i Weekbla< i voor Wad Idinxveen WlwUt de Vrouw Dc S^ie^d van de week I Ook Spierpijn Een goede boekhouding is van groot belang voor de Middenstand No. 552 vrijdag 13 januari 1956. 11e Jaargang Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m m. Adres redactie en administratie: f Oranjelaan 30, Waddinxveen, telef. 438 I Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. Een ongeluk komt nooit alleen, zo luidt een oud spreekwoord, dat zeer zeker een kern van waarheid bevat. Zo is het opmerkelijk, dat er de laat ste week veel branüen zijn voorgeko men, waarbij redders van bedreigde levens grote moed en doorzettings vermogen hebben getoond. In het kindertehuis „De Midgaard" te Almen, bij Zutphen, brak in de nacht brand uit. De directeur, de heer Sikkema. die in een huisje naast dit kindertenuis woonde, drong het bran dende gebouw in en kon twee kin deren redden, door ze uit het raam te werpen. Helaas was een kamer waar in een kleuter sliep niet meer bereik baar en moest de directeur, door zijn reddingspogingen met brandwonden overdekt, ervaren, dat een dreumes van drie jaar in rook en vlammen was omgekomen. De eigenaar van een woonschuit, te Nieuw Dordrecht mocht de vreugde smaken, zijn drie kinderen te redden toen tijdens zijn afwezigheid in z'n woonschip brand ontstond. Door een gat in het dak te hakken, kon hij de kleintjes, die tengevolge van de rook reeds bewusteloos waren, te elfder ure bereiken. Branden hier en branden daar! Een fabriekscomplex te Culemborg werd gedeelteüjk een prooi der vlam men, waarbij in zonderheid een siga renfabriek en een opslagplaats van oud materialen schade opliepen. Bij Alem raakte een motorbootje in de Oude Maas in brand. Het scheepje lag gemeerd tegen een schip waarmede minitie en buskruit werd vervoerd en zeker zouden de gevolgen van deze brand ontzettend zijn geweest indien de schipper Jan van Ouden uit Zwijn- drecht niet met 'behuln van een mili taire wachtcommandant uit Eindho ven erin was geslaagd, het brandende gevaarte weg te duwen. Nu waren er geen persoonlijke ongelukken. Dit was ook niet het geval bij de brand in een woonwagen te Haarlem- merliede. De eigenaar van de wagen die hij zelf had gebouwd, zou deze week in het huwelijk treden. Voor hem betekende deze brand een ramp, te meer, daar hij niet was verzekerd. Nog meer brandenr. in Den Haag, waar een vierjarige de nog wel laat staande kerstboom aanstak, toen hij alleen thuis was. Gelukkig nam de knaap zelf de vlucht, toen de gordij nen vlam vatten en was zijn 15-jarig zusje, dat even later thuis kwam, zo bij de pinken, dadelijk de brandweer op te bellen. Bij het blussen van deze brand raakte een brandweerman nog gewond. De kamer brandde geheel uit. Hetzelfde gebeurde bij een Kamer ergens in Haarlem Noord. Hier was een petroieum-vergasser de oorzaak. De bewoner hep brandwonden aan heit hoofd op; zijn vrouw moest met een shock in een ziekenhuis worden opgenomen. Dit zijn zo een paar bran den in enkele dagen tijds. Het opval lende hierbij is, dat de gedupeerden óf iaag, of helemaal niet verzekerd wa ren. Men zal er goed aan doen te zien of men zelf nog wel voldoende tegen brand is verzekerd. Meermalen zijn de oude polissen niet met ue waardedaling van het geld meegegaan. Als men dan dit ongeluk heen. valt de vergoeding ervoor tegen. En dan niet te vergeten de grote brand in een conservenrabriek te Ho- gerand, waar voor tonnen gelds aan conserven is verbrand. Het grote ongeluk, dat de chauf feur De Baat trof men herinnert zich dat hij oktober 1953 debet was aan het grote ongeluk in Duitsland, bij de brug over de Wiedbach, waar zes mensen werden gedood en zeven gewond heeft misschien tengevol ge, dat deze chauffeur een jaar ge vangenisstraf in Duitsland zal moe ten ondergaan. De Baat is in hoogste instantie veroordeeld en heeft nu een verzoek om gratie ingediend. Als men in Duitsland zou beseffen, dat ons ge hele volk dit verzoek ondersteunt, danzal het worden verleend. Want hoewel wij hier te lande alles in het verk stellen, het verkeer vei liger te doen worden, zijn wij er an derzijds van overtuigd, dat deze chauffeur reedis voldoende is gestraft. Dat in het algemeen de straffen voor degenen die het verkeer in gevaar brengen niet hoog genoeg zijn. deelde de Almelose kantonrechter mede. Die wil de straffen voor verkeersovertre dingen aanzienlijk verzwaren. Dat verkeer eist telkens doden. Het afge lopen weekeind weer drie, resnectie- velijk te Tilburg (2) en Den Haag, terwijl te Doetinchem een jongen ern stig werd gewond. Om wat opgewek ter te eindigen: 109 chauffeurs, die 10 jaar lang hebben gereden zonder ,)hrokken" te maken, ontvingen in een feestelijke vergadering te Utrecht een gratificatie. Ook van officiële zij de was voor deze huldiging van be roepschauffeurs belangstelling. Besluiten we met de sneeuwnarig- heid deze week, welk een enorme stagnatie in het verkeer veroorzaakte. Ook dit leed is weer voorbij. DIE JONGEN IS ONGENIETBAAR. „Die jongen is ongenietbaar!" viel vader korzelig uit, toen moeder ver telde wat er was voorgevallen. Piet was veel eerder thuis dan anders en op moeders vraag hoe dat kwam, had hij kortaf geantwoord 'k ben met de bus gegaan." „Met de bus?" 'had moeder verbaasd gevraagd. „Waarom met de bus? Je bent toch niet gevallen of zo?" Ongeduldig had Piet geschokschou derd. „Och, wel nee, natuurlijk niet. waarom moet er nou altijd wat met me zijn!" Moeder begreep er niets van, maar ze stond er niet lang bij stil. Het trof prachtig, dat Piet wat eerder was. Tante Anna kwam koffie drinken en nu kon hij mooi even een boodschap doen. „Ga jij eens gauw naar de krui denier en haal een ons hami en een stukje belegen kaas van een half pond verordonneerde zij. Zonder een woord te zeggen, had Piet zich omgedraaid toen moeder zich terughaaste naar de keuken. Toen zij een kwartier later uit het raam keek om te zien of tante Anna er nog niet aankwam, zag zij Piet in de voortuin staan. ,jWaar zijn de boodschappen", vroeg moeder; maar Piet reageerde hierop met blik noch gebaar. „Ben je nu naar de kruidenier geweest of niet?" riep moeder met een stemver heffing, waarop Piet nijdig was uitge vallen: „dat gezanik!" „Dat is geen praat, als je tegen je moeder spreekt,,' vond moeder boos, en nu ga je onmid dellijk. begrepen? Sehoortvoetend slenterde Piet het hek uit. Hij voelde zich zwaar gegre pen. Ze snapten nooit wat hier thuis! Ham en kaas voor tante Anna, als je tot barstens toe vol was van een tra gisch voorval. Of was het soms niet tragisch dat Kees, de fijnste knul van de hele klas, dbod was, na nauwelijks een week ziek zijn Vlak na de bel van twaalven was dt directeur het komen zeggen in de zes de. De verslagenheid was algemeen. Muisstil waren ze naar buiten gegaan. Een paar meisjes hadden gehuild. Piet had een gevoel, alsof ergens uit zijn wereldje de bodem was gevallen. Hij had maar één impuls gehad: naar huist Zo gauw mogelijk. En daar stonden ze te zemelen over ham en kaas! Alsof dat er wat op aan kwam! Kees dood. Nooit meer zou hij op zijn plaatsje in de voorste rij zitten. Nooit meer zou hijPiet onderdrukte een snik en voetje voor voetje liep hij naar de kruidenier. In zijn verbouwe- xeerdheid vergat hij dat moeder van al dat erge nog niets afwist. Als er een eigenschap is. die voor ons moeders onontbeerlijk is bij de opvoeding van onze kinderen, dan is het wel een intuitief aanvoelen van iets ongewoons. Als de moeder van Piet deze eigenschap zou hebben be zeten, dan zou zij onmiddellijk hebben aangevoeld, dat Piet geheel overstuur was door iets dat hem moest zijn over komen. Nu is het bij de meeste moeders zo, dat haar angsten en vermoedens niet uitgaan boven een ongeluk, een aan rijding of valpartij. Dat onze twaalf- en veertienjarigen ook op andere wij ze een schok kunnen krijgen, komt onderwijswet Op 1 januari is een wet pp het kleuteronderwijs in werking getreden, die gebaseerd is op het principe, dat de kosten van dit onderwijs door de overheid zullen worden gedragen. Het stelsel van de wet gaat uit van financiële gelijkstelling tussen het openbaar en bijzonder kleuteronder wijs, gelijk deze verhouding ook be staat bij het lager onderwijs. Openbare kleuterscholen worden opgericht bij besluit van de gemeente raad, indien de ouders of verzorgers van (in kleine gemeenten) 30 kleuters, die tenminste 4 jaar en ten hoogste 5l/2 jaar moeten zijn, daartoe een ver zoek tot de gemeenteraad richten. In Waddinxveen zijn dergelijke ver zoeken nog niet gedaan, zodat mag worden aangenomen, dat de bestaande kleuterscholen gewoon doorgaan. Het Rijk gaat betalen de salarissen van de leidsters en de hoofdleidsters. De algemene maatregel van bestuur^ waarin een en ander moet worden geregeld, is nog niet verschenen. De verwachting is, dat de wedden onge veer als volgt zullen luiden: i meestal niet zo dadelijk bij ons op en dan kan het wel niet uitblijven dat onze reactie foutief is. Dan beoordelen wij onze kinderen naar hetgeen zij uiterlijk te zien geven, onkundig van het feit wat hiertoe de aanleidende oorzaak is geweest. En zonder in het. minst te willen propageren dat elke onbeschofte en afwijzende reactie van onze pubers toe te schrijven zou zijn aan de een of andere schokkende belevenis, zou ik er toch op willen wijzen, dat wij ouders er rekening mee dienen te houden, dat dit het geval kan zijn als zij opeens zonder schijnbare reden zo raar uit de hoek komen. Voor 13- en 14-jarigen is het nu eenmaal ondoen lijk een diepe emotie onder woorden te brengen en maar al te vaak is een brutale uitval dan de enige uitlaat klep. Laten we dat in gedachten hou den als Jac of Kees of Margrietje weer eens plotseling zo onhebbelijk reage- renen. Opvoeden is immers: wakend toe zien van uit de achtergrond! AMY. GROSKAMP TEN HAVE 1 en rheumatische pijnen wrijft U weg met f 190.tot f 265.oer maand van een leidster zonder de akte als hoofdleid- ster. f 235.tot f 360.per maand voor een leidster met akte als hoofdleidster en f 275— tot f 400.— per maand voor een hoofdleidster. Deze bedra gen zouden gelden voor een gemeente der eerste klasse, zodat hieron voor Waddinxveen een korting moet wor den toegepast van 8°/o. Voor iedere 40 leerlingen mag er een leidster zijn. Wordt het "etal van 40 met tenminste 8 leerlingen over schreden, dan mag een tweede leidster worden benoemd wien salaris door het Rijk wordt vergoed. Men mag ui teraard ook 2 leidsters aanstellen, in dien het aantal van 40 niet wordt ge haald. maar dan blijft de wedde van die 2e leidster voor rekening van het schoolbestuur. De schoolbesturen kunnen verder rekenen op een bijdrage in de kosten van rente en aflossing van reeds ge bouwde scholen. De vergoedingen zullen gemiddeld belopen: f 300.van lokalen van vóór 1946; f 950.van lokalen, die gebouwd zijn in de jaren 1946 t.m. .1953; f 1150.van na 1954 gebouwde loka len. ajJÜi! Indien een schoolbestuur tot de bouw van een kleuterschool overgaat, worden daarvoor, tindien overigens aan de wettelijke voorschriften is vol daan, de gelden uit de gemeentekas beschikbaar gesteld. Het schoolbe stuur moet daartegenover een waar borgsom storten van 20 der bouw kosten. welk bedrag vervalt, als het aantal leerlingen beneden een mini mum daalt. Tenslotte wordt nog een bijdrage verleend in de exploitatiekosten. Waarschijnlijk zullen twee bedragen worden toegekend, nl. één van f 700. per lokaal en één van f 8.50 per kleu ter. De schoolbesturen zijn in de beste ding der bedragen geheel vrij als het geld maar in het kleuteronderwijs wordt aangewend. Over de besteding moet zonodig verantwoording worden gedaan aan daartoe aan te wijzen ambtenaren. Tegenover al deze uitgaven van de zijde der overheid moet een tegen prestatie geleverd worden in de vorm van een heffing van schoolgeld. De normen van het schoolgeld moeien nog worden vastgesteld, maar het be drag zal niet zo hoog zijn. Dit school geld wordt door het Rijk in minde ring gebracht op de subsidies van de bezoldiging. Overigens zijn alle voorschriften nog zeer vaag en er is eigenlijk geen er.- kel schoolbestuur, dat weet waar het aan toe is. Men weet nog niet welke salarissen uitbetaald moeten worden en men weet niet hoeveel schoolgeld precies geheven moet worden. Het is het beste voorlopig maar op de oude voet voort te gaan in afwachting van definitieve regels, die toch niet zo lang meer op zich kunnen laten wadi ten. Aan het nemen van zakelijke be slissingen zijn vrijwel altijd risico's verbonden en het is duidelijk, dat de ze risico's toenemen wanneer men zich daarbij uitsluitend op zijn in tuïtie of feeling moet verlaten. De praktijk wijst uit, dat bij een beslis sing, die mede gebaseerd is op nuch- het risico-element kan worden uitge- tere cijfers een belangrijk deel van sloten. Nu is het merkwaardigi, dat juist veel ondernemers in het midden- en kleinbedrijf zich bij hun bedrijfsvoe ring nog te veel op hun feeling ver laten, terwijl zij het voeren van een goede boekhouding nog al te zeer of uitsluitend als een noodzakelijk kwaad beschouwen. Toch kan er niet genoeg de nadruk op worden gelegd dat een goede administratie van groot belang is voor de middenstander. Zij is een noodzakelijke voorwaarde voor een verantwoorde bedrijfsvoering. „Werp de intuïtie, de feeling weg en stel daarvoor de administratie in de plaats", riep een der leden van een Amerikaans produktiviteitsteam, dat vorig jaar in Nederland produktivi- teitscursussen voor de detailhandel gaf, zijn talrijke toehoorders toe. Zon der dijt wel zeer kernachtige advies nu letterlijk te willen overnemen, zouden wij de bedoeling, die hier ach ter zit, n.1. het toekennen van een grote waarde aan een goede bedrijfs administratie, van harte willen on derschrijven. De afkeer van vele middenstanders van het voeren van een administratie is wel verklaarbaar, omdat men het nut daarvan niet voldoende onder kent, en evenmin beseft hoe een goe de boekhouding een belangrijk werk tuig kan betekenen in handen van de ondernemer, die wil trachten zijn be drijfsvoering te verbeteren. Het is daarom een goed teken, dat hoe lan ger hoe meer middenstanders blijk geven van de boekhouding niet alleen te beschouwen als noodzakelijk van wege wettelijke voorschriften en fis cale maatregelen, maar tevens de praktische betekenis daarvan voor de middenstandsonderneming zelf heb ben leren inzien. Niet op het belang van de administratie in fiscaal op zicht, maar op de bedrijfseconomische betekenis daarvan willen wij in deze korte causerie nader ingaan. Een goede administratie is vooral in twee opzichten van groot belang voor de middenstanders. In de eerste plaats legt de admini stratie de gang van zaken in het be drijf in nuchtere cijfers vast. Daardoor kan de ondernemer duidelijker vast stellen of zijn zaak rendeert of niet, m.a.w. of er winst of verlies wordt ge maakt en krijgt hij tevens antwoord op de vraag, of hij op tijd' aan zijn verplichtingen ,zal kunnen voldoen. Het spreekt vanzelf, dat dit vastleg gen slechts zin heeft wanneer er over eenstemming is tussen de boekhouding en de werkelijkheid hetgeen vanzelf sprekend lijkt maar in de praktijk toch vaak niet het geval is. Een be hoorlijke administratie moet voorts steunen op voldoende gegevens. Het komt nogal eens voor dat inkoopfac- ren de enige basis voor de boekhou ding vormen. De nadelige gevolgen van een gebrekkige administratie zijn vele: kascontrole is onmogelijk, men kent de stand van de voorraad niet, men weet niet of er winst wordt ge maakt of verlies wordt geleden en kan daarop dan ook niet of er winst wordt gemaakt of verlies wordt gele den en kan daarop dan ook niet z'n privé-uitgaven afstemmen. Men leeft dan uit de la" zoals dat heet. In de tweede plaats maakt een goe de boekhouding het de middenstan der mogelijk inzicht te verkrijgen in de kosten van zijn onderneming. Hij kan vaststellen, of deze kosten werkeüjk economisch verantwoord zijn en trachten op eventueel te hoge uitga ven te bezuinigen. Hij gebruikt dan zijn administratie a.h.w. als een „werktuig" bij zijn bedrijfsbeheer en opent hiermee tegelijkertijd de mo gelijkheid de produktiviteit in zijn onderneming te verhogen. Naat de zoëven genoemde belangen, verbonden aan een goede administra tie voor de middenstanden, kunnen er nog tal van andere worden genoemd. Zo geeft een goede boekhouding de middenstander houvast bij zijn kost prijsberekening - vooral voor am- bachtsbedrijven van belang - voorts stelt zij hem in staat zijn voorraden tijdig te ruimen of aan te vullen. De administratie zal belangrijke diensten kunnen bewijzen bij het nemen van beslissingen over de aanschaf of ver betering van bedrijfsuitrusting over verbouwing van het bedrijfspand of nieuwbouw. Denkt U ook eens aan het belang van een goede administratie in het geval de middenstander krediet nodig heeft en er dus ten behoeve van de kredietgever duidelijke gegevens op tafel moeten komen. Uit deze voor beelden blijkt wel, dat een goede ad ministratie voor de middenstandson derneming onontbeerlijk is. Van grote betekenis is ook welke administratiemethoden men kiest. Het verdient aanbeveling zich bij de keuze ven een boekhoudmethode te laten voorlichten of adviseren door deskundigen. Verder is het zeer be langrijk de ontwikkeling, die op het gebied van de bedrijfsadministratie valt waar te nemén, te blijven volgen. Geconstateerd kan worden déi het grootste deel van de middenstanders thans op een of andere wijze een boek houding voert of zich daarvoor van de nodige hulp heeft voorzien. Dank Niet Versagen Dikwijls hoor je mensen zeggen: Ach, waar leven wij toch voor; van het komen tot het gaan is 't niets dan strijden, immer door, 't Is een worsteling der mensheid door die eeuwen heen gedaan 't is het werken voor de toekomst, 't Is de arbeid om 't bestaan. Troosteloos is menig leven; altijd donker in 't verschiet, hoger tracht men steeds te stijgen, maar de top bereikt men niet Somtijds heeft men voor d'ellende van de naaste heel geen oog; onbewogen klimt men langs de rug van anderen omhoog. Hand uitsteken naar de ander die vaak hulp'loos staat alleen die geen kracht heeft om te stijgen och, dat döet welhaast geen één Ommeedoogloos is dan 't leven, koud en hard voor menig mens; 't egoïsme van de ander is zo dikwijls zonder grens. Toch beginnen talloos velen maar opnieuw van voren weer, want er zijn nog idealen: wellicht lukt het deze keer Zo is veler mensenleven; altijd maar opnieuw weer strijd, maar wie volhoudt tot het einde wint uiteindelijk het pleit! Wees niet somber, niet neerslachtig, al kwam je nog nooit vooruit wees een kerel, durf te leven, neem opnieuw weer een besluit Zet je tanden op elkander pak weer aan met frisse moed en houd vol, met taaie wilskracht want dat doe je altijd goed. Laat je nimmermeer verdringen, ook nu heeft een flinke kerel, ondanks moeite, ondanks strijd ruimschoots de gelegenheid om iets beters te bereiken en als je het zo beziet och, dan is voor ons het leven; werkelijk zo zwaar nog niet. HENK VAN HEESWIJK. zij het werk van de middenstandsor ganisaties, van de centrales voor mid- denstandshandelsonderwijs, van instel lingen zoals het Economisch Instituut voor de Middenstand, van branche- boekhoudbureaus en particuliere bu reaus - om er maar enkele te noemen - is een behoorlijk inzicht in admini stratieve kwesties reeds bij vele mid denstanders aanwezig. En hier en daar zien we de gedachte van admini stratie als „werktuig' bij het bedrijfs beheer reeds vaste voet krijgen. Wij kunnen ons in deze ontwikkeling ver heugen, al heeft U kunnen bemerken, dat we er ons terdege van bewust zijn, dat op dit gebied nog veel werk moet worden verzet. In het voorgaande noemden wij ter loops al het Economisch Instituut voor de Middenstand. Nu dit Instituut bin nenkort zijn 25-jarig bestaan zal her denken, menen wij er goed aan te doen even in te gaan op het belang rijke werk. dat deze instelling heeft verricht op het terrein van de bevor dering van een goede administratie in het middenstandsbedrijf. Het Econo misch Instituut voor de Middenstand heeft door de verzorging en de gere gelde publikatie van omzetstatistie- ken, de uitgave van gemakkelijk lees bare brochures en het ontwerpen van uniforme administratiemethoden, in de afgelopen jaren een belangrijke bijdrage geleverd om bij de midden stand meer begrip te wekken voor de noodzaak van een goede boekhouding. Wij geloven te mogen zeggen, dat dit werk dat nog volop in ontwikke ling is - reeds vele vruchten heeft afgeworpen. In het bijzonder zijn, dank zij het werk van het E.I.M. tal van middenstanders ertoe gekomen, him administratie welbewust te ge bruiken voor een verdere ontwikke ling van hun bedrijf. Wij willen nu met U nagaan, in hoeverre de middenstandsvoorlich tingsdienst en in het bijzonder de middenstandsconsulenten de midden standsondernemers van dienst kunnen zijn op het gebied van hun administra tie. Uitdrukkelijk moet voorop gesteld worden, dat de consulenten geen ac countants zijn en geen boekhoudbu- reaus hebben. De middenstanders zullen ingeval zij zelf of hun perso neel geen gelegenheid hebben de boekhouding te voeren, aangewezen zijn op de boekhoudbureaus die door enige vakorganisaties in het leven zijn geroepen, of op particuliere ac countantskantoren en deskundige particuliere boekhoudbureaus of boekhouders. De middenstandsconsulenten zullen de middenstanders echter voorlichting kunnen geven omtrent de eisen, die aan een efficiënte boekhouding die nen te worden gesteld, alsmede be treffende de methoden van bedrijfs administratie; zij kunnen de midden standers opwekken een verantwoorde boekhouding in te voeren en ervoor te zorgen, dat zij in hun eigen belang

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 1