Weekblad voor Waddinxveen Wkt-edec de Vrouw van de week tVOROL: tanden Wit j adem Fris Voor vlijtige handen Wrijf Kou en Pijn NIMAVI-collecte. NIEUWS uil o-wze> waahfdaais FJLUITCOACERT. No 565 vrijdag 13 april 1956 lie jaargang Adres redactie en administratie: Verschijnt elke vrijdag 1 Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk j Oranjelaan 30, Waddinxveen, telei. 438 Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. 's woensdagsavonds inzenden. Het is en blijft een vreemde ge schiedenis met onze Nationale Feest dag. Dachten wij verleden jaar alge meen, dat de moeilijkheden waren overwonnen en dat dè vijfde mei voortaan de gehele dag vrij zou wor_ den gegeven de regering is naar het schijnt van andere gevoelens: aan de Centrale Commissie van het Ge organiseerd Overleg werd althans me degedeeld, dat het ovérheidspersoneel op 5 mei geen vrijaf zou krijgen! Een zonderling besluit. Niet alleen dat de vraag kan worden gesteld, of die halve werkdag (de 5de mei valt op een zaterdag) niet kan worden ge mist en of de herdenking der bevrij ding geen vrije dag waard ishet besluit is duidelijk ook tegen de geest van de Volksvertegenwoordiging, daar in de Tweede Kamer op 25 november jï. een motie-Koersen werd aange nomen, waarin tot uitdrukking kwam, dat de viering van de 5de mei ieder jaar als nationale feestdag diende te worden bevorderd en dat daartoe zo veel mogelijk het stilstaan van de ar beid van personeel in overheidsdienst zal worden; vereist. Deze uitspraak is niet voor tweeërlei uitleg vatbaar, doch zij is door de regering zonder meer aan de kant gezet. Geen vrij dus. Maarhet zonderlinge van het geval is, dat tal van gemeentebestu ren reeds het besluit namen, het ge- meentepersoneel wèl vrijaf te geven. Wij zien dus de zonderlinge figuur, dat voor een nationale feestdag de rijksambtenaar moet werken, terwijl zijn gemeentelijke collega die ochtend vrij zal zijn. Nu komt 'het meer ,voor dat die Rijksoverheid het niet eens is met die der gemeente. Daarover kan men nu in Edam-Volendam meepraten. Op 31 augustus 1954 toch werd door de ge meenteraad van Edam het besluit ge nomen, de naam Edam te wijzigen en het plaatsje in den vervolge Edam- Volendam te noemen. De regering, hier de Kroon, was het met dit besluit niet eens. Het werd vernietigd, omdat naar de mening van ons hoogste gezag er geen klemmende redenen voor naamsverandering be stonden. Wat de namen van gemeen ten betreft, zo overwoog de Kroon in haar vernietigingsbesluit, moet een zo groot mogelijke stabiliteit en zeker heid ten opzichte van de namen der gemeenten bestaan. Edam blijft dus Edamzonder meer. Er is nóg een besluit, waarbij enige gemeenten in het Ongelijk werden gesteld. Dit besluit komt van de Raad voor Rechtsherstel, die zeven Neder landse gemeen: en Haarlem, Hilver sum, Hoorn, Huizen, Laren N.H., Voorburg en Zeist ertoe veroor deelden, voor 30 april a.s. een miljoen gulden over te maken aan het Ne derlands Beheersinstituut. In juli '45, vrij kort na de bevrijding, had dit in stituut bepaald, dat de gemeenten de gelden, die onder haar berusting wa ren en die afkomstig waren van door de burgerij op bevel van de bezetter in 1944 en 1945 ingeleverde of gevor derde goederen, aan haar moesten worden overgedragen. Genoemde gemeenten meenden, dat dit geen vijandelijk vermogen kon worden genoemd en waren van oor deel, dat deze gelden aan hun ge meentenaren ten goede dienden te komen. De procedure heeft nu uitge maakt, dat de gemeenten ten deze „fout" warenDat gaat geld kos ten. Datzelfde kunnen wij zeggen van onze kolenvoorziening. Medegedeeld werd, dat de prijzen van onze huis brandkolen uit de Limburgse mijnen met 40 cent per hectoliter omhoog zullen gaan. Die verhoging gaat 1 mei in en verwacht wordt, dat de winter- prijzen van thans de lenteprijzen van het nieuwe kolenjaar zullen worden. Het ziet er verder niet naar uit, dat die lenteprijzen aan de zomerprijzen gelijk zullen zijn. Zo raken wij al weer aardig in de vicieuze cirkel: na loonsverhoging ook verhoging van prijzen. Nu wij het toch over geld hebben: het schijnt dat de verspreiding van valse tiengulden-biljetten is stopgezet. Deskundigen menen, dat zulks het ge volg is van een uitstekende kwaliteit van ons bankpapier. Intussen zijn er echter reeds ongeveer 500 valse biljet ten achterhaald en met evenveel schijn van waarheid zou men kunnen verklaren, dat de falsaris zichzelf de limiet heeft gesteld: tot 500 en niet verder. De vervaardiger van het valse papier is bovendien nog steeds niet gevonden- Wel vond men de uitbrekers van Haarlem. Zij werden, in Den Haag, bij goede kermissen gearresteerd en weer naar de „paraplu" te Haarlem overgebracht. Daar zullen de heren wel beter worden bewaakt dan voor heen! WAAR BLIJFT DAT GELD.... Tegen het eind van week of van de maand worden in menig gezin diepe zuchten geslaakt. Erger nog, liggen talloze huisvrouwen zich s nachts on rustig af te vragen, hoe zij het eind van de periode halen moeten zonder zich in de schuld te steken Eigenaardig verschijnsel, dat het steeds moeilijker schijnt te worden om met het huishoudgeld toe te ko men, terwijl het welstandspeil in ons land toch gestegen heet. De lonen zijn hoger geworden en worden nog steeds hoger. Moeder de vrouw krijgt meer geld in handen dan vroeger en toch slaagt zij er maar niet ifi de eindjes aan elkaar te knopen. Waar blijft dat geld dan toch? Vergeet echter niét, dat juist door het stijgen van de welstand, door het makkelijker verdienen van geld, ook de geestelijke instelling van de mens verandert. Men gaat hoger eisen stel len; men verlangt naar méér comfort, men is niet meer tevreden met de dingen, waarmee men zich vroeger noodgedwongen behielp. Tal van uit vindingen op huishoudelijk gebied, die het leven vergemakkelijken en veraan genamen, stimuleren nog het verlan gen naar bezit. Maar voor elk bezit moet betaald worden. En dlat niet alleen. Er is nog meer, dat een aanslag wil plegen op het gezinsinkomen. Men verlangt vacantie. Men wil eens naar het bui tenland. Iedereen doet het immers! Ook de grote kinderen worden bui- tensporiger in htm eisen. Er zijn zo veel pretjes, waaraan ze mee willen doen, om voor vol aangezien te wor den. Voor die pretjes en uitgangetjes zijn kleren nodig. En wat kosten te genwoordig niet! Wel of geen doorzicht. Waar moet dat allemaal vandaan ko men? Moeder krijgt er grijze haren van. Dan breekt gelukkig de dag weer aan, dat het week- of maandloon binnen komt. Verademing! Ze voelt zich weer rijk. Er kan van allerlei ge kocht worden. Dei bodem van de beurs is nog lang niet in zicht. Maar o Wee, na enige tijd moet ze het on herroepelijk bezuren. Telkens en tel kens weer is het aan het eind van de De reserve dient om alle grote uit gaven voor kleding, aanschaf en ver nieuwing van huishoudelijke artike len, meubilair, stoffering enz., die in elk gezin van tijd "tot tijd onontbeerlijk zijn, te dekken. Als we hiervoor elke week of elke maand 'een bedrag op zij zetten, zal het leven ons nimmer catastrofaal verrassen. Met dit alles rekening houdend en verder ons uiterste best dofend de te ring naar de nering te zetten en niets aan het toeval over te laten, zal de huisvrouw ervaren, dat er aan het be heren van het gezinankomen ook een aanmoedigende, stimulerende kant zit, inplaats dat zij zich er doorlopend door in het nauw gedreven voelt. MARCELLE. in schoonmaakgetij: Hamea-Gelei Losse flodders Er was eens een straat, een heel nette straat. De mensen, die er woon den, waren zo netjes, dat ze elke za terdagmorgen een heel peleton straat vegers lieten aanrukken om hun straat tot in de puntjes te laten rei nigen. Op zekere zaterdagmorgen kregen de straatvergers onenigheid. Dat ging over het komende koningin- nefeest. De een meende, dat de trac torwedstrijd op touw gezet was door de handelaars in tractoren, om recla me te maken. Een ander zei: Men wil nu eens en vooral bewijzen, dat men hier geen mensen vindt, die met zeven paarden uit de klei zijn getrok ken, maar dat de techniek hier zo ver gevorderd is, dat dat met tracto ren gebeurd. Kortom de ruzie liep zo hoog, dat ze him bezems met de steel in de grond staken en dat ze elkaar aanvlogen. Als U het niet ge looft, gaat U maar naar de Acacia straat, daar staan de bezems nog. Het was een vreemde week, de vo rige week. Het was bij de beesten af! Of bent U niet wezen kijken naar de drijvende dierentuin? Dan hebt U heel wat gemist. Want het was in teressant en mooi, beest-achtig mooi! Om bij de dieren te blijven: wij wénsen „Nieuw Leven" een lang le ven toe. Het doet ons dierenminnend hart goed, dat deze vereniging is op gericht. Het dier bij de mens is toch veel aantrekkelijker dan het dierlijke in de mens. Maar dat laatste is van de buitenkant niet te zien. We ver sieren het wel met die buitenkant. periode hetzelfde benauwde krom liggen. En toch zijn èr vrouwen, die het wèl klaarspelen; die wonderen schij nen te kunnen doen met haar geld. Dat komt omdat de één géén en de ander wèl doorzicht heeft. Omdat de één niet en de ander wèl met overleg en economisch beleid te werk gaat. Huishouden doen is een rekensom, waaraan de uitkomst van te voren be rekend moet worden en waarbij men het niet van het toeval mag laten af hangen, of het uitkomt of niet. Er zijn vrouwen te over, die zeg gen: „Een kasboek bijhouden? Mij niet gezien. Zal ik me daar nog meer rompslomp op de hals halen dan ik al heb! Uitgeven moet ik toch. En als er niet meer is, merk ik het ook wel. „Dat is 'n foutieve redenering. Op zo'n manier wordt de besteding van het inkomen een gokje. En een gokje, dat bijna altijd op een teleurstelling uit loopt. Een begroting. Wil men werkelijk hopen, het hoofd boven water te kunnen houden en niet bij elke grote uitgave in paniek te hoeven raken, omdat, het geld er niet voor is, dan zal men moeten le ren de begroting vooraf te maken. Zo'n begroting zal uit drie hoofdgroe pen moeten bestaan; 1. vaste lasten, 2. huishoudgeld, 3. reserve. De vaste lasten zijn de uitgaven, die regelmatig terugkomen, zoals huur, belasting, verzekeringen, brandstof, gas, licht, abonnementen enz. Men moet ze over een heel jaar wekelijks of maandelijks omslaan. D.w.z. ook in de tijd dat ze niet in het huishoud boekje voorkomen, moet men het geld ervoor opzij leggen. U trekt b.v. 's zo mers een deel van het geld voor steen kolen, dat alleen 's winters betaald hoeft te worden, uit, om niet vast te lopen. Het inkomen is immers alle maanden van het jaar gelijk. Maar wat zou er van ons budget terecht ko men, als wij in de goedkope maanden geen rekening hielden met de dure! Het huishoudgeld is hoofdzakelijk bestemd voor het eten, maar ook voor andere kleine uitgaven, zoals toilet- en schoonmaakartikelen, naaigerei, schoenreparatie enz., samen te vatten als diversen. Van de week is er weer een mode show, mannenbroeders, dat kost U en mij weer geld. En dan kunnen we notabene in onze krant lezen; Waar komt ons geld vandaan? Zou U re dactie daar niet van maken: Waar blijft ons geld? De firma Verbakei weet dat wel: there is no business like show-business. Nou ja, goeie za ken dan maar, En dat geldt ook voor de combina tie DobbelmannArdath. Al 'had Dob- belmann het dan niet zo erg ver hoe ven te zoeken om sam-sam te doen met de portemonnaie. Daar hadden ze mij ook wel voor kunnen krijgen. Welja, we zijn toch in de wereld om elkaar te helpen. Voorlopig zal het al leen maar financiële samenwerking worden, vernemen we. En al zou er een Chief Whip smaakje aan de Sketch komen, wat. dan nog? SNIPER. weg met DAM PO "in de week van 12—18 april a.s. wordt hier ter plaatse de jaarlijkse SIMAVI-inzameling gehouden. Wij allen, die hier in de koudere luchtstreken wonen en wat gezond heidszorg betreft, in zo'n bevoorrecht land, kunnen ons moeilijk een denk beeld vormen van het leed en lijden der Tropenbewoners. SIMAVI wordt echter bijna dage lijks door berichten van doktoren en verpleegsters, met dit schrijnende leed geconfronteerd. Nederlandse art sen trekken er nog steeds op uit om de medische nood te helpen lenigen. Zij zetten, in de geest van Prof. Al- bert Schweitzer, hun gehele persoon voor de lijdende mensheid in. Laten wij, mèt SIMAVI, al onze krachten inspannen om deze weldoe ners der mensheid, die in vaak zo moeilijke omstandigheden arbeiden, het barmhartigheidswerk mogelijk te maken. Dit jaar luidt SIMAVI o.a. de klok voor een melaatseninrichting op Nieuw-Guinea, waar lijders aan deze gevreesde ziekte liefderijk worden opgenomen. Geef naar Uw vermogen bü de ko mende SIMAVI-collecte Namens het SIMAVI-Comité, J. S. VERHEUL-Venema Plasweg 9. Tentoonstelling en Prijsuitreiking van de Chr. Avondvaktekenschool. De betekenis van de Chr. Avond vaktekenschool alhier voor onze ge meente met een vrij sterk industrieel karakter is zaterdagmiddag nog eens in het licht gesteld, toen een interes sante tentoonstelling de wintercursus 1955/1956 van deze school afsloot. Dat deze school overigens niet slechts van plaatselijke betekenis is blijkt wel uit het steeds nog vrij grote aantal leer lingen uit de omliggende gemeenten. De tentoonstelling van de in de af gelopen cursus vervaardigde werk stukken werd dit jaar voor het eerst in het Geref. verenigingsgebouw aan de Stationsstraat gehouden. Het be stuur hoopte door de tentoonstelling in 'het centrum van de gemeente te houden meer belangstelling te trek ken dan voorgaande jaren, welke ver wachting ook wel gedeeltelijk in ver vulling is gegaan. Ook de opstelling en aankleding van de tentoonstelling was aantrekkelijker dan andere jaren. Bij de officiële opening van de ten toonstelling hield de voorzitter van de commissie van beheer voor deze school, de heer A. Mulder, een op merkelijke rede. De heer Mulder, die thans gedurende 10 jaren het voorzit terschap bekleedde, wees op de grote sociale veranderingen, die zich in deze tijd aan hét voltrekken zijn. Als im pulsen voor deze veranderingen noem de spr. natuurbroimén- en krachten, wijziging van de bevolkingsopbouw, de heersende cultuur, beinvloed door telkens andere wetenschap en mense lijke persoonlijkheid. In dit verband wees Spr. op de grote veranderingen, die de atoomkrachten veroorzaken en meer nog zullen veroorzaken. Deze veranderingen zijn algemeen en diep gaand en beroeren het gezinsleven en de opgroeiende jeugd niet alleen ma terieel, maar ook geestelijk. Spr. be toogde verder, dat gezinsopvoeding en bedrijfsleven niet meer op elkaar aan sluiten. Jongelui, die opgroeien in het bedrijf van hun vader worden steeds zeldzamer. Spr. noemde dit een na deel van deze tijd, doch had ander zijds een open oog voor het feit, dat de ontwikkelingsmogelijkheden voor de jeugd zijn vergroot. Spr. onder scheidde voorts, zowel bij de werk nemers als bij |de werkgevers, drie verschillende generaties. Bij de werk nemers, zij die nog de armoede heb ben gekend, zij die nog in sociale on- Luister je óók naar 't fluitconcert? 's Ochtends wordt het gegeven. Je moet wel vroeg uit de veren zijn. en 'n uurtje slaap er aan geven. 'k Weet niet de naam van de componist, die de muziek heeft geschreven. En ook niet precies wat de delen zijn, och! 't is nuj ook om het even. Hoor die solo, hoe zuiver en rein en klaar als kristal, zou 't een hobo zijn? Heerlijk, daf lang-gerekte geluid, als tonen uit een zilveren fluit! Dan dat getokkel daarbij op de snaar Kunstenaars zijn toch die vogels maar. JOHAN PLUYTER B-diploma bouwkunde: J. Troost en Boer te Boskoop. B-diploma meubel tekenen: J. D. Spek en T. van der Starre te Waddinxveen. D-diploma werktuigbouwkunde: D. Burger, J. Hertog, H. Troost en H. Vermeij te Waddinxveen. T. Mrocs- kowski te Boskoop en M. Rij neveld te Moordrecht. 1 cursist werd afgewezen. B-diploma meubelbeeldhouwen: R. M. Laterveer te Waddinxveen. Vervolg-diploma meubeltekenen: J. Hofman te Waddinxveen. Vervolg-diploma werktuigbouwkunde: M. van der Graaff te Waddinxveen. Bevorderd naar de 2e klas; H. D. van Arnhem, J. Kersbergen, Job. Kers bergen, A. T. M. Koster, A. H. Lam- mertse, A. van der Starre, T. van der Flier, P. van Vliet, allen te Waddinx veen. J. H. Bakker en D. B. van Vliet te Moerkapelle. H. Bor en C. M. Zijderhand te Zevenhuizen, A. Boer en C. P. L. de Korte te Bos koop. Niet bevorderd 3. Bevorderd naar de 3e klasse: W. Alblas, A. van den Berg, J. W. van Berkesteijn, H. van Dijk, J. Gerts, P. C. 't Hart, L. van der Kraats, J. van der Krans, N. Saarberg, P. Tamerus, A. Verhoef en P. de Waal, allen te Waddinxveen, J. Ferweda, J. van Leeuwen en D.. M. Sterkenburg te zekerheid hebben verkeerd en de jongste generatie, die het begin mee maakt van hogere welvaart en grotere sociale zekerheid. Bij de werkgevers zag Spr. deze generaties als de oud ste met dictatoriale inslag, de mid dengroep met een onzekere eni zoe kende houding en de jongste gene ratie, die duidelijk zijn sociale taak ziet ten opzichte van de jeugd in en buiten de onderneming. Men mag dan ook niet hard oordelen over de tegen woordige jeugd, welke zich bevindt haast en onder al deze verschillende opvattingen. Verder wees Spr. er op, dat de ouders, opvoeders, werkgevers, schoolbesturen, directeuren en leer krachten met al deze sociale tenden ties en veranderingen rekening heb ben te houden. In dit verband wees spr. Op da verantwoordelijkheid ten opzichte van de jeugd, die als het ware aan de buitenkant staat te wach ten om in de maatschappij ingescha keld te worden. De grote sociale ze kerheid, die tegenwoordig in Neder land is achtte spr. evenwel niet vol doende. Daarnaast zal aandacht ge schonken dienen te worden aan de persoonlijkheidsvorming. Als een van de factoren voor deze vorming noem de spr. de persoonlijkheidsvorming op school. Juist door de sociale verande ringen krijgt de school hier een rui mere taak. Het „leer je vak door en door" blijft onverminderd van kracht, maar daarnaast moet de jeugd iets worden meegegeven, waardoor zij een ruimere blik krijgt én ten opzichte van zichzelf, hun gezin en de maat schappij leren beseffen. Hierna werd nog het woord gevoerd door de heren A. Oudijk, namens het gemeentebestuur, J. Verheul als af gevaardigde van de Kamer van Koop handel en fabrieken voor Gouda en omstreken en J. Möhle namens de vereniging voor Chr. Nationaal school onderwijs. De directeur, de heer W. J. A. Ming maakte hierna de bevorde ring 'bekend. Bevorderingen: Het A-diploma bouwkunde werd behaald door W. M. Broer, W. Groo- tendorst te Boskoop. A-diploma meubeltekenen: A. F. van Helden, A. J. Tiele, C. Tiele, M. C. v. Willigen te Waddinxveen. A-diploma werktuigbouwkunde; F. N. Chr. van Nielen en A. Smit te Waddinxveen, C. Ravenhorst en J. v. d. Toorn te Boskoop. Bevorderd naar de 5e klasse: W. C. Boere, C. Buikema, H. I. van der Loo, C. van Ringelenstein, N. Tanis en A. A. G. van Rhijn te Waddinx veen. R. Beekhuizen en L. C. Kalis te Boskoop, J. van den Berg te Bleis- wijk, P. F. Oudijk te Zevenhuizen en J. Sleeuwenhoek te Moerkapelle. Niet bevorderd 2. Evenals vorige jaren werden ook dit weer prijzen toegekend voor bij zondere prestaties in het afgelopen cursusjaar. De prijzen bestonden uit vakliteratuur en tekengerteedschap. De ere-prijs voor de beste prestatie van de gehele school werd toegekend aan H. Vermeij te Waddinxveen. Werktuigbouwkunde: le pr. J. Sleeu wenhoek, 2e pr. M. Rijneveld, 3e pr. T. Mriczkowski. Bouwkunde: le pr. A. van den Berg, 2e pr. W. C. Boere, 3e pr. G. Boer. Meubeltekenen: le pr. L. van der Kraats, 2e pr. L. Galis, 3e pr. C. Bui kema. Voorbereidend vaktekenen: le pr. J. Kersbergen, 2e pr. A. T. M. Koster. NED. HERV. ZONDAGSSCHOOL HERDACHT 60-JARIG BESTAAN. Op initiatief van de toenmalige Ned:. Herv. predikant te Waddinxveen, Ds Zijlstra, werd daar op 6 april 1896 de Ned. Herv. Zondagsschool „Marcus 10 14" opgericht. Het 60-jarig be staan van deze zondagsschool is het afgelopen weekeinde op verschillende wijze herdacht. De zondagavond- kerkdienst in de Ned. Herv. kerk stond in het bijzonder in het teken van dit 60-jarig bestaan. De meer dan 400 kinderen, die thans de zondags school bezoeken hadden zaterdag middag in het Herv. wijkgebouw een speciale jubileum-bijeenkomst, waar bij hen een herinneringsbeker werd aangeboden en vrijdagavond vond in hetzelfde wijkgebouw een officiële herdenking plaats. Aan de uitnodiging tot het bijwonen van deze officiële herdenkingsavond hadden vrijdagavond vele verenigin gen en officiële personen gehoor ge geven. Deze avond stond onder lei ding van de plaatselijke predikant, Ds J. van der Haar, die de bijeenkomst met een kort woord opende, waarbij hij in het bijzonder de betekenis en het doel van de zondagsschoolarbeid in het licht stelde. Hierna verleende hij het woord aan Ds W. Vroeginde- weij te Barneveld, die als 2e voor zitter vans de Ned. Herv. Zondag- scholenbond op Geref. Grondslag een herdenkingsrede uitsprak. Zijn ge lukwensen namens deze Bond aan biedende, wees spr. er op, dat aan het vieren van een verjaardag of jubileum

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 1