Weekblad voor Waddinxveen 1 uil wwwc&Q'Qte' Voor het kind. Sport w* 't iMct' Burgerlijke stand. Predikbeurten Weekagenda Ons Pluimveehoekje IVOROL: De Tandpasta van standing No. 553 vrijdag^20 januari 1956. lie jaargang Adres redactie en administratie: Verschijnt elke vrijdag Bijdragen, verslagen, etc uiterlijk 1 Oranjelaan 30, Waddinxveen, telef. 438 Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. 's woensdagsavonds inzenden. NIEUWS L morgenrood Na lange tijd „Morgenrood" niet voor het voetlicht te hebben gezien wist zij zaterdagavond voor een goed bezette zaal van het Centrum de aan wezigen te boeien met het toneelspel „Loods aan boord" van de bekende Schrijver Jan Fabricius. In dit stuk treedt moeder Maree op ais de dictator van het hele gezin en de familie. Daar zij zogenaamd blind is, weet zij vooral haar kinderen zo aan haar te binden, dat zij niet kun nen trouwen. Maar als dan Koos Fa- biaan, een kapitein van de wilde vaart op bezoek komt is het hek van de rtom Deze weet door zijn vrij en open hartig optreden een grote verande ring teweeg te brengen. Ja, hij weet het zover door te drijven, dat de kin deren hun moeder durven tegen te spreken, maar dit is Koos niet vol doende. Hij doet velen de ogen open door moeder Maree er op te wijzen, dat ze niet blind is, maar er een mid del in ziet om alles en allen naai' haar hand te zetten, waarna het stuk een alleszins waardig slot krijgt met een happy-end. De rollen waren over het algemeen vrij goed bezet. Mevr. van Egdom- Kacheiland was een prima vertolk ster van de droge en vaak zware rol van moeder Maree. Maar ook haar man en kinderen waren vrij goed, al mag Jan zich gerust iets vrijer bewe gen. Zonder iemand ook maar iets te kort te doen moet het spel genoemd worden van de kapitein Fabian, ge speeld door G. Vis. Deze speler heeft een dusdanige spelbeheersing, dat hij soms wijfelende momenten van an deren tot een degelijk geheel weet te maken. Hij bracht op werkelijk keurige wij ze zijn dankbaar, maar dikwijls vreemde rol. Colijn was wel wat al te jongensachtig voor een vaderlijke rol. Ook de overige rollen waren goed bezet, en het is te hopen dat morgen rood, op de ingeslagen weg voort gaat, zij beschikt wel over een zeer goede kern, die een succes in de toe komst zeker niet in de weg staat. N. MEJ. D. SEGBOER VOOR DE R.K. VROUWENBEWEGING. Op de dezer dagen gehouden jaar vergadering sprak Mej. Segboer over het onderwerp „de gehuwde vrouw in loondienst". Aan de hand van vele voorbeelden liet zij zien dat de gehuwde vrpuw niet thuis behoort in de loondienst, maar dat zij slechts een doel moest na streven n.l. huisvrouw in de volle betekenis van het woord. En al zijn er dan soms financiële moeilijkheden, er is altijd wel wat op te vinden, zon der dat de vrouw uit werken gaat. Want moeders, denkt er om, het hui selijk leven gaat boven alles, en u moet hier het middelpunt van zijn, aldus spreekster. Bij de bestuursver kiezing werd Mevr. van dér Meulen met algemene stemmen tot bestuurs lid gekozen. Het was een zeer leerza me avond, die jammer genoeg zeer slecht bezocht was. N. JEUGDDIENST. A.s. Zondag zal vanwege „Wet en Evangelie" een jeugddienst gehouden worden, waar als spreker zal optre den Ds G. van Veldhuizen uit Rot terdam. Deze jeugddiensten hebben veel be langstelling, vandaar dat we ieder aanraden kennis te nemen van de in dit nummer voorkomende adverten tie. UITVOERING „VOORWAARTS" Men verzoekt onis mede te delen dat genoemd muziekkorps op Zater dag 18 februari a.s. een uitvoering zal geven in de cantine N.V. Dobbelmann. NOG MEER VARKENSPEST. Ook bij de landbouwer M. P. van Tol aan het Noordeinde is onder de varkens de varkenspest uitgebroken. Drie dieren zijn reeds gestorven. AANRIJDING. Dinsdag had op de hefbrug een aan rijding tussen eep. wielrijder en een motorrijder, met gevolg dat beiden een buiteling maakten en de rijwielen zwaar beschadigd werden. De wiel rijder liep verwondingen op. Volledige overeenstemming over de stichting van één U.L.O.-school bereikt. Het gevaar, dat in Waddinxveen twee Chr. Ulo-scholen naast elkaar zouden komen, door de Ver. voor Chr. Nat. schoolonderwijs als door het Ned. Herv. schoolbestuur, kan als gewe ken worden beschouwd. In een bui tengewone ledenvergadering van Chr. Nat. Schoolonderwijs werd, evenals dat vorige week het geval was met de Ned. Herv. schoolvereniging, be sloten tot samenwerking tussen de beide verenigingen met betrekking tot het Chr. Ulo-onderwijs alhier. De buitengewone ledenvergadering van de Ver. voor Chr. Nat. onderwijs werd maandagavond gehouden in een der zalen van het Geref. Verenigings gebouw aan de Stationsstraat en stond onder leiding van de voorzitter dei- vereniging, de heer F. M. van Tol. Deze zette uiteen hoe de school aan de Kerkweg te klein geworden is om zowel de lagere afdeling als de Ulo school van de vereniging te huisvesten, zodat bij de gemeente een aanvrage* werd ingediend voor een nieuw schoolgebouw. Toen ongeveer tegelij kertijd ook de Ned. Herv. schoolver eniging een aanvrage indiende voor een eigen Ned. Herv. Ulo, werd sa- menspreking gehouden tussen de bei de schoolbesturen met het gemeente bestuur. Spreker uitte grote waarde ring voor het beleid van burgemees ter A. Wamaar Jz in deze zaak. De eerste samenspreking is gevolgd door verschillende onderlinge besprekingen tussen de schoolbesturen die tot over eenstemming kwamen om de bestaan- Chr. Ulo-school van de Ver. voor Chr. Nat. schoolonderwijs voortaan gezamenlijk te gaan beheren. Spreker achtte deze overeenstemming zeer be langrijk en zette uiteen, dat het be stuur hier bewust gekozen had voor samenwerking in plaats van strijd. Spr. gaf de door het bestuur be reikte overeenstemming waarbij het voorbehoud werd gemaakt van goedkeuring van de algemene leden vergadering in bespreking waarbij tevens de stichtingsakte voor de nieu we Chr. Ulo ter sprake kwam. Stichtingsakte Nu deze stichtingsakte door de bei de schoolverenigingen werd aanvaard, kan daaromtrent het volgende wor den medegedeeld. De bestaande Ulo school zal beheerd1 worden door een stichting. Het stichtingsbestuur zal bestaan uit zeven leden. De beide schoolbesturen benoemen elk drie le den. die moeten behoren tot de Ned. Herv. en de Geref. Kerk. Het zeven de lid wordt benoemd door de overi ge zes leden en dient lid te zijn van de Chr. Geref. Kerken, de Chr. Afge scheiden, de Gereformeerde Gemeen ten of de Oud-Geref. Gemeenten. Ook de godsdienstige richting van het schoolpersoneel is omschreven. Als het hoofd behoort tot de Gereformeerde Kerken, dienen de beide volgende on derwijzers Ned. Herv. te zijn. de 4e leerkracht weer Gereformeerd en bij wisseling van hoofd omgekeerd. De voorzitter van de stichting is om de vier jaren afwisselend een man van Ned. Herv. of Gereformeerde huize. Uitvoerig werd van gedachten ge wisseld of de nieuwe rechtsvorm een vereniging of stichtiDg dient te zijn, waarbij tenslotte de door het bestuur overeengekomen vorm van een stich ting werd goedgekeurd. Het stiéh- tingskapdtaal bedraagt 500.waar van de Ver. voor Chr. Nat. Schoolon derwijs en de Ned. Herv. schoolvere niging ieder de helft inbrengen. De stichting zal aangesloten zijn bij de Schoolraad voor scholen met de Bij bel. Verder bleek er tussen de beide schoolbesturen overeenstemming te bestaan over de overname van het aan de tegenwoordige Ulo-school verbon den personeel door de nieuwe stich ting. Wel werd gevraagd ook de na men van deze personeelsleden, even als de bestuursleden, in de stichtings akte op te nemen. Het in werking treden van de stich ting op 1 januari 1957 bleek verschil lende juridische bezwaren met zich te brengen, zodat het in de bedoeling ligt, dat de Stichting voor Chr. Ulo- onderwijs alhier, de Ulo-school eerst officieel zal overnemen, als het nieu we schoolgebouw gereed is. Van 1 ja nuari 1957 af zal het stichtingsbestuur evenwel reeds optreden als beheers commissie van de Ulo-school. Het bestuursvoorstel om op deze wijze met de Ned. Herv. schoolvereni ging te gaan samenwerken werd aan genomen met op één na algemene stemmen. Verwacht mag thans worden, dat de beide schoolbesturen htm aanvragen om een nieuwe Ulo-school bij het ge meentebestuur zullen intrekken en dat het nieuwe stichtingsbestuur spoe dig een nieuw verzoek om een nieuw schoolgebouw bij de gemeente aan hangig zal maken. Nader vernemen wij, dat van het bestuur der Ned. Herv. Schoolvereni ging in de stichting zitting zullen ne men de heren G. van Tilburg, J. Noorlander en Jac. van Steijn en van de vereniging voor Chr. Nationaal schoolonderwijs de heer F. M. van Tol. Hk. Kempkes en J. Möhle. De verkoop van kinderpostzegels bracht dit jaar in Waddinxveen het ongekend hoge bedrag op van f3342. bruto, waarvan f 1241.voor reke ning kwam van de leerlingen van vier lagere scholen. Hiermede werd het topcijfer van 1948-'49 ad f 3107.— met ruim f 200 overtroffen. Dit prachtige resultaat geeft reden tot grote dankbaarheid en bewijst dui delijk. hoe sterk in onze gemeente met het misdeelde kind wordl meegeleefd. B. van Gent. W.S.E. -NIEUW S. Indien terrein en weersomstandig heden. het toelaten ontvangt WSE I om 2.30 uur ONA 4. Dit is een zware opgave maar als een ieder zijn best doet blijft er misschien een puntje thuis. Het 2e heeft rust. Het voetbalprogramma voor komend week-end: WSE I—ONA 4. 2.30 uur; Waddinx veen IH—Donk 5, 2.30 uur; Verheul I—Rijnstreek I, 3 uur; Be Fair I— Spirit II, 3 uur; Waddinxveen Z I Boskoop Z I. 3 uur; WDS IBe Fair II. 3 uur; Spirit 4Be Fair 3, 3 uur. BE FAIR 3Z.V.V. 2. 4-0. Het derde elftal wist een 4-0 over winning te behalen op ZW 2. Het was een goede wedstrijd, waaraan al le spelers hebben medegewerkt, in 't bijzonder Meiderwijk. die steeds het struikelblok was voor de tegenstan ders. Het was van Bergen die het eerste scoorde 1-0. Spoedig maakte H. de Hertog er 2-0 van, met welke Stand men ging rusten. Na de rust een aanvallend ZW maar de achter hoede, met Zalm aan het hoofd hield stand. Het was de Leeuw, die er 3-0 van maakte en even voor het einde van deze wedstrijd was het weer de Leeuw die de stand op 4-0 bracht. Een verdiende overwinning. RCV Zwervers W'veen Z. Be Fair Spirit 2 ZW Rijnstreek Boskoop Woerden Sportlust 2 V. A.V. WADDINXVEEN. Ook nu heeft het de Geelzwarten niet meegezeten in de wedstrijd tegen de leiders der afd. VOC. en een gelijk spel was zeker wel verdiend geweest. Direct na de aftrap was de thuis club al voor het doel der gasten en doordat van Gelooven de bal niet on der controle kon krijgen ging deze kans verloren. Ook de gasten lieten zich niet onbetuigd en het bleek dat de l.buiten de gevaarlijke man was voor rust gaf Koster hem wei nig kans, bij een aanval van de Geel zwarten speelde r. achter Erbe té zacht terug op zijn keepers de snel doorgelopen van Gelooven wipte de bal over keeper Dobbinga heen maar aanvoerder Gryseels wist het leder nog net van de doellijn weg te wer ken. Een vrije trap van Romijn weet de keeper nog net over de kruising tot hoekschopte verwerken, maar na 'n half uur kwam het succes, Kortlever werd tegen de grasmat gewerkt en de vrije trap werd snel door van Muyen voorgezet en het was van Gelooven die de bal hard inschoot 1-0. Een min. voor de rust toen Weber een hoge afd. Gouda. 10 6 3 1 15 47-25 10 6 I 3 13 26-29 10 6 1 3 13 36-16 9 5 1 3 11 30-17 9 5 1 3 11 28-20 9 3 2 4 8 17-19 U 4 2 5 8 19-32 8 2 3 3 7 18-18 9 2 1 6 5 15-28 9 0 1 8 1 15-47 Dobbinga afgeschoten zodat deze kans vendoren girig, ook aanvoerder Bies heuvel trok nog naar voren, maar wat Waddinxveen ook probeerde het zo verdiende gelijke spel bleef uit en onder grote spanning kwam het einde van deze spannende en sportieve wedstrijd. Waddinxveen Z speelt thuis tegen Boskoop. Dit kan zaterdagmiddag een spannende wedstrijd worden welke voor de Geelzwarten zeer belangrijk is. Het eerste en tweede elftal hebben rust terwijl het derde tegen Donk 5 in het veld komt in deze wed strijd kan men beide punten thuis houden. 3 ?HL Zij die kaarten willen hebben voor de contactavond op 3 februari kun nen deze verkrijgen bij de volgende adressen: H. van Vuuren, Kleikade 37; Th. Lammertse, Henegouwerweg 59a; J. F. Troost Kerkweg 99 en J. Schouten. Acaciastraat 40. De prijzen zijn f 0,50 voor leden en f 1.voor niet leden, het belooft weer een echte Waddinxveen-avond te worden met bal na, voorziet u tij dig van kaarten. Aangiften van 12 t.m. 18 januari 1956. Geboren; Helena Hillegonda, d. v. A. J. Koolmees en W. Vrijhof, Meidoorn straat 11; Ondertrouwd: H. P. van Veen en D. M. Bresser; N. Groeneveld en N. Boon; Overleden: Schouten, Wijnandl. oud 61 jaren. Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9.30 uur Ds G. Aalers. Em. pred. Nam. 6.30 uur Ds G. Boer. Hervormd Wijkgebouw Esdoornlaan. V.m. 9.30 uur Ds J. van der Haar. Nam. 6.30 uur De Eerw. Heer J. S. Dijkman, Alphen a.d. Rijn. Gereformeerde Kerk. V.m. 10 en nam. 5 uur Ds J. Snoey. N.H. „Vereen. „Wet en Evangelie". V.m.*9.30 Ds F. D. Emous, Hillegersb. Nam. 7 uur Jeugddienst Ds G. van Veldhuizen, R'dam. Chr. Afgescheiden Gemeente. V.m. 9.30 en nam. 5 uur Leesdienst. Maandag 23 januari nm. 7 uur Ds M. A. Mieras. Krimpen a.d. IJssel. Rem. Geref. Gemeente. V.m 10 uur Ds G. Ch. Duinker. MEDISCHE DIENST. ZONDAGSDIENST wordt waargeno men door Dr J. W. H. Helleman. RALLYE VOOR AUTOBUSSEN. De N.V.T.O.-Toerwagenrallye. wel ke voor de vijfde maal in successie zal worden verreden, zal deze maal een bijzonder karakter dragen. De organiserende vereniging „de Nederlandse Vereniging van Tran sportondernemingen" bestaat dit jaar nd. 75 jaar. Als data waarop dit jubileum fees telijk zal worden herdacht, werden vastgesteld 14 en 15 mei. Op de eerste dag zal de meer officiële viering plaats vinden terwijl de tweede dag Dinsdag 15 mei dus, is bestemd voor de Toerwagenrallye. VLUCHTELINGEN SLEUTELACTIE. De inzameling van sleutels voor de vluchtelingen-actie had tot resultaat over het gehele land 383.000 kg. sleu tels. Hiervan kwam uit Z. Holland 92.000 kg. Het juiste gewicht werd door nie mand geraden, wel was de heer N. de Boer te Tiel. de dichtsbijkomende met Zaterdag 21 Januari Jubileum-uitvoe ring „Onvermoeid Vooruit" in can tine Dobbelmann. Zaterdag 21 Januari Receptie Dam vereniging „Excelsior" in het Cen trum. Dinsdag 24 Januari Jaarvergadering K.A.B. in R.K. Bondsgebouw. Woensdag 25 Januari Ledenvergade ring N.K.J.B. in R.K. Bondsgebouw. Maandag 23 Januari Lezing C.B.T.B. Vereen, gebouw. Stationsstraat. Woensdag 25 Januari Filmavond Rode Kruis in 't Centrum. Donderdag 26 Januari, Lezing voor Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in lunchroom van de Water. Vrijdag 27 Januari 1956 Grote Feest avond Damclub „Excelsior" in can tine N.V. Dobbelmann. Zaterdag 28 Januari en 4 Februari Bazar Schaakvereen. W.S.V. in lunchroom van de Water. Zaterdag 4 Februari Uitvoering T.O.G. in „Centrum". Vrijdag 3 Februari Contactavond Voetbalvereen. „Waddinxveen" in cantine Dobbelmann. Maandag 30 Januari Jaarvergadering Geref. Mannenvereniging. Jeugdge- bouw, Stationstraat. Woensdag 1 Februari Toneelavond in R.K. Vereen, gebouw. Dinsdag 7 Februari Jaarvergadering Instituut voor Arbeidersontwikke ling in „De Unie". Donderdag 9 Februari Jaarvergade ring Herv. Meisjesver. „Mosterd zaadje" in Ver. geb. a.d. Ned. Herv. Kerk. Woensdag 15 Februari Spreekbeurt voor Herv. Jeugdraad, door Ds. C. A. v. d. Bosch van Bodegraven in Herv. Wijkgebouw, Esdoornlaan. Zaterdag 18 Februari Uitvoering „Voorwaarts" in cantine N.V. Dob belmann. Woensdag 22 Februari Grote Uitvoe ring T.O.O.S. Donderdag 8 Maart Spreekbeurt met foto projectie voor Herv. Jeugdraad, door Ds P. A. Klusener van Delft in Wijkgebouw, Esdoornlaan. Zaterdag 17 Maart Jeugduitvoering T.O.O.S. Het is bekend, dat de vorm van het ei bij iedere hen anders is. Dikwijls wordt beweerd, dat de warmte invloed heeft op de vorm, maar dat is niet zo. Wél kan door warmte en sterk voe deren een verhaasting van het eier- leggen verkregen worden, waarbij dan ook bij straffe voedering het leggen van windeieren niet vreemd is. Door deze voedering enz. kan men #o~ de vorm geen invloed uitoefenen, wel op het aantal. Daar de vorm der eieren zich niet door willekeurige maatregelen laat veranderen, kan de eigenaar van een kleinere toom ook door de vorm zijn stam nauwkeurig controleren en we ten welke kip het beste legt. De groot te van het ei is ongelijk. Men weet dat de eerste eieren klein zijn, (wijze voorzorg van de schepping) later worden ze groter. Hoe vlijtiger de kip legt, des te eerder kan men weer klei ner worden der eieren bemerken. Ge- pas gaf was het de fel sprintende van de Mijn die de bal via de uitlopende van Vuuren in het doel plaatste 1-1. De eerste 20 min na de rust 'waren de gasten in de aanval en de verdedi ging der Geelzwarten moest alle krachten inspannen. De 1. buiten der gasten kreeg toen enige fraaie kansen maar hij wist deze niet te benutten, langzaam kwam Waddinxveen onder de druk uit en het was van Muyen die een goede wedstrijd speelde die Dob binga tot handelen dwong. Deze liet in deze periode zien dat hem dat wel toevertrouwd is want enige fraaie saves van hem brachten de handen der toeschouwers op elkaar als bij een Waddinxveen aanval dfe bal reso luut weggewerkt wordt is het Wiener die met enige verdedigers der thuis club op zijn hielen de uitlopende van Vuuren het nakijken geeft 1-2. Heel Waddinxveen ging nu in de aanval en als Kortlever door twee man aange vallen wordt geeft de arbiter een strafschop. Deze wordt door van Ge looven hard maar recht op keeper 1685.00 kg. Hij kreeg als prijs 3 jaar gratis wonenmaar woont thans in een woonschuit. In Amerika neemt de fiets een heel andere plaats in dan in Nederland het geval is. Het is vrijwel alleen de jeugd, die naar rijwielen vraagt, lichte fiets jes in helle kleuren: rood voor jon gens, blauw voor de meisjes. Men be schouwt de fiets er meer als een stuk speelgoed. De heer FTuhr, die agent is van ver scheidene grote Amerikaanse waren huizen. heeft onlangs bij de Juncker RijiVielenfabriek te Apeldoorn een order geplaatst voor 50.000 rijwielen ter waarde van meer dan een millioen dollar. Gisteren kwam hij naar Ne derland om hier enkele besprekingen te voeren en tevens om de Apeldoorn- se rijwielfabrieken te bezichtigen. De Ver. Staten hebben een eigen rijwielindustrie, maar de fietsen die er worden gemaakt zijn tamelijk zwaar van constructie; de jeugd vraagt lichtere rijwielen, aldus de heer Fluhr. middeld bedraagt het gewicht 50 tot 60 gram. Al kan dan de vorm niet veranderd worden, is dit wel mogelijk met de kleur van de dooier. Een fraai geel dooier bereikt men door veel groenvoer. Bij uitsluitend graanvoer blijft de kleur bleekgeel. Buitengewoon goedsmakend zijn de eitjes van krielhoenders. M.i. zijn de eieren van Reds. Wyandottes, Rocks, en Barnevelders beter van smaak dan der Leghorns. De heer T. W. te K. Het eiervreten is heel lastig af te leren. U kimt het eens zó proberen; een vers ei blaast of zuigt U leeg en vult het daarna met wit zand en giet er vervolgens wat creoline in. Dit vocht trekt in het zand. Nu plakt U postzegelrandjes over de openingen en legt het ei on der het bereik der misdadigers. P.S. Ieder die belangstelling heeft voor pluimvee, kan over dit onder werp vragen inzenden, welke door schrijver dezes beantwoord zullen worden.

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 5