Weekbla< i voor Wac Idinxveen ■BaamffaïmaiTEB'i ÏÏt&edec de Vrouw De van de week Blijf meesier Formaat f Visitekaartjes Tegenstellingen. Honderd miljoen zilveren guldens PRinses m&RQRiet en hMR zusteRS No. 553 vrijdag 20 januari 1956. 11e jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, telef. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. De geheimzinnige vrouw".... „De in het zwart". „De onbeken de vrouw"Is het niet of wij u de titels van een aantal toneelstukken uit de goede oude „d»akentijd" opsom men? j iÈ Het was en is nog een dramatiscne, geheimzinnige geschiedenis, welke zich onder Voorburg afspeelde een geschiedenis, die nog niet tot klaar heid is gekomen. Een 63-jarige vrouw die daar aan een ongeneeslijke nier ziekte leed, nam uiteraard alle mid delen te baat om te herstellen entoen een haar onbekende bezoekster de lijdster een pil aanbood, waarmee zij zou kunnen genezen, volgde zij de aanwijzingen van deze onbekende vrouw op. De inwoonster van Voor burg overleed enige dagen later, waar na bleek, dat het aangeboden „medi cament" een fosforpil was geweest en dat de zieke was vergiftigd. De politie zoekt naar die onbekende vrouw. Het bleek, dat er een dame in het zwart was. die ook anderen had bezocht, maar toen deze vrouw werd gevonden, bleek, dat zij lid van een Amerikaanse beweging en dat zij col porteerde met onschuldige tractaat- jes over een bepaalde natuurgenees wijze. Zij had met „de pil" niets te maken. Het Voorburgse geval blijft even geheimzinnig als het was. Een zekere geheimzinnigheid ligt ook over de nieuwe weg een deel van de Rijksweg no 1 onder Naarden. Als dit ogenschijnlijk zo goede en moderne wegdek even nat wordt, schijnt het groot gevaar voor slippen in te houden. Reeds in Oktober ver leden jaar had de burgemeester van Naarden hierop de aandacht van de autoriteiten gevestigd. Een zeer ern stig ongeluk dat de afgelopen week gebeurd heeft burgemeester Visser ertoe gebracht, onmiddellijk een uit gebreid telegram te zenden aan de hoofdingenieur-directeur van de Rijks waterstaat, om nogmaals met klem te vragen in de kortst mogelijke tüd dit wegdek stroef te doen maken. Het is voor de autoriteiten beschamend, dat de gemeenteraad van Naarden reeds enige weken geleden een motie aan nam om deze weg veiliger te maken. Nu zal er waarschijnlijk wel een en ander aan worden „gedokterd". Voor de bestuurder van de slippende ~»-so- nenauto die in volle vaart al slippen de onder een hem tegemoetrijdende trailer terecht kwam, komt deze „dok ter" echter te laat. Aan de ene kant doet men op alle mogelijke manieren zijn best, het ver keer te beveiligen. Komt er echter een voorstel om een gevaarlijk geble ken weg met weinig kosten te verbe teren, dan wordt zo'n voorstel voor kennisgeving aangenomen! Wij zijn vóór alle plannen die het verkeer vei liger kunnen maken. Het moet dan echter niet bij voorstellen blijven, doch er moet worden aangepakt. La ten wij eens een serie van de nieuwste „verkeersverbeteringvoorstellen" noe men: verkeersonderwijs op scholen en aan dienstplichtigen; wettelijke rege ling van het rijschoolwezen; duur en aard der rijexamens verzwaren; exa mens voor bromfietsers; keuring van bromfietsers boven de 60 jaar; ge scheiden rijwielpaden; ringwegen om de stadskernen; kruisingen en spoor wegovergangen niet op gelijke niveau enz. Eerste Kamerleden drongen er op aan na te gaan, hoeveel agenten in elke gemeente nodig zijn voor het toezicht op het verkeer. Uit al die voorstellen büjkt het loffelijk streven het verkeer te verbeteren. Maar de ongelukken duren voort en hun aantal stijgt nog steeds. Aan de andere kant; er wordt ook nog wei iets ge daan. De Heide Maatschappij gaat werken met een serie machines, waardoor men een nieuw wegbed ter lengte van 150 meter in een uur ge reed kan maken! Ook ten aanzien van de woning bouw kan men niet zeggen dat de autoriteiten geen plannen hebben. Maar evenmin kan men verklaren, dat de woningnood er binnen afzienbare hjd door wordt opgeheven,. Maatre gelen om voor bouwvakarbeiders het „onwerkbaar weer" te beperken, worden genomen. De architect B. Bakker te Dordrecht heeft nu een uit vinding gedaan, die het mogelijk maakt, in twee weken een woning van twee verdiepingen neer te zeten. Zou dit ons van staatsvijand-nummer-één afhelpen? Voorlopig gaan wewoningen tellen. Bij de Tweede Kamer is daar toe een wetsontwerp ingediend om deze woningtelling een wetteliike ba sis te geven. Tellen maar jongens! Als wij geld te kort komen, tellen we de overgebleven dubbeltjes ook na, in de hoop, dat we meer hebben dan we dachten Ons valt dit 'altijd tegen. ij gesproken: van twee oude guldens zijn drie nieuwe, dunnere ge maakt. We kunnen hinnenkort weer rammelen. Alleen de automaten, meest ingericht voor kwartjes, moeten op de een of andere manier weer worden omgebouwd. Dat kost ook weer geld. Een weekspiegel zonder sensatie is vrijwel ondenkbaar. Zo deze week een tweetal overvallen te Amsterdam op echt Amerikaanse manier, vervolgens de arrestatie van een oud-wethouder te Den Haag, wegens grote malversa ties bij een bankinstelling en tenslot te een autobus-ongeval nabij En schede. waar een bus tegen een boom opbotste, met gevolg 30 gewonden. Laten we over de overige verkeers ongelukken ditmaal maar zwijgen. over Uw zenuwen. Neem Mijnhardi's Zenuwtabletten DE HULP IN DE HUISHOUDING. Het is moeilijk om te voorspellen of het vraagstuk van de „hulp in de huishouding" in de toekomst een vraagstuk blijft. Nu bestaat het in elk geval en vele huisvrouwen zuchten dag in dag uit: „had ik maar een goede hulp". Het probleem heeft verschillende kanten. Het tekort aan werkkrachten voor huishoudelijk werk heeft niet alleen een economische oorzaak, al speelt deze wel een belangrijke rol. De meisjes, die van de schoolban ken komen, ziet men thans in een reeks van beroepen verdwijnen, waar voorheen slechts enkele mogelijkhe den lagen. Een groter aantal vragers dingt naar de arbeidskracht van een in verhouding gelijk gebleven aanbod Het gevolg is vanzelfsprekend, dat de lonen voor deze van vele zijden ge zochte krachten omhoog zijn gegaan. Waar men in een ander beroep aan merkelijk meer kan verdienen dan in de huishouding dan worden de be schikbare krachten in andere richting weggezogen. In grote gezinnen kan men in het al gemeen veel minder uittrekken voor huishoudelijke hulp en daar snakt men er dikwijls naar. Het is in hoofdzaak de toeneming van de arbeidsverdeling in veel be drijven, die de meisjes naar fabrieken en werkplaatsen heeft getrokken. Men heeft moeilijke werkzaamheden opge deeld in een aantal eenvoudige be werkingen. Vroeger maakte een vak man vier of vijf producten per dag. Nu maken vijf meisjes honderd van dezelfde producten per dag omdat zij elk een onderdeel verzorgen. Diezelfde arbeidsverdeling heeft zich in de gehele maatschappij voort gezet. Voorheen maakte elke huis vrouw elk jaar een grote hoeveelheid groenten in. Zij was daar wekenlang druk mee. Thans kan men diezelfde hoeveelheden groenten kant en klaar in blik van de winkelier betrekken tegen een redelijke prjjs. Nu kan de huisvrouw opmerken dat die ingemaakte groente in blik toch veel duurder is, dan de eigen in maak. Dat is waar. Men kan daar- sters juist op de plaats brengt, waar zij het meest nodigzijn! Wij weten wel, dat het gemakkelijk is om een programma voor een huis houding zonder hulp op papier te zet ten. De theorie is geduldiger dan de praktijk. Alle problemen worden daarmee niet opgelost. Dat kan ook niet de betekenis zijn van deze be schouwing. Wel kan zij in veel op zichten een aanwijzing vormen. Er bestaan in alle huishoudingen werkzaamheden, dis nog worden ver richt op de oude, klassieke wijze. In veel opzichten kan daarin verande ring worden gevracht De huisvaders doen hun werk niet meer zoals hun vaders en grootvaders die verrichten. Om hiervoor de juiste aanwijzing te geven valt niet mee. Iedere huis wouw zal, gezien het gebrek aan hulp moeten toezien, op welke wijze zij haar werk werk kan vergemakke lijken. Er zal overleg voor nodig zijn, maar het resultaat kon echter wel eens verrassend zijn. Nog even willen wij u er aan her inneren, dat met ingang van 1 februari a.s. het minimum formaat voor visi tekaartjes 7 x 10 cm moet zijn. Na die datum mogen geen kleinere kaarten meer worden verzonden. De landman hoopt op regen voor 't uitgedroogde land, de stadsmens daarentegen heeft aan dat water 't land. De molenaar hoopt vurig op wind voor 't wiekenwerk. maar jagen wat langdurig de wolken aan het zwerk, dan klagen alle mensen die zwoegen op de fiets; zij hebben and're wensen, die sterke wind is niets. De schipper die wil varen met flink wat wind in 't zeil, staat naar de lucht te staren, wacht van een bries zijn heil. De hengelaar in 't bootje, verscholen tussen 't riet, komt vast niet aan een zootje als 't water woelig ziedt. Zovelen die slechts hopen op welvaart en geluk, zouden het liefst ontlopen de zorgen en de druk. Zo zal 't wel altijd blijven: wat d'een zozeer begeert, wil d'ander graag verdrijven, als hem dat licht'lijk deert Scheepers kwamen in de circulatie. RIJKSMUNT MAAKTE UIT 2 OUDE DRIE NIEUWE GULDENS. Een dikke walmende rook hangt in het smelthuis van de Rijksmunt te Gisteren 19 januari was er feest in ons koninklijk huis. h.k.h. prinses Margriet vierde haar dertiende ver jaardag. Onze gedachten gingen on willekeurig terug naar het donkere jaar 1943 toen een verblijdende licht straal ons van ver over zee bereikte. In Canada was een prinsesje geboren en Margriet was haar naam. Inmiddels komen er voor onze ja rige prinses belangrijke jaren, waar voor nu reeds de grondslagen gelegd zijn, want de prinsessen krijgen een gedegen harmonische opleiding, waar bij inspanning en ontspanning elkaar afwisselen. Naast haar studie houdt zij van sport, spel en lezen terwijl te vens gebleken is dat zij een kunstzin nige aanleg heeft. Voor haar oudste zuster, h.k.h. prinses Beatrix, blijft er dit jaar wei nig gelegenheid tot ontspanning over, want zij zal in 1956 het eindexemen gymnasium A afleggen, waarna zij zeer waarschijnlijk zal gaan studeren aan een universiteit. Maar de boog kan niet altijd gespannen zijn en dus zal onze kroonprinses wanneer haar werkzaamheden dat toelaten ongetwij feld haar geliefkoosde sporten als paardrijden, zwemmen, tennissen en zeilen beoefenen, terwijl er ook nog wel enige tijd zal overschieten voor (boetseren, een liefhebberij, waarvoor h.kh.. veel belangstelling heeft. Prinses Irene volgt de middelbare meisjesschool en heeft iets meer tijd voor ontspanning en liefhebberijen dan haar oudste zuster. Ook zij is een liefhebster van de reeds voor voor prinses Beatrix genoemde spor ten. prinses Het jongste zusje, hlcJi. Marijke, de lieveling van het gezin, vermaakt zich met de normale spel letjes, die kinderen van haar leeftijd plegen te spelen. Na het lager onder wijs dat zij volgt aan de Nieuwe Baarnse Schoolvereniging, krijgt zij volop gelegenheid haar geliefkoosde spelletjes te spelen, terwijl zij tevens reeds lessen ontvangt in het piano spelen. Natuurlijk (was de verjaardag van prinses Margriet voor haar zusters ook een belangrijke dag. want het was feest in het gezin en dat is voor al len iets plezierigs. Maar h.kji. weet ook dat op deze heugelijke dag het gehele nederlandse volk met haar heeft meegeleefd en haar nog heel veel jaren in geluk en voorspoed toewensen temidden van ons allen. De grote vraag naar jonge vrouwe lijke krachten zal in veel opzichten duurzaam zijn. zodat alleen die huis vrouwen nog een meisje kunnen trek ken die in beloning kunnen concu- reren met andere vrouwelijke beroe pen, waarbij de oefening de hoofdrol speelt. Dit heeft een belangrijk sociaal probleem geschapen. In kleinere ge zinnen, waar men geen of geringe kos ten behoeft te maken voor kinderen zal men een dagmeisje of meisje voor dag en nacht kunnen betalen. Maar hier zfjn ze nu juist het minste nodig. naast de was, die binnenshuis ge schiedde, gemakkelijk de deur uit doen. En het verstelwerk dan, zal men uitroepen. Ja, dat wordt moeilijker, maar toch is het ons bekend, dat juist in deze tijd van gebrek aan huishou delijke hulp vele vrouwen en meisjes zich toeleggen op de verzorging van naai- en verstelwerk als een gespe cialiseerd beroep. Die meisjes maken daarmee een behoorlijk inkomen, dat zij als hulp in de huishouding niet kunnen verdienen. Hier een vorm van specialisatie die de handigste verstel- UtreCht, wanneer wij er onder geleide van de heer Overweel binnentreden. Arbeiders in blauwe overall-pakken halen met lange grijptangen de om hulsels uit de ovens, waarin de erond- stof voor de nieuwe gulden is ge smolten. Met enige trots vertelt de heer Overweel ons, hoe per dag zo'n 4000 kilo van dit edel metaal bestaan de uit 72°/'o zilver en 28°/o koper in deze smeltovens werden gesmolten, telkens in partijen van 500 kilo. Waar dit smeltmateriaal vandaan komt? De heer Overweel lacht even als hij het ons vertelt: „dat zijn de oude guldens mijnheer, die het rijk weer heeft ingenomen. Van twee ou de guldens maken wij nu drie nieuwe". In staven van nauwelijks een halve meter lengte wordt dit metaal gego ten en terwijl wij even blijven staan, zien wij ook hoe het messing tot sta ven gegoten wordt voor de vervaar diging van gas- en lichtpenningen. Dit laatste materiaal veroorzaakt eigenlijk al deze rook, aldus de heer Overweel, ai het andere metaal dat wij hier ver werken, ontwikkelt practisch geen rook. wat voor de arbeiders wel zo prettig is. De nieuwe gulden, waarvan op 16 januari miljoenen exemplaren via de Nederlandse Bank in roulatie kwa men, zal dienen ter vervanging van de 80 miljoen muntbiljetten van een gulden, die in circulatie zijn. De beel- tenaar, die op de nieuwe gulden is aangebracht, is vervaardigd door prof. L. O. Wenkeback uit Delft en bevat de beeltenis van hare majesteit Konin gin Juliana met daaronder, nauwelijks zichtbaar, een kleine W. de eerste letter van de naam van prof. Wen keback. De nieuwe gulden zal in menig op zicht verschillen van de oude. Zij is kleiner en lichter, weegt ten opzichte van de 10 gram van de oude slechts 6V2 gram en heeft in plaats van een middellijn van 28 slechts een middel lijn van 25 mm. Reeds in 1954 is de Rijksmunt met de vervaardiging van de nieuwe gulden begonnen, in 1955 is de productie normaal doorgegaan en thans in 1956 zal de gulden worden uitgegeven. De productie zal blijven voortgaan, ook al mocht de nieuwe gulden niet die populariteit bij het Nederlandse volk krijgen, zoals de oude die heeft gehad en zoals ook de muntbiljetten deze thans in menig geval nog heb ben. Wanneer wij het rokerige smelthuis verlaten, komen wij allereerst terecht bij de walserij of pletterij, waar de volgende bewerking geschiedt. Vijf walsen staan daar gereed om de uit het smelthuis precies afgewogen hoe veelheid metaal te pletten. Aan dë ene kant er in gestoken komen de staven er aan de andere kant weer platter uit, welke bewerking vijfmaal moet geschieden om de staaf op de vereiste dikte (ca 1,5 mm) te krijgen. Dit neemt wel enige tijd in beslag en derhalve moeten de staven, die door het walsen him hardheid weer herkrijgen, tussen het walsen door soms twee tot drie keer weer gloeiend worden gemaakt, wat in een naast de walserij gelegen afdeling geschiedt in electrische ovens, die naar een der arbeiders ons vertelde een tempera tuur kan bereiken van 1000 graden Celcius, maar waarbij de temperatuur voor het metaal voor de nieuwe gul den slechts tot 700 graden wordt op gevoerd. Nog voor wij het volgende lokaal, waar de verdere ontwikkeling van de vervaardiging der nieuwe guldens plaats heeft betreden, horen wij reeds het gedreun en gestamp der machi nes en als de deur opengaat, klinkt ons het onregelmatige getik van val lende guldens in zinken emmers in de oren. Daar staan de ingenieuze ma chines, die met een snelheid van 200 per minuut de stroken uit de gefa briceerde machines snijden, welke plaatjes reeds met het echte geldge- rinkel in de voor de machines staande zinken emmers vallen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 1