WIJ RUIMEN 't KLEDINGHUIS DE MAN UIT CHICAGO Flinke Jongen WINTERJASSEN 88.-, 56.-, 34- GABARDINE JASSEN kwaliteiten 88. 59. Heren co stuums 68.80 54.60 Jongens Winterjassen 22. VAN DER GEUR WWkpdpnHa WSE- nieuws. tCiVagCllUU jja erBjge weken rust begint deze Vrijdag .6 Januari Jaarvergadering week het competitierad weer te C.B.T.B., Wijkgebouw, Esdoornlaan. ^men. WSE I ontvangt om 2 30 uur Zaterdag 7 Januari Filmavond „Cefa" NSJJ.,T No0rden' We\d de +mtr t wedstrijd gewonnen», er zal nu toch Jeugdgebouw, Stationstraat. yaatje getapt Maandag 9 Januari Ledenvergadering moeten worden dan de laatste wed- Veilig Verkeer. strijden is gebeurd. Het 2e gaat bij Vrijdag 13 Januari 1956 Filmavond NS VII op bezoek. Tyresoles banden in samenwerking Op Dinsdag 12 januari organiseert met Garage van Nielen in Vereen. WSE een grote kaartavond voor leden gebouw. Stationstraat. en donateurs in het R K.. Vereen, ge- Zaterdag 14 Januari Uitvoering „Mor- bouw, aanvang 8 uur. Aangezien dit genrood in 't Antrum. altijd gezellige avonden zijn, raden Zaterdag 14 Januari Receptie „Onver- WÖ U aan om de eerste avond in het moeid Vooruit" in Vereen, gebouw, meu,we laar zeker te bezoeken. Bo- Stationsstraat. vendler\ Z PPWS" - jes in de wacht te slepen. Dinsdag 17 Januari Ledenvergadering Voetbalprogramma komend week-end: K.A.B. m R.K. Bondsgebouw. Ammerstol I—Waddinxveen I, 2.30 u.; Dinsdag 17 Januari Demonstratie fa. Haastrecht H—Waddinxveen H. 2.30 u. K. van Ringelenstein, in R.K. Ver- WSE I—NSV I, 2.30 uur; enigingsgebouw. NSV II—WSE H, -2.30 uur; Zaterdag 21 Januari Jubileum-üitvoe- Waddinxveen Z I—Rijnstreek I, 3 u.; ring „Onvermoeid Vooruit" in can- Sportlust IIVerheul 3, 2.30 uur; tine Dobbelmann. Boskoop Z I—Be Fair I, 3 uur; Maandag 23 Januari Jaarvergadering^^ n^SKG hTÜuS' 3 Geref. Mannenvereniging. Jeugdge. bouw, Stationstraat. Dinsdag 24 Januari Jaarvergadering K.A.B. in R.K. Bondsgebouw. Woensdag 25 Januari Ledenvergade- Het eerste zevental zal dan de ring N.K.J.B. in R.K. Bondsgebouw. strijd aanbinden tegen het gepromo- Vrijdag 27 Januari 1956 Grote Feest- veerde DVZ uit den Haag. Het zal avond Damclub „Excelsior" in can- een zeer zware wedstrijd worden en tine N.V. Dobbelmann. het is heel goed mogelijk dat de Gou- Zaterdag 28 Januari en 4 Februari wespeiers het onderspit moeten del- Bazar Schaakvereen. W.S.V. lunchroom van de Water. Vrijdag 3 Februari Contactavond Voetbalvereen. „Waddinxveen" in l>e verenigingssecretarissen worden cantine Dobbelmann. verzocht om ten spoedigste opgave te doen van hun candidaten voor de (Vervolg Sport.) sportkeuring. Waddinxveenavond te worden met 'n De opgave worden per omgaande prachtig toneelstuk. Na afloop is er ingewacht bij de secretaris van het bal. Houdt allen die avond vrij en buro, A. C. van den Bosch, Ieplaan 27. gaat met uw familie genieten. SCHAAKVERENIGING W.S.V. BE FAIR. WSV zette haar competitie voort. De Als koning winter ons niet in zijn uitslagen zijn: ban houdt, zal er a.s. Zaterdagmiddag J. TolP. Broer 0-1 weer gevoetbald worden. In het nieu- A. van der StarreM. van Bergen 1-0 we jaar zal er weer veel van de Be J. KerverH. W. Schildt 0-1 Fairmensen gevraagd worden. De opkomst van de leden was zeer Het programma voor deze week is: onbevredigend. Er wordt een beroep Boskoop I ZBe Fair I. aanvang 3 u.; gedaan op alle leden om trouw op te Be Fair 2Bodegraven 2, aanvang 3 u. komen. W.Z.C. DE GOUWE. Zaterdagavond gaan wij weer zwem men in Gouda. De bus vertrekt op de gewone tijd. SPORT-KEURINGSBURO. H; FEUILLETON Een verhaal vol verwikkelingen Die heeft me beloofd, dat hij Claren- bough of Jongejans heet die vent ge loot ik, dood oi levend zou terugbren gen en hem dwingen te verklaren, dat u er part noch deel aan had". De Gooyer? Ja, dat is wel de man om dat zaakje op te knappen. Die heeft mij en allemaal bij de neus ge had! Aan die hebben we net te dan ken, dat we zo heerlijk in de soep zitten. Hoe komt die vent op het idee, waar haalt hij de brutaliteit vandaan, om mij en ons allemaal zo afschuwe lijk te bedotten! Daar is het laatste woord nog niet over gesproken!" „Maar vader," waagde Corrie, ,hjj heeft het toch allemaal gedaan tot bestwil van ons allemaal. Wat zouden we een figuur geslagen hebben als Clarenbougn niet gekomen was En wat een reuzenfiguur slaan we nu hij wel gekomen is, zei Dikken- burg grimmig. En wat zit ik op flu weel! Nu hebben die onderkruipers, die Boom en die Kruidering hun zin en zuilen ze me krijgen, nu is hun tijd gekomen. En m'n lieve collega uit Kwardam, die dooie visjesvreter. De Graet van Margerhem, zal er nog wel voor vier duiten bijdoen. Geen won der, dat ze het in Meeldam al wisten. Geen wonder, dat hier de hele ge meente het weet als mevrouw Boom o. als ik die De Gooyer maar vijf mi nuten tussen mijn vingers had Vader u bent onbillijkbegon Corrie, maar Dikkenburg was voor geen rede vatbaar. „Wat doe jij voor die kerel te plei ten?" schreeuwde hij zijn dochter toe. „Wat is dat met jou? Eerst aanpap pen met die oplichter, dat stuk ge meente-opzichter? Ben je daar soms ook al vriendjes mee? Mocht ik er daaróm niks van horen? Als je je niet versproken had, zou ik nog niets we ten. Wat verbeeld jij je wel." Dikken burg ging in zijn woede zichzelf te buiten, jij die met andere kerels zit te flirten en je vader in het ongeluk stort?" Corrie was krijtwit geworden, toen haar vader haar die beledigende woor den naar het hoofd slingerde. Ze stond op het punt hem fel van repliek te dienen, toen ze naar haar moeder keek. De twee vrouwen zagen elkaar aan. Toen keerde het meisje zich op haar hielen om en liep de deur uit. Even later verkondigde de bons van de huisdeur, dat ze naar buiten was gegaan. „Vader, vader," vermaande me vrouw Dikkenburg, wat heb je het weer te kwaad met je drift!" Dikkenburg zat in zijn stoel. Zijn normale gelaatskleur kwam langza merhand terug. Hij zat daar zielig als een doorgeprikte luchtballon. 't Is ook nog al wat moois, zuchtte hij. ik geloof niet, dat ik ooit zo le lijk in de knoei gezeten heb. Natuur lijk heb ik weer teveel gezegd, tegen dat kind." Als ik het zo hoor, heeft ze de zaak vanmorgen behoorlijk opgeknapt, toen wij er niet waren," verdedigde me vrouw Dikkenburg haar enige dochter. „Is ook zo," gaf Dikkenburg grom mend! itoe, ,rrtaar het viel me ook rauw op m'n dak. En die de Gooyer, is die vent gek geworden? Het idee! Me een valse Amerikaan op m'n dak te schuiven. Aan zijn elleboog rinkelde de tele foon. „Dikkenburg.... Met wiewie zegt u? O, mevrouw Boom! Jawel me vrouw! Wat zegt u? Ja, waarom niet? Ja, die praatjes heb ik ook gehoord, maar ik kan toch niet op praatjes af gaan?Ja zeker, dat gaat gewoon doorWaar hij nu is? Dat weet ik niet, hij is vanmorgen gaan toeren Natuurlijk komt hij terug, hahahaha! Verbeeld je. dat we daar vanavond al lemaal zaten te wachten voor niets! Nee hoor, mevrouw, maakt u zich maar geen zorg! Dag mevrouw Boom! Ja zeker, ik zal het overbrengen. mevrouw!" „De groeten van mevrouw Boom," zei hij tegen zijn vrouw." „Nu zit je eraan vast. vader," con stateerde mevrouw Dikkenburg", met te doen of alles in orde was. Ze snapt natuurlijk, dat je er alles van weet. anders was je verwonderd geweest en had gevraagd, wat er precies aan de, hand was. Nu zet ze haar stukken in stelling om je vanavond schaakmat te zetten. Vadertje, vadertje, hoe zal dat aflopen?" „Ja, daar zeg je zowat.... ik wou dat ik dat zelf wist!" zuchtte Dikken burg. Hij stutte opnieuw zijn hoofd in z'n handen en toen z'n vrouw een half uur later de kamer weer binnenkwam, zat hij nog zo.... Corie liep blindelings de straat op, vechtend tegen haar tranen. De reac tie op alles wat ze deze dag beleefd had, diende zich aan. De slapeloze nacht, de thuiskomst van de imitatie- Clarenbough. Corrie had nog nooit met een dronken man te maken ge had en daarom was het te meer ver wonderlijk. zo rustig ze de situatie had beheerst. Zijn biecht, die haar als in een flits openbaarde, welke risico's haar vader liep door de dwaasheid, die deze twee jonge kerels samen hadden bekokstoofd; het heftige ge sprek met De Gooyer en de tegen strijdige gevoelens, die dit in haar had wakker geroepen, de onzekerheid, het wachten en nu de ruwe. bedrei gende woorden van haar vader het meisje was ten einde raad. Naar wie moest ze gaan om haar hart te kunnen uitstorten, met wie kon ze nu eens open en vrijuit over deze dingen praten, van wie kon ze raad en troost verwachten? Al voortlopend kwam daar plots in haar gedachten op. Riek de Ruiter. Ze had meermalen met de onderwijzeres te maken gehad bij de organisatie van' schoolfeesten en muziekavonden voor demeeldamse kunstkring en al was het, döor verschil in leeftijd, nooit regelrechte vriendschap geworden tussen deze twee. ze wisten, zonder woorden, dat ze elkander wederziids graa gmochten, er was immers de goede viendschappelijke verhouding tussen die twee en Riek wist. dat ze als het op nieuwe en voortvarende plannen aankwam, kon rekenen on de steun en daadwerkelijke hulp van Corrie. Daarom draaide Corrie zich plotse ling op haar schreden om en liep nu niet doelloos meer, maar snel en vast beraden naar de woning van Riek in het nieuwe stadskwartier. De hospita was niet thuis. Riek zelf DE LOOP DER BEVOLKING 1938—1954. Uit een dezer dagen verschenen pu- blikatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat de bevolking van Nederland op 1 januari 1955 10.680.023 lzielen bedroeg. Gedurende en na de tweede wereldoorlog is zij in totaal met bijna 2 miljoen zielen toegenomen, d.w.z. met ongeveer één vijfde van de bevolking op 1 januari 1940. Voor deze aanwas van de bevolking is het geboorteoverschot steeds van overwegende betekenis geweest. De veranderingen in dit geboorte overschot zijn vooral bepaald geweest door de geboorte, in zonderheid in de naoorlogse jaren. Ook thans is het aantal geborenen per jaar nog hoger dan vóór de oorlog, nl.l. ongeveer 230.000 tegen rond 180.000, enrelatief 22 tegen 20 per 1.000 inwoners. Het huidige hogere cijfer is voornamelijk gevolg van een hogere huwelijksslui ting. De huwehjk^vruchtbaiarheidl d.W.z. het aantal levendgeborenen per jaar per 1.000 gehuwde vrouwen van 20-49 jaar. is echter zowel in totaal als voor de gehuwde vrouwen in de afzonder lijke leeftijdsgroepen weer nagenoeg tot het vooroorlogse niveau gedaald. Naast de invloed van de geboorte op het geboorteoverschot kan nog die van de sterfte worden genoemd. Reeds in 1946 was het sterftecijfer na een be langrijke stijging gedurende de oor logsjaren, weer tot het vooroorlogse peil, n.l. rond 8,5°/o gedaald. Sindsdien heeft de daling zich voortgezet en ge durende de laatste jaren beweegt het sterftecijfer zich rond de 7,5%. Van deze gunstige ontwikkeling van de sterfte hébben in alle leeftijdsgroepen met uitzondering voor die van 70 jaar en ouder, de vrouwen meer geprofi teerd dan de mannen. Na de huwelij kshausse in 1946 en 1947 zijn de huwelijkscijfers boven die van de vóóroorlogse periode gebleven. Het is gebleken, dat tegenwoordig meer huwbare personen tot een huwelijk komen, en eveneens dat onder de jongeren meer wordt gehuwd dan vóór de oorlog. Het aantal echtscheidingen is gedu rende de oorlogsjaren in vergelijking met vóór de oorlog geleidelijk toege nomen en ondanks een daling na een maximum in 1946 van 51 echtschei dingen per 10.000 echtparen, is de echtscheidingsfrequentie tot dusverre nog steeds hoger dan in de vóóroor logse jaren: in 1954 24 echtscheidingen per 10.000 echtparen tegen 18 in de jaren 1938/1939. In de beschouwde periode 1938-1954 heeft de buitenlandse migratie vrijwel steeds een bevolkingsverlies opgele verd, behoudens in 1946 en 1950, toen sprake was van een vestigingsover- schooti, voornamelijk door repatriëring uit Indonesië. Het vrij hoge emigratie overschot in de jaren 1951-1954 be droeg ongeveer 20% van het geboorte overschot in deze periode. vergist. Corrie schoof ongemakkelijk op haar stoel heen en weer. Ik geloof, dat je je ook nu in hem vergist, zei ze zacht, want ik heb met hem gepraat. En hij heeft me verteld, dat hij het aanbod van die vriend om voor Clarenbough te spelen, uit nood heeft aangegrepen. Hij wist wat een geklets en kabaal er zou komen, wan neer Clarenbough niet verscheen, na dat er eerst zoveel drukte voor hem gemaakt was en dat vader van die zelfde mispunten van Boom en Krui- derink en niet te vergeten die Karei sen. dat raadslid, er het nodige over te horen zou krijgen. Daarom heeft hij het gedaan en hij heeft de hele wee kin angst gezeten, dat het uit zou komen. Nu, dat is wel uitgekomen, want het is uitgelekt en hoe! Toen vanmorgen die zogenaamde Claren bough vertrok, heb ik meeten De Gooyer opgebeld. „Wat zei hij ervan?" Hij was er kapot van, geloof ik, ver- teldè Corrie en Riek noteerde inmid dels met belangstelling hoe Corrie, die soms een zo snijdende critiek kon leveren op allerlei personen, nu naar woorden zocht om de figuur van De Gooyer uit dit moeras zoveel mogelijk onbesmet omhoog te halen. „En hij heeft me beloofd, dat hij niet zou rus ten voor hij die Jongejans te pakken had en hem zou dwingen zijn verkla ring te herroepen, tenminste voor zo ver het vader betreft." „De Gooyer kan daar veel last mee krijgen," peinsde Riek, want nu is hij de zondebok." „Dat moest hij er voor over heb ben, vond hij," vertelde Corrie. want tenslotte kwam het plan van hem. Hij wilde persé niet, dat vader er in be trokken werd. Hij schijnt vader erg graag te mogen, hij zei zoiets van erg grote verplichtingen. Dat is ook zo, zei Riek. daar weet jij natuurlijk niet zoveel van, maar sinds De Gooyer als jongste bediende bij Openbare Werken kwam heeft je vader hem zo'n beetje onder z'n vleugels genomen, ervoor gezorgd dat hij kon leren, omdat hij merkte, dat die kerel een goed. stel hersens had. Daarom heeft juist Kruiderink zo'n hekel aan hem. Die wil hem met alle geweld weg hebben en daarom sneert Kareisen in de raad altijd over vriend jespolitiek." Nu, het zij zo, besloot Corrie, De Gooyer is er op af. Als ik z'n stem ming goed heb gepeild is hij in staat die vriend van hem een zodanig pak slaag te geven, dat hij wel op z'n ver klaring terug moet komen. Maar zelfs als dat gebeurt, Riek, ziet het er nog somber genoeg uit. Weer heerste een stilzwijgen in de gezellige zitkamer en Riek was juist van plan dit te doorbreken en nog eens een kopje thee in te schenken, toen er werd gebeld. Riek ging naar de deur en Corrie in de kamer, hoor de haar verraste begroeting. (wordt vervolgd.) Gevraagd leeft. 14 17 jaar, flink loon RUSSNER VERMULM Henegouwerweg 36 TE KOOP: prima HAARD KINDERWAGEN JAC. VAN STEIJN, Accaclastraat 1 Ruime sortering DEMI-SAISONS REGEN- en WINTERJASSEN in diverse prijsklassen- - Vraagt stalen of bezoek. Dames en Herenkleermaker(j G. LEEFLANG, IJssellaan 84 Gouda. Tel, 4015 Kunststoppage-inrlchting Electro Technisch Burean D. POLDERMAN Wij repaz«r«n vakkundig en snel de motor ven uvr Stofzuiger, defecte Aatodynamo'e, Motoren e.d. GO deed open en schrok even, toen ze het gezicht van het meisje zag. Ze liet echter niets merken. „Cor! Wat leuk. dat jij zo opeens komt opdagen. Ik zit juist moederziel alleen. Kom. binnen, doe je mantel uit. Ik heb verse thee!" Corrie liet zich gewillig bemoede ren, zat weldra in een gemakkelijke stoel en de geurige thee en het gezel lige gepraat van haar gastvrouw brachten haar weldra op haar gemak, maar tegelijk ook tot de grimmige werkelijkheid. En zo sneed ze Riek's gebabbel midden in een zin af. „Riek, ik kom niet voor een gezellig praatje. Ik ziet er in, tot over mijn oren en vader ook en trouwens jullie allemaal." „Jullie allemaal?" vroeg Riek, die er niets van begreep, „wat bedoel je? Wie zijn dat?" „Die lui van het comité, je weet wel van die Clarenbough." Nou wat is er dan? Hij is Clarenbough niet, gooide Cor rie er uit. Hij is een Hollander, die in Amerika heeft gewerkt. Jongejans heet hij. Vanmorgen heeft hij me al les verteld en toen is hij met de noor derzon vertrokken. Riek zat verslagen en zwijgend het nieuws te verwerken. „En het ergste is," vervolgde Corrie vastbesloten nu maar meteen met de verschrikkelijke waarheid voor de dag te komen, dat de kliek die vader altijd tegenwerkte, Kruidering en me vrouw Boom, het weten. Wat meer is, ze hebben die vent die ze eerst dron ken hebben gevoerd - Riek maakte een gebaar vamafkeer ja, zo kan ik het gerust noemen, ze hebben hem zover gebracht, dat hij niet meer wist wat hij deed1 of zei en hem toen een verklaring laten tekenen, waarin hij dat alles bevestigt en het voornaamste isdaarin staat, dat vader het hele plannetje heeft opgezet." Riek kon zo spoedig geen woorden vinden om haar gevoelens te vertol ken en dronk als wezenloos haar thee kopje leeg, terwijl de gedachten woel den door haar hoofd. „Wat onbegrijpelijk laag...." zei ze dan gesmoord," van die vent om ons allemaal voor de gek te houden en dan nog de schuld op je vader te gooien en van die Boom en haar troep om daar gebruik van te maken! Wat een ellendige en wat een missellijke streek!" De beide jonge vrouwen zaten zwij gend tegenover elkaar, wachtend wie het eerst de stilte zou verbreken. „Maar hoe wist die Clarenbough. of liever die Jongejans, heet hij niet zo van die hele geschiedenis af?" „Het is een vriend van De Gooyer," zei Corrie bitter, en samen hebben ze dat planntje bekokstoofd." De Gooyer? vroeg Riek verwonderd, dat had ik nooit van hem gedacht, dat hij zo'n minne streek zou uithalen. Wat heb ik me dan altijd in die man 3-serie prijzen Restanten KAMGAREN halve prijzen 13 jaar BOSKOOP

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 6