Weekblad voor Waddinxveen EET OLIEBOLLE» VI» „CONCORDIA" OP ZITERDIG15 FEBRMRI HlaecUc de Vrouw Genezende--. De van de week Verhuizingen fa G.v.d. Akerboom NIEUWS uit ftHtse no 659 vrijdag 7 februari 1958 13e jaargang Adres redactie en administratie: Oranielaan 30, Waddinxveen telet. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentie- en familieadvertentieprijs 8 ct per m.m. Bijdragen verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. Zaterdagmiddag half vier vertrok prinses Beatrix met een Super Con nie van Schiphol naar de West Ruim 24 uur na het vertrek is de prin.es zondagavond op de dr. Albert Plesman - luchthaven aangekomen. Het bezoek aan de West zal ruim een maand in beslag nemen, En ehhet gaat in moeite door Koningin Juliana is zaterdagavond om half zeven per trein met enige vrienden uit Utrecht vertrokken naar de Zwitserse wintersportplaats Grin- delwald. Zij zal daar een vakantie van veer tien dagen doorbrengen. Ook prinses Irene, die een week haar studie te Lausanne onderbreekt, zal naar Grin- delwald gaan om daar de wintersport te beoefenen. Goedkoper Met ingang van maandag 3 februari is de benzine 1,1 cent per liter goed koper geworden. Met ingang van de zelfde datum zijn de prijzen van gas- olie en huisbrandolie met 40 cent per honderd liter en van petroleum met 50 cent prr honderd liter verlaagd. De prijsverlagingen zijn een gevolg van het egalisatiefonds ter stabilise ring van de prijzen van aardolie-pro- dukten, dat tijdens de Suez-krisis is geboren. 10.000,00 Donderdagnacht is een inbraak ge pleegd bij de Nijmeegse N.V. Kropman waarbij 10.000 gulden is ontvreemd. De dad.-r(s) wordt(en) er voorts van verdacht twee inbraken te heb ben gepleegd in de nacht van zaterdag op zondag in Druten, waarbij ook een aanzienlijk bearag is gestolen. Na vjjf jaar De meeste slachtoffers van de wa tersnood van 1953 zijn gevallen in Ou- werkerk en Nieuwerkerk, Het is daarom dat op de begraafplaat sen van beide gemeenten zaterdag mo numenten zijn onthuld ter nagedach tenis van de slachtoffers. Ook t; 's Gravendeel is de ramp her dacht. De herdenking werd bijgewoond door de minister van Verkeer en Wa terstaat - Algera - en ir. A. C. Mariis, direkteur-generaal van de Rijkswater staat. Weer een schip Zaterdagavond is de „Waterman", na een oponthoud van vele uren als ge- Spuitwater 10 De telefoon is een instrument, dat gezegend en vervloekt wordt. Het is een appiraat, dat je veel moeite en tijd bespaart, maar ook een ding, dat je van je rust berooft. De teieioon kost geld, veel geld soms. En hij bezorgt je soms kwaaie vrienden en kennissen, mensen, die zelf geen telefoon hebben. „Och, buurman, mag ik even bel len?" Het even wordt ruim een kwar tier en de kosten zijn navenant. Wie zo nonchalant is en niet de tijd bijhoudt die de buur r.taat te verkletsen, komt dik tekort. Wie wel met het horloge in de hand de tijd staat bij te houden, wordt door de ander voor gierig en knijperig versleten. Het is bovendien erg moeilijk óm precies de kosten te bepalen met al de verschillende zones. Ook zo vervelend is het, als je ge regelt opgebeld wordt. „Och meneer, zou U die en die misschien even wil len roepen voor me, ik wou hem graag even spreken". En jij maar rennen, soms naar de naaste buren, soms een halve straat ver. En als je dan hoort voor welke onnozel gezwam je de be nen onder het lijf vandaan hebt gelo pen, dan neem je jezelf voor om de volgende keer te zeggen: Neem me niet kwalijk, ik heb geen tijd". Men komt bij een kruidenier bellen naar de slager, of hij een ons paardenrook- vlees wil brengen. „Ja, direkt en paar denróokvleeys". Terwijl de kruidenier waar gebeld wordt, zelf paardenrook- vlees verkoopt. Je hoort je buurman tegen de telefoon zeggen: „Daar kan ik nu geen ant woord op geven, want ze staan mee te luisteren". Leuk is dat! Ik bedoel maar. velen zouden het Wel een uitkomst vinden, als er hier enkele telefooncellen kwamen. Voor al in de Sniep, waar de bevolkings dichtheid van Waddinxveen het grootst M.P. volg van de dichte mist aan de mond van de nieuwe Waterweg te Rotter dam aangekomen. Aan boord waren ongeveer 800 vluchtelingen uit Indonesië, waaron der 50 tbc-patienten. Hulp Steun dus voor de repatrianten. Doch ook aan de Soedan en Griekenland. Althans dit stelt de N.O.V.I.B. (De Nederlandse Organisatie voor Inter nationale Bij-stana) zich voor. Tijdens een besloten vergadering van het bestuur van de N.O.V.I.B. namelijk is vrijdag de volgorde vastgesteld, waarin de plannen, die voor de hulp aan bovengenoemde landen zijn opge maakt, uitgevoerd zullen worden. In de Soedan zal begonnen worden aan de oprichting van een oefencen trum voor de behandeling van vee en het verstrakken van studiebeurzen aan Soedanese studenten. Griekenland krijgt een uitgebreide technische school (U.T.S.). Beide pro jecten belopen elk ongeveer 40.000 gulden. Buiklanding Achttien mensen zijn zaterdagmid dag aan groot gevaar ontsnapt, toen een Amerikaans vliegtuig bij zijn lan ding door eb wielen zakte en zij'n weg op de buik vervolgde. De bemanning van zaven koppen alsmede elf passagiers waaronder en kele kinderen kwamen met de schrik vrij. Het gebeurde vlak voor het ver trek van prinsets Beatrix. Stagnatie In de kolenmijn Julia in Zuid-Lim burg is op 365 meter water doorge drongen. Door betonnen dammen trachtte men het water ta keren. Uit Maastricht kwamen 3000 legie zandzakken, die ook voor het keren van het water worden gebruikt. De produktie van 2500 ton zal met ongeveer 600 ton worden gereduceerd. Men hoopt dat de volgende week de stagnatie verholpen zal zijn. Minder ongevallen in de hoofdstad Gedurenda de maand december zijn in Amsterdam ruim 1300 verkeenson- gevallen gebeurd. Dat is ongeveer 150 minder dan in de laatste maanden van 1956. Dit blijkt uit een voorlopige telling van het bureau voor de statistiek van de gemeente Amsterdam. DE VROUW IN DE B.B. H VROUWEN DIE WETEN WAAROM HET GAAT. Door heel iNeaeriana start de actie „vrouwen in ue x>.o. dm oe^aent meer aan een oproep tot païaauieiu m ma van nooa. dm oenatent ook. aat men de vrouw nouig neeit ais een oewust en over- lUigenu veraeuigo.er van onze nationale veiworvenneuen. want ae d.d, is met aueen een stua teunmscne Hulpver lening, ze Detexent ook ae verpeisoon- iyiaing van ae geesieiyKe weeroaarneia van o«i volk. De D.Ë. (Bescherming Bevolking) heeit met alleen tot uoei ie zorgen aat er in tyd van nood geoelenue man nen en vrouwen klaar staan om hulp te kunnen verlenen. Ze wil ook ae gersteHjKe weerkracht van ons volk versterken. Want de mensen die zich hiervoor vrijwillig inzetten, die hier voor hun tijd, hun moeite offeren, we ten waarom ze dat doen. Omdat ze willen blijven leven in een vrij land. Wanneer de B.B. thaiys een beroep doet op de vrouw in het bijzonder, is dat niet omdat er nu eenmaal geen mannen genoeg zijn en men dus van armoe maar probeert er Wat vrouwen bij te krijgen. Immers gedurende de zwarte oor logsjaren heeft de Nederlandse vrouw reeds getoond wat ze waard was. Toen is zij het vooral geweest die het mo reel van het Nederlandse volk heeft hooggehoucSen. En dan is er nog een uitermate prak tische overweging Wanneer een vrouw zich voor iets inzet, geeft ze zich daaraan. Vaak constateert men bij haar niet alleen grotere interesse maar ook grotare trouw en volharding dan bij mannen. De BB. vraagt ook idealisme en dat vindt men vooral bij de vrouw. Op welke plaats? Welke plaats bekleedt de vrouw in de B.B.? Dat hangt ook wel af van plaatse lijke omstandigheden en van üe visie op de plaats aer vrouw in het alge meen. Maar men kan veilig zeggen, dat ze in de B.B. in feice overal op haar plaats is. Dat bewees bijvoorbeeld die wakke re HaagSi brandweerploeg van meis jes die tijdens een grote demonstratie te Barneveld (waar de Stafschool van de B.B. is gevestigd) de bewondering van geharde branaweerveteranen op wekte door de deskundige en snelle aanpak van de brand. Dat bewezen ook de dames van een Hilversumse blokploeg, die alleen door vrouwen wordt bemand. Maar in de blauwe B.B.-uniformen vindt men ze overal. De vrouwen met hit E.H.B.O.-diploma die medische hulp weten te verlenen, de vrouwen van de Sociale Verzorging die getraind worden om bij rampen grote massa's hulpbehoevenden, vluchtelingen, eva cuee's te kunnen opvangen. De meis jes die het zo uiterst gewichtige ver bind ingpnet verzorgen, als telefoniste, centraliste, en die werken in de blok ken door heel het land, samen met de mannen en in niets voor hen onder doend. Het wonderlijke is dat, wanneer men vrouwen en meisjes in actie ziet. men nooit denkt aan Kenau's, Ze vallen niet uit de toon, zij zijn niet onvrou welijk. Ze zijn alleen maar praktisch, handig, staan voor haar werk. Het is vaak hetzelfde werk dat ze thuis doen Of ze nu op de trap klimmen om de ramen te zemen of op een ladder om in een verwoest huis te zien wat er ti redden valt.of ze nu de bloed neus van haar speelse zoon stelpen dan wel de wonden van gekwetsten helpen verbinden, of ze nu koffie zet ten voor haar gezin of voor vijfhon derd mensen tegelijkin wezen zijn het allemaal taken die ze ten volle aankunnen. Alleen werken ze in de B.B. onder speciale omstandigheden, is de taak Veilig Verkeer Neen, waard'i voetganger, dat is fout! Op deze manier hindert U het rij verkeer onnodig! U mag alleen oversteken, als de agent voor het verkeer in deze /straat een stopteken heeft gegeven. Als het verkeer stilstaat, kimt U ongehinderd Uw gang gaan, zonder risico voor Uzelf en zonder hinder voor anderen- Verbond voor Veilig Verkeer veelomvattender en is daarvoor oplei ding en oefening nodig. Op alle posten in d'j B.B. ontmoet men vrouwen. In de leiding zowel als in de blokploeg, bij de branweer en de reddingsdienst, de verbinding en de eerste hulp. En ze doen in geen enkel opzicht voor de mannen onder. Maar er is in de BB. plaats voor nog veel meer vrouwen. Daarom woreft thans de werfrom geroerd. En wanneer straks vele duizenden vrouwen, jongere en oudere, zich mel den, zal de B.B. daardoor niet alleen nummeriek, maar ook kwalitatief worden versterkt. en meester blijven over Uw zenuwen Mijnhardt's Zeruv/tabietten MINDERHEIDSGROEP „WET EN EVANGELIEWORDT NOODGEMEENTE In haar vergadering van dinsdag heeft de Provinciale Kerkvergadering van Zuid-Holland besloten tot het treffen van een nood-voorziening ten behoeve van de minderheidsgroep „Wet en Evangelie" te Waddinxveen, waardoor in die groep Woord en Sac- rementen bediend kunnen worden. Tot de toepassing van de betreffen de overgangsbepalingen van d>a kerk orde der Ned. Herv. kerk werd door de Provinciale kerkvergadering in eenste instantie besloten in mei 1957, waarna in november 1957 de goed keuring van het moderamen der Ge nerale Synode volgde. In haar zitting van dinsdag besloot de Provinciale Kerkvergadering uitvoering te geven aan dit besluit en heeft beroepen tot predikant van deze ,nood-gemeente" Ds. E. H. Kalkman, Ned. Herv. pre dikant te Voorhout. Ds. Kalkman is oedert het najaar van 1957 reeds als geestelijk verzorger van „Wet en Evan gelie'' werkzaam. Tot leden van de commissie, waar aan de werkzaamheden, voortvloeien de uit de nood-voorziening worden ge delegeerd, benoemde de Provinciale Kerkvergadering de heren A. Mulder en D. Gorissen te Waddinxveen tot buitengewoon ouderling en de heren R. J. de Vries te Waddinxveen en I. J. de Klerk te 'c-Gravenhage tot bui tengewone diaken. De heren Mulder, Gorissen en de Vries zijn leden van „Wet en Evangelie", de heer de Klerk is lid van hat Provinciaal Kerkbestuur. De minderheidsgroep „Wet en Evan gelie" te Waddinxveen werd opgericht in het najaar van 1940 en houdt te genwoordig haar samenkomsten in het Geref. Jeugdgebouw te Waddinxveen. De samenkomsten, welke de ene week od zondagmorgen, de andere week op zondagmorgen en -avond worden ge houden, worden tegenwoordig door ca. 250 perponen bezocht. Dat is de eerste maal dat in Zuid-Holland door het Provinciaal Kerkbestuur uitvoering gegeven wordt aan de desbetreffende overgangsbepa lingen van de kerkorde inzake de in stelling van een „nood-gemeente" DODELIJK ONGEVAL Woensdagmiddag is hij het spelen door kinderen met een lorrie op het terrein van de houtwarenfabriek van de fa. Verwaal aan de Dorpsstraat te Waddinxveen een ernstig ongeval ge beurd. dat aan een zes-jarig jongetje het leven heeft gekost. Omstreeks 5 uur woensdagmiddag was het jongetje Cor Driesse aan het rijden met een lorrie van de fabriek. Toen het wa gentje vaart gekregen had ging hij voorover daarop liggen. Een das, die het kereltje omhad raakte toen door een spleet in de vloer van de lorrie om een der assen valst en draaide daarom heen. Daardoor brak het jon getje een nekwervel. Een onmiddellijk ontboden arts kon sbïchtp de dood oonstatdren. De consternatie om dit gebeuren was vooral in de onmiddel lijke omgeving zeer groot, vooral om dat het enige tijd duurde alvorens de identiteit van höt slachtoffertje was vastgesteld en aanvankelijk verschil lende namen genoemd werden. DE WERKMAN TE WADDINXVEEN HERDACHT FEESTELIJK 75 JARIG BESTAAN Een vereniging, waarvan vele Wad- dinxveners waarschijnlijk niet een»s het bestaan weten, heeft dinsdagavond op feestelijke wijze het 75-jarig be staan herdacht. Het was de vereniging de Werkman, die vooral in het ver leden een grote plaats innam in de plaatselijke gemeenschap, maar toch ook in da tegenwoordige tijd nog een nuttige functie vervult, zij het op wat meer bescheiden voet. De feestelijke herdenking vond plaat" in het Geref. Verenigingsgebouw aan dé Stationsstraat en stond onder leiding van de tegenwoordige voorzit ter van de ziekenkas, de heer C. Broer Deze sprak in zijn openingswoord zijn vreugde uit over de grote belang stelling voor deze herdenkingsbijeen komst. O.a. kon hij burgemeester A. Warnaar Jz. en wethouder Oudijk air, vertegenwoordigers van het gemeente, bestuur begroeten. Verder waren ver tegenwoordigd de bejaarde heer H. v. d. Berg te Gouda, die als oudste lid van de vereniging staat ingeschreven 34 jaar geleden ontslag nam als pen ningmeester van De Werkman. Ook de h;er Huig van den Berg, die gedu rende ruim 43 jaar commissaris was van de vereniging, gaf persoonlijk van zjjn belangstelling blijk. De voorzitter wees er in zijn ope ningswoord o.m. op, dat de vereniging precies 75 jaar geleden, n.l. op 4 f Ar. 1883 werd opgericht. Verder memo reerde hij, dat de vereniging vele ups en downs heeft meegemaakt en hoe wel door de veranderde omstandighe- Optimisme Er was dan maandagmorgen weer nieuws in overvloed, helaas ook nieuws met zorgen, maar 't meests wais toch goed. De reis van Neerlands Hope naar 't verre Curasao is kostelijk verlopen door 't luchtruim, grijs en grauw. Ou, ganse volk wenst vurig zijn dierbre Kroonprinses een trip. nog vrij landurig, met toenemend succes. En ook, wij in het westen, voelen onjs wat geschraagd, nu dan ten langen leste een poging is geslaagd; nu door d Amerikanen een kunstmaan is gelast, die in gewenst.» banen thans om de aarde rost. Daardoor kan zich herstellen 't verstoorde evenwicht, en gaan w' elkaar vertellen; de vrede blijft in zicht. Ach, ja, we blijven denken, dat al die maneschijn ons, mensen, niet zal krenken, doch ons tot heil zal zijn. Maar met de zon die heden zo heerlijk one bestraalt zijn wij vandaag tevreden, omdat z' ons sterkt en straalt. den aan betekenis ingeboet ook in de tegenwoordige omstandigheden nog een nuttige taak vervult. Burgemeester Wamaar, die hierna aan het woord kwam, bekende ni'at zo veel van de vereniging af te weten. Bij het gemeentebestuur werd nooit om subsidie aangeklopt. De toestanden wa ren in de dagen, dat de vereniging werd opgericht wel geheel anders en hoewel zij een hoge leeftijd heeft be reikt. toch is de vereniging nog fris, constateerde de burgemeester. Het doel dat de vereniging zich de~,tijds stelde is voor een belangrijk deel vervuld door de sociale wetgeving, en het zou wel eens kunnen zijn dat de ver eniging geheel overbodig wordt. Zij is zeer veel mensen tot hulp en steun geweest en spr. sprak zijn dank uit namens het gemeentebestuur voor het geen in deze vele jaren voor het wel zijn van de gemeentenaren is ver richt. Uit de herdenkingstoespraak van de secretaris De Werkman, de heer W. Brandhorst, bleek dat de vereni ging werd opgericht door het initiatief van het personeel van de toenmalige aannemer Ph. Verbrugge met het doel om de leden der vereniging bij ziekte en ongeval een uitkering te verstrek ken. Het eerste bestuur bestond uit de heren J. Klaren, H. Vat, P. van Til burg, A. de Rooy, W. Groeneveld, H. van den Berg Sr. en A. Olie. Het eer ste begin was bescheiden, met 13 le den. wat het eerste jaar al verdubbel de en bij het 25-jarig jubileum was uitgegroeidt to 276 leden. Het hoogte punt was een ledenaantal van 350, doca met de invoering en uitbreiding van de sociale verzekering daalde dit aantal tot ca. 150. Ook de oprichting van een afzonderlijke r.k.-vereniging had een nadelig invloed op het leden aantal van de Werkman. In dit ver band spoorde spr. vooral de jongere werknemers aan lid te worden van de ziekenkas, omdat deze de uitkering van ziekte- en ongevallenwet tot het volle loon aanvult en de wachtdagen vergoedt. Helpt elkander Uit de herdenkingstoespraak van de heer Brandhorst bleek, dat het voor

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 1