ERO „VELDWIJK" HEEFT ZE Gemeentelijke toekomstplannen Weekagenda Adspirant Heren A. Eef Overdam Dames 3e klasse B. Sj. van der Kraats Dames 2e klasse. Adrie M. Alblas Bep Hofman Corrie Verstoep Alie Struik Heren 2e klasse. W. Ph. Verweij Bert Alblas Heren le klas. F- Dullemijer Heren keurklas. J. Dullemijer Heren boven 45 jaar. N. Bontenbal Adspirant Dames A. Truus Appel Janny van der Neut Sjany Versluis Corrie van Dijk Marry Rupke Lia van Soest Lien van Hoven Abe van Nielen Hilda van Tol Letty Borg Lenie Kolen Janny Troost Greet je Grootendorst Joke 't Hart Pia van Dijk Tonny van Tilburg Dickie Lagrauw Mennie Hilgeman Gre Mansvelder Afgewezen 8. Als wij vergaderen KLEVENDE BESTUURSLEDEN. Een probleem in tal van vereni gingen vormen die bestuursleden, die het klimmen der jaren zelf niet be merkt hebben en van geen heengaan weten. Het is natuurlijk voor hen een hard gelag, een ibestuur te (moeten ver laten waarin ze vele jaren hebben zitting gehad. Maar wijs zijn zij, die afscheid nemen wanneer van alle kan ten aandrang op hen wordt uitgeoe fend om te blijven. Met het volle behoud van door hen verworven ge zag en waardering zijn ze straks in de ledenkring nog geziene figuren-. Uit kiesheid, piëteit, erkentelijkheid voor vroegere verdiensten, ziet men er vaak tegenop, de ouderen duide lijk te maken dat de jongere garde toch ook aan bod moet komen, wil men de noodzakelijke doorstroming behouden. Ook hier weer kan men zijn positie zeer vergemakkelijken door een regel te stellen.... in de reglementen! Men kan daarin opnemen dat ieder bestuurslid na het uitdienen van zijn bestuursperiode automatisch aftreedt en dan niet herkiesbaar is. De besten k^TT-en er na hun „stille" jaar toch weer in, en het kan geen kwaad dat zij ook eens aan de andere kant van de groene tafel het verenigingsleven meemaken.. Het bestuur beeft daarbij dikwijls aan hen een goede steun, soms nog meer dan wanneer ze ach ter de bestuurstafel zouden hebben ^EenLer verdienstelijk bestuurslid, dat zijn tijd gekomen acht, kan bij het eindigen van zijn ambtstermijn zelf mededelen dat hij het bijltje er bij neerlegt Dat is voor hem altijd een veel prettiger afscheid dan wan- neer hij straks moet ondervinden, dat men bij de stemming voorbijgaat. Graag maakt men een uitzondering voor voorzitters, die zo vaak „leven en ziel" van de vereniging zijn. Toch is ook voor de voorzitter, juist voor hem, het gevaar groot, dat hij te lang blijft zitten. En voor de vereniging ia het niet altijd goed. wanneer een pèrsoon de jaren door domineert en zijn stempel op de vereniging drukt. Het grote gevaar van de klevende bestuursleden is, dat het de vereni ging weerhoudt van kadervorming. Leden die daarvoor de bekwaamhe den hebben, moeten hun kans krij gen de vereniging met hun gaven van hoofd en hart te dienen. En onmis baar is niemand Scriba. Onze voeding als we ouder worden Blijft uw bondgenoot, de voeding, trouw. De voeding is Uw leven lang Uw bondgenoot geweest. Hij heeft U in staat gesteld Uw arbeid te verrichten, Uw weerstand tegen ziekten en in fecties te vergroten en de slijtage van Uw lichaam te herstellen. Ook nu moet dat bondgenootschap hlijven bestaan. Een goede voeding maakt, dat U in zo goed mogelijke conditie bJij ft en dat U de beste weer stand tegen eventuele ziekten kunt opbrengen. Ieder mens is verplicht om zijn li chamelijk welzijn zoveel mogelijk te bevorderen. Die plicht rust ook op U! En daarin willen wij U nu met goede raad terzijde staan. Het is niet mogelijk algemeen geldende vaste voorschriften of zelfs wenken te ge ven. De behoeften van de mensen on derling vertonen daarvoor te grote verschillen. Iemand, die iedere dag n paar uur in touw is, die zijn dage lijkse wandeling trouw blijft, een goede eetlust heeft en daarbij alle spijzen verdraagt, zal een andere voe ding willen en kunnen gebruiken dan iemand, die een zittend leven heeft en maar niet alles eten kan. We zullen daarom volstaan met aan te geven hoe in bepaalde, veelvoor komende omstandigheden gehandeld kan worden, waarbij wij ervan uit gaan, dat U gezond bent en geen dieet voorgeschreven hebt gekregen. In het algemeen geldt, dat het ou der worden een natuurlijk, geleide lijk proces is. Hierbij past een gelei delijk. veranderende voeding, geen abrupte wijzigingen, maar ook geen voortgang op dezelfde voet als voor heen. Algemeen geldende regels Er zijn twee regels, die voor elk Uwer gelden: Bij het klimmen der jaren verlopen de levensprocessen langzamer. Het lichaam verricht minder zogenaamde De SPIEGEL geeft deze week een zeer bijzonder Hongarije nummer, waarin een duidelijk beeld gegeven wordt van de gebeurtenissen in Hongarije, alsmede een aantal in drukken over het conflict rondom het Suez-kanaal, Prachtige foto's. Dit nummer kost 40 ct. Verkrijgbaar Boekhandel »Veldwijk« inwendige arbeid en heeft daarom minder arbeidsvermogen, of te wel minder calorieën nodig. Blijft de ca lorie-opname gelijk aan die in vroe ger jaren dan kan het lichaamsge wicht te veel toenemen, hetgeen de gezondheid niet ten goede komt. De eerste regel is dus: Beperk de calorie-opname. Dat komt in de praktijk neer op het gebruiken van minder vet, minder suiker en zoetigheid. U wilt zo gezond mogelijk blijven en weerstand behouden tegen infectie ziekten. Dat bereikt U door een rui me opname van zogenaamde be schermde stoffen: eiwitten, voedings- zouten en vitamines. De tweede regel luidt dus: Eet veel beschermend voedsel. Dat komt in de praktijk neer op een ruime portie melk, kaas, groen ten en fruit, geregeld vlees, vis en eieren. Wat U dagelijks nodig hebt We raden U daarom aan dagelijks te gebruiken': 6 dl melk, desgewenst gedeeltelijk te vervangen door karnemelk of yoghurt; 15 g kaas; 50 g vlees en/of vleeswaren of vis gemiddeld 250 g groenten; 100 g fruit; brood, aardappelen, vetsoorten naar behoefte. Het zal U waarschijnlijk niet ge makkelijk vallen om elke dag 6 dl melk te drinken als U dat niet van jongs-af gewend was. Het is echter ook mogelijk de melk in Uw kopje koffie, in de pap, toespijs of groente saus te verwerken zodat U toch niet met Uw rantsoen behoeft te smokke len. Ook karnemelk en yoghurt kunt U Inplaats van melk gebruiken. Houdt U er niet van dat deze producten in de winter zo koud zijn, verwarm ze dan voorzichtig boven stoom onder af en toe roeren tot zij op kamertempe ratuur zijn. Men kan de flessen ook 1 k 2 uur op de schoorsteenmantel zet ten, alvorens de inhoud te gebruiken. Wanneer het U niet mogelijk is da gelijks de vereiste hoeveelheid vlees of vis te gebruiken, of een ei te eten, zou U dit bezwaar kunnen ondervan gen door het drinken van meer melk. Wij raden U aan de groenten of vruchten zö veel mogelijk rauw te blijven eten. Inplaats van die vruch ten kunt U ook af en toe vruchten sap nemen. Probeert U eens fruit of vruchtensap op de nuchtere maag: velen, die aan constipatie lijden, vin den er baat bij. Misschien behoort U tot de mensen die aan spierwit brood de voorkeur geven boven de donkerder broodsoor ten. Wanneer wij U echter vertellen, dat die donkerder soorten door hun groter gehalte aan vitamines veel ge zonder voor U zijn, zult U wel met de gewoonte van all een-maar-wit breken en ook eens een snede bruin brood of roggebrood eten. Wanneer U te zwaar wordt, zou U de hoeveelheid brood geleidelijk kun nen verminderen, b.v. door het dun ner te snijden. De overgang is dan gemakkelijker. Omdat ook havermout, grutten en gaar tarwegries rijk aan vitamines zijn raden wij U ze voor het bereiden van pap te gebruiken. Neem liever havermout en grutten dan gezuiverde meelsoorten als mai- zena en puddingpoeders. Als U het zich nog wel herinnert hebben we als eerste regel voor Uw voeding een verminderd gebruik van vet, suiker en andere zoetigheid aan geraden. Al vindt U het niet prettig: spaar de suiker zoveel mogelijk, ge bruik niet te veel zoete broodbeleg sels en verminder Uw snoeprantsoen. Verwerk minder vet in Uw maaltij den en gebruik dan liever boter of margarine dan bak- en braadvet en reuzel, die geen vitamine A en V bevatten. :-WP 's werelds besie schoolvulpen ERO-"STUDENT", met edslstaat pen f. 3,^ ERO-"DOCENT", met gouden pen 5,W ERO-"RECTOR", met grote gouden pen f. 8,95 pijp. Wanneer de klier zijn normale af m,etingen heeft, is zij door de htnd heen niet als een verdikking te zien en nauwelijks te voelen zodat het U dan niet gemakkelijk, zal vallen deze klier, ondanks haar oppervlakkige lig ging, bij U zelf waar te nemen. De küer kan echter ook zo sterk ver groot zijn, dat zij al uit de verte als een enorme krop te zien is. Natuur lijk komen de tussenmaten veel va ker voor. Is de sterkte der zwelling een aan wijzing voor de ernst der aandoening Allerminst! Afwijkingen der schild klier uiten zich op verschillende wijze die we in twee groepen kunnen verde len. De eerste groep omvat de ver groting der klier en de directe ge volgen hiervan, de tweede algemene lichamelijke verschijnselen die een ge volg zijn van de abnormale werking der klier. Dat deze groepen min o meer op zichzelf staan, zal U in het verloop van dit artikel blijken Burgemeester en wethouders hebben aan de gemeenteraad een nota gezon den van de volgende inhoud: Overeenkomstig de in de laatste raadsvergadering gedane toezegging doen wij u hierbij toekomen ons in vesteringsplan voor de jaren 1956— 1960, zoals wij het aan gedeputeerde Staten hebben ingezonden. Ter toelichting daarop willen WO het volgende opmerken. Wij willen daarbij aansluiten op onze nota van 12 november 1952 waarin wij u een plan voor de komende ja ren voorlegden. Hét sttmt ons dankbalar, dat net mogelijk is gebleken deze plannen in de afgelopen vier jaren bijna geheel te verwezenlijken. Alleen de aanleg van de sportvel den en de verbreding van de Noord kade bleven tot dusver achterwege. De sportvelden omdat wij zo lang mogelijk hebben getracht deze met regerings-subsidie uit te voeren, wat tot dusver onmogelijk bleek. De ver betering van de Noordkade moet wachten tot de rioolwaterzuiverings installatie gereed is, waarop dan de riolering kan worden aangesloten. Het belangrijkste is, dat het nieuwe uitbreidingsplan tijdig gereed kwam en werd goedgekeurd, dat de gronden in eigendom konden worden verkre gen en dat het eerste straten- en rio leringsplan, zowel als de zuiverings installatie in uitvoering zijn, zodat hier, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, in 1957 huizen zullen kunnen worden gebouwd. Wat nu het nieuwe investeringsplan betreft, wijzen wij er op, dat de daar in genoemde bedragen natuurlijk ra mingen, in vele gevallen zelfs, globale ramingen zijn. Alleen de posten „bouw van wo ningwetwoningen in 1956" en „stra tenplan Puttepolder en aanleg riool waterzuiveringsinstallatie" konden, op grond van beschikbare gegevens, vrij nauwkeurig worden geraamd.^ Wat de woningbouw betreft, gaan wij voor de jaren 1957-1960 uit van een bouwprogramma van ruim 100 woningen per jaar, waarvan 80 wo ningwet-woningen. Hiervoor is een miljoen per jaar geraamd. De andere voor 1957 geraamde uit gaven kunnen naar onze mening niet worden uitgesteld. Wij streven er nog steeds naar, dat zodra de rioolwater zuiveringsinstallatie gereed is, daarop ook het gehele Sniepkwartier en de fabriek van C. P. Broer kunnen wor den aangesloten. De raad heeft het plan „Verbreding Esdoornlaan met rioleringreeds aan genomen. Plannen voor weg van het Stationsplein naar de rioolzuiverings installatie met riolering en voor de riolering van de Kerkweg vanaf de Esdoornlaan tot Stationsplein, hopen wij zo spoedig mogelijk bij u in te ^Vbrwacht wordt, dat in 1958 de nieuwe ulo-school zal kunnen worden gebouwd en dat in dat jaar ook de verbetering van de Noordkade tot stand zal kunnen komen. In 1959 en 1960 kan de riolering m de bebouwde kom dan verder worden uitgebreid. De posten, die hiervoor gesteld zijn. zijn zeer globale ramm- gen. Hoe snel het tempo zal zijn, waarin de gehele bebouwde kom op de nieuwe riolering zal kunnen wor den aangesloten, zal van verschillen de omstandigheden afhangen, die thans nog moeilijk kunnen worden beoor deeld. Wij zijn wel van mening, dat het „hart van de gemeente d.w.z. de doortrekking van de Stationsstraat naar de Julianastraat met riolering, het eerst aan de ordejzal moeten ko men. Zoals het zich thans laat aanzien, zal de bouwgrond, die in de Puttepol der beschikbaar komt door de aanleg van het stratenplan, dat thans in uit- voering is, en door de aanleg van de weg zuiveringsinstallatie - Stations plein tot en met 1959 voldoende rijn voor de te bouwen woningwetwonin gen. In 1960 zal echter 'het stratenplan aldaar verder moeten worden uitge breid. Als een zeer voorspoedige wo ningbouw dit gewenst zou maken, kap dit natuurlijk ook vroeger gebeuren Er komen nogal eens patiënten op het spreekuur met klachten over een ontsierende zwelling in de hals, die zich verder zo gezond als een vis voelen. Wanneer na onderzoek blijkt dat hun lichamelijke toestand inder daad goed is, zal de zwelling op zich zelf geen reden tot ongerustheid zijn. Desondanks zal de dokter deze pati ënten af en toe eens willen controle ren Door de sterke zwelling kan nJ. driik op de luchtpijp worden uitge oefend, die op de lange duur wel de gelijk tot beschadiging aanleiding zal kunnen geven. Op een Röntgenfoto kunnen wij zien of er inderdaad van enige druk als een indeuking van de luchtpijp zichtbaar sprake is. Een heel ander geval is het bij patiënten die komen met klachten over nervositeit en prikkelbaarheid gepaard gaande met vermagering hoewel de eetlust toegenomen is. Zij hebben gauw last van de warmte, in bed gooienzijde dekens af, 's winters brandt de ka chel hun altijd te hard en hun han den zijn voortdurend vochtig door het transpireren. Dikwijls (voelen deze mensen zich gejaagd en onrustig, hun handen tril len en hun hart bonst. U ziet dat dit wel een heel ander beeld is dan hq de hierboven geschetste patiënten. De lichamelijke verschijnselen zijn nier veel algemener en treden op de voor grond. Dit wil niet zeggen dat de schildklier zelf er normaal uitziet. Ook in deze gevallen is de klier ver groot, maar deze vergroting is geen Lat voor ernst der overige klachten. Vrijdag 16 november Corsettenshow fa C. van der Linde, Vereen, ge bouw, Stationsstraat. Donderdag 22 november Kindermid dag en filmavond Chr. Landarb. „Concordia" in cantine Dobbelmann. Donderdag 22 november Bijeenkomst van der Nederl. Bond van Platte landsvrouwen. Dinsdag 27 november St. Nicolaas- avond voor leden en donateurs van WSE in R.K. vereen, gebouw. Dinsdag 27 november Concert door het West Nederlands Symphonie-orkest in Geref. Kerk. Vrijdag 30 november Vergadering C. B.T.B. in Herv. Wijkgebouw. Donderdag 20 december Grote Kerst- zangavond in de Ned. Herv. Kerk van „Vox Jubilante" en Meisjes koor „De Zangvogels". Vrijdag 21 december Groot Kerstcon cert door Conconrdia, Mannen- en Dameskoor „Onvtrmoeid Vooruit ten bate van Kon. Wilhelminafonds, in cantine Dobbelmann. INVESTERINGSPLAN 1956—1960. 1956 Bouw van woningwet-woningen 1956 en 1957 Stratenplan Puttepolder als eerste uit voering van een goedgekeurd uitbreidingsplan, als- mede de aanleg van een rioolwaterzuivenngsinstall. J Bouw van woningwet-woningen 650.000,- Bijdrage aan provincie Zuid-Holland voor oever verbetering Gouwe Verbreding Esdoornlaan met riolering Riolering Kerkweg-west Weg van Stationsplein naar rioolwaterzuiverings- installatie Park en sportvelden f Aanleg van gas, water en elektriciteit in de Put tepolder door en ten laste van de gemeentebedrij ven 1958 Bouw van woningwetwoningen Bouw nieuwe bijzondere ulo-school Verbreding en riolering van de Noordkade f 1959 Bouw van woningwet-woningen Uitbreiding van riolering kom en doortrekking Stationsstraat - Julianastraat 1960 Bouw van woningwet-woningen Uitbreiding straten en riolering Puttepolder Verdere uitbreiding riolering kom f l.OOO.OdOy- 40.000,- 56.500,- 250.000,- 300.000,- 200.000,- 1.000.000,— 250.000,— 350.000,— 1.000.000,— 500.000,— 1.000.000,— 250.000,— 250.000, hebben zij een starre blik. U riet uit dit alles wel, dat een on juiste functie der schildklier tot af wijkingen van verschillende aard aan leiding kan geven. Wat wij hier be schreven, waren enkele uitgesproken gevallen. Er zijn tussenvormen en combinaties van verschijnselen, die het stellen van de juiste diagnose bemoeilijken. Ook kan iemand alleen maar nerveus zijn en klagen over ge jaagdheid, beven van de handen, transpireren, vermageren, hartklop pingen enzovoort, terwijl zijn schild klier volkomen normaal is. De medicijnen die bedoeld rijn om de schildklier weer tot normaal func tioneren te brengen, zullen bij deze patiënten geen enkel effect sorteren. Naast hetliehamelijk onderzoek zul len wij dan ook gegevens over bloed en urine nodig hebben, terwijl de be- paling van de stofwisseling eveneens belangrijke aanwijzingen kan geven. Wanneer vaststaat dat een abnor male functie van de schildklier de oorzaak van iemands klachten is, zal de behandeling beginnen. Hierbij zal rust een belangrijke rol spelen, naast de fofedieniing van medicijnen. Soms zal een vergroting der klier het ge volg zijn van een tekort aan Jodium in de voeding, soms is er een stoor nis in de samenwerking tussen de ver schillende hormoon vormende klieren De medicijnen hebben ten doel dit evenwicht te herstellen of een even tueel Jodium-tekort aan te vullen. Operatie zal onder andere noodza kelijk zijn in die gevallen waar ae luchtpijp door druk dreigt te worden bescSd. De behandeling is vrg langdurig en nauwkeurige controle is altijd vereist, zodat naast de zorgen van de dokter de volledige medewer king van de patient noodzakelijk is. Zowel na een kuur met de juiste medicijnen als na een operatie zijn de resultaten doorgaans zeer gurahg zo dat de patient zowel van zijn lichame lijke klachten als van rijn, vaak hier mee gepaard gaande, geestelijke moei lijkheden wordt verlost. JEUGDDIENST. Zondag a.s. zal in het Geref. Jeugd- gebouw weer een jeugddienst gehou den worden, uitgaande van de Ned. Herv. Ver. „Wet en Evangelie Deze jeugddienst genieten grote belangstel ling, zodat ook nu weer veel bezoek verwacht wordt. Dezelfde vereniging houdt op don derdag 21 november een lichtbeelden avond, waar de heet Tieleman uit Leiden spreken zal over een intres- sant onderwerp. Men leze de adver- tie. WET EN EVANGELIE In de Jaarvergadering van „Wet en Evangelie" werden als bestuursleden gekozen de heren Th. van Baaren en P. A. van Oosten. aandoeningen VAN DE SCHILDKLIER In een der vorige artikelen, dat handelde over hermonen, werd vluch tig gesproken over aandoeningen van de schildklier. Daar vele mensen hier aan in meer of mindere mate lijden, is het misschien nuttig hierop nog eens wat nader in te gaan. De schildklier bevindt zich in de hals, ter weerszijden van de lucht- Nog een voorbeeld willen wij hiei noemen. Dit zien wij nogal eens bij patientéh die een sterke emotie heb ben doorgemaakt. Naast de opzwel ling der klier, vinden wij hier een versnelling van de hartslag maar de de andere hierboven genoemde hena- melrjke verschijnselen ontbreken. Op vallend is hier echter de wijde oog spleet, rij 'hebben grote bolle ogen. Daar zij dikwijls veel minder vaak dan gezonden met de ogen knipperen, Wij hebben een prachtige collectie Luxe dozen Postpapier boekh. veldwijk

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 6