Weekblad voor Weddinxveen Moede-c de Vrouw De Spiegel van de week NIEUWS uit &wze> wwttyilaate Huidgenezing I F» U ROL Nutsspaarbank te Waddinxveen No 5$/ vrijdag 11 mei 1956 lie jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. Een dag uit duizend - een lentezon bij uitnemendheid - zoals die in ja ren niet zal worden overtroffen. In de oude tijd) zou men hebben gezegd, dat geen vrouwtje bij haar spinnewiel bleef, zeker niet in de bollenstreek, waar het enige malen uitgestelde corso duizenden lokte. Over het corso in de bollenstreek slechts één roep: voortreffelijk. Wat de kwekers in de bollenstreek aan praal- en sierwagens hebben bereikt, grenst aan het ongelooflijke. Men moet de kleurenpracht hebben gezien om daar iets van te kunnen begrijpen. Dat er ook tal van eerste prijzen werden toegekend, valt niet verwon deren, daar alle wagens een lust voor het oog waren. Hoe men er telken jaren weer in slaagt, het voorgaande corso in pracht en praal te overtreffen, is het geheim van deze sierkunstenaars. Het is dan ook geen wonder, dat deze ge beurtenis in de bollenstreek vele tien duizenden trekt, van heinde en ver. Tijdens de bollenzondag bleek, dat de voetgangers boven de automobilis ten waren bevoorrecht. Want al had men ook uitgebreide verkeersmaatre gelen genomen, die voortreffelijk werkten, vol is vol en meermalen moest de file auto's tien minuten lang wachten om even op te kunnen rijden. Een kapper uit Geleen zal aan zijn tocht naar de bollen geen prettige herinneringen bewaren. De man was te ver doorgereden en kwam onder de rook van Amsterdam tot de ont dekking, dat hij terug moest. Hij keer de met een grote bocht en reed op de Aalsmeerweg achtereenvolgens zes personen aan, vani wie er gelukkig vijf na in een ziekenhuis te zijn ver bonden naar huis konden gaan. Een 64-jarige voetganger moest evenwel in het ziekenhuis blijven. De warme zondag die wij hebben gehad, veroorzaakte eveneens weer een aantal bos- en heidebranden. Dat schijnt er nu eenmaal bij te horen! In de omgeving van Lunteren werd 5 ha dennebos en heide in de as gelegd. Met veel moeite werd nabij Ruinen een dreigd en dank zij het ingrijpen van de brandweer uit Hoogeveen konden de gebouwtjes gespaard blijven. Erger nog dan bos- en heidebrand is de brand in het veen, waar het vuur soms meters diep voortwoekert. Dat ondervond men te Emmer Compacum waar 30 ha veengrond in brand stond en heel veel moeite moest worden ge daan om uitbreiding te voorkomen. Wanneer zal iedereen zo verstandig zfjn, in bos, hei of veen in het geheel niet te roken? Het bezoek dat mr A. A. A. M. Struycken aan ons land bracht in ver band met een verschil! van mening over de Antilliaanse autonomie schijnt goede resultaten te hebben gebracht, mr Struycken verklaarde bij zijn te rugkeer naar de West tenminste, dat er geen sprake van zal zijn, dat hij vroegtijdig zal aftreden. In onderling beraad zal men tot elkaar moeten ko men, aldus vond! de gouverneur en persoonlijke verhoudingen zullen daar bij nimmer een rol mogen spelen. Dat „varkentje" is in Den Haag dus blijk baar goed gewassen. Van de West gaan onze gedachten naar de Oost. Het stoffelijk overschot van Leon Jungschlaeger is naar zijn geboorteplaats Maastricht overge bracht en is daar woensdag plechtig ter aarde besteld. Op uitdrukkelijke verzoek zijn er geen toespraken ge houden. Ten aanzien van die verkiezingen voor de Tweede Kamer staat nu offi cieel vast, dat wij 13 juni naar de stembus zullen moeten. Een dag later zullen de Provinciale Staten de leden der Eerste Kamer aanwijzen. De herdenking der bevrijding culmi neerde dit jaar in de onthulling door H. M .de Koningin van het nationale Monument op de Dam te Amsterdam, de laatste schepping van de beeld houwer John Raedecker, die, zoals be kend deze grote gebeurtenis niet meer kon meemaken. Zijn mooie monument moge er het stoffelijk bewijs voor zijn, dat de gevallenen niet worden ver geten. Dat zulks geenzins het geval is, bleek mede uit de talrijke bloemen- tochten naar de plaatsen waar de strjj ders voor onze vrijheid rusten, dan wel naar de plaatsen, die in de ge schiedenis voor onze vrijheid een rol hebben gespeeld. Meer dan een uit bundige feestviering, hebben deze ÉiÜB. Jaü!ü^Tke&VHniiru<A"Yij,,'ïnd vdof Met een klein beetje goede wil is er in een huishouding veel te ver eenvoudigen en kan, de huisvrouw eens wat meer tijd voor zichzelf be steden. CORA OOSTLAND Losse flodders Ik wou, dat ik ook maar bij de ge meente was. Bepaalde voorkeur voor een of andere afdeling heb ik niet. Het zit overal snor. Als je in de raad zit krijg je rozen en aubades (tussen twee haakjes, ook mijn op rechte felicitaties) En als je het gil de van de gemeentehandwerkers be hoort, word je zonder complicaties financieel van de derde naar de twee de klasse gepromoveerd. Vervolgens krijgt iediere gemeentewerker 3% extra. Als je bij de gemeente geld no dig hebt, klop je maar hier of daar aan en je krijgt er weer een klein half miljoentje bij, over 50 jaar terug te betalen. Die dan leeft, die dan zorgt. Ja ja, een goeie raad is duur Natuurlijk, er moet ergens een grens zijn aan die gelduitgeverij. En zo komt het, dat er nog niet veel schot zit in het nieuwe voetbalveld van Verheul. Daar zal nog wel menig balletje over opgegooid worden. Enne gemeenteraad, zeg nu zelf eens, het geld komt van links binnen en van rechts binnen en als u deze kwestie doel-bewust op de keeper beschouwt, dan kan Verheul niet 'buitenspel. U weet, dat Verheul-mensen te be schaafd zijn om middenvoor de raad een grote back op te zetten. U weet ook, dat Verheul een spil is waar veel om draait. Laat ze nu niet ach ter het net vissen. En, aanvoerder van de raadscommissie, als u straks gaat tossen met Uw collega van R.C. Verheul, geef ze dan de wind mee. Laat het munt zijn! Geld is er genoeg hier. Het komt hier gewoon uit de lucht vallen. Al voor twee uur zat ik Zaterdag de blauwe luchten af te speuren. Mijn buurman informeerde belangstellend of ik ze al zag vliegen. Ik liet hem maar kletsen en dacht; Veel ge schreeuw en weinig bonnen. Dat klop te, want hij ving slechts f 12,50 en ikhoudt U vast. ik had er een van f 100.000! Zegge een ton! In de grote opwinding vergaten we de bon goed te lezen. Mijn vrouw sprak over een lief, klein wagentje met Moeder is de stille werkster Z' is de kracht van het gezin Moeder 't is zo'n simpel woordje, maar wat schuilt er toch veel in 1 Moeder is steeds aller toevlucht, Moeder geeft aan ieder raad, z'is de vraagbaak van ons allen, en geen enkel mens kan troosten, zoals dat een moeder doet; al je leed haar te zeggen, ach, dat doet je vaak zo goed. Moeder leeft slechts voor d'r plichten, passende bontjas, ik was meer gesteld Moeder maakt nooit onderscheid, op een aardig landhuisje in het Gooi. Enfin, we spraken af, dat we op deze gelukkige dag geen ruzie zouden ma ken. De buurman kwam feliciteren, zij het met de afgunst in zijn hart en met een geurtje om hem heen om niet lang over te praten. Hij had nl. voor zijn f 12.50 de hele Pette over moeten zwemmen. De buurman vroeg: Laat me dat ding eens kijken! Toen hij even had zitten staren, vroeg hij: Maar wat moet jij in vredesnaam met een toren doen? Hè? Wat? Schrokken we en lazen toen ook: Bij aankoop van de Dom van Utrecht krijgt U op vertoon van deze bon f 100.000 korting. Nou ja, ik zal dat ding gaan kopen, al heb ik hem niet direct broodnodig. Maar ik kan dan tenminste ook eens een keer de wereld vanuit de lucht bekijken. SNIPER. AFSCHEID P. VAN ZONNEVELD. Belangstellenden en oud-leerlingen van de openbare school A wordt me degedeeld, dat gelegenheid zal wor den geboden van de Heer van Zonne veld afscheid te nemen in verband op 25 mei te 9 uur n.m. in één der de vrijheid vielen nog geenzins zijn lokalen van de school na afloop van de vërgeten. Laten wij het opkomende, te houden ouderavond! Oud- jonge geslacht hun voorbeeld voor ogen houden, opdat ook de jeugd we- te, wat wij hun danken. GOEDE WERKINDELING extra werk als strijken, verstellen enz. Deze dagindeling geldt natuurlijk Dit gezegde is velerlei gebied van op ^agen waarop moet worden toepassing en zeker ook op het werk gewassell) cf wanneer de kamers een van de huisvrouw. Hoe vaak gebeurt grQte moeten hebben. Op der- het niet, dat wij zonder meer aan on- gehjhe dagen moeten we het gewone ze dagtaak beginnen en aanpakken -1— wat wij het eerst tegenkomen Dit is niet de goede manier. Want wie zo te werk gaat, komt altijd tijd te kort, moet zich altijd haasten en heeft nooit eens tijd voor zichzelf. Hoe is hierin verandering te bren gen ?Heel eenvoudig door 's morgens voor wij met het werk beginnen of nog liever de avond te voren, onze dagtaak te overdenken en in te delen. Dat wil dus zeggen, dat wij eigenlijk een lijstje moeten maken, waar in volgorde op staat, wat er die dag moet gebeuren. Dus alle vaststaande punten in onze dag. Om deze vaste tijden heen groe peren we ons werk. Want we moeten het werk ons nooit de baas laten wor den en steeds bedenken, dat we al hdt werk Merridhten voor,' 'dus ten behoeve van het gezin en dat dus het gezin de hoofdzaak is. Hoe vaak ge beurt het echter niet andersom? De inderen komen thuis uit school, maar moeder heeft geen tijd om zich met hen bezig te houden. Zij heeft wel wat opvallen als er nog niet gestoft is. werk beperken tot het allernoodzake lijkste en de maaltijd zo kiezen, dat er zo min mogelijk werk aan is. Doch ook op deze dagen moeten we er aan denken, dat ons gezin niet in gedrang komt Laat men de kinderen zelf hun bed afhalen en doet u dat zelf ook dade lijk: na het opstaan, dan kan direct na het ontbijt met de kamer worden be gonnen. Er wordt over het algemeen veel te --weinig aan gedacht, de kinderen te laten helpen de taak van moeder enigszins te laten verlichten. Men moet ze niet alleen de boodschappen laten doen. (Dit kunnen we trouwens veel beter zelf.) Als de kinderen le ren, alles wat zij hebben gebruikt direct weg te bergen, zal moeder ook niet eeuwig behoeven te ruimen. Voor een huisvrouw zelf geldt dit eveneens. Een stofzuiger of een em mer met water over de grond maken een rommelige indruk. Is het huis op geruimd dan zal het niet zo direct anders te doen dan rustig te gaan zit ten en luisteren naar de verhalen van de kinderen. En toch is het nodig dat moeder wel gaat zitten en wèl luistert. Zij hoeft deze tijd echter niet wer keloos voorbij te laten gaan. Al luis- We behoeven onze kinderen niet voor ons te laten werken, maar een kleine 'handreiking kunnen ze ons best verlenen. Ze kunnen bijvoorbeeld tafeldekken de stoelen om de tafel zetten. Als terende kan zij best naaien of breien, er gegeten is en ze staan van tafel op Dit is maar een klein voorbeeld, maar is het helemaal niet erg als zij iets zo zouden er vele te noemen zijn. In naar de keuken brengen, welke volgorde rangschikken we nu Hier kan een der kinderen moeder ons dagelijks terugkerende werk? Ja, helpen met het afdrogen, terwijl een dat hangt natuurlijk ook van de groot ander het servies opbergt te van het gezin en van het huis af. Nu we het toch over afwassen heb- Gezien de woningnood beschikken de ben het volgende: Het is niet plezirig meesten onzer niet over al te grote voor ons self en onze huisgenoten s ruimte, zodat wij aannamen dat er een morgens in een rommelig vertrek te woonkamer twee slaapkamers en een komen. Wij kunnen ons best begrijpen keuken zijn. Nadat 's morgens man en kinderen weg zijn, beginnen we met de bedden af te halen. Daarna maken we het woonvertrek weer in orde zodat het er weer huiselijk en gezellig uitziet. Komt er onverwacht bezoek, dan kunnen we dit altijd rus tig ontvangen. Daarna maken we de slaapkamers aan kant. Eten we tus sen de middag warm, wordt eerst het eten verzorgd, staat dat op, dan af wassen en de keuken in orde maken. Na de middag-afwas is er tijd voor dat een huisvrouw er niet altijd veel zin in heeft om nog eens met afwas sen te beginnen als zij op het punt staat naar bed te gaan. Het is echter verstandig de kopjes die we 's avonds hebben gebruikt, even in bakje wa ter te zetten, ze zijn dan 's morgens veel vlugger schoon. We kunnen onze mannen en grote jongens wel er aan wennen, dat zij de asbakjes 's avonds nog even leeg, hun krant opvouwen en hun verdere lectuur opbergen. leerlingen, die een bijdrage willen schenken voor het aan te bieden af scheidscadeau, kunnen hun gaven af dragen aan het onderwijzend perso neel van school A of aan de leden der Oudercommissie. Dit laatste gaar ne vóór 20 mei. SPAARCIJFERS. Aan het postkantoor werd geduren de de maand april bij de rijkspost spaarbank ingelegd 13.141,29 en te rugbetaald 18.263,26. Bij de spaarbank van de Coop. Boerenleienbank werd in dezelfde maand ingelegd 20.6067 en opgeno men 22.800,96. Het laatste uitgege ven boekje is no 7735. J A AR VERG ADERIN G VEREEN. VOOR CHR. NAT. SCHOOLONDERWIJS. Dinsdag j.l. kwam bovengenoemde vereniging in jaarlijkse ledenvergade ring. De voorzitter de heer F. M. van Fol sprak een kort openingswoord, waarbij hij terugblikte op het afge lopen verenigingsjaar en constateerde dat het een goed jaar geweest was voor de scholen. Na lezing der notu len en het financieel verslag, gaf mej. van Eyk, hoofd der kleuterschool aan de Oranjelaan een overzicht over de beide kleuterscholen. Zij sprak er haar blijdschap over uit, dat nu ook het kleuteronderwijs wettelijk is geregeld, waardoor de financiële zorgen minder zullen worden. Wel hadden de hoof den der beide kleuterscholen nog een aantal wensen met betrekking tot de leer- en speelmiddelen, benevens de inrichting der scholen, maar deze zul len, naar zij hoopten in de toekomst ook wel vervuld kunnen worden. Het leerlingaantal was bevredigend zelfs op de Prinses Marijkeschool bestond nog een wachtlijst. De heer R- J- Zuidema, hoofd der Muloschool, gaf een overzicht over de school aan de Kerkweg. Hij was dank baar over de gang van het onderwijs in het afgelopen jaar, de scholen, la ger-, zowel als de ulo-afdeling mogen zich in een gestadige groei verheugen. Met voldoening memoreerde hij dat door samenwerking in de stichting voor ulo-onderwijs in de toekomst 'n nieuw schoolgebouw kan betrokken worden. Ook de heer W. J. A. Ming, hoofd der school Oranjelaan kon gewag ma ken van ontvangen zegeningen, al hoewel het leerlingaantal te veel con stant bleef wat oorzaak vond in de vele verhuizingen naar het Sniep- kwartier. De heer N. Krabbendam bracht verslag uit over de avondvakteken- school. Het was juist 10 jaar geleden dat het bestuur van Chr. Nat. school- zij is altijd, altijd bezig, Moeder let nooit op tijd. Moeder kent geen acht-uur-werkdag, Moeder werkt vaak dag en nacht, Moeder's handen, ruw van de arbeid, zijn voor ons toch altijd zacht Moeder is 't die voor ons ploetert, die slechts leeft voor kind en man niemand kan daarvoor zo zorgen, zoals dat een Moeder kan Moeders krijgen geen medailles, Moeders worden nooit beroemd in de lijst van ridderordes worden moeders nooit genoemd. Nee, van moeders zie je nergens ooit in 't land een standbeeld staan moeders zijn bescheiden mensen, ook al doen ze heldendaan Maar één dag in het jaar is moeder d' ereburgeres in huis En komen vaders, kinderen, stikum met geschenken thuis. Want daarin ligt onze liefde, toont men, hoe men van haar houdt zo,n cadeautje is veel meer waard dan 'n ridderorde van puur goud. HENK VAN HEESWIJK dering van het vervoeraanbod slechts kan leiden tot vermindering van de opbrengst per ingeschreven huurauto. B. en W. voerden aan, dat tot dus ver vergunning was verleend aan P. Burger voor drie. M. van den Berg voor één. Gebrs. Buitelaar voor één en H. van der Starre voor drie huur auto's. Voor de beoordeling van de vraag hoeveel huurauto's in Waddinx- veen gewenst zijn, kan H. van der Starre, die in hoofdzaak Reeuwijks en Gouds gebied bedient, en aan de Bo degraaf sestraatweg gevestigd is buiten geacUt xau woruen uuur geuepuieeiuo jongens niet het grote nut inzien van staten te worden gedeeld. Aldus be- het volgen van dit avond-vakonder- rekend waren er voor 9000 inwoners wijs. Hij wekte alle leden op propa- vijf huurauto's en met de vergunning- ganda te maken voor deze teken- Rupke mee zes huurauto s, derhalve j^hool. één per 1500 inwoners, hetgeen bij de Bij de gehouden bestuursverkiezing toenemende drukte bij de industriebe- weiden de aftredende leden, de heren drijven ter plaatse de verhoudingen D. de Nooy en K. J. Yska weer her- niet scheef zou trekken, zelfs al mu kozen de verhouding één huurauto per 1500 Na enkele rondvraagpunten werd de inwoners doorbroken worden, vergadering door de heer R. J. Zuide- In hun beslissing hebben Gedepu- HuidzuiverheidHuidgezondheid Ërupulitje» verdicten daar Purolpoeder onderwijs de school had overgenomen van het RJC. schoolbestuur. Sinds die tijd was de school steeds in omvang toegenomen. Dit jaar was voor het eerst de tentoonstelling in het vereni gingsgebouw gehouden, dat het be- Jhmmer, aiduk spr uai uur zuveei ma met dankzegging gesloten. EERVOLLE VERMELDING. Aan de fa Buitelaar, Autobusonder - teerde Staten overwogen, dat bij de zowel schriftelijke als mondelinge be handeling van dit beroep is gebleken, dat appellant, hoewel hem vergun- nemer, alhier, werd op het te Noord- ning is verleend voor de exploitatie drie huurauto s met voldoende wijk gehouden concours d'Elegance een eervolle vermelding behaald met een autobus, bouwjaar 1939, in de klasse tot 36 zitplaatsen. WEEK VAN DE FOTOGRAFIE. De boekenweek is in onze samen leving een begrip geworden. De be doeling hiervan is telkenjare eenmaal het boek dtnder ieders aandacht te brengen. De fotohandelaren beogen hetzelfde en hebben Nederland even eens een week in het teken van de fotografie geplaatst. Het tijdstip is gunstig gekozen nu de fototijd weer aanstaande is en we raden een ieder aan kennis te nemen van de bijzonderheden, welke de week van de fotografie aan amateurs zal bieden. GEDEPUTEERDE STATEN VER KLAREN BEROEP ONGEGROND. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben het beroep van P. Burger alhier, tegen de beschikking van Burgemeester en Wethouders dier gemeente, waarbij aan P. Rupke ver gunning is verleend voor het vervoer van personen met één huurauto on gegrond verklaard. Appellant had aangevoerd, dat in de bebouwde kom van Waddinxveen drie ondernemers tezamen zes huurauto's exploiteren terwijl in het gedeelte van de gemeente, grenzende aan de ge meente Reeuwijk nog een onderne mer aan de Bodegraafse straatweg is gevestigd, aan wie vergunning voor de exploitatie van drie huurauto's is verleend. Dit aantal huurauto s acht appellant ruim voldoende om in de behoefte van deze gemeente te voor zien. Zelf oefent hij zijn bedrijf uit zonder nevenbedrijf, waarom uitbrei ding van het aantal bedrijven in het bijzonder voor hem financieel nadelig zal zijn. Uitbreiding van het aantal on dernemers uit een oogpunt van alge meen vervoerbelang acht hij niet noodzakelijk, daar meermalen van zijn auto's geen gebruik gemaakt wordt, waaruit blijkt dat de vraag naar huur auto's kleiner is dan het aanbod. Ap pellant concludeert, dat de vervoer- voorziening met huurauto's te allen tijde is gewaarborgd, zodat vermeer chauffeurs ini dienst heeft om deze auto's volledig te kunnen exploiteren. Voorts overwogen Gedeputeerden, dat de groeiende industrie ter plaatse een meer dan gewone vraag naar huur auto's medebrengt. Zij zijn van me ning, dat P. Rupke die tevens een verhuurbedrijf van auto's-zonder- chauffeur uitoefent er redelijkerwijze behoefte aan heeft een huurauto te kunnen exploiteren en mét het ver lenen van de bestreden vergunning de duurzame en redelijke vervoersvoor ziening met huurauto's in Waddinx veen niet in gevaar zal brengen. „HET GROENE KRUIS". Wanneer men weet dat de vereni ging bijna 1700 leden telt en dat het bestuur uit 11 personen bestaat en men treft dan op de voorjaarsleden vergadering behalve 4 leden van het personeel 3 bestuursleden en nog 3 gewone leden aan, dan kan men de verzuchting van de immer actieve en altijd voor iedereen klaarstaande, "zeer werkzame voorzitter, de heer D. B. van der Most, dat de belangstelling van de bij de nuttige vereniging, die „Het Groene Kruis" toch zonder twij fel is betrokken personen toch wel zéér gering blijkt te zijn, volkomen beamen. Dinsdagavond is deze vergadering gehouden in „De Unie". In zijn ope ningswoord deelde de voorzitter mede, Kanaalstraat 9 Tel. 668

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 1