I Pig en Peg op stap KELTUM PLEET JAC. SATON, Burgerlijke stand Predikbeurten De Jeugd vliegt uit Een Jongen beneden haar stand Ons Pluimveehoekje zien twee gelukkige paartjes de fami lie Koemans verdwijnen. Dit stuk werd met veel bravour gebracht en de zaal leefde danig mede. De spe lers waaronder enkele debutanten voldeden vrij goed, vooral het echt paar Verduin, de heer P. de Bruin en Mej. Noorlander en het echte Am sterdamse gezin Koemans. Mevr. de Bruin en R. H. Bezoen waren zeer goede vertolkers. Doch op een zelfde lfjn staan Trade van Heel, mej. de Bruin en Hans, B. de Knegt. Het was een buitengewoon goed geslaagde avond waar Concordia trots op terug kan zien. N. FAMILIE-AVOND MET FILMVOORSTELLING. Op donderdag 22 november a.s. be legt de Nederl. Chr. Landarbeiders- bond een filmavond in het Vereni gingsgebouw aan de Stationstsraat. Aanvang 7.30 uur. Naast het rijk ge varieerde programma zal o.m. de hoofdfilm vertoond worden: ,,Langs ongebaande klingen". Ook aan de jeugd is gedacht, deze wordt in de gelegenheid gesteld een speciale kindervoorstelling bij te wo nen, eveneens op 23 november in het verenigingsgebouw, aanvang 4.30 uur. Het lijkt ons overbodig onze lezers op te wekken deze middag of avond bij te wonen. FEESTAVOND. De uitgestelde feestavond van de KAB en KAV gaat nu door en is vast gesteld op donderdag 22 november a.s. in het R.K. Verenigingsgebouw, Burg. Trooststraat, aanvang 8 uur. Toegangsbewijzen nog verkrijgbaar voor leden en niet leden bij C. J. Berkestijn. Burg. Trooststraat 58. N.K.J.B. en M.C.-NIEUWS Op dinsdag 20 november zal voor de gehele M.C., J.N.K.J.B. en N.K. J.B. een veilig verkeersavond worden georganiseerd onder leiding van twee leden van het korps rijkspolitie. Aan vang 7.45 uur nam. in het R.K. Ver enigingsgebouw. Entree gratis. Als alle leden van bovengenoemde verenigingen een vriend(in), meisje of verloofde meebrengen, wordt het zeer zeker een prettige en leerzame avond. HET CONCERT VAN HET WEST NEDERLANDS SYMI'HONIE ORKEST. De voorbereidende werkzaamheden voor dit concert hebben plaats gehad en nu wachten we op de 27ste no vember om het orkest in een volle kerk te ontvangen. De kaarten zijn al in voorverkoop en verkrijgbaar bij de adressen vermeld op de raambil jetten. De directeur vaii het orkest zal, alvorens ieder nummer uit te voeren, een uitleg geven van de uit te voe ren muziek. Ook geeft hij met ieder instrument een korte demonstratie en vertelt hij welke rol zo'n instrument in het orkest heeft. Al met al wordt dit een avond waar muziekliefhebbers naar uit zien. RAADSVOORSTELLEN. NIEUWE VUILNISAUTO EN UNIFORME VUILNISEMMERS Burgemeester en wethouders heb ben aan de gemeenteraad voorstellen gedaan tot aankoop van uniforme vuilnisemmers. Na advies van de ge meente-architect te hebben ingewon nen stellen B en W voor een vuilnis- roltrommel aan te schaffen. Hoewel in de verschillende fabrikaten weinig verschil is, wijzen B en W op een groot onderscheid tussen benzine- en dieseltractie. In het voorstel wordt becijferd, dat de aankoop van een vuilnisauto met dieseltractie bijna 4000,duurder is dan met benzine- tractie, doch aangezien het gebruik van dieseltractie per jaar een voor deel heeft van 4500,stellen B en W voor een vuilnisauto met diesel tractie aan te schaffen. Konsekwentie van de aanschaffing van een derge lijke auto is, dat de gemeente voor zien zal moeten worden van unifor me vuilnisemmers. Hiervoor wordt een krediet gevraagd van 10.000.en voor het vergroten van de bestaande garage van de vuil nisauto 1300. VERHOGING SUBSIDIE. Naar aanleiding van een verzoek van de stichting voor de voor- en na zorg van geesteszieken stellen B en W de gemeenteraad voor de subsidie aan deze stichting met ingang van '57 te brengen van 5 cent op 6 cent per GLAZENWASSERIJ 9. Wat hebben jullie nu weer uit gehaald. De boer is vreselijk boos. Hoe krijg ik die wagen er nu weer uit. Maar Pig en Peg lopen zo hard ze kunnen weg. Peg roept nog, we hebben een beetje pech gehad, an ders niet, maar we zullen wel ander werk gaan zoeken. Dit is toch niets voor ons. Van de boer is niets meer te zien. Nu kunnen ze weer rustig lopen en zoeken naar ander werk. Ze zijn dicht bij de stad. Jammer dat we nog niets hebben verdiend, maar we hebben toch lekkere eieren gehad. 10. In de stad is vast wel goed werk te vinden. En daar zien ze een gla zenwasserij. Zullen we daar werk gaan vragen. Doen, niet doen. Ze we ten het haast niet. Och waarom ook niet. Dat is toch zo eenvoudig. Dat kan ieder toch wel, ramen lappen. Kom Peg we gaan naar binnen. En ze hebben succes. Ze worden allebei als glazenwassers aangenomen. Vooral die lange Pig iis een reuzen glazen wasser, die zou het wel zonder een ladder kunnen doen. Ze krijgen een kar, een ladder en een volledige uit rusting voor glazenwasser. Doet ook U als zovele andere en spaart U Uw cas sette Keltum pleet successievelijk bfl elkaar. Prijscourant verkrijgbaar. Te koop: 3-RIJ BLOEDKORALEN KETTING met an tiek gonden slot. Prijs I 120 de zaak met de buitenklok UITBREIDING STRAATVERLICHTING. B en W hebben de raad een krediet van 11.935 gevraagd voor de uit breiding van de elektrische straatver lichting in de Kromme Esse. Emma- straat, Prins Hendrikstraat en Ka naaldijk, welk werk in 1957 zal wor den uitgevoerd. Er is ook een kostenberekening ge maakt voor de Zuidelijke Dwarsweg 7029.maar hiervoor zijn eerst onderhandelingen met het gemeente bestuur van Moordrecht nodig, waar toe de eerste stappen zijn onderno- CHR. BESTURENBOND IN HET ZILVER. Dit jaar is het 25 jaren geleden dat in Waddinxveen de Chr. Besturen bond werd opgericht. Dit zilveren ju bileum wordt op 12 december a.s. ge vierd in een feestelijke bijeenkomst, welke gehouden wordt in de kantine zaal van de N.V. Dobbelmann. De heer M. Ruppert, voorzitter van het Chr. Nationaal Vakverbond zal bij de ze gelegenheid een feestrede uitspre ken. A.R. KIESVERENIGING HIELD JAARVERGADERING. In de jaarvergadering van de A.R. Kiesvereniging „Nederland en Oran je", welke onder voorzitterschap van de heer R. J. Zuidema werd gehouden, kwamen twee onderwerpen sterk naar voren. Dit waren de gebeurtenissen in Hongarije, die in het gehele land een scherp protest hebben uitgelokt en de uitslag van dei vekkiezyngen van dit jaar. De jaarvergadering werd vrijdag avond gehouden in het Geref. Jeugd- gebouw. De vraag besprekende, wat men in de tegenwoordige omstandig heden nog kan doen voor het lij dende Hongaarse volk wees de heer Zuidema op de kracht van het gebed. Een ander belangrijk punt wat in deze vergadering aan de orde kwam was de uitslag van de dit jaar gehou den verkiezingen voor de Tweede Ka mer en de noodzaak om zich. op deze uitslag te beraden Spr. ging de ver schillende redenen na, die worden aangevoerd als oorzaken van de te ruggang bij de A.R.-partij. Uit de jaarverslagen van de pen ningmeester en van de secretaris bleek, dat de vereniging stabiel ge bleven is. De Arjos bleek door het vertrek van verschillende leden een gevoelige a- derlating ondergaan te hebben. Een gevoerde ledenwerfcampagne heeft evenwel een behoorlijk resultaat op geleverd. In plaats van de heren C. van der Sar en C. Hoogendoorn Jr.. welke af tredend en niet herkiesbaar waren, werden tot bestuursleden gekozen de heren C. van der Bas en H. Postma. In de tweede helft van deze jaarver gadering werden geluidsfilms ver toond. DE KRANT STAAT ER VOL VAN! Alle dagen ongelukken. Hier en daar, in binnen en het buitenland. Als er nu ook eens in stond hoeveel men sen gelukkig werden omdat ze zo'n prachtige pendule aanschaften, want het is toch ontegenzeggelijk een bezit dat 'hele gezinnen gelukkig maakt! Ook zijn portie geluk voor Uw ge zin? Wij staan startklaar om u te ont vangen. Horlogerie „Vermeij", Kerk- weg 207. (Adv.) GECOMPLICEERDE AANRIJDING. Op de rijksweg no. 12 heeft zich maandagmorgen onder onze gemeente een gecompliceerde aanrijding voor gedaan. De brug in deze rijksweg was geopend geweest voor het scheep vaartverkeer en al spoedig stond aan weerszijden van de brug een lange dubbele file auto's opgesteld. Toen de ze files zich in beweging zetten, moest een klein autobusje bestuurd door W. A. de J. uit Utrecht, plotseling rem men voor een vóór hem stoppende personenauto. Het autobusje kwam daarbij dwars op de rijbaan te staan en de daarachter rijdende motorrij der, G. v. D. uit Moerkapelle, botste tegen het autobusje op. Een achterop komende personenauto, bestuurd door J. uit Soestdijk reed op zijn beurt weer op het motorrijwiel en het au tobusje in. Het gevolg van deze ge compliceerde aanrijding was dat alle daarbij betrokken motorrijtuigen aan zienlijke schade opliepen Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. De Waddinxveense rijkspolitie maakte proces-verbaal op. HULP VOOR HONGARIJE. In de afgelopen week werden in de gemeente verschillende inzamelingen gehouden ten bate van de slachtof fers van de gebeurtenissen in Hon garije. Zowel in de Geref. Kerk als in de Ned. Herv. Kerk en de Remon strantse Kerk werden collecten ge houden, die voor zover tot dusver be kend, in totaal ongeveer 3000op brachten. Het Nederl. Rode Kruis hield een huis-aan-huis lijstcollecte, waardoor f 4866.werd bijeen ge bracht. Verder werden in de afgelo pen week in verschillende bedrijven spontaan uurloonacties georganiseerd, waarvan de opbrengst nog niet be kend is. Geboren: Johanna Catharina, d. v. A. van Hoven en A. G. Stijl, Klei- kade 53; Elisabeth, d. v. A. Verblaauw en E. Plokkaar, Noordeinde 69; Wijnanda Johanna, d. v. C. L. M. Rip en A. Steenbergen, Esdoorlaan 17; Marijke, d. v. M. Vink en W. van Dijk, Wilhelminakade 21; Wilhelmina, d. v. P. B. Metselaar en H. W. Luijten, Wilhelminakade 12; Ondertrouwd: A. L. Sol en H. E. Sik- kema; H. M. van Brakel en A. Hon- koop. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: ballpoint; glas van kop lamp; - paar rode glacé handschoenen: zwarte shawl; zwart hondje; konijn; zwarte glacé handschoen; Verloren: bruine fietstas met inh.; 1 paar glacé handschoenen, bruine hand schoen, grijze vulpen. Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9.30 uur ds. J. van der Haar. Nam. 6.30 uur De heer J. A. Kruithof, Monster. Hervormd Wijkgebouw. V.m. 9.30 uur De heer J. Henzen, Leiden. Nam. 6.30 uur De heer J. P. Dijkman, Alphen aan den Rijn. Gereformeerde Kerk. V.m. 10 en nam. 5 uur ds. J. Snoey. NJL Ver. ,Wet en Evangelie". V.m. 9.30 uur ds. J. C. J. Dijkstra, Rotterdam. Nam. 7 uur Jeugddienst, ds. H. W. Hemmes, Schiedam. Chr. Afgesch. Gemeente. V.m. 9.30 en nam. 5 uur Leesdienst. Rem. Geref. Gemeente. Nam. 7 uur ds. G. Ch. Duinker. DE ZONDAGSDIENST zal waargeno men worden door dr. P. van der Linde. Verschenen het tweede deel van Veldwijk heeft ze. No. 1 FEUILLETON door LOUIS HENDRICKX HOOFDSTUK I Hoe het begon. Het begon simpelweg met een lek ke band. LieSbeth Wagenborg voelde opeens een verontrustend doorveren van haar achterband. Ze wipte op en neer op haar zadeljawel hoor! Duidelijk merkte ze dat de velg door de dikte van de band héén, de gladde asfalt weg raakte. Nerveus en gehaast opeens, trapte ze snel door. Zou zemaar nee, het was nog zeker een half uur naar huis! ,En met iedere trap voelde ze dat dreigende dreunen van de velg te gen de weg. De band liep snel leeg. Als ze nu doorreed, ging de hele band, binnen en buiten naar de maan. Ze stapte af. Ze keek de weg af met een hulpe loze blik. Maar de smalle macadam- weg lag daar leeg en verlaten, zo ver ze zien kon. Heel in de verte wenkte nodend de torens van het dorp. Een half uurtje op de fiets dat was zeker twee en een half uur lopen. Nou ja, twee uur als ze flink aanstapte. Ze voelde nog eens, volkomen over bodig aan de band. Die fiets, eerst zo'n heerlijk hulpmiddel, was nu een lastpost geworden. Alléén een paar uur lopen vond ze heerlijk met een fiets aan je hand was het een cor- véé, en je sloeg zo'n vervelend fi guur. Het was net of iedereen je uit lachte. Ze keek naar de schilderskist op haar bagagedrager. Het was beter, zou haar broer Gijs ongetwijfeld zeg gen, als je inplaats van dat malle ding een tag gereedschap en een pomp had meegenomen, 't Mocht wat. Zelfs met een pomp en een tas gereedschap maakte ze nog niets klaar. Met haar smalle, fijne, handen zou ze niet eens de band van de velg kunnen wringen en hem er weer omheen krijgen. nee. dat was mannenwerk Terwijl ze daar troosteloos stond, en zich hopeloos onbenullig voelde met die waardeloze fiets aan de hand, klonk als een dartele juichtoon het geluid van een fietsbel tot haar door. Zonder dat ze het merkte, geluidloos over de vlakke weg, was een lange jongen op een bestelfiets, een grote mand voorop, genaderd. Liesbeth's ogen gingen wijd open. En tegelijk voelde ze een vreemde schuwheid. Wat moest ze zeggen, hoe moest je. die fietsjongen, 't was zo'n raar ras. Lekke! band juffrouw? vroeg de jongen. Ze zag hem aan en herken de hem. Hét was Jaap Borst, die oudste jongen uit dat grote gezin aan de haven. Hij was in de winkel bij de Coöperatie, waarmee vader op le ven en dood concurreerde. De jongen was afgestapt. Boven z'n witte korte jas zag ze een open, vro lijk gezicht met een paar heldere grij ze ogen onder grofgolvend, raven zwart haar. Mooie combinatie, dacht Liesbeth met haar gevoel voor kiem en vorm, en glimlachte haars on danks, dat haar liefhebberij zelfs op dit ogenblik nog zo domineerde. De jongen wachtte haar antwoord' niet af, maar had zijn fiets al tegen een boom gezet, greep kordaat de bagagedrager van Liesbeth's fiets en liet het achterwiel langzaam draaien, terwijl hij met kennersblik de band monsterde. Opeens greep hij toe, stopte het draaiende achterwiel. Ziet u 'es hier. verzocht hij triom fantelijk, is het een wonder? En hij hield zijn duim tegen een spijker met een platte kop, die in de band ge drongen was. Ja, lachte Liesbeth, daartegen is niets bestand. En ik hoopte zo dat als je een beetje opgepompt werd, ik het wel halen zou naar huis. Naar Middendorp' Daar woont u toch niet? U bent toch een dochter van Wagenborg? Ja, dat ben ik. zei Liesbeth timide. Nu zou je het hebben. Van de con currentie voegde ze er met een wat angstige glimlach aan toe. Concurrentie m'n pet? zei de jon geman zonder deze zinsnede nader te verklaren. U en ik zijn toch geen concurrenten, wel? Het trof Liesbeth dat hij ondanks zijn vrolijke vrijmoedigheid, niet de minste neiging toonde tot familiari teit, en toch waren ze beiden zowat even oud. Hij zou misschien een ên twintig zijn en zij was negentien Zonder dat ze het besefte had ze de fiets in zijn sterke handen over gegeven. Allo, zei hij en met een zwaai had hij het rijwiel op z'n kop. M'n kist! gilde Liesbeth. Die blijft wel zitten, meende de jon gen optimistisch. Maar er zit een natze durfde het niet verder uitleggen. De jongen had als in één moeite door de fiets weer op de wielen gezet. Liesbeth trok haastig de schilderskist tussen de rubber spanners uit, zette die voorzichtig in het gras aan de kant. Daar gaat ie weer voor niks zei. de jongen en zwaaide andermaal de fiets om. Wat gaat u daar mee doen? vroeg Liesbeth. Ik ben geen u, ik heet Jaap Borst, zei de jongen: Zegt u maar Jaap hoor. Liesbeth kreeg een kleur. Wat moest ze nu doen? Moest ze zeggen: Ik ben Liesbeth Wagenborg en zeg maar Lies? Ze zag zich morgen al in de Hoofdstraat, en deze Jaap Borst langs fietsend met een mand vol boodschappen: Ha! die Lies! Tegelijk haatte ze zichzelf. Daar is nu een jongen, dacht ze, notabene in dienst van haar vaders grootste concurrent, hij ziet dat ze in moeilijkheden is, stapt af en pakt aan. Hij is niet familiair, hij tutoyeert haar niet eensen het enige wat ze weet te bedenken is, dat ze het risico loopt dat hij Lies tegen haar zeggen zal. En dat omdat zij de doch ter is van een middenstander, en hij een jongen uit dat grote en een beet je verwaarloosde huishouden van Borst aan de Haven. Jaap Borst inmiddels hield zich met al die problemen niet op. Hij wachtte niet eens op antwoord, maar begon in z'n fietstas te rommelen en haalde een paar bandenlichters te voorschijn. Tegen een meisje als dit zei je na tuurlijk „U" haar vader had een gro te zaak en zij was een dame, hij was Jaap Borst van de Haven. Zo was het in de wereld. Lisebeth keek voorzichtig en een beetje op een afstand toe, hoe hij met gewende vingers de buitenband van de velg pulkte, de binnenband er uit trok en zocht naar het gaatje. Nog 'n bof zei. hij dat het een spijker was, dan vinden we het gaatje gemakke lijk.. Hij zal wel dóór en door zijn. Want er is hier geen sloot om hem effe in te douwe en ik zie hier zo gauw ook geen huis. U had geen slechter punt voor een lekke band kunnen uitkiezen. Ik heb 't niet uitgekozen, zei Liesbeth en lachte haars ondanks. Als ik het voor het kiezen had was ik nu al een heel stuk dichter bij Midden dorp! De jongen wreef de band met fijn schuurlinnen schoon en viste uit een blikken doosje een paar stukjes rub ber. Liesbeth keek geboeid toe- Hij deed het allemaal zo handig, zo ge wend. Ziezo zei Jaap Borst. Nu zou je ei genlijk de band er meteen wel weer in kunnen doen, maar laten we het evin laten zitten. Ik zal hem oppom pen en dan kijken of ie het houdt. Liesbeth had woordeloos al zijn be wegingen gevolgd. Er ging van deze jongen een zekerheid een daadkracht uit, die haar onweerstaanbaar aan trok. Liesbeth was de jongste dochter van Wagenborg de winkelier. Wagenborg was zelf klein begonnen, maar had in een streek die in belangrijkheid en bevolkingsaantal snel groeide een scherp oog getoond voor de mogelijk heden. Hij had de grootste, modern ste winkel van het dorp, die zelfs met de Coöperatie kon wedijveren. Hij had winkels geopend in de aangren zende dorpen en zijn bakfietsen met de grote W zag je langs alle wegen. Het was van een kraidenierswinkeltje een winkelbedrijf geworden en alles particulier initiatief! Daar was hij trots op. (wordt vervolgd) De juiste manier. Een veel gehoorde opmerking in de slagerswinkels is wel deze: Slager, hebt U carbonaadjes voor me, maar geen been erin hoor. Dit is natuurlijk onzin. Als U er op staat kunt U van zelf sprekend een carbonade zonder been krijgen, maar dan is het geen carbonade meer. En vanzelfsprekend zult U dan ook meer moeten betalen. Maar nu is de grote vraag of U er iets mee wint als U uitgebeende car- bonade's eet en dat geloven wij ab soluut niet. Want vlees dat in de been gebraden wordt is altijd smake lijker als uitgebeend vlees. Vorige week hebben we gezien hoe we van de harscarbonade een 'boterzacht smeuig stukje vlees kunnen maken, vandaag zullen we eens kijken wat we met de RIBCARBONADE kun nen doen. De ribcarbonade ligt tussen de hars en lendecarbonade in, en er wordt wel eens beweerd dat hier het meeste been in zit. Of dat waar is betwijfelen we echter zeer, want nor maal is het zo dat U de ribcarbonade om en om krijgt. Dat wil zeggen dat als U vier ribcarbonade's bestelt dan krijgt U er twee. met een lang beentje er in en twee met een heel klein beentje. Vergeet echter vooral niet dat Uw kinderen op zo'n carbonaadje met een 'handvat erg belust zijn. Pro beer het eens op de volgende manier en succes is verzekerd. Wrijf de car bonade in met wat zout en kruiden, klop het wit van een ei, met één eet lepel water los en dompel de carbo- nade's hierin, haal ze dan door pa neermeel en bak ze in de kokende boter goed bruin. Haal de carbona- de's uit de koekepan en maak de jus af met wat kokend water. Dien ze direct op en eet ze het liefst a la „Chic ken out the rough" oftewel zo uit het vuistje. Dit is geen vlees om zo weg te zuigen, maar de smaak is vele ma len beter als van gesudderd vlees. Lekkerbek. Allereerst wil iemand U feliciteren met de a.s. verhuizing naar droog ter rein en dan zo groot. Ik zou raden te beginnen met 2 of 3 tomen ieder van 15 hennen en wel W. Wyandot- tes, W. Leghorns en Reds. Daar U niet fokt zal het U voordeliger uit komen steeds met jong goed te wer ken voor de eierproductie. Een paar van de beste hennen uit iedere toom kunt U dan nog wel aanhouden in hun tweede leg, maar langer niet. De door U besproken nu reeds geslachte hen leed aan ontsteking van de eierstok, het abces zal wel ontstaan zijn door inwendige verwonding. Zijn Uw zit- stökken wel laag bij de grond? Hoge, lastig te bespringen zitstokken, doen veel kwaad aan leggende hennen. Ik zou U aanraden, langzaam de zaken uit te breiden. ZO MOET HET NIET! Bfj enige pluimveehouders zag ik, dat de zitstokken nog van ruw hout (dennen) of wilgen enz. gemaakt wa ren en deze waren ook geheel ver keerd gesteld. In het ruwe hout is gelegenheid voor allerlei ongedierte om zich te bergen en het voorkomen van de las tige bloedluis is zeer zeker het ge volg van zulke ruwe stokken. De zit stokken moeten glad geschaafd zijn

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 2