weekblad voor Waddinxveen cm Di ïvdtqd van de week Huidgenezing Gemeenteraadszitting van woensdag 19 december 1956 GZ2ZZIHD fa H. v. cl. Bor L. W. Versluis Vft&ed&c de Vrouw No. 600 vrijdag 21 december 1956 12e jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, telei. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwutaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, tamilieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. Losse flodders Die zetters tochLieten ze vorige week de maan kraaien. Dat noem ik haansverduistering, 't Is niet erg, hoor De beste baard struikelt wel eens en del bestle breister laat wel eens een steen vallen. Ei- zijn verve lender dingen. Practisch elke avond en elke zon dag staat er op de Sniepweg een bakbeest van een vrachtauto met aanhangwagen, volgiens voorshcrift geparkeerd onder een straatlantaarn. Wettelijk dus voor honderd procent geefster gehesen. En dan wordt op tiet hangen en grote sensatie ontstond Sedekt. Het blijft evenwel een zeer nieuwe schip menige feestelijke dronk dan ook door de beschieting van het Se^aarllJk-obstakelvooral op mistige uitgebracht. gemeentehuis te Leusden, die door ,fen' if °°S maar hort geleden niamira nit?. i~- dat op cl© Iverkweg een dergelijke De proefvaart van een nieuw pas sagiersschip is in de regel een feeste lijke formaliteit. De directie van de scheepswerf en die van de maatschap pij welke opdracht voor de bouw gaf, maken zo'n proefvaart mee en als dan het schip op technische kwaliteiten is beproefd - als de deskundigen, die zich medfe aan boord bevinden, vol- Van hoe groot belang het Statuut voor de West echter is, bewijst het best de verhouding Nederland met de voromalige Oost Is er dan voor deze staatkundige verhouding niet zulk een overweldi gende belangstelling bij Jan Publiek die is er zeker wel ten opzichte van het .straaljager-probleem". Steedjs zich mede aan boord bevinden, vol- het „straaljager-probleem". Steedjs daan zijn, wordt de vlag van de werf weer blijkt, welke gevaren ons allen gestreken en die van de opdracht- in letterlijke zin boven het hoofd geefster gehesen. En dan wordt op het hangen en grote sensatie ontstond nieuwe schip menige feestelijke dronk dan ook door uitgebracht. gemeentehuis te Leusden, die doo Met de Statendam, het nieuwe pas- een technische storing zou ziin ver- "1" T een aergenjKe sagiersschip voor de Holland-Ameri- oorzaakt. Wij hoorden echter, dat on situatie een mensenleven kostte. Op ka Lijn, gebouwd! door Wilton Feije- sommige vliegbasis aarden wallen t bIufpweg e °°k 20 noord te Schiedam, ging het een tik- rondom de sttraaljagers-in-rujstle zijn lets gebeuren. na. Wij mogen onze kinderen er niet de betekenis van onthouden. Het moet echter zo zijn dat door de goede sfeer thuis, Uw kinderen als ze later op eigen benen staan, nog met een dankbaar gevoel terug kun nen denken aan hun ouderlijk tehuis en zeggen: het was bij ons thuis toch zo gezellig met de feestdagen. Laat ik alle lezeressen en lezers vanaf deze plaats een „gezegend kerstfeest" mogen toewensen, opdat we allen te zamen het wondere kerst gebeuren in dankbaarheid mogen vie ren. Marcelli. BERICHT. In verband met de a.s. kerstdagen en de korte werkweek zal volgende week ons weekblad niet verschijnen, maar verschoven worden naar oude jaarsdag. Hierin zullen de nieuwjaars advertenties opgenomen worden. Op vrijdag 4 januari zal de courant weer op gewone tijd verschijnen. Verzocht wordt met het opgeven van de adver tenties hiermede rekening te houden en bij voorkeur niet te wachten tot Oudejaarsmorgen, maar deze reeds op donderdag 27 december in te zenden. De Uitgever. keltje anders. Reeds bij de eerste proefvaart - de officiële zou 23 en 24 januari worden gehouden en door Prinses Beatrix worden meegemaakt waarbij dan eerst de overdracht zou geschieden - ge raakte de Statendam in nood, door dien een der turbines uitviel en de schroeven het schip dientengevolge geen voortstuwingskracht meer kon den geven. Het trotse zeekasteel ge raakte op drÉt en men was genood zaakt, sleepboothulp in te roepen om erger te voorkomen. In zake die verleende hulp zijn te vens moeilijkheden gerezen tussen de zeeslepers Wijsmuller te IJmuiden, die ten slotte het werk een postje van 175.000,werd gegund en Leen Smit te Maassluis. Daar zal ook nog wel menig woordje over worden ge wisseld. Het voornaamste echter is, dat de Statendam toch behouden te Schiedam terugkeerde. Of het reis schema door de gebeurtenissen zal worden veranderd, zal een nader'tech nisch onderzoek wel uitmaken. De eerste reis zou 6 februari worden on dernomen. Deze datum werd, als ge volg van moeilijkheden bij de bouw, reeds opgeschoven. Bijgelovigen beweren, dat de moei lijkheden voortsproten uit het feit, dat de Statendam niet officiëel ge doopt te water werd gelaten Zijn de bouwers van het schip dus niet tevreden over de gedragingen van him nieuweling - de bouwers aan de geestelijke verheffing van onze jeugd de onderwijzers, toonden zich al hoogst-ontevreden. Zij hebben hun grieven over de langdurige onderhan delingen voor verbetering van hun sa larissen niet onder de schoolbanken gestoken maar in Den Haag een grote protest-demonstratie gehouden. In de Kamer vonden hun verlangens de ge wenste neerslag. Of zij echter ook spoedig een geduchte verhoging deel achtig zullen worden, is nog de vraag te meer, daar alle salarissen overeen komstig het advies van de S.E.R. met 1,3% zullen worden verlaagd, terwijl die lonen anderzijds in verband met die Ouderdomsvoorzieningspremie met 5„6% zullen worden verhoogd. Dat is, alles met elkaar, nogal een ingewikkel de rekengeschiedenis. De l,3»/0 verla ging zou als bijdrage der arbeiders voor de Ouderdomsvoorziening gelden welke in totaal 6,9<>/0 van het loon be draagt. De staat zou dit een bate brengen van 120 miljoen. De Staat.. Erkend dient, dat wij ons hier te lande niet bijzonder druk hebben gemaakt over de viering van de Statuutdag. Het Statuut, dat voor onze staat toch van eminent belang is en dat de verhouding van het Ko ninkrijk met de overzeese gebiedsde len regelt. Zeker, er werd' officieel ge vlagd, er werden enige officiële bij- eenkmosten gehouden en voor de ra dio spraken niet minder dan drie mi nister-presidenten: dr. Prees voor Ne derland, dr. Ferrier voor Suriname en dte heer Joncheer voor de Antillen. "cu,ja5V.io-lll,-i ZIJ II aangelegd ,ten einde zulke technische storingen op te vangen en degenen, die deze straaljagers naderen, te be schermen. Een schade van zeker 150.000 gulden werd aanegricbt, toen een Thunder- streak in de gemeente Son en Breugel brandend omlaag kwam en enige boerderijen in lichterlaaie zette. De piloot kon zich met de parachute red den. Het mag echter een wonder he ten, dat er verder ook geen mensen werden gewond of gedood. Wel werd een behoorlijke veestapel, varkens, biggen en runderen gedood. Daar een straaljager een' waarde heeft van 1,17 miljoen, leert een eenvoudig optelsommetje, dat een motorstoring aan een groot z nog niet eens zo kostbaar is. Huidzuiverheid - Huldqi gebeuren Rijk aan parkeerplaatsen zijn we niet in de bomenwijk. Toch is er ruimte genoeg. Men schijnt echter de groene strook met bloemen belang rijker te vinden dan de veiligheid op de weg. Het gezicht wil ook wat. Met de Ieplaan is het dezelfde his torie. Auto's, die geparkeerd staan op het weggedeelte langs de huizen zijn lastig voor bedienende groenteboeren, bakkers e.d. Maar, een parkeerverbod voor de bedieningsweg is ook geen oplossing van dit probleem. We zou den dan de dwaze situatie krijgen, dat op de weg voor het doorgaande ver keer geparkeerd wordt of in de zij straten van de Ieplaan. En om nu steeds andermans auto's voor je ra men te zien staan, dat gaat ook ^auw vervelen. Parkeerterreinen in de groenstroken zouden alle moeilijkheden opheffen. Het enige argument wat hier tegen in Een laatste zitting in dit jaar Enig kleingoed Nieuwe vuilnisauto en emmers Over een ingezonden stuk. De raad onzer gemeente kwam woensdagavond onder voorzitterschap van Burgemeester A. Wamaar Jz. in openbare vergadering bijeen. De agenda omvatte een 20-tal agendapunten, die in een tijdsduur van ruim twee en half uur er door werden gewerkt. Openbare werken en onderwijs vormden wel de ruggegraat van de agenda. De voorzitter deelde in de aanvang van de vergadering mede, dat er door Gedeputeerde Staten opgewezen was, dat de wijziging van de salarisrege ling -voor de gemeentewerklieden bij de Minister van Binnenlandse Zaken overwegende bezwaren ontmoette. Bij 7 taV- exit well mer tegen in vvciwegemue oezwaren ontmoette. Bii vnnr TAT^- f ttT te brfnfen zou zijn is: het staat niet deze wijziging had de raad besloten de LthS ZZZ a üi ZOU willen vragen: om bV, de vaststelling van bezoldi- dat ^oór d^ Houdt de winter uit handen en voeten mooiEn dan zou ik willen vragen: Is U dol op het gezicht van een kers vers verkeersongeluk Sniper. DiH kunfU voorkomen door tijdig een solide PEERLESS-R1JWIELSL0T te monteren. V/erkrijgbaar bij Uw Rijwielhandelaar een i/an de duizend. - Zuidkade 52 Kerk weg 87 Kerstmis 19 5 O Weer blijft een sterre stille staan En noodt ons naar een stal te gaan Om Christus te aanbidden. Opnieuw een stem. „Gaat heen en vindt In doek' en stro, dit vorstenkind. God zond hem in Uw midden. Komt- aarzelt niet, %n ga tot Hem Die in een stal bij Betlehem Voor uw heil werd geboren". Een schaamle stal werd Hem tot woon Waar is zijn scepter, waar zijn kroon? Wie wil de roepstem horen? Een wereld, die verloren is Een licht verbreekt de duisternis! En duizend' englenkoren Verkondigen met blijde stem Dat in een stal bij Betlehem Uw koning werd geboren. zinnen op onze levenshouding, niet degenen, die juist aangewezen zijn om onze kinderen in verdraagzaamheid voor te gaan. Laat het werkelijk een feest van vrede, dat door geen weerklank ver stoord wordt, in uw huis zijn. Laat de sfeer zo zijn, dat elk lid van het ge zin nog lang daarna er iets van mee draagt, omdat de wil tot het goede in hem ontwaakt is en zelfs de aller kleinsten zich door deze geest van lief de en welwillendheid gegrepen voelen Toe moeder, al hebt u het nu dub bel druk en vindt u, dat de kinderen u wel eens in de weg lopen bij alle voorbereidingen, oefen u in geduld en verdraagzaamheid. Probeer het zwaartepunt te leggen, waar het thuis hoort. Straks in januari, als de kinde ren weer naar school zijn, kunt u het huis weer een extra beurt geven maar bederft de sfeer en de feest vreugde nu niet met telkens verbie den; met gevit en ongeduld. Heb tijd voor hen! Geef het groot ste deel van uw tijd aan hen in de voorbereidingen tot het kerstfeest. Laat hen delen in die voorbereidin gen. Zij genieten re zo intens van. Laat hen helpen, als u het druk hebt en stuur ze niet weg met de ver zuchting, dat u zo niet op kunt schie ten. Laat hen ook hun deel mogen bij dragen aan het klaarmaken van een feesttafel, al zijn hun vingertjes nog onbedreven en houdt u uw hart vast, dat ze het een ander zullen laten vallen. Zo'n gebroken voorwerp is niet zo erg als de teleurstelling, bui tengesloten te worden van deze voor bereidingen. Ziet u, 'het kerstfeest is niet een feest van een of twee dagen. Het ma nifesteert zich reeds lang te voren en .7 J K icidu ueaivLen om bij de vaststelling van tbezoldi- gingssèhalen voor de gemeentewerk lieden een loonklasse aan te houden van 2e klas. Op voorstel van burge meester en wethouders besloot de raad niet tot intrekking van dit raadsbesluit over te gaan en dit standpunt tot in hoogste instantie te blijven verdedigen. In aansluiting hierop deelde de voorzitter mede, dat de minister op verzoek van Gede puteerde Staten zich bereid heeft verklaard de classificatie-indeling van Waddinxveen in behandeling te ge ven bij de commissie voor voorberei ding van wijzigingen van de gemeen teclassificatie voor het vrije bedrijf. De leden M. Schouten, H. C. Kooij- man, Ir J. P. H. Venema en A. Noor- 1 ander werden herkozen als lid van dte bedrijvencommissie, de leden J. Berghoef (tevens voorzitter), H. van Egdom en J. P. van Oosten als leden van de financiële commissie, de leden C. E. G. Okkerse (voorzitter), Mevr. F. T. van der Torren-Veendorp, S. PUle en H. Huizer als leden van de bouwcommissie, en de leden H. C. Kooijman, J. Berghoef en S. Pille tot leden van de verordteningen-commis- Dit voorstel was in de vorige raads vergadering aangehouden teneinde 'n raadscommissie die daartoe was inge steld een nader onderzoek te laten verrichten. Bij dit onderzoek bleek wel, dat de heer Kraneveld in zijn adviezen aan de raad terzake, het bij het rechte eind gehad had. Het voor stel van B en W werd in zijn oor spronkelijke vorm aangenomen. Be sloten werd tot aanschaffing van een nieuwe vuilniswagen over te gaan. Hiermede is een bedrag van ruim f 41.400,gemoeid. In verband met deze nieuwe wagen zal l)et noodzakelijk zijn uniforme vuilnisemmers aan te schaffen. De raad stelde hiervoor een krediet be schikbaar voor de aanschaffing van ongeveer 2600 emmers. Overeenkomstig het voorstel van B en W werd besloten van de fam. Vis ca. 4750 m2 grond aan te kopen voor de prijs van f 1,— per m2. Uit OUDERS, LAAT HET NU FEEST ZIJN Hoe met Kerstmis, wanneer de kin deren vakantie hebben en moeder het met allerlei voorbereidingen extra druk heeft, de sfeer en de stemming in huis zal zijn, hangt hoofdzakelijk van de ouders af. Er behoort bij het kerstfeest een voorbereiding: niet alleen van uiter- lijke dingen, maar vooral ook een voorbereiding van de juiste stemmnig Wij moeten er voor zorgen, dat het kind iets aanvoelt, als het ware rijp gemaakt wordt, voor het ondergaan van het grote wonder, waarom heen zich door de eeuwen heen de viering van dit feest geweven heeft. Het fetod moet niet alleen maar rumoerig en opgewonden worden bij het vooruit zicht van bijv. een Zondagsschool feest. Er zal rust en vrede in de kin derziel moeten dalen. En hoe kunnen wij daaraan beter meehelpen dan door zelf rust en vre de uit te dragen? Al degen tevoren kunnen wij deze lieflijke, vredige stemming kweken door 's avonds bij schemerlamp kerst vertellingen voor te lezen, het bijbel verhaal te vertellen of door samen met de kinderen kerstliederen te zin gen. Een kinderziel is zo'n uiterst ge voelig instrument, dat zich door lief devolle handen zo zuiver laat bespe len. U zult zien, hoe sterk ontvanke lijk uw kind is juist voor de goede, mooie, verheven dingen van deze tijd als u ze op de juiste manier voor hem weet uit te dragen. En zijn wij oudere, die ons in deze dagen toch ook eens extra willen be- sie De heren J. Hofman en J. J. van der Loo verkregen het vertrouwen van de raad weer als leden van het Bestuur van de Gemeentelijke In stelling voor Sociale Zaken. De heer N. de Haan werd herkozen als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim, terwijl de heer B. Krins gekozen werd tot lid van deze commissie in de vacature A. de Vries. Dr. van den Berg werd herkozen als lid van de zwembad-commissie. De voorzitter stelde met leedwezen aan de orde het verzoek om ontslag van de heer F. H. Blonk als hoofd van de o.l. school B. De voorzitter merkte op, dat de heer Blonk de school aanzienlijk had opgehaald, en het college stelde voor de heer Blonk op de meest eervolle wijze ontslag te verlenen onder dankzegging voor de vele diensten. De raad besloot conform dit voor stel. De raad verleende zijn medewer king aan het verzoek van het Her vormde schoolbestuur voor de aan schaffing van gordijnen voor de Re- hobotschool en de Eben Haëzersehool, alsmede voor het invoeren van het vak handenarbeid aan de Rehoboth- i kosten hiervan bedragen resp. f 399,89; f 304,74 en f 223,13 In dit verband wees Mevr. van der Tor- ren-Veendorp erop, dat het misschien wel wenselijk zou zijn een goede kwaliteit van deze gordijnen uit te'zoe- ken. Beter een goede kwaliteit die langer meegaat dan een minder goede kwaliteit die eerder vervangen moet worden. Wethouder Buitelaar wees op de ligging ten opzichte van de zon van de Eben Haëzersehool wi?r7erl0endfe de raad zonder hoofdehjke stemming medewerking rto- i\j ,verPfk 7^ het bestuur van r. Nat. Schoolonderwijs voor aanschaffing van schoolbanken klassetafels i v.m met de toeneming van het aantal leerlingen. De kosten hiervan bedragen ca. f 546,80. Het vooretei tot aanschaffing van leermiddelen voor de openbare lagere school A werd door B en W terugge nomen, aangeven het overleg (hier over nog gaande was. De aanschaffing van de nieuwe vuilnisauto vormde een hameretuk de -""'•Al 'O" UictrK dat voor deze zaak heel wat voorbe sprekingen hadden moeten plaats vin den. Deze grond zal echter de eerste tijd nog niet direct benodigd is, in de toekomst zal hier de verbindings weg komen in het uitbreidingsplan voor de gronden gelegen tussen het Noordeinde en de Spoorweg, alsmede voor de aanleg van de waterleiding- toevoer naar het uitbreidingsplan in de Puttepolder. Zeer belangrijk voor de beoefening van de zwemsport was de aanvaar ding van het voorstel van B en W terzake de verbeteringen in het ge meentelijk zwembad aan de Kanaal dijk. De breedte van het perron aan de westzijde van het bad wordt meer dan verdubbeld. Er komt een betere gelegenheid voor de opbergruimte, waartoe ook de thans bestaande fiet senhokken zullen worden benut. Het probleem voor het neerzetten van de rijwielen kan worden opge lost door plaatsing van daartoe ver vaardigde btjontegels ca. 90. Op een vrarg van Mevr. van der Torren-Veendorp deelde de wethou der Oudijk mede, dat deze van spe ciale constructie wai ;n, waardoor de rijwielen toch inderiL- 1 gaat vast komen te staan. Ook het, kinderbad wordt belangrijk verbeterd, aoor het aanbrengen van grondplanken beves tigd aan nieuw te stellen palen. De raad besloot een parkeerverbod in te stellen voor de smalle „bedie ningsstraat" langs de Ieplaan. Na enige discussie welke ontlokt werd door een vraag van de heer Huizer besloot de raad een bijdrage te verlenen in de kosten van aanslui ting op de waterleiding van de in aanbouw zijnde machinistenwoning bij het watergemaal aan de grens van Boskoop. Hiermede was een bijdrage gemoeid ad f 500,Deze bijdrage wordt verleend aan de polders Ach- terof en de Putte. Als gevolg van de contractuele ver houding tussen Waddinxveen als af nemer en de Stedelijke Lichtfabrie ken te Leiden als leverancier moest de raad noodgedwongen besluiten de tarieven overeenkomstig de Leidse te herzien- De gewone lichtstroom wordt dientegevolge ver hoogd met cent, de krachtstroom met Z en 1 cent en alle overige tarie- ven met een J cent. Het vastrecht tarief wordt eveneens met 10% ver hoogd. Bij het voorstel tot verhoging van de gastarieven wees de heer Huizer er op, dat het bedrijfsleven steeds meer in moeilijkheden zal komen bij het met doorberekenen van de hoge re kosten. Hij vroeg of er mogelijk geen bezuinigingen konden worden toegepast. Wethouder Oudijk ant woordde hierop, dat de gasprijzen in tete»* f8t soortSelijke gemeen te laag zijn te noemen. Het gaat hier vI7 W* renderend houden 1 bet bedn->f- De kolenprijzen spe len hierbij een belangrijke factor. De raad besloot tot verhoging van de gastarieven met 1 cent plr m3 bo! ven een verbruik van 40 m3. De net- temeersopbrengst wordt geraamd op rte^^v 1W6rd' dat de goedkeu- bouwPlan van de wo ningbouwvereniging St. Joseph voor de bouw van 45 woningen w.o. etage wonmgen langs het Kanaal het 19Hm h7 6erste kwarteal van 1957 kan worden tegemoetgezien De raadsleden Mevr. van der Tot-

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 1