Weekblad voor Waddlnxveen Masdec de Vrouw BODEmPËMNIOM De Spiepd van de week h.k.h. PRinses iRene veRjdARt Bodempensioen Wat zegt De Bilt? Ons Pluimveehoekje NUTSSPAARBANK No. 580 3 augustus 1956 12e jaargang V jri v* Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen. telet. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. Welk een vomer! Tot nu toe heb ben de vakantiegangers er niet veel goeds van beleefd, ofschoon het tus sen de buien door droog was. De Zuidwesterstorm, die ons Zondag jl. overviel, heeft heel wat mensen ge dupeerd. Noeimeni wij eerst de zei lers. Op de Loosdrechtseplassen sloe gen niet minder dan 37 zeilboten om; de kampeerders aan onze stranden moesten inpakken. Op Ameland was dit laatste niet nodig: het tentenkamp werd eenvoudig weggeblazen! Tal van plezierjachten op zee zonder ra dio aan boord kwamen in nood te verkeren; de Mecklenburg van de Maatschappij Zeeland viel met averij te Hoek van Holland binnen, alsmede met veertig gewonde passagiers; het interieur van de lijnboot Prinses Beatrix was voor een groot deel be schadigd en ook hier waren er passa giers, die op een of andere wijze ten gevolge van het slingeren van het schip waren gewond. Dat zijn maar een paar grepen uit de zomerse storm- narigheden. Kampeerders uit Bakkum en Hei- loo hadden weer andere moeilijkhe den als zij bij een bepaalde slager te Krommenie worst hadden gekocht en die ook hadden gegeten. Gebleken is, dat deze slager ondeugdelijke worst had verkocht liefst 95 pond ham worst en metworst. Bij een groot aan tal personen deden zich vergiftigings verschijnselen voor. Een 78-jarige heer, wonende te Krommenie is zelfs gestorven. Een tragische bijzonderheid is dat 's mans zoon die te Kromme nie met vakantie was, voor de trak tatie had gezorgd. Onmiddellijk werden allerlei maatregelen genomen om te voorkomen, dat die gevaarlijke werst nog verder zou worden genut tigd. Een radiowagen'trok in de wijde omtrek van Krommenie om bewoners en kampeerders te waarschuwen. Bij de slager werd alle voorraad in be slag genomen en de winkel verzegeld. Een Amerikaanse vakantieganger had wei pech toen hij in een Amster damse tram kwam te vallen tengevol ge van het plotseling remmen en een ruggewervel brak. Nu staat er in elke tramwagen de (Nederlandse) waar schuwing: „Houdt u steeds goed vast: dubbele remmen". Misschien dat men nu bij het internationale bezoek dat de hoofdstad in deze vakantietijd vol op ontvangt, deze waarschuwing ook in andere talen zal geven. Echte vakantieongelukken kwamen ook deze week voor. In de IJssel ver dronk een negenjarige jongen, die met vriendjes aan het spelevaren was in een gemeerde roeiboot. De knaap werd bang toen de boot losraakte en viel te water. De jongens die in de boot waren gebleven werden later geredEen meisje uit Wateringen verdronk in de zee bij Scheveningen. Laten wij ons echter niet alleen met vakantienarigheden bezig houden. Het vierde vrijgezellen-congres te Gre- venbicht had dit jaar reeds een 800 deelnemers(sters) die uit alle delen der wereld kwamen tot uit Brazilië; Tsjecho-Slowakije en Curasao toe. Grappig is dat de leider van dit uit zonderlijke congres de heer Ger Greijn aankondigde dat hij dit jaar zelf hoop te te trouwen. Te hopen is dat de heer Greijn daarbij niet zo veel moei lijkheden zal hebben te overwinnen als de 18-jarige Jos van der Vis, die er na een vergeefse poging toch in slaagde in het huwelijk te treden met de 18-jarige Simone Snijders. Deze jonggehuwden hebben in Schotland meer medewerking ondervonden dan hier te lande waar de ouders zich te gen hun trouwplannen verzetten. Die ouders ook tegenwoordig! De vader van het meiske te Arnhem, die er tegenop kwam dat van zijn doch ter een foto werd gepubliceerd welke hij zelf zedekwetsend vond. werd door de president van dè rechtbank aldaar in het ongelijk gesteld. De president zag er niets stuitends of zedekwetsend in en zij, die deze onschuldige foto hebben gezien kunnen de president geen ongelijk geven. Het grootste gelijk maar dan op een heel ander terrein had de 18- jarige boerenzoon uit Oosterend op Texel. Bij de ploegwedstrijd. welke in de Noord-oostpolder werd gehouden trok hij de beste, de rechtste voren. De jongeman werd dan ook kam pioen. Verheugend is dat de kwaliteit van het ploegen weer beter was dan in 1953. Over zes jaar zal in Flevo land het wereldkampioenschap ploe gen wordenverploegd. Na het ploegen iets over de oogst. Die van de asperges is tegengevallen, zo werd uit Venlo bericht. De strenge vorst en het schrale voorjaar hadden de asperges geen goed gedaan. Nee dan de sla. De voorzitter, van het Produk- schap voor groenten en fruit deelde mede dat in het eerste halfjaar van 1956 26.3 miljoen kroppen sla werden doorgedraaid. Nu we het toch over de oogst heb ben, dient nog te wordten vermeld, dat de storm van Zondag en Maan dag veel schade heeft aangericht aan de boomgaarden, appels en peren hebben het zuur te verduren gehad en de vruchtbomen zijn zwaar gehavend. Bovendien heeft de storm veel de badplaatsen ongerief bezorgd. In een Gronings plaatsje werd zelfs een deel van de huizen en bomgn vernield. En dat in juli SCHEPPENDE HANDEN. vensterbanken. Gaten en scheuren in de muren vielen minder of .bijna niet meer op. Een mooi gekleurde doek, een foto, een aardig schilderij was dat die dezelfde kamer? Ik kon het bijna niet geloven. Wat heeft U met die kamer gedaan? Niets bijzonders, zei de vrouw. Al leen heb ik zoveel mogelijk getracht lelijke plekken weg tej werken. En och ik ben handig met de verfkwast. Verven vind ik zo'n dankbaar werk. Altijd is het resultaat goed, altijd knapt de boel er van op. Als ik een man was geweest, zou ik schilder ge worden zijn. Dat vind ik zo'n dank baar werk. We gaan verder het huis door, dat ik niets anders ken dan uitgewoond en verveloos. Alle vertrekken ver toonden dezelfde verandering van ha veloos en armoedig tot verzorgd en daardoor rijk. De oude muren zijn smetteloos wit en de verf is vakkun dig aangebracht. Zeker kan deze vrouw met verf- en witkwast omgaan. Toch heeft de eigenaar er zelf niets aan gedaan, 't kan trouwens ook niet met die lage huren. En weer ben ik verbaasd over dit antwoord, waaruit zoveel begrip spreekt. Nog groter is mijn bewon dering voor deze flinke vrouw en moeder. De tuin vertoonde hetzelfde beeld. Uit de wildernis verscheen on der haar scheppende handen een or delijk, liefelijk geheel. De groenten- tuin beloofde een rijke oogst en de bloementuin was een schone omlijs- sting van het oude huis. De restauratie van een oud huis is steeds een moeilijke opgave voor ar chitect en aannemer. Want naast de .strenge zakelijkheid, die een derge lijke opgave inhoudt moeten zij ge voel voor de schoonheid en de waar den van het oude gebouw in zich dra gen. Beschikte deze vrouw over dezelfde eigenschappen? Haar zakelijke, prac- tische geest schiep orde, haar gevoel bepaalde de sfeer. Kunstenaars scheppen iets waaruit anderen vreugde kunnen putten. De- ze vrouw is niet minder dan een kunstenaar. Op haar eigen wijze heeft zij van Nee, denkt U nu a.u.b. niet direkt aan kunstenaars, aan beeldhouwwer ken aan schilderstukken. Ik begrijp, dat U in eerste instantie geneigd bent om hieraan te denken. Te denken, in verband met tentoonstellingen, waar werken van kunstenaars geëxposeerd worden en waarvoor vaak deze bena ming gebruikt wordt. Een kunstenaar maakt nu eenmaal niet iets moois, neen hij schept het, legt er 'n deel in van zichzelf. Zijn of haar scheppend vermogen eh zo ontstaat er iets dat boven het gewone het alledaagse uit steekt en waar wij bewondering voor kunnen hebben. Maar kunnen wij ook niet in het alledaagse, in het doodge- gewone een stuk van ons zelf leggen. En krijgt dat hierdoor juist ook niet een glans, een afwerking die er het stempel buitengewoon en goed oplegt. Ik meen, dat wij alleen dan in staat zijn om iets dergelijks op te leveren, als hetgeen wij te verwerken krijgen, onze volle belangstelling onze liefde heeft. Is dat niet het geval dan zal hetgeen uit onze handen komt steeds het stempel gewoon of doodgewoon dragen. Door niets onderscheidt het zich van wat anderen en helaas ve len opleverden. Hebben wij vrouwen een scheppend vermogen? Ik geloof van wel. Som migen woekeren er mee, anderen la ten het rustig sluimeren. Ik denk in dit verband aan het aloude bijbel verhaal van de talenten. Hoe het bij de een 100-voudige vruchten afwerpt, bij de ander door mot en roest ver teerd wordt. Maar laat ik U iets vertellen over scheppende handen. Een eenvoudig verhaal van een eenvoudige vrouw. Verrast stond ik bij haar in de deur opening. Ik wist dat zij daar nog maar kort woonde en had het huis altijd horen noemen als slecht onderhouden, haveloos,1 ongezellig) En inderdaad moest ik toegeven dat dit zo was toen ik eens- een bezoek bracht aan de vo rige bewoners. Die indruk nam ik dit oude huis iets goeds weten te ma ken met de eenvoudige middelen die haar ten dienste stonden. Waarlijk, dit mag vermeld worden, deze scheppen de handen. Plattelandsvrouw. Losse flodders Vorige week hoorde ik iemand ver kondigen: Volgende week is het slecht weer want dan hebben de bouwvak ken vakantie. Hij wist er nog bij te vertellen dat de Enkhuizer almanak ook regen voorspelde. Natuurlijk ver sleet ik hem voor pessimist, maar he laas Voor mfj is het wel voordelig weer. Mijn vrouw liep juist met plannen rond om een paar zomerjurkjes aan te schaffen. Die plannen zijn nu met recht in het water gevallen. Het kon trouwens ook niet meer, want ons vakantiepotje is grotendeels verdwenen in de magen van onze lo gees. Heel toevallig ontmoette ik van de winter op het station in Gouda een ouwe buurman uit mijn vorige woon plaats. Heel erg graag mochten we hem nooit, maar ruzie met je naaste buren kun je niet hebben. We liepen er de deur dus niet plat en hielden het maar zo goed mogelijk. En daar plotseling zagen we elkaar weer. U weet wel hoe dat gaat. Net of je altijd de beste vrienden geweest bent. He kerel hoe gaat het? Hoe is het thuis? En het eindigde met: Kom eens an als je in de buurt komt. Het bleek dat dat niet aan dove mansoren was gezegd. Vier dagen zijn ze geweest! Hij maar steeds in mijn stoel en volop mijn sigaren roken. De kinderen hadden alsmaar ruzie, dat was ook zo vervelend. Maar zij was het ergste. Mevrouw kwam niet voor half elf haar bed uit. Mevrouw had vakantie! En mijn vrouw maar zwoe gen. Het-eten was die dagen buitenge woon. Volop vlees, volop toetjes en liflafjes! Echt iets voor mijn vrouw, om zich maar groot te houden tegen die snertlui. Ik zal er maar op re kenen dat we minstens vier weken in de vasten gaan. En mijn vakantie? Wel, nu die vervelende lui weg zijn, heb ik al een vakantiegevoel over me. Ook al moet ik van armoe nu shag roken. Vakantie is mooi als het U tenmin ste niet zo vergaat als het gezin uit de Eikenlaan. Daar wilden ze Maan dag j.l. met z'n allen uit, maar op dezelfde dag moest de dokter vijf van de zes kinderen wegens bof in bed stoppen. Pa en ma moeten toen ver zucht hebben: Je moet maar boffen! Sniper. Op Zondag 5 augustus a.s. hoopt hare koninklijke hoogheid prinses Irene haar zeventiende verjaardag te vieren. In deze dagen van politieke span ning roept de naam van onze prinses onwillekeurig herinneringen op aan haar geboortejaar 1939 toen haar ouders in deze naamgeving him hoop uit spraken op een blijvende en zo mogelijk duurzame vrede. Helaas is deze hoop toen niet in vervulling gegaan. Graag willen wij onze prinses van harte feliciteren met haar verjaardag en haar, ons koninklijk gezin, ons vaderland en heel de wereld toewensen dat haar naam dit maal bewaarheid moge worden: God geve echte en duur zame vrede aan deze zo geteisterde wereld. Off de foto ziet u de prinses als paardrijdster. Als zodanig heeft zij in de afgelopen jaren opmerkelijke successen geboekt. Mede uit waardering voor deze sportieve prestaties van onze prinses presenteren wij onze lezers hierbij bovenstaande opname. mee. Maar wat was er met dat huis gebeurd? Het zonnetje scheen naar binnen over een glanzend, ge wreven vloer. Bloemen bloeiden in de Met ingang van 1957 heeft ieder, die de 65-jarige leeftijd heeft bereikt, recht op het algemene ouderdomspen sioen: 67.per maand voor onge- huwden, 111.50 per maand voor echtparen. Op 1 januari zullen circa 700.000 personen c.q. echtparen voor het bo dempensioen in aanmerking komen. Het grootste deel van deze gegadig den is reeds bij de Rijksverzekerings bank of bij de Raden van Arbeid be kend, nl. al degenen die een uitkering ontvangen krachtens een of meer der volgende wetten de Invaliditeitswet de Ouderdomswet 1919 (betreft de y.O.V. is Vrijwillige Ouderdomsverze- kering) de Ongevallenwet 1921 de Noodwet Ouderdomsvoorziening. Alle mensen die één of meer dezer uitkeringen ontvangen, behoeven zelf niets te doen. De uitkering van het bodem-pensioen wordt voor hen ambtshalve geregeld door de instel ling die de bestaande uitkering (eh) regelt, dit is in een deel van de ge vallen de Rijksverzekeringsbank in de overige gevallen de Raad van Arbeid. Voor hen die thans nog geen uitke ring ontvangen, maar er vóór 1 jan. a.s. nog voor in aanmerking zullen komen, geldt hetzelfde. Met dien ver stande echter dat zij voor het ver krijgen van deze uitkering uiteraard wel de normale wettelijke voorschrif ten moeten volgen. Voor de overige gegadigden, dat zijn dus allen die 65 jaar of ouder zijn en op 31 december a.s. niet voor een uit kering krachtens de bovengenoemde wetten in aanmerking komen, geldt dat zij het bodempensioen bij de Raad van Arbeid moeten aanvragen. Hun aantal wordt op 230.000 geschat. Hiervoor zullen aanvraagformulieren verkrijg baar zijn bij de Raden van Arbeid zelf en op de postkantoren. Bekend zal worden gemaakt wanneer men deze formulieren kan verkrijgen. Naar wij vernemen zal dit half augustus zijn. Reeds thans kunnen allen echter, in- We kijken des morgens al vroeg naar het weer en horen voor 't nieuws naar „De Bilt". Misschien hebben we eens geluk deez' keer en is het buiten eens mild. Een regendag is een verliespost altijd voor wie z'n vakantie „geniet". De wolken, de luchten ze voeren een strijd maar meestal; „het regent, dat het giet" Deez' zomer; met z^'n winters klimaat maakt dat je 's morgens vertwijfelend staat te turen naar wolken en luchten om verder de dag te verzuchten: „Vakantie" moet je nemen, zo 't valt. gevolge het overleg dat de Nederlandse Spaarbankbond met de Rijksverzeke ringsbank en de Vereniging van Raden van Arbeid heeft gepleegd, de NUTS- SPAARBANK machtigen het bodem pensioen te innen. Deze machtiging geldt dan echter tevens voor uitkerin gen ingevolge de Invaliditeitswet en de Ouderdomswet 1919. Deze uitke ringen geschieden nl. ook maandelijks en worden in één post met het bodem pensioen uitbetaald. De uitkeringen krachtens de Ongevallenwet 1921 ge schieden wekelijks. Dit blijft ook in de toekomst zo en deze vallen daarom buiten de machtiging. Over enkele dagen zullen vanwege DE NUTSSPAARBANK huis aan huis folders worden verspreid. De aan de ze folders gehechte machtigingsformu lieren kunnen worden ingevuld, waarbij de Nutsspaarbank U gaarne ter zijde zal staan. De heer K. v. d. W., Uit een partij rasloze kuikens de haantjes te schei den, gaat veel moeilijker dan dat men te doen heeft met raskuikens. Kent men het ras niet bij ervaring, dan is het weer moeilijker dan dat men ze zelf gefokt heeft. Bij de lichtere ras sen en dan speciaal bij eenkammigen is het geslachtsverschil weer merk baarder. De kinlellen geven nog meer aan dan de kam. Zodra dus bij goede vergelijking deze aan de keel zich ro der en meer ontwikkeld vertonen, wijst dit op haan, bij hennetjes blijven deze delen doorgaans zeer bleek. Een vergelijking bij de stem bij het aan grijpen wijst ook wel aan, de krach tiger toon geven alweer de haantjes. De poten zijn bij de hanen grover, de tenen zwaarder. Bij meer gevorderde leeftijd zijn de spitse zadelveertjes een betrouwbaar kenmerk voor de haan tjes, de aan de top rond toelopende zadelveertjes behoren aan de henne tjes. In houding en gang, dikwijls in eetlust ziet men ook nog verschil, bij de haantjes is dat allemaal krachtiger en duidelijker. Verkoudheid. De heer N.A.V. Al is de voeding en huisvesting goed dan kunnen de die ren toch nog wel ziek worden. Uw Wyandottes hebben een verkoudheid opgelopen. Van vele zijden bereiken mij berichten daaromtrent. Het ruwe afwisselende regenachtige, koude weer is daarvan wel de voornaamste oor zaak. Houd de dieren eens een week lang absoluut binnen in een luchtig, tochtvrij vertrek en haal in de drogis terij een tien gram kaliumpermanga- naat. Dit doet U in een literfles vol water. Van dit n^ngsel doet U 2 eet lepels per liter drinkwater en dompelt daar de dieren eens flink met d'r kop onder. De volgende dag herhalen. Ver der in het drinkwater één eetlepel per liter. Men moet nu reeds beginnen met rietmatten of zo iets aan te brengen langs de windkanten. Beter voorkomen dan genezen. Ik heb zo'n voorgevoel, dat we weer een ernstige snotperiode krijgen. Veel tekenen wijzen daar reeds op. Met ingang van 1957 heeft ieder, die de 65 jarige leeftijd heeft bereikt, recht op het algemene ouderdomspensioen: f 67.— per maand voor ongehuwden, f 111.50 voor echtparen. U kunt daarbij kosteloos gebruik maken van de diensten van de Nutsspaarbank. Daarover vindt U nadere inlichtingen in een drukwerk dat de Nutsspaarbank over enkele dagen buis aan huis zal verspreiden.. De Nutsspaarbank zal U gaarne ter zijde staan met de invulling van het aangehechte machtigings formulier. Een sociale instelling zonder winstoogmerk Kanaalstraat 9 Telefoon 668

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 1