Weekblad voor Waddinxveen l/em^Sport 't koet. NIÉUWS uit ohm woonplaats Wat is staar Ronö het meest qeLezen Boek teR weReLö DE MAN UIT CHICAGO No. 552 vrijdag 13 januari 1956. lie jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, telef. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bq vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct. familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. analyste werkzaam in Suriname. De zwemsport is zij daar trouw ge bleven. Ter gelegenheid van het bezoek van het Koninklijk paar, won zij op zwemwedstrijden een eerste en een tweede prijs, waarvoor zij uit handen van Z.K.H. Prins Bernhard twee me dailles mocht ontvangen. Op 2e Kerstdag nam zij deel aan de wedstrijden voor de Surinaamse zwemkampioenschappen. Mej. van den Berg was kampioen op de 50 m. schoolslag dames senioren, terwijl zij op de 50 m. vrije slag als 2e eindigde, 0.4 sec. achter de win nares. Voor deze prestaties ontving zij 2 medailles uit handen van Gouverneur Mr. Klaas7.es. W.Z.C. DE GOUWE. De wedstrijd Gouwe IDVZ I uit Djen Haag is een wedstrijd geweest welke bewees dat de Gouwe over een ploeg beschikt waar de tegenstanders terdege rekening mee moesten hou den. DVZ, een eerste klas ploeg, kwam met een invaller naar Gouda om in het spaardersbad tegen de Gou we te spelen. DVZ, een ploeg van snelle zwem mers begon met een offensief wat hun al spoedig een voorsprong 3-0 op leverde. De Gouwe zochten hun tegenspe lers, maar konden deze nergens vin den. De rust fging in met deze achter stand. Na rust werden de bordjes verhangen en waren het de Gouwe spelers die de toon aangaven. DVZ ging zwaar spelen en de mid- achter moest naar de kant. De straf- worp Werd door van der Linde benut 3-1. De Gouwe drukte door en weer was het van der Linde die scoorde 3-2 en even later verrichtte deze de hat trick en was het 3-3 met nog 1 min. te spelen. De spanning was voelbaar, wie zal het winnende doelpunt ma ken. Geheel DVZ trok ter aanval en doordat die Gouwe verdediging zich geheel verkeerd opstelde, de doelman volkomen het zicht benam, scoorde J. van Tuyne van DVZ het vierde doel punt en verloor de Gouwe deze span nende strijd met 4-3. Door deze nederlaag is de Gouwe uitgeschakeld voor bekercompetitie van de K.S.Z.B. V. A.V. WADDINXVEEN. Het programma voor a.s. weekeinde is Waddinxveen ontvangt V.O.E.. Dit is de leider van de -afd. en nog steeds ongeslagen. Het zou van de Geel zwarten een mooie prestatie zijn om een punt thuis te houden. Het tweede speelt ook thuis tegen zijn plaatsge noot WSE. Hier zit een draw in als allen hun best doen. We hopen op een sportieve wedstrijd. Het derde gaat naar Zwervers 2 en zal daar de pun ten wel moeten laten. Waddinxveen Z gaat naar Woerden Z en zal zich tot het einde moeten geven om de punten mee naar huis te brengen. De weersomstandigheden zullen echter in belangrijke mate moeten verbeteren, anders zullen de meeste terreinen wel afgekeurd worden. Waddinxveen Z IRijnstreek I 5-1. Op een behoorüjk bespeelbaar ter rein is het Waddinxveen Z gelukt een ruime 5-1 overwinning te behalen op het zwakke Rijnstreek. Voor de rust was' het een aardige wedstrijd met W'veen regelmatig iets sterker. Na enig terrein verkennen neemt W'veen spoedig het heft in handen, binnen het kwartier wist C. Kramp uit een goed genomen hoek- schot van Monster W'veen aan een 1-0 voorsprong te helpen. W'veen blijft sterker, maar spil de Jong en de doel man van Rijnstreek blijven voorlopig de baas. Na ongeveer een half uur is het weer Kramp, die de stand op 2-0 brengt. Kort hierop neemt Monster een hoekschop, die scherp voorkomt en door de spil in eigen doel gescho ten wordt. Maar nog voor de rust weet Kramp uit een pass van van Herk de stand op 4-0 te brengen. Na de rust vervalt W'veen in haar oude fout door het spel veel te kort te houden, waardoor de tegenpartij ver schillende tegen aanvallen opzet. Door onmacht van haar voorhoede levert dit niets op. Wel weet Kramp de stand tot 5-0 op te voeren, en 10 min. voor het einde weet Rijnstreek de eer te redden. Kort hierop fluit de heer J. Schouten, die de niet opgekomen scheidsrechter uitstekend verving, voor het einde van deze sportieve wedstrijd. Voetbalprogramma voor het komen de weekeinde. W'veen I—VOC I, 2.30 uur; W'voen IIWSE I 12 uur; Zwervers II—W'veen III, 2.30 uur; WSE II—Gouderak III, 2 uur; Zwerves IVerheul I. 3 uur; Spqrtlust IIBe Fair I„ 3 uur. Woerden Z IW'veen Z I, 3 uur; SKG I—Be Fair II, 3 uur; Be Fair IH—ZW II, 3 uur. Jeugdleiderscursus van de KNVB afd. Gouda op donderdag 19 januari in Cafe-Restaurant „Het Schaakbord" te Gouda, begint om 20 uui\ de grote jeugdleiderscursus die voor een ieder vrij toegankelijk is. Op deze avond spreekt de voorzitter van de KNVB, de heer Ir. Hopster uit 's Hertogenbosch. RECEPTIE „ONVERMOEID VOORUIT" Zaterdag a.s. zal in het Vereen, ge bouw aan de Stationsstraat een recep tie gehouden worden ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van boven genoemde vereniging. BENOEMING. De heer J. Otten. thans werkzaam te Herenveen, is benoemd tot adjunct commies ter secretarie, alhier. JAARVERGADERING C.B.T.B. Vorige week kwam de afd. Wad dinxveen van de Chr. Boeren- en Tuindersbond in jaarvergadering bij een. Na opening door de voorzitter, de heer C. van der Sar, waarbij hij me moreerde het gebrek aan arbeids krachten in de landbouw, de melk prijs. de akkerbouw en de garantie prijs gaven de verslagen van secre taris en penningmeester te zien, dat de afdeling in goede conditie verkeert. Wel was men van mening dat het aantal leden van 44 te laag was voor onze gemeente en meerderen konden toetreden. Bij de bestuursverkiezing werd de voorzitter herkozen, terwijl de heer K. de Wit de plaats innam van de heer T. de Bruin. Na afloop der huishoudelijke ver gadering sprak de heer B. Lemkes uit Alphen aan den Rijn over zijn reis indrukken in Egypte. Burgemeester Warnaar sprak het slotwoord. POSTDUIVENTENTOONSTELLJNG. De postduivenvereniging „De Sperwer" zal zaterdag 14 januari een tentoonstelling houden van postdui ven in lunchroom van de Water. JEUGD VERKEERSBRIGADIERS. Het bestuur van Veilig Verkeer deelt mede, dat binnen enkele weken vermoedelijk de uniformen voor de jeugdverkeersbrigadiers geleverd zui len worden. Zes jeugdverkeersbriga diers zullen dan zorg dragen voor het oversteken van schoolkinderen voor en na de schooltijd op de drukke kruispunten in de gemeente. Vooral de wat ouderen onder U zal het woord „staar" niet geheel vreemd in de oren klinken. Over het alge meen weet men dan wel. dat het een oogaandoening betreft, waarvan de voornaamste klacht het niet goed meer kunnen zien is, maar wat er nu eigenlijk precies aan de hand of beter gezegd aan het oog is, weet men als regel niet. Alvorens op dit onderwerp nader in te gaan is het gewenst enkele pun ten uit de anatomie van het oog naar voren te halen. Het oog is een ongeveer balvormig orgaan, waarvan de middellijn iets meer dan 2 cm bedraagt. Van deze bal is slechts een klein deel van bui tenaf zichtbaar. Van buiten naar bin- 'nen onderscheiden we nu de' volgende lagen: allereerst de doorzichtige laag, het zg. hoornvlies bevindt zich de iris of het regenboogvlies. Dit vlies geeft de kleur aan het oog en heeft ongeveer dezelfde functie als het dia phragms op het fototoestel. Het maakt de pupil wijder of nauwer, afhanke lijk van de sterkte van het invallend licht. Achter de iris bevindt zich de lens van het oog. Het is nu deze lens, die bij „staar" is aangedaan. De achter wand van de oogbal wordt aan de binnenzijde bekleed met een gevoeli ge laag, het z.g. netvlies, te vergelij ken met de film in het fototoestel. Tot zover, zeer eenvoudig voorgesteld, de voor dit onderwerp belangrijke de len van het oog. Onder staar verstaat men die aan doening van het oog, waarbij de lens minder doorzichtig is geworden, doordat in het inwendige hiervan een troebeling is ontstaan. Aanvankelijk is deze troebeling gering zodat men al leen nog maar minder duidelijk kan zien. Later kan dat zo erg worden, dat de lens in het geheel geen licht meer doorlaat en zo dus een blindheid van het betreffende oog is opgetreden. In de meerderheid der gevallen blijft de aandoening echter benerkt tot een ge ringe troebeling. Het in de verte zien gaat dan als regel nog goed. Nu is het zó, dat vrijwel alle mensen boven de 40 jaar moeite krijgen met het zien op korte afstand, doch dat wordt geenszins veroorzaakt door „staar". Hier is sprake van een verstarring van het instelmechanisme der overigens geheel intacte lens. Aanvankelijk kan dit evenwel verholpen worden, door het voorwerp, krant of naaiwerk, op groter afstand van het oog tehouden. Als .dit te vermoeiend is geworden brengt een eenvoudige leesbril volle dig uitkomst. Bij een beginnende staar zullen de patiënten vaak geholpen zijn met een vergrootglas. Het lezen gaat hiermee dan al veel gemakkelijker. Alvorens verder te gaan over de behandeling van de staar eerst nog enkele woor den over de verschillende vormen en oorzaken. „Staar" kan een aangeboren ziekte zijn of een op latere, en dan meestal oudere leeftijd verworven aandoe ning .Wat de aangeboren vorm be treft. soms is deze erfelijk en gaat dan als regel gepaard met nog andere verschijnselen. Het hele oog is vaak te klein of vertoont nog meer afwij kingen, terwijl het kind ook geestelijk achter is. Men heeft enkele jaren ge leden ontdekt, dat aangeboren staar een gevolg kan zijn van een inftec- tieziekte die de moeder in de eerste maanden van de zwangerschap heeft doorgemaakt, bijv. rode hond. Dit is dus geen erfelijke, maar een aangebo ren vorm van staar. Verder kan een aangeboren staar zich eerst in de jeugd manifesteren. Het voorkomen van deze aangebo ren en erfelijke vormen van statu- is echter uiterst zeldzaam. Wat de verworven staar betreft, hiertoe behoren; staar, ontstaan door een oogverwonding; bij deze verwon ding moet vanzelfsprekend de oog*- lens getroffen zijn. Indien deze ge opend wordt, treedt nl. een troebeling op van de lensinhoud. Als tweede vorm van de verworven staar kennen we dan de ouderdomsstaar. De oor zaak hiervan is nog niet precies be kend. In zéér lichte vormen komt de ze aandoening bij alle ouderen (bo ven 60 jaar) voor. Slechts in weinig gevallen 'geeft zij aanleiding tot ern stige stoornissen. Tot slot de behandeling van daze oogaandoening. Zij is van zeer vele factoren afhankelijk, waarvan ge noemd kan worden: ernst, vorm, leef tijd, algemene toestand van de patiënt en nog vele andere. De eenvoudigste behandeling is wS het gebruiken van het reeds eerder genoemde vergrootglas. Daarnaast kennen wij het wijder maken van de pupil door middel van oogdlruppelg, waardoor meer licht door de pupil kern vallen. Enkele vormen zullen in aan merking komen voor een operatieve behandeling. Deze kan bestaan uit het verwijderen van een klein stukje van de iris, waardoor dus weer een vergroting van de pupil ontstaat. Dit dient dan op die plaats te geschieden, waar de lens nog goed voor licht doorgankelijk is. Voor die gevallen, waarbij de ge hele lens a.h.w. „dicht zit" bestaat de mogelijkheid van het verwijderen van de zieke lens. Vanzelfsprekend dient de functie van 3e lens dan te worden overgenomen door een nieuwe lens in de vorm van een sterke bril. -*mk De bijbel werd reeds in meer dan 1100 talen vertaald. Op een van de karakteristieke Am sterdamse grachten staat een oud. maar monumentaal herenhuis, waar een eenvoudig naambordje aangeeft, dat er het Nederlands Bijbelgenoot schap gevestigd is. Van buiten geeft dit huis een aanblik van rust en vre digheid, die aan -vroegere tijden doet terugdenken, maar zodra wij er zijn binnengetreden, is het met de rust en vredigheid gedaan. Het geratel der schrijfmachines dringjt door tot onze oren en mensen lopen af en aan met mappen vol paperassen. Om in het verleden naar het eerste optreden van het Nederlands Bijbel genootschap terug te gaan. moeten wij onze jaartelling 140 jaar terugzetten, want dit genootschap werd gesticht op 8 november 1815. Nadat aanvankelijk eerst een engels bijbelgenootschap in Nederland had gewerkt, zag door toe doen van enige vooraanstaande Am sterdammers een amsterdamse bijbel genootschap het licht. Het voorbeeld van Amsterdam vond allerwegen na volging, zodat in 1815 reeds een 37 bijbelgenootschappen waren ontstaan, die zich op die gedenkwaardige 8ste november tot het Nederlandse Bijbel genootschap verenigden. Hield dit ge nootschap zich in de eerste jaren van haar bestaan hoofdzakelijk bezig met het aankopen van bijbels en de gratis verspreiding daarvan, thans is deze taak wel enigszins uitgebreid. Reeds sinds 1847 verzorgt het ge nootschap de uitgave van de bijbel zelf en bood naast de gratis versprei ding de bijbels ook te koop aan. De resultaten van de bijbelverspreiding werden beter, maar gingen eerst met sprongen vooruit toen men in 1888 de zuivere staten-vertaling van de bij bel invoerde. In 1927 kreeg het ge nootschap er nog een zeer belangrijke taak bij: een nieuwe vertaling van de gehele bijbel uit de oude grondtalen, t.w. het Hebreeuws voor het Oude, en het Grieks voor het Nieuwe Testa ment.. Reeds direct na- de gereedko ming van de Nieuwe Vertaling in 1939 van het Nieuwe Testament ging het aantal verspreide exemplaren met sprongen omhoog, wat in 1951 leidde tot een oplage van 70.000 exemplaren, terwijl in januari 1952. nauwelijks een maand later, de totale oplage van 115.000 stuks geheel was uitverkocht, nadat ook de Nieuwe Vertaling voor het Oude Testament was gereedgeko men. Wie van mening is, dat het Neder lands bijbelgenootschap zich alleen zou bezighouden met de bijbelver spreiding in Nederland, komt bedro gen uit. Tot haar werkgebieden rekent dit genootschap niet alleen Neder land, maar ook het voormalige Neder- lands-Indië. Suriname en de Neder landse Antillen) westelijk Nieuw- Guinea en zelfs de Belgische Congo en de Franse Kameroen. Het Nederlands Bijbelgenootschap zorgde voor de vertaling in het Fries, het Surinaams en het Papiamento, in het Biaks en in het Bamiléké. Naast dit eigen werk staat men in contact met de vele buitenlandse bijbelge nootschappen, waarvan het brits- en buitenlands bijbelgenootschap zo niet het voornaamste, dan toch het eerste bijbelgenootschap ter wereld was. Op vergaderitngen; die vrij vaak worden gehouden, worden ervaringen Dit had onder meer tot gevolg, dat de uitgewisseld en nauwe banden gelegd, in Indonesië voor 1951 werkende bij belgenootschappen, namelijk het brit se, schotse en nederlandse. in 1951 ge komen zijn tot de stichting van het Joint Indonesian Publication Fund, waarin zij jaarlijks hun bijdrage stor ten om de verspreiding van de bijbel in Indonesië mogelijk te maken. Tot een van de drie taken van het Nederlands Bijbelgenootschap behoort ook het verspreiden van de bijbel on der de mensen. Onder het hoofdbe stuur, waarin afgevaardigden uit de elf provincies zitting hebben, staat een aantal van 700 afdelingen, over het gehele land verspreid, via welke de aflevering van de bijbel heeft. Daarnaast neemt ook de boek handel een belangrijke plaats in bij de verspreiding. Tracht men enerzijds onder het motto: ,In ieder gezin een eigen bij bel" de bijbel zoveel mogelijk onder de mensen te brengen, anderzijds tracht men ook de jeugd voor de bij bel te interesseren. Een jeugdsecre- tariaat werd opgericht en men ging over tot het uitgeven van geilustreer- de gedeelten van de bijbel. Men ging gebruik maken van visuele hulp middelen o.m. door het vertonen van films. Wij geraken op interessant terrein als het punt van de vervlakking van het geestelijk leven van heden ten dage wordt aangesneden en ds Vis ser vertelt ons. dat hij weinig waarde hecht aan deze zogenaamde vervlak king. Het is meer de schijn, die de men sen wekken door hun uiterlijke on verschilligheid dat aan vervlakking doet denken, maar het grote aantal exemplaren dat van de bijbel thans verkocht wordt, desgewenst in de ou de staten-vertaling of in de nieuwe vertaling of in de nieuwe vertaling (beide uitgaven verzorgt het bijbelge nootschap), maakt de vervlakking tot een onwaarheid. Dat is voor een groot deel het gevolg van de belangstelling, die bij de jeugd van omstreeks 1920 voor de bijbel werd gewekt terwijl ook de oorlog (waarin aanvankelijk het bijbelhuis op de Herengracht door de Duitsers werd gesloten maar later weer werd geopend), daartoe veel heeft bijgedragen. Opmerkelijk is ook, zo vertelt ons de heer Schele, dat de mens bij het vliegende en jachtige le ven van heden ten dage, het kerkbe zoek vaak vergeet, maar zodra hij in de vacantie de rust terugvindt weer naar de kerk gaat. Dwalend door het grote gebouw komen wij op de afdeling der admini stratie, waar in koortsachtig tempo wordt gewerkt. Er zijn 160.000 leden, die jaarlijks him contributie bijdra gen voor dit ontzaggelijke werk, dat vanzelfsprekend veel administratieve rompslomp met zieh medebrengt. Nog is dit echter te^ weinig, een aantal van van 200.000 l«len zou het bijbelge nootschap in staat stellen haar werk volledig" te kunnen uitvoeren. Even later krijgen wij de cijfers on der ogen, welke aantallen bijbels er reeds verkocht zijn in de verschillen de landen; een eerste blik op dit lijst je doet ons duizelen. Wij zien hoe in een totaal van 36 landen bijna 23 miljoen exemplaren bijbels, testa menten en bijbelgedeelten werden verspreid in het jaar 1954, wat ten opzichte van het jaar 1952 een voor uitgang van meer dan 2 miljoen bete kent. Frappanter nog is de voorstelling, die ds Visser ons geeft als hij vertelt, hoe het in de loop der tijden ver spreide aantal bijbels over de gehele wereld, naast elkaar gezet, gemakke lijk de omtrek van de aarde kan om spannen en hoe het nederlandse bij belgenootschap daarvan een aantal voor haar rekening heeft genomen, dat op elkaar gestapeld hoger is dan tweemaal de Utrechtse domtoren. FEUILLETON Een verhaal vol verwikkelingen „Nee maar. mr Colvertonwie niet!" ,.Als het een onaangename verras sing is, maak ik meteen rechtsom keer," hoorde ze een.lachende stem met amerikaans accent zeggen. „U vist, mr Colverton," beschuldig de Riek, maar u krijgt van mij geen complimenten te horen. Maar een kop thee kunt u altijd krijgen. Ik heb juist een vriendin op bezoek, als dat geen bezwaar is. Voor mij niet, was het antwoord, nu ik zal het maar wagen Een ogenblik later stapte de rijzige gestalte van de Amerikaan de kamer binn|eni. Corrié rees op, een weinig verward, want ze begreep dat de aan wezigheid van de amerikaanse jour nalist de situatie niet gemakkelijker zou maken. Maar Colverton scheen van haar verwarring niets te bemerken, dronk zijn thee. hield een luchtige conver satie gaande tot hij zich plotseling realiseerde, dat er iets gedwongens in de sfeer van de kamer hing. Riek converseerde zo vlot mogelijk, maar Corrie zweeg bijna geheel en soms vielen er onaangename pauzes in het gesprek. „Neem me niet kwalijk, maar ik stoor toch niet?" vroeg hij plots met de hem eigen vrijmoedigheid. „Als jullie dingen te bespreken hebben, waarbij ik te veel ben „Nee, nee," haaste Riek zich te verklaren. Maar Corrie viel haar in de rede. U stoort niet, mr Colverton. Maar er zijn inderdaad dingen, die we zoeven hebben besproken en die verre van prettig zijn. Het merkwaardige is. dat ik me voortdurend zit af te vra gen, of het goed zou zijn, wanneer we u daar deelgenoot van maken, of dat de moeilijkheden zich daardoor nog zouden vermeerderen." Colverton keek haar aan en ontdek te nu ook, dat Corrie's grote blauwe ogen niet zo vrolijk stonden, ja. dat het er zelfs naar uitzag of ze had ge huild. En ook Riek keek ernstiger dan anders. „Juffrouw," zei hij tot Corrie, „ik weet natuurlijk niet, waarover u het heeft. Maar in het algemeen wil ik dit wel zeggen, wanneer ik in enig op zicht u en juffrouw de Ruiten, aan wie ik grote verplichtingen heb - Riek schudde afkeurend, glimlachend het hoofd van dienst kan zijn, dan kunt u op mij rekenen en me ten volle ver trouwen. Ik zou u raden: spreek op. Drie weten meer dan twee. Misschien zit u voor een muur, waarin ik nog een gaatje zie." Corrie begon, eerst' weifelend, dan al vlotter het hele verhaal in geuren en kleuren te vertellen maar bemerk te tot haar verwondering, dat de Amerikaan met een onbewogen ge zicht aan zij sigaar bleef trekken en geen spoor van verbazing vertoonde. „Ja. ja," zei hij toen het verhaal ge ëindigd was dat klopt allemaal wel. Dat Clarenbough de echte Claren- bough niet was, wist ik, zodra ik hem

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 9