Weekblad voor Waddinxveen Sport in 't lead. GEZELLIGE FEESTAVOND Vroeé of laat No. 584 31 augustus 1956 12e jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, telet. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kw irtaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. V. A.V WADDINXVEEN Waddinxveen speelt thuis een wed strijd tegen Moordrecht 2 dit is de laatste oefenwedstrijd daar de volgen We zullen hopen dat het nu eens goed weer mag zijn. Ook het diploma zwemmen van de K.N.Z.B. heeft zijn terugslag in het koude weer gehad. Slechts enkele lief hebbers 'hadden zich gemeld. Voor de zwemproef zijn geslaagd: de week de competitie begint. Als men Betsy van Erk en Betsy Rietveld voor 1L t rtimn Alld Q allen zijn best doet zit er wel winst in Het tweede en derde gaan naar Moercapelle dit zijn ook oefenwedstrij den en alle spelers worden dan ook verwacht en geen afschrijvingen. A.s. zaterdag begint de bazar wel ke om half drie geopend wordt door de Burgemeester. Wij verwachten dat. alle leden met hun aanhang deze a- vonden en middagen zullen bezoeken. Zij die hun prijsje nog niet hebben in geleverd kunnen dit nog doen op de bekende adressen. Denkt allen om de ledenvergadering deze is zeer belangrijk voor alle leden. BE-FAIR Zatermiddag 4.30 uur speelt het eerste elftal bij R.V.C. (Verheul) de openingswedstrijd en het tweede elftal speelt thuis tegen Verheul 2 om 2.30 uur. Maandagavond wordt de trekking gehouden van de verloting in het Ver enigingsgebouw aan de Stationsstraat. De toegang is voor ieder die Be-Fair een warm hart toedraagt. Tnrjeling Zaterdagmiddagcompetitie: le klasse: Be Fair, Waddinxveen Z, Zwervers Z Spirit 2 Woerden Z Bos koop Z ZW Sportlust 2 en Jodan Boys 1. 2e klasse: Be Fair 2 Bodegraven Z 2 WD SBoskoop Z 2 Sportlust 3 Zwer vers Z2 Jodan Boys 4 Spirit 3 en Moer capelle Z. 3e klasse: ZW 2 WDS2 Be Fair 3 Be Fair 4 Spirit 4 ZW 3 RCV 2 Wad dinxveen Z 2 en Rijnstreek. W.S.E. Dames, denkt er om, dat heden Vrij dagavond 7 uur de training plaats heeft op het Be Fair terrein. Alle opkomst dringend gewenst. Het le voetbalelftal speelt om 2.30 uur tegen ONA comhinatie op het ONA terrein. R. C. VERHEUL Het ligt in de bedoeling dat het nieuwe voetbalterrein van de R-C. Verheul aan de Sniepweg op 1 sep tember a.s. geopend zal worden met een vriendschappelijke wedstrijd tegen Be Fair. Anavang 4.30 uur nam. Met het oog op de gezondheidstoe stand van de heer J. Verheul zal aan deze opening geen officieel karakter gegeven worden. W.Z.C. DE GOUWE De wedstrijd van Gouwel heren te gen de zeer sterke eerste klasser Rot terdam is een mooie 3-1 overwinning voor de Gouwe geworden. Het spel was zeer vlot en er werd veel gezwommen. Het adsp. tournooi is door A.Z.C. ge wonnen. De Gouwe adsp. kregen een tweede prijs en Boskoop een derde. De duel-meet tussen de Gouwe en Pinguïns uit Woerden om de Globe prijs kon wegens het koude water geen doorgang vinden. Zaterdagavond om 7.30 uur heeft het sluitings polo-tournooi plaats. De deelnemende verenigingen zijn: De Meent, W.Z.C. uit Woerden kam pioen 3e klasse, Polars Bears uit Ede en de Gouwe. voor diploma 1 Dirna Koster oud 9 jaar voor diploma 3 R. Luyten en H. v. d. Bosch voor diploma 4 Arie Troost P.V. DE SPERWER Wedvlucht vanaf Pont St. Maxense 336 km los 10 uur. Aankomst le duif 13.27.00 Aankomst 53e duif 13.55.36. Ringelesein Sr. 1, 41; H. J. v. d. Berg 2 6 10 14 30 31; W. Berkestein 3 33 45 P. Vink 4 44; G. Lamoréé 5 8 47; W. v. d. Water 7 11 13 25 27 28 29 34; H. Rupke 9 24; Ringelestein Jr. 12; J. De- genkamp 15 16; H. v. Dijk 17 18 52; iNic v. d. Zijden 19 38 39 48 50; Jac. Iv. d Zijden 20; L. de Bruin 21; A. (Verhoef 22; P. Metselaar 23 43; W. v. Muiden 26; A. P. de Graaf 32 35 37 40 Jac de Beer 46 51. P.V. DE SPERWER Wedvlucht vanaf Roosendaal 58 km los 8,20 uur Aankomst le duif 8.47.37 Aankomst 91e duif 9.05.05. Snelheid 127 km p. u. A. P. v d. Graaf 1 2 37 47; H. v. Dijk 3 40; Nic v d. Zijden 4 58 69 70 72 73; Fr. Rip 5 7 16 22 31 54; H. v. Muiden 6 17 24 44; P. Bonefaas 8 71 76; H. J. v d Berg 9 10 28 29 60 78 82; Jak. dé Beer 11 61; H. v. d. Willik 12 30; W. Ringelestein Jr. 13 36 65 68 80; W. Berkestein 14 57 67 91; J. de Kooter 18 23 25 27; J. v. d. Zijden 19 35; N. v. Vliet 20 41 42 86; A. Verhoef 21 39; W v d. Jagt 26 34 43 50 51; W. v. d. Water 15 32 33 38 49 59 63 64 66; A. Lam 45 62 79 88; J. Degenkamp 46 84 85 87; A. H. Fase 53 89; P. Vink 55 56 83 90; Ringelestein Sr. 52 77; P. Metselaar 48; L. de Bruin 74; L. Hoo- gerdijk 75; N. RUpke 81. P.V. DE ZWALUW Wedvlucht vanaf St. Guentin, 263 km Los 11.30. Aankomst le duif 14.08.06 Aankomst 33e duif 14.21.59. H. Russcher 1 4 7 25; P. C. 't Hart 9 30 33; C. Smit 3 8 12 15 21 32; Abr. de Bruin 5 11 13 26 27; L. W. Ver sluis 6 14 24; A Poot 9 28; C. de Lang 10; Tamerus 16 17 19 20; T. Boeve 18 29 31 S. Versloot 22 23. P.V. DE ZWALUW Wedvlucht vanaf Noyon Fr 298 km los 10 uur Aankomst le duif 13.31.21 Aankomst 32e duif 13,50.53. Snelh. 86 km p. uur H. Russcher 1 3 13; C. de Lang 2 4 32; C. Smit 5 14 17 18 26 30; P. C. 't Hart 6 11 12 27; L. W. Versluis 7 20 23; A. de Bruin 8 15 21 25 28 31 P. Loendersloot 9 19 22; W. Tamerus 10; A. Poot 24 29. Wedvlucht Breda 50 km Los 13,15 Aankomst le duif 14.07.18 Aankomst 20e duif 14.18 59. T. Boere 1 7; W. Tamerus 2 3 8 12; Ploendersloot 4 14 17; C. Smit 5 10; A. de Bruin 6 13 18; A. Poot 9 19; H. Russcher 11 20; S. Versloot 15; C. de Lang 16. PRIJZEN BEHAALD Bij de provinciale kampioenschap pen van de Bond Zuid Holland en Noord-Brabant behaalde de L.R. ,De Gouwe Ruiters" de volgende prijzen: W. Schipper met Quibus in kl. B een 3e prijs met ereprijs een standpenning. P. N. Koetsier behaalde met Sjors om het kampioenschap kl. 2 een le prijs en kampioen- en een ereprijs stand penning. van de Chr. Sportvereniging „BE FAIR op MAANDAG 3 SEPTEMBER a.s. nam. 8 uur in het Verenigingsgebouw Stationsstraat 1e TREKKING VAN DE GEHOUDEN VERLOTING 2e CONFERENCES VAN DE WELBEKENDE HEER WESTGEEST. 3e ENKELE INTERESSANTE SPORTFILMS Toegang gratis, voor leden, donateurs en belangstellenden. eenmaal niet bij vlees Verhit een J pond vet of boter in dè koekepan en bak de balletjes aan weerskanten goed bruin Het vet moet echter blauwheet zijn als u de balletjes er in doet, de meeste huisvrouwen zijn te bang om het vet op de juiste temparatuur te laten komen en toch is dat juist de oorzaak van uw bruine jus Als de bal letjes bruin gebakken zijn doen we ze over in de braadpan en blussen het kokende vet af met een liter water en laten deze jus nog even doorkoken in de koekepan, terwijl we met een vork het bruin van de bodem losma ken Doe de jus dan bij de balletjes en laat het geheel nog 10 minuten sud deren Nog een goede raad: het afblus- sen van uw vet kimt u het beste bui ten doen daar u dan geen last hebt van vetspetters in uw keuken Lekkerbek OVER VISSERS EN VISVERKOPERS IN DE GOUWE STREEK Reeds in het gilde der viskopers te Gouda genoemd in het ordereglement van de processie van 28 juli 1404, had in de 15e eeuw een regeling met be trekking tot de poorters, als beëdigd visser koper geregistreerd, die de vis stallen langs de waterkant van de La ge Gouwe betrokken vanaf de Hoorn brug, ook wel Stenenbrug later Sle- persbrug genoemd tot de vismarkt en de vreemdeling die zijn vis in Gouda ten verkoop aanbood aan de Hoge Gouwe waarbij de Visbrug geheel vrij moest blijven. Ook in later tijden hadden de ge meente visch vercoopers zich aan de reglementen te houden. In het regle ment van 14 mei 1678 met betrekking tot de regeling bij de Gemeente visch vercoopers was onder meer opgeno men dat voor het toecoomende de maet van de riviervisch in gebruyke staeke- lijk sal werden onderhouden op fene van twee ducatons In het begin van de 19e eeuw was Zeevis voor de vele behoeftigen een te grote luxe slechts scol en schelvis lagen binnen 'het bereik van hun bui del .In het boek van de op 23 februari 1802 in Gouda als stadsdocter benoem de Dr W. F. Buchner getiteld: De Ge neeskundige Fotografie en Statistiek van Gouda wordt er melding van ge maakt, dat de drooglegging van de Zuidpias voor menig visser uit de Goudse streek een teleurstelling werd, omdat baars en paling schaars werden Juist voor de arme bevolking gaf de gevangen vis een belangrijke maaltijd: voor velen de beste, die hun ooit ten deel viel. Oph et gebied van de volksgezond heid had de droogmaking goede resul taten vroeger zouden in Gouda meer malen moeraskoortsen gewoed hebben, maar na de droogmaking van Hazersr woude en noord- Waddinxveen (1769 1772) en het droogmalen van dë pol ders van Bleiswijk (1780-1782) is daar in, zij het ten koste van de visvangst, aanmerkelijke verbetering gekomen. E.vK. Brengt de zodanigen terecht Hebt u al eens in een grote, voor u vreemde stad gezocht naar een adres, dat men u had opgegeven? Dan herin nert u zich misschien nog wel, hoe u door mensen, die u de weg zouden wij zen, straat in straatuit bent gestuurd zonder aan het opgegeven adres te ko men. Deze wegwijzers wisten het niet of waren niet in staat het u duidelijk De juiste manier Hebben we de eerste keer een on derdeel van de koe bij de kop gehad en de tweede keer iets van het var ken, vandaag mixen we deze beide door elkaar en maken er gehakt van. Al is dan eigenlijk de benaming on juist, want het vlees wordt niet meer gehakt maar gemalen, het product op- zichzelf is niet minder smakelijk. Er bestaan echter vele manieren om een balletje gehakt goed klaar te ma ken. Laten we vandaag beginnen met een heel gewoon huis- tuin- en keuken recept dat echter een heerlijke bal ge hakt waarborgt en bovendien een lek kere bruine jus geeft. En juist die uit te leggen. Eindelijk ontmoette u dan iemand, die de weg wel wist en u als 't ware bij de hand nam en u bracht waar u moest zijn. Velen zoeken in het grote leven naar de goede weg. Het aantal van hen is groter dan u denkt en helaas zijn er ook veel wegwijzers, die zelf de weg niet weten en anderen vaak op een ver keerd spoor brengen. Brengt de zoda nige terecht, zegt de apostel Paulus in een van zijn brieven. Dit apostolische vermaan wordt ook in praktijk gebracht door de organisa ties ,die reeds jaren geleden! de reclas sering ter hand namen. En als nu, e- venals vorige jaren, de Nationale Re- claseringsdag voor de deur staat en een beroep wordt gedaan op het Ne derlandse volk, dan verwachten deze organisaties ook van u, dat u dit werk mogelijk wilt maken. De reclassering, u kent dat woord en die zaak wel, doet het werk van terechtbrengen. Zij doet als die goede mens, die u bij de hand nam en zij bifengt velen terecht. Zij voorkomt, dat velen verdwalen en zij helpt degenen, die toch ver dwaald zijn, op het goede pad. Zo heb ben de reclaseringsinstellingen duizen den geholpen en terechtgebracht. He laas moesten zij ook wel bittere erva ring opdoen, dat de terechtgebrachten opnieuw eigen wegen kozen en ver dwaalden. Desondanks is de reclase- ring kloekmoedig met haar arbeid voortgegaan. Ongetwijfeld hebben de vrouwen en de mannen van de reclasering moedelo ze ogenblikken gekend, waarin zij wil den afzien van het redden van mensep Toch zijn zij weer aan het werk ge gaan. En zo werkt de reclasering nu rustig jaar in jaar uit voort. Zij redt mensenzielen. Want het gaat eigenlijk om de zielen der mensen. Natuurlijk ook omt de degenen, die zij terech brengen, weer tot goede burgers van de maatschappij te maken, waaraan de maiaiflschappij wat heeft. Zij worden dan weer mannen en vaders, die voor him gezin zorgen. Moeders, die de ere naam verloren hadden, verwerven die naam opnieuw. En het gezin, dat uit elkaar geslagen werd, wordt weer ge zin. Daar waren de jongemannen, die menigmaal niet naar goede raad wil den luisteren en hun jeugd verkwansel den. Helaas, ook menig jong meisje, door alerlei slechte mensen verleid, ging de verkeerde weg op. Gode zij dank werden deze jongemannen en meisjes weer terecht gebracht door de reclasering. Maar groter nog was de taak, als deze verdwaalden niet alleen naar hun lichaam, maar ook naar hun ziel van het eeuwige verderf mochten worden gered. Het gaat dus bij de re clasering om de ziel van hen, die ver dwaalden. Als straks de reclasering een beroep op u doet om op die Nationale Recla- seringsdag mee te helpen gelden in te zamelen, dan wordt u gevraagd mee te helpen aan het redden van een mens naar lichaam en ziel. En als dan straks iemand bij u komt om een gave, het zij aan uw deur of op straat, aan het station, in bus of tram, weet dan dat die gave is voor hen, die terechtge bracht moeten worden. Doe het met ootmoet, dat God u be hoed heeft voor dwalen en verdwalen, want het zijn sterke benen, die de weelde kunnen dragen. Uw kracht om staande te blijven hebt u niet van u- zelf. Doe het met barmhartigheid, want u doet het in opdracht van Hem, die de barmhartige Hogepriester is. Doe het in de gestalte van de barmhar tige Samaritaan. Dan doet ge het ro yaal, zoals die Samaritaan royaal was. J. Schipper FEUILLETON door Gré de Boer bruine jus is veelal het struikelblok voor menige huisvrouw. Probeer het eens op deze manier en u zult bemer ken dat het maar een heel klein kunst jes is. We nemen een pond gemengd gehakt en spreiden dit uit op een schaal. Week een witte boterham van IJ cm dik en waar de ergste korsten van ver wijderd zijn, in drie eetlepels rauwe melk en maak hier een papje van. Ver deel dit mensel over het gehakt, wat zout en kruiden en 10 druppels mag gi toevoegen en alles goed door elkaar mengen Gebruik echter nooit geen be schuit in uw gehakt want daar wordt het droog en stug van, bovendien be vat beschuit suiker en dat hoort nu ...want zodra je alles weet, zul je me verachten. En je verachting ben ik meer waard dan je liefde. Zoals ik je verteld heb, dook ik in de oorlogstijd onder in Avehorn en bleef daar tot de bevrijding, in die allerlei werkjes voor de illegaliteit verrichtende. Na de bevrijding kwam ik bij de B.S., maar dat begon me al gauw te vervelen, vooral om dat er jongens bij waren, die ik niet kende en het oude kringetje ver trouwden uit elkaar gevallen was. Toen ben ik naar Amsterdam ge gaan om te proberen werk te krij gen. Maar dat viel niet mee, ondanks het feit, dat ik een diploma H.B.S. had. Ik kwam in contact met een paar Canadezen en ik heb een half jaartje als chauffeur bij hen ge(- werkt. Zodoende leerde ik goed au torijden. Toen zij langzamerhand weer terugkeerden naar hun land was deze baan al gauw afgelopen en ik kon er opnieuw niet in slagen werk te krijgen. Daar ik inmiddels meerderjarig was geworden moest ik op eigen benen staan. En van dat ogenblik af is het verkeerd met me gegaan. Ik kwam in aanraking met een paar zwarthandelaars en daar ik ook nog een paar centen op zak had ging ik met hen meedoen, al spoe dig verdiende ik goed geld eerst met hert! smokkelen van allerhande le vensmiddelen later met het kopen en verkopen van bonnen. En in die dagen maakte ik grote verteringen. Dat is waarschijnlijk mijn ongeluk geworden. De bonnenhandel in het klein was al lang niets meer voor me en al gauw maakte ik deel uit van een groepje zwarthandelaars die - grote coupures verkocht. Waar die vandaan kwamen interes seerde ons niet als wij maar geld ver dienden. Op een keer was er een gro te partij boter- en textielcoupures, die we zouden verkopen. Achteraf bleken deze coupures vals te zijn en toen we de transactie voor elkaar hadden, deed de politie die waarschijnlijk gewaar schuwd was, onverwacht een inval en we werden allen gearresteerd en op gesloten in het Huis van Bewaring. Het werd een rechtszaak en onze na men kwamen in de krant. De an deren kregen allemaal een half jaar, maar omdat ik nogal wat illegaal werk gedaan had werd dit als een verzach tende omstandigheid aangenomen en kreeg ik drie maanden. Drie maanden heb ik gezeten in de gevangenis aan de Amstelveenseweg en toen ik vrij kwam, wilde mijn fa milie, met name mijn broer en zuster niets meer van me weten. Ze hadden toch al genoeg schade, om van schan de nog maar te zwijgen, ondervonden doordat de hele zaak met naam en toenaam in geuren en kleuren in die vermaledijde kranten heeft gestaan. De man van mijn zuster heeft evenals mijn broer, in Alkmaar een zaak en ze verloren door hun broer de zwart handelaar, verscheidene klanten. Na mijn invrijheidsstelling - dat was in 1948 - heb ik alle mogelijke pogingen in het werk gesteld om be hoorlijke arbeid te vinden, maar ik kon daarin niet slagen en zodoende ben ik ten leste gaan zwerven. Dan hier dan daar. Maar meestal in Bra bant, omdat men daar wat meer be grip toont voor het zwerversbestaan dan in de andere provincies van ons land. Er zijn daar tenminste nogal wat kloosters, waar ze niets vragen en al tijd vriendelijk tegen je zijn, als je om een boterham of een warme maal tijd vraagt. En die krijg je dan ook altijd. Verleden jaar, in de zomer vond ik aan de kant van de weg een porte feuille. En tot mijn grote verwonde ring zaten daarin veertig bankbiljet ten van honderd gulden. Ik wil me zelf niet verontschuldigen, want ik heb nu ten volle beseft, welk een zee van narigheid de gevolgen waren van mijn oneerlijkheid, want het be houden van dat geld door mij was in feite diefstal. Maar stel je nu eens in mijn plaats: ik had geen cent op zak zag er ontoonbaar uit, gehuld in ver sleten kleren, ongeschoren en met lan ge haren, al weken zwervende van de ene plaats naar de andere, met geen enkel vooruitzicht meer in mijn leven. Toen vond ik die vierduizend gulden. En zag hierin voor mij een kans om weer opnieuw te beginnen. Om mijn geweten te sussen, verbrandde ik de portefeuille met overige inhoud. Ik kocht weer goede kleren en trachtte met het gevonden geld een bestaan te veroveren. Je weet, dat ik de adver tentie in de krant las van de leegstaan de garage in de Rijnstraat en zodoende met je vader in contact kwam. En zo ben ik bij jullie gekomen. Het geld, dat ik in je vader's zaak stak en dat mij tot deelgenoot maakte, was het door Van Haaften verloren geld. En gedurende al die maanden klaagde mijn geweten me aan, hoewel ik dat steeds hardnekkig onderdrukte. Ik poogde mezelf wijs te maken, dat iemand het geld verloren had, voor wie het niet veel kon betekenen. En misschien zijn verlies al lang was ver geten. Maar dit alles baatte niet. Van tijd tot tijd hoorde ik die stem in mijn binnenste, die zei: Vroeg of laat wreekt het kwaad zichzelf. Mijn moeder heeft me eens een vers je geleerd, dat zo luidde: Wees als kind steeds rein en goed, toon een blij gezicht; doe zelfs in het kleinste werk nauwgezet je plicht. Eerlijk door het leven gaan is een grote deugd; steeds oprecht zijn en getrouw, ook reeds in je jeugd. Wijk nooit van het rechte pad, want heus, vroeg of laat wreekt todh altijd weer zichzelf 't allerkleinste kwaad. En al die' maanden, die verstreken zijn tussen de dag, dat ik het geld vond en gisteravond toen Henk de ge schiedenis van de verloren portefeuil le vertelde is dit liedje wel tientallen keren in mijn gedachten gekomen. Zo zul je ook mijn ontzetting kun nen begrijpen, nadat ik het verhaal ge hoord had. En de wetenschap dat ik, de dief van het geld, aan één tafel zat met de verliezer en zijn vriend, die de broer is van mijn verloofde, was zo verschrikkelijk voor me, dat ik weg moest gaan. Ik kon niet meer blijven Ik zag in Henk's woorden een beves tiging van het lied mijner moeder. En de beschuldiging van Henk: De een of andere schoft zal het geld wel ge vonden hebben, deze beschuldiging sloeg immers op mij, al wist hij dat niet. Daarom verdwijn ik uit jullie leven. Ik ben vanmorgen naar de Bank ge weest en heb daar al mijn geld over laten schrijven op je vaders rekening bedrag te willen overhandigen aan Gerard van Haaften. Het is niet alleen de verloren vierduizend gulden, maar bovendien de rente over een jaar. Ik ben van deze last bevrijd en nu voel ik me beter. Je vader heb ik ook een brief geschreven, waarin ik hem mijn excuses aanbied voor alles. Ik durf niet meer onder jullie ogen te komen. En ik hoop, Truus, dat jij me ook wilt vergeven. Maar een ding wil ik je nog zeggen: Ik heb je met hart en ziel lief en zal altijd met dankbaarheid denken aan de gelukkige dagen, die ik in jou nabijheid heb mogen doorbrengen. En als alles een beetje bezonken is, denk

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 5