Weekblad voor Waddinxveen Tiïlc&dtc de Vrouw De Spiegel van de week Raadsvergadering van dinsdag 18 september 1956 Landaanwinning, NIEUWS uil o*tze> wo>Oh,plaat$ No. 587 21 September 1956 12e jaargang Adres redactie en administratie: Orantelaan 30, Waddinxveen, telet. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kurirUal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. Prinsjesdag, troonrede, miljoenen nota en zelfs kabinetscrisis werden de afgelopen week in de schaduw van het nieuws gesteld door de voor ve len zo verrassende publikaties, welke de parlementaire Enquêtecommissie in haar achtste rapport - handelend over het regeringsbeleid in de periode 1940-1945 deed. Het is inderdaad verbijsterend, ook als men er al een en ander van wist, te moeten lezen, hoe Engeland ons de voet dwars zette, toen het herstel van onze souvereiniteit over Ned. In- dië aan de orde was.hoe wij gener lei invloed hadden op de beslissingen van de hogere geallieerde legerleiding en dat er van die kant alleen maar gebrek aan belangstelling en aan me dewerking was. Hoewel de commissie, terecht, hulde brengt aan de Neder landers, die zelfs hun leven gaven in het belang van het Koninkrijk, krijgt dit dankwoord een heel sombere klank, als men in dit verslag leest, hoe door vaak hoge autoriteiten die zelfde Nederlandse zaak werd gediend Zo had de regerng van 1940 geen en kele maatregel getroffen, voor het ge val het uitwijken van Nederlandse troepen naar Engeland nodig mocht zijn. Dat die regering radeloos was en het leger reddeloos, blijkt zo zonne klaar uit het verslag, dat men er nu nog voor naar zijn hoofd grijpt en zich alleen maar ergert. Geen wonder, dat het handje vol uitgeweken Ne derlandse militairen, ongeveer 1200 man - niet met open armen in Enge land werd ontvangen. Hoewel uiter aard het verslag der parlementaire enquette commissie, vooral grote his torische waarde heeft en er ook heel wat in dit lijvige boekdeel staat, dat ons al bekend was, mogen wij er toch dankbaar voor zijn, dat de commissie - zonder aanzien des persoons - haar in vele opzichten vernietigend oordeel het licht kon laten zien. Laten wij die zwarte bladzijden in onze geschiede nis maar heel gauw omslaan. Komen we tot het heden, dat hoort u misschien ook al met enige verwon dering, dat het hof van Appél te Luik waarschijnlijk zal adviseren, dat me vrouw G. Langendijk-van Moorst niet zal worden uitgeleverd. De conclusie van het Hof wordt weliswaar als een geheim advies aan de Belgische mi nister van justitie gegeven, doch de openbare behandeling van deze uit- leveringsgelschiedenis, diet zoals men weet verband houdt met het verber gen van het Joodse meisje Anneke Beekman, leidt tot de conclusie dat dit advies zal luiden niet uitwijzen. Of de Belgische minister zich aan dat ad vies zal houden is een tweede. Hij zou ervan kunnen afwijken, hetgeen ech ter weer niet waarschijnlijk is. Na deze sombere berichten is het ons een vreugde, er melding van te maken, dat de Utrechtse componist Ton de Leeuw zijn radiofonisch ora torium „Job" met de Prix 'd Italia zag bekroond. Deze prijs wordt elk jaar door de Europese Radio-unie toegekend. Verheugend nieuws is ook, dat H. M. de Koningin, nadat zij er met vele genodigden en gewone belangstellen den getuige van was geweest, dat de dijk om de Flevopolder werd gesloten een der drie gemalen die van de vroe gere zeevlakte een polder zullen ma ken in gebruik heeft gesteld. Ruim 54.000 hectare zal droogvalleno- ver een maand of acht. Over de eerste helft van de Najaars beurs te Utrecht mogen wij tevreden i zijn. Als algemene tendenz tijdens de eerste helft van deze beurs kan wor den vastgesteld, dat de handel in vrij wel alle gelederen een levendige koop lust toonde. De vraag naar kwaliteits goederen, die reeds bij de laatste Jaarbeursmanifestaties is waargeno men, is ook op de beurs duidelijk merkbaar. Dit openbaart zich, om een voorbeeld te noemen, niet alleen in glas, aardewerk en porselein maar ook in radio- en televisietoestellen en koelkasten. Vele exposanten in de sektor ge bruiksgoederen verklaren zich ge noodzaakt de bestellingen enigzïns te remmen, daar de grootte van de reeds ontvangen orders hun produc tiemogelijkheden in de komende maan den dreigt te overschrijden. Behalve door een geanimeerd bin nenlands bezoek wordt de Najaars- beurs te Utrecht gekenmerkt door een toenemend bezoek uit het buitenland. Tot nu toe zijn zakenlieden uit 59 landen geregistreerd. EERST DENKEN Een mens heeft er vaak spijt van, dat hij heeft gesproken zelden dat hij zijn mond heeft gehouden. Sacchetti. Enige tijd geleden zat ik met een nichtje en een neefje in de trein, met Marianne die acht en Jaapje die vijf is. Het was een wagon met aan beide kanten vier zitplaatsen tegenover el kaar en een looppad in het midden. De kinderen wilden graag aan het raam zitten, dus zat kleine Jaap te genover en Marianne naast me. Aan de andere kant van het loop pad ,op dezelfde hoogte waar ik zat, hadden twee dames plaatsgenomen. Ik zag ze niet, maar dat begreep ik uit de opmerkingen van Jaapje. Tante, moet je eens zien, wat een gekke vrouw daar zit, niet die aan deze kant, maar die bij het raam. Ik negeerde deze opmerking volko men en keek hardnekkig naar buiten. Tante moet je eens zien, daar bij dat raam, vind jij dat nu ook geen gekke vrouw en wat een gekke hoed Ik kreeg het er benauwd van en probeerde hem af te leiden. Even luk te dit, doch de bewuste dame had blijkbaar zo'n fascinerende indruk op de kleine gemaakt, dat-ie al heel gauw weer begon en nu tegen zijn zusje zei: Marian, moet je eens hier komen kijken wat een raar mens he? Het reageren van Marianne was een volkomen verrassing voor me Jaapje zei ze, terwijl ze mét haar vinger tegen het voorhoofd tikte, eerst denken, en dan praten. En toch vind ik het een rare vrouw vond Jaapje nodig om nog even te i Eerst denken en dan praten. Werd dat maar eens meer gedaan.. Wie zegt nooit eens in een boze bui dingen, waar men later spijt van heeft. Wanneer we dan merken, dat we/ de ander heel erg hebben gegriefd ofl verdriet: hebben gedaan, zeggen wef verontschuldigend. Nou ja je grijpt toch wel, dat ik dat niet zta meende? En we nemen dan als van-V - zelfsprekend aan dat die ander dat be, SriJPt en dat daarmee alles weer net reine is. Ook al omdat wij d lelijke dingen inderdaad niet meer den. Maar ondertussen. We wisten heel goed, dat wij melt die woorden de ander zouden kwetse/n en toch hebben we ze gezegd Onder alle omstandigheden zufleCn wij op de keuze van onze woorden dienen te letten. Er zijn ook mensen, die zich als klei ne kinderen gedragen en die maar alles zeggen wat hen voor de mond komt. Zij hebben al heel wat onheil gesticht en wonden geslagen Ze be roepen zich dan op het feit', dat zij er nu eenmaal van houden om te zeg gen waar het op staat. Dan weten de mensen meteen wat ze aan me heb ben heet het dan en ik sprak toch de waarheid? Het is toch zo en ze mo gen best weten hoe ik over ze denk. Natuurlijk mogen wij en het is zelfs plicht een ander op zijn tekortko mingen te wijzen maar.woorden zijn muziek en al mochten wij ons dan geroepen gevoelen een ander op zijn fouten te wijzen, laten we dat dan voorzichtig en met tact doen. Laten wij er aan denken, dat wij zelf ook mensen zijn met fouten en hebbelijk heden. He£ ondoordacht zeggen, heeft al heel wat leed veroorzaakt. Wanneer wij eerst zouden denken en dan spreken, zou er heel wat on gezegd blijven, Cora Oostland Losse flodders Ons dorp wordt steeds moderner en veiliger. De spoorwegovergang ziet er sprookjesachtig uit bij avond. Nu nog een paar seinlichten er bij, dan is het helemaal voor elkaar. Dat draaiende stopbord is me al lang zeer onsym pathiek. Het beroerde ding draaide nl. juist een keer toen ik er vlak bij was. Ik heb horen vertellen, dat iemand er eens een stevige oplawaai van heeft gekregen. Op diverse punten zijn oversteek plaatsen voor voetgangers gekomen. Het lijkt ons wenselijk dat deze over steekplaatsen op het oude dorp ook op him plaats zouden zijn. We bedoe len de gevaarlijke driesprong bij ga rage van Nielen. Of de autoriteiten moeten van het standpunt uitgaan, dat het hier niet nodig is, omdat er een dokter en een slager vlak bij wo nen Best nieuws komt er van de zie kenfondsbode Van den Bosch. Het loopt goed met de Hoboca-bonnen- actie. Al ettelijke honderden kilome ters zijn hem overhandigd. Bravo We willen nu geen Bodegraven-allu res gaan aannemen, maar dit moet geen één-mans-job blijven. Wie volgt dit goede voorbeeld? Als de heren winkeliers eens een goeie bui hebben mogen ze hun bonnen ook wel een keer afstaan. U hoeft niet alles te geven, maar met zo af en toe een bon van 100 of 250 kilometer schiet het zo lekker op, wil ik maar zeggen. Uit het raadsverslag vernemen we dat muzikaliteit niet persé een van- vader-op-zoon-kwestie hoeft te zijn. Ook is heit heel goed mogelijk dat iemand absoluut onmuzikaal is en toch veel noten op zijn zang heeft. Tja, als we nu Spike Jones hadden uitgenodigd. WSE zit nog in de problemen. Ge deeltelijk dank zfj de natte zomer. Zouden we nu bij dat verdronken a.s. voetbalterrein maar geen bord zet ten: Alles sal droog kom Zulks bij wijze van preventieve morele injec tie voor sportieve pechvogels. Welja, de N.O.-polder hebben we immers ook droog gekregen! En als dan ein delijk, eindelijk het nieuwe veld in gebruik genomen kan worden, dan hopen de aanwezigen voor de veran dering natuurlijk eens niet op een droogje te zitten. Rare wereld! Sniper Honderd woningen in uitzicht We krijgen een Symfo nieconcert W.S.E. zoekt terrein Salaris verhoging Toen de raad Dinsdagavond onder voorzitterschap van burgemeester A. Warnaar Jz. vergaderde, was er slechts een simpele agenda. Niettemin kwamen in deze vergadering de ton gen los, nl. bij de rondvraag, toen de kwestie over het sportveld van WSE werd aangesneden. Bij de behandeling van de ingeko men stukken kon de voorzitter tot zijn vreugde mededeling doen dat van de provinciale directie voor de Wederopbouw bericht was binnenge komen, dat toestemming is verleend tot de gunning van de bouw van 50 woningwetwoningen, 6 winkels en 12 autoboxen, te bouwen voor rekening van de woningbouwvereniging Wad dinxveen. Tezamen met het in aan bouw zijnde complex van 31 wonin gen van de chr. woningbouwvereni ging „Ons Begin" zijn thans met nog particuliere! woningen meer dan 100 woningen in Waddinxveen onderhan den, een feit, dat de voorzitter met dankbaarheid vaststelde. De raad besloot aan dé heren Boon stoppel te verkopen 1460 m2 bouw grond aan de Jan Dorrekenskade - Oost voor 12 per m2, voor de bouw van twee bungalows tussen de thans in aanbouw zijnde woningen van Mul der en de Herv. school. Ook dit jaar was er een verzoek binnengekomen om subsidie voor de milltaire tehuizen van Humanistisch Thuisfront. Na de uitvoerige discus sie van vorig jaar werd hierover thans niet het woord gevoerd. Met de aan tekening dat de heren Van Egdom, Pille en Schouten geacht werden te hebben tegenstemd, wees de raad op voorstel van B en W dit verzoek af. Tegen het voorstel- tot het geven van een garantie voor één concert door het West-Nederlands Symfonie orkest verzette zich de heer Kooij man. Hij zag een deur opgaan, die niet meer dicht zal gaan. Hij uitte de veronderstelling dat de plaatselijke verenigingen wel willen medewerken aan deze garantieverlening, daar zij straks ook kunnen aankloppen. Hfj meende dat de overheidsgelden hier voor niet beschikbaar gesteld dienen te worden en dat degenen die er „liefhebberij" in hebben wel naar de stad kunnen gaan. De voorzitter zei- de er zich over te verbazen, dat de zoon van de heer Kooijman als be stuurslid van een plaatselijke zangver eniging juist zo enthousiast voorstan der is gebleken. Wat betreft die open deur merkte de voorzitter op, dat de raa4 dit altjjd nog zelf in handen heeft. Hier wordt voor één concert garantie gevraagd. Als belangstelling blijkt te bestaan, kan overwogen wor den meer van dergelijke concerten te organiseren en op deze wijze kan een bijdrage geleverd worden voor de culturele ontwikkeling ter plaatse. Dit wordt juist door het plaatselijke ver enigingsleven toegejuicht. Mevr. van der Torren juichtte het voorstel van harte toe. Met de aantekening dat de heer Kooijman geacht werd te heb ben tegengestemd, kon de raad zich met het voorstel verenigen. Waddinx veen krijgt dus de gelegenheid een goed concert te beluisteren. Uit de gemeenterekening bleek dat 1955 gunstig was geweest. De inkom sten van de gewone dienst van de ge- meenterekening waren 2.14L66 en de uitgaven 2.106.854. Met inbegrip van nog te ontvangen en nog te be talen posten vertoont deze rekening een batig 'slot van ca. 60.000. De gemeentebedrijven hebben winst op geleverd. Bij het gasbedrijf was dit 1.731, bij het elektriciteitsbedrijf 20.182 en bij het waterleidingbedrijf 8.040. Een wijziging van het uitbreidings plan in verband met de plannen van de NV Citosa tot overbrenging van het bedrijf naar de Hoogeveenseweg werd vastgesteld. Alle aftredende leden van de ad viescommissie woonruimtewet werden herbenoemd. De raad besloot over te gaan tot aankoop van schoolbanken en leerlin gensets ten behoeve van de Chr. Ulo school in verband met de sterke toe neming van het aantal leerlingen. Ook het voorstel tot verkoop van grond aan de heer W. Verwaal voor diens fabrfek aan de Zuidkade on dervond instemming Er werd 2528 m2 verkocht voor 15.168 en 550 m2 voor 4.400. De heer Okkerse verweet B en W ernstig hun houding ten aanzien van het voetbalterrein van WSE, welke vereniging door de uitvoering van het uitbreidingsplan in de Oranjewijk in dit voetbalseizoen geen speelveld zal hebben. Volgens spr. had deze ver eniging op wel zeer korte termijn haar terrein moeten ontruimen voor de uit voering van het grondwerk. Toege zegd was dat een ander terrein in de Puttepolder speelklaar zou worden ge maakt. Na demping van een stuk sloot zou dit met graszoden worden belegd. Er is evenwel gras ingezaaid met het gevolg dat heit terrein nu niet be speelbaar is. Ook andere verenigin gen in eigen gemeente en omgeving kunnen niet helpen. Spr. zeide dat het college van B en W niet vroegtijdig de plannen gereedgemaakt had en vroeg hoe B en W op korte termijn een oplossing denken te vinden. De burgemeester wees er op, dat reeds twee jaar geleden was besloten grond aan te kopen van de stichting Ouden van Dagen, juist met het oog op een uitwijkmogelijkheid voor deze vereniging. Geheel buiten de schuld van het gemeentebestuur is deze grond tot op vandaag nog niet over gedragen. Eerst op 28 juni kwam de gemeente in het bezit van de grond van de heer Zwanenburg. Na bespre king met WSE werd besloten dit veld in te richten als voetbalterrein. Ten gevolge van de uitermate natte zo mer zijn de terreinen in deze polder niet te bereiken. Zelfs gewone vracht wagens kunnen hun bestemming niet bereiken. De voorzitter wees er op, dat het te enen male onmogelijk was geweest voor een wals dit terrein te bereiken. Hij acht het wel billijk dat deze vereniging wordt geholpen, zelfs in de vorm van een tegemoetkoming in de kosten. De heer Okkerse was van mening dat de kosten dan volledig moeten worden vergoed. Waarschijnlijk zal de vereniging alleen uitwedstrijden kun nen spelen. Hij ziet nog een moge lijkheid indien het terrein van de chr. voetbalvereniging Be Fair aan de Ka naaldijk kan worden verhuurd en op zondag mag worden bespeeld. De burgemeester wees op het be staande besluit van de raad dat op dit terrein zondags niet gevoetbald mag worden. De heer Pille vroeg of de raad niet bereid zal zijn om in dit geval bij wijze van noodoplossing dispensatie te verlenen van dit verbod. De leden kunnen daarvoor een verzoek indie nen, aldus de voorzitter. De raad ging ruim anderhalf uur in besloten zitting. Na hejropening van de openbare vergadering stelde de voorzitter aan de orde de behandeling van de Salarisherziening. De straat makers zullen een toongroep omhoog gaan, terwijl functies van chef-straat maker en chef-tuinman werden inge voerd. Het minimum van de vakantie werd overeenkomstig de rijksregeling verhoogd tot 15 dagen. Een deel van 't zware werk is dus weer afgestoten; de vaderlandse grond gaat allengs vergroten. Een machtig polderland van duizenden hectaren, wordt aan de zee ontrukt, belovend gouden aren. Wie staat daarbij niet stil; wie zou geen eerbied tonen voor werkers, hopg en laag, voor de Batavenzonen, die, onvervaard en kloek, aan 't grootse plan begonnen en alle tegenspoed manmoedig overwonnen! Wie het gigantische werk in zijn gevolg benadert, ziet op het nieuwe land gemeenschappen vergaderd van Nederlanders, die bereid tot stevig werken, onae afhankelijkheid van 't buitenland beperken. De dijk kwam pas gereed, De pompen lozen 't water; straks valt de polder droog, verstilt het staag geklater. Dijkwerkers, ruw en hard, die dikwijls zich vermanden, belééfden dat moment: drukten elkanders handen. SCHEEPERS Veilig Verkeer Deze gezellige conferentie schijnt zeer beslist op een hoek te moeten plaatsvinden en dan nog wel op de rijweg. Aangenomen, dat er diepzinnige bespiegelingen aan de orde zijn, is dit nog geen reden om juist deze hoek als sociëteit te kiezen. Er naast is no ta bene een rustig trottoir! Maakt U deze fout nooit en geef het rfjverkeer ruim baan! Een zonnig huis Ja, dat is „Het Zonne Huis" voor een paar honderd chronische zieken, dus voor mensen die altijd ziek zijn en nooit meer beter kunnen worden. Ge lukkig worden ze liefdevol verpleegd in de 3 Zonnehuizen, die er in ons land zijn. Maar er zijn nog honderden zieken, die ook zo graag zo'n zonnig plaatsje zou willen hebben. Meer behoeft er eigenlijk niet gezegd te worden. In de week van 20 - 26 sept. zullen verschillende meisjes een be roep op U doen, en U een gift vra gen voor dat veel betekende „Zonne huis". Toe, inwoners van Waddinx veen, laat de opbrengst zo moge zijn, dat ook voor vele andere zieken de zon zal gaan schijnen. Er zal een nader preadvies worden uitgebracht omtrent de uitbreiding van de vakantieregeling, waaromtrent in het georganiseerd overleg is ge sproken. De raad besloot voorts in overeen stemming met het advies van het centraal orgaan voor de behandeling van gemeente-personeelaangelegenhe- den aan al het gemeentepersoneel 6 pCt salarisverhoging toe te kennen. VOOR HET EERST IN WADDINXVEEN Wij vernamen, dat de onlangs op gerichte Raspluimvee- en Konijnen- fokkersvereniging „Nieuw Leven" op zaterdag 22 sept. a.s. haar eerste Jongdierendag organiseeirty hetgeen voor Waddinxveen op sportgebied iets nieuws is. De keuring van de diverse schitte rende rassen pluimvee en konijnen vindt plaats in de garage van Trans portbedrijf van Bergen, in de Juliana- straat om 14.30 uur, terwijl alle be langstellenden gratis kunnen genieten van deze uiterst sportieve strijd om de erepalm. Vermeld dient nog te worden dat onze plaatsgenoot Th. H. Bouman op de op 15 september jd. te Gouda ge organiseerde Jongdierendag met een zwart Orpingtonkriel hennetje als eerste van de daar ingeschreven 100 hoenders uit de bus kwam, terwijl T. v. d. Loo, het predicaat „uitmun tend" behaalde met een nestje van drie blauwe Weners. MIDDENSTANDSVERGADERING Nu het winterseizoen weer in 't zicht komt, zal de middenstandsver eniging in ledenvergadering bijeenko men op donderdag 27 september a.s. Het hoofdpunt van de agenda is wel de bespreking over de te houden win kelweek. BENOEMD Mep. C. van Hoefven, leidstar aan de Ned. Herv. Kleuterschool aan de Kerkweg, werd benoemd tot assisten te van de schoolarts van de School - artsendienst Boskoop. BENOEMING Tot stoker aan de bijzondere lagere school aan de Oranjelaan en tot con cierge van de bijzondere avondvakte- kenschool, die in het zelfde gebouw is ondergebracht, is benoeml de heer C. de Joode, alhier. CHR. VROUWENBOND BIJEEN In het Ned. Herv. wijkgebouw aan de Esdoornlaan hield de afleling Wad dinxveen van de Ned. Christen Vrou wenbond donderdagavond haar eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen. In verband met verhindering van de pre sidente mevr. VerheulVenema stond de vergadering onder leiding van mevr. Klundert—Bent. Na een korte opening gaf deze het woord aan ds J. H. Groenewegen te Den Haag, die sprak over moeilijkheden en moge-

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 1