Weekblad voor Waddinxveen 0ampobevrjjdi De Syde&el van de week Verhuizingen fa G.v.d. Akerboom Utarideleti op de Kanaaldijk ]tU>cdcc de Vrouw NIEUWS uit o*vze w(kw*f □o 661 vrijdag 21 februari 1958 13e jaargang I Adres redactie en administratie: j Verschijnt elke Vrijdag Bijdragen verslagen, etc. uiterlijk I Oranielaan 30 Waddinxveen telet 438 Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 by vooruitbetaling 's woensdagsavonds inzenden. Urameiaan du. wanomneen leiei. «mö Advertentie- en familieadvertentieprijs 8 ct per m.m. 1 De K.N.VJ3.-voetbal to to stuit nogal op bezwaren, blijkens het volgende Het openbaar ministerie in Den Haag zal binnen korte tijd een nieuwe ver volging instellen tegen de voetbaltoto van de Koninklijke Nederlanase Voet bal Bond. De secretaris-penningmees ter van de bond, de heer Leo Brunt, zal voor het kantongerecht worden gedaagd inzake overtreding van de loterij wet. Geld verduisteren is bij de wet even min toegestaan; dat hebben twee man nen tenminste ondervonden. Een 25-jarige boekhouder G.JAh. beheerder voor de Centrale Volksbank te Nederhorst den Berg heeft zich op het Amsterdamse hoofdbureau van po litie gemeld met de mededeling, dat hij 99.000 gulden had verduisterd. De man is derhalve opgesloten in 't politiebureau te Kortenhoef en zijn ad ministratie is in beslag genomen. En.laten we even bij dit onder werp blijven. De Haarlemse recherche heeft de 55-jarige G.K. - mededirekteur van de Haarlemse handelsonderneming n.v, Boeke en Huidekoper gearres teerd. De man, die er van verdacht wordt een bedrag van ongeveer 64.000 gul den te hebben verduisterd, heeft in middels bekend. De direktie van dte Koninklijke Luchtvaart Maatschappij heeft bekend gemaakt, dat in de zomerdienstrege ling van de K.L.M., die'op 1 april in gaat, een aantal vakantievluchten zijn geschrapt. De dienst on Salzburg zal geheel komen te vervallen. Innsbrück, dat in de vorige zomerdienstregelingen een vaste plaats had, wordt evenmin aangedaan. De diensten op en via Nice blijven gehandhaafd, maar er worden geen extralijndiensten meer ingescha keld zoals in vorige jaren het geval was. Optimistischer geluid heeft het mi nistercomité van de Benelux laten ho ren. Na 1 maart namelijk zullen de Ne derlandse reizigers naar België en Lu xemburg voor een waarde van 150 gulden of 2000 frank vrij mogen in- en uitvoeren. Tot deze verruiming, die natuurlijk evenzeer geldt voor de Bel gen en Luxemburgers, heeft het mi nistercomité van de Benelux zater dag besloten tijdens een vergadering in Brussel. Nog een prettig berichtje.. Binnenkort kan in ons land een verdere prijsverlaging van benzine en olie verwacht worden. Volgens des kundigen is de nieuwe verlaging een gevolg van de grote voorraden, een dalende tankvrachtenmarkt en de zachte winter. Noordkade Telef. 216 De komende prijsvermindering voor olieprodukten zal waarschijnlijk iets minder zijn dan de helft van de vorige prijsverlaging, die voor benzine 1,1 ct. per liter bedroeg. U bent wellicht op uw gemak ge steld. maar de ambtenaren zijn dat geenszins. De samenwerkende vakcentrales van overheidpersoneel, hebben zaterdag een telegram aan de leden van de Eer ste Kamer gestuurd, waarin zij met nadruk verzoeken, tijdens de openbare behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken in dia senaat aan te dringen op bespoediging van de voortzetting van het overleg inzake de salariëring van het overheidsper soneel. De gebeurtenissen in Indonesië vol gen elkaar snel op. Soekarno is van zijn ziekte-verlof in Djakarta terugge keerd. Na de vermoeiende reis zei hij tot juichende menigte Ik ben hersteld en nu ben ik blij, dat ik weer thuis ben en met u kan werken. Intussen heeft de terugkeer spoedi ger plaats gevonden dan aanvankelijk dia bedoeling was. Maar dat zat 'm, naar werd medegedeeld, in het feit, dat Soekarno's vrouw een baby ver wachtte. Toen de zieke leider zich dat plotsklaps herinnerde, had hij in Ja pan geen rust of duur meer, voelde zich subiet geheel hersteld en reisde haastig naar huis. Voorzover bekend is de baby nog steeds niet geboren, maar wel werd een geboorte van heel andere en voor Soekarno stellig minder prettige aard gemeld, namelijk die van een tegenre gering op Sumatra. Tijdens zijn verblijf in Japan was aan Soekarno al een ul timatum over handigd: er moest een nieuwe rege ring worden gevormd, onder leiding van Mohammed Hatta en de sultan van Djogja en anders namen de Su matra anse kolonels he.-t niet langer. Prompt volgde eem arrestatiebevel uit Djakarta, maar daar lachten Hoes sein, Simbolon, Djambek en Loebis natuurlijk om. De Bangteng-raad op miüaen-Sumatra konoigae de staat van oorlog af. Djakarta stoorde zich echter niet aan het ultimatum en toen werd prompt op Sumatra een nieuwe, revolutionaire, een tegenregering ge vormd voor heel Indonesië, onder lei ding van Sjafroedin, de door Djakarta afgezette direkteur van de Bank van Indonesia. De militaire commanoant van noord-Cetebes, overste Somba, heeft zich met zijn hele staf al solidair verklaard met de Sumatranen. En hij zal de laatste stellig niet zijn. Er is een lijvig sociologisch rapport verschenen over de positie van de 200.000 gedurende de na-oorlogse ja ren naar Nederland uit lnaonesië uit geweken rijksgenoten. Het gaat dus niet over degenen, die de laatste maan den uit Indonesië zijn verdreven, maar over hen, die al eerder geen be staansmogelijkheid meer zagen in dat land en over hun strijd, om zich in te voegen in de Nederlandse samenleving. Bij wie zien de gjrepatriëeraen zelf de grootste schuld liggen van de ellende? Voor het beantwoorden van die vraag is leerzaam de enquête, die onder twee duizend van hen is ingesteld. Op de vraag, hoe men gestemd zou heb ben, als men had kunnen deelnemen aan de Tweede Kamerverkiezingen in 1955, antwoordde 22% op de KVP, of de KNP (de toenmalige partij van dia heer Weiter), 6°/o op de VVD. 6% op de ARP of CHU en 2°/o op de P.v.d.A.. De enquêteurs drukken zich heel netjes uit, wanneer zij zeggen: De antagonistische houding ten opzich te van de socialisten kan zeer emoti oneel zijn. Een van de commentaren der ondervraagden, maar die de me ning van vele anderen weergaf, was. Zij hebben de ondergang van het ko ninkrijk op hun geweten. De Nederlandse autoriteiten doen al hun best, ons volk er toch vooral maar van te overtuigen dat het met de wer keloosheid niet zo n vaart loopt. Het officiële cijfer van de werkeloosheid in Nederland, 120.000, moet niet ge zien worden als het reële cijfer, aldus ENKELE NUTTIGE WENKEN MET HET OOG OP DE KOMENDE SCHOONMAAK. Het tapijt Als er één ding in onze woning te vinden is; dat historie bezit, dan is het wel ons tapijt. Het hi eft iets be tekend in de geschiedenis van landen en volkeren vanaf de vroegste tijden tot nu toe, Egyptenaren sierden er reeds lang voor onze jaartelling hun tempels mede; slaven hebben het uit gerold onder dia voeten van Griekse schonen; in de comfortabele woningen der Romeinen lag het op tafels en banken en het is verweven met vele oude verhalen en sprookjes uit het verre Oosten. De Perzen maakten hun befaamde kleurige Perzische tapijten en in de Middeleeuwen hebben de Kruisridders wat van deze Oosterse pracht als verrassing voor hun vrouwen mee naar huis gebracht om warmte te scheppen in de koude en ongezel lige ruimten van hun Westerse kaste len. Voorrecht Oorspronkelijk was het een voor recht van alleen aanzienlijke lieden een tapijt te bezitten. Pas veel later toen machines uitgevonden waren om het tijdrovende handwerk te vervan gen, is het tapijt beschikbaar gewor den ook voor gewone schepselen en nu ligt het vrijwel overal. Niet alleen in hotels, schouwburgen en bioscopen- maar ook in het bescheiden vierhoog flatje midden in de stad, in de def tige ouderwetse villa en in de woning van de eenvoudige handwerksman in de statige boerderij, het voorname grachtenhuis en in de moderne bun galow. Het tapijt is zijn rol blijven spelen. Het heeft zich ook aangepast aan de woningen en de mensen van deze tijd. Kleur en ruimte Het kan de kleur en ruimte aan ons interieur geven, die de moderne bin nenhuis-architect verlangt en wat daarnaast ook zeer belangrijk is, het brengt, door zijn geluiddempende ei genschappen rust in ons huis. Een rust waaraan wij tegenwoordig meer be hoefte hebben dan vroeger, toen het leven nog zonder lawaai en zonder haast was en toen. in de kalme dagen van onze grootmoeders, een trouwe Antje of Sientje nog waste, boende, stofte en poetste! Onderhoud Op een bepaald moment verscheen deze dienende geest wel eens met een blik vol theeblaren op het tapijt om het een flinke beurt te geven. Natuur lijk helemaal niet wetende, dat zij meer kwaad dan goed deed met deze schoonmaakpart jj dr. Ir. D. R. Mansholt, de direkteur- generaal van de arbeidsvoorziening bij de opening van het gewestelijk ar beidsbureau in Breda. Nadat de heer Mansholt zijn filosofie van officieel en reëel voltooid had, bleken er nog 81.000 werklozen over te zijn en dat cijxer ziet er aus belangrijk gunstiger uit. Minister Witte heeft ook een duit in het werkloosheidzakje gedaan, door te verklaren, dat hij ,ten stelligste een teruglopen van de werkloosheid in de loop van dit jaar verwacht. Ja, zijne excellentie sprak zelfs over een zeer aanmerkelijk teruglopen en hij ba seerde zijn mening op cijfers, die be trekking hebben op de totaalbedragen van oe verdere bouwvergunningen. Moge de minister gelijk- krijgen. H.M. de Koningin keerde in ons land terug van een korte wintersportvakan tie in Zwitserland. Prinses Marijke vierde haar 11e verjaardag. En prin ses Beatrix die eerst de Nederlandse Antillen bezocht, zette haar reis voort naar Suriname. Overal waar de prin ses verschijnt, is het enthousiasme groot. Wie slechts hoogst zelden de Neder landse grens gaat overschrijden, zal voortaan voor bepaalde landen geen paspoort meer nodig hebben, maar met een zgn. toeristenkaart kunnen vol staan. De kaart zal vier maanden gel dig zijn en wel voor de landen België en Luxemburg, Duitsland en Frank rijk, Oostenrijk en Zwitserland: de kaart is aanmerkelijk goedkoper dan een paspoort, aangezien alleen ge meentelijke leges behoeven te worden betaald. In de ontwerp-wfjziging van het we genverkeersreglement is een bepaling opgenomen, dat motorrijtuigen na 1 januari 1959 niet meer mogen zijn voorzien van scherp uitstekende delen, welke onnodig zijn en bij aanrijdingen of botsingen verwondingen kunnen veroorzaken. In de Tweede Kamer is algemene bezorgdheid uitgesproken over de ach terstand in de bouw van bruggen en wegen in ons land. En minister Algera wil wel graag aan de wensen van de Kamer tegemoetkomen, maar ja, het geld weet u. En dat is dan weer het oude liedje. Nu bestaan er andere en betere mogelijkheden om ons tapijt schoon te houden en er goed voor te zorgen, dan in de tijden van Antje en Sientje. Die goede verzorging van het tapijt begint eigenlijk al voor dat het ligt. Leggen Het vraagt om te beginnen eèn vlakke vloer en dit geldt niet alleen voor het vaste tapijt, maar ook voor een los karpet. Iectere oneffenheid in de vloer kan op de duur aanleiding geven tot slij- tageplekken in het tapijt. Eveneens voor onze trap- en gangloper is het nodig dat ze vlak liggen. Traptreden mogen bovendien geen scherpe kanten hebben. Onder de volle breedte van de loper moet op iedere trede een trapkussen worden gelegd, bij voor keur van haarvilt. De traploper mag vooral niet te strak gespannen zijn en er mogen niet te dunne traproeden en liefst geen loperktemmen gebruikt worden. De pool van de loper moet naar beneden wijzen. Wollen Als nu al deze voorzorgsmaatregelen genomen zijn, er gepast en gemeten, gewikt en gewogen is en ons nieuwe tapijt er eenmaal ligt, dan ontdekken wij dat dit na enige gebruik bedekt is met wollige pluizen. Werkelijk, dit is geen reden tot schrikken en even min een motief om een klacht in te neus, keel,borst van vastzittend slijm dienen bij degene die ons het tapijt leverde. Dit haren of wollen van het tapijt, zoals men dit wel noemt, is een heel normaal verschijnsel. Wij moeten dan niet naar een harde borstel grij pen, maar deze wolvlokken met een zachte borstel opvegen. Na verloop van enige tijd zal dit wollen vanzelf ophouden. Aan een nieuw tapijt moet zo min mogelijk gedaan worden, het moet rustig ingelopen worden, waar door deze losse wolvezeltjes gelegen heid krijgen zich in het weefsel vast te zetten. Stofzuigen Het is raadzaam bij een nieuw ta pijt voorzichtig te zijn met een stof zuiger. Soms is het zelfs beter, ter voorkoming van beschadiging van de pool. een stofzuiger voorlopig niet te gebruiken. Ook daarna moeten wij ons met stofzuigen nog beperken door het tapijt alleen in de richting van de pool te stofzuigen. Later mogen wij ook de volgende methode toepassen Wij zuigen eerst tegen de pool in, zo- Spuitwater 12. Wij lazen voor U in de Goudsche Courant sprekende over de sombere voor- uitzionien dij ae woningDouw, zeiue de neer Kap.ein, enige weken ge- leaen met enige jaioersneid in de Gouase Courant een advertentie te heDDen gelezen, waarin een aantal nieuwe miaaenstanoswomngen in Waddinxveen te koop werd aange- bouen voor net rederijke bedrag van J lziXK) per stuk. Dezer dagen noor- de ik dac verscniiiende jonge men sen uit onze gemeente een aergeig- ke woning tï-ODen gekocnt, omdat zij voorlopig in Gouda toch niet aan de beurt komen, riet wachten moe de besloten zij dus Gouaa te gaan verlaten en zich in een andere ge meente te vestigen. Nu kunnen wij wel redeneren gelukkig oat zgn weer wat woningzoekenoen minder, maar ik geloof niet dat wij dit mogen doen. De vraag is bij mij gertezen of het niet mogelijk is ook in onze stad 'n aantal woningen te bouwen voor een dergelijke redelijke prijs. Ik ben er van overtuigd dat deze vlot af trek zouden vinnen en ik zou ook geen beter object weten voor onze werkloze bouwvakarbeiders, merkte hij op. Hier erkent een Gouds raadslid, dat Waddinxveen voor de huisvesting van Goudse inwoners zorgt, dat Wad dinxveen tegen een redelijke prijs woningen kan bouwen, en dat Gouda met een stel werkloze bouwvakarbei ders zit. Zouden de Goudse expansionisten zich niet wat schamen? Zij willen ons grond en goed ontnemen en wij nemen him daklozen liefderijk op. Nou ja, a 12.000 per stel dan, dus toch voor een prikje. En wat hebben ze eigenlijk aan bouwterreinen, als ze die toch niet vol kunnen bouwen? Nee, daar moet wat anders achter zit ten. We vertrouwen de Gouwenaars niet erg. Bij ons ligt dat anders. Wij zijn van goede huize. Waddinxveen is een gemeente, waar je op bouwen kuntM.P. Door eens naar de ingeving van héél het hart te handelen, is het samen wat aardig op de Kanaaldijk wandelen, met de nylonkousen aan. de pantalon in de vouwen, wandelen des zondagsmiddags, als meneren en mevrouwen, op die grijze kromme streep, tussen zijn eind- en beginpunt, die als een oerechte dijk, door rijke begroeiing uitmunt. De flora naast deze dijk is, sedert er geen Zuidpias is, Twee lange repen van groen, omdat het allemaal gras is. Daar genieten wandelaars van zeldzame vegetatie: Madeliefjes bloeien om en om. voor de variatie. met paardebloem en klaverblad. Maar het gras groeit er links en rechts En terug, juist andersom langs de Kanaaldijk, averechte. De naaldhak naast de gleufhoed, ontmoeten samen een ander. Terloops even knikken zij in 't voorbijgaan naar elkander. Aan het einde van de dijk trachten de enkele bomen, tot een harmonisch geheel met de atmosfeer te komen Het enige op de dijk, dat in 't geheel niet te pas kwam; Het verboden toegangsbord, dat nog niet in hit gras kwam. M. J. Sliedrecht-v. d. Laan gaaf huidje UITVOERINGEN CONCORDIA Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan geeft het fanfarecorps Con cordia een tweetal uitvoeringen. Deze concerten worden gegeven op 15 en 22 maart a.s. in het Centrum. Men zie de advertentie. „DE PADDESTOEL" HIELD JAARVERGADERING. Voor de jaarvergadering van de Wad- dinxveense speeltuinvereniging De Paddestoel, welke dinsdagavond in het Herv. Wijkgebouw aan de Esdoornlaan gehouden werd bestond een vrij goe de belangstelling. De bijeeiïkomst stond onder leiding van de voorzitter, der vereniging, de heer C. Treffers. Deze wees er op, dat voor een speel tuinvereniging veel werk verricht moet worden om de zaak goed te laten marcheren en over de madewerking van de leden heeft het bestuur in dit opzicht niet te klagen. De 2e secreta ris, de heer W. van der Schee, gaf een verslag over het afgelopen jaar. Daar uit bleek o.m. dat het aantal leden in 1957 meer dan verdubbeld is en thans 210 bedraagt, waardoor 480 kinderen toegang tot de speeltuin hebben. Ver der deelde de secretaris mede, dat, dank zij de medewerking van het ge meentebestuur, in de speeltuin een zandbak komt van 36 m2. Maatregelen zullen worden genomen opdat het zweeftoestel in de speeltuin in het vervolg geen gevaar meer zal opleve ren. Verder zijn er nog plannen voor een klimhek en daarmede zal dan de speeltuin voltooid zijn. Blijkens het verslag van de penningmeester, mevr. Oudendijk-Pille, levert het afgelopen jaar een klein batig saldo op. Het is de bedoeling, dat de contributie voor 1958 niet verhoogd zal worden. De vergadering kon zich ermede vereni gen, dat alleen de kinderen van de le den toegang tot de speeltuin zullen hebben, waarbij het lidmaatschap open staat voor alle gezinnen ten westen van de spoorlijn. Kinderen uit andere gemeenten hebben gratis toegang op vertoon van een lidmaatschapskaart van een speeltuinvereniging, die is aangesloten bij de Ned. Unie van speeltuinorganisaties. Verder bracht de materialencommissaris, de heer L. C. 't Hart nog een jaarverslag uit. De dank van de vereniging jegens mevr. Treffers-de Bruin, die gedurende 2 jaren het toezicht in de speeltuin uit- dat alle stof tussen de pooltjes weer netjes over elkaar komen te liggen. Wij stofzuigen in alle rust en kalmte en niet op de manier, waarop wij bij voorbeeld een keukenvloer zouden schrobben. Belangrijk is ook, dat men er op let, dat de zuigstukken van een stofzuiger geen scherpe kanten verto nen, dit kan onnodige slijtage voorko men. wordt vervolgd Veilig Verkeer si Wij weten het, chauffeurs van zware vrachtauto's: als iemand risico op de weg heeft en dikwijls speciale moei lijkheden ondervindt, dan bent U het wel! Op bijgaande afbeelding heeft u bij voorbeeld de keus tussen van te vo ren naar links uitzwaaien, of terecht komen in de andere straat aan de lin kerkant. manoeuvre kimt maken, zonder gevaar zen. Maar denkt u er om, dat u zich grondig moet overtuigen, dat u daze manouvre kunt maken, zonder gevaar voor uzelf en anderen! Dit geldt ook speciaal ten opzichte van het achterop komende verkeer! geoefend heeft en thans als zodanig ontslag heeft genomen, werd vertolkt door een bloemenhulde. Ook aan de nieuwe toezichthoudster, mevr. van Helden en aan de assistente, mevr. Dickhooff werden bloemen aangebo den. KRINGVERGADERING LANDBOUWERS. Onder zeer grote belangstelling werd woensdagmorgen in het Ned. Herv. Wijkgebouw aan de Esdoornlaan een vergadering gehouden van kring IV van de Hollandse Maatschappij van Landbouw. De vergadering stond on der leiding van de heer J. Vreugden- hil te Bleiswijk. Nadat deze bijeen komst geopend had gaf hij het woord aan de spreker, Ir. Tuijnman te Den Haag, secretaris van de Hollandse Maatschappij van Landbouw. Deze be handelde het onderwerp „het bouw plan van de West-Europese boer". In zijn rede ging spr. o.a. in op het be lang van de Euromarkt voor de land bouw en de invloed, welke hiervan uit gaat op de landbouw in de West-Eu_ ropese landen en op de Nederlandse landbouw in het bijzonder. Verder bracht spr. naar voren de verhouding tussen het landbouwschap en de Re gering en de werking van het Land- bouw-Economiseh Instituut, waarbij hij o.a aandacht schonk aan de prij-

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 1