VELDWIJK" HAARDEN EN KACHELS FA. ROSKAM Sport 't Uaci. Vroeg of laat Predikbeurten Weekagenda J. DIE GKAAFF HEEFT ZE NU DE ito UoUto of diestoolc V AV WADDINXVEEN Waddinxveen Z stelde opnieuw te leur door weer te verliezen. Dit keer kan beter jongens en doet a.s zater dag je best voor een beter resultaat. Het tweede star te beter en begon de competitie met een grote overwin ning. Waddinxveen 2 faalde deze week en verloor in de laatste minuten, mafer het derde was beter op schot; 6-0 spreekt voor zich zelf. Waddinxveen begint ook deze week aan de strijd om de punten en wij zijn benieuwd naar het resultaat in de uitwedstrijd tegen Stolwijk. Wij wensen de geelzwarten veel succes. Het tweede kan zich tegen O na 5 herstellen van de misstap en de pun ten thuis houden. Het derde gaat naar Boskoop 3 en dit houden wij op een draw. Waddinxveen Z speelt weer thuis tegen Sportlust 2 en kan de eerste winst binnen halen, wanneer men de kansen benut. Het tweede van de Zaterdag speelt ook thuis tegen Be Fair 3 en wij houden het hier op 'n draw. Er is voor supporters die mee willen naar Stolwijk gelegenheid zich op te geven zaterdagmiddag op het terrein bij het bestuur. HANDBAL Zo juist vernemen wij dat door de V. A.V. Waddinxveen een dames- handbalafd. is opgericht met aanvan kelijk 25 leden. BE FAIR, Be Fair won ook tweede wedstrijd In een slappe wedstrijd heeft Be Fair gewonnen van Sportlust 2. Wil Be Fair dit seizoen weer een woordje gaan meespreken dan zal het spel veel doortastender moeten worden. Evenals vorige week waren het sa menspel en het afwerken 'van enige goede aanvallen hopeloos. In het veld wogen de partijen goed tegen elkaar op, maar voor het doel was vaak elk schot zoek. De meeste doelpunten ontstonden uit dekkings- fouten. Voor de rust werd er maar één goed schot gelost en wel door Joh. de Leeuw. Na de rust zag men het zelfde spelbeeld. In de zevende mi nuut profiteerde midvoor Gerritsen van een fout in de verdediging van Sportlust: 1-0. Kort hierop vergroot te Monster de voorsprong tot 2-0. Door een misverstand in de Be Fair- achteriioede zag midvoor De Gruyl kans te scoren: 2-1. In de 22ste mi nuut was het H. de Graaf die beheerst inschoot: 3-1. Het programma voor Zaterdag is: Boskoop IBe Fair I; aanvang 4 uur; Be Fair 2WDS; aanvang 4 uur; Waddinxveen 2Be Fair 3, aanvang 2.30 uur Denken alle leden aan de Jaarver gadering op donderdag 27 september. Deze is zeer belangrijk dit jaar. WSE-NEEUWS WSE I speelt dit weekend uit tegen Groenewegl I, Dit is wederom een zware opgave voor WSE, doch jongens toon nu dat het ernst is om je te handhaven in de le klas. Het 2e is vrij. De dames beginnen met een thuis wedstrijd tegen RHC. Door de wel willende medewerking van Waddinx veen wordt deze wedstrijd om 12 uur op haar terrein gespeeld. A.s. Woensdagavond begint de zaal training in de gymnastiekzaal en wel als volgt: 6.45 uur-7.45 uur junioren; 8-9 uur dames handbal; 9.15-10.15 uur senioren. BAZAR WSE Op 28-29 september en 6 oct. houdt WSE een grote bazar. Diverse grote attracties staan U te wachten. Zater dag 29 sept. wordt er een half var ken verloot. Voor verdere bijzonder heden zie men de advertentie en raambiljetten. E.H.B.O. In de -gehouden ledenvergadering van de Vereen. E.H.B.O. werden le diploma's uitgereikt aan de geslaag den mej. M. Faber; J. van Helden; A. van der Starre en P. Verboom. Voorgesteld werd een jeugdgroep te vormen. Maandag 1 oktober zal de E. H.B.O. cursus aanvangen onder lei ding van Dr P. van der Linde, in de openbare school B. MOTORSPORT De Internationale motorzesdaagse welke in Duitsland gehouden wordt is zeer zwaar. Voor de deelnemers en hun machines wordt het uiterste ge vergd. Op de derde dag van deze zesdaag se zijn de Nederlandse Vaasteams nog zonder strafpunten. Ook onze plaats genoot B. Olie heeft wel door een flinke buiteling een dikke knie opge lopen, maar geen strafpunten. Zo juist vernemen wij dat de heer Olie de strijd heeftl moeten staken,- daar zijn motor in brand is gevlogen. ZWEMMEN In verband met vele vragen, die ons bereiken, delen wij mede dat de zwembus hoogstwaarschijnlijk op 29 september a.s. weer naar Gouda gaat. Zekerheid bestaat nog niet. In ieder geval komt van de juiste datum een bericht in onze krant. JAARVERGADERING SALVO Voor de aanvang van de nieuwe competitie kwam de Waddinxveense Volleybalclub Salvo donderdagavond in jaarvergadering bijeen in het Ge- ref. Jeugdgebouw aan de Stations straat. De bijeenkomst stond onder leiding van de voorzitter der vereni ging, de heer V. de Bas. Uit de jaar verslagen bleek dat de vereniging zich in een goede condtie bevindt. De secretaris, de heer P. A. van Oosten was terecht trots toen hij mededeel de dat het eerste damesteam van Sal vo in de le klasse van de afdeling Leiden der Ned. Volleybalbond op de 3e plaats eindigde. Salvo I heren ein digde op de achtste plaats in dezelfde klasse en Salvo H heren werd kam pioen van de 3e klasse van de afde ling Leiden. In de proefcompetitie van de voorlopige afdeling Gouda be haalde de Waddinxveense club niet minder fraaie resultaten. De dames van Salvo I behaalden hier ongesla gen het kampioenschap en Salvo II dames enindigde op de zesde plaats. In de klasse A bezet Salvo I heren de tweede plaats en in klasse B kreeg Salvo H heren eveneens de tweede plaats. Deze proefcompetitie heeft tot resultaat gehad dat een afdeling Gou da is opgericht, waar de wedstrijden half oktober zullen aanvangen. Zowel Salvo I en H heren als Salvo I en II dames zullen in de eerste klasse van deze nieuwe afdeling uitkomen. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat mej. I. van Noort en de heren S. de Bas en P. A. van Oosten tot be stuursleden herkozen werden. In de plaats van L. Pols en J. van Wichem werden gekozen de dames L. van der Loo en A. Minee. Inzake le instelling van een keuze-commissie werd geen resultaat bereikt. De heer C. de Bas werd tot trainer van de vereniging aangesteld. Postduivenvereniging DE SPERWER Wedvlucht vanaf Mons; 185 km. Los 10 uur. Aankomst le duif 13 19 10; aankomst 50e duif 13 57 05. Uitslag: N van Vliet 1 2 11 49; W. van der Jagt 3 13 24 32 40; A. Verhoef 4 30 44; H. J. van den Berg 5 18 26 37 46 47; W. van de Water 6 15 34 36; van Muiden 7 12 45 50; H. van Dijk 8 9 2 325 48; Nic van der Zijden 10 20 2 133 38; P. Vink 14 31; L. de Bruin 1 629; N. Rupke 17; P. Metselaar 19; A. H. Fase 22; Fr. Rip 27 28 35; W. Berkestein 39. Postduivenvereniging DE ZWALUW Wedvlucht vanaf Maastricht. 150 km. Los 12 40; Aankomst le duif 14 5250; 12e duif 15 13 47. Uitslag: T. Boere 1 4 5; C. Smit 2 8 11 12; A. Poot 3; Abr. de Bruin 6 10; C. de Lang 7 9. Olie verwarming: Olie is het veel besproken woord van deze tijd. Olie betekent politiek, maar olie betekent ook gerief. En dan denken wij aan de moderne oliever warming, ontstaan uit de vroeger zo vaak gesmade oliekacheltjes, aan de huisbrand- of haardolie, die ons ge regeld kan worden thuisbezorgd en aan het gemak dat een dergelijke wij ze van stoken biedt. De oliestokers-in-spé kan echter niet genoeg op het hart worden ge drukt niet tot aankoop over te gaan alvorens door een deskundige van een vertrouwde zaak te laten beoordelen of de vertrekken waar men deze ver warming wil toepassen hiertoe ge schikt zijn of zijn te maken. De schoorsteen. Een belangrijke rol hierbij speelt de schoorsteen. Deze heeft twee functies nl. het opwekken van trek en «het af voeren van de verbrandingsgassen. Om voldoende trek op te wekken zal de schoorsteen 3 a 4 meter hoger moeten liggen dan de rookmond van de kachel en ruim een halve meter boven de daknok of nabijgelegen ob stakels moeten uitsteken. Op het be lang van een goede schoorsteen kan niet genoeg worden gewezen. Wan neer er klachten zijn over oliekachels dan zijn deze in de meeste gevallen het gevolg van een slecht function- nerende schoorsteen. De capaciteit Verder zal men moeten laten be oordelen welke capaciteit de kachel moet bezitten om het vertrek ze eco nomisch mogelijk te verwarmen. Koopt men een te kleine kachel dan zal het vertrek bij lage temperatuur niet snel genoeg of in het geheel niet op de gewenste kamertemperatuur kunnen worden gebracht. Ook een te grote capaciteit is niet goed. Bij mati ge buitentemperatuur zal men de kachel dan veelvuldig aan en uit wil-, len doen, hetgeen een sterk schomme lende kamertemparateur en een ver hoogde roetafzetting tot gevolg zal hebben. Daarom is de bepaling van de juiste capaciteit van het allergroot-,, ste belang. Het verdient aanbeveling de leverancier een schetsje met de oppervlakte maten van het vertrek te verschaffen. Aan de hand hiervan kan de leverancier bijvoorbeeld met be hulp van de capaciteitsliniaal (een Nederlandse uitvinding, waarop oc trooi is verleend) de benodigde capa citeit nauwkeurig bepalen. Het tankje of de tank. Meestal zit het tankje (10, 12, 15 of 20 liter) achter de kachel. Dit kan echter ook naast de schoorsteen of op het balcon worden geplaatst en met een koperen buis met de kachel wor den verbonden. Er zijn apparaten, die zijn verbonden, met een grote voor raad tank in de tuin. Dit is al heel ge makkelijk. Een en ander is met de handelaar te overleggen. Geen reuk. ,Een oliereuk treedt beslist niet op maar dan moet men - wanneer het tankje in de kamer staat - ook niet morsen. Ruikt men toch olie, dan is er ergens een lek en een telefoontje naar de leverancier is dan de beste oplossing. Geen ombouw van haard tot oliehaard Het laten ombouwen van een kolen haard tot oliehaard moet in het alge meen worden afgeraden. Meestal zal de verbrandingsruimte te klein zijn, terwijl bovendien de bakbranders die hiervoor worden gebruikt niet de ca paciteit van de oorspronkelijke kolen haard kunnen evenaren. Het gevolg is dat men in de kou komt te zitten. Een wederombouw tot kolenhaard stuit dan op tal van moeilijkheden. Goede Nederlandse prudukten. De Nederlandse industrie is de pe riode van experimenteren nu te bo ven en er zijn dan ook Nederlandse oliekachels -haarden op de markt die aan alle kwaliteitseisen voldoen. Het buitenlandse product is wat dat betreft niet altijd aangepast aan de Neder landse smaak, terwijl bovendien de eigenlijke waarde door de invoer rechten en verzendkosten lager ligt dan het bedrag dat ervoor wordt neer geteld. Olieverwarming, het moet nog eens worden gezegd, eist meer kennis dan een met kolen gestookt apparaat. Des kundige voorlichting is dus noodzake lij kmaar let er ook op dat de bedie ning op de juiste wijze geschiedt. Het is 'n wijze van verwarmen die voor buitenhuis werkenden ideaal is, om dat 'n olieverwarming in 'n ommezien en ook bijvoorb. voor 'n uurtje - kan worden aangestoken. FEUILLETON door Gré de Boer Gerard, die het plan had om 's a- vonds weer naar Eindhoven terug te keren had er op aandringen van zijn vriend in toegestemd om tot de vol gende morgen te blijven. Dan zouden ze gezamenlijk weer terugrijden. En het was ook Henk's vriend die die avond in de huiselijke kring het woord nam en meende, dat er iets gedaan moest worden voor Bert. Kijk eens, mijnheer Oosterhof, aan de ene kant is het mijn zaak niet, dus ik heb geen recht om me er mee te bemoeien. Maar aangezien het mijn portefeuille en m'n geld was, in dit drama, ben ik zo vrij om er toch wat van te zeggen. En als het U niet aan staat zegt U het dan gerust Dan ver dwijn ik onmiddellijk, want ik zou niet graag meer narigheid willen veroor zaken. Integendeel. Maar laten we nu eerst eens deze aangelegenheid bezien vanuit Berts standpunt. Wat er alle maal in zijn brief staat, weet ik niet, maar voorzover ik het een en ander van mijnheer Oosterhof en Henk heb gehoord, meen ik te moeten vaststel len, dat Bert niet slecht is. Goed, hij heeft in de gevangenis gezeten. Dat is allemaal natuurlijk een lelijk ding. Maar vergeet niet, dat hij min of meer een oorlogsslachtoffer is. In normale omstandigheden is er voor een jon gen, die pas van de H.B.S. komt werk te over. Hij begint ergens op een kan toor en als hij zijn best doet, klimt hij geleidelijk aan in rang op, zodat hij op zekere leeftijd voldoende ver diend om te kunnen trouwen. Maar Bert moest onderduiken. Dat hij dit deed stempelt hem reeds tot een goed Nederlander want hoevele jongens van zijn leeftijd lieten zich niet ver- kaden door allerlei mooi-klinkende aanbiedingen in krant en geschrift in de etalages en door de radio en na men dienst bij de Duitsers. Bert wil de zelfs niet eens bij de Arbeidsdienst Hij dook onder en deed illegaal werk Het mag dan geen gevaarlijk werk ge weest zijn maar Henk is toch te we ten gekomen dat hetgeen hij deed ver dienstelijk was voor de goede zaak. En dat is tenslotte het voornaamste. Na de bevrijding poogde hij werk te vinden. Maar nu had hij het ver lies van de jaren, dat hij ondergedo ken was, tegen. Men kon hem niet gebruiken. Wat kende hij? Een en twintig jaar en alleen maar een diplo ma H.B.S. Geen enkele praktische ervaring. Is het te laken, dat hij ten slotte bij zwarthandelaren «terecht kwam en zo geleidelijk aan bergaf waarts gleed? Hoevele jonge levens zijn er in de afgelopen na-oorlogse jaren op deze wijze niet verongelukt. Na zijn straf wilde zijn familie niets meer van hem weten. Uitgestoten, om dat hij in de gevangenis had gezeten. Geen kans op werk, want hij kende niets dan een beetje chaufferen. En chauffeurs zijn er genoeg in de we reld. Raakt aan het zwerven, steeds meer aan lager wal en heeft tenslotte geen enkel uitzicht meer op de toe komst. Dan vindt hij mijn geld. En nu vraag ik: wat zouden 10 mensen die in dezelfde omstandigheden verkeerden, gedaan hebben? Wat zou ik gedaan hebben als ik er zo voor had gestaan? Ik neem aan, dat aert van de tien mensen zeker gedaan zouden hebben, wat Bert onder de gegeven omstan digheden het meest voor de hand lag: hij behield het geld. En wat deed Bert ermee? Hij ging 't niet opmaken. Hij ging niet boemelen. Hij zag in die vondst 'n kans om weer wat te worden in de maatschappij. En hij benutte die kans als misschien geen ander het ge daan kon hebben. Maar toch had hij er geen vrede mee. Dat staat immers ook in zijn brief? Al die maanden, dat hij hier werkte hield zijn geweten hem wakker. En door een samenloop van omstandigheden moest hij juist op de avond, dat zijn verlovingsfeest gevierd werd, te weten komen, wie indertijd het geld verloor, dat hij vond en behield. Wat had iemand, die slecht is op dat moment gedaan? Hij had er niet over gesproken en nie mand was het misschien ooit te we ten gekomen. Bert was anders. Hij schaamde zich voor ons allen. Voor Truus, zijn ver loofde, wellicht nog het meest. En hij verdween. Weet U nog dat hij wan kelde, toen hij gisteravond de kamer uitging? Mijnheer Oosterhof dacht, dat hij te veel gedronken had. Maar dat was de oorzaak niet. Het was de schok, die hem uit zijn evenwicht had gebracht. Op dat ogenblik voelde hij ongetwijfeld de schande van zijn daad. En omdat hij die schande alleen wil de dragen, ging hij weg. Nu is Bert verdwenen en hier in huis is niets als narigheid. Behalve de beide vrouwen heeft geen mens meer een goed woord voor hem. Welnu, uit eindelijk was ik de gedupeerde, want ik verloor het geld. En ik stel er prijs op om nog eens' te verklaren - tot Henk heb ik dit al eerder gezegd - dat ik dit geld niet terug wil hebben. En ik vergeef Bert wat hij me aan gedaan heeft van harte. Als hij op dit ogenblik hier in de kamer stond dan zou ik naar hem toe gaan en zijn hand nemen en zeggen: Accoord kerel ik aanvaard je excuses en we praten er niet meer over. Ga naar Truus en word gelukkig met haar. Dat is tenminste christelijk meende Jopie en haar stem klonk ferm door de stille kamer. En het geld? vroeg Oosterhof, die al die tijd zwijgend had' geluisterd. Het geld? Hoe bedoelt U? Gerard keek de oudere man man niet-begrij- pend aan. Wel, die vier en veertig honderd gulden, die Bert op mijn rekening heeft gestort en die ik je moet geven. Wat moet daar dan mee, als je dat niet walt hebben? Ik denk, dat Bert ze ook niet te rug wil. En daarom lijkt het me 't beste, dat we het aan een of ander liefdadige instelling geven. Dan wordt het tenminste nuttig besteed ten ba te van de gemeenschap. Ik heb ze niet nodig. Ik ben blij, dat Gerard zo openlijk zijn mening heeft gezegd, zei Jopie, en ik moet zeggen, dat ik het volko men met hem eens ben. Moeten we nu Bert maar weer in het moeras la ten, waarin hij vrijwillig is terugge keerd? Wat moet er nu van hem wor den? Je kunt toch van mij niet verwach ten „dat ik hem zonder meer maar weer terug neem? stoof Oosterhof verontwaardigd op. Waarom niet? vroeg zijn jongste dochter, haar wenkbrauwen optrek kend. Wat is er dat jaar, dat hij met Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9.30 uur Ds D. J. van Dijk van Nieuwerkerk aan de IJssel. Nam. 6.30 uur Ds W. Kranendonk van Driesum. Hervormd Wijkgebouw. V.m. 9.30 uur Ds W. Kranenlonk Nam. 6.30 uur Ds H. van den Akker van Gouda Gereformeerde Kerk. V.m. 10 en nam. 6.30 uur Ds J. Snoey N.H. Ver. ,Wet en Evangelie". V.m. 9.30 uur Dr W. H. Beekenkamp van Delft Chr. Afgesch. Gemeente. V.m. 9.30 en nam. 5 uur Leesdienst donderdag 27 sept. nam. 7 uur Ds G. v. d. Breevaart, H.I Ambacht Rem. Geref. Gemeente. V.m. 10 uur Ds G. Ch. Duinker De ZONDAGSDIENST zal worden waargenomen door Dr E. M. L. Hem- minga. Donderdag 27 september Ledenverga dering Be Fair in Herv. Wijkge bouw. Donderdag 27 september Ledenverga dering Middenstandsvereniging in Hotel De Unie. Dinsdag 16 oktober Lezing met film van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen in Lunchroom van de Wa ter. Aanvang 8 uur. Dinsdag 25 oktober Algem. Ledenver gadering van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in Lunchroqm van de Water. Aanvang 8 uur. U samenwerkte, op hem aan te mer ken geweest? Stond hij altijd niet klaar, al was het midden in de nacht? Heeft hij niet meegeholpen de zaak omhoog brengen? Was hij niet altijd even voorkomend en vriendelijk te gen de klanten? Zelfs tegen de las tigste klanten? Of bent U vergeten, dat mevrouw Brauns van de Malie baan waarvoor haast geen enkele garagé meer wil rijden, altijd vraagt om Bert als chauffeur? Juist omdat hij al haar grillen en snauwen ver draagt en onder alle omstandigheden netjes blijft? En is hij geen uitstekend chauffeur? wordt vervolgd Goede voeding en koek van DE GRAAFF behoren nu eenmaal bij elkaar. Als reklame vrijdag en zaterdag- 250 gram ZANDKOEKJES 58 cent 250 gram COCOSPRITS 60 cent Overheerlijk, iets aparts Het is de koek van de Graaff die het doet I Zuidkade 2 Telefoon 313 's werelds beste schoolvulpen ER0-"STUO£Hr, met Ddilstaal per f. 3,^ ER0-"00CEHT". met joudsn peo f, 5,W ERO-"RECTOR", met grote jouden pen fi voor de deur staat vakman U weer raad geeft de E. M. Jaarsma Permanent Faber J. Jaarsma D.R.S. Delfia Calmix Florida Tarakan (Davo) Evanair Becht D/serinck Quaker KERKWEG Zie de etalage

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 3