Weekblad voor Waddlnxveen WUxdet de Vrouw Z)e Spiegel van de week Predikbeurten NIEUWS uit OHise woonp Burgerlijke Stand No 576 vrijdag 6 juli 1956 12e jaargang Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwarttal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. te maken, toen de telefoon weer ra- ingezet en ook nu telde. Moeder liet het doorgeven van Henk's fiasco maar aan mij over met enige wrevel werd de hoorn 1 de haak genomen. willen inzet- Hoe heeft iedere zomer de blijdl- schap geschitterd in de ogen van kin- deren, die, gehandicapt als ze zijn naar Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinrveen, telet. 438 Met enige verbazing heeft ons volk verleden week kennis genomen van de officiële mededeling, welke H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bern- hard ter publikatie verstrekten „over de wijze waarop men in den vreem de het toelaatbaar heeit geoordeeld in het openbaar gezinsleven en de verhoudingen in naaste omgeving te belichten." Mlet enige verbazing omdat men na de algemeen tot uiting gekomen weerzin tegen deze buitenlandse publi. katies, zowel in woord als in geschrift na de krachtige protesten ook die van de z^jde der Nederlandse journalisten tegen dit buitenlandse onbeschaafd optreden warén gehoord, men had ver wacht dat hierover verder zou wor den gezwegen. Wij moeten evenwel eerbiedigen dat de Koningin en de Prins een onderzoek naar de omstan digheden, die hiertoe hebben kun nen leiden, gewenst achten, omdat zij beiden erdoor zijn teleurgesteld en ge griefd. Een driemanschap, bestaande uit Prof. dr. L. J. M. Beel, Prof. mr. P. S. Gerbrandy en Jhr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, zal het gevraagde onderzoek instellen en het Koninklijk echtpaar van raad dienen. Het is te verwachten, dat de Neder landse pers een behoorlijker houding aanneemt dan de buitenlandse, dat men zich niet, zoals bij de Kabinets- vorming zal verdiepen in gissingen en dat men nietTofficiële berichten over een en ander achterwege zal laten. Wij spreken gaarne de wens uit dat het de drie staatslieden, die zich voor het onderzoek geheel hebben vrij ge maakt, gegeven mogen zijn deze aange legenheid tot een bevredigende oplos sing te brengen en dat de misverstan den, ontstaan door die buitenlandse publikaties geheel uit de weg zullen worden geruimd. Het stemt tot vreug de, dat er geen sprake van constituti- onnele moeilijkheden is, hetgeen trou wens reeds door de minister-president wérd verklaard. Er mag bovendien op worden gewezen, dat het besluit van ons vorstelijk paar getuigt van moed en werkelijkheidszin. Stappen wij van dit min of meer pijnlijke onderwerp af. Maken wij lie ver melding van de 'hartelijke ont vangst, onze stralende Kroonprinses door de 'hoofdstad van het land be reid. Het eerste werkbezoek van prinses Beatrix, waarbij zij tot vreugde der Amsterdammers vergezeld was van H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bern- hard en H.K.H. Prinses Wilhelmina, heeft in de eerste plaats dë jeugd, met wie prinses Beatrix in kennis kwam, maar ook de ouderen vreugde en vol doening gegeven. De zaak-Schokking blijft de gemoe deren bezig houden - ook nu de rege ring de Kamer heeft medegedeeld, dat mr. Schokking als burgemeester van Den Haag gehandhaafd dient te wor den. Volgens een beschikking van de Hoge Raad is aan de vaderlandse ge zindheid van mr. Schokking geen twijfel gerezen, maar heeft met gevaar voor eigen veiligheid de vaderlandse zaak gediend. Of nu de zaak-Schokking ten einde is - of het laatste woord erover is gezegd wagen wij te betwijfelen. Daar voor heeft deze zaak al te veel stof doen opwaaien. Het lijkt anders wel, dat we in ons land niet zonder de een of andere geruchtmakende affaire kunnen. Wij hebben de kwestie met het Twaalf Provinciënhuis te Rotter dam gehad, waarvan een faillissement het gevolg was - nu doet de Linnaeus hof te Bennebroek weer van zich spre ken. De adjunct-directeur die per 1 Augustus ontslag had gevraagd, werd dit op staande voet gegeven. Er zijn nogal wat schuldeisers. Sommigen me nen, dat opnieuw kan worden begon nen, maar anderen willen het faillis sement van de bloementuin aanvra gen. Dat is weer weinig opwekkend nieuws. Dat kunnen we ook niet geven voor de caféhouders in het Zuiden, die van televisie-uitzendingen openbare ver toningen maken. Dat mag niet zonder toestemming van de burgemeester, is nu de mening te Maastricht, Roer mond en Venray. Als de toestemming wordt verleend, zal die aan beperken de bepalingen worden gebonden. Ja, zo is er altijd wat! Verheugend is - en laten we hier mede eindigen - dat nieuwe wegen voor het snelverkeer in gebruik wer den genomen (Maarsbergen-Veenen- daal-Planken Wambuis). Arnhem is nu zowel van Amsterdam als van Den Haag uit langs goede autobanen te be reiken. Hetgeen het veilig verkeer zeer ten goede zal komen. En al is er dan ook voor dat snelverkeer nog veel te wensen - er wordt toch aan ver betering gewerkt. Losse flodders Het was toch maar „Deutschland über alles,,. Nu had ik zo zitten bof fen, en toch wonnen ze, die Duitsers. Ze waren de Gouwe te gauw af. Heb ben ze nu een Gouwe medaille gekre gen? Ja echt, ik was zwaar teleurge steld ,maar toch blij, dat ik in de krant las; De Gouwe kan met genoe gen op deze ontmoeting terugzien Daar kan ik nu niet bij. We hebben toch verloren? Is dat nu journalistiek a la Jozef Goebbels? Zoiets van: Bin nen het bestek van een plaatselijke beperkte rechttrekking van het front werd de stad Novgorod ontruimd - als ze heel gewoon teruggeslagen wer den. Of ben ik niet sportief genoeg? Dat van „het gaat niet om de knikkers maar om het spel", dat heb ik ook nooit begrepen. In mijn tijd ging het wel degelijk om de knikkers. En toch was ik toen niet aangesloten bij de bond Betaald Knikkeren. Enfin, deze nederlaag was geheel volgens de ver wachtingen, schrijft de krant. Toe dan maar ,al Was ik er dan nooit mee be gonnen, als ik dat van te voren al wist. Een ander waterballet was de wan delmars. Voor de tippelende Gouwe naars was dat niet erg, die zijn ver trouwd met pijpestelen. Maar voor de restToch mag men de mars geslaagd noemen. De meeste deelne mers waren behoorlijk in vorm. Voor al bij die'deelnemers en deelneemsters die weinig aan hadden, waren de vor men goed te zien. Geen wonder met zulk aangeplakt goed. Volgend jaar maar een paraplu meenemen. Niet vergeten! Ik mag het er wel even bij zeggen, want vergeten komt hier meer voor. Op de Posbank was ook al een tegeltje blijven liggen, ook vergeten. Gelukkig voor de betrokkene heeft de heer Noteboom zich er over ont fermd. Nu ik het er toch over heb, de druk kers van de krant mogen hun Neder landse taal nog wel eens ophalen. Er stond in de krant: hij vervoege zich bij foto Sjaak Noteboom. Dat moet natuurlijk zijn: bij fotozaak Noteboom Zaak schrijf je nog altijd met een Z. Hoewel, het is geen wonder dat je in de war komt met die nieuwe spel ling van nu. Hebt u al thee zonder H gedronken? Met suiker en zonder H. Lekker hoor, net als vroeger. Je proeft geen verschil! Dat noemen ze nu grondstofbezuiniging met kwali- tefltsbehoudi. Intellectuelen zeggen p rationalisatie en heel dure economen noemen het efficiency. Dat is wat! En dat allemaal om dat ene lettertje. Ha. ha. Sniper. IN EXAMENTIJD Terwijl wij ouderen onze voorzor gen voor de aanstaande vakantie ne men, zit de middelbareschool in de eindexamens, repetities en proefwer ken. In menig gezin is de spanning vaarin deze jeugd en uiteraard ook de ouders verkeren, duidelijk te mer ken. Men is kribbig, men kan weinig van een ander velen en vaak is juist de moeder nog meer dan de slachtof fers zelf, geïrriteerd en geprikkeld. Er kan zo veel van afhangen. Denk er echter aan, dat juist een rustige omgeving veel goed kan doen. Toon belangstelling en leef met Komt uw zoon of dochter thuis met de mededeling, dat ze van een bepaal de examen-opgave niets terecht heeft gebracht, of dat ze de zaak totaal hebben verknoeid, spreek hen dan moed in. De dingen worden dikwijls somberder gezien dan ze in werkelijk heid zijn. Ik herinner me uit mijn eigen jeugd het jaar dat een van mijn broers eind examen H.B.S. deed. De jongen was verschrikkelijk nerveus en kon haast geen eten door zijn keel krijgen. De laatste dag van het examen, belde hij 's middags op. Mijn moeder was even een paar boodschappen doen en ik nam de telefoon op. „Ik ben gezakt", was de mededeling aan de andere kant. „Ik heb mijn natuurkunde zo miserabel gedaan, dat het hopeloos is. Onder het praten door was hij steeds verdrietiger geworden en het slot van het liedje was, dat wij beidex stonden te huilen, toen moeder thuis kwam. Ik was zo onder de indruk van deze jobstijding dat ik in plaats van moeder de hoorn te geven, deze op de haak legde en haar daardoor de gelegenheid ontnam, iets naders te weten te komen. Zoals het met een examen gaat, er werd nogal eens naar geïnformeerd of we al iets wisten. Vooral de jongeren waren nieuwsgierig enteleurge steld. Er zou natuurlijk geen feestje voor de jongelui worden gegeven. „Ik begrijp niet, waar Henk blijft", zei moeder. Zij begon zich al ongerust te maken, toen de telefoon weer ra telde. Moeder liet het doorgeven van Henk's fiasco maar aan mij over en met enige wrevel werd de hoorn de haak genomen. „Ik ben er door", hoorde ik tot mijn stomme verbazing Henk jubelen. „Wat? Geslaagd? Hoe kan dat nou" bracht ik er nogal schaapachtig uit. We begrepen er niets meer van, tot Henk zelf tien minuten later juichend binnenkwam stormen. „Maar hoe kun je nu zeggen dat je gezakt was?" vroeg moeder „O, ik dacht dat het zo was en toen vond ik het maar beter u eerst even op de hoogte te brengen, dan was u er wat aan gewend als ik thuis kwam Het dwaze was, dat hij een prachti ge cijferlijst mee kreeg. Alleen voor het vak dat Henk zo slecht had ge maakt, kreeg hij maar een zesje. Zo ziet u, hoé bij examens de ze nuwen een woordje meespreken. Behoort uw kind tot de niet ge slaagden en is een jaartje over doen uitgesloten, aanvaard het dan en doe niet zoals ik eens hoorde van iemand, die er vast op had gerekend, dat haar dochter zou slagen. Toen dit niet 'het geval was, werd het kind met verwij ten en jammerklachten overladen. Alis protest bleef moeder de vol gende dag in bed en liet de verzor ging van de andere kinderen aan de vader en aan het meisje over. Als het kind iets aan de moeder vroeg, dan kreeg het te horen: „Ga weg, ik schaam me voor jou. Nu kan ieder een lachen. Dit was natuurlijk dom en waan zinnig. Het is natuurlijk belangrijk een di ploma van een middelbare school te hebben, doch. gelukkig zijn er nog heel wat mensen, die het zonder dat diploma ver in de wereld weten te brengen en die héél gelukkig l^ven. Houdt dit voor ogen, wanneer uw kind tot de „pechvogels" behoort. Cora Oostland Het Vierde Prinsenkind Nederland maakt zich op voor de vakantie! De uittocht naar alle hoeken van Europa is reeds begonnen. Ook naar de helaas steeds schaarser wor dende mooie plekjes in eigen land. Werkend Nederland mag gedurende een kortere of langere periode „niets doen als een deugd beschouwen", mag nieuwe krachten opdoen voor de taak die daarna wacht. Het heeft er recht op. Ontegenzeg lijk. Weet u wie ook recht hebben op een onbezorgde vacantie en deze moe ten ontberen tenzij er op spontane wij ze een oplossing komt? Het zijn de duizenden oorlogsweesjes en de honderden lichamelijk gebrekki ge kinderen, die de stichting „Het vier de Prinsenkind" onder haar hoede heeft genomen. Deze stichting heeft sinds 1947 aan ruim 32.000 jeugdige oorlogsslachtof fers een onvergetelijke tijd kunnen bezorgen in vakantiekampen waarvoor de beste krachten uit de jeugdbewe ging zich geheel belangeloos hebben ingezet en ook nu weer willen inzet ten. Hoe heeft iedere zomer de blijdl- schap geschitterd in de ogen van kin deren, die, gehandicapt als ze zijn naar lichaam, geen mogelijkheid/ hebben op vakantie te gaan zoals u. Hoe hebben hun pittige kampliedjes geklonken over de stille heide. Hoe intens hebben ze genoten van de speurtochten, de vossenjachten in de donkere bossen. Iedere zomer werd het verblijf in het vakantiekamp van de stichting „Het Vierde Prinsenkind" tot een weergaloos festijn. Dit zouden ze moeten missen tenzij iedere gezonde, in het arbeidsproces opgenomen, Nederlander zijn hart laat spreken en vóór hij zelf er op uit trekt denkt aan de kinderen, lichame lijk soms zwaar getroffen, die ook hun keren naar de vreugde, die een goed geleid vakantiekamp hun biedt. Laten we bij het opmaken van ons vakantiebudget een klein postje op voeren voor de lichamelijk getroffen jeugd, die zonder onze hulp thuis moet blijven. Laten we niet verzuimen een huma ne plicht te vervullen en een postwis sel zenden aan stichting „Het Vierde Prinsenkind" Hof 14 zwart te Dor drecht. Het gironummer is 4 7 7 8 0 0 De bankrelatie: Rotterdamse Bank, Dordrecht. Duizenden kinderen, die het soms zo heel moeilijk hebben zullen u dank baar zijn. dr. W. Drees 70 jaar Donderdag 5 juli mocht onze mi nister-president zijn zeventigste ver jaardag vieren. Hij mag zich in een goede gezondheid verheugen, is vi taal en nog steeds in staat zijn zwaar ambtelijk werk te verrichten. Juist in deze periode van kabinetswisseling wordt veel van deze vitaliteit geëist. Behalve zijn grote bekwaamheid als minister-president, siert hem zijn grote eenvoud. Zijn welwillendheid, zijn groot sociaal gevoel, maakt hem tot een der grootste mannen van deze tijd. Al deze deugden en niet het minst zijn politieke loopbaan hebben hem gemaakt tot een populaire figuur. Afkomstig uit een eenvoudig gezin, wist hij zich te bekwamen tot kamer stenograaf, een taak welke hem al vroeg te midden van politieke vraag stukken stelde. Politiek was hij de sociaal democratische beginselen toe gedaan. Uithoofde hiervan gaf hij de stoot tot de oprichting van de Partij van de Arbeid, direct na de oorlog. Na en kele jaren deel uitgemaakt te hebben van gemeenteraden en Provinciale Staten werd hij na de oorlogsjaren minister van Sociale zaken en kort daarna minister-president. In de oorlog werd hij voortdurend door de vijand gezocht en meermalen gearre steerd en als gijzelaar gevangen gezet. De kroon van zijn streven en ar beid is wel geweest toen kort gele den de wet op de ouderdomsvoorzie ning tot stand kwam. Dat hij voor ons land en volk nog vele jaren vruchtbaar zal mogen blij ven werken. De zomervacantie is weer aan de gang en anders staan ze voor de deur; je ziet al veel bussen en blij klinkt gezang van kuwfren, met blozende kleur. We kijken des morgens al vroeg naar het weer en lezen voor 't nieuws, eerst „De Bilt"; misschien hebt je ook eens geluk deze keer en is 't buiten min of meer mild. Een regendag is een verliespost altijd voor wie z'n vacantie geniet De zon en de wolken, ze voeren een strijd: het eeuwige, zomerse lied. Ons land met z'n grillig klimaat heel het jaar, maakt dat je vertwijfelend staat; mooi weer als je werkt, en maak je je klaar. dan regen 't van vroeg tot laat Vacantie, dat is in ons landje 'n gok, voorspellingen zeggen niet veel; zo vaak schiet „De Bilt" in deez' da gen een bok, dan kjjk je van nijd welhaast scheel. Je moet het maar nemen zoals het is en heb je geluk: wees dan blij; tien maanden lang is 't in ons landje steeds fris en dan neemt geen mens immers vrij! Enfin, niet getreurd, lieden trek er op uit, trek je van het weer maar niets aan; neem in deze weken, maar fiks een besluit om fijn met vacantie te gaan. De een zal het treffen, de ander heeft pech: mooi weer, regen, onweer, een hoos; Doch gaat het in 't leven gewoonlijk, zo, zeg, bij U en bij mij niet altoos? HENS VAN HEES WIJK. Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9.30 uur De Heer D. G. van Hoeven, Benthuizen. Nam. 6.30 uur Ds J. van der Haar. Hervormd Wijkgebouw. V.m. 9.30 uur Ds J. van der Haar. Nam 6.30 uur De Heer D. G. van Hoeven, Benthuizen. Gereformeerde Kerk. V.m. 10 en nam.-6.30 uur Ds J. Snoey. N.H. Ver. „Wet en Evangelie". V.m. 9.30 uur Ds H. M. Cnossen, Amsterdam. Chr. Afgesch. Gemeente. V.m. 9.30 en nam. 5 uur Leesdienst. Rem. Geref. Gemeente. Geen dienst. De ZONDAGSDIENST zal worden waargenomen door Dr P. van der Linde. A uncrifton iron 98 mm fnt A -iulJ iQrtft GESLAAGD. Vorige maand slaagde onze plaats genoot, de heer A. Brouwer, voor het slagersdiploma, aan de Ned. Slagers vakschool te Utrecht. SUCCES VOOR CONCORDIA. Naast de vele drukte in eigen ge meente, nam de drumband van „con- cordia" verleden week ook nog deel aan een marswedstrijd op het con cours te Moerkapelle, met 93 punten behaalde zij een mooie eerste prijs. Dit succes van de drumband is voor het bestuur aanleiding geweest om de drumband nog uit te breiden met enkele troms en bazuinen. Zij die werkelijk serieus voor dit mooie werk voelen kunnen zich opgeven bij het bestuur of bij een van de leden van de drumband. Wij wensen de drumband die zich via kleine concoursen wil testen voor het grote Nat. Ned. Dritmband Con cours te Haarlem veel succes toe. RUSSISCHE LANDBOUWDESKUN DIGEN OP BEZOEK. In de afgelopen veertien dagen heeft een Russische groep landbouwdeskun digen, zoals men weet, agrarische ob jecten in ons land bezocht. Het Russische gezelschap, was voor dit bezoek aan Nederland uitge nodigd door de Minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening. Gedurende him verblijf in Neder land hebben de Russen met vele fa cetten van agrarisch Nederland ken nis kunnen maken. Zo bezochten zij o.m. het K.I. station in Bloemendaal onder onze gemeente. SPAARCIJFERS. Bij de Spaarbank van de Coöpera tieve Boerenleenbank werd geduren de de afgelopen maand in totaal in gelegd f 212.562,16 en terugbeaald f 127.771,01. Het laatst uitgegeven boekje is no. 7798. VERKEERSONGEVAL. Maandag had op de rijksweg een verkeersongeval plaats, toen een vrachtauto tegen een legerauto op botste, op het gedeelte waar inhalen verboden is. Een der chauffeurs werd gewond, terwijl beide wagens zware schade opliepen. SCHOOLREISJE. De leerlingen van de Chr. School aan de Oranjelaan, maakten dinsdag met hun onderwijzers een schoolreis je naar Amsterdam, Volendam en Marken Omstreeks acht uur werd de reis aangevangen met Citosa bussen naar Gouda, waar werd overgestapt in een extra schooltrein. In Amsterdam werd een bezoek gebracht aan Artis. Dat dit bezoek de kinderen te kort duurde is begrijpelijk. Vandaar ging de reis per tram naar Volendam, Monnikendam en Edam, met als slot een overtocht per boot naar het eiland Marken. De reis zou niet geslaagd zijn, in dien de tractatie ontbrak. Deze was echter zeer overvloedig, zodat nie mand iets te kort kwam. Voldaan kwamen de scholieren te acht uur weer per zelfde gelegenheid thuis. R.K. REISVERENIGIN G. Zaterdag 30 juni IJ. vertrokken een vijftigtal leden van de R.K. Reisver- eniging naar 's Hertogenbosch, na eerst in Vianen en Zaltbommel even gestopt te hebben. In den Bosch werd de beroemde St. Janskerk bezichtigd. Vandaar werd de reis voortgezet over Waalwijk naar Loon op Zand, waar een echte Brabantse koffietafel stond Aangiften van 28 juni tot 4 juli 1956 Geboren; Jan Maarten, Zj v. A. P. Hofman en N. Heij, Noordkade 135; Willem, z. v. A, Ringenier en A. Hu- nink, Lijsterbesstraat 40; Robertus Aloysius, z. v. A. W. Matse en M. A. Martens, Acaciastraat 53; Wilhebrtina Sard, dl v. U Cl Van. Beek en J. Klomp, Noordkade 223; Jan, z. v. S. Hekman en S. van Vliet, Lijsterbesstraat 55a; Johanna Maria Adriana, d. v. G. Rijnsburger en S. Groeneweg, Bloe- mendaalseweg 79; Ondertrouwd: A. van de Munt en N. Verblaauw; Overleden: Vonk, Sijmetje, wed. van A. Koster, oud 89 jaren. aangericht, welke de reizigers alle eer aan deden. Een bezoek werd gebracht aan het sprookjesbos „De Efteling". Via de Oisterwijkse vennen werd naar Breda gereden, waar de warme maaltijd ge bruikt werd. Via Moerdijk werd de terugtocht ondernomen, waar nog maals een consumptie gebruikt werd. Te middernacht kwam de club weer in Waddinxveen aan, allen zeer ver moeid maar hoogst voldaan over deze zo mooie trip. N.K.J.B. Dinsdag 10 juli houdt de NKJB 'n ledenvergadering waar Adri Schrama, vrijgesteld leider van de KAJ, de ac tiviteiten voor de grote Rome-Kruis tocht zal 'bespreken. Er mag dan ook geen enkel lid wegblijven. Ook de da mes die belangstelling hebben of zelfs mee willen in 1957 naar Rome, zijn van harte welkom. Het bestuur vertrouwt er op dat allen op de vergadering aanwezig zul len zijn. De vergadering wordt ge houden in het R.K. Verenigingsge bouw om 8 uur precies.

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 1