m -M 1 r De avonturen van Duimelot NIEUWS uit cwtize wcwwtft JfilL. Jy Men verwerkt hier zo'n 1300 kilo's edel metaal per dag en in hoogtij sei zoenen wordit de productie nog verder opgevoerd o.m. met vacanties en feestdagen, door in twee- of drieploe- genstelsel te werken. De emmertjes met het nog doffe geoxydeerde metaal tot een gewicht van 25 tot 30 kilo staan gereed om naar de spoelkamer (het blanciment) vervoerd te worden, waar een nieuwe fase in de vervaardi ging wordt ontwikkeld. In een groot spoelreservoir bevindt zich een sa menstelling van stoffen, waarvan ver dund zwavelzuur het hoofdbestand deel uitmaakt, waardoor het metaal „ontgeeld" wordt en een zuiver zil ver uiterlijk krijgt en zal behouden. In grote centrifuges worden de zilve ren guldens dan gedroogd. De volgens bewerking bestaat dan uit het aanbrengen van een opstaande rand om „bramen" bij de muntbewer- king te voorkomen. Dan gaan zij naar de machine, waar het randschrift „God zij met ons" in zeer kleine let tertjes wordt aangebracht. Ook dit geschiedt met zeer grote snelheid, want bij elke omwenteling van het rad dat aan deze zijde de machine op gang houdt, komen er 4 guldens voor zien van het randschrift uit de ma chines. Reeds tevoren is via een lopende band gecontroleerd of er muntstuk ken door de verschillende bewerkin gen beschadigd zijn, men vindt er ook wel eens halve muntstukken tussen, die tezamen met het afval uit de snij machines weer naar het smelthuis worden getransporteerd om tot staven omgesmolten te worden. Dan komen wij in de afdeling, waar de laatste bewerking van de vervaar diging geschiedt. Hier staan de munt- persen. waar de muntstukken een voor een worden ingevoerd en door twee stempels zowel van onderen als van boven gelijktijdig wordlen afge stempeld. De munt bevindt zich in een ring, waardoor het voorkomen wordt, dat zfj door de enorme druk, die er bij het stempelen op wordt uitgeoe fend circa 100 ton, gaat uitzetten en haar vorm zal verliezen. Hoewel munt voor munt gestempeld wordt, is de snelheid waarmee één machine werkt nog zeer groot, name lijk 80 per minuut, hetgeen neerkomt op 4800 nieuwe guldens per uur. Dan verdwijnt die nieuwe gulden via een band, waarop nogmaals naar beschadigde munten wordt gezocht en waar de dikte wordt gecontroleerd, naar de telmachines!, die 400 munten per minuut tellen, geen fouten maken waarna de zakjes er aan te pas ko men, waarmede het materiaal ver voerd wordt, na ter controle nogmaals gewogen te zijn. Wanneer wij even later bij 's Rijks muntmeester, de heer dr J. W. A van Hengel, gezeten zijn, vertelt hij ons enige biezonderheden over de munt- vervaardiging in het algemeen. Sedert 1948 heeft die Rijksmunt 977 miljoen muntstukken voor Nederland ver vaardigd en daarbij nog 885 miljoen stukken voor vreemde mogendheden, wat neerkomt op een gewicht van 4 miljoen kilogram tezamen. Gemiddeld heeft iedere Nederlan der van groot tot klein 50 losse cen ten, 11 stuivertjes, 28 dubbeltjes, 12 kwartjes, 8 zilverbons a f 1.00 en 3 zilverbons a f 2.50 in zijn zak, want van deze getallen met 10 miljoen ver menigvuldigd zijn evenzovele muntb- stukken en biljetten in roulatie. De intrinsieke waarde van de nieu we gulden is ongeveer slechts twee kwartjes aan waarde van zilver en koper. De grote vraag is of de nieuwe guliden populair zal worden bij het nederlandse volk. In deze is afwachten de boodschap. Verschillende geldtellende instan ties zullen ongetwijfeld blij zijn met deze harde munt. terwijl ook de automaat-fabrieken, ook in het bui tenland, proefmodellen van de nieuwe gulden hebben aangevraagd. Tot hoe ver deze populariteit zal gaan, hangt derhalve voor 'n groot deel af van de vraag in hoever de kwartjes-automa ten door nieuwe guldens-automaten zullen worden vervangen. Daarnaast zullen valse munters te genover de 100 miljoenen guldens, die in omloop worden gebracht, weinig kans krijgen, omdat het namaken van het randschrift een zeer grote kundig heid zal vereisen. Wordt deze nieuwe gulden populair, dan zal de minister van Financiën in samenwerking met de Tweede Kamer beslissen, of ook de rijksdaalder voor verzilvering in aan merking komt. „EXCELSIOR" IN 'T GOUD. De plaatselijke Damvereniging „Ex. celsior" zal binnenkort haar 50-jarig bestaan herdenken. Op zaterdag 21 januari a.s. zal een receptie gehouden worden in 't Centrum, terwijl daarna een feestavond belegd is in de cantine van N.V. Dobbelmann. De secretaris van genoemde vereni ging heeft een diuik genomen in de historie der club en geeft in telegram stijl het volgend beeld: De damclub „Excelsior" werd opge richt 30 januari 1906. Daar de notulen van de eerste ze ven jaren door brand vernield zijn is ons uit de eerste periode weinig be kend. In de loop der jaren zijn vele suc cessen behaald, hiervan geeft een goed gevulde medaillekast een getuigenis. Op 25 december 1908 werd de me daille van Waddinxveen gewonnen. De eerste clubkampioen, welke ons be kend is, was de heer A. van Eeuwen in 1914. In 1915 en 1916 de heer C. Breedijk; in 1917 de heer A. van Eeu wen; in 1918 en 1919 wederom de heer C. Breedijk; in 1920 de heer A. Blonk; in 1921-1922 was het weer de heer A. van Eeuwen; in 1923 de heer J. Vro lijk; in 1924-1925 A. Blonk; De clubkampioenen van de jaren 1926-1930 zijn niet bekend. In 1931 was het de heer Jac. Schoenmaker, die het kampioenschap behaalde. In 1932 de heer T. Baan; in 1933 de heer C. J. Hoogenbrug, terwijl de le prijs gewonnen werd van de Goudse dambond, in 1934 de heer C. Blonk, ook dit jaar kampioen van Gouda, in 1935 de heer M. J. Poot, in 1935 de heer E. J. Hoogenbrug; in 1937 de heer A. van Ringelenstein, terwijl het eer ste tiental weer het kampioenschap van G.D.D. behaalde, in 1937 de heer T. M. P. Jacobi aan de spits van Ex celsior. Zowel het eerste als het twee de werden dat jaar kampioen. Bij deze gelegenheid heeft men de bekende oud-wereld-kampioen Sprin ger een simultaanwedstrijd laten spe len. In 1939 werd clubkampioen de heer C. Blonk. Zowel het eerste als het tweede tiental prolongeerden hun kampioenschappen. De heer A. van Eeuwen werd tot erelid benoemd. In 1940 clubkampioen de heer T. M. P. Jacobi, terwijl het eerste tiental districts kampioen werd en het twee de afdelingskampioen. In 1941 bracht de kampioen van 1937, de heer A. van) Ringelenstein weer op de eerste plaats. In 1942 en 1943 de heer T. M. P. Jacobi; in 1944 de heer A. Blonk; in 1945 werd de heer W. van Ringelenstein tot erelid benoemd;. 1946-1947-1948-1949 club kampioen de heer T. M. P. Jacobi. De datum 6 en 7 juni 1946 zullen dioor Excelsior wel nooit vergeten worden, aan haar was het organiseren van 2 ronden van het Internationale Damtournooi opgedragen. Ook buiten het plaatselijk kam pioenschap leverde Excelsior een kampioen op in 1948 werd C. H. Kramp kampioen 2e klasse Goudse Dambond. Op 12 april overleed' de opricher van Excelsior, het erelid A. van Eeuwen in de leeftijd van 88 jaar. In 1950 en 1951 werd het clubkam pioenschap door de heer A. Blonk ver overd terwijl de heer C. H. Kramp deelnam aan kampioenschap van 103. In het schuurtje in het bos stond de inbreker met een dikke knuppel voor Duimelot. „Als je voort aan niet doet wat ik zeg, dan krijg je er van langs met deze knuppel." zei h^ en hij keek erg nijdig. Duimelot was erg bang. „Ik wil weer naar huis, ik wil naar Imijn vader en moeder toe," huilde hij. Wat duurde het toch lang voor er iemand kwam, de duif was vast niet naar zijn hok terugge vlogen. Als je niet gauw ophoudt met dat gegrien, dan krijg je nu al met de knuppel bromde de man ruw. Dui melot slikte zijn tranen in en deed erg zijn best om niet meer te huilen. 104. Klop, klop. klop, ging het plot seling op de dteur. Van schrik liet de inbreker de knuppel vallen. Wat was dat. Niemand wist toch dat hij hier woonde. „Mond dicht!" zei hij tegen Duimelot. Voorzichtig sloop hij naar de deur. „Help. help." riep Duimelot in eens heel hard. Met een grote sprong was de inbreker weer bij hem en legde hem de vieze hand op de mond. „Stil, als ze ons horen gaan we samen naar de gevangenis, het is de politie". Mmm, zei Duimelot, hij worstelde om los te komen. Toen vloog de dteur wijd open en op de drempel stond een dikke politieagent met een groot pistool in zijn hand. Zuid-Holland. De heer W. van der Heijden veroverde het kampioenschap van de 2e klasse G.D.D. Clubkampioenschap 1952 en 1953 werd behaald door de heer C. H. Kramp. In 1954 de heer A. Blonk en in 1955 de heer T. M. P. Jacobi en nu bij het 50-jarig bestaan behaalde het eerste tiental het districts kampioen schap en -het tweede het afdelings kampioenschap. Het zal Excelsior Zaterdagmiddag op de receptie niet aan belangstelling ontbreken. Ook de jubileum feestavond op Vrij dag 27 januari in de cantine van de N.V. Dobbelmann, waarvoor tal van bekende Radio artisten zijn uitgeno digd, zal wel in het teken der pu blieke belangstelling staan. EEN GEZELLIGE AVOND. Woensdag 1 februari zal in het R.K. Verenigingsgebouw, een parochieavond worden gehouden, in het kader van het winterprogramma, waarbij K.T.W. ten tonele komt met het toneelspel „Dolle Toom". Na afloop is er een gezellig slot met medewerking van het duo Vergeer de Jong. VARKENSPEST. De varkenspest breidt zich in onze gemeente gestadig uit. Het zesde ge val van deze gevreesde ziekte is ge constateerd bij de landbouwer J. Os kam aan de Zuidelijke Dwarsweg, waar reeds enkele dieren gestorven zijn. BENOEMING. Aan de Ned. Herv. Eben Haëzer- school werd tot tijdelijk onderwijze res benoemd mej. A. H. W. Janse te Goes. OPBRENGST VERMAKELIJKHEIDSBELASTING. In onze gemeente bracht in 1955 de vermakelijkheidsbelasting slechts f 560.op, wat een bewijs is dat Wad dinxveen in dat jaar niet op „ver maak" is uit geweest, tenminste wat eigen gemeente betreft. 3300 perso nen gaven hiervoor uit f 3635. Mogelijk zal in omliggende plaatsen nog wel een bedrag zijn uitgegeven. JAARVERGADERING KERKKOOR. Vorige week hield het Geref. Kerk koor zijn tiende jaarvergadering. Bij de bestuursverkiezing werd de heer F. Barendrecht voorzitter, gelaten tot verdere aanvulling werden gekozen: mevr. Landman en de dames van Noort en Postma. De cijfers der fi nanciën waren beter als die van het ledental. Ook werd men nog verrast op de herhaling van de Kerstwij dings- dienst. Over de aanwinst van nieuwe leden werd ook nogal wat gepraat, doch het kwam hierop neer, dat ieder zijn of haar best moest doen om le den te werven. Want met Pasen wil het koor weer wat van zich laten ho ren, maar dan moet er een betere be zetting van het koor zijn. Het was een goede en gezellige jaarvergadering. LEZING OVER ZWITSERLAND. Dinsdag 17 januari hield de heer P. van Zonneveld voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling een lezing over het Zwitserse berglandschap. Spreker begon zijn inleiding met in het kort uiteen te zetten hoe de Zwit serse bergen zijn ontstaan. Millioenen jaren geleden, aldüs spr., kwamen er door beweging in het aardoppervlak scheuren en plooien in de aardkorst, welke thans de bergmassieven vor men, zoals wij die in Zwitserland ken nen. Aan de hand van prachtige ge kleurde lichtbeelden door hemzelf ge maakt, nam spreker de aanwezigen mee op een bergtocht door het Ber- ner-Oberland. Het Instituut kan op een zeer leer zame avond terug zien. POSTDUIVEN TENTOONSTELLING. De postduivenvereniging „de Sper wer" hield in de lunchroom van de Water de jaarlijkse postduiventen- toonstelling, die zich in een grote be langstelling mocht verheugen. De dui ven waren tevoren gekeurd door de heer L. v. d'. Eynen uit Rotterdam. De prijzen werden als volgt toegekend: Klasse I: oude onbevlogen doffers: 1. P. Boon. 2. P. Vink, 3. J. van der Zijden; Klasse II; oude doffers, bevlogen tot 450 km: 1. W. van Berkesteyn, 2. H. v. d. Willik, 3. W. van de Water, 4. H. van den Berg, 5. W. van Leeuwen, 6. A. Lam en J. de Graaff, 7. H. van den Berg. Klasse III: oude doffers bevlogen bo ven 450 km: 1. A. Verhoef, 2. J. Ver hagen, 3. W. van Ringelenstein, 4. N. van der Zijden, 5. H. v. d. Willik 6. W. van Berkesteyn, 7. W. van Ringelen stein Sr., 8. P. Boon. Klasse IV: oude duiven onbevlogen; 1. G. Boere, 2. H. v. d. Willik, 3. D. la Grand. Klasse V: oude duiven bevlogen tot 450 km: 1. N. van der Zijden, 2. J. de Kooter. 3. H. van Dijk, 4. L. de Bruin 5. A. Verhoef, 6. N. Rupke.l Klasse VI: oude duiven bevlogen bo ven 450 km; 1. A. Verhoef, 2. N. van der Zijden 3. J. van der Zijden, 4. L. de Bruin. Klasse VII: jonge doffers, onbevlogen. 1. W. van Leeuwen, 2. H. va4 Dijk. Klasse VIII: jonge doffers, bevlogen tot 150 km: 1. W. van Berkesteyn, 2. J. Verhagen 3. H. van Dijk. Klasse IX: jonge doffers, bevlogen bo ven 150 km; 1. A Verhoef, 2. W. van Leeuwen, 3. L. de Bruin 4. t). la Grand, 5. W. van Berkesteyn. Klasse XI: jonge duiven bevlogen tot 150 km: l.o Jac. de Beer. 2. J. de Koo ter, 3. A. Verhoef. Klasse XII: jonge duiven, bevllpgen boven 150 km: 1. Jac. de Beer, 2. L. de Bruin, 3. F. Rip, 4. J. Verhagen, 5. W. van Ringelenstein Jr. Klassen XIII en XIVlate doffers, en duiven: 1. Jac. de Beers 2. J. van Her Zijden. De prijs voor de mooiste oude dif fer werd toegekend aan A. Verhofef; de prijs voor de mooiste oude dlif eveneens aan A. Verhoef, terwijl pe prijs voor de mooiste jonge doffer werd verworven door W. van Berke steyn en voor de mooiste jonge draf ging de prijs naar Jac. de Beer. De prijs voor de mooiste duif van de ge hele tentoonstelling werd toegeker* aan A. Verhoef. Het bestuur van jubilerend »Onvermoeid Vooruit* v gSi f B 4 iinTa '"ji 3HH.. 3BBM1 (Foto Sjaak Noteboom) Zaterdagmiddag herdacht het Wad- dinxveens mannenkoor „Onvermoeid Vooruit" zijn 35 jarig bestaan met een druk bezochte receptie in het Geref. Vereen, gebouw. Dat deze 35 jaar niet altijd rozegeur en maneschijn gaven, bleek wel uit de woorden van de voorzitter, de heer G. Treffers. Maar bij dit. lustrum mag de vereniging zich in een grote po pulariteit verheugen. Met 15 man werd 17 juni 1929 be gonnen (de lustrum viering is een half jaar uitgesteld). Onder leiding van de dirigent, de heer J. J. Jager werd begonnen, maar het duurde tot 1922, toen het koor onder leiding van de heer In 't Veld uit Leiden, zijn eerste succes behaalde op het Pink- stérconcours in Gouda. Kort hierop werd tot dirigent benoemd de heer Pascal Jansen uit Gouda, die ruim 20 jaar de leiding had. Maar in de crisis jaren 1933-1941 was de vereni ging machteloos door te kort aan le den. Na de oorlog nam het koor een grote vlucht. Momenteel telt het koor ruim 30 leden, en staat onder leiding van de eminente dirigent de heer Gé vani Beek uit Schoonhoven. In 1954 werd een dameskoor aan de vereni ging toegevoegd, dat thans 24 leden telt. Twee leden zijn er nog in de vereen, (ook in het bestuur) die al het wel en wee hebben meegemaakt n.l. de he ren W. Treffers en W. Brok. Burgemeester Warnaar. vergezeld van de heer H. Jenné, waren de eer sten die zaterdag de jubilerende ver eniging complimenteerden. Ook wethouder Oudijk sprak zijn geluk wensen uit. De heer Monster felici teerde namens het Zevenhuizens mannenkoor, en bood tevens een en veloppe met inhoud aan. De heer T. Rincheval deed dit namens „Voor waarts" en hoopte op prettige samen werking. De heer de Knegt bood na mens „Concordia" zijn beste wensen aan en stelde een zangnummer be schikbaar. De heer Vink sprak namens T.O.G. en bood ook een couvert aan. Verder waren er vele afgevaardigden o.a. de heer B. Breyer. secr. van de afd. Z.- Holland van het Kon. Ned. Zangers verbond, en de Ned. Herv. Zangver eniging „Vox Jubilante" en het Ge reformeerd- Kerkkoor, tevens het Bockoops mannenkoor „Die Gouwe Sangers" en het gemengd koor „Bel Canto". Ook was aanwezig een twee tal ereleden en wel de heren C. Bik ker uit Zeist en P. Hertog uit Den Haag. Bovendien werden talrijke schriftelijke gelukwensen ontvangen. Vele bloemstukken gaven de zaal een fleurig aanzien. N. FILMAVOND „VEILIG VERKEER'. Vrijdagavond hield de afd. Waddinx veen haar jaarlijkse Veilig Verkeers- filmavond. Als de voorzitter de heer P. van Zonneveld de avond opent, is het Geref. Vereen, gebouw zeer goed bezet, wat voor hem aanleiding is op te merken, dat er voor het werk van Veilig Verkeer toch nog wel belang stelling is. Dat is ook hard nodig., ge zien het ontstellend groot aantal ver keersongevallen met dodelijk afloop (in 1955 1300). Deze avond werd even als vorige jaren verzorgd door de Tyresoles bandenfabriek, zulks op initiatief van de fa Gebr. van Nielen, garagebedrijf alhier, agente van deze fabriek, die ook de uitnodigingen van deze bijeenkomst had verzonden Maar, aldus de heer van Zonneveld, helaas voor de laatste maal, daar Ty- resolo# dezei propaganda niet langer organiseert. De heren Sterk en Poeskoker van Officiële mededelingen WEGENLEGGER. Burgemeester en wethouders van Waddinxveen brengen op verzoek van gedeputeerde staten der provincie Zuid-Holland ter kennis, dat een exemplaar van het door dezen inge volge het bepaalde bij de Wegenwet opgemaakte ontwerp van de achtste wijzigingslegger, alsmede een ontwerp van de wijzigingen/ welke gedepu teerde staten voornoemd voornemens zijn daarin aan te brengen, op vrijdag 13 januari 1956 ter provinciale griffie, Korte Voorhout 9 te 's-Gravenhage, zijn nedergelegd. Beide ontwerpen liggen aldaar van die dag tot 31 februari 1956 ter inzage van een ieder. Bezwaarschriften tegen de voorge nomen wijzigingen worden bij gede puteerde staten ingediend en bij het ontwerp van die wijzigingslegger en het ontwerp van de daarin aan te brengen wijzigingen voor een ieder ter inzage gelegd. De bezwaarschrif ten kunnen worden toegelicht en be zwaren tegen de voorgenomen wijzi gingen kunnen mede worden inge bracht in een zitting van een door ge deputeerde staten uit hun midden be noemde) commissie. Deze zitting zal wordén gehouden ter provinciale grif fie, Korte Voorhout no. 1 te 's-Gra venhage. op maandag 13 februari a.s. des voormiddags 10.00 uur. Waddinxveen, 10 januari 1956. Burgemeester en Wethouders voorn.. De Burgemeester. A. WARNAAR Jz. De Secretaris. H. JENNé. de Tyresoles worden bij voorbaat reeds hartelijk dlank gezegd voor het vele werk gedaan voor de afd. Deze heren ontvingen een klein presentje. Hierna kwam op het witte doek, de tourwagenrallye 1955, met als vertrek punt Balk uit de Zuidwesthoek van Friesland. Hier werd getoond wat er voor dergelijke railey's wordt ge vraagd. Ook enkele muziekfilms ontbraken niet maar ook kreeg men enkele in drukken van het machtige bedrijf van de Tyresolesfabrieken. De hersengymnastiek was ook dit maal niet vergeten. Met precies 100 punten gingen de dames als winnende naar huis. Na een hartelijk dankwoord van de heer P. /an Zonneveld, werd deze mooie en leerzame avond beslo ten met de vertoning van de geheel in kleuren opgenomen film van de Internationale Tulpen Ralley 1955. N. WERK OPGEDRAGEN. Voor het maken van de oprit van de Willem de Zwijgerlaan uit de Put- tepolder naar de Noordkade is het nodig, dat de ringvaart van de pol der tijdelijk wordt afgesloten. Burgemeester en wethouders heb ben het slaan van de damwanden op gedragen aan de firma van Staveren |en Versluis te Gouda. FILMAVOND RODE KRUIS. Vanwege het Rode Kruis wordt op feoensdag 25 januari a.s. een filmavond georganiseerd in „Het Centrum". I De hoofdfilm is getiteld „Toch «eerden zij terug" naar het bekende it'iio-hoorspel. In het vóórprogramma vfcrden enkele films vertoond over hit werk van het Rode Kruis. Bit werk is zeer omvangrijk en voor e<èi goede uitvoering van deze taker, isgeld nodig. Voor een bezoek aan deze avond verleent U de steun, die de^e organisatie zeker verdient. „ONVERMOEID VOORUIT". Wij vestigen de aandacht op de ju bileum uitvoering van Onvermoeid Vooruit" op zaterdag 21 januari in de caitine der N.V. Louis Dobbelmann. Zowel het dames- als het mannen koor zal zich in een elftal nummers laten horen, waarbij Mevr. van 't Slot-Kwaak (sopraan) en de heer P. Bosloper (bariton) als solisten optre den. Nai, de pauze wordt een cabaret-pro- gramjna uitgevoerd, waaraan ver schillende bekende artisten medewer king Verlenen. BURGEMEESTER WARNAAR NAAR AUSTRALIA Op uitnodiging van de I.C.C.C. zal Burgemdester Warnaar een trip ma ken naar Australië, die ongeveer vier weken zal duren. Het vertrek heeft hoogstwaarschijn lijk in hfct begin van de komende week plaats, i Wij wensen onze Burgemeester een voorspoedige reis en behouden thuis komst. Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: 1 notitieboekje; 1 bruine jongensmuts; 1 paar bruine glacé handschoenen; 1 muntbiljet; 1 oorbel; 1 doublé armband; 1 handschoen m. hoofddoek; 1 shawl; 1 kinderporte- monnaie met inh.; 1 bruine jongens pet; 1 bandje van capuchon; 1 groen étui; Verloren: 1 zwarte glacé handschoen; 1 blauwe want; 1 bloedkoralenketting met goud slot; 1 paar bruine wantjes; 1 bandje van capuchon; 1 blauwe zwembroek m. badhanddoek; I bruine portemonnaie met inh.; 1 blauw wan tje; 3 rapporten ontslagbewijs; 1 groene want; 1 bruine portemonnaie met inh.; 1 gele want; 1 zwarte porte feuille met inh.

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 2