Weekblad voor Waddinxveen I Hlaeder de Vrouw De Sydeael van de week Uet )3x>.eimfecUij$ Jïnsnjp$^*r* huid? Pracht handen NIEUWS uii Oftee wcya-fttplciciis- NABETALING MELKPRIJSGARANTIE '56-'57 r no. 663 Adres redaktle en administratie Verschijnt elke vrijdag Bijdragen, verslagen, etc. J Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden vrijdag 7 maart 1958 13e jaarga Ook de Nederlandse regering is van Tuning dat het werkeloosheid cijfer in een aantal bedrijfstakken en in een aantal streken van ons land te hoog oploopt en heeft derhalve medio janu ari de Centrale Economische Commis sie opdracht gegeven na te gaan, wat gedaan zou kunnen worden om verbe tering in de situatie te brengen. De regering heeft nu, naar minister Suurhof mededeelde, opdracht gege ven een aantal maatregelen te nemen, welke in totaal 140 tot 150 miljoen gulden zullen belopen. Het program ter bestrijding van de werkloosheid acht de regering in het licht van de ontwikkeling van de be talingsbalans, de budgetaire positie en de kapitaalmarkt, verantwoord. De vraag, welke maatregelen van fi nanciële aard ten gevolge van de thans genomen beslissingen ter ver ruiming van de werkgelegenheid no dig zullen zijn, wordt mede in verband met de financiële gevolgen van de ge beurtenissen in Indonesië, op korte termijn nader onder het oog gezien. De Rotterdamse rechtbank heeft maatregelen genomen tegen de man, die vele inwoners van Amerstol on gelukkig maakte, door verduisteringen Zij heeft de zestigjarige accountant DEH. uit deze plaats failliet ver klaard. H. is de direkteur van de spaarbank in Amerstol, die zich we gens fraude bij de politie heeft aan gemeld. Tot curator in het faillisement is be noemd mr. A. A. J. Rijksen uit Gouda H. zit nog steeds in het huis van be waring te Rotterdam. En nu we het dan toch over direk- teuren hebben. De algemene verga- dering van aandeelhouders heeft de heer A. J. C. van Rietschoten benoemd tot direkteur van de K.N.S.M. De heer van Rietschoten is sedert 1927 in dienst van de K.N.S.M.; in 1947 werd hij achtereenvolgens tot secretaris van de direktie en procuratiehouder, in 1954 tot adjunct-direkteur benoemd. De direkties van de N.V. Stoomvaart Maatschappij Nederland en de Konin klijke Rotterdamsche Lloyd hebben besloten een nieuwe dienst te openen van havens in Oost-Pakistan Calcutta en de Straits, via het Panamakanaal naar de Golf van Mexico. In deze dienst zullen maadelijks afvaarten worden gegeven met snelle schepen die op de 8e van maand van Calcutta zullen vertrekken en op de 16e van Singapore. De nieuwe dienst zal gevaren wor den onder de naam Nedlloyd-Line- Gulf-dienst. Over boten gesproken. Een studie commissie van de Koninklijke Marine onderzoekt de mogelijkheid tot de bouw van een Nederlandse atoomon derzeeboot en streeft er naar dat Ne derland binnenkort in staat zal zijn de benodigde reactor zelf te bouwen. Ne derland hoeft er niet op te rekenen, dat de bondgenoten bereid zullen zijn de blauwdrukken van een onderzee bootreactor aan Nederland ter beschik king te stellen. Wel kan worden gere kend op Amerikaanse hulp bij de ver dere scholing van de bij dit werk be trokken Nederlandse atoomdeskundi gen. Binnenkort zullen enkele Neder landse deskundigen naar Amerika gaan om in de atoomcentra aldaar een inwijding te krijgen in de speciale vraagstukken welke in verband staan met de bouw van reactoren. Nederland zit vol met plannen. Er bestaat namelijk ook een plan tot ondertunneling van de Oude Maas tussen Dordrecht en Zwijndrecht ten behoeve van hei spoorwegverkeer. Dit houdt in, dat de spoorbaan ten noor den van Zwijndrecht de grond in gaat om horizontaal door de tunnel te kun nen gaan om in het zuidelijk deel van Dordrecht weer boven te komen. Tenslotte iets over het kanaal Ter- neuzen-Gent. De Nederlandse minister van ver keer en waterstaat, mr. J. Algera heeft vorige week een bezoek gebracht aan Terneuzen en Gent. Zoals bekend bepleiten de Belgen al jaren de verbetering van het kanaal Temeuzen-Gent. Zij vinden deze wa terweg te kwetsbaar voor de Gentse haven. Bij een ontvangst in het Gentse stadhuis verklaarde minister Algera o.m. dat over de stop van Temaayen een gemeenschappelijke houding kon worden aangenomen en zag hij dit als een gunstig voorteken voor de onder handelingen over het kanaal Terneu- zen-Gent. We zullen ons overzicht moeten be sluiten met een tragisch slot en wel de mijnramp in de mijn Maurits. waar bij tengevolge van het instorten van een mijngang 7 jonge mensen om het leven kwamen. Sinds 10 jaar hebben we in ons land geen mijnongelukken van deze omvang gehad. Over de stille boerenerf, hobbelt de boerenwagen, met emmers en bussen, de boer en knecht, als alle and're dagen. Ha, als de boer maar te melken gaat, bij 't eerste hanekraaien, dan weet de mensheid, waar het op staat; daar moet de wereld van draaien. En in de stille boerenwei, daar wachten al, de koeien. Die laten van volle melk, de emmers overvloeien. Ha. en de boer trekt wel aan zijn vel; Die kunst is niet zomaar te leren, Maar voor een boer is het kinderspel, Om melk. en geld te vermeren. Ja, in het stille boerenland, daar moet weer wat gebeuren Al staat de wereld op zijn kop, de boer zal zijn geld je beuren. Daar werken de boer en koe te saam. Daar melkt het, daar kakt het, daar leeft het. Daar krijgt de boer zijn onsterfelijke naam, en rekent hij uit, hoeveel het geeft Ja, in dat stille boerenhoofd. draaien de boerengedachten en wie meent dat hij verand'ren kan mag daar gerust op wachten. De boer zit wel op de boerderij; Daar rinkelen de duiten. Maling heeft hij aan de burgerij. Die laat hij naar zich fluiten. Ja, heel dat stille boerengedoe is toch niet te versmaden Praten kunnen ze in de stad, maar de boer en de koe doen de daden Hoe klokt in het keelgaat de verse melk! Wat heeft een koe veel te geven. Pure gezondheid per liter voor elk. Lang zullen de boeren leven! M. J. Sliedrecht-v. d. Laan U/lUtUcA. Babyderm-zeep Bij het onderzoek bleek dat de dief zich waarschijnlijk door de grendel van een schuifdeur te verwijderen, via de keuken toegang tot de huiska mer heeft verschaft en daar de porte feuille, die in een lade van het dres soir lag, heeft leeg gehaald. Het uit gebreide onderzoek o.a. met behulp van een speurhond, heeft tot dusverre geen resultaat gehad. BELANGRIJKE OPDRACHT. Aan het Aannemingsbedrijf Firma P. Rehorst alhier, is opgedragen de bouw van 92 woningen te Ridderkerk voor rekening van Thomsen's Haven bedrijf N.V. te Rotterdam. LEZING OVER PAKISTAN. In het kader van haar winterpro- gramma, organiseert het Instituut voor Arbeidersontwikkeling op dinsdag 11 maart a.s., een lezingavond in het Verenigingsgebouw aan de Stations straat. Ir. B. van Dam alhier, zal een lezing houden over Pakistan met vertoning van dia's Aanvang 8 uur. Entree 0,25. A.R. KIESVERENIGING. Op 21 maart a.s. zal voor de A.R. Kiesvereniging spreken de heer Mr T. A. van Dijken, lid van de Gedepu teerde Staten van Zuid Holland over het onderwerp: „De betekenis van de provinciale en de gedeputeerde sta ten". JAARVERGADERING K.A.V. De K.A.V. afdeling Waddinxveen, houdt op 11 maart a.s. haar jaarver gadering in het r.k. verenigingsgebouw aanvang 8 uur. Het belooft een mooie avond te worden. Het geheel wordt omlijst door toneelstukjes en declama tie. ATTENTIE. Door omstandigheden is de jaarver gadering der Geref. Jeugdclubs A, niet op woensdag 19, maar op dinsdag 18 maart, 7,30 uur precies. WADDINXVENER GING ER MET JASSEN VANDOOR. Een 19-jarige Waddinxvener, die veel drank op had, vertrok zaterdag avond met twee jassen over zijn arm uit een café in Gouda. Toen het slui tingstijd was misten twee bezoekers hun jas. De kelner herinnerde zich, dat de Waddinxvener daarvan meer moest weten en de politie ging op speurtocht in Waddinxveen. Uren heeft zij daar naar hem gezocht. Om vier uur 's nachts kwam de Waddinx vener op een adres, waar de politie zijn komst afwachtte. Hij had beide jassen over elkaar aan. Hij herinnerde zich niets meer van de diefstal, wel dat hij het erg koud had gehad. Hij maakte zijn excuses en heeft de vol gende morgen de jassen bij de eige naars teruggebracht. Hij zal echter een proces-verbaal krijgen. BROMFIETSER GEWOND. Aan de Henegouwerweg heeft zich zaterdagnacht ongeveer ter hoogte van Kikkershil een aanrijding voorgedaan tussen twee bromfietsers, die over het rijwielpad reden. Een van hen. de heer V, uit Gouda, kwam te vallen en liep een hersenschudding op. De andere bromfietser en zijn duo-passagiere trokken zich van het ongeval niets aan; ze reden door. Ze zijn inmiddels opgespoord door de rijkspolitie. DE BEJAARDEN GETRACTEERD. De heer C. van der Spoel, voorheen bakker Huizer, Dorpsstraat heeft de bejaarden op hun bijeenkomst verrast met eierkoeken. Een fijne tractatie JEUGDTONEEL. De heer J. van Amerongen, hoofd der school B, verzoekt ons mede te de len, dat een 2e uitvoering van het jeugdtoneel alleen zal plaats vinden, als blijkt dat daarvoor genoegzame be langstelling is. Kaarten voor deze avond zijn bij voornoemd hoofd ver krijgbaar en kunnen ook bij de leer lingen worden besteld. VOORZICHTIG MET DE LIEFDE, DOCHTER Voor ieder jong meisje breekt op een dag het ogenblik aan, waarop zij zich bewust wordt van de wapens, die zij bezit om mannenharten te veroveren. Zij beseft, dat er bekoorlijkheden be staan, waarmee zij mannen kan aan trekken; zij wordt zich bewust van de ogentaal, die ook zij kan leren spreken De macht van haar glimlach, de be lofte, die in een klein gebaar gelegd kan worden, worden haar duidelijk en spoedig daarna zal zij die wapens wil len gaan gebruiken. Maar meisje, wees voorzichtig! Er hoort oefening toe, om ze goed te ge bruiken. Aan jullie vrouwtjes in de dop, die voor de eerste maal het ver langen naar het experiment ontstuimig in je voelt opbruisen, moet toegeroe pen worden jezelf te beheersen en je niet aan je eigen vervoering te be drinken. Ik zou haast zeggen: Beoefen de liefde met verstand Dit mag akelig nuchter klinken, om dat liefde en verstand zo onverenig baar lijken. Maar dat is nog geen reden om meteen maar op hol te slaan, wan neer de eerste symptomen zich voor doen. Je moet de üefde beschouwen als het meest verfijnde spel, dat door de mens gespeeld kan worden. Maar dan is het ook nodig, dat je de spel regels tot in de perfectie leert kennen. Het is niet genoeg, dat je de hele wereld in een rose nevel ziet en meent dat daaruit het geluk zomaar geboren wordt. Juist als zachte, smeltende mu ziek je tot tranen toe kan ontroeren; als de dag weer is aangebroken, het leven met roekeloze onstuimigheid te gemoet te willen stormen, juist dan is het tijd, op je tellen te gaan passen. Want al deze ongebreidelde en tegen strijdige emoties zouden je heel ge makkelijk op een dwaalspoor kunnen voeren, kleine meid. Tube9Sct Hamecs-Gelei Het Is de Hamamelis die 't 'm doet Nee, liefde is een edel spel. Het moet daarom een ernstig, zuiver spel zijn. want de inzet ben je zelf. Be grijp je nu ook, dait het, met zo'n hoge inzet als je eigen wezen, een gevaar lijk spel kan zijn? En dat je er niet aan mag beginnen voor je de konse- kwenties, die eruit voort kunnen ko men, overziet en aan kunt? Anders zou het een spelen met vuur worden, waarbij je ernstige brandwonden op kimt lopen. Dus meisjes, wees zuinig op jezelf De man, die je tegenspeler is, geeft nooit zo'n hoge inzet als jij. Zijn wezen is niet zo kwetsbaar als het jouwe en daarom loopt hij niet zulke hoge risi co's. Het zou wel eens kunnen gebeu ren. dat hij jou van lafheid, angst, be rekening of zelfs gebrek aan liefde be schuldigt, als hij merkt dat jij voor zichtiger, minder roekeloos en niet zo ongeduldig bent als hij. Maar meisje, blijf toch jezelf trouw, zul je moeten weten, of het werkelijk de jongen zelf is, die jouw hart heeft aangeraakt, of dat je alleen maar ver liefd op de liefde bent, voordat je je aan dit uiterst tere, uiterst gevaarlijke spel van de liefde gaat wagen. Marcelle. Ik had het over spelregels, weet je wel? Maar voor alles moet je beseffen dat dit geen spel is, dat gespeeld mag worden, alleen maar om je er mee te vermaken of om de spanning van het INTERKERKELIJKE ZANGAVOND. Vrijdagavond had de Bijbelkiosken- vereniging te Amsterdam een propa- ganda-avond belegd in de Gerefor meerde Kerk, alhier, teneinde meer bekendheid te geven en belangstelling te wekken voor haar werk. Deze wij ze van propaganda maken week in vele opzichten af van des. tot nu toe meest gebruikte. Een manier welke zeker tot navolging zal kunnen die nen. Het verschil bestond wel hierin dat niet alleen gesproken werd, maar veel gezongen, zowel door koren als door de aanwezigen. Da medewerken den waren het Herv. Zankgoor Vox Jubilans. het Geref. Kerkkoor, de bariton-zanger Kees Deenik, de orga nisten H. van Nielen en T. Plomp ter wijl Ds. A. van de Bosch uit Bode graven de meditatie verzorgde en de heer Bekker een kort propaganda- woord sprak, een en ander onder lei ding van Ds. J. Snoey. Na opening voerde het Geref. Kerk koor op voortreffelijke wijze een drie tal geestelijke liederen uit, waarna de zanger van het geestelijk lied. Kees Deenik enkele li aderen ten beste gaf. Bedoelde zanger is onder ons zo over bekend, voornamelijk door radio en grammofoonplaat, dat met gespannen aandacht zijn zang gevolgd werd. Ds. van de Bosch sprak hierna een meditatie, over de tekst uit Openba ring „En zij zongen een nieuw lied." Spr. vroeg zich af of in deze tijd, een tijd van verwarring, van druk en el lende, van tegenstrijdigheden en chaos, het wel zin heeft te zingen. De toestanden in het Oosten, dreigende werkeloosheid, Kerkelijke verdeeld heid en nog meer nood geven eerder aanleiding tot wenen. Men weet geen raad meer met het Godsbestuur. Wij zende op Johannes op Pathmos, zegt spr. dat deze, hoewel uitgeschakeld, opwekt tot het zingen van een nieuw lied, gelijk als de hemel steeds door de nieuwe liederen gezongen worden tot ere van het Lam Gods. Deze is waard toegezongen te worden door de verlosten in Christus. Zijn naam tot eer. Da heer Bekker. wekte de aanwezi gen op het werk van de Bijbel Kios kenvereniging te steunen. Deze ver eniging werkt interkerkelijk op breed terrein voor bijbelverspreiding, wel op elke plaats waar zulks verlang wordt steun verlenen bij het evangelisatie werk, plaatst kiosken en geeft kinder bijbels uit. „Vox Jubilans" zong vanaf de ach tergalerij een drietal koorwerken, welke liederen op bijzondere wijze vertolkt werden en de toehoorders kennis konden nemen van de kracht van dit koor. Kees Deenik nam de leiding bij de samenzang. Dit experiment kan volle dig geslaagd genoemd' worden. Met enkele woorden van opwekking en dank, sloot Ds. J. Snoey deze zeer bijzondere avond. INBRAAK. Zondagavond is ingebroken in de woning van de slager van Beest aan de Zuidkade. Er wordt ongeveer 1000 vermist. Het echtpaar van Beest was die avond om half acht uit de woning vertrokken en keerde omstreeks half elf terug. Mevrouw van Beest be merkte bij haar thuiskomst terstond dat ongewenste bezoekers in de wo ning waren geweest. De portefeuille van haar man lag op tafel in de huis kamer en bij controle bleek dat het geld, dat zich in de portefeuille had bevonden, verdwenen was. Het waren ontvangsten in de slagerij van de voorgaande vrijdag en zaterdag. Onmiddellijk werd de rijkspolitie van een en ander in kennis gesteld. Wat krijgt de boer? De garantieprijs voor de melk over het melkprijsjaar 1956/1957 was, zo als bekend. 28,40 cent per kg melk van 3,70/o vet. In de loop van het jaar zijn de lonen in de landbouw verhoogd. Dit hield in, dat ook de garantieprijs moest worden verhoogd en wel met 0,035 cent. De garantieprijs is dus ge worden 28,425 cent per kg van 3,7 o/0 vet. Het landbouwschap heeft vorig jaar aan de minister voorgesteld bij deze algemene garantieprijs een verschil te maken tussen de kleigebieden met lagere kostprijs enerzijds en de overi ge gebieden anderzijds, (de zg. diffe rentiatie). Dit verschil zou bedragen 1,8 cent per kg. Hierdoor zou de al gemene garantie van 28,425 cent ge splitst worden in een garantie voor de kleigebieden van 27,025 cent per kg en voor de overige gebieden van 28,825 cent per kg. De minister heeft tenslotte met dit voorstel akkoord verklaard, onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat men bij deze differentiatie binnen de ge middelde garantieprijs van 284,25 cent zou blijven. Bij de uitvoering van deze differen tiatie in de praktijk bleek echter noodzakelijk uit te gaan van de bo demvruchtbaarheid en cultuurtech nische toestand bij de afbakening van de gebieden. Op grond van deze nor men zijn de gebieden afgebakend, welke voor lagere garantieprijs in aan merking komen. De omvang van deze gebieden bleek echter niet voldoende te zijn om de aanvankelijk voorgestel de differentiatie van 27,025 cent en 28,825 cent volledig te kunnen toepas sen binnen d e gemiddelde garantie van 28,425 cent per kg. Het bestuur van het Landbouwschap heeft toen besloten het ontbrekende bedrag om te slaan over alle melk van alle gebie den, hetgeen betekent 0,19 cent per kg melk. Hierdoor wordt de garantie: voor de kleingebieden 27,025 - 0,19 is 26,835 cent per kg. voor de overige gebieden 28,825 - 0,19 is 28,635 cent per kg. Op deze wijze wordt de gemiddelde garantie van 28,425 cent voor alle melk toch bereikt. De gemiddelde opbrengst van alle melk in het afgelopen garantie jaar kan gesteld worden oo 24. 49 cent per kg. Hierbij is dan al rekening gehouden met een kleine nabetaling van het sal do van het zuivelfonds, welke apart zal geschieden. De nabetaling op de garantie wordt dus: voor de kleigebieden (dus de gebieden met de lagere toeslag) 26,835 - 24,49 is 2,345 cent per kg. voor de overige gebieden (dus de ge bieden met de hogere toeslag) 28,536 - 24,49 is 4,145 cent per kg. Van deze nabetaling wordt echter 1 cent per kg vertraagd uitbetaald, en wel in begin 1959. Thans krijgt de'veehouder dus feite lijk uitgekeerd: voor de kleigebieden 2,345 1 is 1,345 cent per kg melk met 3,7 pet vet. voor de overige gebieden 4,145 - 1 is 3,145 cent par kg melk met 3,70 pet vet. De zuivelfabrieken betalen uit op basis van de geleverde kilogrammen melkvet. Daarom komt de uitbetaling thans neer op ruim 36 cent per kg melkvet voor de gebieden met lage toeslag en 58 cent per kg melkvet voor de overige gebieden. Veilig Verkeer Na gedane arbeid is het zoet rusten, zegt het spreekwoord. Zeker is, dat deze twee landarbeiders naar huis gaan, maar niet, of dat met een ach terop komende fietser het geval is! Zo'n hooivork is een stekelig geval. Voorkom alle narigheid en wikkel er een zak omheen, zoals de man naast U gedaan heeft met zijn zeis Verbond voor Veilig Verkeer,

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 1