Weekblad voor Waddinxveen cm-"* Vdaedu de Vrouw SifiLetyd van de wee^ Gemeente-begroting 1956 Ruwe,rode handen ICoEii en Pijn No. 549 Vrijdag 23 December 1955 lie Jaargang Adres Redactie en Administratie -. Oranjelaan 30. Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt eike Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 by vooruitbetaling Adv rtentieorijs 6 ct. familieadvertenties 7 ct per tn.m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. De strijd voor een goedkopere bnl is definitief geworden, doordien de Amsterdamse ziekenfondsen, „Zieken zorg" en „A.O.Z." ertoe overgingen, eigen optiekzaken te openen. Genoem de ziekenfondsen besloten enige tijd geleden een N.V. op te richten. „Unie- optiek" genaamd, die Zaterdag ja..in twee Amsterdamse stadswijken drie modern ingerichte opticiëns-zaken o- pende. Ons werd medegedeeld, dat in deze zaken op de gewone prijzen die de ge wone opticiens berekenen een korting wordt gegeven. Inmiddels wordt er van de zijde der opticiens op gewezen, dat hun tarieven kort geleden aan een officieel onderzoek werden ontworpen en voorts, dat er opdracht is gegeven, door een neutrale instantie een uitge breid onderzoek te laten instellen naar de rentabiliteit van het opticiensbe- Verwacht mag worden, dat de prij zen voor brillen door deze actie enigs zins zullen dalen. Op onze desbetref fende vragen werd ons medegedeeld, dat de ziekenfondsen voorlopig geen apothekers en leveranciers van pro thesen zullen beconcureren en dat andere genoemde ziekenfondsen zich er nog over beraden eventueel deel te riemen aan „de brillenactie Eigen aardig is dat de brillen dank zij de ziekenfondsen nu goedkoper worden, maar.... dat de verplichte zieken fondspremie per 1 Januari weer om hoog gaat.. Met de officiële actie, die onze re gering inzette tegen verdachtmakin gen uit Duitsland ten aanzien van de oorlogsmisdadigers, die nog steeds te Breda in de gevangenis zitten, kunnen wij slechts instemmen. De Nederland se ambassade te Bonn heeft eens een boekje opengedaan over de misdadige elementen, die hier him straf uitzitten. Het Westduitse publiek worden de feiten voor ogen gehouden en uit die feiten blijkt duidelijk, welke bestiali teiten deze mensen in de bezettings tijd hebben uitgehaald, daden die met oorlogshandelingen niets hadden uit te staan doch die indruisen tegen elk rechtsgevoel. Of een en ander zal wor den geloofd doet niets ter zake. Wat wel van belang is, is, dat de Neder landse regering hier voet hij stuk houdt. Ditzelfde zouden wij willen vragen ten aanzien van Nieuw-Guinea. In de politieke commissie van de V,N. werd deze kwestie van de agenda gevoerd, omdat men in de veronderstelling leeft, dat zij door onderhandelen tot een voor beide partijen aanvaardbare oplossing zal worden gebracht. Het overleg tussen Nederland en Indonesië is inmiddels begonnen, niet zoals dat tot voor kort gebruikelijk was, in Den Haag, doch op verzoek van Djakarta inGenève. Indonesië is daar bij zonder opgesteld, omdat men in Dja karta achteraf steeds deed uitkomen, dat de Indonesische delegatie in Ne derland werd beinvloed. Nu de con ferentie in Genève wordt gehouden, kan daar dus geen sprake van zijn. Intussen heeft minister Luns reeds duidelijk gemaakt, dat onze regering niet afwijkt van haar stelling, dat de souvereiniteit bij Nederland blijft be rusten. tot de Papoea in staat is, zelf over zijn lot te beslissen. En dat zal nog wel even duren! Een weekspiegel zou niet volledig zijn tegenwoordig als er niet een ge deelte gewijd was aan de verkeers ongevallen. Dit aantal neemt onrust barend toe. Zo hebben deze week weer ettelijke ongelukken plaats ge had, waarvan enkele met dodelijk af- Er is weer kans Zoals gebruikelijk wordt na elke gehouden winkelweek een sluitings vergadering gehouden. De commissie wil dan aan de deelnemers laten ho ren. hoe de winkelweek gereild en ge zeild heeft. Zij wil dan ook tegenover hen rekening en verantwoording doen van alle gelden, welke gedurende die dagen door de vingers van de pen ningmeester gegleden zijn. En dat zijn er heel wat. Als je zo'n penningmees ter de lijst hoort voorlezen van alle uitbetaalde bedragen, zo'n slordige zeven duizend gulden, vraag ie iezelf af, hoe komt die man aan al dat geld. waar haalt hij het vandaan. Tja. al licht uit de portemonnaie van de winkelier. Die heeft bonnetjes ge kocht om het publiek aan prijzen te helpen en die onnozel kleine bonne tjes brachten zulk een bedrag op en zelfs nog meer, want er bleef nog een aardig centje over voor het bekende doel. De vergadering was dan ook eenparig van mening dat' de penning meester het er prima had afgebracht en gaf hem hiervoor een hartelijk ap plausje wat tenslotte ook volkomen verdiend was. Verdienstelijk hebben zich echter ook alle andere comitéleden gemaakt. Als je zo hoort vertellen wat er al aan zo'n winkelweek vast zit, moet je respect hebben voor die heren, die loop. De Tweede Kamer heeft bij be handeling van de begroting voor Ver keer en Waterstaat haar ongerustheid uitgesproken. Men sprak over de vogel-vrii ver klaarde voetgangers en drong er bij minister Algera 00 aan met spoed maatregelen te nemen. Meerdere sug gestie» werden gegeven. Maar of deze zullen helpen? t' Deed ons courantenhart goed. dat een der Kamerleden hulde bracht aan de pers, „welke de ogen van vele weggebruikers had geopend en het ge weten van vele wegpiraten wakker geschud heeft". Een maatregel waarvan we veel durven verwachten is wel deze. dat in Den Haag vrouwelijke politieagenten te werk gesteld zullen worden wier taak zal zijn: de verkeersoproering, controle op kinderoversteekplaatsen, opleiding verkeersbrigadiers. enz. Wees sterk, o hart, en laat U niet ontroven de troost die U het evangelie biedt; wij zien het van beneden, God van boven Hij houdt U vast al onderkent ge 't niet De chaos wijkt, reeds breekt uit s hemels hoven een licht; bazuinen klinken in 't verschiet de Zoon verschijnt, Wien alle heemlen loven. Waak op mijn ziel, zing U bevrijdingslied. Waddinxveen heeft nog gezonde financiën - Toch is voorzichtig beleid geboden. punt zal toch wel niet volhard kunnen worden. Het Rijk heeft de belastingen van de gemeenten overgenomen, dan zal het Rijk ook aan de redelijke behoeften van de gemeenten moeten voldoen. Weliswaar zijn er reserves, die slechts ten dele benut mogen worden voor dekking van begrotingstekorten, maar deze bronnen zijn niet onuitput telijk. Om, de begroting voor 1956 sluitend: te maken is over 39.854 van de saldi-reserve, de gereserveerde saldi van vorige jaren, beschikt. Deze reserve is f 349.546 groot. Ver der is er nog een algemene reserve van 157.424, reserves voor bijzonde re doeleinden van rond 166.000 en een eigen kapitaal van 110.250. Deze be zittingen mogen alleen aangewend worden, als vaststaat, dat het bezit ook weer binnen redelijke tijd zal wor den aangevuld. In ieder geval kan nog gezeed wor den, dat de gemeentelijke financiën gezond zijn. Maar ook de gemeente leeft bij het jaar en wij kunnen slechts zeer benieuwd zijn, hoe de begroting voor 1957 er uit zal zien. KUNNEN WIJ WEL LUISTEREN? Het was een kille, natte wintermid dag. Laag hingen de donkere sneeuw wolken over cte stad, waar in de bui tenwijken bergen vuile sneeuw langs de trottoirs lagen. Ergens sloeg een klok en als bij to verslag vulde de straat zich met huis waarts kerende schooljeugd. Fietsen sfcoven voorbij, allerlei uitroepen en gesprekflarden vlogen heen en weer. Moeizaam baggerden we voort over de glibberige straat. Vlak voor ons uit liepen drukpratend twee opgeschoten jongens, de zware boekentas op de heup gesteund. Bij de hoek stevenden wij hen voor bij en in het langsgaan hoorden wij een van de knapen zeggen: „Nou ja, thuisze horen natuurlijk wel wat je zegt. maar ze luisteren niet, niet echt, bedoel ik Op het moment te zeer in beslag genomen door het bewaren van ons evenwicht.schonken wij geen aandacht aan die woorden, maar later kwamen ze terug met zeldzame hardnekkig heid :„ze luisteren niet... niet echt.." Wij geloven het wel Luisteren wij inderdaad niet naar onze jongeren? Och, laten we het naast hun eigen zaken, zoveel +"d vrij weten te maken om het publiek te dienen. Je moest maar eens horen hoe het er naar toe gegaan is met de kin- der-avondën bij Sinterklaas. De voor zitter zei zo leukweg, dat het een wonder was, dat de heren nog leef den, ze zouden door de jeugd zo goed als onder de voet gelopen zijn. 't Viel echter nog mee. want dezelfde heren zaten in heel goede conditie weer ach ter de tafel, 't Heeft hun echter wel zweetdruppels gekost. Enfin, niet erg als de jeugd er mee gebaat is geweest. Nu moet men evenwel niet dénken, dat het enkel lof en dank was, die avond. Neen, want er was nogal wat over aan te merken. De ene deelne mer wist dit en een volgende weer wat anders. Als bijv. de totaalomzet lager ligt dan een tevoren, wil men wel eens weten, hoe dat komt en dan gaat men aan het zoeken, waar dat lek zit. Zodoende kreeg de com missie nogal wat critiek te horen, en niet alleen de commissie, maar ook enkele deelnemers moesten even over de knie. De voorzitter echter wist aan de hand van een bekend spreekwoord: .Wie werkt, maakt fouten", alles heel ieuk te ontwijken en merkte er bij op, dat zulks zaak was voor een even tuele volgende commissie, om hierop te letten. Toch ging het zoals het meestal gaat, aan het eind was de zaak in orde. De heren van het comité werden bedankt voor hun activiteit in deze betoond. De winkel week werd geslaagd genoemd en het publiek heeft op de juiste wijze ge reageerd, door in Waddinxveen te ko pen. Om nog even terug te komen op de rekening van de penningmeestp" Het slot van die rekening was wel het meest intressante van heel de avond. Eigenlijk was men alleen daarvoor ter vergadering gekomen. Nu het viel mee. er was zo ongeveer 900 gulden overschot. En we wetenallen waar voor dat overschot bewaard wordt! Dus oudjes, er is weer een kansje as., zonser. X. maar eerlijk bekennen, maar al te vaak geloven wij het wel. Ze zijn dik wijls zo druk en zo lawaaierig, ze zijp eigengereid en zo ontoegankelijk voor een verstandig woord. Ze kunnen op zo'n hinderlijke wijze het hoogste woord voeren met him onbekookte theorieën en hun al te vrijmoedige afkeer van en spot over volwassenen. Wij laten ons liever niet uit onze wrijft U weg met tent lokken, wij doen er maar het stil zwijgen toe, overtuigd dat dit wel het verstandigste is. Wij laten hen maar praten om onenigheid en geharrewar te vermijden. En dan zijn we achter af tevreden over onszelf, omdat we zoveel zelfbeheersing hebben getoond. Laten ze maar redeneren, wij happen niet! Ze willen toch maar alleen zich zelf horen praten, iets anders verlan gen ze niet. En dan lachen we een beetje superieur over die dwaze, rij pere jeugd. De grote gave Zij, die menen dat de jeugd wer kelijk niet beter verlangt dan alleen maar zichzelf te horen praten, leggen een ontstellend gebrek aan begrip aan de dag. Het kind, de kleuter zowel als de opgeschoten H.B.S-er, verlangt veel meer. Natuurrijk horen zij zich zelf graag praten! Maar daarnaast en daarboven verlangt het kind van ons de onvoorwaardelijke overgave van heel onze persoonlijkheid. Het begint bij de kleuter met zijn „mammie luister esen die behoef te groeit met het kind mede tot lang na de vlegeljaren, als de vaak stugge en zwijgzame adolescent in stilte zo intens hunkert naar echte warme, on geveinsde belangstelling en medeleven met zijn geenzins denkbeeldige moei lijkheden. Dat is de tijd. dat er niet wordt gevraagd om belangstelling, dat is de tijd. dat er verbeten zwijgend in stilte wordt gewacht en verlangd en geleden, omdat het zo vurig ge hoopte medeleven uitbleef. Zij, die niet hebben leren luisteren, zullen nimmer in staat zijn de grote gave der onverdeelde spontane be langstelling aan hun kinderen te schenken. Ook wat niet werd gezegd Luisteren, in zichzelfverloochende, toegebogen aandacht, luisteren met uischakelen van alle andere de aan dacht opeisende dingen, dat is luiste ren met het hart, dat is schenken van het beste, dat in ons leeft, omdat het een geven is in dienende liefde. Gelukkig het kind dat een moeder heeft, <jie kan luisteren, die zo kan luisteren, dat zij achter de vaak bra- nie-achtige en smalende woorden de bange hartklop van een jong mens, dat niets zo van node heeft als de geruststelling van zijn ongeuitte ang sten en vrezen. Zo te kunnen luisteren dat is de grote gave van het hart, die wij ouders onze kinderen kunnen schenken, als wij moed en geduld ge noeg hebben om ons hierin te oefenen. AMY GROSKAMP TEN HAVE Juist voor het einde van het jaar hoopt de gemeenteraad de begrotin gen voor 1956 nog te kunnen vaststel- len. De stijgende tendenz, die allerwege valt waar te nemen, is ook aan de Waddinxveense begroting niet voor bij gegaan. Bij de behandeling van de rijksbe groting hebben verschillende Kamer leden, misschien niet ten onrechte, aangedrongen op beperking van de uitgaven en de Regering heeft de toe zegging gedaan de uitgaven voor het bouwen van nieuwe objecten aan ban den te leggen. Het zal natuurlijk mogelijk zijn werken van importantie, doch zonder bijzondere urgentie tot nader order uit te stellen. Kan een gemeente als Waddinxveen dit doen? Natuurrijk wel als er wer ken op het programma staan, die niet direct nodig zijn, maar dat is hier be slist niet het geval. Er zijn de laatste jaren grote bedra gen uitgegeven voor de aanleg van straten. Kon dat uitgesteld worden? Immers neen, waar hadden dan de huizen moeten komen, die wij zo brood nodig hebben en waar nog steeds een groot te kort aan is? Zijn er in Waddinxveen dingen tot stand gekomen, waarvan men kan zeggen, dat zij voor de dorpsgemeen schap niet nodig waren? Wij menen deze vraag ontkennend te moeten beantwoorden. De konsekwentie is echter, dat op de begroting ieder jaar de rente en alfossing of afschrijving van de kapi- taalswerken moet worden geraamd en die dus ieder jaar een stijgende rijn vertonen. Toen de bevrijding kon worden ge vierd, was de gewone schuld van Waddinxveen 60.000. De schuld voor gewone kapitaalswerken is thans ge stegen tot 1.999.554 en voor de wo ningbouw tot 5.057.175. En sedert de ze opstelling heeft de gemeenteraad voor de uitvoering van werken in het uitbreidingsplan in de Puttepolder al weer ruim 1.3 millioen gulden gevo teerd. Zijn dus de posten voor rente en at- lossing beduidend gestegen, ook an dere uitgaven doen daarvoor niet «n- der. In verband met de kosten van het openbaar lager onderwijs, moet de gemeente aan de besturen van de bij zondere scholen uitkeren 39.500, dat is 10.000 meer dan vorig jaar. Daarnaast heeft de gemeente haar bijdragen te verlenen aan andere ge meenten. die leerlingen uit Waddinx- veen huisvesting verlenen. Wij maken hierbij geen onderscheid tussen open- baar en bijzonder onderwijs, maar de ramingen voor lager onderwijs zijn 6200.-. voor uitgebreid lager onder wijs 3700.-, voor het middelbaar on derwijs w.o. de H.B.S.en, 7750.- en voor het Nijverheidsonderwijs (am bachtsscholen, M.T.S., huishoudscho len e.d.) 10.700. Ook de sociale voorzieningen vragen enorm veel geld. De gemeentelijke in stelling voor sociale zaken heeft 2000,- meer nodig dan het vorig jaar of ƒ72.000; de verpleging van zwak zinnigen en krankzinnigen, voor zover de verpleegkosten voor rekening van de gemeente komen 47.000, waarinde provincie Zuid-Holland voor 11.750 subsidieert. Wat verder te denken van de afde GEMEENTERAAD. De raad komt in openbare vergade ring bijeen op Woensdag 28 December а.s. des avonds om 7 uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Herstemming over het voorstel tot wijziging van het ambtenarenregle ment; 2. Verslag van de vergadering van 20 October 1955. 3. Mededelingen, ingekomen stukken enz. om daarop zonodig te besluiten; 4. Voorstel tot verkoop van grond aan de Chr. Boeren- en Tuindersbond; 5. Verzoek om medewerking voor de aanschaffing van banken en leermid delen voor de school aan de Oranje laan; Bedrijfsbegrotingen voor 1956; 7. Gemeentebegroting voor 1956: 8. Rondvraag. VOORSTEL TOT HET VERLENEN VAN MEDEWERKING VOOR DE AANSCHAFFING VAN SCHOOL BANKEN EN LEERMIDDELEN. Het bestuur van de vereniging voor Chr. Nationaal schoolonderwijs vraagt op grond van de Lager-onderwijswet 1920 medewerking: a. voor de aanschaffing van school banken (leerlingsets) voor 2 lokalen, bestemd voor de oudere leerlingen; b. voor de aanschaffing van een nieu we leesstof, er vervanging van de verouderde methode, die thans in ge bruik is; De kosten van deze aanschattmg bedragen f 4462,50 voor 85 banken en f 1397,75 voor de leerstof. Er is advies ingewonnen van de in specteur van het lager onderwijs en ten aanzien van de banken bovendien van de schoolarts. Beiden geven gun stige adviezen. Voorgesteld wordt de gevraagde me dewerking te verlenen. VOORSTEL TOT AANKOOP VAN GROND. Bij de onderhandelingen tot verkoop van grond is indertijd aan de Chr. ling "publieke werken. Cijfermateriaal Boeren- en Tuindersbond 6800 m2 is dor, maar wij kunnen er niet aan grond aangeboden a f 5,per m2 ontkomen. dus jaarwedden reinigingsdienst plantsoendienst algemene begraafplaats onderhoud van straten onderhoud van wegen 42.287 14.604 15.056 7.078 27.169 16.190 Telt Totaal 122.384 U daarbij op de kosten van straatverlichting, geraamd op f 35.785, dan is dat bij elkaar 158.169. In deze^kosten mag de gemeente een billijke bijdrage vragen van de ingeze tenen, in de vorm van straatbelasting, maar niet meer dan 80°/o. Nu de op brengst van deze belasting is geraamd op 28.000, dus dat scheelt nog al iets. Waar moet dit alles overigens van betaald worden? Vroeger had de gemeente haar ei gen belastinggebied, maar langzamer hand heeft het Rijk alle belastingop brengsten aan zich getrokken en de gemeenten ontvangen een uitkering van het Rijk, berekend naar een uit- kering per inwoner en een zgn. be- lastinguitkering. De ontvangsten uit deze hoofde be lopen respectievelijk 278.074 en 246.700. Met deze sommen moet de gemeen te rondkomen, vooral nu de regering heeft aangekondigd, dat de gemeenten niet op hogere uitkeringen behoeven te rekenen. Dit is uiteraard een drei gement. waarmede rekening gehou den moet worden, maar in dit stand voor de stichting van een landbouw- huishoudschool Omdat later gemeend werd, dat met minder grond kon worden volstaan, mede in verband met de woningbouw plannen, heeft de raad besloten 6450 m2 grond te verkopen. Achteraf is gebleken, dat voor de schoolstichting tenminste 6800 m2 grond nodig was. De genoemde bond vraagt alsnog 350 m2 te mogen kopen en hij is te vens bereid een overblijvende strook van 190 m2 aan de westelijke zijde die voor de gemeente niet meer bruikbaar is, daarbij te nemen. Voorgesteld, wordt aan de Chr. Boeren- en Tuindershond te verkopen 540 m2 voor f 5,— per m2. NUT EN SPORT BOSKOOP „Nut en Sport" opent deze week haar tentoonstelling in het Veilingge bouw te Boskoop. Voor de kleindier liefhebber zal weer wat te genieten zijn, daar allerhande rassen en kleuren vertegenwoordigd zijn, zowel van hoenders en konijnen, als sier- en postduiven. Men kan zich geen voorstelling vor men welk een werk, het is om zo'n aantal gasten hun eten en drinken op tijd te bezorgen, 5 dagen lang. Maar de ware dierenvriend heeft daar wat voor over, zowel daags als s'nachts moeten er mensen zijn om hun vrienden te voederen en te verzor-

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 1