Weekblad voor Waddinxveen Z)e We^ van de week wH:rPh.t..™„r!<!e Hlaedee de Vrouw Uaikbq&htiuiktiri kandam NIEUWS uit onze woo*i\/ilaaU no 674 vrijdag 23 mei 1958 14e jaargang Adrej redaktie en administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Hoewel het met de woningbouw te genwoordig niet denderendgaat en het de grote vraag zal zijn, ot dit jaar de woningvoorraad met 80.000 zal worden vergroot, kan worden opge merkt, dat er verscheidene gemeenten zijn, die naar elkaar toegroeien. Gaan we per trein van Amsterdam naar Rotterdam, dan zien wij bij voorbeeld dat het nieuw gebouwde westen van de hoofdstad al heel dicht Halfweg nadert. Menige bewoner van Amster dam West kan dan ook vlugger Haar lem bereiken dan het centrum van zijn eigen stad. De stadsuitbreidingen maken samen voegingen van gemsenten nodig, voor al in het Westen van ons land. Zo kent men daar het IJmond-vraagstuk waarbij de gemeenten Beverwijk, Heemskerk en Velsen nauw zijn be trokken. De regering ziet voor de op lossing van dit vraagstuk twee moge lijkheden of samenvoeging van ge noemde gemeenten, of het instellen van een Raad voor de IJmond. Een nadeel van de eerste oplossing zou zijn, dat drie levenskrachtige ge meenten zlouden moeten verdwijnen. Ook aan de instelling van een Raad voor IJmond zijn bezwaren verbonden doch de regering meent dat die niet onoverkomenlijk zullen zijn. Voorts zullen partiële wijzingen in dit gebied worden overwogen. Voor Delft heeft de minister van binnenlandse zaken zich akkoord ver klaard met het advies van Ged. Sta ten van Zuidholland Een dlael van Schipluiden zal bij Delft worden ge voegd en ook Rijswijk zal een stuk van zijn grondgebied dienen af te staan. Meer naar het oosten komt het stad je WeeBp voor uitbreiding in aan merking. Weesperkaspel. Kortenhoef, Ankeveen zouden verdwijnen en in de plaats daarvan zou Weesp worden uit gebreid en een nieuwe gemeenté 's- Graveland, Kortenhoef worden ge sticht. Nu is dat Kortenhoef een gemeente die reeds 800 jaar bestaat en toen men daar vernam, dat zelfs de naam Kortenhoef zou Verdwijnen, doordat 's-Graveland-Kortenhoef gemakshalve alleen maar 's-Graveland zou worden genoemd, stond men hier op z'n ach terste benen. De notulen van de pro- testvargadering, die de gemeenteraad van Kortenhoef hierover hield, zul len naar de leden der Tweede Kamer worden gezonden. What's in a name? Men kan ook zeggen, dat het moei lijk is de hele wereld tevreden te stellen. Dat de vrijgezellen verre van tevre den zijn is bekend. De Vrijgezellen- bond die te Amsterdam z'n eerste lustrum vierde, heeft daar nog eens duidelijk blijk van gegeven. De hoop der ongehuwden is nu gevestigd op de algehele herziening der belasting wetgeving ofschoon de vrijgezellen zich niet verbeelden, dat zij nu met de gehuwden zullen worden gelijkge steld, daar dit de regering meer dan HELP UW RODE KRUIS HELPEN Zaterdag a.s. zal op de markt van Gouda, als centrale plaats in de af deling „Gouda e.o,'' van het Neder landse Rode Kruis, weer de jaarlijkse inzamelingscampagne worden gehou den. Gedurende veertien dagen bent U dan weer in de gelegenheid Uw jaar- lykse bijdrage ta geven aan het, neen Uw Rode Kruis. Het is inderdaad ons Rode Kruis. Zonder onderscheid des persoons en geheel onafhankelijk van de overheid helpt het Rode Kruis waar te helpen is en waar geholpen moet worden. Gelukkig is het Rode Kruis onafhankelijk kunnen blijven, waardoor zij haar meer dan 60 taken op juiste en op grootse wijze heeft kunnen vervullen. U heeft daarbij in het verleden enorm geholpen. U was het, die Uw plicht in het verleden verstond en die ook nu weer en in de toekomst die plicht zal ver staan. Deze plicht is het uiten van menslievendheid in het geven van be scherming en hulp aan de onbekende naaste in nood. P® rode-kruis vlag zal van 24 mei tot 7 juni in stad en dorp en land waaien als symbool van dankbaarheid van ongenoemden voor uw financiële lriï,™ het verleden en als opwek- f Jhans wederom uw bijdrage ro yaal te geven Geeft u in 1958 ook weer uw bij- Wh'PiTY!fer- Uw bewÜs van dank- K 'ldat U misschien het Rode kruis nog nimmer nodig had Laat het ™t z£^ geldstuk «ju. Laten wij ment 10W Z°rgen VOOr het m°nU- T 1958; een enorm geldbedrag, en daardoor tonen dat boven alle i ver voor groepsbelangen, veten, politieke kleur en gezindt wij alien één zijn in onze zorg voor de naaste, in de be- H. Brand, vwrritter van het campagne-comité van het Ned. Rode Kruis afd. Gouda en omgeving 100 millioen gulden zou kosten. Ook op de huisvestingproblemen van de alleenstaanden wird te dezer verga dering de aandacht gevestigd. De Stichting hulp aan landgenoten in Indonesië is ook al niet tevreden over de houding van onze regering ten aanzien van de twee verstekelin gen, die op de Sydney tussen Indone sië, Australië en Genua heen en weer voeren. Aan dat varen is nu een eind gekomen, daar Italië zich over het tweetal heeft ontfermd. Dat is een beetje trieste geschiedenis. Dat is eigenlijk ook het memoran dum, dat drie geleerde fysici op ver zoek van minister Staf over de raket bases in Nederland hebben uitgebracht In een geval van een conflict, zou Nederland met die raketbasis een van de eerste doelwitten voor de Russische waterstofbommen zijn. daar een enke_ le H-bom Rotterdam en Den Haag met het tussenliggende gebied in een slag zou verwoesten. Heel ons land zou ten onder gaanZelfs de benauwde maat regelen die de Dienst Luchtmacht heeft genomen om te verhinderen, dat luchtfoto's, genomen zonder toe stemming der generale staf ter gele- legenheid van een veilig-verkeer-foto- wedstrijd, kunnen daartegen niet ba ten, evenmin als da Beschermnig Bur oerbevolking, die van tijd tot tijd heel gezellige oefeningen houdt, er iets te gen zou kunnen uitrichten. Prettiger nieuws is, dat deze week de Hollands a nieuwe weer in het land komt. De loggers zijn zaterdag jl. uitgevaren - maandag gevolgd door de treillers. Woensdag werd de eerste vangst var- wacht en al zullen die eerste harink jes wel prijzig zijn, voor de liefheb bers zijn ze niet onbetaalbaar. Dat was ook het grote concert niat, dat Benny Goodman in het kleine plaatsje Blokker gaf. De grote veilinghal werd beschikbaar gesteld. Goodman zelf schonk 2.000.voor het Blokkerse jeugdwerk. HET EIND VAN DE DAG MAAKT ALLES GOED. Je hebt van die dagen, dat alles te genloopt. Het is of er geen eind aan de narigheden komt en je eigen hu- maur daalt steeds meer onder nul. Je kimt er alles onder verwedden, dat op zo'n dag als de stofzuiger het ver tikt, als er onverwacht een lek in de waterleiding komt en de badkamer ineens blank staat, als je het beste stuk van je servies breekt en als er, weet ik wat nog meer voor rampen gebeuren, de kinderen ook extra las tig zijn. Ze lopen je voor de voeten, als je ze het minst gebruiken kimt; van het gedrens en gezeur word je helemaal dol. Ze zijn onflagenzeggelijk op een verschrikkelijke manier tegen alle draden in. Enfin, u kent het. Er zullen niet veel vrouwen zijn die het nooit heb ben meegemaakt. Je zenuwen zijn als koorden zo strak gespannen; elk ogenblik kan er een ontzettende ex plosie komen. Het minste irriteert je. Je hebt de grootste moeite om niet als een gek tegen man en kroost te keer te gaan, om jezelf wat expansie te verschaffen. Tegen de avond is er nog maar een heel klein druppeltje voor nodig, om Prot. Chr. Partij Waddinxveen stemt lijst één Prot. Chr. Partij de boordevolle maat van je grieven en ergenissen te doen overlopen. En dan gooit Frankje zijn melkbe ker om. Dat gebeurt wel meer en er wordt nooit een drama van gemaakt. Maar er was immers nog maar een druppel nodig! En nu is het nog wel een hele plas geworden. Het tafella ken is opeens een vieze kliederboel, Officiële mededeling STEMMING VOOR VERKIEZING VAN DE LEDEN VAN DE GEMEENTERAAD VAN WADDINXVEEN De burgemeester van Waddinxveen brengt ter openbare kennis, dat op woensdag 28 mei 1958, van des mor gens acht uur tot des namiddags ze ven uur, de stemming ter verkiezing van de leden van de gemeenteraad van Waddinxveen zal plaats hebben. De aandacht wordt gevestigd op artikel 128 van het wetboek van straf recht luidende. Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR. Herinnerd wordt aan de verplich ting, opgelegd bij artikel I 9 der Kies wet, dat hij, die volgens het kiezers- register bevoegd is tot de keuze mede te werken, verplicht is zich binnen de voor de stemming bepaalde tijd aan te melden bij het stembureau van het voor hem aangewezen stemdis- trict. De kiezer die aan deze verplichting voldoet, wordt tenzij van een geldi ge reden van verhindering blijkt, ge straft met een geldboete van ten hoogste vijf gulden. Indien tijdens het plegen van de overtreding nog geen twee jaar zijn verlopen sedert een vroegere veroor deling van de schuldige wegens ge lijke overtreding onherroepelijk is geworden, wordt geldboete van ten hoogste vijftien gulden opgelegd. Waddinxveen. 21 mei 1958. De burgemeester voornoemd, A. WARNAAR Jz. die waar broodkruimpjes in drijven, alles nog walgelijker maken. Dan schiet je hand uit. Daar akelig jong! Dat heb je ervan! Frankje is zo beduusd, dat hij een ogenblik geen kik kan geven. Hij kijkt je aan met van die hnel grote blauwe ogen, waar het verwijt en de verbazing levensgroot in te lezen zijn en waar langzaam dikke tranen in opwellen. Zijn wangetje vertoont, waar je hand hem geraakt heeft, een vuur rode plek. En^jij? Een ogenblik voel je je vol daan en ontspannen Hij verdiende htet en heeft het gekregen. Dan wens je, dat hij het op een brullen zal zet ten, omdat je dan nog meer reden zult hebben tegen hem te keer te gaan en jezelf te rechtvaardigen. Maar hij doet het niet. Hij geeft geen geluid. Alleen de tranen druipen over zijn wangen. Over dat vuurrode wan getje van hem. Je voelt je eigenaardig gekalmeerd Ontnuchterd bijna en ook beschaamd. Een beetje katterig Voorbeeldloos ordelijk na de ru moerige dag hebben de kinderen zich naar bed laten brengen. Frankje ook. Je h/ebt net gedaan of er niets meer aan de hand was. Hij ook. Hij scheen zonder rancune te zijn, toen je hem zijn nachtzoen gaf. Maar de rode vlek op zijn wangetje zat er nog. Het laat je niet met rust Je kunt je zelf wijs maken dat hij het verdiend had maar die rode vlek blijft er en de geluid loze tranen. Da blauwe ogen vol ver bazing, maar zonder wrokAls je weer bij hem boven komt, ligt hij nog wakker. Hij slaat zijn armpjes om je hals, als je je over hem heen buigt. Het spijt me Frankjevan die klap, zeg je. De woorden kosten geen moeite; je hart breekt werkelijk van spijt. Toen was alles weer goed. Er bleef niets van hangen. En eindelijk had je weer vrede met je zelf Wat kwamen al dte kleine tegenslagen er nog op aan. Het einde van de dag had alles goed gemaakt. Marcelle. Het zal U ongetwijfeld wel eens zijn overkomen, dat U telaat op Uw werk verscheen. Dat was niet pret tig, ook al kon U aanvoeren, dat Uw te late komst een gevolg was van oorzaken buiten Uw schuld. Dat U wel eens telaat kwam, wil daarom nog niet zeggen, dat U lui bent. Mocht U echter in sommige plaatsen van Noord-Holland het ongeluk heb ben om op zaterdag voor Pinksteren als laatste Uw kantoor of fabriek bin nen te stappen, dan kunt U zeker re kenen op het twijfelachtige genoegen om tot luilak te worden verheven. En deze benoeming kost U nog geld ook! U bent nl. verplicht Uw collega's op luilakbollen te tracteren Veel kans om op die dag te laat te komen, krijgt U daar echter niet. Daar zorgt de lieve jeugd wel voor Zowel in de Zaanstreek als te Am sterdam en Haarlem denkt geen kind erover om op zaterdag voor Pinkste ren lang op bed te blijven liggen. Voor dag en dauw is de jeugd al uit de veren. Gewapend rrfet potdeksels, lege biscuitblikken en allerhande la waaimakende voorwerpen trekt men in groepies door de straten, en ondhr begeleiding van ketelmuziek weer kaatst het luilaklied tegen de zwij gende gevels. Luilak, beddezak, staat om negen ure op. Negen ure, hallef tien Heb je die luilak al gezien? De achter dia gevels nog in bed lig gende bewoners op zo'n brute wijze uit de zoete droom gewekt glimlachen slechts en herinneren zich hun eigen kinderjaren Al is men dus geneigd om op deze zaterdagmorgen veel door de vingers te zien, vaak leidde het Luilakfeest zodanig tot excessen, zoals brand stichting en vernieling, dat regelend moest worden opgetreden. In sommi ge plaatsen geeft de stedelijke over heid daarom leiding aan dit kwa- jongensevenement, teneinde één en ander binnen de toelaatbare perken te houden. Zo op het luilakfeest te Zaandam waar korriewedstrijden het hoogtepunt van deze dag vormen. Een korrie is een vierwielig schuit vormig wagentje tussen haakjes, een overblijfsel van het Germaanse narrenschip, dat, bemand met drin kende feestvierders, in een optocht werd meegevoerd met houten as sen en wielen. Een aantal jongens trekt het vehikel, bestuurd door een hunner, net zolang voort tot de hou ten assen tengevolge van de wrijving beginnen te roken. Het is nu zaak vcx)r de bestuurder om snel de vier- wielèr te verlaten, want zonder par don gaat het voertuig de Zaan in. Met deze korries worden thans wed strijden gehouden. Scholteren kam pen tegen elkaar om fraaie prijzen. Tijdens de rit moet de wagen in een bak met water worden gedompeld. Deze wedstrijden trekken jaarüjks yeel belangstelling en de venters van de luilakbollen doen goede zaken. Ook te Oudkarspel voorkomt men veel baldadigheid door hfit organise ren van een huisvuilophaaldienst. Scholieren verzamelen met een ver sierde wagen afval en huisvuil tot voedsel voor het later op de dag te ontsteken Meivuur. Zelfs de burge meester van Amsterdam ontsteekt op luilak het Pinkstervuur. Op de luilak-bloemenmarkt te Haarlem kan mep genieten van de kleurenpracht uitgestald op de bloe- menschuiten, karren en kramen langs de singels. Niemand gaat op die dag zonder een bloemetje voor moeder of de vrouw naar huis. Op welke wijze luilak thans ook wordt gevterd: De ketelaubades bp zonsopgang zullen steeds het kenmerk vormen van dit merkwaardige fes- tein. Wordt in Noord-Holland Pinksteren dus voorafgegaan door een typisch volksfeest, in Brabant komt men op tweede Pinksterdag en in Zeeland pas op dinsdag na Pinksteren of, zo ge zegd, op Pinksterdrie in beweging. Wie op Pinkstermaandag beneden de Moerdijk komt en bv. de plaatsen Ba- kel of Gamert bezoekt, waant zich in de middeleeuwen. Het oude Gildebe- staan herleeft. De fraai uitgedoste gezellen, de wapperende vlaggen, de versierde paarden, bat is alles een lust voor het oog De Schuttersgil den vieren feest met vendelzwaaien, waarvoor een grote behendigheid, en Ja, de Trooster is gekomen Jezus ging van d'aardia heen. Jezus, van U opgenomen, Liet, o Kerk u niet alleen. De Beloofde werd gezonden En de Kracht uit God kwam neer. 't Past ons juichend keer op keer, "Zijn verschijning te verkonden. Heden is het Pinksterfeest! Looft en dankt den Heil'gen Geest! met boogschieten, waarvoor een ste vige vaste hand is vereist. In optocht gaan de Gildebroeders naar het feestterrein: Voorop een ruiter, daar achter de trommelslagers, de vendel- zwaaiers en, temidden van zijn ge zellen. de schutterskoning. Op zijn borst en rug is zijn lange zwarte jas getooid met zilveren plaquettes, een plek is in zijn hand en een hoge zijde siert zijn hoofd. Op het terrein aan gekomen, worden de oude hand- en kruisbogen gespannen en snorren de pijlen naar het doel. Dan weer wap pert het golvende dundoek, met vlug ge bewegingen strak gehouden door de bekwame vendelzwaaier, of roffe len de trommen. De beste schutter wordt tot koning uitgeroepen, terwijl mooie prijzen (vroeger tinnen voorwerpen) worden uitgeloofd. Zulk een Schuttersfeest is een folklorische gebeurtenis van het beste soort en het is verblijdend, dat vooral de jeugd van Brabant nog steeds belangstelling heeft voor het eeuwenoude gildewezen. Met zeer veel animo wordt te Wal cheren op Pinksterdrie het befaamde ringrijden beoefend. In welke stad of welk dorp men ook vraagt, elk kind kan de plaats aanwijzen waar de paal met de ring eens in het jaar het mid delpunt is van het Rienkrieën. Op een in galop rijdend, ongezadeld paard zit de ringrijder. De sjerp kleurt zijn schouder zijn hand omklemt de lans en scherp houdt hij de ring in het oog.. Hij steekt., er naast..! Sma lend klinkt het: 't Is mis, 't mis, als of er gin gat in is. De volgende is aan de beurt., een galopraakTriomfantelijk zingen de toeschouwers: Ie 's in, ie 's in, en noe gaet 't naë mien zin Zo gaat het door. vechtend om de beste beloning, in Middelburg bestaat deze uit een door H.M. de Koningin beschikbaar gestelde wisselbeker. Het ringsteken was in de oudheid het oogstfeest, de ring was toen een van linten voorziene Meikrans. Luilak in Noord-HollandSchut tersfeest in Brabant.ringrijden in Zeeland. De folklore leeft gelukkig nog. SPORTWEEK. Op de gehouden algemene vergade ring van deelnemende verenigingen aan de jaarlijkse Sportweek, werd het programma voor de 13e Sportweek vastgesteld. Het is weer een aantrek kelijk programma geworden. De Sport week begint op vrijdag 27 juni a.s. met een wandelmars door de ge meente, met medewerking van de bei de muziekverenigingen. 28 juni - Zwemwedstrijden in de Gouwe en 's avonds zal T.O.O.S. een grote turndemonstratie geven met medewerking van dames- en heren- keurturnploegen. 30 juni - Voetbalwedstrijden o.a. Be Fair IEs to I en schoolkampioen Waddinxveen - schoolkampioen Bo degraven, 1 juli - Schoolzwemwedstrijden Puzzelrit Auto's, motorfietsen en bromfietsen. 2 juli - Polowedstrijden. 3 juli - Voetbalwedstrijden o.a.: Waddinxveen IBodegraven I. W.S.E. IBodegraven (zaterdag). 4 juli. Tafeltennisdemonstratie Korfbal. 5 juli Kringwaterpolotournooi GouweRijnstreek. Als sluitstuk een filmvoorstelling. Voor deze vergadering was een gro te belangstelling. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden herkozen de heren F. Len zen; J. A. Noordermeer en A. C. van den Bosch In de voetbalcommissie werden benoemd de heren M. van den Berg, T. Bunnik en H. van Gelooven. Met een opwekkend woord van de voorzitter de heer Ververs, sloot de ze de vergadering. JEHOVA'S GETUIGEN Tijdens het afgelopen weekeinde hielden Jehova's getuigen uit onze gemeente een driedaagse conferentie in Delft die ten doel had hen te be kwamen voor de bediening van het evangelie, zo deelde de plaatselijke opziener van Jehova's getuigen, de heer N. Zweere ons mede. Het vrijdagavondprogramma voor zag in een school voor theocratische bediening, waar sprekers voor het houden van openbare lezingen wor den opgeleid, waarna, door prakti sche demonstraties werd toegelicht hoe een goede voorbereiding in alle onderdelen van hun bediening door meditatie belangrijk is. Het hoogtepunt van deze vergade ring werd gevormd door de -openbare toespraak: Onbevreesd de toekomst tegemoet zien, waarbij de heer Rob Engelkamp als districtsopziener van het Wachttorengenootschap de niet te ontkennen vrees voor de toekomst aan de hand van recente uitlatingen van politici en geleerden toelichtte. De heer Rob Engelkamp besloot z'n toespraak voor de 1425 aanwezigen met een aanmoediging om voortaan zo te handelen dat men door het ge loof in Gods belofte eveneens onbe vreesd de toekomst tegemoet kan zien. De a-s. nationale vergadering zal in Rotterdam plaats vinden waar 15.000 personen worden verwacht. GESLAAGD De heer C. H. van Es behaalde het gezellendiploma van de kappers-vak school te Den Haag. AFSCHEID Ds. G. Ch. DUINKER. In een dienst, welke om 11 uur aanvangt, zal Ds. G Ch. Duinker af scheid nemen van de Rem. Geref. Gemeente alhier. Zoals bekend heeft Ds. Duinker een functie aangenomen bij de Stichting Vrijzinnig-protestant se Centrale voor Maatschappelijk Werk standplaats Hoogvliet. In deze vacature werd een beroep uitgebracht op Ds. H. R. Postma, Jeugdpredikant te Rotterdam. SUCCES VOOR WANDELSPORTVERENIGING. De Wandelsportvereniging „Willen is kunnen" behaalde bij enkele wan delmarsen wederom enige successen. Bij de wandelmars, uitgeschreven door de wandelsportvereniging „de Kievit" te Hazerswoude, werd een eerste prijs behaald met 134 p. De afstand van deze mars Was 15 km. Bij de A. L.N.-mars in Den Haag, die georga niseerd werd door de stichting tot be vordering van acties ter lening van noden in samenwerken met de stich ting voor Nederlands blindenwezen behaalde Willen is kunnen op de 35 km een tweede plaats met 845 punten.

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 1