7 li 'T KLEDINGHUIS De avonturen van een Kabouterkoning Burgerlijke stand VRIJDAG 21 SEPTEMBER a.s. ZATERDAG 22 SEPTEMBER FANCÏ FAIR Ons Pluimveehoekje JL van der Sloot lijkheden in de godsdienstige opvoe ding. Bij de bespreking van dit on derwerp deelde spr. de opgroeiende kinderen in twee groepen nl. in de leeftijd van 5 tot plm. 12 jaar en van plm. 12 to- 18 jaar. In deze beide groe pen geeft de opvoeding van de kin deren voor elke groep haar eigen moeilijkheden. Aan de hand van vele practische voorbeelden gaf spr. aan van welke aard deze moeilijkheden zijn en welke houding hiertegenover aangenomen dient te worden. De mo gelijkheden in de opvoeding worden groot, indien de ouders en opvoeders hun taak als christen hierbij verstaan. In dit verband noemde spr. de geest en de sfeer welke in het gezin heer sen van zeer groot belang. De dames die in grote getale naar deze bijeen komst waren opgekomen volgden dit onderwerp met kennelijke belangstel ling. De vragen welke naar aanleiding van dit onderwerp gesteld werden en de beantwoording daarvan spitsten zich vooral toe op het filmvraagstuk en de activiteit van de Cefa, van wel ke organisatie ds Groenewegen deel uitmaakt. Deze avond vormde een succesvol begin van het nieuwe seizoen van de Christen Vrouwenbond. De afdeling kon in deze bijeenkomst vijf nieuwe leden inschrijven. BRANDWEER MOET WISSELBEKER AFSTAAN Zaterdag jl. zijn er weer wedstrij den gehouden tussen de brandweren uit de kring Gouda en wel te Nieu- werkerk aan den IJssel. Er waren elf ploegen. Onze brandweer, die met enkele „invallers" moest optreden, kon het nu niet verder brengen dan de vijfde plaats. De wisselbeker, die bij de vorige wedstrijd werd gewon nen, moest worden overgedragen aan de ploelg van Reeuwijk, die eerste was geworden. PROPAGANDA-AVOND C.B.C. De afdeling Waddinxveen van de Chr. Bedrijfsgroepencentrale heeft vrijdagavond de wintercampagne in gezet met een propaganda-avond, welke gehouden werd in het Geref. Verenigingsgebouw aan de Stations straat. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer Hekman, die een kort openingswoord sprak. De heer P. van der Laarse werd gehuldigd met zijn 25-jarig lidmaatschap van de bond. Namens het hoofdbestuur bood de. heer van der Zwaag hem het gou den insigne met oorkonde aan. Mevr. van der Laarse werd door het aan bieden van bloemen in deze hulde betrokken. De heer van der Zwaag hield vervolgens nog een propagandis tische toespraak. Hierin wees spr. er op, dat het werk van de Bond niet alleen het werk van de mannen is. Ook voor de vrouwen mag deze ar beid niet onverschillig zijn. Hun ac tiviteit kan niet gemist worden en OP bun wijze kunnen ook zij propa ganda maken. Het verdere deel van de avond werd gevuld met de verto ning van de geluidsfilm „de Zwitserse Robinson", welke zeer in de smaak van de aanwezigen viel. Deze avond werd gesloten door de heer van der Zwaag. WANDEN STAM MOET EINDELEK 1UN JUUtE WEER VRO, KERELTJES.'IK 7AL JUIWE DAUW WEER NAAR WET SOS TERU&ÖRE NOEN HOOR! PAA*r> NOt VERSLAGEN ELFTAL PROTESTEERDE Drie minuten na het einde van de wedstrijd werd het winnende goaltje gemaakt. „Onmogelijk", denkt U! Inderdaad dacht het „verslagen" elftal dit ook. De reden? De scheidsrechter had te lang door laten spelen omdat zijn horloge achter liep. Bent U er nu achter? Mensen die ,;op de minuut nauw keurig" op tijd moeten zijn, kunnen het beste een zuiver tijd aangevend horloge aanschaffen van Horlogerie „Vermey" Kerkweg 207. Getest eg gecontroleerd, alvorens ingekocht. (adv.) Ingezonden stukken W.S.E. houdt vrijdag 28, zaterdag 29 sept. en 6 okt. een Fancy Fair, die de belangstelling verdient van heel Waddinxveen, dus of men nu sport vrouw is of sportman of niet. Jong en oud, voor ieder is er iets moois. Voor gehuwden of verloofden een ontbijt- of theeservies. Voor oud en jong die van een hartig hapje houden; carbonade schieten en het mooiste is.kansen voor ieder gelijk. Óf houdt U op zaterdagavond meer van een heerlijk stuk taart bij de koffie, dan even taarten gooien. Vele prachtige prijzen bij de Ameri kaanse hoepla enz. Een rustig zitje en een stukje mu ziek, dus elk wat wils! Het bestuur wordt in het licht van grote schijn werpers tot in de nacht doorgewerkt om het koren binnen te halen. De aardappeloogst is daardoor ook ver traagd. De hoofdoorzaak van dit alles is het bijzonder slechte weer in de afgelopen zomer. Ook de aanvang van de suikerbie tencampagne ligt hierdoor later dan normaal. Werd vorig jaar op 2 ok tober begonnen, de start zal nu waar schijnlijk een week later zijn. Ook bij het binnenhalen van de suikerbieten is alles afhankelijk van het weer. Ge tracht moet worden voor het inval len Vein de vorst klaar te zijn. Op grond van de verschillende monsters, die de afgelopen maanden zijn genomen wordt verwacht, dat de opbrengst per hectare en het gemid delde suikergehalte aanmerkelijk la ger liggen dan het vorige jaar. Op 23 juli werd een gemiddelde opbrengst geschat van 18.541 kilo tegen 16.840 kilo jn 1955. Het suikerpercentage be droeg 9.53 tegen 10.82 in 1955. Op 6 augustus bedroegen de gemiddelden 25.567 kg en 12.08°/o tegen 26.312 küo en 12.74°/o in 1955. Op 20 augustus werd de opbrengst geschat op 32.594 kilo en 13.46°/o tegen 36.837 kilo en 13.54% het vorig jaar. Na de laatste monsters liggen de vergelijkingen nog iets ongunstiger. Op 3 september werd de opbrengst per hectare geschat op 39.555 küo (44.322 in 1955) en het suikergehalte óp 14.68 °/o (15.17%). Door de zonarme zomer ligt het sui kergehalte dus aanmerkelijk lager. Al zal het zonnetje misschien de komen de tijd nog veel schijnen, de ver wachtingen zijn niet dat er verbete ring zal intreden in de kwaliteit van de bieten. voor het district Zuid-Hoüand een belangrijk doorgangscentrum worden. Tot het district behoren de gemeenten Waddinxveen; Hazerswoude; Benthui zen; Zoetermeer; Bleiswij k; Zeven zen; Moerkapeüe en Bergschenhoek. Een belangrijke schakel in de afvoer van bieten aal de loswal aan de Noordkade zijn. De Verenigde Coöpe ratieve Suikerfabrieken te Dintel- oord laten hier een speciale installatie bouwen om het storten in schepen te vergemakkelijken. Voor de Verenigde Coöperatieve Suikerfabrieken te Dinteloord zal uit dit bietendistrict ca. 13 miljoen kg Aangiften van 13 tot 19 september '56 Geboren: Pieter, z. v. P. Monster en A. Troost, Lijsterbesstraat 9; Catharine Suzanne, d. v. R. H. van der Rijst en C. S. Teekens, Bodegra verstraatweg 30; Francois Felix, z. v. R. H. van der Rijst en C. S. Teekens, Bodegraver straatweg 30; Wout, z. v. M. J. Versluis en C. M. Hoogeveen, Meidoornstraat 47; Simon; z. v. A. Marchand en A. M. van Leeuwen; Noordeinde 56; Sijgja Aartje, d. v. J. Both en N. Borst, Bloemendaalseweg 21; Bartus, z. v. J. Vermeulen en J. Jon- geneel, Zuidel. Dwarsweg 13; Allegonda, Theresia, d. v. J. W. Ver bakei en A. A. Meiman, Zuidkade 6; Ondertrouwd: H. Rehorst en L. van Schie; Gehuwd: S. Heidema en W. C. Valk; Overleden: Brouwer de Koning; Jan- nigje; oud 85 jaren; wed. van A. C. Snaterse; Terlouw, Klaas; oud 69 jaren: GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: blauwe regenjas; fietstas m. regenjas; grijze shawl; broche; Verloren: stalen kruiwagen; doublé dameshorloge; starter van motorfiets; gouden broche; fietstas m. regenjas; herdershond. worden vervoerd via Waddinxveen per schip naar de fabriek. Per spoor wordt naar deze fabriek vervoerd ca. 5 miljoen kg, terwijl 1 müjoen kg per as over de weg zal gaan. Voor de Centrale Suikermaatschap pij zal ca. 30 müjoen kg per auto en per spoor vervoerd worden naar Oud- Beijerland en Breda. De ca. 6 miljoen kg voor de Cen trale Suikerfabrieken te Puttershoek zuüen uitsluitend per autd naar de fabriek worden gebracht. Zowel in kringen van de landbou wers als van de vervoerders wordt gehoopt op een droog najaar. Veel re genval zal betekenen nog naitlteke landerijen en een slecht vervoer. Ook de tarra houdt hiermede nauw ver band. is ons totaal gemoderniseerd bedrijf ter bezichtiging geopend van 5 tot 9 uur Uw bezoek zal door ons ten zeerste op prijs worden gesteld. is onze zaak wederom voor de verkoop GEOPEND VAN DER GEUR BOSKOOP zaterdag 29SEPTEMBER «Eer brengt een arme vader en ZATERDAG 6 OCTOBER in het Verenigingsgebouw Burgem. Trooststraat U komt toch ook Bietenopbrengst per ha en kwaliteit lager Terwijl nog met man en macht wordt gewerkt om de korenoogst bin nen te krijgen, zijn de voorbereidin gen begonnen voor de grote bieten slag 1956. Met aüe krachtsinspanning wordt getracht de enorme achterstand in de oogstwerkzaamheden in te lo pen. Als het weer even gunstig is Wanneer op heden in ons land een boreling hel levenslicht aanschouwd* kunnen de ouders het kindje een le venstijd van plm. 70 jaren „mee geven". Deze krasse uitspraak is gebaseerd op het eenvoudige, vaststaande feit dat de gemiddelde leeftijd van onze bevolking métierdaad tot ongevieer de 70 jaren reikt. Het zeer geringe sterfte-cijfer van zuigelingen (tot één jaar) de perfecte verzorging van onze zieken, dej goede sociaal-hy giënische wetgeving, de zorgvuldig uitgebalanceerde sociaal-economische wetten goede voeding en nog an-, dere factoren zijn de aanwijsbare oorzaken van deze „hoge leeftijd" van ons volk. Terwijl we dit schrijven schiet ons de vraag te binnen, gesteld door def tige dames aan een stokoude visser man, een wachtsman op de Scheve- nigse vissersvloot „Hoe oud bent U?" Achtig en tachentig, zei onze oude man. Wat bent U nog een krasse man riepen de dames verbaasd uit. Vergenoegd over deze hulde gaf de oude visser de volgende verklaring Maar ik heb ook altijd netjes geleefd. Netjes leven, o.i. een ontzaglijk breed begrip, is dus ook een niet te onderschatten voorwaarde tot het verlengen van de levenstijd. Volgens geleerde cijferaars zal de leeftijdsgrens van ons volk voorals nog stijgen; mooi vooruitzicht voor mensen die het leven liefhebben, dus zolang mogeüjk wülen vasthouden. In verband met de nieuwe wet ouderdomsvoorziening is berekend, dat over "plm. 10 jaar ons volk uit 11 tot 12 pCt oude mensen zal bestaan; let wel, ouder dan 65 jaar, niet meer behorend tot de economisch belang rijke bevolkingsgroep. U weet dat o.a. invalide mensen het predicaat economisch onbelangrijk opgesteld krijgen, o.i. zit hierin een mensonterende gedachte. Wanneer men nu rustig z'n ge dachte laat gaan over deze aangele genheid van ons oude Nederland, dan wordt het U duideüjk dat ongeveer geheel ons volk hierin betrokken is. Ook de jongelui die pas in de levens lente staan, ook de jong gehuwden, wier kinderen 's avonds op vaders knie hobbelen, ja ook de mensen in de voüe kracht van het leven staan. Om dit enigermate te begrijpen dient men eerstens enig inzicht te hebben in de structuur van onze he dendaagse maatschappij. De thans gebouwde woningen zijn klein beknopt, ingesteld naar een vlot te werkwijze van do huisvrouwen; waaronder zeer velen zijn, zonder een eigen erfje, zonder een uitloopplekje voor de mensen die even een luchtje wülen scheppen. Voor onze streek kan men nog niet wijzen op de grote flatgebouwen zo als o.a. grote plaaltsen die -hebben, maar dat is o.i. slechts een kwestie Van tijd; dat ook ons land eer lang mét de, stee-dé schaarser wor dende bouwgrond zal moeten woeke ren is o.i. aan geen twijfel onderhevig Thans zucht ons volk onder een groot woningtekort, hetwelk pas om streeks 1970 zal zijn opgeheven. In woning, jonge en oude mensen bij el kaar, blijkt en bron van veel levens verdriet te zijn. Ten tweede wordt de huishoude lijke hulp steeds moeilijker te krijgen Het zgn. dienstbode vraagstuk is zover ons bekend nog nooit door iemand opgelost. De meisjes van tegenwoordig vin den een werkkring op kantoren en fa brieken; huishoudelijke (hulpkracht zijn, is in het oog der jonge dames minder aantrekkelijk. Dezelfde jonge dames foeteren op hun tijd weer op die akelige meiden die voor hoog loon, een. prima be handeling en mooie woorden niet wil len dienen, dat is als ze eenmaal zelf een kleuterklasje van klein goed1 rijk zijn geworden. Als de dochters eenmaal de deur uit zijn, blijven de oude, bejaarde mensen vrijwel onverzorgd achter. Wie wü er bij een paar oude men sen, lastig of niet, gezond of ziek be middeld of arm, z'n jonge levenstijd opofferen? Deze heldinnen zijn met kaarsjes te zoeken. Rondom deze maatschappelijke fac toren, spelen andersoortige tendenzen o.i. nog een belangrijke rol. Het leven is jachtiger geworden; oude lieden kunnen vanwege het drukke verkeer moeüijk van honk af. Er is een zucht naar vermaak, waar voor oudere mensen in hun levens avond geen behoefte gevoelen. Er is een niet te miskennen verflau wing van de liefde der kinderen je gens de ouders; trouwens in een tijd perk van vermaterialisering van de levensstijl slijten niet aüeen de ge zagsverhouding uit, maar verarmen, verschralen en verschrompelen meer dere levenwaarden. We leven thans in de periode van v'erm aak-cultuur, vanzelf istrookt dit niet met het denken van de oude men sen die zich heel moeüijk kunnen aanpassen aan deze nieuwe denkwijze Oudere mensen leven (soms te veel) in het verleden, het heden heeft hun weinig te zeggen. Wat de ouderdomsvoorziening be treft is er algemeen een grote kente ring in de gedachte-wereld gekomen. Tot voor ongeveer 1940 waren er in ons land in bijna elke stad en dorp wat men noemde armhuizen, dit wa Men vraagt mij, wat Mecholse hoen ders zgn. De Melcholse koekoeken, omdat ze noemd Mocholse koekoeken, omdat ze in deze kleur het meest voorkomen. Men heeft ze echter ook in het wit en zwart. Vroeger werd dit ras in België buitengewoon veel gefokt voor de slacht, omdat de jonge dieren vooral zo'n lekker mals wit vlees hebben. De bevederde poten kunnen mij niet be- vaüen. Deze toch zijn oorzaak, dat de kippen die door de modder of het natte gras gelopen hebben daarna nog lang koude poten zullen houden; ook geeft die bevedering maar aanleiding tot bevuüing der nésten en daardoor ook de eieren. Bovendien zijn zulke delen als er kalkpoten optreden zeer lastig te bewerken. Waar komen de Rhode Islands Red vandaan? Die komen uit Amerika, wat al gauw te merken is aan de gele huid. De vederkleur is niet gemakkelijk te fokken (tenminste zuiver). Men eist een diep donker gevederte en zo goed als overal even donker. Haast altijd ziet men nog, dat de halsveren veel donkerder zijn, dan de andere veren. Ook mogen er geen zwarte vlekjes op het rood voorkomen. Het onder dons zij ook rood. Het is een goed ras als men maar voorzichtig voert en bij broedsheid direct afzondert en doel matig verzorgt. Het duurt meestal vrij lang, voordat de eerste eieren komen. Vroeg broeden is hier dus zeker geboden. Kippenvriend dan de plaatsen waar arme luid- jes hun laatste levenssmk afwachtten. Een armhuis was een minderwaardig ding, het was een vernedering hierin gehuisvest te moeten zijn. Deze gedachtegang is radicaal ver anderd. Hoe dat komt kan hier onbe sproken blijven. Hoe het ook zij, sinds vele jaren is nu een müder klinkende naam in zwang gekomen nl. rusthuizen,, d|e met het begrip armhuizen niets uit staande hebben. Het valt niet moeüijk nader in te gaan op allerlei toestandenwaarin o'ia. oud geworden mensen, zonder goede verzorging, verkeren. De kranten mei den bij herhaling van ongelukken, Juist wat U zoekt, vlot en modern. Oranjelaan 24 Telefoon 457 De juiste manier Tot een van de fijnste strikjes die het rund aan ons levert, behoort wel dé rib. En met de rib kunnen we verscheidene dingen doen. We kunnen er een rollade van laten maken ofwel een stukje ervan braden, maar de lappen van de rib zijn zeker ook niet te versmaden. Dit zijn nu echte lap pen voor diegene die niet van vet aan het vlees, maar toch ook weer niet van droog vlees houden. RIBLAPPEN braden we op de volgende manier. Wrijf de lappen in met zout en krui den. Bak ze aan weerszijden goed bruin in de koekepan en doe ze over in de braadpan. Blus het kokende vet af met water en giet dit op de lap pen. Laat het geheel nog 2| a 3 uur smoren en U hebt heerlijk mals vlees en lekkere bruine jus. Lekkerbek. ontstaan in de woningen van oude, min of meer ziekelijke mensen. De gaskraan bleef open staan, ,4e kachel verspreidde het levensgeA lijke koolmonoxyde (kolendamp), oude man zat stervend bij de kachel Ook al zijn tal van omstandigheden minder tragisch, toch gaan heel vaak oude mensen onder de last van een zaamheid, tekort aan het juiste voed sel, onvoldoende reinheid, en ziekten gebukt. Kijk eens in de omgeving rond en U vindt allicht de waarheid van deze realiteit bewezen. En de grote getrouwde kinderen dan, doen zij niets aan him vereen zaamde, op zichzelf wonende ouders? Hebben ze kinderen tot hun ver troosting in de buurt wonen? Worden zij niet in beslag genomen door het eigen opgroeiende kroost? Zijn ze in staat om de oude mensen in hun ou derwetse gedachtengang te dragen en te ondersteunen? Reeds op school leerden we dit be kende versje: Eer brengt een arme vader met vreugd 6 kinderen groot, dan dat 6 rijke kinderen hem koeste ren in de nood. Wat dunkt U zou dit versje thans versleten zijn? Overheid Kerk en Maatschappij 1 hebben de urgentie van de onderha- vige kwestie gelukkig goed onder kend. Zonder op het verband te letten kan worden geschreven: Wassenaar, bouwde (uitgaande van de Hervorm de kerk) een pracht van een rusthuis. Ir Ingwersen noemde het in Elsevier een juweel van een rusthuis, zonnig en vrij gezellig. In het midden van het land zijn van rijkswege enkele rusthuizen ge bouwd. Den Haag is bezag) aan de bouw van een mo'dern rusthuis ide bouwkosten bedragen circa f 3 mil- lioen. Gouda bezit een modern rust huis, Maassluis heeft een ouderwets rusthuis hetwelk sinds jaren is vol geboekt, de financiële uitkomsten zijn goed. Middelharnis bouwde vorig jaar eer. Herv,. rusthuis; vóór de inge bruikneming waren alle 140 bedden volgeboekt. In Scheveningen spande de Geref. kerk zich voor deze wagen. De lezer kan aüicht de lijst nog wel aanvuüen. B.T.

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 2