Hartige Hapjes Pig en Peg op stap Kerstmis en Profetie VAN EEUWEN Pracht handen NIEUWS uil Ofwze „ËiïlËM ct. Ons Pluimveehoekje ren-Veendorp, de heren Pille en Ok- kerse namen stelling tegen een inge zonden stuk afkomstig van de hand1 van de voorzitter van de Herv. stich ting voor kerkelijk maatschappelijk werk te Waddinxveen. (Dit betrof de grondprijs voor het te bouwen Rust huis.) Mevr. van der Torren noemde het wel erg, dat in dit artikel de schrijver een blaam had geworpen op de raad. In dit stuk was een volko men onjuiste voorstelling van zaken gegeven van de behandeling in de raad van het verzoek van deze stich ting. Zij betreurde dit ten zeerste, aangezien de inhoud van het artikel misleidend is. Zij had zeker verwacht, dat een der leden van het bestuur het voor de raad zou hebben opgeno men en een rectificatie had doen plaatsen. Zij vindt dit wel erg, daar onder de inwoners een volkomen ver draaiing van de feiten naar voren wordt gebracht. Zij wees er met klem op, dat juist allen bereid waren tot medewerking, doch dat in het voor stel zwart op wit had gestaan, dat de stichting niet genegen was tot samen werking met welke groep dan ook. De heer Pille sloot zich daarbij aan. Ook hij was verontwaardigd, aange zien in dit artikel zelfs namen van raadsleden waren genoemd, en dit in een totale verdraaide voorstelling van dfe gang van zaken in de raad. Het gehele artikel is doordrenkt met on waarheden. Er is in dit artikel een blaam geworpen zowel op de raad als op B en W. Ofschoon hij het bene den zijn waardigheid achtte op een dergelijk stuk in te gaan, meende hij toch op deze plaats een protest te moeten laten horen. Ook de heer Okkerse protesteerde tegen dit artikel, temeer daar zijn naam erin genoemd werd. Hij noem de het minderwaardig, dat iemand die de raadszitting niet had bijgewoond, een dergelijk stuk kon schrijven. Heeft hij zich enkel gebaseerd op de gegevens uit een persverslag? vroeg spr. zich af. Hij trok dit in twijfel en vroeg zich verder af of de schrijver deze „inlichtingen" had verkregen van een der leden van de raad. Hij was geneigd de pers hier vrij te spreken. Men heeft spr. in het bewuste arti kel belachelijk gemaakt, omdat hij ge ïnformeerd had' naar de financiële consekwenties, men had spr. naief ge noemd omdat hij naar het al of niet bestaan van een huishoudelijk regle ment had gevraagd. Spr. meende te moeten concluderen, dat het toegan kelijk stellen van het Rusthuis voor alle gezindten slechts beleefdheids halve was geschied. Fatsoenshalve zullen de Katholieken geadviseerd moeten worden niet in een dergelijk Rusthuis toelating tei vragen. Het speet spr. dat de goede verstandhou dingen door deze houding geschaad worden. De heer Kooijman merkte op, dat hij als lid van het bestuur van genoemde Stichting van het bestaan van het artikel slechts kennis droeg door de lezing in het betrokken blad. Uit een gesprek met de voorzitter was hem gebleken, dat hij zijn arti kel enkel gebaseerd' had op de gege vens uit een persverslag (in plaatse lijk blad). Hij wees het verwijt, dat hij als raadslid iets met dit artikel uitstaande had pertinent van de hand. De schrijver van het artikel is hier zelf verantwoordelijk voor. De voorzitter merkte op, dat ook wel eens verkeerde conclusies getrok ken kunnen worden uit een goed persverslag. Hiermede werd de discussie geslo ten. Nadat de raad nog in besloten zitting geweest was, kwam het einde van deze vergadering, die blijkens de mededeling van de voorzitter nog naar waarschijnlijkheid niet de laatste in 1956 is geweest. 19. Pig en Peg hebben succes. Zë mogen voor een heel deftige heer de koffers dragen. Ik zal jullie de weg wel wijzen, loop maar voor mij aan. Zo, kan een mens weer even bijko men, dat reizen van tegenwoordig valt niet mee. Pig draagt zijn koffer met gemak. Maar die kleine Peg moet hem wel op de schouders dragen anders sleept de koffer op de grond. Zijn ar men worden zo wel een beetje moe. Maar wat geeft dat, ze hebben straks fijn weer wat geld verdiend. 20. Geld verdiend, was dat maar waar. Daar laat die Peg de koffer val len, zowaar, en precies op de voeten van de heer, die valt van schrik lang uit op de straat. Als dat maar goed gaat. Pig kon opeens de zware koffer niet meer houden. Voordat hij er op verdacht was, vloog deze van zijn schouder af. En daar ligt hun eerste klant nu op de grond, prezies op de mooie hoge hoed. Dat dit ook weer gebeuren moest. Pig kijkt naar Peg, Vier weken voor de 25e december laten wij de adventtijd beginnen. En ieder die er acht op geeft, weet: straks vieren wij weer het kerstfeest en mo gen wij weer herdenken de komst, nu bijna twee duizend jaar geleden, van Jezus Christus, Gods Zoon, in de ze wereld. Naar deze komst hebben reikhal zend uitgezien de gelovigen van het Oude Testament. Want Christus, Hij ,werd verwacht door hen, die hun oor geleend hadden aan de profetie. De komst van de Heiland der wereld was voorspeld van oude tijden af, zelfs reeds in het paradijs. Zeker, eerst was die profetie vaag en, voor de mensen uit die tijd maar moeilijk als zodanig te herkennen. Maar zij werd duide lijker, steeds duidelijker, totdat de volheid des tijds kwam. En toen heeft het in zijn simpelheid toch zo grootse gebeuren plaatsgevonden in Bethle hem. Uit de rijke profetie willen wij en kele grepen doen. Wanneer Adam en zijn vrouw in het paradijs Gods gebod overtreden door te eten van de verboden boom, betekent dit voor hen beiden de dood En zij hadden geen enkel verweer, want God had hen gewaarschuwd: Ten dage dat gij daarvan eet, zult gij voorzeker sterven. Maar de Here is barmhartig en ge nadig. En zo bevatte de strafaankon- diging voor de slang tevens de moge lijkheid van behoud voor Adam en zijn vrouw en al him nakomelingen. Ek zal vijandschap zetten, zo sprak de Here tussen p, slang, satan, en deze vrouw tussen uw zaad, het sa tansgebroed, en haar zaad, het ge slacht dat daaruit geboren zal wor den. Gij, satan, zult de nakomeling schap van dé vrouw veel kwaad kun nen doen; ge zult hen zelfs de hiel kunnen vermorzelen - dat is veel. Maar het zaad der vrouw zal u„ slang, u, satan, de kop vermorzelen - en dat is beslissend. Welk zwak en zondig mens zal het kunnen presteren, de fel woedende satan te weerstaan, neen, zelfs te o- verwinnen? Immers niet een. Het zaad der vrouw, dat de satan de kop zal vermorzelen, moet meer zijn dan gewoon mens, moet wezen God en mens in een persoon. De komst van Jezus Christus, in gewoon' menselijke vlees wordt hier al voorspeld. De Leeuw uit Juda's stam De Here roept Abram uit Ur der Chaldeën en hjidt hem naar het land Kanaan .En de Here maakt zijn be lofte, Ik zal u tot een groot volk ma ken waar: het volk Israël breekt uit in menigte. Wanneer God zijn volk bevrijd heeft uit de Egyptische slaver nij vestigen de twaalf stammen zich in Kanaan. Uit welke van deze zal de Messias, de Zaligmkaer, de komen de Koning geboren worden? De aartsvader Jakob heeft het op zijn sterfbed voorspeld. Stuk voor stuk spreekt hij z'n zoons toe. En wan neer de vierde, Juda, aan de beurt is, zegt hij: De scepter zal van Juda niet wijken, noch de heersersstaf tussen zijn voeten, totdat Siio komt en Hem zullen de volken gehoorzaam zijn. De scepter is bij uitstek een konings attribuut. Het koningschap in Israël wordt toegezegd aan de stam van Ju da. En inderdaad heeft eeuwen later David ,de zoon de zoon van Isai, de herdersjongen, de Judeër, Israëls troon beklommen. En in de lijn der geslachten hebben Davids nakomelin gen geheerst over Israël. Totdat de grote Zoon van David, Silo, geboren werd uit de maagd Maria. En Hij heerst over de volken tot in eeuwig heid. De blijde boodschap van Bethlehem. Zodra de wijzen uit het oosten zijn aangekomen in Jeruzalem, melden zij zich aan het paleis van koning Hero des met de vraag: Waar is de Ko ning der Joden, die geboren is? Want wij hebben zijn ster in het oosten ge zien en wij zijn gekomen om Hem hul de te bewijzen. Herodes, danig ont steld nu concurentie dreigt, ontbiedt onmiddellijk al de overpriesters en schriftgeleerden van het volk en tracht van hen te vernemen, waar de Christus zou geboren worden. Dan zal de sluwe vos zijn maatregelen wel ne men en het dreigende kwaad in de kiem smoren. De overpriester en schriftgeleerden die de oude profetieën op hun duimp je kennen, zijn met hun conclusie spoedig klaar. Te Bethlehem in Judea zal de Messias geboren worden. De profeet Micha immers heeft het dui delijk voorspeld: En gij Bethlehem Efrata, al zijt gij klein onder de ge slachten van Juda, uit u zal Mij voort komen die een heerser zal zijn over Israël en wiens oorsprong is vanouds van de dagen der eeuwigheid. Herodes, door de wijzen in de steek gelaten .viert zijn moordlust bot, door alle jongetjes van twee jaar oud en daar beneden in Bethlehem te laten ombrengen. Het baat hem niet; ter- in Bethlehem het geklaag en gekerm der van hun kinderen beroofde ouders de lucht vervult, zijn Jozef en Maria reeds op weg naar Egypet. En grote trtoost kunnen de zo zeer getroffen ouders vinden bij dit ene geredde Kind van Bethlehem. Nog eenmaal zal Hij komen. Als bedevaartplaats behoeven wij, mensen van 1956, Bethlehem niet meer te bezoeken. Bethlehem kan ons niets bieden. Maar het Kind' van Borrelwozstjes v.a.. p bl. 1,20 Pikante ballen 5 stuks 1,05 Kxobitta plm. 10 croquetten 1,25 Gebraden Gehaktballen 8 stuks 2,10 Gastheertjesookm. Salami 1,85 Argent. Cornedbeaf v.a. 1,69 Doosje Prikkertjes 100 st. 35 Grote sortering Zoutjes Nibbit ook met kerry per zakje 65 Kaaszontjes van Doesburg per zakje 25 Zonte krakelingen Herberts per zakje 25 Cheese Crispies nieuw per zakje 25 Pep-seis Verkade per zakje 25 Gezouten Pinda's 100 gr. 50 Mixed Nuts v.a. p. busje 1,50 Zuidkade 3 Telefoon 305 Bethlehem, dat op aarde heeft ge leefd en geleden, is gestorven en be graven, maar ook opgestaan uit de doden en opgevaren ten hemel en biedt ook' vandaag nog grote troost voor al degenen die in Hem geloven. Hij is, thans verheerlijkt, gezeten aan 's Vaders rechterhand en Hij heerst als de grote Koning over kerk en wereld beide. En wij, mensen van 1956, levend in een zo zeer geschok te en geschudde wereld, wij leven in de grote adventtijd, nu niet voor Christus' eerste, maar voor zijn we derkomst. Hij Zelf heeft die komst voorzegd. En daarom mogen wij zin gen: Nog eenmaal, zal Hij komen, als richter van 't heelal. Die dan het hoofd der vromen voor eeuwig kro nen zal. Nog is de dag verborgen. Wacht hem gelovig af; terwijl de gro te morgen reeds schemert boven 't graf. de opmerking gemaakt dat het aantal groter kan 'zijn. Voor het overige is het blad met veel intressants gevuld en we wensen de redactie van deze schoolkrant een daverend succes toe. KERSTAVOND. De plaatselijke afdeling van dé Ned. Bond van Plattelandsvrouwen hield op 18 december in Lunchroom van de. Water haar Kerstavond. De vice-presidente, Mevr. Ripping- van der Breggen, opende de avond. Na een korte pauze waarin de da mes gelegenheid kregen een kopje thee te gebruiken werd door enkele leden een Kerstsprookje „12 met de Postwagen" opgevoerd. Mevr. Kooij man-V erbetek decla meerde enkele kerstgedichten.' In de pauze werden de dames kof fie met kerstcake aangeboden. Daarna werden kerstliederen ge zongen en las Mevr. van der Breggen- van Spange een kerstverhaal voor. De presidente sloot de avond en wenste ons allen prettige Kerstdagen. Het was een goed geslaagde avond. BIJEENKOMST P.v.d.A. Op vrijdag 28 december a.s. zal in lunchroom van de Water, alhier, van wege de P.v.d.A. een zg. Jaarwisse lingsbijeenkomst gehouden worden. LEERLINGEN-AVOND. CHR. MULO-SCHOOL. Vrijdagavond wordt een zg. leer lingenavond gehouden. In verband met het a.s. Kerstfeest zullen de leerlin gen declameren en zingen onder lei ding van Mej. Bruitsman. Alle ouders hebben een uitnodiging ontvangen. Aan de zaal zullen uitge breide programma's verkrijgbaar zijn. KERSTWIJDING JEUGDVERENIGINGEN. j.l. Zaterdagavond hielden de Ned. Herv. M.V.'s „Draagt elkanders las ten" en „Tryfena" samen met de J.V. „Prediker 12 la" een kerstwijding in het verenigingsgebouw achter de kerk. Als eerst werd er declamatoruim gegeven, terwijl de heer A. Noorlan- der een korte meditatie hield. Er werd een korte pauze gegeven, waar in de gelegenheid geboden werd iets te consumerfen. Na de pauze las de heer C. Rus- seher een kerstverhaal voor, dat voor namelijk ging over kerfstfeest 1956 voor het Hongaarse volk. Hierna droe gen de heer L. A. Burger en H. Brok nog een gedicht voor, waarna de voorzitter der J.V. eindigde nwjt dankgebed. We kunnen terugzien op een zeer mooie kerstavond, en wij geloven niet, dat de leden van boven genoemde verenigingen spijt gejhad hebben dat zij deze avond bijwoonden, ook- al was het dan een op zaterdag avond. VEEL WERK VOOR N.V. VERHEUL. Na de grote opdracht voor de bouw van 160 bussen, waarvan er nu meer dan tachtig gereed zijn gekomen, heeft de Haagse Tramweg Maatschap pij bij de N.V. Carrosseriefabriek Verheul alhier een nieuwe order ge plaatst voor de bouw van nog eens vijftig bussen. De Veluwse Auto Dienst droeg de N.V. Verheul de bouw van enige autobussen voor zijn ApeldOornse stadsdienst op van het zelfde type als de 55 stadsautobussen die voor Haarlem werden afgeleverd. De centrale vervoersdienst van de ge meente Nijmegen breidde een op dracht tot de bouw van elf stadsbus sen eri zes trolleybussen met drie stadsbussen uit. CANHNE N.V. DOBBELMANN. Naar we vernemen zal de cantine- zaal van de N.V. Dobbelmann, welke tot op heden regelmatig gebruikt werd voor het houden van vergade ringen, concerten e.d., niet meer be schikbaar zijn, om redenen van in terne aard. Wij kunnen dit besluit van de di rectie der N.V. Dobbelmann niet an ders dan betreuren, gezien de onmo gelijkheid om in het vervolg een ver gadering of uitvoering van enige om vang te houden, wegens het ontbre ken van een grote vergaderruimte in onze gemeente. De cantine bracht steeds uitkomst. Voor de laatste maal zal, bij wijze van uitzondering, op 11 januari nog de aktie-avond voor de vluchtelingen hulp in dit gebouw ge houden kunnen worden. KERSTZANGDIENST. Tweede Kerstdag wordt in de Ge- ref. kerk een Kerstzangdienst gehou den, waaraan medewerking verleend wordt door het Gerefkerk- en kin derkoor, onder leiding van de heer de Beun, meditatie door ds. J. Snoey en orgelspel door de heer H. van Nie- len. Er is een programma van kerstlie deren samengesteld, afgewisseld door samenzang, meditatie en orgelspel. De toegang is vrij. Aanvang 10 uur.. ELCK WAT WILS. Gaarne willen we voldoen aan het verzoek van de leerlingen van school A, om de aandacht eens te vestigen op het vanwege hun school uitgege ven maandblad „Elck wat wils". In het november nummer wordt verteld hie deze uitgave tot stand gekomen is, wordt verzorgd en hoe de redactie is samengesteld. In het nummer van december wordt het aantal abonnejpenten meegedeeld en Het is de Hamamelis die het 'm doet GESLAAGDE PROPAGANDA- BIJEENKOMST STEUN WETTIG GEZAG. In het Geref. Verenigingsgebouw werd dinsdagavond een propaganda- avond gehouden voor het Nationaal Instituut Steun Wettig Gezag. Naast verschillende andere belang stellenden werd deze bijeenkomst bij gewoond door de districtscommandant van het district 's-Gravenhage, luite nant-kolonel van Zeeben, luitenant Smit en de heer Mr. van Mechelen, gewestelijk secretaris, en leden van de plaatselijke commissie van S.W.G. De bijeenkomst werd geopend door burgemeester A. Warnaar Jz., die de grote activiteit prees van de plaatse lijke reservisten, waarbij spr. in het .bijzonder tot de heer E. J. Oskam woorden van waardering richtte. Bur gemeester Warnaar wees verder in klemmende bewoordingen op de noodzaak van de Nationale Reserve. Hierna kwam Mr. van Mechelen aan het woord, waarin hij o.m. wees op het feit, dat vroeger in Waddinx veen een grote en actieve afdeling van de B.V.L. bestond. Hij vestigde er de aandacht op, dat de bestaande achterstand welke spr. constateerde bij de deelname aan Steun Wettig Ge zag in Waddinxveen teker als men let op de tegenwoordige omstandig heden, opgeheven dient te worden. Na een inleiding door luitenant Smit werd, zoals hij dit noemde, het „vi site-kaartje" van de Nationale Reser ve vertoond, ril. de film „Paraat of Prikkeldraad". Na deze film ging luitenant Smit dieper in op de taak van de Nationale Reserve. Daarbij belichtte sf>r. de in ternationale verhoudingen gedurende de laatste oorlog en de ontwikkeling van deze verhoudingen in de na-oor- logse tijd. In het bijzonder schonk spr. aandacht aan de bedreiging vanuit het oosten. Spr. wees er op, dat de Na tionale Reserve nu een onderdeel is van de territoriale troepen, die streeksgewijze de vitale punten, hét z.g. étappe-land, moeten beschermen en bewaken. Bijzonder interessant en actueel was het filmpje over de eerste perio de van de opstand in Hongarije en hoe op deze gebeurtenissen in ver schillende landen werd gereageerd. Luitenant Smit ging hierna in. op de rechten en de plichten van de reser visten, waarna nog de film „wij leven vrij" werd vertoond. Van de aanwzigen gaven zich aan stonds acht personen op als vrijwilli gers en verschillende anderen toonden belangstelling door het vragen van nadere inlichtingen. INLEVERING LOONLIJSTEN EN ZEGELBLADEN IN BEGIN 1957. De werkgevers in de land- en tuin bouw worden er aan herinnerd, dat in de eerste weken van 1957 djoor de districtsagenten weer de gebrui kelijke zittingen worden gehouden voor het in ontvangst nemen van a. de verzamelloonstaat 1956; b. de zegelbladen met pensioenzegels voor het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw over het 4e kwartaal 1956; c. da schutbladfen van de boekjes ziekenfondscoupons. Ten einde de zware taak, waarvoor de uitvoeringsorganen in het begin van het nieuwe jaar steeds gesteld zijn, zoveel mogelijk te verlichten wordt de werkgevers dringend ver- zojcht bovengenoemde bescheiden op de zitting, waarvoor zij een oproep ontvangen, in te leveren en deze be scheiden tijdig van tevoren gereed te maken. AFSCHEID A. DE VRIES. Dinsdagavond waren ouders, oud leerlingen en onderwijzend personeel in het wijkgebouw aan de Esdoorn laan bijeen om afscheid te nemen van het hoofd der Eben Haëzerschool, de heer A. de Vries. De plaatselijke predikant en voor zitter van het schoolbestuur, ds. J. van der Haar opende deze avond en hedtte een ieder hartelijk welkom. De heer W. Buitelaar bood de heer de Vries een cadeau aan namens het schoolbestuur. Hierna volgende enige toespraken o.a. door de heer Hofman, de heer J. P. van Bergen, de heer B. Krins, Mej. Schoonerwoerd en namens B. en W. wethouder Buitelaar. Teen later In specteur Schipper kwam, was ook de ze bereid enige woorden tot het scheidende hoofd dér school te rich ten. Inspecteur Schipper, die zelf ook bij het Ulo-onderwijs geweest is, zei dat de heer de Vries daar in Ede een mooie taak wachte. Het is moei lijk om te zeggen zo zei hij, wat het belangrijkste is, de lagere school of de Mulo-school. Ze zijn eigenlijk, als je in de wereld vooruit wilt komen, al lebei nodig. Tussen de toespraken door zong Mej.- Trouwborst enige toepasselijke liederen, terwijl de heer R- Buizert haar aan het orgel begeleidde. Dat de heer de Vries op school ge liefd was bleek wel uit de cadeaux die hij kreeg. Vier van zijn leerlingen waren speciaal gekomen om hem een schemerlamp en schilderij aan te bie den. Ook was er nog een echoput, die door vragen de juiste en geestige ant woorden gaf. Dit werd verzorgd door twee onderwijzers der school. Hier door kwamen we eens iets te weten uit het leven van de heer de Vries. Na de pauze volgde er nog een toe spraak door de heer Russcher, die (Vervolg verleden week.) Men schaffe zich dus broedeieren aan, liefst een flink percentage boven het aantal dat men wil houden, daar hoewel alle eieren practisch gespro ken bevrucht zijn en ook wel zullen uitkomen, het opfokken slachtoffers genoeg zal eisen. Verder is het beste, de broedeieren zelf, indien mogelijk te vervoeren. Het beste is onder een kip te broe den, die de diertjes zo ook beter verzorgt dan de kalkoen-hen, die er nogal wat om het leven brengt door haar lompe bewegingen. Zijn de kuikens uitgekomen, dan plaatse men deze met de kip in een ren of afgesloten stuk grasland ge durende twee weken met desnoods een kist als nachtverblijf, anders ver spreiden ze zich te veel en raken gauw zoek. Men voedere deze tijd met een zeer goed opfokvoeder, waarin men een hard gekookt ei mengt; water is ge- gedurende dé eerste tijd gelen ver eiste. Verder vereisen de kuikens, ook later als ze groot zijn, veel dier lijk eiwit, welke in verscheidene vor men kunnen worden toegediend; practisch. en eenvoudig is het verwek ken van maden. KUNSTLICHT IN DE KIPPENHOKKEN Een elektrische lamp van 25 kaar sen is niet voldoende voor verlich ting van kippenhokken. Licht aangebracht aan de zoldering is niet doelmatig, omdat de hoenders dan veelal last hebben van hun eigen- schaduw. Beter is, het licht, niet te hoog aan de wanden aan te brengen en wel zodanig, dat de bodem aan alle kanten goed verlicht wordt. Het witten vari de wanden helpt zeer ze ker mede om de verlichting beter te maken. Op welke uren nu de kippenhouder het hok zal verlichten, moet hij voor zich zelf uitmaken, maar hij dient in zijn eigen voordeel in acht te nemen de tijd van verlichting voeren - niet zodanig te kiezen, dat de kippen nog geen voldoende honger kunnen heb ben (van 7-9 uur is m.i. te vroeg) na het voeren voldoende tijd hebben het voeder te verteren, zodat er 's morgens wederom honger is. In de wintermaanden gaan de kippen tus sen 3 en 4 uur op stok en komen er 's morgens tussen 8 en 9 uur weer af zodat de tijd tussen 11 en 1 uur 's nachts zowat in het midden ligt. Men kan zich een uurwerk aanschaffen, dat het licht op vastgestelde uren in- en uitschakelt. Kippenvriend.

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 2