Weekblad voor Waddinxveen Collecte E.H.B.O. van 8 tot 14 MEI ffloedec de Vrouw De> StUeyd van de week Huidgenezing 1 F» U ROL JkwiPS Tere huid? NIEUWS uit ónze 5 mei 1958 no. 671 vrijdag 2 mei 1958 13e jaargang Adres redaktie en administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Depressies voor.. Geen wonder, dat ons steeds wordt voorgehouden dat het weer een on bestendig karakter blijft behouden. Als u desondanks toch naar de nu toch langzaam kleurende bollenvel den bent geweest, zult u het kacheltje in de wagen wel hebben aangezet zo goed als de thuisblijvers de kachel of baard nog best konden velen. Ho pen we op de toekomst. Gelukkigis Koninginnedag eens niet in het water gevallen misschien kunnen de ko mende dagen de echte Bollendagen zijn. Of anders gaan we maandag, de Nationale Feestdagtenminste als we vrij zijn! Aan herdenkingen al dan niet fees telijk was de afgelopen week geen gebrek. In Utrecht werd reeds her dacht, dat de Vereniging van Neder landse tuberculoseartsen op 31 mei 1908 werd opgericht Dr. M. R. Heyn- sius van den Berg hield er een rede voering, waarin hij erop wees dat de tuberculose dank zij de moderne be strijdingsmiddelen haar gevaarlijke karakter heeft verloren, doch vroeg er tevens aandacht voor, dat de strijd tegen deze ziekte niet mag verslappen. Het Algemeen Nederlands Verbond, waarvan het doel is, banden te leggen tussen alle Nederlanders en allen van Nederlandse afkomst, waar ook ter wereld, herdacht 1 mei haar 60-jarig bestaan. Wij kunnen zeggen dat over al ter wereld dit feest werd meege vierd tot in Nieuw Zeeland toe, waar met steun van dit Verbond een Nederlands clubgebouw te Invercar- gill werd geopend. Voorts werd aan dacht geschonken aan het 30-jarig be staan van de Ned. Mensendieck Bond, die de gymnastiek ter verbetering van lichaamsvorm en bewegingsvrijheid met sukses propageerde ook al is men nog niet zo ver, dat het diploma van deze bond wettelijk is beschermd en dat ziekenfondsen de behandeling van patiënten vergoeden Nog meer feest! Van 14 tot 23 mei te Wageningen wordt het 16de lustrum van hét Studentencorps gevierd. De senaat verwacht meer reünisten dan ooit en gezien het program ge looft u maar dat het een feest zal worden. Dan was er nog het 10-jarig be staan van de staat Israël, dat in ver scheidene steden werd herdacht en danverder was er niet veel fees telijks te vermelden. Of het zou moe- Huidzuiverheid Hutdgezondheld ten zijn, dat majoor Koopman volle dig werd gerehabiliteerd door een benoeming bij de Generale Staf. Die benoeming heeft ons deugd gedaan, evenals de Koninklijke belangstelling voor het echtpaar dat te Moordrecht niet minder dan 70 jaar was getrouwd Een bloemstuk uit Soestdijk waarbij een brief met hartelijke gelukwensen was het zoveelste bewijs voor het me deleven, dat onze Koningin te allen tijde met ons volk betoont. Voor de komende week is er mede plaats voor herdenkingen en feest viering. De herdenking der gevallen zal, zoals bekend, a.sv zaterdag geschie den Als gebruikelijk te acht uur de twee minuten stilte. Maandag volgt de Nationale Feestdag, die nog door ve len in ere wordt gehouden zo zeer dat men er bezwaar tegen heeft, dat het Nationale Monument op de Dam te Amsterdam ook als centrum wordt gébruikt voor nationale herdenkin gen in het algemeen. Doch laten we nu van de feesten afstappen. Want wij moeten toch ook nog vermelden, dat de televisie een nieuwe taak kreeg toebedeeld: het opsporen van misda digers. Dat er aan deze nieuwe taak ook bezwaren kleven, zullen de au toriteiten wel hebben gemerkt Er kwamen heel veel berichten binnen, die later loos alarm bleken te zijn. Zelfs werd een bekende toneelspeler, die enige gelijkenis met de gezochte meneer Verwijen toonde, bijna gear resteerd. De ontsnapte gevangene werd min of meer toevallig te Hil versum gegrepen. Om nu maar bij de televisie te blijven: medegedeeld werd dat de regering spoedig zal moeten beslissen of het aantal zenduren van 12 op 18 per week kan worden ge bracht, omdat de NTS, de Televisie stichting daar met het afsluiten van contracten rekening mee moet houden. En wijwij moeten rekening hou den met de ons toebedeelde ruimte. Vertellen we gauw en kort nog even, dat de Centrale Raad van Beroep te Utrecht een geschiedenis moet be handelen van het verleende ontslag aan een adjudant te Gulpen, omdat die was veroordeeld voor het decla reren over enige jaren van. 7,50 teveel Volgens de Ambtena renwet en het Ambtenarenreglement was deze veroordeling, die de man zijn betrekking kostte, volkomen te recht geschied. Maar men vraagt zich toch af, of deze zaak niet anders en beter had kunnen worden opge lost. 15 mei volgt uitspraak. Besluiten wé met een vrepelijk verkeersongeluk in N. Buinen, waar jl zondag een 14-jarig meisje, uit de kerk komende, plotseling de weg overstak en aangereden werd door een auto. Het kind zelf en-drie in zittenden werden gedood en twee zwaar gewond. KLEUTERSCHOOL, JA OF NEEN Wat zullen wij met ons kind doen? Naar de kleuterschool óf niet? Dit is een vraag, die in menig gezin kan rij zen wanneer de leeftijd van-de sprui ten daarvoor aangebroken is. Elk ou derpaar zal hierover zijn persoonlijke mening hebben en ernaar handelen Er zijn moeders die zeggen: Nooit! Ik houd mijn kind bij me, tot het naar de grote school moet. Tot zolang kan ik het zelf wel bezig houden. En inderdaad, een moeder die er tijd, lust en de nodige ontwikkeling voor bezit, kan haar kleuter thuis on getwijfeld geven, wat het nodig heeft. Ze kan daarbij ook thuis gebruik ma ken van de leermiddelen, die fröbel scholen bieden. Andere ouders daarentegen zijn van mening dat hun kinderen op zo'n schooltje beter bezig gehouden kun nen worden dan thuis en zij er aller lei dingen opsteken, die zij thuis nooit leren. Lk>3Babyderm.zeep Laten wij deze ouders niet te gauw van gemakzucht betichten Er kunnen omstandigheden zijn, die het zenden niet alleen beter, maar zelfs noodza- van de kinderen naar de kleuterschool kelijk maken. Dit kan b.v. bij enige kinderen het geval zijn. Zij hebben dringend behoefte aan omgang met andere kleuters, om zich, voor hun schooltijd aanbreekt, reeds te leren aanpassen aan anderen en een zekere gemeenschapszin te ontwikkelen U moet bovendien de kleuterscholen van thans niet meer zien als de ou derwetse bewaarschooltjes, die zoals de naam zegt, alleen maar dienden als bewaarplaats voor kinderen, wier moe ders door gebrek aan tijd door bezig heden buitenshuis of door pure ge makzucht zich niet zelf met hen bezig konden houden. De kinderen zaten daar op stijve rechte bankjes en had den zich aan de dressuur van het schooltje te onderwerpen. Van enige vrije ontwikkeling, ont plooiingsmogelijkheid of bewegings vrijheid die kinderen op die leeftijd juist zo nodig hebben, was geen spra ke. En ik denk, dat zulke schooltjes eerder een kwelling dan iets prettigs voor het kind waren. Maar er is 'heel wat veranderd sindsdien Friedrich Fröbel heeft de eerste stoot gegeven tot. een rechtstreeks op- Ingezonden stukken E.H.B.O-COLLECTE Afdeling Waddinxveen. Geachte inwoners van Waddinxveen. De afdeling Waddinxveen der Kon. Ned Ver. E.H.B.O doet ook dit jaar weer een beroep op uw offerzin ten bate van de instandhouding van het uitstaand materiaal. Zoals u allen weet is de EH.B.O een instelling die waar dit nodig is. hulp verleend aan allen die dit nodig hebben. Maar om dit te kunnen doen is verbandma teriaal nodig Als u bedenkt dat in een gemeente als Waddinxveen jaar lijks veel ongelukken gebeuren, den ken wij maar aan de ernstige ongeluk ken aan de Sniepweg, Kanaaldijk,B. Trooststraat, Zuidkade enz., dan nog de middelgrote en kleine ongevallen, dan kunt gij u wel indenken, dat dit veel geld kost, want verbandmateriaa] is kostbaar. Want ieder jaar verdwijnt de opbrengst der collecte aan het aan vullen van verband, nodig voor deze hulpverlening. De afd heeft gezorgd dat u in de gemeente de beschikking heeft over 28 grote verbandtrommels en 44 kleine verbandtassen, overal in de gemeente bevinden zich de be kende gele bordjes waar u terecht kunt. Onze leden staan u altijd ten dienset zowel thuis, langs de straat, als bij festiviteiten en sportgebeuren. Daarom omdat het in het belang is van u allen, stuur onze collectanten niet door, maar ontvang hen vriende lijk. Wees er trots op dat u een zeer nuttige instelling door uw gave in stand houdt. Verder wensen wij u het allerbeste toe. Laat uw gave mild zijn, laat het van 8 tot en met 14 mei zo zijn dat iedereen kan zeggen: Ook mijn deel Al is 't niet veel Gegeven door mijn hand Houdt de E.H.B.O. in stand. voedkundig doel voor de kleuterscho len. Hij wilde natuurlijke aanleg van het kind op natuurlijke wijze ontwik kelen door het kind zelf te laten spe len en zelf te laten doen. Ontplooiing van de natuurlijke gaven, heette zijn ideaal. Nog verder ging de italiaanse dokter Maria Montesori. Zij wilde het we reldje van het kind ook volkomen aanpassen aan de behoeften van het kind Iedere kleuter kreeg zijn eigen kleine stoeltje en tafeltje. De kinde ren mochten him eigen bezigheid kie zen, maar hielpen ook mee om de klas schoon te maken en op te ruimen. Zo maakt de montesori school van deze kleuters spelenderwijs al heel handi ge hulpjes bij moeder thuis. De kinderen zijn in de montesori- klasjes individueel 'bezig, maar in een gemeenschap, zodat elk kind van de anderen kan zien, wat ze aan het doen zijn. Ze mogen ook gerust op staan, om het van dichtbij te bekij ken Dit alles prikkelt de activiteit bij het individu. Inderdaad kunnen de kleuterscholen voor kinderen van 4-6 jaar een wel daad betekenen. Marcelle. Officiële mededeling DE HERDENKING VAN ONZE GEVALLENEN. Wij willen onze gevallenen ook dit jaar weer op de gebruikelijke wijze herdenken. De burgerij wordt verzocht vanaf 6 uur tot zonsondergang halfstok te vlaggen Van half acht tot acht uur zullen de kerkklokken worden geluid. Ook dit jaar zullen namens het ge meentebestuur en de Oranjevereni ging kransen worden gelegd bij het monument. Zoals gewoonlijk zullen ook deputaties van de verschillende scholen en van de padvinders zich daarbij aansluiten. Ook voor alle an dere organisaties en eveneens voor particulieren is daarvoor gelegenheid. Ik hoop, dat de opwekking van het sportweekbestuur er toe moge bij dragen, dat de belangstelling hiervoor groter is dan de laatste jaren De stoet, die de stille tocht van het raadhuis naar het monument voor de gevallenen zal maken, vertrekt om half acht uur van het gemeentehuisi Bij het monument zullen om 8 uur precies twee minuten stilte in acht worden genomen. Daar helaas gedurende de laatste jaren na de kranslegging geen samen komst in een gebouw plaats heeft zal ik. op verzoek, na de twee minuten stilte bij het monument een kort woord spreken. De burgemeester van Waddinxveen, A. WARN AAR Jz. STREMMING VERKEER. Burgemeester en wethouders van Waddinxveen brengen ter algemene kennis, dat met ingang van 5 mei a.s. tot nader order de Kerkweg vanaf de spoorwegovergang tot de Esdoornlaan voor het verkeer met autobussen en vrachtauto's geheel afgesloten zal zijn Voor personenauto's en andere mid delen van vervoer, geldt een éénrich- tingverkeer uitsluitend uit de richting Dorpsstraat naar de brug. Alle verkeer in de richting van de Dorpsstraat wordt geleid via Kanaal straat, Kanaaldijk en Sniepweg. Waddinxveen, 29 april 1958. Burgemeester en wethouders voorn., A WARN AAR Jz. De secretaris, H. JENNé. TER-INZAGE-LEGGING LIJSTEN VAN KANDIDATEN VOOR DE GEMEENTERAAD. De burgemeester van Waddinxveen maakt bekend dat de lijsten van kan didaten voor de verkiezing van de leden van de raad dezer gemeente, met vermelding van hun nummers, voor een ieder op de secretarie der gemeente ter inzage zjjn nedergelegd. Waddinxveen, 29 april 1958. De burgemeester voornoemd, A. WARN AAR Jz. OUDSTE MANNELIJKE INGEZETENE OVERLEDEN. De oudste mannelijke yigezetene on zer gemeente, de heer C. van Heezik, is op 94-jarige leeftijd overleden. De oudste ingezetene is Mevr de Wed. de Leeuw-van Tienhoven, aan de Kerkweg, die 96 jaar oud is. De oudste mannelijke ingezetene is thans de heer W. Kersbergen aan de Noord kade, die 93 jaren is. VERLOTING VOOR RIT OUDEN VAN DAGEN. Ter gelegenheid van de jaarlijkse rit van de bejaarden, wil het comité aan de deelnemers thans ook een war me maaltijd aanbieden. De daarvoor beschikbare middelen zijn echter niet toereikend en daarom zal voor dit doel een verloting worden georganiseerd. Gezien het doel van deze verloting, zal zij zeker slagen. DAM DOORGEBROKEN. De dam in de Kerkwegvaart nabij de spoorwegovergang is zondagmorgen doorgebroken In korte tijd had de leeggemaakte vaart zich weer behoor lijk gevuld en met kracht zocht het water zich een uitweg in de gemaak te geul naar de Puttepolder. Door snel ingrijpen van de dienst van Ge meentewerken was het gat spoedig gedicht. VOX JUBILANS OP DE GRAMMAFOONPLAAT. Naar wij vernemen is door de N.V. Dureco, een grammofoonplaten-mij te Amsterdam, contact opgenomen met het plaatselijk gemengd koor Vox Ju- bilans, voor het aangaan van een contract, waarbij deze mij. het alleen recht ontvangt voor het maken van exclusieve opnamen, van dit koor. Deze aanbieding ontving de voorzitter van Vox Jubilans na afloop van het concert te Bodegraven, welk concert werd bijgewoond door de Dir. van de ze N.V. met enkele medewerkers. Voorlopig zullen twee platen in de handel worden gebracht, welke opna men gemaakt zullen worden in de Wilhelminakerk te Rotterdam, waar bij Feike Asma de begeleiding zal ver zorgen Welke nummers zullen wor den opgenomen is nog niét precies bekend. Ook ligt het in de bedoeling in de toekomst een z.g.n. verzamel plaat te doen verschijnen, met koor zang door Vox Jubilans - het blin- denkoor „Bartimeus" - het Buur kerkkoor o.l.v. Mees van Huis, en het Residentie mannenkoor o.l.v. J. van der Waardt Een en ander mag zeker een groot succes genoemd worden voor de dirigent van dit koor, Mar. Egberts, en zal ook een grote stimu lans zijn voor de leden van Vox Ju bilans. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. Onze plaatsgenoot, de heer Ir B. van Dam, voorzitter van het Pro ductschap van zuivel, is ter gelegen heid van de verjaardag van H.M. de Koningin, benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Ook van deze plaats wensen wij de heer van Dam van harte geluk met deze Koninklijke onderscheiding. UITSLAG PUZZELRIT 30 APRIL. In samenwerking met de Oranje vereniging hielden de Gouwerijders op Koninginnedag een puzzelrit waarvoor grote belangstelling bestond. Er wa ren 170 deelnemers, waaronder slechts 20 wielrijders. De prijswinnaars waren: Auto's senioren: le prijs de Vries, den Haag. Auto's junioren: le prijs G. Kool; 2e prijs C Kool; 3e prijs van 't Slot; 4e prijs D. de Waardt; 5e prijs W. de Lang; 6e prijs C. van Kooten Motoren senioren: le prijs C. A. van Loon, Nieuwerkerk; 2e prijs A. van Duin, Nieuwerkerk; 3e prijs E Verdoolt, Moordrecht; 4e prijs C. v. d. Wolf, Gouda. Motoren junioren: le prijs A van Oostenbrugge; 2e prijs J. Heyboer; 3e prijs J. van der Neut; 4e prijs Sj. Berends. Zij, die het leed doorstonden dat d'oorlog volop gaf, genazen van hun wonden of rusten in hun graf. De haat die ons bestormde en de vergeldingsdrang die in ons hart zich vormden. verminderden sinds lang. Het is toch wel te prijzen, dat aan wat prangt en nijpt, de tijd, die grijze wijze, gestadig knaagt en slijpt Want zou dat niet gebeuren, dan keken wij nog boos. en sloten onze deuren voor Spanjaard en Fransoos. Door 't kwaad, door hen bedreven, hebben wij niet beleefd, terwijl het Nazistreven nog stof tot spreken geeft. 't Zal ons voldoening schenken als wij met piëteit de moedigen herdenken, die vielen in de strijd. De mannen en de vrouwen, die koppig, onvervaard, het vaderland getrouwe, zich weerden naar hun aard; die met hun leven kochten de vrijheid, zo begeerd, die voor ons leven vochten, zij dienen weer geëerd. Scheepers. Brommers senioren. le prijs E. van Elswijk, Boskoop; 2e prijs van der Vlies, Boskoop; 3e prijs Nieuwerf, Boskoop; 4e prijs J. C. van Reeuwijk, Nieuwerkerk. Brommers junioren: le prijs N.. de Haan; 2e prijs W Har- tog; 3e prijs G. Oskam; 4e prijs E. J. van Beek; 5e prijs J. Verschoor, Moerkapelle; 6e prijs Kapteyn; 7e prijs van der Starre; 8e prijs A Doornhein 9e prijs G. Vis; 10e prijs J. Borg; 11e prijs Mej. J. Oudijk; 12e prijs H W. Schildt; Wielrijders: le prijs Mevr. Streng; 2e prijs Mej. A Hofwegen; 3e prijs A. J. Troost; 4e prijs L van Hoven. De wisselbeker is gewonnen door de heer N. de Haan te Waddinxveen, die met de beste prestatie uit de bus gekomen is. Prijzen zullen uitgereikt worden op 13 mei a.s., na afloop van de avond- rit, in Café Sport aan de -Kerkstraat. Aan deze rit kan door ieder worden deelgenomen. AUTO TEGEN VIADUCT De bestuurder van de personen auto. G. H te Boskoop, die zondag middag over de Henegouwerweg reed, moest plotseling afremmen voor een tegenligger Door de gladheid van het wegdek schoof de auto door tegen de muur van het viaduct, waardoor het voertuig ernstig beschadigd werd. HUISVESTINGSPROBLEMEN VAN JONG VOGELPAAR Uit de eigenaardige plaatsen, die een jong vogelpaar soms uitzoekt om hun nest te bouwen, zou men de conclusie kunnen trekken, dat men ook in die kringen wel met huisves- tingsplroblemen te maken heeft. Zo bouwde een merelpaar dezer dagen een nest op een losse trapleer in een rijwielbergplaats bij het kantoor van de gemeentebedrijven Van de drukte in deze rijwielbergplaats, in de on middellijke nabijheid van het kan toor trokken de vogels zich niets aan en gingen rustig hun gang. De moe der legde haar eieren in haar nieu we woning en thans is het wachten op gezinsuitbreiding De concierge van het gebouw zal de eerstkomende weken maar een trapleer van elders gebruiken, om het jonge gezin niet te storen. „DE PADDESTOEL" GEOPEND. De kinderspeeltuin van de vereni ging „De Paddestoel" is met ingang van maandag 28 april weer voor de kinderen opengesteld. Dit jaar zal de ze kinderspeeltuin in de Bomenwijk Op iedere werkdag zijn opengesteld van half twee tot zes uur nam en op - zaterdagmorgen bovendien van negen uur tot half twaalf. Eenzelfde openingstijd zal gelden voor de zo mervakantie Als toezichthoudBter heeft het bestuur van De Paddestoel voor het komende seizoen aangesteld mevrouw van Helden. AUTOBEDRIJF RUPKE rijdt vóór met eerste klas materiaal Uitsluitend 7 persoons auto's Gemeentehuis f 12.50 Gemeentehuis en kerk f 17.50 Chauffeurs in uniforme kleding SNIEPWEG 17 P. RUPKE TELEFOON 689

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 1