Weekblad voor Waddlnxveen Met sparen kom je verder Moeder de Vrouw volslagen Bankwerkers draaier de. lyüwd vals de week Hel gouden Jubileum van N4BIHÜSEGBEKTS Over de Spiegel van de Week SPAARBUSJES NUTSSPAARBANK no. 677 vrijdag 13 juni 1958 14e jaargang Adres redaktle en administratie Verschijnt elke vrijdag Bijdragen, verslagen, etc. Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Dat veel buitenlandse toeristen, dit jaar Brussel aandoen, vóór zij naar ons land toekomen, ondervinden vooral de winkeliers in souvenirs. De goedkope produkten worden nog wel verkocht, doch in tegenstel ling tot andere jaren blijven zij met de duurdere souvenirs zitten. Een strop dus voor de zakenmensen, die het hoofdzakelijk van de buitenlandse bezoekers moeten hebben. Een strop is het ook voor de vele vakantiegangers, dat de huren van de gemeubileerde huisjes steeds hoger worden. Er wordt dan ook door de lieden met een smalle beurs steeds meer gebruik gemaakt van tenten en tentenkampen, waardoor ook al weer vroeg in het voorjaar een plaats moet worden besproken, wil men van een behoorlijke standplaats verzekerd zijn. Over vakantie gesproken. De badgasten aan het Zandvoortse strand werden door laagovervliegende straaljagers zo opgeschrikt, dat de kleine kinderen aan het huilen sloe gen De Dienst van Publieke Werken te Amsterdam vond het ook om te huilen, dat er ongeveer tweeduizend verzuimdagen in een jaar tijds wer den geregistreerd, waarvan het groot ste aantal niet door ziekte of bedrijfs ongevallen, doch door verkeersonge lukken in beslag waren genomen. De ongelukken met of door een bromfiets maakten hiervan het me rendeel uit. De verkeerspolitie geeft nu bromfietskursussen, waarvan door het personeel van P.W. een dankbaar gebruik werd gemaakt. 103 Publieke Werken-brommers hebben nu het di ploma in hun zak. Dit kan de H.B.S. -er die op het eindexamen op spieken werd betrapt zeker niet zeggen. Hij verloor het proces en moet nu het laatste jaar nog een keertje overdoen. Om nog even in de examensfeer te blijven. De drie examinanten, die na hun schriftelijke examen het bericht thuis kregen, dat zfj niet waren geslaagd, zullen zich afgevraagd hebben, hoe dat nu kon. Enfin, de fout, die ge maakt werd door de examencommis sie, kon vlugger worden hersteld, dan fout hadden wanneer zij de vragen uitgewerkt. Uitgewerkt, maar dan in een andere betekenis, zijn ook heel wat werkne mers in grote bedrijven, die ontslag is aangezegd, of die op wachtgeld zul len worden gesteld Deze besluiten zullen in de betrokken gezinnen met teleurstelling zijn ontvangen. Teleur gesteld waren eveneens bestuur en leden van een woningbouwvereniging toen bleek, dat door een fout in de berekening de huren ruim 20 ho ger moesten worden dan oorspronke lijk was geraamd. Dat het intussen met de woningbouw nog niet zo heel erg vlot, blijkt wel uit het feit, dat het woningtekort in Nederland nu ruim 151.000 woningen bedraagt. Dit tekort wordt het meest gevoeld door de kleine man. Voor de bezitters van een royale beurs zijn er nog huizen te kust en te keur te koop. Het is ver drietig voor jongelui die op een huur huis moeten wachten. Verdrietig zijn ook de vrienden en bewonderaars van Ome Jan van Zut- phen, die zaterdag op 94-jarige leef tijd te Hilversum is overleden. Een leven van strijd en zorg doch tevens van grote verdiensten, vooral ten opzichte van zieken en misdeel- den werd afgesloten Een zwarte dag. Een zwarte dag ook voor de opva renden van de Noorse tanker Artemis die na een aanvaring op de Nieuwe Waterweg, in brand vloog. De chef steward kwam hierbfj om het leven, terwijl drie mannen worden vermist. Zaterdag om even over twee uur kwam de Artemis in aanvaring met het Noorse vrachtschip Luksefjell. De Artemis, geladen met 14.000 ton vlieg- tuigbenzine vloog direkt hierop in brand. Brandweer en politie in Hoek van Holland kwamen in actie. Ook de reddingsboot Jan Leis voer uit. De drie vermisten zijn echter vermoede lijk verdronken, toen zij overboord sprongen met al die anderen, die zwemmend naar de veilige wal kwa men Het schip, totaal geblakerd, is om verder af te koelen en om gelost te worden naar Schiedam gesleept. AAN WAARDERING TREKT EEN KIND ZICH OP Stientje is van nature een opgeruim de, kleine meid met een zonnige aard De eerste jaren is ze graag naar school gegaan en kwam altijd thuis vol vro lijke verhalen over alles, wat ze be leefd had en er in de klas gebeurd was Maar langzamerhand is dat af gezakt en nu gebeurt het vaak, dat Stientje met een bedremmeld snuitje thuiskomt, stil in haar stoeltje gaat zitten en vanuit haar ooghoeken moe der in gaten houdt. Moeder weet dan al hoe laat het is. Het kind verraadt zichzelf Dat komt omdat ze zich schul dig voelt, denkt moeder met iets van triomf. Ja Stientje weet, dat ze in gebreke is gebleven met iets, wat voor moe der heel zwaar telt. En omdat ze van moeder houdt, wil ze haar graag dat plezier doen en drukt het haar enorm als ze haar in haar verwachtingen te leurstelt. Het brengt een domper op haar onbevangen levensvreugde. Daarom durft ze niet te zingen en blij te zijn, zoals eigenlijk in haar na tuur ligt, maar gluurt ze terluiks naar moeder, terwijl ze gekweld wacht op de onvermij delifke vraag Was het weer mis? Heb je er weer niets van terecht gebracht? Laat zien je schrift. Zeker weer al je somme tjes fout, of een verknoeid dictee! Dan komt de schaamte verplette rend over Stientje heen. Moeders toon geeft haar het gevoel iets heel erg te hebben gedaan. En ze heeft toch echt haar best gedaan, om het goed te doen Ze wil niets liever dan het goed doen maar het is soms zo moeilijk. De enkele malen, dat het Stientje lukt en ze mooie cijfers krijgt, wacht ze met bonzend hartje, dat moeder blij tegen haar zal lachen en haar prijzen zal. Maar dat gebeurt niet. Er wordt dan wel niet gebromd, maar een aanmoediging krijgt ze ook met. En daarom heeft Stientje een hekel aan school gekregen. Daar komt alle ellende vandaan. Ze is er bang voor. Die angst maakt haar al van tevoren onzeker, waardoor ze nog meer met haar werk knoeit Stientje is een lief, hartelijk en o zo gewillig kind, dat het ieder naar de zin zou willen maken. Maar ze is niet meer dan middelmatig begaafd en heeft op de lagere school al moeite om mee te komen. Met geduld en wat aanmoediging komt ze er wel, maar het besef, dat ze moeder vaak teleur- stelt, verlamt haar vermogen. De ouders, moeder vooral, hebben gouden bergen van haar intellect ver wacht, omdat ze altijd zo'n bijdehand klein ding was. Dat dit nu bitter te genvalt, verteld, dat ze dom en onop lettend is en beter haar best moet doen. Op een dag, dat het weer heel erg is, roept moeder in haar ergernis va der erbij. Moet jë zien wat een dom kind zegt ze bits, terwijl ze hem het dictee vol rode aanstrepingen laat zien. Stientje krimpt als het ware in een. Ze is niet meer dan een zielig hoopje En dan krijgt vader ineens een helder ogenblik. Maar het is> keu rig geschreven, Stientje, zegt hij vriendelijk, en legt zijn hand op haar hoofdje. In de blik die ze naar hem opslaat ligt een grenzeloze dankbaarheid. La ter bespreekt vader het met moeder: We moeten haar meer prijzen. Aan waardering trekt een kind zich op. Altijd afkeuring stompt af. En laat haar dan maar eens een jaar blijven zitten, als ze het zelfvertrouwen, dat wij haar ontnomen hebben, maar weer terug krijgt. MARCELLE. Medische rubriek WATERPOKKEN Een van de meest goedaardige aan doeningen die wij tot de kinderziek ten rekenen is wel waterpokken De besmettelijkheid hiervan is zo groot, dat vrijwel niemand in onze diehtbe- volgte streken als kind de besmetting kan ontlopen. En dat is niet iets om over te treuren, daar bijna altijd een immuniteit, een ongevoeligheid dus, ontstaat, die het gehele leven blijft bestaan. De enkeling, die als kind geen waterpokken heeft gehad, zal deze vrijwel zeker op latere leeftijd alsnog krijgen. En ook hier geldt weer dat de aandoening bij kinderen lichter verloopt dan bij volwassenen. Alleen een kind dat in slechte algemene toe stand verkeert of al door een andere oorzaak ziek is, zal men trachten te gen infectie te beschermen, vooral als er alreeds een aandoening der huid aanwezig is! Na de besmetting verlopen twee tot drie weken voor de eerste verschijn selen zich openbaren. Soms merkt men gedurende enkele dagen dat het kind iets onder de leden heeft, doordat het hangerig en wat verkouden is, waar bij de temperatuur licht verhoogd kan zijn, maar vaak ook zijn bij de eer ste klachten al meteen enige der ty pische blaasjes te vinden. Deze blaas jes ziet men in het beginstadium op het hoofd en de romp, vooral in de schouderstreek, waarna zij zich over het gehele lichaam uitbreiden. Zij ont staan uit een rose vlekje en zijn ge vuld met helder vocht. Na enkele da gen drogen ze in. waarna een korstje achterblijft. Als de eerste serie blaas jes al aan het indrogen is, of als daar zelfs al korstjes op ontstaan zijn, ont staan nog nieuwe blaasjes tussen de oude. Gedurende de paar dagen dat nieuwe blaasjes gevormd worden, is als regel de temperatuur matig ver hoogd. Als alle blaasjes zijn inge droogd, is de besmettelijkheid verdwe nen. Er zijn gevallen waarin het kind erger ziek is, maar het komt ook voor dat het totale aantal blaasjes nauwe lijks enkele tientallen bedraagt en dat van een verhoging der temperatuur vrijwel geen sprake is. Maar hoe het ook zij, een ernstige toestand treedt bij het kind, vooropgesteld dat het te voren gezond was. niet gauw op. De meeste kinderziekten geven kans op complicaties en dat is met water pokken niet anders. Toch ziet men deze in verhouding zeer weinig en ook bij de jonge zuigeling behoeft men niet te schrikken als waterpok ken worden geconstateerd. Als regel krijgt het kind van de moeder wel een gehele of gedeeltelijke immuniteit mee voor zijn allereerste levensmaanden, maar ook waar dit niet het geval is, is het verloop vrijwel altijd gunstig. Een enkele maal ontstaat tijdens de waterpokken een encephalitis, een hersensontsteking dus, maar ook deze wel ernstige ««implicatie geneest ge lukkig in de meeste gevallen zonder restverschfjnselen na te laten Maar er is een verwikkeling, ide bij gebrek aan de juiste voorzorgsmaatregelen gemakkelijk kan ontstaan en die we altijd moeten trachten te vermijden. Dat is infectie van de huid ter plaat se van de blaasjes. Overal waar de weerstand der huid door de vorming der blaasjes verminderd is, hebben bacteriën een prachtige kans de macht in handen te nemen. Daarom is het van zoveel belang bij het kind met waterpokken het krabben tegen te gaan. temeer, daar uit kapot gekrab de blaasjes gemakkelijk lelijke litte kens ontstaan. Het heel jonge kind zal men hier toe van armkokers voor zien, het oudere kind moet men het krabben met klem verbieden. De uit werking van deze verboden zal ech ter bij flinke jeuk gering zijn, zodat Het is mij, als vriend en vereerder van de sympathieke Marinus Egberts, een ware vreugde, bij de herdenking van zijn 50-jarige muzikale loopbaan, enige regels aan hem te mogen wij den. Wat de vorming zijner muzikale ontwikkeling aangaat, weet ik niets, evenmin weet ik wie zijn leermeesters zijn geweest, maar wat ik wel van Marinus Egberts weet is in een paar woorden weer te geven: een groot talent Als toonkunstenaar heb ik hem leren kennen, typerend voor heel zijn persoonlijkheid, een man met karak ter, een man punctueel en nauwgezet in al zijn doen en laten. Als koordirigent heb ik hem meer dere malen van dichtbij kunnen ga deslaan en wat mij steeds weer op nieuw treft en ontroert is de enorme muzikaliteit van deze nestor onder de Rotterdamse koordirigenten, de grote bezieling welke van hem uitgaat en niet in het minst de oprechte vervoe ring waarin hij geraakt zodra de mu ziek in hem tot leven wordt gebracht en in klanken wordt omgezet. Staande voor zijn koor is het van het gelaat af te lezen hoe deze reli gieus-emotioneel bewogen muzikan- tenziel, bij momenten met een bran dende hevigheid der geladenheid, soms stil doorhuiverd van innige ont roering als het ware verteerd wordt door de vlam van het heilig vuur dat ontstoken is. Dan trilt de kleinste ve zel van zijn lichaam, de muziek is dan zó in zijn hart gegroeid, dat de inner lijke drang, in zijn hoogste uitleving, hem het geluk van zijn gezicht doet afstralen. Want Marinus Egberts houdt van muziek en al dirigerende zelf in geestelijke verrukking gera kend weet hij ook al zijn bedoelingen op zijn koorleden over te brengen. Naast deze hoedanigheden als uit voerend kunstenaar, leggen diverse koorwerken van eigen hand getuige nis af zijner uitzonderlijke kwaliteiten als componist. Marinus Egberts is een figuur, een persoonlijkheid, die in het Chr. koor leven van ons land en in het bijzon der van Rotterdam meetelt en het is we in alle gevallen zoveel mogelijk de jeuk bestrijden. Hetkind moet niet te warm verpleegd worden, daar transpireren het jeuken doet vererge ren .Verder kunnen uitwendige mid delen worden aangebracht die het ir riterende jeukgevoel zoveel mogelijk beperken. Waar dit niet voldoende is, kunnen licht kalmerende en slaapver wekkende medicijnen, vooral in de nacht, veel hulp bieden Moeten we bij ieder waterpokpati entje al op onze hoede zijn. nog veel meer is dit het geval bij kinderen, die al ergens in de huid een pus-haard hebben, omdat van daaruit de bacte riën helemaal gemakkelijk hun aan val kunnen openen. In dergelijke ge vallen zal men dan ook, als men tijdig gewaarschuwd is, trachten de aanval van waterpokken te voorkomen door het toedienen van het serum van pas genezen patientjes. En zeker zal men dan door het toedienen van penicilline en dergelijke middelen de bacteriën zo snel en krachtig mogelijk trachten te vernietigen. In normale gevallen heeft dit echter geen zin, evenmin als het ineenten tegen de aandoening omdat het hier een op zichzelf volkomen on schuldige ziekte betreft en ook omdat de waarde van de immuniteit, die men na het doormaken der ziekte voor het leven behoudt, niet onder schat moet worden. Arts. Zwemmen is iets over-heerlijks, 't Is een oer-gezonde sport, Mits de zwemmer maar blijft zwemen En hij niet de dupe wordt. Kunt gij niet voldoende zwemmen, Leer het eerst op uw gemak. 't Veiligste verkeer voor u is Zwemmen in de pierenbak. Kunt ge wel voldoende zwemmen, Denk dan toch. te alle tijd, Dat ge wel een amfibie bent, Maar helaas toch kieuwloos zijt. Schep niet op door stoute stukjes En onthoudt u van bravo.er Zelfs in het vriendelijkste water Ligt de dood steeds op de loer. Uw uiteindelijke plaats is Niet in 't water, maar op 't land; Zwemt met armen en benen, Maar, vooral ook, met verstand. Clinge Doorenbos Bel Bij Brand No. 300 Gevraagd en Machinefabriek VANDERLOO Noordkade Tel. 480 te begrijpen dat een grote schare van leerlingen en oud-leerlingen, collega's en vereerders, zich thans aaneenge sloten heeft om hem op 26 juni a.s. een welverdiende hulde te brengen. Moge deze dag voor hem er een worden van onvergetelijke betekenis, waarvan de herinnering hem een be zieling zij tot het schenken van nog meerder kunstgenot aan de grote kring die hem bewondert, maar moge bovenal die dag hem bij blijven als een waarop als diepste grondtoon klinkt het thema dat hij als uitgangs punt van zijn arbeid koos: de woor den uit de 108ste psalm: „Mijn hart, o Hemelmajesteit, is tot Uw dienst en lof bereid". Feike Asma. Het mag van algemeen bekendheid worden geacht, dat de beschouwin gen in „De spiegel van de week" be trekking hebben op gebeurtenissen in Nederland en soms daarbuiten,, maar dat daarin nooit voorvallen uit onze gemeente tenzij met uitdrukkelijke vermelding daarvan, worden opgeno men. Dergelijke berichten komen onder „Nieuws uit onze woonplaats". Niettemin heeft, geheel ten onrechte, by enkele lezers de mening post ge vat. als zou de penningmeester van de algemene Nederlandse bedrijfsbond voor de metaalnijverheid, die geinde contributie niet zou hebben afgedra gen een ingezetene van onze ge meente zijn. Ten overvloede vermelden wij daar om, dat deze malversaties zijn ge pleegd door de penningmeester van de afdeling Nijmegen van die bond, die deswege door de recherche werd gearresteerd Redacti.e gratis in bruikleen voor ieder die een spaarbankboekje heeft of neemt met een tegoed van f3,bij de TE WADDINXVEEN Kanaalstraat 9 Telefoon 668 De Spaarbank voor groot en klein I

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 1