Weekblad voor Waddinxveen CONCERT door het West Ned. Symphonie orkest UITSLAG Ml&edec de Vrouw 2kunes?%r*.huid'1 De> ïwfyl van de week 1 j ISaLU fafyy.dk NIEUWS DONDERDAG 10 APRIL - no. 666 vrijdag 28 maart 1958 13e jaargang Adres redaktle en administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Hoogtepunt in Nederland was de af gelopen week wel het Britse koninklij ke bezoek. Reeds in Engeland was de reis naar de inscheephaven Harwich voor koningin Elisabeth en prins Phi lip een ware zegetocht. Het Britse koninklijk jacht „Britannia" zorgde voor de overtocht naar Nederland. De reis zelf was niet bepaald prettig van wege de harde wind en de daarmee gepaard gaande hoge golfslag, maar een voor Nederland bijkomenae ple zierige omstandigheid was, dat 't ko ninklijk paar uit Engeland zacht weer mf.-ebracht. Het was op de dag van aankomst tien graden warmer dan de voorgaande dagen en weken. De warmte van de ontvangst hier ten lande had waarschijnlijk wel te lijden van de weersomstandigheden want aan de hoge gasten viel bij hun korte officiële bezoek aan Nederland niet zulk een uitbundige hulde ten deel. Prins Bernhard, herstellende van een griepje, kon niet alk-1 evenementen bijwonen, maar hij vond in zijn doch ter Beatrix een waardige plaatsver vangster. En voorzover de voorgeno men excursies ni;t buitenshuis be hoefden plaats te vinden, was de prins ook zelf van de partij. Moge Engeland zich in de komende tijden even vriendelijk jegens ons land gedragen als er thans vriende lijkheid betoond is tussen wederzijdse koningshuizen en volken Door zo n statiebezoek zou een mens de verkiezingsdag vergeten. Geconsta teerd mout helaas worden, dat ver kiezingen voor de Provinciale Staten ons volk slechts heel matig enthousiast maken. Ware er geen opkomstplicht, het aantal uitgebrachte stemmen zou aanzienlijk lager liggen dan thans het geval is. De enkele tienduizenden ex- politieke delinquenten, die dit jaar voor het eerst weer ter stembus moch ten (moesten) tijgen, hebben, naar wordt aangenomen, weinig invloed op de uitslag. Ons verkiezingssysteem (Evenredige Vertegenwoordiging en onze politieke scholing in bepaalde richtingen zijn tegenwoordig zo vol maakt, dat er geen speld tussen is te krijgen. Alleen is er een klbin kansje op het ogenblik, dat wij deze regels schrijven zijn de uitslagen nog niet bekend - dat de communisten tengevolge van hun innerlijke en naar buiten getreden verdeeldheid een geduchte klap zullen krijgen. De felle strijd in de commu nistische geleder,en (C.P.N. - E.V.C. zouden wij kunnen kwalificeren met „voor of tegen Paxil de Groot". Dezer dagen kreeg cms land nog een ander bev.oek, namelijk van cl-1 heer Edgar Detweiler, vertegenwoor diger van het American European Travel Project, een onderneming, die zeer snelle scheepvaartverbindingen tussen Amerika en Europa tot stand wil brengen. Het bezoek van de heer Detweiler gold Verolme's Verenigde Scheepswer ven N.V. te Rotterdam en zijn op dracht hield in: het bouwen van vier passagiersschepen, elk metend 120.000 ton. Db schepen zullen elk plaats bie den aan 8 a 10.000 pasagiers in 3000 hutten, alle voorzien van badkamers. Er zal slechts een klasse zijn en een enkele reis naar Amerika zal 150 dol lar kosten. Twee schepen komen te varen tussen New-York en Lissabon, twee andere tussen New-York en En geland. De schepen zullen sni:ller zijn dan de Britse „Queen Mary'1 en „Queen Elisabeth" en ongeveer even snel als de „United States". Kosten 85 miljoen dollar per stuk. Nederland is volgens de heer Det weiler gekozen voor <3)3 bouw, omdat de Amerikanen een groot vertrouwen hebben in de Nederlandse scheeps- bouwindustrie en Verolme's Verenigde Scheepswerven N.V. de nodige ruimte en organisatie hebben om de schepen sneller en goedkoper te bouwen dan waar ook ter wereld. Alles bij elkaar wel een buitengewoon loffelijk ge tuigenis en een zeer eervolle opdracht. Als het doorgaat. Djakarta heeft alle 33 paketboten van de K.P.M., die tot nu toe in d; Indonesische havens werden vastge houden, vrijgegeven met- de opdracht, zo spoedig mogelijk uit Indonesië te vertrekken en het verbod nog ooit een interinsulaire dienst in de Indonesische wateren te onderhouden. De K.P.M. had een eis tot schade vergoeding ingediend bij Lloyds ver enigde verzekeringsmaatschappijen en d: Indonesische minister van scheep vaart gaf nu o.m. als onwaardig motief voor de teruggave op, dat hij dit voor deeltje aan de K.P.M. niet gunde. De K.L.M.-vliegers zijn weer in de lucht. Door bemiddeling van de Stich ting van de Arbeid is gelukkig na een paar dagen staking reeds een voorlo pige overeenstemming bereikt tussen vliegend personeel en K.L.M.-directie. Intussen is minister Suurhof ook met zijn rapport over de vergelijking van vliegerssalarissen bjj 7 Westeuro- pese luchtvaartmaatschappijen voor de dag gekomen. De minister concludeert, dat het sa larispeil van de KLi.M.-vliegers, re kening houdend met de op 1 april 1956 verleende loonsverhoging, over dat jaar hoogstens 5°/o op het Westeuro- pese peil ten achter ligt. Persoonlijk acht de minister het van meer belang dat 1915 vliegers bij vier luchtvaart maatschappijen lager gesalariëerd wor dien dan de K.L.M.-vliegers, terwijl 654 vliegers bij twee maatschappijen een hoger rfcëel inkomen genieten. En dus ziet het er voorlopig niet naar uit, dat de salarissen aanzienlijk verhoogd zullen worden. Och, een in komen van 10 tot 40 duizend gulden per jaar lijkt ons ook niet zó verschrik kelijk laag. Sinds 1945 zijn in ons land ruim 600.000 woningen gebouwd. Dit aantel is meer dan driemaal zo groot als het in 1945 bestaande woningtekort. In enkele delen van het land kan, vol gens de tot nu toe geldende statisti sche bepaling, niet meer van woning nood worden gesproken. In vele ge bieden is thans een evenwichtstoestand ontstaan. Aldus de minister van volks huisvesting en bouwnijverheid in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. De mening van sommige leden van de Kamfer, dat de perspectieven voor de woningbouw zeer teleurstellend zijn, kan de minster niet delen. Wel heeft hfj een open oog voor de parti culiere woningbouw. Als de minister nu zijn ogen maar niet sluit voor het ontstellend); tekort aan woningen, dat er nog altijd in het grootste deel van ons land bestaat en aan de ten hemel schreiende toestanden, die het onver mijdelijke gevolg van dit tekort zijn, is er mogelijk al heel wat gewonnen. Overigens zal de rrgering elke guns tige gelegenheid te baat nemen, om door huurverhoging het nog aanzien lijke verschil tussen de thans gelden de huren en de kostprijshuren weg te nemen. verkiezing Provinciale Staten op woensdag 26 maart 1958 Stemdistrict I II III IV V VI VII VIII 1958 1954 PARTIJ VAN DE ARBEID I 159 197 38 30 166 188 286 i 312 1376 1219 KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ 47 92 20 115 239 56 41 j 82 692 632 ANTI-REVOLUTIONAIRE PARTIJ 131 111 45 25 106 160 139 144 861 810 CHR. - HISTORISCHE UNIE 124 102 7 13 i 80 138 j 128 129 721 716 VOLKSP. VRIJDHEID DEMOCRATIE 66 64 56 24 1 36 56 99 43 444 419 9 4 1 I 8 4 6 10 42 48 STAATK. GEREF. PARTIJ 96 121 7j 16 119 1 168 1 198 142 867 809 GEREF. POLITIEK VERBOND 3 3 I - - 7 2 2 17 11 BOERENPARTIJ 6 2 1 5 i 11 26 0 BLANCO EN ONWAARDE 8 15 8 5 17 12 32 11 108 101 Raadhuis School B Bodegraverstraatweg Bloemendaal R.K. School Muloschool School A Hervormd Wijkgebouw Geldig uitgebrachte stemmen (1958) Ongeldig (1958) Totaal 5046 108 (1954) (1954) 4704 101 (1958) 5154 (1954) 4805 Voor de Kamerverkiezing 1956 bedroegen deze aantallen 1389 - 674 - 885 - 707 - 367 - 37 - 814 - 12. DAGELIJKSE STOFFEN EN DE OGEN VAN EEN VROUW Ze zeggen dat het deze zomer voor onze stoffen alles katoen zal zijn, wat de klok slaat. Dat dit waar is, kimt u nagaan, als u de etalages van de stoffenwinkels eens goed gaat bekij ken. Katoen viert hoogtij, maar het is een heel ander soort katoen dan vroe ger. Als je vroeger een katoentje nam dan liep je maar in het „h;el gewoon" Nu worden er geklede japonnen, ja zelfs cocktail jurkjes van katoen ge dragen. Van veredeld katoen wel te verstaan. Hoe dit veredelen geschiedt is een procedure Op zichzelf, die u wel niet zo heel veel zal interesseren. Voor u is het resultaat het belangrijkst. In elk geval zijn er heel wat chemische bewerkingen aan te pas gekomen. Be werkingen, die tevens zorgen voor de kreukherstellende kwaliteit van de stof. Er wordt van deze stoffen ook wel beweerd, dat ze onkreukbaar zijn, maar dat is 'een verkeerde kwalifica tie. Elke stof kreukt min of meer, als je er lang op hebt gezeten. De stoffen worden echter dermate bewerkt, dat ze een grote „springkracht" krijgen. En daardoor worden de kreukels en valse plooien gemakkelijk weer her steld. De stof springt terug. Ziedaar het geheim. Herinnert u zich van lang geleden het zgn. satinet Een heel ordinair, goedkoop stofje (zo iets van drie kwartjes de meter), waarvan niemand het in zijn hoofd zou halen er een jurk of bloes van te maken, maar dat alleen gebruikt w;rd voor voering of de achterkant van kussens. Welnu, datzelfde satinet is in :die loop der jaren steeds maar veredeld en ligt nu in de fijnste zaken te koop als katoen satijn voor de prijs van 6,— tot 10,de mtiter. Het heeft een glans als van echte satijn, voelt soepel aan, is kreukherstellend en is uitermate geschikt voor cocktail- en zelfs avondjaponnetjes. De kleuren, waarin dit katoenen sa tijn bedrukt wordt zijn fantastisch en kleurecht natuurlijk. Een heel schil derspalet wordt er voor gebruikt, om de verrukkelijkste combinaties te be reiken. In de mooiste pasteltinten ziet u de meest futuristische motieven, maar ook zeer aantrekkelijke bloem- patronen. Hoewel ongebreideld van variati;s doet alles harmonisch en smaakvol aan en men komt er een voudig niet op uitgekeken. Ook het weefsel van de katoen heeft revolutionaire veranderingen onder gaan. Vroeger was katoen katoen een glad en effen weefsel. Nu hneft men structuurbindingen toegepast, die de gladheid en vlakheid van het weefsel wegnemen en de illusie van heel an der.1 soort stoffen scheppen. Er is ka toen, dat op linnen, op raffia, op frot- té of op ottoman lijkt. En dit bereikt men doordat men bij het weven dra den van ongelijke dikte gebruikt, waardoor een meer gevlochten effect ontstaat. De katoenstoffen maken hun zege tocht over de hele wereld. Zelfs in Italië, dat toch bij uitstek het land van die natuurzijde is, zal dit seizoen in hoofdzaak katoen gedragen worden, zeggen ze. En in Amerika en Spanje niet minder. Van de katoen, die u in onze winkels ziet liggen, is veel im port. Zo zag ik b.v. prachtige stoffen in uiterst charmante bedrukking, waarvan Spanje de importeur is, zeggen ze. MARCELLE. Spuitwater De raadsleden van Gouda hebben zich weer eens achter de oren ge- krabt. Vodgens die Goudse Courant hl:«ft het raadslid drs. Nederhorst de vraag gesteld: Waarom kan Waddinx veen goedkeuring voor dit sportvel denproject van 240.000 verkrijgen, terwijl in Gouda een begrotingspost van 100.000 voor de aanleg van sportvelden niet is goedgekeurd? Hoe willen de Goudsche stadsbe stuurders dat rijmen met hun eisen op het gebied van grenscorrecties? Willens en wetens moet dus het be twiste gebied onder een minder kun dig bestuur geplaatst worden. Men geeft in Gouda zelf toe dat Waddinx veen op het gebied van woningbouw Gouda ver vooruit is. De uitspraak: Het wonder van Stuurman spreekt boekdelen. Nu, mi;t de aanleg van sportvelden, toont Waddinxveen weer zijn superioriteit, ditmaal in het los peuteren van de benodigde gelden. Zou het voordeliger zijn voor de Gouwenaars als ze zich door ons lieten annexeren? Wij hebben een raad, waar zij niet aan tippen kunnen. Bij de spoorwegen ziet het er niet zo florisant uit. Het spoor is nu kas- loos, want de kas is spoorloos. Veel zullen de dieven er niet aan overge houden hebben, want de buit bedroeg sixhts f 67,Wellicht bedroeg de ev. huur van de gebruikte vrachtwa gen evenveel of nog meer. Daarbij komt nog het verlies van het breek ijzer, dat in het station achtergeble ven is. Een sprong vooruit bij het spoor is, dat we weer rustig de over weg kunnen passeren. De zadelveren blijven heel en alle verdere onderde len van mensen, fietsen e.d. blijven nu wa:r op hun plaats. M. P. - babyderm-zeep Oorlogsschepen, st ;rren, strepen, koude waterige zon; Etiquette, jubelpetten, trots volk op een balcon. Frisse dranken, forse klanken van marcherende muziek; Rustig blijven, paardenlijven, eii daarachter het publiek. Hoe trotseren kale heren schrale wind op schedeldak; Volle toeren rede voeren, een spiekbriefje in de zak. Lintjesregen allerwegen op de borsten, toch al vol; Wegen, wikken, buigen, knikken, alles volgens protocol. Vorsten rijden of ze schrijden langs micro's en camera's; Drukke uren, hete vuren van het IJ tot aan de Maas. Hoge pieten, kinders schieten aan en af met bloemboeket; Eerbewijzen, stemmen prijzen Philip en Elisabeth. 't Kan verkeren mijne heren, fluistert zacht de Ruyters geest Nu vergeten niet meer weten dat 'k in Chatham ben geweest. JAAP MIJDER WIJK Officiële mededeling OPENBARE BEKENDMAKING De burgemeester dier gemeente Waddinxveen maakt bekend, dat op het gemeentehuis voor een ieder t;r inzage liggen de beschikking van de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening van 10 januari 1957 no. L/PA 3012 en de daarbij behoren- d|; op deze gemeente betrekking heb bende lijst, zoals aangevuld is bij de beschikking van 27 januari 1958 no. L/PD 94. Deze beschikking verbiedt de teelt van aardappelen in een tuin gelegen binnen een in de lijst omschreven ge bied, behalve op dat gedeelte van die tuin, dat voor het betrokken tJ;eltjaar is aangeduid op een door of vanwege de Directeur van de Plantenziekten- kundige Dienst vervaardigde situatie schets van die tuin. Telers van aardappelen in tuinen, waarop bovengenoemde beschikking(en) niet van toepassing is (zijn), zijn ge houden de bestaande voorschriften nauwkeurig op te volgen, te weten sixhts daar aardappelen te verbouwen waar deze in de twee voorafgaande jaren niet hebben gestaan en boven dien jaarlijks niet meer dan hoogstens 1/3 gedeelte van de tuin. Telers op wier tuin door deze be kendmaking de beschikking no. L/PA 3012 van toepassing wordt en die nog niet in het bezit zijn van de situatie schets kunnen deze schriftelijk aan vragen bij Gew. Raad voor Zuid-Hol land van het Landbouwschap, Anna Paulownastraat 29, 's-Gravenhage. WADDINXVEEN, 24 maart 1958 De burgemeester voornoemd, A. WARN AAR Jz. HET WEST NEDERLANDS SYMPHONIE ORKEST WEER IN WADDINXVEEN. Zoals we allen hebben kunnen le zen, komt bovengenoemd orkest weer naar onze woonplaats om de muziek liefhebbers van onze gemeente iets moois aan te bieden op het gebii;d van muziek. Hoewel het bezoek van- de eerste maal ons nu niet bepaald meeviel, re kenen wij, dat Waddinxveen op 10 april het uitvoerend comité niet be schaamd zal zetten. Dit comité he>;ft er alles voor over om ieder jaar een of meer dergelijke concerten te orga niseren, maar dan moeten onze inwo ners ook medewerken diize concerten te bezoeken. Ook onze burgemeester sftelt alles in het werk om dergelijke concerten ieder jaar in onze woonplaats t; hou den en om het culturele peil in Wad dinxveen te verhogen laten wij dan als inwoners achter hem staan om dit te doen slagen. Het uitvoerend comité doet vooral een beroep op H.H. verenigingsbestu ren hun leden op te wekken dit con cert op 10 april te birzoeken. De entreeprijzen zijn zo gesteld dat dit voor niemand een bezwaar kan zijn. Ofschoon men voor een dergelijk o.l.v. SAM SWAAP O.m. uitvoering van „Eine kleine nachtmusik" van W. A. Mozart Entree f 1,— Adre.sen voor kaartverkoop zie raambiljetten, en 's avonds aan de ingang van het Geref. Kerkgebouw. Aanvang 8 uur. Deuren open 7,30 uur.

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 1