Weekblad voor Waddinxveen Moedei de Vrouw De> Spiegel van de week ppinses B€&tRIX V€RJ&&Rt Verhuizingen fa G.v.d. Akerboom Gemeenteraadszitting Idylle op de Hefbrug NIEUWS cwwse wao*iulaat& no 658 vrijdag 31 januari 1958 13e jaargang Het is in ons land altijd een beetje gevaarlijk, over het weer te schryven. Het kan dooien en het kan vriezen. Nu de sneeuw echter door krachtige dooi algemeen is verdwenen, mogen we wel even aantippen, dat het met de sneeuwval in eommige delen van ons land bar is geweest. In zonderheid het zuiden, de om geving van Dordrecht, Breda tot Den Bosch heeft van de zo vaak bezongen witte, winterse pracht kunnen geme ten. Vooral de automobilisten hebben veel last van de zware sneeuwval on dervonden. Schier machteloos moes ten wij ervaren, dat hun wagen van de weg afgleed met het gevolg dat bot singen niet meer te vermijden waren. Voorts hebben we meegemaakt - wat de laatste jaren nimmer voorkwam - dat de autos in de sneeuw bleven steken en dat vele eigenaars gedwon gen werden op een andere manier hun reis voort te zetten. Zelfs dorpen werden geisoleerd. Enfin.dat hebben we dan weer gehad.hopelijk. Dat dachten wellicht ook de drie gedetineerden die in de nacht van vrijdag op zaterdag uit het Huis van Bewaring aan de Oostelijke Handels kade te Amsterdam zijn ontsnapt. Dag en nacht zoekt de politie in het gehele land, maar tot op heden zijn de heren, op één na, nog steeds spoorloos. Spoorloos - maar meer in de letter lijke betekenis - was ook de Roer expres Hoek van Holland - Keulen. Bij Wentervoort, een plaatsje nabij Arnhem, was een breuk in de rails er de oorzaak van, dat vijf wagons van het treinstel kantelden en dat er een aanzienlijke ravage ontstond. Gelukkig vielen de persoonlijke ongelukken nogal mee. Inmiddels is het internationale trein verkeer over Zevenaar hersteld en worden de treinen over een spoor ver der gedirigeerd. Bij dit ongeval gin gen dus gelukkig geen mensenlevens verloren. Dit was echter wel het gjeval in Amsterdam, waar een vader van 29 jaar zijn drie kinderen heeft vergast uit haat tegen zijn vrouw. Het drama voltrok zich op het mo ment, dat zijn vrouw uit huis was en de kinderen sliepen. De man is in zijn woning gearres teerd, doch bij het verhoor verklaar de hij, zich niets meer van het open draaien van de gaskraan te herinne ren. Valt deze verklaring enigszins te be twijfelen. Dit was in ieder geval niet van toepassing op de verklaring van minister Klompé op het vijfde Over- ijselse appél van de Katholieke Volks party, dat zaterdag in Hengelo werd gehouden. Het betrof hier de kwestie Indonesië De minister zei t.m., dat praten met Indonesië totaal geen zin heeft en dat het Indonesië niet zozeer gaat om Nieuw-Guinea, maar dat Indonesië zich meer toelegt op de uitschakeling van de economische belangen van Ne derland in hun gehele land. En laten we dan nog even in Hen gelo blijven, want daar worden bij de N.V. Heemaf 60 man ontslagen. Ook Spuitwater 9 Bij ons, in Waddinxveen, hoef je niet persé proletariër te zijn om voor verenigen te voelen. De clubs en ver enigingen groeien en bloeien hier. De Gouwe Rijders, die pas een jaar bestaan hebben grote plannen. Alc progressieve politiemensen de vereni ging op deze wijze blijven steunen en voorlichten, dan zullen de Gouwe Rij ft ders gouden rijders worden. En de proletariërs op de brommeip hebben net zoveel lol in de puzzlaritten dan de meer dan 50-cc'ers. Sterker nog: bij ons kan iedere proletariër een bromfiets kopen en we zijn zo vrij het te betwijfelen of de collega's 100 km oostwaarts dat ook kunnen. Nooit Gedacht bestaat 25 jaar. Zes van de bestuursleden hebben diezelfde lange 25 jaren hun beste krachten ge geven aan hun club. Alle complimen ten! En is er een sport, die democrati scher is dan de ijssport? Onvermoeid Vooruit is o.i. hard vooruit gegaan. Dat heeft het concert in de Gereformeerde kerk wel bewe zen. Ongetwijfeld is het feit, dat het programma deze keer alleen maar zang vermeldde, er niet vreemd aan, dat het aantal bezoekers zo groot was. Met De Zangvogels gaat het zo goed dat het koor gesplitst kan worden in drie afdelingen. Dit soort splitsingen bevalt ons beter dan die, waar de Amerikanen en de Russen zo sterk in zijn. Tientallen andere verenigingen in ons dorp vertonen dezelfde verheugen. 1 de verschijnselen als hier boven ge noemd, waaruit we de conclusie trek ken, dat wij op het gebied van ver enigen weinig meer te leren hebben. En proletariërs, en middenstanders, en de upper-ten zijn hier in hun vereni ging één. M. P. de elektrische verwarmingsapparaten- fabriek - Nedalo - heeft ontslagen aangekondigd. De direktie van de textielfabriek Holland heeft medegedeeld de werk- DE VROUW IN DE B.B. I. De vraag is wie en waar Er zijn waarlijk wel prettiger on derwerpen te bedenken dan de mo gelijkheid van een oorlog en de noodzaak tot hulpverlening in oor logstijd. Maar iedere vrouw weet uit de praktijk van het leven, dat men er niet komt met als een struisvogel de kop in het zand te steken. Beter is het klaar te staan voor iets dat ho pelijk nimmer gebeurt dan voor een verschrikkelijk feit te staan, zonder dat men weet hoe en wat men aan moet pakken. De besturen van alle vrouwenorga nisaties in Nederland hebben hun in stemming verklaard met de actie meer vrouwen te krijgen voor de B.B. (Be scherming Bevolking). Maar dan rijst direct de vraag: voor welke vrouwen is plaats in de B.B. en op welke posten kunnen die worden gesteld? De enige categorie die wordt uitge zonderd is die van de moeders met nog schoolgaande kinderen tot een leeftijd van plm. 14 jaar. Terecht is men van oordeel dat in geval van nood de taak van deze vrouwen ligt in het gezin. Een leeftijdsgrens is er alleen naar beneden. Meisjes van 16 jaar reeds kunnen een plaats krijgen in de B.B. in de blokploeg, bij de verbinding, de sociale verzorging, de EHBO. de brand weer. Naast de jonge studente die de Haagse meisjes-brandweerploeg com mandeert, staat de grijsharige blok- ploegleidster die haar rust door niets doet verstoren. In de B.B. vindt men vrouwen met een academische graad naast huismoe ders, de kapster staat er naast de secretaresse, de fabrieksarbeidster naast de typiste, de directrice naast de werkster. Hier geldt alleen de presta tie. en men leert elkanders prestaties en daardoor elkaar waarderen. Indien tijd tot 34 uur te verkorten. We blijven in het Oosten van het land, waar bij het aanleggen van een verwarmingsinstallatie in bet kasteel Barbou van Roosteren, vlak bij Sit tard, een oude brandkast met een pak effekten alsmede wat zilverwerk werd gevonden. Omtrent de waarde van de vondst lo pen de meningen echter nogal uiteen. ergens geldt, dat een ketting niet ster ker is dan de zwakste schakel, dan is het hier. Eerst wanneer allen gelijke- kelijk hun plicht doen, kan men ef fectief werken. En wat plichtsgetrouw heid en verantwoordeijkheidsgevoel betreft, doen de vrouwen voor de mannen niet onderintegendeel, in vele gevallen steken ze daarboven uit. Juist in de B.B. is de uitdrukking „maar 'n vrouw" volkomen onbekend. Er zijn zovele taken in de B.B, dat ieder meisje, iedere vrouw wel iets vindt waar ze speciaal aanleg voor heeft of dat haar bijzonder interes seert. Wonderlijk is bijv. dat juist de verbindingsdienst, die een langdurige training vergt, helemaal niet tobt met gebrek aan personeel. Het werk is in teressant en er is animo genoeg voor. Maar ook de andere diensten trek ken steeds meer vrouwen, en in Den Haag kon men een vrouwelijk Kamer lid ijverig bezig zien met het door gronden van de geheimen van de noodkachel. De B.B. is gebaseerd op vrijwillig heid. Dat betekent dat de mensen, die zich hiervoor opgeven inzien dat het nodig is dat zij welbewust en uit over tuiging het offer brengen. En dat is nog van veel groter waar de dan dat men zo'n parate hulp-or ganisatie opbouwt. Zij die zich hier voor inzetten zijn de besten van ons volk. Het zijn de mensen die beseffen waarom het gaat. Wanneer er een tijd zou komen waarin de vrijheid van ons land en volk opnieuw zou worden be laagd, is het thuisfront van evenveel belang als het oorlogsfront. Dan heb ben we niets aan een volk in paniek, aan radeloze mensen. Dan gaat het om de morele ruggegraat en die wordt ge vormd door hen die ook dan weten van aanpakken, van lenigen van de nood, van troosten in ellende, en zo nieuwe moed en nieuw vertrouwen weten te scheppen. Men gaat niet bij de B.B. voor de aardigheid, zelfs al gaat men voor zijn plezier. Diep in het Op 31 januari hoopt hare koninklijke hoogheid prinses Beatrix haar twintig ste verjaardag te gedenken. Dit vierde lustrum is een heugelijk feit, waarin het gehele nederlandse volk zich ver blijd, want natuurlijk zijn aller ogen gericht op onze kroonprinses, die mo menteel haar studies in Leiden volgt. Vele ouderen zullen zich ongetwijfeld de dag herinneren, dat in 1938, bulde rende kanonschoten en feestelijk klok gelui den volke kond deden van de geboorte van het eerste prinsenkind, dat de namen Beatrix Wilhelmina Armgard ontving. Nu twintig jaar la ter, opgegroeid tot een flinke, jonge vrouw, ziet ons volk naar haar op als naar haar toekomstige koningin, in wier handen later de toekomst van volk en land zal rusten. Onze beste wensen vergezellen h.k.h. op haar le vensweg. Verschijnt elke vrijdag Bijdragen verslagen, etc. uiterlijk Oranjelaan 30. Waddinxveen telet. 438 I """""aSsayo-ds Adres redactie en administratie: hart schuilt de wetenschap dat men 'n noodzakelijke plicht vervult. Ergens is reeds het woord burger dienstplicht gevallen. Dat betekent dat deze kern van vrijwilligers prak tisch zou worden vernietigd, dat weer een stuk burgerzin en verant woordelijkheidsbesef verloren gaat. Het zijn de vrouwen van Nederland die kunnen helpen dit te voorkomen door zich te melden voor de B.B. En daarmee te tonen dat Nederland niet gedwongen, maar uit eigen vrije wil. uit eigen verantwoorde lijkheidsbesef „let op syn saeck". Noordkade Telef. 216 van Woensdag 29 januari Uitvoering van werken Gouda wilde nog meer. Woensdagavond vergaderde de ge meenteraad onder voorzitterschap van burgemeester Warnaar. Na het uitspre ken van de nieuwjaarsrede kwamen aan de orde de mededelingen en inge komen stukken, aie de belangrijkste punten van de vergadering bleken te bevatten. Daar was allereerst het goed gekeurde raadsbesluit tot het uitvoeren van rioleringTwerken in verband met de stichting van de rioolwaterzuive ringsinstallatie t.w. het dempen van de Kerkwegvaart en de aanleg van de riolering van het Stationsplein naar de installatie. Voor deze werken is een kapitaal nodig van f 350.000,welk bedrag door de N.V. Bank voor Ne derlandse Gemeenten werd aangeboden tegen een rente van 6 pCt met een looptijd van 25 jaren, af te lossen, aan vangende 1 april 1964 in gelijke ter mijnen van 17500, Voorts was er een verzoek van het bouwkundig ingenieursbureau Stuur man om aankoop van 6325 m2 grond voor de bouw van 39 middenstands woningen in de Puttepolder. Deze grond werd verkocht voor 15,per m2. Voor de aanleg van straten in dit gedeelte van het uitbreidingsplan werd 110.000,— beschikbaar gesteld. De voorzitter deelde verder mede, dat de stukken inzake de grenswijzi ging van de andere gemeenten werden ontvangen. Op 29 maart a.s. zal in een openbare vergadering gelegenheid zijn bezwaren tegen de plannen nader toe te lichten. Als vertegenwoordiger voor de gemeente werd de burgemeester aangewezen. De voorzitter deelde nog mede, dat hij zich thans kan voorstellen waarom Gouda deze plannen in een geheime vergadering heeft behandeld, want nu blijkt, dat men de grens ten westen van de Gouwe ook maar langs de rijksweg wilde laten lopen, zodat Gou da ook de bedrijven van Okkerse, van Berkenteijn en Boonstoppel zou opne men, en dat Gouda dan ook de be schikking zou krijgen over de plas het Weegje, die „voor de recreatie voor Ga toch eens even op de hefbrug staan Daar zie je de Gouwe slingerend gaan of liever je ziet hem stromen, net echt, als alle rivieren doen, zo gezegd. Ik denk, zoals die Gouwe daar kron kelt, zoals de zon in het water fonkelt, Met aan de oevers in zijn stroomgebied heel Waddinxveen!zie je elders toch niet. Die polder lijkt wel getekend, haar scherp en kaarsrecht de sloten in het ontwerp De plakken weilanden wekken het beeld van gesneden brood, op de borden ver deeld. Je kunt er uren ver over staren. De Gouwe heeft ook zijn bezwaren! Nou ja, wantjjJiy loopt wel eens wat te loom. Zo'n gekanaliseerde oude stroom. Daar zie je alle huizen op een klit aan de wal, als een koppel eenden zit. Ze houden zich schrap in de straffe wind die altijd boven de polder begint, en steken net zo de kop in de veren, om te slapen en pot te verteren. Maar er is altijd veel meer aan de hand Er gebeurt ook wat aan de waterkant! De fabriekspoort gaat daar open en dicht. Op de klok doet de nijverheid zijn plicht. Omhoog en omlaag gaat steeds de Hefbrug. Want de schepen varen heen en terug. En ver boven al dit doen en laten drijven de wolken aanHeel gelaten Er komt weer regen! We gaan nu maar heen. Er is niets meer te zien van Waddinxveen. M. J. Sliedrecht-v. d. Laan Gouda van zo groot belang is." Als deze plannen niet zouden doorgaan, dan zal Waddinxveen er toch geen bordje plaatsen verboden voor Gou wenaars aldus de voorzitter. Vastgesteld werden de rechten voor het ophalen van vuilnis bij de bedrij ven op een bedrag van 10,per em mer. De heer van Oosten vroeg of de vuilniswagen ook oude matrassen zou meenemen, die bij de schoonmaak in de Gouwe zouden verdwijnen. De voorzitter antwoordde, dat zoveel mo gelijk afval wordt vervoerd. De heer Pille adviseerde in de schoonmaaktijd een speciale vrachtauto te laten rijden om ischoonmaak-afval als kachels en andere grote stukken af te voeren. Bij de rondvraag vroeg de heer Pil le aandacht voor het autoverkeer langs de smalle Wilhelminakade, omdat ter plaatse veel te snel wordt gereden. De voorzitter antwoordde, dat ter zake reeds een adres van aanwonenden is ingekomen, maar dat dit nog in de ver gadering van B en W moet worden besproken. In een volgende raadsver gadering is terzake een voorstel te ver wachten. Hierna sluiting. Veilig Verkeer TIJDELIJKE BENOEMING. Wegens ziekte van de heer Ming is tot tijdelijk hoofd van de bijzondere school aan de Oranjelaan benoemd de heer Lodder uit Alphen aan den Rijn. CONCERT ONVERMOEID VOORUIT. Zaterdagavond heeft Dames, en Mannenkoor „Onvermoeid Vooruit" aan hen die het ongunstige winter weer hadden getrotseerd, een avond van bijzonder genot gegeven. Gezien de opkomst kon de uitvoe rende vereniging tevreden zijn. De heer J. de Gier opende de avond met woorden van welkom tot de be langstellenden, het koor, de dirigent, de organist en de burgemeester, de wethouders met hun dames. Verder dankte hij de kerkeraad der Geref. Kerk voor het afstaan van het kerk gebouw. Verder deelde hij mede dat van het mannenkoor door ziekte en kele leden ontbraken; hierdoor waren 4. Bij een kruising of splitsing van wegen heeft militaire kolonne motor rijtuigen voorrang op ander verkeer, onverschillig of dit van links of van rechts komt! De vraag is echter, hoe herkent U zulk een kolonne? Van de file auto's moet overdag de eerste aan de voorzijde twee blauwe vlaggen voeren, de daarop volgende voertuigen een vlag rechts, met uit zondering van het laatste. Dit heeft rechts vooraan een groene vlag. Bij nacht zijn rechter-koplampen van de auto's bedekt. Ze geven een blauw licht te zien, met uitzondering van de laatste wagen. Deze voert na melijk groen licht. Persdienst Verbond voor Veilig Verkeer.

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 1