Mf eekblad voor Mfaddlnxveen B Pain©8 Wl&ede-c de Vrouw De> Sytie^el van de week ROUWER ZENUWRUST PUROL NIEUWS uit £ente no. 669 vrijdag 18 april 1958 13e jaargang Adres redaktie en administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Kampeerders weten wel, dat in bos en hei niet mag worden gerookt. An deren kunnen het evenwel ook weten maar nauwelijks heeft de droge moes son zich aangekondigd, of de eerste serie bos- en heidebranden wordt al weer gemeld. Bij Schaick en Oirschot in Brabant, bij Soest (Utrecht), in het Nationale Park enibij Velp ging alweer heel wat natuurschoon door brand verloren Roekeloze en nonchalant met vuur omgaande mensen schijnen er altijd te blijven. Ondanks herhaal de verzoeken voorzichtig te zijn, gaan ze door. Een verderfelijke gewoonte is ook het roken in bed In Den Haag was er een dame die dit deed. Een vonkje van de sigaret viel op de de kens en voor zij goed en wel besefte wat er was gebeurd stond het bed in lichterlaaie. Met ernstige brandwonden overladen moest de vrouw naar een ziekenhuis worden vervoerd. Een man te Leersum kostte de ge woonte, in bed roken, het leven. Ver moed wordt, dat de man tijdens het roken van zijn laatste sigaret in slaap is gevallen. Toen men de brand in zijn kamer had geblust, was de 36-jarige man reeds overleden. Men vond hem dood in bed. Wij zouden deze week als een week van branden kunnen kwalificeren. Noe men wij slechts het bekende hotel Poll te De Bilt, waarvan de eigenaar een uur voor de brand nog een inspektie- tocht had gehouden naar smeulende sigaretteneindjes in zijn feestzaal Hij had toen nog geen onraad bespeurd, doch kort daarna moesten hij en zijn huisgenoten het als een fakkel bran dende hotel in nachtgewaad verlaten. Te Nieuw-Dordrecht gingen een dors en sproeibedrijf alsmede een woon huis door brand verloren. Bij Lemmer <"tHv alle soorten DELANA T WEK A-artikelen vindt U 'j werd een grote boerderij een prooi der vlammen. Te Arnhem ontstond brand na een geweldige explosie in de gas fabriek aan de Westervoortsedijk. Die explosie deed in Gelre's hoofdstad bij sommigen een paniek ontstaan, daar men aan en atoomontploffing bij de KEMA dacht. Gelukkig hield het per soneel der gasfabriek het hoofd koel. De vier personeelsleden sloten aller lei toevoerleidingen af, zodat de brand weer niet behoefde op te treden. Be halve een groot aantal gesneuvelde ruiten in de omgeving en uiteraard een te schatten materiële schade is deze ontploffing wonder goed afgelopen Alleen kreeg een 50-jarige machinist een lichte shock. Verder hebben we deze week nogal een en ander met rechtzaken te doen gehad. De uitspraak, dat twee Neder landse jongens niet in ons land wer den toegelaten, doch naar Indonesië terug moesten omdat zij niet voldoen de konden aantonen Nederlander te zijn heeft veel stof doen opwaaien. Zo is er meer. De zaak majoor Koop man - toch in een grote zaal! - hield ons weer bezig en dat de staatssecre taris Kranenburg de zogenaamde hel men-interpellatie niet zal bijwonen, doch minister Staf die „vuile wasal leen laat opknappen, wekte veront waardiging van velen. Zo is er altijd iets waar we ons druk om kunnen maken. Drukmaken doen we ons er niet over, maar wel letten we er even op. Een handelaar uit den Haag zag kans een weduwe door trouwbeloften zo te misleiden, dat ze hem 23.000,ter hand stelde en er natuurlijk mee van door ging, zonder huwelijk. En in La ren waar een dief een slaapkamer binnendrong met een brandende kaars in de hand, kennelijk niet om welte rusten te zeggen, maar om twintig gulden mee te nemen. Een varkens handelaar in Woubrugge en een amb tenaar van het Amsterdamse abbottoir hadden gemene zaken met elkaar ge maakt door een grote partij varkens lichter te wegen als ze in werkelijk heid waren, om daardoor een halve ton in de zak te kunnen steken. Automobilisten mogen nu wfel oip hun hoede zijn nu zij, die in een gemeentekom de maximum-snelheid van 50 km overschrijden voor twee maanden het rijbewijs zal ingetrokken worden Bij de a.s. gemeenteraadsverkiezin gen zijn in Amsterdam door een sport vereniging en in Leiden door een stu dentenvereniging candidatenlijsten in gediend. Mogelijk zorgden deze voor een beetje afwisseling! Het kan soms zo wonderlijk gaan in de wereld. Herinneren we ons nog de tijd dat kopen in Duitsland erg voordelig was, nu is het zo, dat Duit se huisvrouwen, nabij de Hollandse grens, him inkopen in ons land gaan doen en stukken goedkoper uit zijn. In Aken constateerde men zelfs een miljoen minder omzet per maand in de levensmiddelenbranche, 't Kan verke- VERSTOPTE WASTAFELS EN GOOTSTENEN Het komt nogal eens voor, dat was tafels gootstenen en fonteintjes ver stopt raken. Menige huisvrouw verliest daarbij haar geduld, laat staan de heer des huizes, die op tijd op zijn werk moet zijn Liep de wastafel gisteren nog vrij- behoorlijk, vandaag kan de misere groot zijn. Veelal is onoordeelkundig gebruik dë oorzaak. Hoe dan ook, hij moet weer los. Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTiN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig Als men de wasbak eens wat nader bekijkt, zal men ontdekken dat in de afvoeropening enkele kleine koperen dwarsstaafjes, veelal in de vorm van twee loodrecht op elkaar staande mid dellijnen, zijn aangebracht. Voorwer pen die per ongeluk in de wasbak val len, worden opgevangen door deze kleine hindernis, waardoor zij er met een of ander haakje weer uitgevist kunnen worden. Kleinere voorwerpen gaan er echter wel doorheen voeg daarbij andere on gerechtigheden zoals haren, theeblade ren en vetresten, dan kan dit al de oorzaak zijn van propvorming, zodat de afvoer geheel of gedeeltelijk ver stopt raakt. Even pompen In een huis waarin een of meer wastafel of-bakken zijn aangebracht is het goed zich een instrument aan te schaffen; dat is een halve bol van rub ber, waarin een stok is bevestigd. Men laat de bak vol water lopen, sluit de overloopgaatjes boven aan de bak luchtdicht af plaatst de halve rubberrol op het afvoergat en perst het water met kracht naar beneden. Veelal gelukt het hierdoor de afvoer weer opgang te krijgen. Men doet er goed aanb.v. eens in de maand deze bewerking te herhalen, dan heeft men minder last van verstopt raken. Gelukt het niet op deze wijze, dan moet men andere wegen volgen. De stankafsluiter Aan de onderkant van de wasbak zit een z.g. stankafsluiter, hetzij in de vorm van een S-bocht, hetzij in de vorm van een klein tussenreservoir, waarin het water eerst aankomt; is dit reservoirtje vol dan loopt het over tollige water de buis in De bedoeling is, dat hierdoor enig water in die bocht blijft staan, waardoor men een natuur lijke stankafsluiter heeft gekregen. Deze afsluiters zijn te openen. Men plaatst eerst een emmer onder de af sluiter, waarna men de stop los draait met een tang of schroevendraaier. De ongerechtigheden, die zich in de stankafsluiter bevinden, kunnen nu verwijderd worden. Men zal er echter goed aan doen met een dunne rotan de afvoerpijp zover mogelijk door te stoten. Men kan ook in de afvoerpijp een stuk in de pijp passende slang schuiven en deze met het andere ein de aan de waterkraan verbinden. Doorspoelen Als dit alles goed stevig zit, draait men de kraan zo vlug mogelijk geheel open, waardoor er een krachtige wa terstraal in de afvoerpijp terecht komt. in de meeste gevallen spoelt daardoor het eventuele vuil wel weg, zodat de verstopping zal zijn opgeheven. Vervolgens schroeft men de stoppen weer op zijn plaats Zijn hier of daar rubberringetjes gebruikt, dan moeten deze ook weer op hun plaats gezet worden. Ga wel na of de ringetjes nog heel zijn. Vervang defecte ringetjes, want ze zijn de oorzaak van lekkage. Smeer evt. draadgangen eerst in met vet en wikkel ze daama met hennep of vlas. Daarna kan de stop er opge draaid worden. Deze draadgang is aangebracht op het lood, en lood draait men nu eenmaal gauw stuk. Een paardenmiddel Als er geen stankafsluiter aange bracht is, omdat b.v. die afvoerpijp zelf al met een extra bocht loopt onder de vloer, of als de verstopping om an dere redenen nieit te bereiken is, blijft er nog een laatste (paarde) middel o- ver en dat is de natrium hydroxyde of cautische soda. U koopt bij de dro gist voor enkele dubbeltjes een half pond. Denk er om: dit is zwaar vergift dus goed handen wassen na het gebruik en oppassen met de kinderen. Nu eerst gootsteen of wastafel leeg scheppen, zodat ons reinigingsmiddel niet verdund wordt. Als de bak schoon is stort u beetje voor beetje de caus- tische soda in de afvoerpijp tot alles daarin opgelost is. Officiële mededeling STEMMEN BIJ VOLMACHT. De burgemeester van Waddinxveen maakt bekend, dat bij de verkiezing van de leden van de gemeenteraad van Waddinxveen een kiezer op verzoek bij volmacht kan stemmen, indien hij mededeelt vermoedelijk niet in staat ter zullen zijn in persoon aan de stem ming deel te nemen. Het verzoek wordt afgewezen: a. indien aangenomen moet worden dat de kiezer in de gemeente in wel ker kiezersregister hij op de dag der kandidaatstelling is opgenomen, in persoon aan de stemming kan deelne men; b. indien de kiezer gebruik kan ma ken van de regeling voor het stemmen in een andere gemeente. De kiezer, die bij volmacht wenst te stemmen, moet daartoe uiterlijk 14 mei a.s. een verzoekschrift indienen bij burgemeester en wethouders der gemeente, in welker kiezersregister hij op de dag der kandidaatstelling is op genomen. Hij geeft daarbij op a. zijn naam, voornamen of voorlet ters en geboortedatum -jaar en -plaats; b. de gemeente, in welker kiezersre- verdwijnt door gister hij is opgenomen, alsmede zijn adres of laatste adres aldaar; c. de redenen van zijn verzoek; d. de gegevens, bedoeld onder a en b ten aanzien van de kiezer, die be reid is als gemachtigde op te treden. Bij het verzoekschrift wordt inge diend een verklaring van de gemach tigde, dat deze bereid is als zodanig op te treden. Hij die zich bereid heeft verklaard als gemachtigde op te treden moet op de dag der kandidaatstelling zijn opgenomen in het kiezersregister, waarin de naam van de verzoeker voorkomt, en bevoegd zijn tot deel neming aan dezelfde verkiezing Als gemachtigde kan slechts worden aangewezen de echtgenoot of echtge note, één der bloed of aanverwanten in de eerste tot en met de derde graad, de echtgenoot van een schoonzuster of de echtgenote van een zwager, dan wel één der huisgenoten van de vol machtgever. Onder huisgenoten worden verstaan zij die blijkens het kiezersregister hetzelfde adres hebben als de vol machtgever. Deze beperking van de aanwijzing van een gemachtigde is niet van toe passing op de kiezer, wiens beroep of werkzaamheden medebrengen, dat hij herhaaldelijk of althans gedurende het gedeelte van het jaar, waarin de stem ming gewoonlijk valt, werkzaam pleegt te zijn buiten de gemeente, in welker kiezersregister hij is opgenomen mits zijn afwezigheid, indien hij gedurende het tijdvak of de tijdvakken, waarin hfj aldus werkzaam is, één- of meer malen in die gemeente terugkomt, als regel telkens langer dan drie dagen duurt, alsmede op zijn echtgenote, voorzover zij met hem, in verband zijn beroep of werkzaamheden, afwe zig pleegt te zijn. (Dit is o.a. van be lang voor schippers). Een kiezer mag niet meer dan twee aanwijzingen als gemachtigde aanne men. Van de beslissing op het verzoek ontvangt de volmachtgever medede ling Indien de gemachtigde overlijdt of komt te verkeren in een toestand, waardoor hij vermoedelijk niet in staat zal zijn in persoon aan de stem ming deel te nemen, kan de volmacht gever uiterlijk 14 mei a.s. mededeling dóen van de aanwijzing van een an dere kiezer die bereid is als gemach tigde op te treden. De volmachtgever is niet bevoegd de volmacht in te trekken of in per soon aan de stemming deel te nemen. De gemachtigde ontvangt een oproe- pingskaart tot deelneming aan de stemming in het stemdistrict, waar toe de volmachtgever volgens het kie zersregister behoort. Voor het verzoekschrift om bij vol macht te stemmen en de mededeling tot aanwijzing van een andere ge machtigde dient gebruik te worden gemaakt van formulieren, welke ter secretarie van elke gemeente kosteloos verkrijgbaar zijn. Waddinxveen, 15 april 1958. De burgemeester voornoemd, A WARN AAR Jz. INGEDIENDE CANDIDATENLIJST. Dezelfde politieke groeperingen hebben als vorige keer een kandida tenlijst ingediend. Prot. Chr. Groep (combinatie van AR, SGP CH en Ned. Herv Groep): 1 Ir. J. P. H. Venema (AR aftr.); 2 P. Noordam (AR); 3 C. van Beek (AR); 4 C Boersma (AR); 5 F. M. van Tol (AR); 6 H. C. Kooijman SGP aftr.); 7 P. Mulder (SGP) 8 G van Tilburg SGP); 9 G. Huizer (SGP); 10 A. Oudijk (CH aftr.); 11 W.C. Slob (CH); 12 A. C. van den Bosch (CH); 13 J. H. den Boer (CH). 14 A. Noor- lander (Ned. Herv Groep aftr.); 14 A. Noorlander (Ned. Herv. Groep aftr.) 15 H. Huizer (Ned. Herv. Groep aftr,); 16 F. Alblas (Ned. Herv. Groep aftr.); 17 P.Lamens (Ned. Herv. Groep); 18 H. Poot (Ned. Herv. Groep). Partij van de Arbeid: 1 S. Pille (aftr.); 2 T. Ververs; 3 H van Eg- dom (aftr.). 4 P. Lips; 5 mevr. W. G. Deutekom-Rost; 6 A H. van Gent; 7 D. Trouwborst; 8 R. J. Jenner, 9 A. Heij; 10 Th Lammentse; 11 A. Bone faas; 12 B. P. van Tienhoven. Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie. 1 mevr. F. T. van der Torren- Veendorp (aftr.); 2 C. Rietveld; 3 J. F. Hijkoop; 4 Ph Kroes; 5 A. Blonk; 6 A. Kroes. Kath. Volkspartij: 1 C. E. G. Ok- kerse (aftr.); 2 J. P. van Oosten (aftr.) 3 mevr. L. Kingma-de Vreeze; 4 W. J. Moons. 5 L. J. van Berkesteijn. De zittende raadsleden, de heren M Schouten (PvdA) en J. Berghoef (AR) hebben zicih niet herkiesbaar gesteld. JEUGDRAADAVOND Volgende week vrijdag zal door de Herv. Jeugdraad de laatste jeugdraad avond in dit seizoen worden belegd. Als spreker zal deze avond optreden Ds. J. R. Cuperus, Ned. Herv. Pred. alhier, die onder de titel Reisherin neringen" zijn gehoor zal meevoeren naar vreemde landen en volken. Een en ander zal worden geïllustreerd door gemaakte opnamen welke als dia's zullen worden geprojecteerd. Het Herv Knapen- en Meisjeskoor zal deze avond vocaal omlijsten, ter wijl ook enkele Amerikaanse en En gelse hymnen ten gehore zullen wor den gebracht. CONCERT VOX JUBILANS. Reeds kort na het geslaagde concert op 2e Paasdag in de Wilhelminakerk te Rotterdam, bereidt Vox Jubilans zich voor op het volgende concert, dat gegeven zal worden op donderdag 24 april a.s. in de Ned. Herv. Kerk te Bodegraven. Ook dit concert zal staan in het teken van Pasen, terwijl ook enkele grotere werken op het pro gramma staan Feike Asma zal ook aan deze uitvoering medewerking ver lenen, als begeleider van het koor en als solist terwijl de beide plaatselijke predikanten, aldaar een openings- en sluitingswoord zullen spreken. GESLAAGD De heer W. van Berkel alhier, be haalde te Rotterdam bij het eindexa men na een 2-jarige cursus, het di ploma met lof en volledige bekwaam heid spuiten in de landbouw. Mijn kleine kalender Spreekt mij van april, De maand van de lente O, voorjaars-idyl De vogeltjes kwelen Met lentegeluid, De mensheid trekt schuchter Zijn wintergoed uit. Mijn kleine kalender! Straks zegt zij. 't is mei! Natuur gaat ontwaken, De wereld is blij. De crocusjes bloeien, Kastanje loopt uit Nu pas ga je voelen Wat lente beduidt Mijn kleine kalender Mag doen, wat zij wil, Het mag koud zijn of sneeuwen, Het mag mei zijn april Toch weet ik één plekje, Waar 't lent is en mei: In het hart van het meiske Dat ja zachtjes zei. Clinge Doorenbos. HAMEA-C handen ruw of schraal HAMEA-GELEKüEUil VERGADERING GEMEENTERAAD. De gemeenteraad is voor een open bare vergadering bijeengeroepen op dinsdag 22 april a.s. hoofdzakelijk door een ontvangen aanbieding van de n.v. Birnk voor Nederlandse gemeente voor het sluiten van een vaste geldlening van f 85.000,looptijd 25 jaren, ren te 5ï°/o, aflossing in 20 jaren, aanvan gende 1 april 1964. Verder is aan de orde een voorstel tot vaststelling van een verordening op de heffing van rioolrechten Volgens dit voorstel zal een riool belasting worden geheven van eige naren van huizen en gebouwen over eenkomstig de volgende tarieven. A. voor uitsluitend tot bewoning die nende aangesloten percelen: lOVo van de belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen, met een minimum van 10,en een maxi mum van 25 per perceel; B. voor aangesloten schoolgebouwen. 2,50 per in gebruik zijnd schoollo kaal; C. voor aangesloten fabrieken en werkplaatsen, welke meer dan 200 m3 water per jaar op het riool afvoeren: a. voor de hierna niet genoemde fa brieken en werkplaatsen 3% van de belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen met een maximum van 200,—. b. voor de houtverwerkende indus trieën, tabaksfabrieken, limonadefa- brieken en garages 3°/o van de belast bare opbrengst van de gebouwde ei gendommen met een maximum van 100.en bovendien 5 cent voor el ke m3 afvalwater of stoffen, welke boven een hoeveelheid van 200 m3 per jaar wordt afgevoerd; c. voor de fabrieken voor bakkerij grondstoffen, amandelspijsfabrieken, verf-, lak- en/of vernisfabrieken 3% van de belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen met een maxi mum van 100,en bovendien 10 cent voor elke m3 afvalwater of -stof fen welke boven een hoeveelheid van 200 m3 per jaar wordt afgevoerd; D. voor de overige aangesloten''per celen, waartoe o.m. gerekend worden kantoren, rusthuizen, verenigingsge. gebouwen, café's en winkels; 3%> van de belastbare opbrengst van de ge bouwen eigendommen met een maxi mum van 200,—. VERKEERSEXAMEN ONGELDIG VERKLAARD. Woensdagmiddag verschenen 154 leerlingen der verschillende scholen aan de start voor het afleggen van het practisch gedeelte van het verkeers- examen. Door dei rijkspolitie was een vrij groot parcours uitgezet hetgeen wel licht aan de overzichtelijkheid voor de examinatoren afbreuk deed. In ieder geval bleek, dat de kinde ren, die de proef afgelegd hadden, hun mede-scholieren gingen waarschuwen voor de kneepjes en moeilijkheden en zelfs met de candidaten meereden om de nodige aanwijzingen te geven. Het bestuur van de vereniging voor Veilig Verkeer heeft hierin aanleiding gevonden het examen ongeldig te ver klaren. Op 19 mei a.s. zal het examen op nieuw worden afgenomen. AUTOBEDRIJF RUPKE rijdt vóór met eerste klas materiaal Uitsluitend 7 persoons auto's Gemeentehuis f 12.50 Gemeentehuis en kerk f 17.50 Chauffeurs in uniforme kleding SNIEPWEG 17 P. RUPKE TELEFOON 689

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 1