Weekblad voor Waddinxveen m flU&decs. napen üe ïpUfyd van de week fo^2a^™i,Sbïï,,*vi!£s h-l<'h' PRinses wiLheLminè. veRjèARt l/K&edet de Vrouw NIEUWS t onze wööHfi fa H. v. cl. Bor LOFLIED No. 584 31 augustus 1956 12e jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, telet. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. I Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. De rechtgeaarde Nederlander heeft indertijd met wrevel kennis genomen van de püblikaties, welke eerst in het Duitse blad Der Spiegel en daarna ook in'andere buitenlandse bladen ver schenen. Men herinnert het zich; er waren moeilijkheden aan het hof, er kwam een zekere juffrouw Hofmans in het geding welke dame bezield met de beste bedoelingen, aan de genezing van prinses Marijke haar bijzondere krachten wijdde. Toen de püblikaties aanhielden en er zelfs werd geschreven, dat een en ander het aftreden van onze vorstin tot gevolg zou hebben, verzocht het Koninklijke echtpaar een driemanschap bestaande uit prof. dr. L. J. M. Beel, prof. mr. P. S. Gerbrandy en jhr mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer een onderzoek in te stel len en over deze geschiedenis van ad vies te dienen. Ons volk ging toen eerst gewicht aan die buitenlandse schrijverij hech ten, omdat hieruit bleek, dat zij ern stig werd genomen. Gelukkig blijkt nu uit het officiële communiqué, dat de moeilijkheden aan het hof zijn opge lost. Koningin en Prins, die beiden het officiële stuk ondertekenden, zeggen erin, dat het advies van genoemde he ren zeer waardevol is geweest 'en dat Zij thans met vertrouwen de toekomst tegemoet zien. Ons gehele volk is hierover ver heugd en zal zich gaarne aansluiten bij de mening, dat over die moeilijkheden nu verder moet worden gezwegen daar het privé leven van ons vorstenhuis door die onverantwoordelijke pübli katies reeds te veel in het geding is geweest. De parlementaire enquêtecommissie geeft ons meer te lezen. Reeds staan zeven dikke delen van die commissie in de boekenkast. Op 15 september zal dat het regeringsbeleid van 1940 tot in deze "vervolgroman", het rapport 1945 behandelt, verschijnen. Of de com missie daarna nog het militaire beleid in Ned. Indië (de politiële actie) zal behandelen, is de vraag. De Tweede Kamer zal daar dit jaar nog een be slissing over moeten nemen. De rechtbank te Luik zal moeten be slissen over het al dan niet uitleveren van mevrouw Langendijk, de gewe zen pleegmoeder van de (nooit terug gevonden) Anneke Beekman. Hoewel mevrouw L. hier te lande uiteindelijk tot drie maanden gevangenisstraf werd veroordeeld, is het nog zeer de vraag, of de uitlevering zal geschieden. De twee Luikse advocaten, die voor me vrouw L. optreden, voeren tal van rechtsgronden aan, waardoor d'e uit levering op losse gronden komt te staan. Zelfs al zou de rechtbank te Luik uitlevering wensen, dan kan de Belgische minister van justitie dit ad vies nog naast zich neerleggen. We moeten deze zaak maar niet door een donkere bril bekijken, doch het beste ervan hopen. hangen, haar gezicht opmaken en haar haren verven, in wekelijkheid heeft zij afgedaan. Haar levensstroom is in haar zelf tot stilstand gekomen en bereikt de anderen niet meer. Maar zolang de belangstelling wakker en levendig blijft, is de vrouw jong, boeiend en aantrekkelijk. Waar de belangstelling op andere dingen gericht is, blijft er geen tijd over, om aan zichzelf te den ken of zich een obsessie te maken van de naderende ouderdom. Men leeft, men ademt, men beleeft deze gezegen de dag van vandaag en zuigt er de sap pen diep van op, om er de vruchten van te kunnen dragen, die door ieder geplukt mogen worden. Dat is het ge heim van de jeugd. MARCELLE Van brilleh gesproken: al hebben wij deze zomer onze zonnebrillen niet vaak nodig gehad - de strijd voor het verkopen van brillen duurt in alle he vigheid voort. De opticiens-organisatie heeft een verlaging der prijzen aan gekondigd, doch de Ziekenfondsen, die 5: te Amsterdam aan hun kantoren ei- u, en gooiden hun prijzen nog meer om laag, tot grote verontwaardiging der samenwerkende opticienaorganisattes Het schijnt, dat deze prijzenstrijd in de politieke sfeer wordt getrokken, waar bij de opticiens de andere partij ver wijten, dat zij socialisatie van de ge hele gezondheidszorg nastreven met geld van de veelal verplicht verzeker den. Verder behoeven wij geen donke re bril op te zetten om vast te stellen dat het met de woningnood nog heel slecht is gesteld. Uit de woningtelling is gebleken, dat er op 30 juni jl. 258.000 woningen tekort waren. Welk een ellende dit enkele getal inhoudt? Vergeleken met andere landen staan wij er maar heel slecht op. België Noorwegen, Zwitserland en Engeland zijn ons ver vooruit. Dat is - voor de oorlog - wel eens anders geweest. Mo ge de voorlopige cijfers van de woning telling ertoe voeren, dat deze zaken nu eens krachtig worden aangepakt. Het bericht, dat te Tilburg een overeen komst werd gesloten voor de bouw van 5000 woningen, welke ondracht van 70 miljoen gulden de grootste is, welke ooit in ons land werd gegeven, schijnt erop te wijzen, dat we de goede kant opgaan. Ook uit het advies van de Nat Raad voor de woningbouw, de produc tivitett der bouwvakarbeiders op te voeren door prestatiebeloningen toe te kennen is op te maken, dat de ernst van de toestand eindelijk wordt begre pen. Eigenaardig: bij de verkiezingen was elke politieke partij vol van de hoorden we bij de kabinetscrisis, die nog maar steeds voortduurt, niet over opheffing van de woningnood. Daar Wel werd de wijze waarop een huur verhoging moet worden vastgelegd besproken. Verscheidene zaken zijn, ook zonder donkere bril al donker ge noeg. Wij kunnen onze haren niet belet ten grijs te worden en we kunnen de rimpeltjes niet tegenhouden die in on ze trekken groeven. Maar daar hoeven we ons niet voor te schamen. Wij kun nen ons bes!) doen ons uiterlijk zo lang en zo goed mogelijk te conserve ren maar uiteindelijk kunnen wij er trots op zijn dat het leven zijn geschie denis op ons gelaat grifte. Want dat bekent dat wij geleefd en niet geve geteerd hebben. Het bewijst dat de diep-menselijke emoties ons niet on aangeroerd gelaten hebben maar wij ze bewust en intens doorleefd hebben; er rijper en wijzer door geworden zijn. Maar het hoeft niet te betekenen dat ons hart verdort en zijn jeugd verlo- HET GEHEIM VAN DE JEUGD ren heeft. Dat is maar wat ik zeggen Zoals er vrouwen bestaan die hoe wel jong in jaren door tobberigheid in haar levenslust worden geremd en uit valse schaamte of verkeerd gerichte preutsheid een uitgedroogde verzuur de indruk maken en de kunst van het lachen sinds lang verleerd hebben zo zijn er vrouwen van middelbare leef tijd en reeds daarboven met een eeu wig jong hart die het geheim van de onsterfelijke jeugd schijnen te bezitten. Zij trekken zich van haar grijze haren niets aan zij proberen niet van haar gezicht een schilderij te maken in de ijdele hoop dat men haar dan voor jon ger zal verslijten; zij denken eenvou dig niet aan haar leeftijd omdat er voor haar belangrijker dingen zijn om zich mee te bemoeien. Let u eens op haar ogen. hoe helder en vol levendi ge belangstelling die staan. Ziet u eens Op 31 augustus a-s. hoopt hare koninklijke hoogheid prinses Wil- helmina haar 76ste verjaardag te vieren. Het is een groot voorrecht, dat de oude koningin, zoals de prinses in veler mond nog heet, op zo hoge leeftijd gekomen, deze dag in vrijheid temidden van baai- kinderen en volk mag vieren. Al heeft h.kli. zich dan vrijwel geheel uit het publieke leven te ruggetrokken, niet licht zal ons volk haar koninklijk regiment ver geten, speciaal uit de dagen toen zij, tengevolge van het optreden der duitse overweldigers, wreed van haar land en volk gescheiden, op vreemde bodem moest vertoeven. Vandaag, nu de vrijheid van landen en volken telkens opnieuw bedreigd schijnt te worden, wil len wij ons deze bittere oorlogsjaren in herinnering brengen. En wij spreken de wens uit, dat het hJc.h. prinses Wilhelmina gegeven zal worden nog verschillende jaren in vrede te midden van haar familie en volk te leven. Ze zeggen wel eens, dat een mens, en in dit geval dan speciaal een vrouw zo oud is, als zij zich voelt. Ik voor mij geloof dat zeker, want ik ken vrou wen van ver over de vijftig, die nog een indruk van absolute jeugd wek ken terwijl ik anderen van nog geen 30 ben tegengekomen die op oude vrouwtjes leken. Ik bedoel niet uiter lijk hoor. Je kunt natuurlijk niet ver wachten dat er vrouwen bestaan aan wier uiterlijk het leven geheel onge merkt voorbij gaat. Elke levenserva ring laat een spoor achter. En dat is maar goed ook anders zouden wij niet met levende gezichten maar met mas kers rondlopen. Dit kunt U voorkomen,door een PEERLESS-RIJWIELLAMP te monteren. Verkrijgbaar bij UW RIJWIELHANDELAAR GEVOLGEN ONGEVAL In ons vorig nummer berichtten we een tragisch ongeval aan de Zuidkade, waarbij mevr. Landman getroffen werd door een vallende drijvende bok en ernstig verwond werd. Hoewel gehoopt werdj dat herstel zou volgen, is dit niet zo mogen zijn en is zij Dinsdagmorgen aan de gevol gen van deze verwondingen overleden 1871: EERSTE KAASFABRIEK TE WADDINXVEEN De tweede helft van de vorige eeuw kenmerkte zich door een toenemende hoe geliefd en geheel op haar plaats industrialisatie, die tenslotte ook het Zuidkade 57 la Ij. IV. Versluis Kerkweg 28 zij in elk gezelschap nog zjjn. Zij tel len nog wel degelijk mee. En dat komt omdat zijzelf haar be langstelling in het leven niet verloren hebbgn. Omdat het haar geen moeite kost zich in anderen te verplaatsen, omdat haar geest lenig en soepel is ge bleven, inplaats van te verstarren en zich blind te staren op het enge krin getje van het eigen wezen en de be perkte horzizon van de eigen omgeving Dit zijn de dingen, die een vrouw jong houden. Haar hart staat wagen wijd open: eensdeels om de indrukken van buitenaf te ontvangen; anderdeels om van eigen innerlijke rijkdom uit te delen. Deze wisselwerking houdt die geest levendig. Zodra de belangstelling inslaapt, is een vrouw oud, of zij 30 is of 60. Dan komt de tijd. dat zij kwaaltjes gaat voelen en over niets liever praat dan over deze kwaaltjes, in de dwaze ver onderstelling dat anderen ze net zo be langrijk vinden, als zijzelf. De tijd, waarin een vrouw voor ieder, die met haar omgaat eindeloos vervelend, zeur derig en tot een last wordt. Ze kan zich met mooie kleren be- boerenbedrijf niet voorbij ging. In de zeventiger jaren kwam iemand in Wad dinxveen op de gedachte om kaas in een fabriek te gaan maken. De heer v. d. Breggen werkte zijn idee verder uit en in 1871 werd te Waddinxveen geopend de eerste kaasfabriek in Ne derland. In deze fabriek werd ook zgn „derby-kaas" gemaakt. Dit was een produkt dat in de gehele Rijnstreek vrij veel werd geproduceerd en daar na naar Engeland uitgevoerd. De Engelse meenden echter, dat Derby-kaas niet uit Waddinxveen kon komen. Ze wilden echte Derby. Van daar dat het produkt voor de Neder landers weinig voordeel bracht en dan ook langzaam wegkwijnde. Op het mo ment wordt het nergens meer gemaakt (Trouw) DERTIG ARBEIDERS ZONDER WERK Elke morgen deelde de afdelings baas, in een bekende fabriek in de omgeving, het werk uit. Daar werd altijd op gewacht. Gis teren was de baas niet aanwezig. Di- op het eind van de vakantie Kom laten w'ons verheugen de zorgen aan de kant laat vrij het loflied klinken 't is feest in Nederland! Het is met de vakantie weer voor een jaar gedaan: de kindren zijn vanmorgen fijn weer naar school gegaan! Wij minnen ze zo vurig ons hart is niet van steen wij willen ze niet missen dat kinderspulniet één! Maar ondanks deze liefde is het toch reuze-fijn als ze na de vakantie weer opgehoepeld zijn. We hebben niet te klagen ze waren heus wel lief f maar 't spul met regen binnen dat geeft veel ongerief! Het huis staat in hun teken ze vragen steeds gehoor ze praten en'ze praten je blaren aan je oor. I 'k Heb zien afmarcheren met trotse vaderblik en ik was met mijn sruiten I ontzaglijk in mijn schik Ja heus, ik wil het weten 'k ben met mijn kroost heel blij 1 maar 't meest verheugt me dit: de l vakantie is voorbij! JEAN BARD. (Bollenstreek) Losse flodders Zo, de Sniperdagen zijn weer om. Ik mag overigens niet mopperen, want het was een vakantie met een verleng stuk. Tijd had ik nog wel, maar geen geld. En toen kwam Klaas, U weet wel, de man met de Sint-allures. Zo doende konden we er nog een paar dagen bij nemen. Gemist hebt U toch niets, want mijn loco was op zijn post. Leuk is dat ik niet eens weet wie mijn loco is en ik betwijfel het ook of loco weet wie Sniper is. Evengoed loco, hartelijk dank, dat U mijn losse rubriek hebt laten flodderen, maar denk er wel om dat we de f 75,van die drie loco stukjes samen delen. Als U het alle maal zelf houdt, pikt de belasting er toch zoveel van, dat U het net zo goed met me kunt delen. Verder nog mijn complimenten voor dat pracht idee van de Hoboca-bonnen. Loopt het al of zijn er nog geen vrij willigers komen opdagen? Toch viel Waddinxveen me weer mee toen ik terugkwam van vakantie. Het is zo'n schoon en helder plaatsje na al die regen. En dat die ene mu- ziekruine met die verrotte notenbal ken verdwenen is, dat scheelt ook stuk ken. Het wachten is nu op een nieuwe tent. Als mijn oude dienstkameraad hier was, had hij het zo voor elkaar. Die schreef indertijd aan de kapitein: De tamboer-hoornblazer verzoekt zijn compagnie-commandant dringend om een nieuwe broek, omdat hij in de oude geen muziek meer kan maken! Het hele bureau lag over de tafels van het lachen, maar - hij kreeg zijn pan talon. En wij krijgen ook heus wel eens een nieuwe muziektent, daar ben ik zeker van. Mijn enige zorg is echter: Als ze daar dan ook maar geen par keerverbod bij gaan instellen. Sniper P.S. Naar wij vernemen heeft de Zieken fondsbode van den Bosch zich bereid verklaart om de inzameling van de reisbonnen op zich te nemen. Red. recteur en bedrijfsleider begrepen er niets van. Geen vakantie, geen snip perdag en geen bericht van ziekte! Een loopjongen, die poolshoogte moest gaan nemen, ontdekte de reden, de oude wekker die allang afgedankt had moeten zijn was (zonder opgaaf van reden) niet afgelopen. Nog dezelfde dag kocht de afdelings baas een nieuwe wekker bij: Horlogerie Vermey, Kerkweg 207. (adv.) AAN VERWONDINGEN OVERLEDEN De heer K. Versluis, die een week geleden ernstig gewond werd bij een motorongeluk, is Zondag aan de ge volgen hiervan overleden. Er kunnen nog een aantal meisjes deelnemen aan een cursus, aanvangende sep tember/oktober, voor de opleiding voor KRAAMVERZORGSTER Werkterrein Gouda met omstreken en Krimpenerwaard. AANTREKKELIJK DANKBAAR WERK voor vrouwen met roeping en idealisme. Leeftijd vanaf 19 jaar Goede arbeidsvoorwaarden. AANVANG-SALARIS LEERLINGEN f 70.- PER MAAND. Inlichtingen bij het Groene Kruis Kraamcentrum „GOUWE-LEK-IJSSEL" Regentesseplantsoen 26, Gouda, Telefoon 01820-5151.

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 1