Weekblad voor Waddinxveen Kindji De Spieyd van de week IfLoedec de Vrouw Öntekete tijden NIEUWS uit o*uzt Gemeente-bedrijven van Waddinxveen No 596 vrijdag 16 november 1956 12e jaargang Adres redactie en administratie: Verschijnt elke vrijdag Bijdragen, verdagen, etc. uiterlijk Oranjelaan 30, Waddinxveen, telet. 438 Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling woensdagsavonds inzenden. mI Advertentieprijs 6 ct, famiiieadvertenties 7 ct per m.m. Hongarije heeft ook de afgelopen week nog een groot deel van ons den ken en leven beheerst en waarschijm- lijk heeft het merendeel onzer lezers en lezeressen zich beijverd, of door zelf een behoorlijk bedrag voor de noodlijdenden beschikbaar te stellen, dan wel door te collecteren of mede te werken aan liefdadige uitvoeringen, ons land in de rij dergenen die doen wat onder de gegeven omstandighe den mogelijk is, een goed figuur te laten slaan. Dat het Nederlands Olympisch Co mité besloot niet deel te nemen aan de spelen te Melbourne, doch honderd gulden voor de slachtoffers der com munistische terreur beschikbaar stel de, had ten aanzien van de niet-deel- neming wel niet de algeméne instem ming, doch het doet ons toch genoe gen, dat het N.O.C. ten deze tocih voet bij stuk heeft gehouden. De uitgever G. A. van Oorschot, die verzameld werk van dr Johan Brou wer een verzetsstrijder en slacht offer van de nazi-dictatuur wenste uit te geven, meende de directeur der Amsterdamse gemeentemusea in de redactiecommissie voor dit boek niet te kunnen handhaven, omdat deze ten aanzien van de Hongaarse vrij heidsstrijd een vaag standpunt zou in nemen. Onze Volksvertegenwoordiging neemt zulk 'n vaag standpunt zeker niet in. In de Tweede Kamer gaven alle spre kers der democratische partijen ui ting aan hun gevoelens van afkeer over de Russische barbaarsheden in Hongarije. Toen de communist Wa genaar de Russen nog in bescherming durfde nemen, liep de gehele Kahier leegEen waardig protest, dat meer indruk maakt dan baldadighe den tegen communistische eigendom men, waaraan gelukkig een einde is gekomen. Een waardig protest kan mede worden het telegram, dat na mens het Nederlandse volk, op initia tief van de Nederl. Studentenvereni ging van Wereld rechtsorde aan de Verenigde Naties zal worden gezon den in verband met de tragische ge beurtenissen in Hongarije. Ter onder steuning van deze actie wordt de handtekening van elke Nederlander Ctftijdqaai huidje BABYDERM Poeder - Zalf - Olie - Zeep uit een dorp naar Nederland te bren gen. Alvorens zij over de particulie ren, die zich in verheugende mate voor het verschaffen van onderdak hebben opgegeven, worden „gedistri bueerd", zullen de Hongaren in Lim burgse en Zeeuwse kampen ge schikt voor gezinnen worden on dergebracht. De Hongaren in de Ambonnezen weer uit ons land! Bericht werd, dat de eerste groep van 38 Ambonnezen die naar Indonesië terugkeerde, daar behoorlijk is ontvangen en dat er nog meer Ambonnezen hier te lande zijn die terug willen naar hun vaderland. Heeft dit alles zijdelings met het buitenland te maken een zuiver binnenlandse aangelegenheid is zeker het verkeer. Er zal nu werkelijk en eindelijk iets worden ondernomen om het steeds toenemende aantal slacht offers van het moderne verkeeÜ te beperken. Bij de Verkeersdag van de KNAC deelde minister Algera mede, dat in de bebouwde kom binnenkort slechts een snelheid van 50 kilometer per uur zal worden toegelaten. Wij kunnen ons voorstellen, dat juist in dit geselschap die mededeling nielt met laaiend enthousiasme werd ont vangen. Het is echter een gelukkig ver schijnsel, dat de verkeersautoritei.ten tot het inzicht komen, dat het zó niet langer gaat. Reeds te lang heeft men vrfjwel uitsluitend een beroep gedaan op het fatsoen der weggebruikers. De tijd voor krachtige, positieve bevei ligingsmaatregelen is reeds lang aan gebroken. Nu is maar te hopen, dat de aangekondigde nieuwe maatregel met spoed met grote snelheid wordt doorgevoerd en ook, dat er strenger de hand zal worden gehou den dan aan de snelheidsbeperking voor de bromfietsen. De Rijkspolitie schijnt zich reeds bij de nieuwste zal ste snufjes om met camera's e.d. de overtredingen vast te leggen. Een kleine verkeersovertreding een personenauto was verkeerd ge parkeerd was er de oorzaak van, dat drie daders van roofovervallen kon den worden gearresteerd. De politie te Tilburg wilde de chauffeur op zijn fout attent maken, doch deze stoof er in de wagen vandoor. Dit was wel zó verdacht, dat het nummer van de vluchteling werd opgenomen, het welk om kort te zijn uiteindelijk leid de tot het inrekenen van drie perso nen, die bij de boerenleenbanken te Wijk en Aalburg overvallen hadden gepleegd. Verwacht wordt, dat deze week 1300 vluchtelingen naar ons land zullen komen. De heren G. Krol en A. Oos- terveld van de departementen van sociale zaken en justititie en mej. R. Hoogevest van maatschappelijk werk vertrokken naar Wenen om daar uit te zoeken, welke vluchtelingen met een verblijf in ons land' het meest ge baat zullen zijn. Er wordt naar ge streefd, zoveel mogelijk vluchtelingen ■voorschriften aan te passen. Zij met nieuwe moderne wagens op de we§ komen voorzien van de nieuw-met de tocht naar de winkel en weer BIJ DE AMERIKAANSE HUISVROUW. Men krijgt wel eens de indruk dat de nederlandse huisvrouw haar ame- rikaanse zuster benijdt om haar ge makkelijke huishouden, haar frigidai- re enz. Zij denkt dat de amerikaanse huisvrouw niets anders doet dan haar nagels lakken en bij de kapper zit ten. Deze indruk is echter geheel on juist, want de amerikaanse huisvrouw werkt zeker zo hard als de hollandse, haar opvattingen zijn alleen anders. Ze hecht er waarde aan geen sloof te worden en vindt het niet zó be langrijk dat haar ramen niet elke dag glimmen. Laten we een amerikaans huishou- houden eens wat van nabij bekijken. Natuurlijk kan men in Amerika zo min als in andere landen generali seren en de vrouw op het platteland leeft volkomen verschillend van die in de stad. Het is de wens van iedere Ameri kaan om eens zijn eigen huis te be zitten en in dit land van vele moge lijkheden blijft het meestentijds niet bij de wens. De arbeidersstand kan zich ook een eigen huis veroorloven. Het wordt zo gemakkelijk gemaakt met een laag vast bedrag (voor ge wezen militairen is dat soms zelfs niet nodig) en elke maand een beta ling die overeenkomt met een huur bedrag. Het huis is ingericht met een volledige badkamer en keuken als het gekocht wordt. Een frigidaire en een groot modern fornuis bezit elk huis, sommige heb ben zelfs een wasmachine erbij en in de gootsteen een apparaat dat afval vermaalt, zodat alleen blikjes en pa pier in de vuilnisbak belanden. Deze apparaten vergemakkelijken inder daad het leven van de vrouw, maar in andere opzichten geven ze haar meer werk. De amerikaanse vrouw heeft wel de beschikking over een wasmachine, maar u moet niet ver geten dat dit betekent dat ze daarom twee ochtenden of meer aan de was besteedt. Er wordt in. Amerika veel vuldig verschoond en al wast de ma chine automatisch, de huisvrouw moet het goed sorteren, inbrengen, wrin gen, ophangen, strijken enz. wat heus veel tijd in beslag neemt. Ze kan hier tussen door slechts kleine karweitjes in huis opknappen, want als een la ding in de machine klaar ligt, moet de volgende er weer in. Alleen de stijve overhemden wor den meestal uitgegeven, al het andere goed wordt thuis gewassen. Met een afwasmachine, die overi gens niet veel mensen tot hun be schikking hebben, is het al net zo. De borden moeten toch afgeschraapt wor den, op de rekken gezet en opgeruimd worden. Een groot gemak is wel het warm stromend water waar men al tijd de beschikking over heeft. De frigidiaire is niet een luxe maar door het klimaat een noodzakelijk kwaad. De amerikaanse huisvrouw doet boodschappen voor een hele week (op het platteland beschikken veel mensen nu over een zg. freezer waar alles in bevroren wordt, maar wat de huisvrouw nog veel meer werk bezorgt omdat ze zich nu geroepen voelt alles zelf te prepareren, wat op bevriezings-inmaak neerkomt)De oorzaak vindt men in het feit, dat de afstanden zo groot zijn in dit land: een winkel is er meestal niet vlak naast de deur. Daarom is ook een au to buiten de stad een noodzaak, maar de huisvrouw heeft hier niet altijd de beschikking over en ze kan niet elke dag een uur naar de winkel lopen voor haar boodschappen om beladen met zakken nog eens een uur terug te lopen. In sommige buitenwijken komt een melkboer per auto langs de deur, maar daar blijft het dan bij. Bood schappen worden niet bezorgd, of te gen vergoeding wat de amerikaanse vrouw, die graag een cent hier of daar bespaart, zonde vindt. Gemeen lijk brengt de man de dagelijkse be hoeften als brood en melk thuis als hij van kantoor komt. Een andere reden is, dat de vrijda gen en zaterdagen koopjes aangekon digd worden in alle grote supermar kets en de handige huisvrouw zich dikwijls een paar dollars kan bespa ren door hier op te letten. Ze gaat dus meestal 's zaterdags vaak met haar man boodschappen doen, brengt een half uur of meer zoek met het verzamelen van de artikelen in een zelfbedieningszaak en staat dan een half uur in de rij voor ze klaar is; naar huis neemt dit soms de hele morgen in beslag.. Gedurende de week heeft de ame rikaanse vrouw haar handen vol met het schoonhouden van het huis, dat veel sneller schijnt te vervuilen dan in Nederland; eten koken voor de fa milie (meestal bevroren goed en niet zoveel blikjes als u vermoedt), de kinderen naar school of bus brengen en afhalen, man per auto naar het station brengen en afhalen, tuinieren naaien, verstellen en verven. De ame rikaanse families knappen hun huis graag eens per jaar op en vaak doet de vrouw het schilderwerk zelf. Huishoudelijke hulp is niet alleen onbetaalbaar, maar ook niet te krij gen. Alleen negervrouwen en buiten landse meisjes willen nog huiswerk doen, maar dan tegen exorbitante prij zen. Om een voorbeeld te noemen, 'n meisje voor dag en nacht (zonder de bekwaamheden van een hollands meisje) verdient een minimum van 50.00 (dat is 190,—) per week plus kost en inwoning. Ze heeft haar vaste dagen en avonden vrij, en heeft haar eigen badkamer, radio etc. Een werkster verdient minstens 1.275 4.75) per uur plus reis geld. Het is dus niet verwonderlijk, dat weinig vrouwen zich hulp kunnen veroorloven. Er komt dus geen verademing in het huiswerk en de meeste vrouwen worden meer ontmoedigd door de monotonie van de steeds weerkerende vatenwas, het koken en bedden op maken, dan door het werk zelf. Om hier aan te ontkomen werpt ze zich op allerlei bijkomstigheden, hetzij 'n club, vrouwenclubs staan hier zeer in aanzien, hetzij de padvinderij waarin ze als leidster werkt, een andere vrouw zoekt het in de politiek en doet onbetaalbaar werk voor haar partij, weer een andere doet liefdadig werk in een ziekenhuis of gaat deu ren langs met de collectes. Omdat veel vrouwen hier scholing als typiste of secretaresse hebben ge had (op de middelbare scholen leren zij meestal al typen en steno) helpen zij haar echtgenoten 's avonds met al lerlei administratief werk als dat no dig is. Het klinkt misschien niet erg indrukwekkend, maar het is een heel programma en desondanks zorgt de amerikaanse huisvrouw, er voor er al tijd netjes uit te zien, zich niet te verslonsen en geeft ze de impressie zich helemaal niet met het huishou den op te houden. Mr. E Th. VERBOOM De zaken gingen best de laatste da gen. De winkeliers mogen niet mop peren. Straks de winkelweek er nog overheen en dan zijn ze helemaal bo ven Jan. Er zijn zakenlui geweest, die het erg leuk vonden om twintig stel on dergoed of evenvele kilo's koffie te gelijk te verkopen. Gelukkig Waren er ook die er niet aan meededen. In 1940-1945 is er ook gehamsterd. Doch toen lagen de zaken heel an ders. Als er in die tijd ergens een gro te voorraad lag en het werd ontdekt door de edel-Germanen, dan werd het „beschlagnahmt" en ging het naar de Heimat. Alles wat we toen in huis konden halen ging tenminste niet naar Duitsland. Maar als men nu al gaat hamsteren doet men dat ten koste van de eigen landgenoten. Ik ken mensen, die nti nog Korea- thee drinken. Smaken doet ze niet erg meer, want als thee niet op de juiste manier bewaard wordt, gaat de geur er af. Maar wat moet je, als je er nog honderd pakjes van hebt staan? Ik zou de hamsteraars willen adviseren om in elk pakje thee min stens drie motballen te doen. Dein heeft U er na jaren nog plezier van. Toch heb ik tegen mezelf gezegd; Als jij nu eens goed in je slappe was zat, wat had je dan gedaan? En toep schoot me een aardige spotprent te binnen. Op het ene plaatje was een optocht te zien waarin borden werden meegedragen: Weg met de kapitalis ten! Op het volgende een vrouw, die naar een betoger toe rende en opge wonden riep: Jan, we hebben de hon derdduizend gewonnen! Op het derde gooide de betoger zijn bord neer en rende naar huis. Ik wil maar zeggen: egoist zijn we (bijna) allemaal. En omdat egoisme geen deugd is, is hamsteren uit den boze. Al is het verleidelijk, laten we er niet aan meedoen. Een economi sche zenuw-oorlog maakt ons inner lijk zwakker. En wie er dan toch zo veel geld uit te geven heeft, die stu- re het dan naar Hongarije. Sniper. Er is weinig zekerheid in normale tijden maar in deze dagen is zij wel zeer bescheiden. Met de dag, zelfs met het uur wisselen d'aspecten en de wereldrust vertoont al te veel defecten. Onbehaaglijk is 't gevoel dat wij niets vermogen, dat wij schrijnend onrecht ook hebben te gedogen. Toch, in menig opzicht is werk genoeg aanwezig; daarmee houdt ons ganse volk zich intens ook bezig. Het gekwelde broedervolk wordt heus niet vergeten, doof is hier bijna geen mens voor zijn wanhoopskreten. Medicijnen, geld en goed of zij toegang vonden, al was er nog twijfel aan werden reeds verzonden. Maar er is nog meer te doen bij verhoogde spanning; als een schip in nood verkeert, weet dat de bemanning in het zware werk getraind, dag en nacht eendrachtig, ingespannen werkt en waakt, d'oude spreuk indachtig. 'finmnQ Ruwe handen UMl/rUA. Hamea-Gelei Tub* FM 60 *n 93 ct. PADVINDERIJ. A.s. Zaterdagmiddag om half drie in het clubhuis bijeenkomst voor de welpen. Op aller komst wordt gere kend! De verkenners hebben troep op zaterdagmiddag 24 november. KLAPROOS-COLLECTE. De opbrengst van de Klaproos-col lecte in onze gemeente bedroeg f 313,84. NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN. 741 Deerenberg en van Wijk, direc tiekeet, Wilhelminakade; 743 G. van Dort Kroon, Noordeinde 50; 742 A. Zwanenburg, Eikenlaan 84; Vervallen nummers: 479 Bureau Bedrijfsorganisatie; 622 W. Burger; 600 A. Snoek Az. GESLAAGD. Voor het examen lerares nuttige en fraaie handwerken (akte U) is te Rot terdam geslaagd onze plaatsgenote Mej. W. Berkouwer. GROENE KRUIS. Op de algemene ledenvergadering van het Groene Kruis, die jl. dinsdag werd gehouden, waren slechts drie le den opgekomen, alsmede 3 leden van het personeel. De voorzitter, de heer D. B. van der Most, betreurde in zijn openings woord de geringe opkomst en verwel komde vervolgens zuster Florijn, die thans in vaste dienst der vereniging is. Ook sprak hij woorden van dank tot zuster de Boer, die in de afgelo pen maanden, met de vele verwisse lende waarnemingen, zoveel werk heeft moeten verrichten. Voorts stelde de voorzitter in uitzicht dat binnen kort een tentoonstelling zal worden georganiseerd over: ,.Het kind in het gezin'". Naar de algemene vergadering van de provinciale vereniging werden af gevaardigd de heren D. B. van der Most en H. Jenné. De begroting voor 1957 werd vast gesteld op een eindbedrag van f 26.530,Hierbij is gerekend op 'n subsidie van het rijk van f 5000. van de provincie f 600.en van de gemeente f 8880. Besloten werd de minimum contri butie te verhogen van f 4.op f 5. per jaar. De aftredende bestuursleden de heren A. Boonstoppel en G. van Til burg werden bij enkele candidaatstel- ling gekozen. Tot leden van de com missie, belast met het nazien van de rekening over 1956 werden benoemd de heren A. Kreupeling, E. M. L. Hemminga en C. de Rooy. UITVOERING FANFARECORPS „CONCORDIA". Voor een zeer goed bezette zaal gaf Concordia zaterdagavond in de cantine van Döbbelmann 'haar eerste uitvoe ring in dit seizoen. Het was voor de voorzitter, de heer de Knegt, een aangename taak om de vele aanwezigen welkom te heten. Onder de genodigden merkten wij o.m. op Burgemeester Warnaar en de gemeente-secretaris, de heer H. Jen né. Begonnen werd met de mars Tra- falgai, direct gevolgd door „Nabucco" uit de overture de '1 opera van Ver di in de bewerking van Delhaijt. Dit zware nummer werd goed en rustig gespeeld, met gave partijen. De Sin- fonia, een verkleining van de sym- phonie van Joh. C. Bach, arr. van Alb. Meijns Wz. werd in drie delen keurig vertolkt. Met de geliefkoosde mars „Florentiner" werd het eerste optreden besloten. Na de eerste pau ze werd begonnen met de mars „Bleu Devils". De volgende opera selectie Verdi verrassingen van P. J. Wiest, werd op een paar kleine slippertjes na keurig vertolkt. Hier werd alles gevraagd van de muzikanten en diri gent, en juist door het vele werk van de dirigent, de heer van Gent, werd dit een mooi geheel. Ook in de Beier se Polka werd alles gevergd, en in dit goede geheel had de Trombone- solist, C. Verweij een groot aandeel. Als voorlaatste nummer kreeg men de werkstaking der muzikanten van H. Kleijn Jzn. te horen en te zien. Dit nummer waarin werkelijk staking voor kwam was hier iets nieuws en graag gezien. Tot slot van dit muzikale gedeelte kwam de marsfinale. Het geheel werd keurig gebracht, en er bleek inder daad vooruitgang te bespeuren, want er lag een rust en zelfverzekerdheid over het korps dat beloften inhoudt voor de toekomst Daarom was het erg jammer dat er dikwijls niet vol doende stilte heerste. Laten zij die niet komen voor de muziek, dan lig- ver elders hun vertier zoeken. Nadat in de pauze de drumband haar goede vorderingen onder leiding van de heer Langendam had getoond, kwam na de pauze de Concordia-toneelgroep met het vrolijke spel ,,'n Wespennest" van J. W. van der Heiden en Henk Bakker. Dit stuk was inderdaad een wespennest. De fam. Verduin had be sloten pensiongasten te nemen om dat de vrouw des huizes meende dat de zaken van haar man niet zo goed gin gen. Als er gewacht wordt op de gas ten. komt onverwachts Hans Nijhof, een vriend van de heer des huizes op bezoek. Hans heeft in den Haag een allerliefst meisje ontmoet, dat ook toevallig naar deze plaats moet, en hij heeft zich daar uitgegeven als Ver duin. Als nu dit meisje Trude van Heel zich als een der gasten aandient beginnen de verwikkelingen, want Verduin (alias Hans) zit goed in de boot. Als nu het gezin Koeman ar riveert is het hek van de dam. Dit op en top Amsterdamse gezin brengt ve le verwikkelingen mede. De oudste dochter Pietje is weg van de eigen lijke Verduin (die zich voordoet als pensiongast); deze laatste wakkert dat spelletje aan en nu komt de ja loezie van Mevr. Verduin om de hoek kijken. Ook Hans ziet geen uitweg mefer, wartt hij is intussen verliefd geworden op Trude, die een en ander begint te begrijpen als zij eens ver trouwelijk met het personeel heeft gepraat. Maar ook moeder Koemans begint het spelletje van Verduin met haar dochter te vervelen. Nu komt op het goede moment de ontknoping en Bij de is plaats voor een: AANKOMEND MONTEUR-ELECTRICIEN HULP-FITTER GRAVER IEMAND VOOR ALGEMEEN WERK Loon, afhankelijk van ervaring en bekwaamheid, nader overeen te komen. Kindertoelage overeen komstig gemeentelijke regeling. Vakantietoeslag 4°/o- Inlichtingen bij de Directeur der Gemeente-be drijven, Henegouwerweg 43

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 1