Weekblad voor Waddlnxveen ysf^ Utoedec de Vrouw Öe ïytiezet van de week PUROL NIEUWS uit flftcre wa&teif\laats> en ko-oi no. 676 vrijdag 6 juni 1958 14e jaargang Adres redakile en administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal I 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m, Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden We zitten weer in de tijd dat - zo als wel eens wordt opgemerkt", de ene helft van Nederland de andere helft examineert. Dat weten we. Er zullen niet veel Nederlanders meer zijn, die nog nooit voor het een of ander examen deden en het voordeel van te worden geëx amineerd is altijd nog, dat er een kans van slagen bestaat. Nu is echter gebleken, dat wel eens examens wor den afgenomen, die zo slordig zijn voorbereid, dat er ia de opgaven fou ten voorkomen en dat een bepaalde stof waarin bij afspraak niet zou wor den ondervraagd, toch aan de orde kwam. Op het Amsterdamse Lyceum in Amsterdam bij voorbeeld hebben de leerlingen, die deelnamen aan het eind examen, zaterdag een onderdeel van het examen Duits moeten overmaken. Gebleken was, dat de Duitse opgave voorkwam in een op vele gymnasia gebruikte bloemlezing Het laatste woord is hier nog niet over gesproken. Dat schijnt nu wel het geval te zijn in het textiel-koffie conflikt. Het zijn vooral de huisvrouwen ge weest, die wisten, dat er tussen krui deniers en textielhandelaren een ge drukte strijd ,.over de koffie' werd gevoerd. Aan deze concurrentie zal in de kortst mogelijke tijd een einde ko men, doordien de verkopers van huis houdelijke artikelen zich niet meer op het terrein der koffie-leveranties zul len bewegen en omgekeerd. ifcJ-flfSÖ verdwijnt door Men weet, dat tot voor kort textiel handelaren him koffie zonder ver dienste aan de vrouw, brachten, ten einde een deel van de kruideniers branche te jennen. In juli verleden jaar is reeds met deze aktie begonnen doch thans zal er een eind aan wor den gemaakt. Tegenakties van krui deniers - voortgekomen uit de koffie verkoop - zullen eveneens op korte termijn aflopen. De georganiseerde Middenstand hoopt, dat algemeen aan dergelijke akties een einde komt en dat een herziening van de wet op het cadeaustelsel erdoor kan worden be reikt. Verstandige huisvrouwen we ten wel, dat aan cadeau-geven veelal een bijsmaakje zit De toegenomen werkloosheid heeft de vraag doen opkomen of de in de Werkloosheidwet gestelde loongrens 6.900,niet zou moeten vervallen. Men weet, dat zij die meer dan 6.900.verdienen niet voor een werkloosheiduitkering in aanmerking komen. Met belangstellng wordt ernaar uit gekeken, welk advies de Sociaal Eco nomische Raad de Staatssecretaris van Sociale Zakén, mr. dr. A. A. van Rhijn ten deze zal geven. De penningmeester van de Algeme ne Nederlandse Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid zal geen advies wor den gevraagd. Deze man wordt ervan verdacht 6.600,aan contributies te hebben geind en dit bedrag niet aan z'n hoofd bestuur te hebben afgedragen. Te Rotterdam heeft men wel op een zonderlinge wijze kermis gevierd. Een jongen van 15 jaar kreeg met twee surveillerende agenten aan de stok. toen hij op z'n fiets door de me nigte reed. Een der agenten dwong de jongeman ertoe af te stappen, doch deze paste een judogreep toe en vloerde de agent. De kermisvierende menigte trok partij en zo kon het gebeuren, dat er een algemene vechtpartij ontstond waarbij de ruiten van het politiebu reau het moesten ontgelden. Ten slot te gelukte het de politie toch, zelfs zonder veel geweld de situatie mees ter te blijven. Het kermisterrein moest echter worden gesloten. Het feest was afgelopen. In Hilversum zal deze week een feest beginnen Dan namelijk zal te Hilversum het nationale goochelcon- cours worden gehouden. Aan het concours zullen ongeveer vijftig Nederlanders deelnemen. Ech ter ook buitenlandse goochelaars zul len deelnemen. Tenslotte bracht Koning Boudewijn van België een bezoek aan de konin klijke familie op Soestdijk. Nu werd bericht, dat H.M. de Koningin en Z.K.H Prins Bernhard op 16 en 17 ju ni een bezoek aan de wereldtentoon stelling zullen brengen en dat zij daar de gasten van Koning Boudewijn zul len zijn. BEVESTIGING Ds E. H. KALKMAN Zondag 15 juni zal om 10,30 uur in de St. Janskerk te Gouda in een bij zondere dienst de bevestiging plaats hebben van een 4-tal ambtsdragers door Ds. E. J. Beens, waarna om 3 uur nam. de bevestiging plaats heeft van Ds. Kalkman door Dr. H. J. Honders. Deze bevestiging zal plaats hebben in de Geref. Kerk, alhier. Ds. Kalkman werd op 29 oktober 1926 in de Hervormde pastorie van Werkendam geboren, bezocht het Geref. gymnasium te Amsterdam en studeerjle vervolgens eerst een jaar aan de rijksuniversiteit te Utrecht en daarna nog vier jaar aan de gemeen te universiteit te Amsterdam Nadat kand. Kalkman op 7 februari 1951 door het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland was toegelaten tot de evangeliebediening in de Nederlandse Hervormde kerk werd hij op 30 sep tember van datzelfde jaar door zijn vader, Ds. W. M. A. Kalkman, toen nog predikant te Amsterdam en thans emeritus predikant te Bunnik, te Voorhout in het ambt bevestigd. Tijdens zijn ambtsbediening te Voorhoutwas Ds. Kalkman daar o.a. voorzitter van het bestuur van de school voor christelijk volksonderwijs en van de afdeling van het Koningin Wilhelminafonds. SPAARCIJFERS. Bij de Stichting Spaarbank van de Coöperatieve Boerenleenbank, alhier, werd gedurende de maand mei inge legd 285.970.57, terwijl werd terug betaald 237.687,75. Een besparing derhalve van 48.302,82. Bij de Rijks postspaarbank werd gedurende deze maand ingelegd 21.000,terwijl uitbetaald' j 22.000,derhalve een ontsparing van 1.000,Er werden bij deze bank 10 nieuwe spaarbank boekjes uitgegeven. PUZZEL RIT „GOUWE RIJDERS" Maandagavond 2 juni mocht de M. A.B.club ,G,ouwe Rijders" zich weer in een zeer grote belangstelling ver heugen. Aan de start verschenen 94 deelne mers, waarvoor een prachtig parcours uitgezet was lgnas Reeuwijk, Bode- uitgeziet was langs Reeuwijk, Bode- ge Ruige Weide, en weer langs Bo- ALS DE KINDEREN GROOT WORDEN Kleine kinderen zijn handenbinder- tjes. Alle moeders van kleintjes kun nen daarvan meepraten, denk ik, hoe veel beslag er op hun tijd gelegd wordt hoe alle uren van de dag bezet zijn met de zorg voor deze wezentjes, die .nog geheel op hen zijn aangewezen, die met allerlei dingen geholpen moe- ten worden en met wie gespeeld en gewandeld moeten worden. Met wie het vaste programma afgewerkt moet worden voor ze eindelijk in bed lig gen en wier kleertjes en kousjes dan weer liggen te wachten, om versteld te worden. Geen ogenblik laten ze je met rust. Zelfs als ze buiten spelen, moet je elk ogenblik van je werk, om je ervan te overtuigen, dat ze geen kwaad kun ^nen. f*. ze eenmaal naar school gaan brengt dat wel opluchting, maar toch Wt n°g genoeg voor hen op Tlte knappen. De vraagmondjes staan nooit stil. Voor hun klein-kinderpro- blemen is moeder de enige uitkomst. Geen wonder, dat menige moeder wel eens de verzuchting slaakt „Als I eerst wat groter zijn. dan •*1 Jg 'k weer eens wat meer tijd. Dan J kom ik weer eens aan mezelf toe. a Z° Men ze naar de dag, r3* klnderen groter zullen zijn. - Groot genoeg althans, 0m voor zich zelf te kunnen zorgen en zichzelf be zig te houden En hun tijd gevuld zal zjjn met studie en eigen liefhebberij en, zodat moeder er niet aldoor aan te pas hoeft te komen en zij, zoals ze het noemt weer eens aan zichzelf toe zal komen' Maar wie onder u grotere kinderen heeft, zal weten dat de echte ble_ 'i dan Pas komen. En meer dan 'eens zult U in stilte gedacht hebW Waren ze nog maar klein! Had ik ze nog maar helemaal onder mijn hoede! Hoerustig was het, toen ik nog alles van hen wist en hen in het oog kon houden''. Ach ja, toen ze in het straatje speelden, kon u ze in het oog houden al vond u het in die tijd ook wel eens lastig, dat u telkens van uw werk af moest lopen, om het grut in de gaten te houden. Nu zijn ze het straatje ontgroeid. Nu zoeken ze hun weg in een wijdere wereld. Ze vertellen u niet altijd meer, waar ze heen gaan en met wie. Ze willen naar avondjes, waarheen u ze niet kunt vergezellen. Slapeloos ligt u in bed te wachten, en rust vindt u pas als u ze hebt horen thuis komen. Als het eens erg laat wordt, ligt u zich mateloos op te -winden. U kent al him vrienden en vriendinnen niet meer en maakt zich bezorgd, dat er wellicht verkeerde invloeden bij zijn. Ze beleven hun eerste prille liefde ■en moeder houdt haar hart vast. In dit stadium voelt bijna iedere moeder zich als een kloek, wier kuikens on der haar beschuttende vleugels uit gekropen zijn. Ze zou alle kanten te gelijk uit willen dribbelen, om ze bij elkaar te houden, maar dat lukt na- tuurliik niet. Moeders, dit zal overgegeven moe ten worden. We kunnen onze kinde ren niet altijd bij het handje blijven houden. Laat iedere moeder dit trach ten te beseffen het is haar taak. de kinderen tot zelfstandige mensen op te voeden en hun verantwoordelijk heidsbesef steeds aan ,te wakkeren. Hiermee moet al heel jong begonnen worden Daarop moet eigenlijk de he le opvoeding gericht zijn. Hoe beter men daarin slaagt, hoe geruster men zich zal kunnen voelen, wanneer zij het nest beginnen uit vliegen. MARCELLE. degraven naar Boskoop en Waddinx veen. De rijders waren zeer tevreden over de route aanduidingen. De uitslag is als volgt: Brommers junioren: 1 van den Berg; 2 J. Verschoor; 3 A. van Kralingen, allen uit Moerkapel- le. Brommers senioren. 1 van Marle; 2 K. Bakker, beide te Moerkapelle, 3 W. Ramp. Boskoop Motoren junioren: 1 K. van Kooten, Waddinxveen, 2 C. Grendel, Gouda. Motoren senioren. 1 N. Lindhout, Reeuwijk. 2 A. van den Berg, 3 C. van Loon, beide uit Nieuwerkerw aan de IJsselt Auto's junioren: 1 J Mulder, Waddinxveen. Auto's senioren: 1 Stolker, Rotterdam; 2 Zijderhand, Moerkapelle. BENOEMING. Mej. A. Koren, thans leidster aan de Ned. Herv Kleuterschool aan de Onderweg, is met ingang van 1 sep tember a.s. benoemd tot kleuterleid ster aan de kleuterschool te Lind- schoten. NIEUWE TELEFOONAANSLUITING 856 C. P. de Joode, Meubelfabriek, Brugweg 62. Voor het diploma Kraamverpleegster met aantekening, slaagde Mej. W. Noteboom. alhier. 50 JAAR GELEDEN. Bij de stemming voor een lid van de gemeenteraad is gekozen de heer J. G. W. Naber (kath.) De raad telt nu vier liberalen, vijf anti-revolutio nairen en twee katholieken. SCHOOLMELKVERSTREKKING. De schoolmelkverstrekking aan de schooljeugd mag zich nog steeds in een gröte beilangstelling verheugen. Dit blijkt wel uit het verslag dat ge publiceerd is door het plaatselijk co mité dat deze verstrekking regelt. Blijkens dit verslag gebruikte de schooljeugd in 1957 bijna 200.000 flesjes melk (of bijna 50.000 liter) op school. Van het totaal aantel leerlin gen van de lagere en kleuterscholen nam in 1957 gemiddeld 73,2 pet aan de schoolmelkverstrekking deel. VERGADERING P. v. d. A. De Partij van de Arbeid houdt een algemene vergadering op 9 juni a.s. in De Urne. Aanvang 8 uur. BEJAARDENMIDDAG. De eerstvolgende bijeenkomst van de bejaarden wordt gehouden op 10 juni a.s.. aanvang 2,30 uur in het Ned. Herv. Wijkgebouw aan de Es doornlaan GESLAAGD. Voor het examen onderwijzer is aan de Chr. Kweekschool te Rotterdam, geslaagd de heer Jac. de Gelder. HEUGELIJKE DAG VOOR HERV, KLEUTERSCHOLEN. Maandagmorgen was het voor het bestuur van de Stichting voor Her vormd Kleuteronderwijs een heuge lijke dag. Geruime tijd waren de beide schoolgebouwtjes aan de On derweg en aan de Kerkweg elders ondergebracht in verband mek een grondige restauratie van de gebou wen en omgeving. Deze beide schooltjes waren als semi-permanente gebouwen in een minder goede staat komen te verke ren Het bestuur heeft toen het be sluit genomen de beide schoolgebou wen eens flink te laten opknappen. Maandag was het ogenblik aange broken dat het «jnderwijs in de beide schoolgebouwen weer kon worden hervat. Beide scholen werden van nieuwe vloeren voorzien, er werd een goede wasgelegenheid aangebracht, terwijl ook de closetruimte belangrijk werd verbeterd. Voorts werden de schoolpleinen geheel betegeld. Dit was wel een zeer dringende noodzaak, daar voorheen het personeel met de kinderen vaak niet buiten konden werken. Het bestuur van de Stichting was vrijwel geheel voltallig aanwezig bij de ingebruikneming van de geres taureerde schooltjes. HOOFDLEIDSTER GEÏNSTALLEERD Maandagmorgen werd in het bijzijn van een bijna voltallig bestuur door de voorzitter van de Herv. Kleuter scholen Ds. J R. Cuperus de nieuwe hoofdleidster mej. R. Ten Hoor uit Harderwijk aan de Hervormde kleu terschool aan de Kerkweg geinstal- leerd. In zijn toespraak wenste de voor zitter de nieuwe hoofdleidster Gods zegen toe en sprak daarbij de hoop uit dat zij in deze gemeente zegenrijk zou mogen werken. 'Mej. Ten Hoor neemt de plaats in van de vacature van mej Schoonderwoerd, die door huwelijk haar ontslag had genomen. WANDELMARS W I K. De Waddinxveense wandelsportver eniging Willen is kunnen heeft zater dagmiddag een wandelmars georgani seerd. Voor deze mars was de be langstelling weer groter, dan bij de voorjaarsmars van W.I.K. in het vo rige jaar, 580 wandelaars liepen de fraaie route en het prachtige voorzo merweer maakte deze tocht tot een fraai genot Er waren drie routes uit gezet. een van 10 km, een van 15 km en een van 20 km. Op de 10 km-rou- te waren 11 deelnemende groepen en drie schoolgroepen. De 15 km-route werd uitgelopen door 5 groepen en op de 20 km was het aantal deelnemen de groepen veelal geüniformeerd en sommigen met hun clubvlak gaven het geheel een fleurig aanzien. Verder waren er op de verschillen de routes nog individuele deelnemers. Voor deze mars waren fraaie prij zen beschikbaar, zoals, bekers en me dailles. O.m. was een beker beschik baar gesteld door het gemeentebe stuur. De uitslag van deze wandelmars is als volgt: Schoolgroepen 10 km. Ie pr. O.L. school te Gouderak met 411 pt.; 2e pr. O.L. school B alhier met 393 pnt en 3e pr. schoolgroep uit Bleis- wijk met 360 pt Burgergroepen 10 km. Ie pr. Ons genoegen te Capelle aan de IJssel met 419 pt., 2e pr. D.V.T. I, Gouda met 411 pt.; 3e pr Donk te Gouda met 403 pt. Burgergroepen 15 km. Ie pr. D.E.S. Gouda met 404 pt.; 2e pr De Kievit, Hazerswoude met 400 pt. Burgergroepen 20 km. Ie pr. KVT Moordrecht met 409 pt. VERGADERING GEMEENTERAAD. De gemeenteraad komt op vrijdag 13 juni a.s. in openbare vergadering bijeen Op de agenda komen o.m. de volgende voorstellen voor. Het maximum crediet in rekening courant bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten zal tot 1 juli a.s. 975.000 kunnen bedragen. Dezelfde bank heeft een vaste geldlening aangeboden van 219.000,tegen 5" o af te lossen in 20 jaarlijkse termijnen, aanvangende 16' juni 1969. Dan is er een voorstel van de Ned. Spoorwegen een strookje grond aan te kopen van 2100 m2 langs de spoor baan in de Puttepolder voor de uit voering van het uitbreidingsplan. Voorts wordt ook voorgesteld het subsidie aan de kraamcentra te bren gen van 0,75 op 1,per verzor gingsdag. Op verzoek van de Coop. Tuiniers vereniging Gouda en Omstreken stel len B en W voor het houden van bijen in de polder Bloemendaal te binden aan een vergunning van hun college. Verder zijn er voorstellen tot her ziening van de pensioenen van de oud-wethouders en tot verkoop bouwgrond in de Puttepolder aan 3 aanvragers. RESULTATEN N.V. KEMPKES. Kempkes' Meubelfabrieken, alhier, verlaagt het dividend over 1957 van 9% tot 7i"/o. De omzet van 1957 heeft die van 1956 nauwelijks overtroffen. De sterke stijging in 1956 kon voor een groot gedeelte worden toege schreven aan de welvaarts-loonronde en 3°/o bijbetaling over de lonen van 1955. De ,,'t kan niet op"-stemming veroorzaakte ongetwijfeld aanschaf fingen en vernieuwingen, die norma liter in 1957 zouden zijn gedaan Het is niet bekend welk percentage van de omzet van de woninginrichtings branche bestemd is voor de eerste aanschaffing (jonggehuwden) en welk voor vervanging. Voor Kempkes meent de directie deze verhouding on geveer op 60% tegen 40% te mogen stellen. Het is juist de laatste catego rie. die bij iets teruggaande conjunc tuur geneigd is voorgenomen aan schaffingen uit te stellen. De financiële resultaten over 1957 zijn niet zo gunstig als die over 1956. De winstdaling werd veroorzaakt door stijging van de vaste lasten van het vergrote produktie-apparaat waar niet voldoende omzetstijging tegen over stond, door omscholing van per soneel van fabriek B en andere kos-, ten, welke met de aanpassing van dit bedrijf aan het onze verband houden. In de eerste vier maanden van het nieuwe boekjaar overtreffen binnen gekomen orders niet alleen die van de gelijke periode van het vorige jaar maar ook niet onaanzienlijk het week gemiddelde over 1957. De Franse slag is toch gevallen, het felste vuur is uitgedoofd; Het overlatend aan de mannen heeft moegestreden Marianne zichzelf een zure kool gestoofd. De M.- en P.-snit zijn ter ziele, de G-lijn zit in de kledij; Tot spijt van vele democraten voorbij is nu de tijd van praten, er is geen woordje Frans meer bij. Het gallisch haantje, schor geworden, kraait van de Algerijnse kust; Men kon de kool en geit niet sparen, dus heeft De Gaulle de geitenschare een maand of zes verplichte rust. Het vrolijk fransje is verkouden, het noodlot trekt een lange neus; Van het gemoederen verhitten en lang op hete kolen zitten is heel mondain Parijs nerveus Door kolen op het hoofd te hopen verbrandt het vrijheidsaureool. Maar het drie maanden stroef regeren en dan gedwongen afmarcheren is toch ook Franse apekool. Nee, dan doen wij het heel wat beter, wij hebben rust rond huis en haard; Met dunne helm, gebarsten zolen, fok je geen generaals De Gaullen, bij ons is 't sop De Gaulle niet waard! JAAP MIJDERWIJK Burgerlijke Stand Aangiften van 29 mei tot 4 juni. Geboren: Adrianus, z.v A. Boom en W. J. Pfjpers, Noordeinde 101; Magdalena Margaretha, d.v. C. J. Kortlever en W. A Heij, Dorpsstraat 152a; Pleuntje Gerrigje, d.v. A. C. Baas en N. Wildeman, Henegouwerweg 126. Ondertrouwd: P. Groen en H. A van Velde; C. Knop en A. P. Marchand; F. Steenbergen en C. L. J van Vliet; Gehuwd: A. Alblas en W. Noorlander; H. Rietveld en A. van Noort. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden. 2 sleutels; badpak en bad handdoek; gebreid tasje. 2 honden; Verloren: bruine riem; bruine porte- monnaie met inh.; dop van kinderwa genwiel; bruine portemonnaie met inh.; witte tas met inh.; kinderporte- monnaie met inh.. wieldop van Ford; zwarte zwembroek en badhanddoek en badmuts; dukbril; oorbel; groene portemonnaie met inh. Predikbeurten Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9,30 uur Ds. J R. Cuperus. Nam. 6,30 uur Ds. J. van der Haar. Hervormd Wijkgebouw. V.m 9,30 uur Ds. J. van der Haar. Nam. 6,30 uur Ds. J. R. Cuperus Gereformeerde Kerk. V.m. 10 en nam. 630 uur Ds J. Snoey Herv. Kring „Wet en Evangelie". V.m. 9,30 uur Ds. H. M. Cnossen, Amsterdam Chr. Afgesch. Gemeente. V.m. 9,30 en nam. 5 uur Leesdienst. Donderdag 12 juni. nam. 7 uur Ds. G. v-d Breevaart, H.I. Ambacht. Rem. Geref. Gemeente. V.m. 10 uur Ds. N. Blokker, Zeist. De ZONDAGSDIENST zal worden waargenomen door Dr. P van der Linde. Sport in 't kort Postduivenvereniging De Zwaluw. Wedvlucht vanuit Creil. De afstand bedroeg 360 km. De duiven werden gelost om 10.30 uur Aankomst le duif 14.19.38, 40e duif 15.05.53 uur. In concours waren 120 duiven. D. Boere 1 4 13 22; Gebr Hofman 2 9 12 14 15 17 28 29 35 36. T. Baan 3 31 33; C. de Lang 5 8 27; C. Smit 6 16 19 20 23 26 30; H. Russcher 7 25 34 39; L. W. Versluis 10 38; A. Poot 11 40; S Versloot 18 21 23 37. W. Ta- merus 24. SCHAAKVERENIGING W.S.V. Voor de zomercompetitie werd de 5e ronde gespeeld. De uitslagen luiden Th. Verbree—A. Littooij 1-0 regl. W van VuurenJ. van Oort, pion 1-0 P. BroerJ. Tol 0-1 H. SchoenmakerA. Versluis 0-1 W. PetersJ. Kraayenstein J-è Th. NieuwetsA. Doornhein 0-1 regl W. Verstoep—T. v. d. Hoek, paard l-Ó J. KleijwegH. Schildt 1-0 regl A. BrouwerSchoenmaker 1-0 regl. P. van der HeijdenH. van Os, pion 1-0 W. van Oort—P. Perdijk afgebr. A. van der StarreA. van Dijken afg. Eerstgenoemde gaven voorgift. BE FAIR NIEUWS. De resultaten van ons derde elftal zijn van dien aard, dat we met een gerust hart de verdere competitie et- gemoet zien Er kan nog van alles gebeuren en we twijfelen er geen ogenblik aan of de wit-zwarten zul len tot de laatste wedstrijd hun eest

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 1