Weekblad voor Waddinxveen n de grote Kerstzangavond in de Ned. Herv. Kerk EEEÜ3 Macdcc de Vrouw Di SpU$el van de week Snuif en wrijf V erdraagzaamheid NIEUWS uit atvze, wwnyilaats NUTSmiRBlNK GESLOTEN No. 548 Vrijdag 16 December 1955 lie Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30. Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Ten aanzien der loonpolitiek is de af gelopen week een belangrijk besluit genomen. Gold tot dusver, dat de lo nen vast lagen totdat de regering toe stemming gaf, ze te verhogen, het ziet er nu naar uit, dat de vicieuze cir kel: hoger prijzen, meer kosten en hoger lonen is verbroken. Er kan een vrijere loonpolitiek worden gevoerd hetgeen zal leiden tot een opvoering der lonen naar de omstandigheden van de tegenwoordige gunstige con junctuur. Over deze verandering van koers is reeds veel geschreven en gepraat en er zal ook in de toekomst nog veel over te doen zijn. Enerzijds wordt ge- juichd over het feit. dat het keurslijf der vastgestelde lonen is „gesprongen" anderzijds wordt verwacht, dat de werker in vaste loondienst er niet beter van zal worden. Een voordeel van deze vrijere loonpolitiek zal ze ker zijn, dat er geen „zwarte lonen" meer behoeven te worden betaald, maar hier tegenover staat dat het voor een bedrijf, dat nu nog dik verdient" bij enige teruggang niet zo gemakke lijk zal zijn, de lonen weer te verla gen. Wordt ten aanzien der lonen de band tussen overheid en bedrijfsle ven minder strak, er blijft genoeg o- ver waarbij dit niet het geval is. Om een enkel voorbeeld te geven: een intrekking van het vervoerverbod van niet tegen mond- en klauwïéer ingeënt vee kan niet in overweging worden genomen. Dat mond- en klauwzeer hier en daar weer uitbreekt is een aanwijzing voor de juistheid van het reeds eerder wetenschappe lijk vastgestelde feit, dat jonge die ren niet zolang een hechte immuni teit behouden dan oudere dieren. Naar aanleiding van de laatste ge vallen van mond- en klauwzeer is met het Landbouwschap en de orga nisaties van de veehandel overleg ge pleegd, waarbij de mening algemeen bleek te zijn dat een verscherping van de vervoersmaatregelen geboden was. Het is niet in de laatste plaats de uitbreiding van mond- en klauw- aan deze verscherping te danken, dat zeer zo snel kon worden gestuit. Een gunstig gevolg hiervan was dat de dooir enkele landen getroffen maat regelen, welke een belemmering voor onze export vormden, werden opge heven. Van export gesproken: de voorzit ter van de Nederlandse Pluimvee Federatie deelde mede. dat van onze totale eierproductie, welke in 1955 meer dan 3700 millioen stuks zal be dragen een 2200 millioen stuks wor den uitgevoerd. De kostprijs van een ei is in ons land de laagste ter wereld en productie per kip is hier het hoogst. Ook ten aanzien van de export van slachtgevogelte kon een optimistisch geluid worden gehoord. In 1955 zal voor een bedrag van ongeveer 74 millioen zijn uitgevoerd tegen 64.3 millioen in 1954. Hoewel ten deze af zet in het buitenland slechts 20% be draagt, zal het spoorwegpersoneel daar met de Kerst een en ander van kunnen kopen. Dit personeel toch zal de gebruikelijke Kerstgratificatie van 50 en 25.- ontvangen en zo spoe-' dig mogelijk na 1 Maart zal een bo nus van 2% van het jaarsalaris aan elk personeelslid worden verstrekt. Een weinig optimistisch geluid deed de commissie horen, die een onder zoek instelde naar de ramp van de „Bontekoe", het toestel dat 23 Aug. verleden iaar bij Bergen in zee stor- te. waarbij alle inzittenden om het le ven kwamen. De commissie, die niet minder dan negentig getuigenverkla ringen nauwkeurig onderzocht, moest tot de conclusie komen, dat de oor zaak van deze ramp te eeuwige da gen een mysterie zou blijven. Een o- penbaar onderzoek in de Raad voor de Luchtvaart achtte de commissie dan ook niet nodig. Ten aanzien van het aantal brom fietsen, dat betrokken was bij ver keersongelukken, deed het Centraal Bureau voor de Statistiek een boekje open. Daaruit bleek, dat verleden jaar niet minder dan 10 859 bromfietsbe stuurders bij ongelukken waren be trokken - 164 ongelukken met dode lijke afloop. In deze ongelukkenserie is een scherp stijgende lijn waar te nemen; zoals het aantal ongelukken in het algemeen is toegenomen. Daar hebben wij zelfs geen statistieken voor nodig om dit te kunnen vaststel len. Zelfs de goede gewoonte, te stop pen, indien de bestuurder van een motorvoertuig merkt, dat er „iets" aan de hand is, schijnt meer en meer terzijde te worden gesteld. Zo reed een 37-jarige wegenbouwer door, na dat hij op de Moerweg in Den Haag een verkeersongaluk had veroorzaakt. Toen de auto, in een garage te Rijs wijk was teruggevonden, verklaarde man. dat hijgeen tijd had gehad om te stoppen! Een bestuurder van een vrachtauto!, die bij Wormerveer een bromfietser had aangereden, de man stierf aan de bekomen verwon dingen, stopte 200 meter verder, keek uit zijn portier enreed door. La ter aangehouden kon hij geen verkla ring voor. waarom hij was doorgere den. Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg met BETER LEVEN VAN EEN WEE KIN KOMEN. De financiële toestand van velen is tegenwooraig reaeüjk. leder heeft meer geld om hanaen gekregen, maar oen arme men zou toen veel meer met het inkomen willen doen. Men zou beter aan de aanscnaf van de grote stukken willen toekomen, men zou meer geld bescnikbaar willen hebben voor aneriei uitgaven, men zou., zijn lange verlanglijst wei eens willen verzilveren. Men zorgt, tobt en prakkizeert en leett onder de druk van ai ae zorgen. Daarom is het de moeite waard om naar een geneesmiddel te zoeken, dat het lijden verücht of misschien wel de kwaal kan genezen. Probeer het eens met een begroting. Dat kan de polsstok zijn waarmee men uit de narigneid springt! Om te weten hoe men er nu eieen- lijk voor staat moet U zelf ontdekken waar precies het geld blijft. Ga geza menlijk eens een avondje zitten reke nen. Ten eerste is dat wel zo gezellig, één alleen is maar verdrietig. Ten tweede weten twee meer dan één. Ten derde kan het geen kwaad als Jaap eens ziet waar zijn inkomen aan op gaat. Teni vierde. Nel, een man heeft zo zijn eigen kijk op de zaak en kan wel eens gezonde critiek le veren en een beste raad geven. Als U zich samen suf heeft zitten rekenen en de nodige woerden hebt n.„zie je nou wel.er geen geld voor.., heb ik je niet berg dan de spullen on en ga gezellig een kopje koffie zitten drinken. U moet de patiënt even tijd gunnen om op z'n verhaal te komen. Intussen kunnen de gemoederen wat bedaren, want de operatie moet men met een koel hoofd en fris beginnen. Het kan zijn dat men er spoedig in slaagt tenminste oo papier elk ding netjes zijn deel te geven. Gefe liciteerd. men heeft een maatstaf ge vonden, hoeveel U zich voor kleding, voeding, en andere uitgaven kunt ver oorloven. Het kan zijn dat men tot de ont dekking komt dat het hele weekinko- men opgaat aan vaste lasten en huis houdgeld en er niets overblijft voor aanschaf. Helaas is dat een kwaad die vrij veel voorkomt. Heeft men de kinderbijslag er bij gerekend en gaat die dus ook al op in het huishoudgeld dan is de toestand zeer ernstig. U moet dan post voor post nagaan of het ook voor minder kan. Het snoeimes komt er aan te pas. Uw vaste lasten zijn gewoonlijk weinig voor vermindering vatbaar. Kunt U bezuinigen op gas en licht of brandstof? Een doelmatig verbruik haalt heel veel uit en., van de klein tjes, die U hier mee verdient, zal het toch moeten komen. Denkt U dat voor alle posten van het huishoudgeld reeds het minimum is berekend en blijft er dan nc- iets voor de aanschaf over dan is de toe stand critiek en soms hopeloos. Men moet echter niet direct de. moed opgeven. Het kan zijn dat U door voordeliger in te kopen er in slaagt de kosten van de voeding te drukken. Misschien is het duidelijk geworden dat de post zakgeld ove rigens een zeer tere plek van de pa tiënt te veel van het inkomen weg neemt. Overleggen met elkaar en sa men naar de minst pijnlijke oplossing zoeken. Begroten is schuiven met de posten, hier wat af en daar wat bij, net zo lang tot het U naar de zin is. Soms is het nodig een streep te ha len door een uitgave, die U zeer dier baar is bijv. een abonnement, een stukje gerief (huur wasmachine), les geld e.d. U heeft hier de keuze tus sen twee kwaden, wat missen dat bij na onmisbaar is of tekort komen, dus schulden maken. Huisvrouwen, die zich in het hoofd gezet hebben van dat niet worden gewoonlijk zeer vindingrijk om toch op andere posten te bezuinigen en de eindjes aan el kaar te knopen. Verdeel het inkomen in 3 groepen. Tracht het geld voor iedere groep gescheiden te houden. Lukt het voor elke groep een vast bedrag aan te houden dan heeft men succes! Leg op de dag als de buit binnenkomt het to taal bedrag voor vaste lasten op zij. Berg het op in enveloppen en stop het weg in de la van Uw dressoir of waar -de huishoudelijke brandkast zich mag bevinden. Dit geld hoort voor de hand te liggen als de rekening aan de deur komt. Niet elke rekening komt iedere week aankloppen, verzekerin gen en sommige contributies, het gas en het licht presenteren de nota soms eens in de maand. Een dikke beer als de personele belasting komt éénmaal in 't jaar. Houd toch steeds vol iedere week het totaal aan vaste lasten in de enveloppen te stoppen dan komt U hiervoor nooit tekort. Misschien moet U de eerste weken leentje buurt spe len bij de reserve, want het kan best zijn dat er achterstallige betalingen te doen zijn. U zult deze langzaam aan moeten inlopen. Breng het geld bestemd voor de re serve op de spaarbank. Daar ligt het veilig geborgen en.U gebruikt het niet zo gemakkelijk dan wanneer het thuis voor het grijpen ligt. Spaarders zijn goede kopers. Wie vlijtig spaart komt aan zijn aanschaf toe. Aldus de reserve is het geld dat U achter de hand houdt. Een knappe huisvrouw haalt uit een couponnetje een hele jurk. Zo is het ook met een afgepast bedrag voor het huishouden. Wie wil, die speelt het klaar met niet meer dan het begrote bedrag uit te komen. Zit het heel erg tegen, wel dan is er het achterdeurtje Reserve: post onvoorzien. Doch dat is alleen voor uiterste nood. Het werken met een begroting heeft belangrijk meer nut als men kas houdt dus uitgaven opschrijven en iedere week aan de hand van het kasboek de begrotingsstaat invullen. Wees zuinig op dit document, vul het trouw in, het is voor U waardevol en voor Uw financiën zeer gezond. Men kunt beter al zijn zorgen op papier zetten dan er voortdurend mee rondtobben. Schrijf ze op dan zijn ze van U af. Wie precies weet waar hij aan toe is zal zich er ook eerder bij neerleggen dat nu eenmaal niet al les kan wat zijn hartje begeert. Er kan veel verholpen worden als men bereid is er van harte aan mee te werken. Gouda, de industriestad. Tn een artikel in Holland World News Bulletin van enkele maanden geleden wordt aandacht aan Gouda, als industriestad besteed. „De stad Gouda (40.000) aldus dit artikel, ligt op gemakkelijk te berei ken afstand van Rotterdam, Den Haag en Utrecht. Gouda, beroemd door haar pijpen, haar kaas. haar potterij en haar stroopwafel (treacle wafers)^ is de moeite waard te bezoeken. Het prachtige laat-Gotische stad huis, gebouwd in 1449 en 1450, werd van 1949 tot 1952 gerestaureerd. Dit, sierlijk gebouw heeft /een mooi 17e eeuws interieur met zeldzame Gobe lins. De omvangrijke Waag werd door de beroemde bouwmeester Pieter Post in 1668 gebouwd. De glazen en ramen van de impo sante St. Janskerk zijn uniek in Euro pa en een vreugde voor de kunstken ner. Een aantal van de 64 ramen zijn door Dirk en Wouter Crabeth tussen 1555 en 1603 getekend. De ram— wer den geschonken door koninklijke per sonen, kerkelijke waardigheidsbekle ders, stadsbesturen, inwoners van ver schillende steden en gildeleden. Zij stellen o.a. historische episodes voor. Een zeer belangrijke collectie Goud se pijpen, aardewerk en tegels is in het Museum De Moriaan te zien, on dergebracht iin een 17e eeuws huis met attractieve gevel. De bezoektij den zijn uitsluitend op werkdagen van 10 tot 4 eventueel 5 uur. Het Gemeentemuseum aan de Oost haven 10, in 1947 in gebruik genomen, exposeert zijn belangrijke collectie, waaronder enige altaarstukken, een kostbaar triptiek van D. Barendtsz en schilderijen van Ferdinand Bol, C. Ke tel en Jan Steen,, in het aantrekkelij ke interieur van een 17e eeuws ge bouw. voorheen het Catharine Gast huis. Het Gemeentemuseum is dage lijks te bezichtigen van 10 tot 4 of 5 uur. Van begin Mei tot September wordt in Gouda op iedere Donderdagmorgen van 9 tot 10.30 uur kaasmarkt gehou den. Gedurende die tijd laat de enige Nederlandse carillonspeelster mejuf- juffrouw Marie Blom, vrolijke klan ken horen van het carillon der St. Janskerk, die het stadsbeeld accen tueert". E. v. E. Kijk uil, de peil is geen toverstaf. Veel bestuurders verkeren (en dan zeer positief ten onrechte) in de me ning. dat het uitsteken van de pijl alleen voldoende is. We zeggen met de meeste klem, dat de richtingaan wijzer een hulpmiddel is Het ontheft U niet van de plicht, zich persoonlijk te overtuigen of Uw manouvre ver antwoord is, waarbij U rekening hou den moet met het feit, dat Uw spiegel een dode hoek heeft. De pijlen moeten een langwerpige vorm hebben, de lengte moet tenmins te driemaal de breedte zijn. Ze moeten zowel naar voren als naar achteren een oranje-geel tot oranje-rood licht uitstralen. Verder is het nodig, dat de richtingswijzers duidelijk buiten de carrosserie uitsteken. Als deze rood van kleur is, doet dit aan de duidelijk heid geen goed. Ook de zgn. clignoteurs zijn toege staan. Kleur ook oranje-geel tot oran je-rood. We onderscheiden die, welke uitstekend (met de klemtoon op „uit" opzij zijn aangebracht en die, welke zijn geplaatst aan de voorkant van de auto en in de achterzijde. In het eer ste geval kan men er met twee vol staan, in het tweede moet men er vier hebben. Clignoteurs worden vaak toegepast, vooral om het feit. dat ze minder kwetsbaar zijn dan de pijlen. In min- terts even sterke mate als bij de pijlen geldt ook hier: „Overtuig U zelf van het achterop komend verkeer, de clig- noteur geeft geen vrijbrief'. Herhaalde malen komt het voor, dat de pijl klemt. Een enkele keer ziet men ze zelfs naar twee kanten uit staan. Wees voorzichtig en voortdu rend controle. En de pijl en de clignoteur zijn vei ligheidsfactoren. maar de voornaam ste bent U zelf. Geef wat kleinigheid uit voor repa ratie voor het U groot geld gaat kos ten. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER N.B. Hebt u gehoord dat gedurende de eerste negen maanden van dit jaar 1068 doden te betreuren zijn door ver keersongevallen en omstreeks 25.000 mensen gewond werden We hebben allemaal allicht een eigen aard, die met een eigen wil gemeenlijk gaat gespaard. Wat ieder onzer doet acht hij ook wélgedaan; voor wat een ander wil, wordt niet op zij gegaan. Om te voorkomen dat er botsingen ontstaan, dient de verdraagzaamheid zich minzaam bij ons aan. verstoten wij haar ruw, dan gaat ons leven mis, dan vullen wij het vast met last en ergenis, maar wie in zelfbedwang van and'ren wat verdraagt, wordt op zijn levenspad lang zo vaak geplaagd. Beoefening der deugd: verdraagzaamheid genaamd, is dus een streven dat een iegelijk betaamt. En de verdraagzaamheid, verfijnd en fijngevoeld, is ook de wortel wel waarop de liefde stoelt, want lijSt de liefde meer een zuiver harte-goed, zij wordt door het verstand weldadiglijk gevoed. SCHEEPERS. HULST en MISTLETOE Reeds in de tiende eeuw was het gebruik in zwang om tijdens de win terse feestdagen hulst voor versiering te gebruiken. Dit was te meer moge lijk. omdat deze plant in ruim vier honderd variëteiten, zo goed als in alle landen, worden aangetroffen. De hulst behoort tot de heester- groep Ilex. In het wild treft men soms zeer hoge struiken aan, waarvan slechts de onderste bladeren de pun tige uitsteeksels hebben, die de plant tegen het knagend gedierte des velds beschermen. De hoger gelegen blade ren hebben deze bescherming niet van node en zijn dan ook ovaal en glad gevormd. De mooiste hulst groeit op de hellingen van de Himalaya, waar hij gote bomen vormt met bladeren van twintig tot dertig centimeter lengte en bessen zo groot als kersen. In Mei en Juni komen er aan de takken van de hulststruik aardige trossen eenvoudige, witte bloempjes, die een zoete geur verspreiden. Al spoedig verschijnen de bessen, die langzamerhand roder en roder wor den, tot zij. omstreeks Kerstmis hun grootste schoonheid hebben bereikt. Over het algemeen worden deze bes sen door de volgels met rust gelaten; slechts bij strenge winters, als er wei nig voedsel is te vinden, komt het voor, dat spreeuwen en lijsters de hulststruik plunderen en zich aan de met zoveel vreugde tegemoetziende rode vruchten te goed doen. Behalve hulst wordt ook Viscum Album of marentak als Kerstversie ring in de huiskamer aangewend. De marentak, ook wel mistletoe geheten, is een woekerplant, die ten onzet in Limburg wordt aangetroffen en voor namelijk op vruchtbomen groeit, na dat het zaad door lijsters werd over gebracht. De tijd van hulst is nu weer aan gebroken. Wij sieren er ons interieur mede en genieten van het rood-groen tijdens de Kerstdagen en nog lang SLUITINGSAVQND WINKELWEEK. Maandag a.s. wordt in Hotel „De Unie" de sluitingsavond gehouden van de gehouden winkelweek. Alle deel nemers worden ter vergadering ver wacht, teneinde de resultaten van de ze actie te kunnen vernemen. VERKEERSONGEVAL. Op de Henegouwèrweg werd een Belgische koopman aangereden door een bromfietser. De Belg kwam hier bij zodanig te vallen, dat hij enkele verwondingen opliep. Hij bleek echter onder invloed van sterke drank te ver keren. ONDERHOUD VAN WEGEN. Bij de door Ged. Staten gehouden aanbesteding van het onderhoud der prov. wegen, rond onze gemeente, was fa W. Sliedrecht alhier, op één na de laagste inschrijfster voor een bedrag van f 208.800,—. Het werk is nog niet gegund. BIETENCAMPAGNE GEëINDIGD. De bietencampagne 1955 is weer ge ëindigd. In tegenstelling met het vorig jaar is de ogst beter en hoger. De mooie zomer en het zachte najaarsweer hebben de opbrengst zeer gunstig be ïnvloed. Per ha. was dit jaar de op- TE WADDINXVEEN Kanaalstraat 9 Telelefoon 668 Voor inleg en terugbetalen van gelden zal de Nutsspaarbank zijn van Woensdag 21 Decem ber tot en met Zaterdag 31 December 1955. Bezoekt WOENSDAG a.s. Hervormd Gem. Zangvereen. „VOX JUBILANTE" Dir. Mar. Egberts Groots nrogramma van Koorwerken, Samenzang, Orgelsoli enz. Aanvang 7.30 unr - Denren open 7 uur. Toegang vrij (collecte) Hervormd Meisjeskoor ,DE ZANGVOGELS" Dir. Dick Klip

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 1