Weekblad voor Waddinxveen Öe ïydujtl van de week PRinses m&Rijke veRjèARt 1/KoccUc de Vrouw Zo- tcuiq, de wwMaad bOie&t Verhuizingen faG. v.d. Akerboom De soberheid tegemoet Üuidgeneziog no 660 vrijdag 14 februari 1958 13e jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen telet, 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentie- en familieadvertentieprijs 8 ct per m.m. Bijdragen verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. Hoewel de tweede dader van de in braak, die in de nacht van 30 op 31 januari te Nijmegen is gepleegd, nog voortvluchtig is, kent de politie reeds de indentiteit van de andere. Deze heeft namelijk een auto-on- galuk gehad en toen de politie de zwaar beschadigde wagen onderzocht, vond men een handschoen, waarin een gedeelte van de linkerduim van de man werd aangetroffen. Deze is bij het ongeluk afgerukt. Inmiddels heeft de 35-jarige Nicolaas Janispen - kortaf Janus genoemd - zich bij de politie gemeld. Is deze zaak nu vrijwel opgelost - we mogen aannemen dat spoedig de tweede man zal worden gepakt - dit geldt zeker niet voor het volgendle: De zo langzamerhand beruchte Ber- kelse arte J.O. is op last van de offi cier van Justitie te Leeuwarden in de Leeuwarder strafgevangenis geisoleerd Geen van de andere gevangenen kan meer contact met-hem hebben. Deze maatregel is genomen in de loop van het onderzoek naar de wijze waarop de om het leven gekomen ge detineerde W.L. cyaankali in zijn be zit heeft kunnen krijgen. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat het gif door een bezoeker is bin nengesmokkeld. De arts die van een en ander ver dacht wordt is nog niet gehoord. Drie doden Bij een aanrijding zondagmiddag op de Rijksweg no. 1 onder Muiden zijn 3 mensen om het leven gekomen; zes personen werden min of meer ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde even nadat de Ford. waarin zes Amsterdammers re den, een Volkswagen was gepasseerd. De Ford kwam daarbij op de linker rijbaan terecht en kon een tegenlig ger - Vauxhall - niet meer ontwijken. Met een snelheid van ongeveer tach tig kilometer per uur vloog de Am sterdamse wagen op de Vauxhall, waarvan niets meer overbleef. Kernfusie? De Stichting Fundamenteel Onder zoek van de Materie is voornemens, een laboratorium voor thermocleair onderzoek te stichten od het landgoed Rijnhuizen bij Jutphaas. Het oude kasteel in Jutphaas zal zeer waarschijnlijk ingericht worden als adxninistratiecentrum. Het eigenlijke laboratorium zal zo spoedig mogelijk gebouwd worden op het landgoed. C.P.N. Een „rechtse" groep in de de CP.N., geleid door de bestuursleden F. Reuter en B. Brandsen heeft er naar gestreefd degenen, die niet wilden breken met het partijbestuur uit leidende funkties bij de E.V.C. te stoten. De heer Reuter is uit het bestuur verwijderd, terwijl hem is verzocht zijn zetel in de Tweede Kamer ter beschikking te stellen. De heer Brandsen is geschorst in afwachting van een verantwoording, welke hij tegen het bestuur moet af leggen. Nieuw belastinggebouw De minister van financiën, de heer H. J. Hofstra, heeft het nieuwe be- Spuitwater Over bol- en bliksems gesproken Bollen en raketten die langs de he mel zweven zijn vermoedelijk oorzaak, dat het sommige knapen in hun bol geslagen is, zodat ze bol-sjewistische kuren gaan vertonen. Enkele weken geleden hebben ze hun hart opgehaald aan het bekogelen van bol- en andere hoeden met sneeuwballen. Deze week gooiden ze bollen van straatlantaarns stuk. En bij het spoor, langs de Ei kenlaan en bij de mooie bocht tegen de Pette aan, waren heren van 15 a 16 jaar bezig bloembollen, die net boven de grond uitkwamen, er uit te trek ken en te vernielen. Dat geeft natuur lijk ambtshalve boze bollen bij de re geerders, verzorgers en bewakers van onze gemeente, en uit morele overwe gingen, gelukkig ook bij andere Wad- dinxveense mensen! Het ware beter dat deze vernielzuchtige knapen hun bolgrage lusten bot gingen vieren op de oliebollen bij de Concordia-kraam van de echte kermisoliebollenbakker aan de Brug, morgen. Dat zou een Knus minder zijn voor alle mensen, die het goed met Waddinxveen menen en de kruisen en mollen van Concor dia zullen er wel bij varen. Ik eindig met mijn grote blijdschap jut te spreken over het feit, dat de bollebozen van hlet gemeentebestuur bet voor elkaar gebokst hebben om wch toestemming te krijgen van Ge- sputeerde Staten om het riolenvraag ®juk op te lossen, zodat de bewoners van de Bomenwijk spoedig van de «ank verlost zullen zijn. M P laistinggebauw aan de Wibautstraat officieel geopend. Het gebouw, dat elf verdiepingen telt en 47 meter hoog is. is het hoog ste gebouw in Amsterdam. Ontslagen De drie Zeeuwse schroothandelaren, die in voorarrest in Den Haag zaten in verband met de fraude-affaire bij het ministerie van economische zaken zijn vrijdag uit hun voorlopige hech tenis ontslagen. Het gerechtshof te Den Haag meent, dat er geen reden bestaat voor verdere gevangenhouding der mannen, daar men aanneemt, dat zij niet zullen vluchten. Wel blijft de bij de fraude betrokken referendaris in arrest. Lang zullen hun cellen in de Haag se gevangenis niet leeg blijven. Om een geldsbedrag van 2,50 ver moordde een 22-jarigeT zeetman zijn stiefvader. Reeds na een dag werd hij gearresteerd evenals zijn moeder, die verdacht wordt van medeplichtigheid. Dinsdag 18 februari a.s. hoopt hk.h. prinses Marijke haar 11e verjaardag te vieren. Op die dag is het precies elf jaar geleden, dat Nederland werd verblijd met de geboorte van het vierde prinsekind, Maria Christina genaamd. Zij kreeg de roepnaam Ma rijke en onder die naam heeft dit jongste prinsesje de harten van al haar landgenoten gestolen. Terwijl haar drie oudere zusterp al echte da mes zijn is zij nog het kind met al de charme van dien. Naast het feit, dat haar verjaardag natuurlijk een feest is in de intieme kring van het koninklijke gezin, is. het bovendien een feestdag voor ons allen, omdat de verjaardag van de benjamin in het Oranjehuis een extra felicitatie waard is. Dat zij nog lang en in goede gezondheid in ons mid den mag verblijven is de wens van het gehele Nederlandse volk. O, DIE SCHOONMAAK. Ben je nou al aan de schoonmaak vroeg ik verbaasd toen ik bij een vriendin aangebeld.' had en ze, met opgestroopte mouwen en een doek om haar hoofd geknoopt, opendeed. Zeg ik stoor toch niet? Je kunt gerust binnenkomen, zei ze zonder veel aanmoediging. Als je het niet erg vindt, dat ik met werk doorga Ik ben maar aan de zolderkamer be gonnen. Ja, dat zal wel nodig zijn, merkte ik argeloos op. Als ik je soms helpen kan? Of het nodig is! schoot ze uit. Jij die geen griep gehad hebt, jij kimt je er geen voort stelling van maken, hoe slopend zo'n tijd met zieke kinderen is. In de vakantie is het nog daaraan toe. Dan kun je ze naar buiten sturen. Maar als ze zich akelig voelen en hangen en dreinen, als ze bijna door lopend aan je rokken hebt hangen, omdat ze niet in bed blijven, is het geen doen. Ik kan je niet zeggen, hoe blij ik ben, dat het achter de rug is en ze weer naar school toe zijn. Alsjeblieft de deur uit En weten de kinderen ook, hoe blij je daarom bent? Ja, zei ze gepikeerd. Heb je daar wat op tegen? Moet ik soms zeggen: Och schatj eis, wat erg, dat ik jullie weer de hele dag missen moet? Het zijn me nogal schatjes! De boel af breken, dat kunnen ze. Zeuren en rommel maken. Ze hebben hun eigen zolderkamer, maar geen plek in huis is veilig voor ze. De hele dag loop je te verbieden, maar geloof niet, dat het wat helpt. Ze nemen gewoon een loopje met je. Misschien verbied je teveel, waag de ik het te veronderstellen. Vernietigend keek ze me aan: Als je soms gekomen bent, om mij een lasje te geven, kun je weer ophoe pelen. beet ze me kribbig toe. Ik heb die paar weken wel genoeg gehad hoor Waarvan genoeg gehad? Van het gezanik. Van de drukte. Van de kinderen over de vloer. En nu ben ik de eerste dagen weer ingespan nen, om het huis weer op orde te krij gen. Maak het gezellig Mijn moeder vond vroeger de ziek- tetijd heus niet zo erg, zei ik pein zend. Ze maakte het ons zo gezellig mogelijk. Ze zette het bed in de huis kamer en bedacht allerlei ispelletjes, die we in bed konden spelen. En dan mochten we ieder op onze beurt be denken wat we wilden eten, wat we graag wilden hebben of wat we zouden spelen. We verveelden ons nooit en daarom behoefde moeder ons niet te verbieden. We hadden geen tijd, de boel af te breken, zoals jij het noemt. Moeder speelde met onis mee en ze hield ons in bed ook op die manier Nou dan had jij een voorbeeldige moeder smaalde ze. Ik heb geen tijd voor die fratsen. Ik wil rustige, ge hoorzame kinderen. Geen troep halve wilden, die als maar drenzen en zeu- Bel Bij Brand No. 300 ren en die je in de vakantie ook van alles verbieden moet. Misschien willen zij een moeder, die niet steeds verbiedt, die wél tijd voor hen heeft en eens wat leuks weet te verzinnen, omdat ze in de vakantie toch recht mogen hebben op wat leuks en wat bijzonders. Een dagje uit en zo. Laat die speelkamer maar Ik was even bang, te ver te zijn ge gaan, want ze keek me ze venijnig aan of ze op het punt stond, me aan te Vliegen. MJaar het volgend ogenblik gebeurde er iets verrassend. Zij banstte in lachen uit. Ze trok de doek van haar hoofd enzei Ga mee, we gaan eerst koffie drinken. Ik zeg heus niet zomaar, dat je gelijk hebt, maar je zou gelijk kunnen hebben. Ik ben ben van die hele griepmaand al moe en geprikkeld en de kerstvakantie kan ook in geen ongelukkiger tijd vallen. Je portemonnaie is leeg je zenuwen op. En dan nog zo'n troep lastposten om je heen. Des te meer reden, je hoofd er koel en je hart warm bij te houden, vond ik lakoniek. Met een 'kop sterke koffie gaat al les in elk geval beter, zei ze. Laat die zolderkamer maar opvliegen. Als ze straks uit school komen, maken ze toch weer rommel. Grundig Televisie 43 cm 765,— 437 53 cm 995,— en nog vele andere merken prima service, Nederlands garantiebewijs. Alleen bjj: A. SNOEK Zuidkade 204 Waddinxveen Schrijf of kom gerust Iedereen heeft het gelezen, Hoe verrast is het publiek Door Soekarno komt de baby In de grote politiek. Vroeger vatten grote heren In regel eerst een kou, Als het met hun doel en streven Moeilijk ging of niet meer wou. Toen dat hoesten afgezaagd werd Hoorde je ook wel van jicht. Of met schele hoofdpijn redde Men zijn afgezakt gezicht. Blinde darmen, zwakke harten Kwamen er soms aan te pas; Steeds een kwaaltje dat naar buiten Moeilfjk controleerbaar was. Maar zie nu eens naar Soekarno, Die met Oud zegt; 't Roer moet om Met een ongeboren baby Slaat hij op de grote trom. Hij, met zijn Merdeka-fezje Op vakantie in Japan, Vindt: Wanneer je vrouw je-weet-wel Ga je toch naar huis als man Hij gaat eerder dan zijn plan was, Heus niet door gebrek aan geld, Maar hij had zich door die drukte Slechts een week of wat verteld. 't Is geen doekje voor het bloeden, Naar zijn eigen beeitenis Schenkt zijn vrouw hem straks een *i ventje, Als het maar geen Soemoeal is Dan strooit hij de rooie muisjes Op een Irian-besehuit Grote mannen moeten trouwen t Spaart een eigen ziekte uit Jaap Mijderwijk Noordkade Telef. 216 Van stap tot stap beweegt de wel vaart zich nu sinds maanden in dalen de lijn. Het aantal opgelegde schepen m geheel Europa neemt dagelijks toe; de vrachtprijzen brokkelen gaande weg af, Duitse kolenmijnen zitten met een grote niet te plaatsen voorraad, staal- en textielfabrieken zien hun orders afnemen, de werkloosheid gaat zorgwekkende afmetingen aannemen en het dieptepunt schijnt voor als nog ver af te liggen. Er is op heden o.i. geen plaats voor erng luchthartig optimisme, veeleer achten wij het verstandig rekening te houden met een veel verder doorwer kende verslechtering van ons sociaal- economisch bestel. Aan de andere kant is er o.i. evenmin reden om alles don ker en somber getint in te zien. Wat is er aan de hand in ongeveer de gehele wereld? Niets anders dan een omschakeling van de hoogconjunc tuur naar een veel lager liggend le vensniveau. Hoe ingewikkeld en ge leerd men een betoog ook in elkaar kan zetten tenslotte staat vast dat het plafond van de productie, van kapi taals- en gebruiksgoederen bereikt is. Het evenwicht tussen vraag en aanbod is verbroken, gevolg is dat de produc tie moet worden afgeremd. Uiteraard kan men de vraag opvoe ren. Daartoe gebruikt men algemeen dure reclame-campagnes, maar de vraag heeft èen begrenzing, dat voor- Huidzuiverheid - Huidgezondheid Houdt de winter uit handen en voeten. al als voorheen de koopkracht in snel tempo werd opgevoerd. In dat geval kopen de mensen te veel in verhou ding tot hun behoeften, vandaar dat iedere hoge conjunctuurgolf noodwen- ding spoedig in een lage golf moet te recht komen. Na 1945 is er in koortsachtig tempo aan de wederopbouw van de wereld gewerkt. De behoefte aan gebruiks goederen was aanvankelijk zeer groot. Tussen de bedrijven door moest er hard worden gewerkt aan de vernieu wing en modernisering van oorlogs wapenen, welke laatste inmiddels reeds weer verouderd zijn. Kort ge zegd: het verzadigingspunt is bereikt, de vraag naar goederen zal zeer waar schijnlijk sterk verminderen. Opmerkelijk genoeg is het verzadi- gingspunt van de voedselproduktie reeds 6 tot 7 jaar geleden bereikt, vandaar de slepende crisis waarin de landbouw zich overal ter wereld be vindt. De mens, wie hij ook zij, kan met meer dan genoeg eten, een te veel van eenvoudige of veredelde voeding schaadt zijn gezondheid. Weliswaar lijden nog honderden miljoenen mensen honger en gebrek, maar opheffing van deze pijnlijke toe stand stuit af op gebrek aan koop kracht van de achtergebleven gebie den. Het is de lezer allicht bekend dat zowel Amerika als Rusland zich be ijveren de Aziatische volkeren voor zich te winnen; de president van In dia, Nehroe, weet zijn positie zeer goed te bepalen, deswege ontving zijn land van Amerika de enorme voe dingsoverschotten, terwijl Rusland voorzag in het zenden van technici, nodig voor de industriële opbouw van dit machtige miljoenenrijk. Groeien in tal en last. Wat gaat er nu in de naaste toe komst gebeuren? Met deze vraag houden in die verschillende landen duizenden knappe mensen zich voort durend bezig. Het ligt in de lijn der waarschijnlijkheid dat de ingetreden neergang zich voorlopig voortzet. Waarom? Wel omdat de industrie niet bereid is de bestaande voorraden nog groter te maken. Pas als deze voorraden grotendeels geruimd zijn. en als er bovendien voldoende nieuwe orders ontvangen zijn, zal men de nu stillig gende machines weer op gang bren gen. Daling van de grondstoffenprijzen ligt in het verschiet, zegt Minister Zijlstra, dit betekent, dat de industrie ook hierop wacht, de industrie moet de concurrentie van de wereldmarkt doorstaan. De overheid, rijk, provin cie en gemeenten; houdt zich noodge dwongen angstvallig vast aan de be- stedings- en investeringsbeperking, dit betekent bezuiniging bij alle over heidsbedrijven, bij hnt leger, bij spoor tram en luchtwegen, ook de KT.M heeft personeel ontslagen; mede door het uitvallen van Indonesië, bij de aanleg van weg- en waterwerken enz. Werkloosheid is een groot moreel en materieel kwaad. Vooropstellend dat de mens het eerst en het zwaarst door deprimerende lediggang getrof- fen wordt staat eveneens vast dat werkloosheid rechtstreeks naar verar ming van de samenleving leidt. De ge zinsinkomsten gaan onmiddellijk met 20 pCt van het basiscontractloon ach teruit, wat neerkomt op een nog gro tere afname van de koopkracht. In de ondernemerswereld moet

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 1