dan begin ik weer een trip, Zal ik ze eens leren boksen, Ondanks mijn gebroken rib! De taxichauffeur: Net zoals verleden jaar Sint, Ik weet niet of u 't nog weet; Dat een dame in mijn koetsje Haar banketstaaf weer vergeet! Het jonge span: Mocht u per vergissing bellen, Dan hebt u ons niet gezien; Want wij zitten met een baby. Al drie maanden clandestien. JAAP MIJDER WIJK niet ontdekt lek. En vraag vooral Uzelf NIET af: „Voldoet mijn voetrem aan het lijst je?" maar: „Zijn ze zo goed als moge lijk is?" Denk aan de onberekenbare kinde ren. die onverwachts de weg overste ken, denk aan de ouden van dagen, die zich niet aan het moderne verkeer kunnen aanpassen. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER ZE DOEN JE ALLES NA? Moeder zat met de bezoekster in de voorkamer en in de achterkamer speelde vierjarig Liesje, het nakomer tje, met haar poppenkinderen. Toen werd er gebeld. „Vind je het erg als ik je even alleen laat?" vroeg de moe der opstaande. „Weineen. ga je gang ik amuseer me best! zei het bezoek, met een handbeweging naar de andere kamer, waar het kleine poppenmoe- dertje bedrijvig in de weer was en honderd uit babbelde tegen haar pop pen. De vrouw des huizes bleef een heel poosje weg, want er bleek iets niet te kloppen met een bestelling waarover moest worden opgebeld. Aandachtig sloeg de bezoekster het spel van het kind gade en het viel haar op, hoe de kleine meid een getrouwe copie was van de moeder: datzelfde bedrijvige dribbelen, dat resolute aanpakken, ja zelfs de bewegingen van hoofd en handen en de stembuiging waren vol komen identiek. „Dat ben jij in het klein!" lachte de bezoekster, toen de moeder terug kwam. „Och ja", antwoordde deze schouderophalend, „ze doen je alles na." Wij staan er niet bij stil. Toen de bezoekster later naar huis liep, dacht zij nogeens over die woor den' na: ze doen je alles na. Als dat waar was, dan legde dat de ouders toch wel een hele verantwoor delijkheid op. want als kinderen je in alles imiteren, dan heb je maar te zorgen, dat je een goed voorbeeld bent om na te volgen! Een goed voorbeeld, en dat niet af en toe of als je er toe vallig eens toe bent gedisponeerd, maar altijd en voortdurend in grote en in kleine dingen - in woord, ge baar en gedrag Een goed voorbeeld in alle dingen Er zijn er maar weinigen onder ons, die dat bij voortduring bewust ver mogen te zijn. Meestal staan wij daar niet bij stil. Wij viiujpn het wel grap pig als de kleintjes ons in alles na- dóen en wij kunnen er hartelijk om lachen. Maar - als de kleuter langza merhand de puberteitsleeftijd is gena derd, dan komt dit „nadoen" op gans ander terrein te liggen. De appel valt niet ver van de boom Er is geen kind dat niet wordt be- invloed door opvattingen en (ver-) oordeel van thuis. In het huishouden waaraan vader en moeder zich afbeu len om het hun kinderen beter te ge ven dan zij het zelf in hun harde jeugd hebben gehad, zal de toon prikkel baar en bits zijn en het zal niet eens opvallen, als ook de kinderen onder elkaar snauwen en grauwen en van verontschuldigen van elkanders fou ten niet weten. De ouders, die graag van het goede der aarde genieten en hun kinderen met gulle - al te gulle - hand hierin laten delen, (zij kunnen het immers betalen en de kinderen zijn maar eens jong!) kweken een gevaarlijke licht zinnigheid aan. groeibodem voor on redelijke eisen en onverzadigbare on tevredenheid. Maar, daarbij staan zij niet stil. In het gezin, waar een medogenloze- schampere kritiek wordt uitgeoefend op alles en iedereen, waar niets heilig en onaantastbaar is, daar groeit een bij voorbaat verbitterd nageslacht opr dat waardering noch mededogen kent. En als dan later kinderen uit deze gezinnen mislukken, dan vragen zo vele moeders zich af hoe dit mogelijk is - zij hebben kinderen immers een- goede opvoeding gegeven de beste' scholen de beste lessen en hun steeds* het goede voorgehouden. Niet wat wij zeggen. Ongetwijfeld hebben zij dat gedaan. Aan woorden en vermaningen hebben. "Vorige week Vrijdag was het voor de N.V. Verheul, alhier, een zeer bij zondere dag toen de officiële opening plaats had van de nieuwe gebouwde fabriek te Apeldoorn, welke reeds en kele weken in bedrijf is. Deze fabriek is gebouwd even bui ten de kom van Apeldoorn en biedt door de grote ruimte aan bouwgrond- grote expansiemogelijkheden. De plechtige opening geschiedde door Dr E. L. Kramer, directeur-generaal voor de Industrialisatie en Energievoor ziening. Deze releveerde o.m. de ont wikkeling van dit grote bedrijf en haalde enkele herinneringen uit het verleden op. Een werkplaats werd gehuurd voor f 4.50 per week, annex woonhuis en turfschuur en 80 vierk. meter tuin grond. Het vertrouwen in de crediet- waardigheid van de 23-jarige onder nemer. die hier een wagenmakerij be gon, was niet groot. De betaling van i 4.50 wenste de verhuurster nog ver zekerd te zien door twee borgen. Dat dit kleine bedrijf nu één der grootste industrieën-op het gebied van de carrcsseriebouw is geworden, is een prestatie, die niet alleen verklaard kan worden door het feit. dat de car rosseriebouwers de tijd mee gehad hebben. Dr Kramer ontkende dit niet, maar er waren andere factoren in het spel. Reeds twee jaren na de oprich ting behaalde het bedrijf een eerste prijs op een tentoonstelling. Het is niet bekend, of dit bekroonde voertuig een tilbury of een kaasbrik is ge weest, maar vast staat, dat reeds toen ■een begin werd gemaakt met een kwa liteitsproduct op de markt te komen. Het solide beheer, de pioniersgeest en het vakmanschap hebben dit bedrijf groot gemaakt, aldus dr Kramer. Er rijden thans dagelijks tussen de 6500 en 7000 .autobussen door Neder land die gezamenlijk per dag een millioen kilometers afleggen, waar door vervanging en vernieuwing van autobussen steeds nodig is. In 1920 werd de eerste carrosserie van hout afgeleverd, in 1928 de eerste in staal. Kort daarna werden de bussen van lichtprofielstaal vervaardigd, terwijl thans het lichtmetaal en ook wel plas tic meer en meer worden toegepast. Fabriek A in Waddinxveen verzorgt nu de machinale bewerking, fabriek B aldaar de speciale typen, w.o. touring cars en de fabriek C in Apeldoorn zal de grote series gaan bouwen. De heer Verheul deelde mede, dat de eerste bus van een grote serie van 160 voor de H.T.M. reeds de fabriek in Apeldoorn heeft verlaten. Elke week wordt hier een autobus afgele verd. Er zijn 62 werknemers in dienst. Reeds op deze officiële openingsdag kon echter worden aangekondigd, dat de voorgenomen uitbreiding voor de deur staat. De fabriekshal die tijdens de openingsplechtigheid niet alleen was aangekleed met bloemen en pal men, maar ook met carrosserieën in verschillende stadia van bewerking, heeft een oppervlakte van 50 bij 48 meter. De plannen zijn reeds inge diend voor een uitbouw van de fabriek naar het achtergelegen terrein tot 120 meter. De bedrijfsruimte zal in totaal van 2500 vierk. meter worden ge bracht op 6000 vierk. meter. Een zoon van de heer J. Verheul. D. Verheul, genoemd naar zijn 80-jarige grootva der, zal in Apeldoorn, samen met de 30-jarige heer G. Verhoeve, het be drijf leiden.

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 1