Will's tfxtlan DOELEMAN Willem Jansen trouwt de Freule NIEUWS uit (Mvze. daats- ARTIKELEN, zijn goed en niet duur EEN GEBROKEN HEUP H In een vorig artikel werd gesproken over de aard van de heupfraktuur en de symptomen waaraan men deze frak tuur kan herkennen. Wat de behande ling betreft, er bestaan verschillende manieren om een gebroken heup te behandelen. Dit geldt trouwens voor iedere fraktuur. De meeste frakturen worden behandeld door middel van een gipsverband. Vanzelfsprekend moet er eerst voor gezorgd worden, dat de botstukken weer in de goede stand komen te staan. Men noemt dit het zetten van de fraktuur. Dit is meestal een pijnlijke geschiedenis, zo dat als regel een of andere vorm van verdoving gegeven moet worden. Dit kan een plaatselijke verdoving zijn of een volledige narcose, afhankelijk van de plaats en de aard der botbreuk. Eerst als de botstukken volkomen goed staan ten opzichte van elkaar, kan het gipsverband worden aange legd. De bedoeling van het gips is in de eerste plaats het handhaven van de goede stand. Indien dit niet werd gedaan, zou de kans groot zijn, dat de botstukken zich weer verplaatsen. In de tweede plaats is het noodzakelijk voor de genezing van de breuk, dat de fraktuurstukken volkomen stil liggen ten opzichte van elkaar. Is dit n.l. niet het geval, dan groeien dé botstukken niet, zeer langzaam of onvoldoende aan elkaar. Ook de heupfraktuur is te behan delen met gips. Het is échter noodza kelijk om een zogenaamde gipsbroek aan te leggen. Vooral vroeger werd deze methode van behandeling nogal eens toegepast. De patient moet dan met deze gipsbroek minstens drie maanden liggen, hetgeen zoals u zult begrijpen grote nadelen heeft, onder- meer het nadeel van langdurige bed- rust, dat ook verbonden is aan de be handeling d.m.v. een rekverband, waarover verderop in dit artikel meer zal worden gezegd. Het is echter ook mogelijk een frak tuur langs operatieve weg te behan delen. Hierbij wordt de plaats van de fraktuur blootgelegd. Nadat de stuk ken goed t.o.v. elkaar zijn gezet, wordt een langwerpig metalen plaatje van ongeveer 10 cm over de fraktuur- spleet gelegd en op de botstukken vastgeschroefd. Hierdoor zijn de breuk stukken dus onbewegelijk met elkaar verbonden. Een fraktuur van een der lange pijpbeenderen kan ook worden behandeld door een lange metalen pen in de mergholte van het bot aan te brengen. Hiermede wordt eveneens bereikt, dat de breukstukken onbewe gelijk met elkaar worden verbonden. Het is deze laatste methode, die veel bij bepaalde vormen van heupfraktuur wordt toegepast. Hiervoor wordt een Pig en Peg op stap 3. Hola, waar zijn jullie kaartjes jongens. Ze istaan voor de ingang van het station, maar de controleur houdt hen tegen. Nee kaartjes hadden ze na tuurlijk niet gekocht, want daar had den ze geen geld voor. pen van ongeveer 10 cm gebruikt, die via een kleine huidsnede ter plaatse van de heup naar binnen wordt gesla gen, juist door de mergholte, tot in de kop. Maar ook na deze operatieve be handeling mag de patiënt gedurende drie maanden niet lopen. Het grote voordeel is echter, dat het met nood zakelijk is drie maanden lang het bed te houden. De patiënten mogen n.l. wel zitten. Niet alle frakturen lenen zich echter hiertoe, terwijl ook de algemene toestand van de patient en de leeftijd een woordje meespreken bij het bepalen van de in te stellen be handeling. Indien het om bepaalde re denen niet mogelijk is deze operatie uit te voeren, zal dus een andere me thode gevolgd moeten worden. In de meetste gevallen komt dit neer op drie maanden bedrust, waarbij door mid del van rekverband wordt bereikt, dat het been stil blijft liggen in een zo goed mogelijke stand. In het vorig artikel werd reeds gezegd, dat het vooral vroeger bij oude mensen tot zeer ernstige gevolgen aanleiding gaf, waarmee het leven nogal eens was ge moeid. Ook thans nog is een dergelijke on geval voor oude mensen een ernstige zaak. Dank zij de enorme vooruitgang van de geneeskunde in en na de laat ste wereldoorlog zijn de complicaties van deze fraktuur echter aanzienlijk minder gevaarlijk geworden. Deze com plicaties zijn het gevolg van de lang- durige gedwongen bedrust, waardoor het ontstaan van thrombose en long ontsteking in de hand gewerkt wordt. Tegen beide aandoeningen bestaan thans goede geneesmiddelen, waardoor de vooruitzichten enorm verbeterd zijn Maar minstens even belangrijk is de verpleging van deze, vaak tevoren al hulpbehoevende oudjets. Hier is veel deskundig personeel voor nodig, dat de vaak wat lastige oude mensen lief devol tegemoet treedt. Dit vergt veel van onze zusters. Dat de overgrote meerderheid van deze patiënten in re delijke toestand het ziekenhuis weer kan verlaten is voor een belangrijk deel ook hieraan te danken. FEUILLETON 4. Hoeveel kost het naar het dorp Baarsbrugge met de trein? vragen ze. 2,75 jullie met je beiden enkele reis antwoordt het loketmeisje. Ze schrik ken er van. Dat kunnen ze lang niet betalen hoor. Zullen we het maar ver geten? zegt Peg. maar 't leek of ze zich bedacht, als ik het nu heel dringend vraag? Moeizaam vond hij zijn woorden. Ik zeidat als u niet freule Cnoop van Haersma was en ik maar doodge woon Willem Jansen., als u niet zo ver boven me stond en het geen onge hoorde brutaliteit was, wat ik zei. dan zou ik niets liever willen, dan dat wij altijd zo, in alle dingen, het isanien konden doen. Weet u wel, zei ze en haar stem was zeer gereserveerd op eens, dat dit bedenkelijk veel lijkt op een huwe lijksaanzoek? Hij stond voor haar als een betrapte schooljongen. Nietwaar? hield ze vol, en hij zag niet de glimlach om haar lippen bij die strenge [schooljuffrouwentoon. Ja.freule, bekende hij. Hij durfde haar niet aanzien. Weet u wel, meneer Willem Jansen dat u met het uitspreken van die woor den een geweldig risico op u neemt? Wat dan? vroeg hij verward, al zijn zekerheid verdwenen, maar toen hij opkeek zag hij haar gezicht, en in zijn ogen kwam een grote verwondering. Het risico, dat ik ja zou zeggen? vroeg ze verder. Wat was ze nog mooi zo, dacht hij, in een bewondering die zijn hart wild deed bonzen. Nou ja, lachte hij verlegen, dat ri sico is maar klein. Denkt u dat? Ik durf niet anders denken. Ik houd niet van mannen die niete durven. Freule, zei hij en stak zijn handen in zijn zak als wilde hg zichzelf in be dwang houden, spot niet met me. Dat is niet sportief. En weer voelde hij haar hand op zijn arm toen ze zei, Kom, laten we door lopen. We staan hier als zoutpilaren. En terwijl hij naast haar voortliep, nauwelijks bewust zijn voeten zettend op het bospad, hoorde hij haar stem. Hoorde hij haar vertellen de geschie denis van haar leven, van de grote liefde en de grote teleurstelling, de eenzaamheid daarna die al groter werd. En toen zweeg ze. Tussen hen hing een gevoel, te broos voor woor den. Toen isloeg hij, impulsief als hij al tijd was, een troosende, sterke arm om haar schouders. Geef me de krant, pleitte hij, hoe dan ook., desnoods als vrienden.... laat me iets voor jou zijn, wees iets voor mijhij merkte niet, dat er geen afstand meer tuisen hen was, ze was niet langer de freule, de hooggeboren vrouwe, hoog boven hem verheven., ze was het meisje met de lange benen en de grijze ogen en de blonde vlech ten, en hij was de grote, sterke jongen die haar zou beschermen. Ik wil welhij hoorde haar stem nauwelijks als jij wilt.als je denkt dat je me nodig hebt. dan wil ik wel samen. Hij liep zwijgend naast haar. Waar denk je aan? Haar stem klonk gespannen. Ik denk niet, zei hij, ik eh.. ik heb het bidden lang verleerd nadat m'n vrouw stierf. en nu. ik moet toch Iemand danken., en als ik zo op je leven terug zie dan begin ik te gelo ven dat ik al die tijd toch niet alleen geweest ben, dat Iemand me op al m'n wegen heeft geleid en tot hier heeft gebracht Dat is dan weer een punt, klonk plots opgewekt haar stem, waarover we het eens zijn. Dus zei hij en ze zag zijn ogen stra len, we zijn het met meer punten eens Zouden we niet zeggen, vroeg ze, we zijn het eens? En toen schoot ze opeens uit in een heldere lach, zo blij en onbezorgd dat de man tegenover haar zich nauwelijks kon bedwingen om haar in z'n armen te nemen. O, ik denk aan de menpen.in Groenho ven.. ze zullen met hun oren klappe ren.. Willem Jansen trouwt de Freule EINDE den te kijken, vroeg men zich onwil lekeurig af; waar groeit een kerst boom eigenlijk voor? Een betreurens waardige boom zou men kunnen zeg gen. Groeit om de mens licht en sfeer te brengen in de donkerste dagen van het jaar. Als dank en laatste diëtist gaat de boom in rook op. Het is overigens een ontegenzegge lijk feit dat dit gebeuren in den lande en ook hier ter plaatse een enorme belangstelling heeft. Dit is ook don derdag weer bewezen, want vele Wad dinxveners hadden deze koude avond getrotseerd om deze traditie voort te zetten. Hitte en veel rook was de be loning. De voetbalvereniging „Be Fair" kan met succes terug zien op haar tweede kerstboomverbranding. N.B. No. 26 door L. VAN SCHOOTEN Waarom? vroeg ze en zag hem vol aan. Hij kleurde. U en ik., zei hij onhandig, dat zijn.twee werelden. Ik pas niet in uw wereld En ik niet in de uwe? U zoudt zich overal kunnen aanpas sen, zei hij en er klonk bewondering in zijn stem. Wat dat betreft zoudt u het gerust kunnen doen. Maar niet. samen met mij. Waarom niet? Ze bleef hem aan kijken en hij kreeg het warm. Omdat ik maar zo'n hufter van een vent ben, gooide hij er ineenis uit, omdat mijn naam niet met die van U in een adem kan worden genoemd. U denkt veel te gering van u zelf, zei ze zacht. Daar moet u overheen. U hebt een minderwaardigheids ge voel daarom bent u ook altijd zo., strijdlustig. Nietwaar? Bij u voel ik me nog altijd de tuin mansjongen van vroeger, erkende hij beschaamd. En bij u voel ik me nog dikwijls dat kind van vroeger, lachte ze. Het gevoel van nederigheid is wederzijds. Dat in aardig, dat u dat zegt, maar het is natuurlijk niet zo. Ik zeg geen dingen die ik niet meen Neem me niet kwalijk. Hij liep langzaam verder op het pad. Opeens voelde hij haar arm op zijn arm. Dus u zou eigenlijk diep in uw hart, wel graag willen dat ik meedeed met datdat plannetje? hoorde hij haar vragen. Toen gooide Willem Jansen al zijn voorzichtigheid, al zijn reserve, naar de vier windstreken. Natuurlijk zou ik dat willen!, zei hij heftig, en weet u waarom? Om al die dingen, en een hele hoop van u te leren over alle dingen die ik vroe ger tekort geleerd heb. Om naar Het Huis te kunnen lopen voor allerlei wis sewasjes. Om ook eens te kunnen zit ten. zwijgen, zo stilletjes, en naar u te kijken als u theeschenkt, en weer te voelen dat je. thuis bent. Dus dan bent u. thuis? vroeg ze. Zo kende hij haar stem niet. Ja, zei hij schor het spijt me als ik alles maar uitgeflapt heb., maar als ik bij u ben, dan vergeet ik ook te denken aan de fabriek en de zaken en alle dingen. dan rust ik uit. Neem me niet kwalijk, freule, zijn rug rech te zich, ik praat maar raak. Vergeet het maar. Waarom zou ik dat vergeten, vroeg ze, ik ben heel erg blij, dat u me dat hebt verteld. Ik heb zo vaak gedacht .mijn leven is nutteloos. Ik speel hier maar zo'n beetje de baas in Groenho ven maar straks word ik ouder en dan ben ik een malle, bejaarde freule met allerlui stokpaardjes, en ue mensen lachen achter m'n rug en geven me maar z'n zin, en het wordt al stiller en eenzamer. Denkt u dat ik niet leven wil, nu nog En als je dan merkt dat je ieftó voor iemand bemt.. ze zweeg verward. Niet iets, maar heel veel, viel hij in Freule, ik zeg vandaag allerlei gekke dingen. Ik doe allerlei stomme dingen. Maar het kan me niets schelen. Ik neem nooit een blad voor m'n mond. U moogt gerust boos ,worden weglo pen, me nooit meer aankijken, dat is m'n verdiende loon. Maar ik moet zeg gen wat ik nu al maanden denk, waar ik mee rondloop. Als u niet freule Cnoop van Haersma was en ik maar doodgewoon Willem Jansen, dan zou ik zeggen: niet alleen in zaken, maar in alle dingen, zou ik elke dag met u willen samenwerken, samen leven mijn kinderen gaan straks trouwen, de een na de ander. Dan zit ik op Casa Cara met m'n personeel, dan heb ik m'n fabriek en weet verder met m'n lege tijd geen raad, en dan zoek ik allerlei hobbies om die te vullen en dan word ik een ouwe zonderling Haar hand dwong hem tot stilstaan. Zeg dat nog eens, zei ze, maar dan een beetje anders. Van dat., samen doen. en zo. Hij zag haar aan. Ze leek nog een meisje, zoals ze daar stond, blozend, met grote ogen zonder haar statigheid eer verlegen, als schaamde zij zich over haar eigen vrijmoedigheid. Dat durf ik niet. bekende hij. En als ik het nu heel beslist wil? even was ze weer de trotse freule, DE HEER VAN DE NADORT VERLAAT N.V. KEMPKES. Op het moment, dat de president- commissaris van Kempkes' Meubel fabrieken n.v. op Oudejaarsdag in een bijeenkomst welke gehouden werd in het Geref. Verenigingsgebouw het woord nam, kwam er een einde aan de loopbaan van de heer J. van de Nadort bij deze n.v. Jhr. Op ten Noort bracht in herinnering, hoe de heer van de Nadort de n.v. Kempkes gedurende bijna 45 jaren als verte genwoordiger diende en voor het vele werk bracht spr. namens de raad van commissarissen de (scheidende de dank over. Nu deze na een veelbewogen loopbaan de n.v. met pensioen gaat verlaten, kan hij terugzien op een lange loopbaan, waarin hij zijn werk goed en op menselijke wijze gedaan heeft, zeide de president-commissaris. Op de vele recepties die de heer van de Nadort uit hoofde van zijn functie bijwoonde, was hij steeds de man op de achtergrond, doch op deze, die in het teken staat van zijn afscheid plaatsen wij hem op de voorgrond, aldus een der directeuren van de n.v. Kempkes, de heer Hb. Kempken. Hij bracht naar voren dat de scheidende functionaris in tijden van laag- en hoogconjunctuur zijn werk zo ver richtte dat zich geen enkel incident voordeed, waaraan nare herinneringen zijn overgehouden. De waardering van de n.v. bleek tot een televisie-toestel, dat de heer Hb. Kempkes de schei dende medewerker aanbood. Namens het personeel l^prak de heer J. de Gel der woorden van dank voor de samen werking. Hij bood een televisie-tafel aan. Namens de Chr. Handelsreizigers vereniging wees de heer W. F. Kloos er op, dat de heer van de Nadort een man is, die zijn overtuiging nimmer onder tstoelen of banken stak. LAAGSTE BIJ AANBESTEDING. De directie van gemeentewerken te Alphen aan den Rijn heeft aanbesteed het uitvoeren van grond-, riolerings. en bestratingswerken aan de Blij en- burgstraat, ten behoeve van de bouw van 36 etagewoningen. Laagste in- schrijfster was firma Koster en De Rooij, alhier, voor f 74.000. BOUW VAN EEN VISWINKEL. Namens de heer J. P. G. van Dijk is onderhands aanbesteed het bouwen van een viswinkel met bereidplaats aan de Kerkweg, raming f 13.279. Laagste inschrijver was S. J. van Vliet alhier, voor f 13.845. BE FAIR VERBRANDDE KERSTBOMEN. „Wat een vuur hé. wat een fik". Dergelijke opmerkingen konden we vorige week donderdagavond beluis teren, op het Be Fair terrein, toen de ze vereniging, net als vorig jaar, het initiatief genomen had om de kerstbo men, die voor de feestdagen voor zo veel gezelligheid hadden gezorgd, evenals dat in andere plaatsen de ge woonte is te verbranden. Toen wij zo naar die vuurzee ston- Burgerlijke Stand Aangiften van 27 dec. tot 8 jan. 1958. Geboren: Lena, d. v. L. Heeren en A. Meyer, Dorpsstraat 152. Adriaan, z. v. P. Verweij en L. de Ruiter, Brugweg 40. Pieter, z. v. P. A. Hofman en J. Buij- telaar, Sniepweg 38. Cornelis Matthijs, z. v. M. Struik en C. Benningshof, Burg. Trooststraat 64. Adriaan Johannes Marinus, z. v. M. G. Trommelen en A. A. Driedijk, Ei kenlaan 12. Teuntje. d. v. A. Hoogendoorn en J. Houweling, Noordeinde 164. Mattheus Aloyüius Antoinius Maria, z. v. C. M. Moons en J. C. van Tol, Brugweg 14. Gene Percy, z. v. M. H. Klatt en R. A. Cowan, Ieplaan 8. Gehuwd: J. J. J. Jacob en A. M. Slont. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: armband, bruine glacé handschoen, 3 boeken ketting, postze gel, muntbiljet, bruine fietstas,, motor handschoen, 1 paar rode wanten, double broche, 30 rollen behang, grij ze handschoen. Verloren: bruine motorhandschoen, bruine glacé handschoen, rood kinder wantje, grijze handschoen, rode por- temonnaie met inh. beige wantje, 1 paar zwarte hand schoenen, blauwe pet, gele hand schoen, 1 paar witte wanten, f 290,—, groen legertasje met inh., bruine gla ce handschoen, padvindersriem met portemonnaie en fluitje, grijze want, zilveren armband, zwart zadeldekje. 't Ja en zo konden we vorige week dan eindelijk het resultaat aanschou wen. Ongetwijfeld hébben velen hier op' gewacht, want wie zou zich zelf niet op de film willen zien? Concor dia hierop berekend, had voor drie dagen de zaal Centrum gehuurd om de vele bezoekers niet teleur te stel len. Ook Uw verslaggever is deze film wezen zien, en daar wij van mening zijn dat het geen zin heeft deze film te beschrijven, volstaan wij met te zeggen dat dit evenement voor Wad- dinxveen weer in zijn geheel is ge slaagd. Concordia kunnen we met dit feit daarom gelukwensen, vooral ook omdat er o.i. een groot risico aan ver bonden was! Toch moeten we zeggen dat de in houd ons ielfls tegenviel, maar mis schien is dit te wijten aan het feit dat we er te veel van verwacht had den. Om in filmtermen te blijven: voor prolongatie komt de film niet in aanmerking N.B. ZANGUITVOERING. Op 25 januari a.s. geeft de zangver eniging Onvermoeid Vooruit een zang avond in de Gereformeerde Kerk. De bekende organist Feike Apma verleent zijn medewerking. TENTOONSTELLING. De Postduivenvereniging De Zwa luw organiseert a.s. zaterdag 11 ja nuari 1958 haar jaarlijkse tentoonstel ling in lunchroom van de Water aan de Dorpsstraat. Verzuimt niet deze prachtige tentoonstelling te gaan zien. Er worden vogels tentoongesteld, die in het vliegseizoen 1957 van 50 tot WADDINXVEEN OP HET WITTE DOEK. Gaat het U net als ons, dan herin nert U zich nog wel, dat Waddinx- veen enkele maanden terug voor één dag in de sfeer van Hollywood werd geplaatst. Voorwaar voor onze ge meente in haar geheel en in het bij zonder vooir de initiatiefnemer van deze film de.Muz. vereen. Concordia een niet onbelangrijk gebeuren. De gehele dag werd Waddinxveen en haar inwoners, soms wel op de meest komische (ongelegen) momen ten door de man met het opname apparaat achtervolgd om hun dage lijks doen en laten te verfilmen. Voor deze gelegenheid hadden verschillende plaatselijke verenigingen hun beste beentje voorgezet om toch maar zo goed mogelijk voor de dag te komen, we zagen om. de E H.B.O., de gym nastiekvereniging T.O.O.S., de voet balvereniging Be Fair, Waddinxveen en W.S.E. (Waar was R.C.V.), de brandweer rukte uit en de Volleybal club Salvo gaf een demonstratie. Opa trok zijn boordje nog eens recht als hij het glazen oog in de ga ten kreeg en moeder zocht haastig een veilig henkomen omdat zij met die verwarde haren en die werkjurk toch niet op de film kon. Foto Sjaak Noteboom 900 km gevlogen hebben vanaf Roo sendaal tot Bordeaux. SPAARCIJFERS. Bij de stichting van de Coop. Boe renleenbank werd in december inge legd f 124.342 en terugbetaald f 167.688 In 1957 werd er bij deze bank in totaal ingelegd f 2.457.092 en terug- betaaldt f 2.455.300. zodat er in het gehele jaar f 1792 werd gespaard. Daarenboven werd een bedrag van f 115.628 wegens rente bijgeboekt. Bij het postkantoor werd in decem ber op de Rijkspostspaarbank ingelegd f 24.853 en terugbetaald f 18.392,52, zodat f 6461 gespaard werd. BENOEMING. De heer J. Meiderwijk, directeur van het pontkantoor, alhier is in ge lijke functie benoemd te Workum Fr. SCHEEPVAARTVERKEER. Door de omstandigheid, dat vele binnenschippers in de tijd vanaf kerst feest tot nieuwjaar voor de wal liggen is het scheepvaartverkeer in de Gou we gedurende de afgelopen maand be langrijk minder druk geweest, dan di gewoonlijk het geval is. In december passeerden nl. slechts 2346 schepen de provinciale hafbrug, tegen een cijfer van ruim 3000 gemiddeld. Voor slechts 102 vaartuigen behoefde de brug niet geopend te worden.

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 2