Weekblad voor Waddinxveen B Moedec de Vrouw De. SyvLe^el van de week u ROUWER Verantwoord bruiloft vieren II fio-de tuCfi NIEUWS uit onze no. 668 vrijdag 11 april 1958 13e jaargang Adres redaktle en administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Het is net of de heren communisten in Nederland niet bij Rusland achter willen blijven. Met belangstelling - en eerlijk gezegd ook met een beetje leed vermaak - volgen de niet-communis- ten de strijd die nu al enige tijd door de heer Paul de Groot tegen andere vooraanstaande E.V.C.-ers, die be_ stuurderen der communistische vak centrale wordt gevoerd - een strijd, die thans ook overgeslagen is op de politieke afdeling, de Communistische Partij Nederland (C.P.N.). De partij-secretaris, Paul de Groot heeft schijnbaar Chroestsjef-allures. Zijn haan moet koning kraaien en daar hij het communistische dagblad De Waarheid nog vast in handen heeft kan hij zijn goe-gemeente vertellen wat hij wil. Het laatste nieuws van bet communitische front is, dat hij zijn tot dusver trouwe medewerkers als ver raders uit zijn partij heeft gestoten Gerben Wagenaar, voorzitter van de C.P.N. nota bene, Henk Gortzak en de E.V.C.-leiders Frits Reuter en Bertus Brandsen vielen bij Z.K.H. Paul in ongenade evenals mevrouw Lips-Odi- not, zij het dan ook, dat laatstgenoem de voorlopig alleen maar uit het Par tijbestuur werd gewipt. Genoemde vijf „nemen" dat allemaal niet. Zij zullen in het buitenland - dras ook in Rusland - eens een boekje o- pen doen over Paul de Groot die om de aandacht van eigen fouten en te kortkomingen af te leiden laster ver spreidt over communisten die hun werk op belangrijke posten in de ar beidersbeweging verrichten. Wij zeggen zeker niet te veel, in dien wij verklaren, dat de meeste Ne derlanders gnuifend toezien hoe kok en keukenmeid hier kijven Genoeg er over. denhetgeen helaas niet altijd kan worden gezegd. (Den Haag). Voor het overige zullen de meeste onzer de Paasdagen wel in eigen huis hebben doorgebracht, bij radio of te levisie. Na het verbijsterend drama te Rotterdam, waar een auto in de diepe Nieuwe Maas verdween en twee meis jes konden worden gered doch waar bij hun ouders jammerlijk verdronken, was ter gelukkig weinig spectaculair nieuws. Dat het Nederlandse en Westduitse Rode Kruis in Gelderland komen oefe nen - waarbij wordt verondersteld dat Winterswijk, Aalten en Dinxperlo door een natuurramp werden getroffen waarbij vele bewoners gedood en ge wond raken - kan uiteraard specta culair worden gemaakt. Onze Neder landse soldaten oefenen in West-Duits land. Voor deze hulpverlening zijn de West-Duitsers hier van harte welkom Ook als de nood werkelijk aan de man zou komen Over het Rode Kruis gesproken, de Koningin heeft vorig jaar bij haar be zoek aan Zweden een pracht vracht auto gekregen, welke ze aan genoemde organisatie heeft overgedragen. alle soorten DELANA en TWEKA-artikelen IS KALVERLIEFDE TE GENEZEN Jopie moet het de laatste tijd wel ontgelden bij haar huisgenoten. Het zijn niet alleen de broers en zusjes, die haar ombarmhartig plagen, ook dte ouders, speciaal moeder doen er braaf aan mee. Jopie is van klein kind af een zwak plekje van me geweest. Ik heb in haar een overgevoeligheid le ren herkennen, die de meeste kinde ren missen en ik heb begrepen, dat zij het daardoor in haar leven wel eens erg moeilijk kon krijgen. Met fijne intuïtie heeft het kind aangevoeld, dat ze bij mij begrip ontmoette zelfs zonder dat ze over de dingen behoef de te spreken. Ze was nog maar een jaar of 9, toen ze eens iets merkwaardigs tegen me zei Ik wou dat ik een hond had. Honden vragen niets, maar ze weten Joch alles van je. Dat zeggen ze met hun ogen. En toen ik niet antwoord de, maar haar alleen even hartelijk naar me toetrok, ging ze voort. Jij bent net zoals een hond. Ik vind' het fijn bij jou. Andere grote mensen zouden het Laten we het liever hebben over de pech, die de jongens van Hollands Glorie hadden bij het opbrengen van de Skaubryn, een uitgebrande Noorse mailboot die in de Indische Oceaan ronddreef. De voorbereidingen waren in eendrachtige samenwerking met Wijsmuller te IJmuiden en de firma Smit en Co. te Rotterdam getroffen. Alles zat goed, tot het kostbare wrak in het zicht van de haven Aden toch nog zonk en de runners van de zeesle per Cycloop het nakijken gaf. Dit n'eemt niet weg, dat de firma Smit een prachtig staaltje van nationale sa menwerking heeft getoond, door op dracht te geven, de wacht te houden bij het wrak zodat vreemde slepers de buit niet konden inrekenen. Hou den zo Laten we niet hopen, dat de weer goden van dezelfde opvatting getuigen Enkel en alleen om erover te kun nen schrijven, hebben we de eerste Paasdag - die kouder was dan de eer ste Kerstdag verleden jaar een be zoek aan de bollenvelden gebracht Een vergeefse reis om de eenvoudige reden, dat er all'een hier en daar een bloeiend crocusveld was te bewonde ren en omdat slechts een enkele narcis het aandurfde, deze lente te trotseren. Toch heeft, ondanks de koude ons land een bevredigend bezoek van vreemdelingen gehad. De grote steden m het westen hadden volgeboekte ho tels, waarschijnlijk doordat de kamers van tevoren waren besproken. Nie mand had ook kunnen vermoeden, dat net zo bar guur zou zijn. In de hoofd stad - in zogenaamd donker Amster dam - was er een grote groep toeris ten, die niet bepaald liefelijk optrad. Zij trachtten vrouwen te mishandelen en wierpen flessen tegen de huizen. De politie zag zich ertoe genoodzaakt met gummistok en sabel uit elkaar te slaan Zoals gebruikelijk waren er ge troffenen die zich over het optreden ?er politie beklaagden, doch gebleken 's, dat de politie met takt is opgetre- Officiële mededeling Burgemeester en wethouders van Waddinxveen vestigen de aandacht van belanghebbenden op de mogelijkheid, dat personen, die een woning voor zelfbewoning hebben gekocht of ge bouwd, ander bepaalde voorwaarden alsnog een toeslag als bedoeld in het Besluit Bevordering Eigen Woningbe- zit kunnen aanvragen. Ookkan een toegekende jaarlijkse bijdrage in een dergelijke toeslag worden omgezet. Ten aanzien van de toekenning van deze toeslag zijn de volgende punten van belang a. op de woning moet een „volle" premie zijn toegekend ingevolge de Premie- en Bijdrageregeling Woning bouw 1953; b. de premiebeschikking moet geda teerd zijn op of na 1 juni 1956; c. de aanvrager mag op de onder b genoemde datum de 65-jarige leeftijd nog niet hebben bereikt; d. de aanvrager moet eigenaar en bewoner zijn van de aanvang der eer ste bewoning af; e. de stichtingskosten mogen de door de Minister vastgestelde grens niet hebben overschreden; fde woning moet behoudens door de Minister te verstrekken onthef fing, minstens 4 woon- of slaapver trekken bevatten. Ingevolge artikel 2 punt 2d van het Besluit Bevordering Eigen Woningbe- zit dient bovenbedoelde aanvraag om toeslag te worden gedaan door tussen komst van een toegelaten bemiddelend misschien een twijfelachtig compli ment gevonden hebben met een hond vergeleken te worden. Maar ik wist precies wat ze bedoelde en voelde me oprecht gevleid. Als ik nu de laatste weken bij Jo pie, wier ouders vrienden van me zijn aan huis kom, word ik elke keer pijn lijk getroffen door dat geplaag. Soms heb ik zin de kleinere broers en zus jes een draai om de oren te geven, als ik ze hoor joelen: Jopie vrijt.... Jopie vrijt. ha, ha. Jopie heeft een vrijer! en ik zie dan hoe Jopie met een kleur als vuur niet weet, hoe ze zich bergen moet. Natuurlijk hoed ik mij voor. elke bemoeienis, omdat ik vind, dat het meer op de weg van Jopie's moeder ligt, om in te grijpen. Helaas doet ze dat niet. Eerder plaagt ze zelf mee en maakt haar kind belachelijk. Het gaat daar in huis tegenwoordig allemaal ten koste van Jopie. En dat omdat Jopie inderdaad verliefd is geworden. Voor de eerste maal in haar 15-jarig leventje is de lente ontwaakt. Ze be leeft dit met een ernst en een teder heid, waaraan vele ouderen een voor beeld zouden kunnen nemen. Maar bij haar familie wekt het slechts hilari teit Ze hebben haar eens betrapt toen ze hand in hand met haar jongen liep te wandelen. Ze betrappen haar thuis ook herhaaldelijk als ze ergens in een hoekje zit te dromen en mijlen ver van deze prozaische wereld verwij derd schijnt te zijn. Dan moet ze na tuurlijk met veel rumoer gauw weer met twee benen op de grond gezet worden. Ik heb er met Jopie's moeder over gesproken: ik kon het werkelijk niet meer aanzien. Doe niet zo overdreven, was het antwoord: Kalverliefde, méér niet! Daar moet ze van genzezen wor den. Genezen! Denken ouders heus, dat ze htm kind van zijn kalverliefde moe ten genezen door het kind belachelijk te maken, te bespotten en zijn dro men te vertrappen? Wat ze doen is iets kapot maken wat bij overgevoe lige typetjes als Jopie wel eens on herstelbare schade aan de meisjesziel zou kunnen aanrichten. Met ruwe vin gers verscheuren ze een ragfijn web van illusies. Ze schenken de pure teerheid van het eerste schuchtere liefde-ontwaken, dat hoewel nog niet volledig begrepen, voor het meisje van een zuivere, waarachtige en verheven schoonheid kan zijn Als ouders inzagen* dat deze gevoe lens voor him kind ernstiger en eer lijker kunnen zijn dan de liefde van bepaalde volwassenen zouden ze zich er niet langer afmaken met spottend hun schouders op te halen over die kalverliefde. Marcelle Als dominee weg is Als zodanig is in Zuid-Holland toe gelaten de Stichting Bemiddelend Or gaan van de n.v. Bouwfonds Neder- landse gemeenten, Koninginnegracht 101 te 's-Gravenhage. Verdere inlichtingen kunnen wor den ingewonnen ten kantore van de gemeente-architect of ter gemeente secretarie. Waddinxveen, 3 april 1958 Burgemeester en wethouders voorn., De secretaris De burgemeester, J. L. Koopman, Is. A. Warnaar Jz. VERKIEZING LEDEN GEMEENTERAAD De burgemeester van Waddinxveen brengt het volgende ter openbare ken- nis. De kandidaatstelling voor de ver kiezing van de leden voor de ge meenteraad vindt plaats op 15 april a.s. Van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 5 uur kunnen de lijsten van kandidaten bij de voorzitter van het hoofdstembureau worden ingele verd. Op dezelfde lijst mogen ten hoogste 18 kandidaten worden ge plaatst. Iedere lijst moet ondertekend zijn door tenminste 25 personen, die in deze gemeente voor de gemeenteraad kiesgerechtigd zijn. Formulieren voor de lijsten voor de schriftelijke ver klaring van bewilliging bij de machti ging tot het plaatsen van de naam of aanduiding der politieke groepering boven de lijst zijn ter secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar tot en met de dag der kandidaatstelling. Waddinxveen, 8 april 1958. De burgemeester voornoemd, A WARNAAR Jz. Om zes uur als de dominee en zijn vrouw vertrokken zijn* beginnen de bruiloftsgasten te komen. Wordt het feest op de boerderij gegeven, dan is er achter de deel een grote tent op getrokken anders zouden dé mensen niet geborgen kunnen worden. Want, zoals gezegd, er worden enige hon derden gezinnen genodigd. Uit ieder gezin komen een paar mensen en vaak ook nog kinderen. Er wordt niet naar gevraagd of er een stoel voor allen is. En het programma van die avond, die tot elf of twaalf uur duurt - dat is er niet. Er is muziek, dat is al. Meest drie muzikanten. Dansmuziek de hele avond door, niet zacht en liefelijk, maar schetterend en hard. Er wordt gedanst. Dit is geen probleem. Men doet het niet na de uitvoering of het jaarfeest van een kerkelijke of chris telijke vereniging, maar op bruiloften wordt gedanst, ongacht door wie die bruiloft gegeven wordt. Vroeger ging men in de loop van de avond bij groepen aan tafel waar het niet altijd even ordelijk toeging. Te genwoordig krijgt men een zakje met broodjes, van te voren door de buren klaar gemaakt Dat is beter. Want dat het aan tafel niet altijd even ordelijk toeging lag aan het drankgebruik, juis ter gezegd aan het drankmisbruik. Van een bruiloft, waarop geen drank geschonken werd, heb ik nog nooit ge hoord Dat is nog tot daar aan toe. Maar het euvel is dat je zoveel drank mag drinken als je wilt Buiten aan het viskraampje, dat bij iédere bruiloft aanwezig is, kan je dan wel haring kepen om weer wat op je verhaal te komen. Menigmaal heb ik gezegd je laat je gasten toch ook niet zoveel taartjes eten als ze maar willen. Waar om schenk jullie dan wel zoveel drank als ze maar willen Daar geeft men geen antwoord op. De reden is dat men vooral niet voor knieperig ver sleten wil worden. Men acht het wel niet netjes als iemand zich bedrinkt, maar er is niemand die het voorkomt De herbergier niet, als de bruiloft in een herberg gegeven wordt, en de bu ren niet als ze op de boerderij gege ven wordt. Er is ook niemand, die aan de bruiloft leiding geeft. Er worden geen voordrachten gedaan, er wordt alleen maar gepraat, gedanst en ge dronken, een korte pauze voor de broodjeseterij. Velen vinden aan die bruiloftavon den niets. Zeker niet als men zoals het in mei gebeuren kan, vier of vijf maal naar een bruiloft moet (de 25-ja rige bruiloften, die op dezelfde wijze gevierd worden inbegrepen). Het komt voor, dat men daarom na een paar uur weer weggaat. Men heeft dan zijn plicht gedaan. Want wegblijven, dat doe je met. Als je uitgenodigd wordt behoor je komen. Grote kosten terwille van de gemeenschap U vraagt wat zo'n trouwerij wel kost. Duizend gulden is aan de lage kant. Dit mede omdat aan de bruiloft de kiekenvisite - waarbij de vrouwen uit wederzijdse familie het kabinet en de linnenkast komen bekijken - en een avond voor de jongelui, het zg. bok- senmaol voorafgegaan, terwijl er de nabrulfte, de avond voor de naobers en nood-naobers, op volgt. Nu komt dat niet alles ten laste van het bruidspaar of de ouders. Familie, buren en intieme kennissen geven een geschenk. Dat zijn dus de mensen, die aan het middagmaal deelnemen Maar wie 's avonds komt, geeft geen ge schenk, maar geld, een rijksdaalder per gezin en ook wel vijf gulden. Dat druk je de bruid in de hand nadat ja haar gefeliciteerd hebt en zij stopt het in haar tas. Vroeger kwam het wel voor dat je van de bruiloft over hield. Door de ongeschreven wet in deze was je als het ware onderling verzekerd voor de kosten van een bruiloft. Tegenwoordig nu alles veel meer is opgevoerd, moet er echter geld bij, dikwijls veel geld bij. Dat is voor een grote boer geen bewaar, maar voor vele kleine mensen wel. Door gebrek aan grond komen veel jonge mannen uit kleine bedrijven in de industrie terecht Maar ook dan blijft men de gewoonte van de grote bruiloften in stand houden. Wat is de achtergrond van deze gro- te bruiloften De collectiviteit. Ik kan ook zeggen de gemeenschapszin In hoeveel families kent men zijn ne ven en nichten nauwelijks, laat staan Een tulpenbol zit maandenlang vol ingehouden geldingsdrang. Maar als hij barst van ongeduld, is zijn ambitie ook vervuld. Met al zijn drijfkracht streeft de [spruit naar bloei, de schoot der aarde uit. Door 't offer van de oude schulp, die rimpels krijgt, zo klimt de tulp. Een opbloei vol van temperament, zo rood als slechts een tulp het kent. Zijn bladeren ontplooit hij fier. Zijn adeldom draagt hij met zwier: Een opdracht die hij goed beseft, als hij in vlam de kelk opheft. Het veld dat vol met tulpen staat, is plechtig in het ambtsgewaad! Eenparig staan ze op hun steel te pronk Elk individueel een warme gloed. Na korte duur een tulpenzee van laaiend vuur De tulp verzengt het levenssap het laatste, onder uit de nap. Hij is, wat hij eens had beloofd, een fakkel, tot zijn schijnsel dooft. Nog gloeit in laatste flikkering de koortsbrand van de sterveling.... Dan is 't elixir opgeteerd; de tulp, weer in zichzelf gekeerd een nieuwe bloembol in de grond. De kringloop der natuur is rond. M. J. Sliedrecht-v d. Laan. zijn achterneven en achternichten. In deze streken zal men echter altijd de band aanhouden door zijn familie tot in verre graad uit te nodigen zowel op de bruiloften als op de begrafenis. Dan spreek je elkaar nog eens, kim je nog eens bijpraten. Maar je nodigt ook de mensen met wie je in de loop dter jaren in nauwer contact bent ge weest, b.v. vroeger personeel en de geevacueerden of onderduikers uit de oorlogstijd. En dan niet te vergeten je leveranciers, de bakker, de smid en de timmerman enz. De ouders drin gen er op aan ook hen uit te nodigen bij wie zij vroeger op die bruiloft ge weest zijn. Menigmaal heb ik uit de mond van een bruidspaar gehoord, dat ze veel liever een kleiner aantal wil len nodigen, maar de ouders vonden dat dit niet kon, dat je die en die toch ook ,.de eer moest aandoen". Langzaam verandert het Tegen de grote bruiloften en wat daarmee samenhangt is de kerk al me nigmaal opgekomen. Een 25 jaar ge leden verbood de rooms-katholieke geestelijkheid in Twente familielef uit te nodigen verder dan naar ik meen de vierde graad Of het veel ge holpen heeft In de Achterhoek en vooral in Twente gaat alles langzaam Bovendien heeft men een hekel aan ingrijpen van boven af. Maar als ik be denk wat er in de loop van een jaar of dertig niet meer bij bruiloften ge beurt, wat er vroeger wel gebeurde en nu wel gebeurt wat er vroeger niet gebeurde, acht ik een „verantwoorde" bruiloftviering niet uitgesloten. Mits men er over blijft spreken en vooraanstaande boeren het voorbeeld durven geven. Zo is ook het bier van de begravenissen gekomen. Maar dat !s een ander verhaal. G C.S. MOTORWEDSTRIJDEN op KONINGINNEDAG BELOVEN EEN GROOT SUCCES TE WORDEN. Naar wij van de zijde der Oranje vereniging vernemen, blijkt van de zijde der deelnemers bijzonder grote belangstelling te bestaan Zoals nog nunmer is voorgekomen, hebben zo veel bekende sportrijders ingeschre ven, dat de Oranjevereniging genood zaakt wordt afzonderlijke wedstrijden te houden voor wedstrijdmachines en standaardmachines. HenV dl® deel?emers behoren o.a. Henk Steman, Voorburg; Gert Brou wer Voorburg; Ton Bakker, Wasse naar; Piet Bakker, Bleiswijk; Joop Kruisinga Gouda; Cor van Ewijk, IJsselmonde. Map de Haas, Voorburg ^Botterdam; Bert de Wit, CW?ea „?°^zen' Zandvoort; Henk Gortie, Amsterdam; W. Rechters, Ze venhuizen; P. van der Meer, Aals meer; J Baas Nieuwerkerw a.d IJs- sel en vele anderen. ffBw„?ranjeVerenigin« heeft al lang gehoopt eens een wedstrijd te kunnen organiseren, waarin vele bekende renners aan de start uellJK zien, de kas w, start zouden komen. I batig saldo afgesloten Dit jaar schijnt het streven met suc ces te worden bekroond. ballonnenwedstrijd Men deelt ons mede dat reeds een aantai kaartjes van de opgelaten bal lonnen van de Sniep-winkeliers, is binnengekomen, zelfs uit Friesland, Drente en Overijssel. Men lette er op dat de sluitingsdatum voor het bin nenkomen der kaarten is vastgesteld op 26 april a.s. .NIEUW LEVEN". Op Dinsdag 3 april hield de Pluim- Vvn~ en Konij nenf okkersvereniging „Nieuw Leven", haar jaarvergadering in hotel De Unie. In het openings woord van de voorzitter kwam tot uiting dat de kleine vereniging waar mede werd begonnen uitgegroeid is tot een grote vereniging met op dit ogenblik 70 leden en een aantal do nateurs. Ter vergadering werden 5 nieuwe leden geballoteerd. Hierna volgden de jaarverslagen van de secretaris en penningmeester, zij heten de bloei van de vereniging dui delijk zien, de kas was met een flink AUTOBEDRIJF RUPKE Uitsluitend Gemeentehuis f 12,50 Alleen bij ons chauffeurs in uniform SNIEPWEG 17 P. RUPKE rijdt vóór met eerste klas materiaal 7 persoons auto's Gemeentehuis en kerk f 17.50 kleding TELEFOON 689

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 1