Weekblad voor Waddinxveen Met sparen kom je verder J. MOLENAAR kromme esse i Ma&der de Vrouw Dictonj Ve ïydeoel van de week VACANTIEBONNEN van het Bouwbedrijf inleveren op dinsdag 24 juni ftbuwwakacfoidecs af Zomerinwisseling Vacantiebonnen Gemeenteraadsvergadering van vrijdag 13 juni 1958 Zeiteti SPAARBUSJES NUTSSPAARBANK no 678 vrijdag 20 juni 1958 14e jaargang Adres redaktle en administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.- bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Het was zaterdag voor de Zeeuws vlamingen een spannende dag. De ak- tfe-Colsen zou haar hoogtepunt be reiken Onder aanvoering van het Co mité, trokken ongeveer 1500 zeeuws vlamingen met spandoeken waarop «verschillende leuzen stonden, naar Den Haag, waar de voorzitter van het Comité, de 72 jarige Honoré Colsen aan minister Algera een petitionne ment aanbood om een onderhoud met deze minister van verkeer en water- staat had Gedurende dit onderhoud, dat ruim I drie kwartier duurde, kortte men buiten de tijd door het zingen van het vrije-verenlied. Bü minister Algera werd echter niets bereikt. Zijne excellentie zei, nog in briefwisseling te staan met de ge deputeerde staten van Zeeland, dus kon hij nog geen toezegging doen. I Teleurgesteld en deze teleurstelling zeker niet onder stoelen of banken stekend volgden de 1500 Zeeuwen de voorzitter van het Comité Vrije Ve ren, naar het Malieveld, vanwaar men 1 weer huiswaarts keerde. Een nieuw Comité-vrije veren zal f nu voor vrije veren vechten, f Vrije-veer kon zeke>r niet gezegd f worden van de aanvaring van de 3 nieuwe veerboot Prinses Beatrix, die op de rede te Vlissingen in aanvaring 1 kwam met de Noorse tanker Friddy. I Het is zelfs de vraag of deze nieuwe boot, zoals het plan was, op 1 augus- j tus in gebruik kan worden genomen. Om nog even bij het water te blijven. Het in 1917 gezonken goudschip de i Renate Leonhardt heeft heel wat ru il moer en drukte veroorzaakt. In een liquidatievergadering, een I dezer dagen gehouden, werd zelfs de 1 voorzitter van de bergingsvereniging 1 Piet Visser, van een poging tot moord S beschuldigd en alsof dit niet genoeg V was, hij schijnt ook met de gelden van 4 de vereniging een beetje raar te zijn omgesprongen. Da heer Visser beschuldigde op zijn C beurt de vorige bestuurder ervan, de aandeelhouders voor duizenden te heb ben opgelicht. Namen wilde hij ech ter niet noemen, omdat hij bedreigd was dood gereden te worden. De vergadering eiste het onmiddel lijk aftreden van de heer Visser en benoemde bij acclamatie de heer P- Dam leider der oppositie, tot voor- zitter. Deze mag nu proberen klaarheid m deze onfrisse affaire te brengen. Klaarheid wilde ook de kanton rechter te Sommelsdljk, de heer Mr. P. Groeneboom, die een zitting heeft gehouden aan boord van het vlagge- schip van de rivierpolitie. Het betrof hier een ingewikkelde aanvaring, waarbij vier schepen be trokken waren geweest Mr. Groene boom vond dat nodig, om zich beter in de situatie te kunnen plaatsen. Wat het verplaatsen in andere betekenis betreft. Duizenden stedelingen hebben dit eerste werkelijk mooie weekend van de laatste weken aan zee doorgebracht De badplaatsen waren zo bezet, dat men vaak moeite had, een stukje strand te vinden, waar een stoel, laat staan een tent kon worden gezet. Helaas heeft ook dit weekend het water weer vele slachtoffers geëist. Alle waarschuwingen ten spijt, wa gen velen zich nog veel te ver in zee, met het noodlottige gevolg, dat zij niet meer naar het strand terug kunnen komen. Ook al is men de zwemkunst volle dig machtig, voorzichtigheid blijft al tijd geboden. En tenslotte dit. Een uitvinder in Amsterdam wilde zaterdag de Amsterdamse Pers in de gelegenheid stellen kennis te maken met zijn onzinkbare reddingsboot. De heer Baan had het plan opgevat om met zijn reddingsboot van een 13 me ter hoge stellage af te duiken Vrien den en kennissen van de heer Baan waren aanwezig en alles was geregeld Neetoch niet. De politie verbood de man te experimenteren, omdat hij geen vergunning had. van 7.30 tot 10 uur bij 9 HOE BEHANDEL IK DE NIEUWE KUNSTSTOFFEN I De tegenwoordige huisvrouw staat, H in tegenstelling met haar grootmoe- I der, wel eens voor zeer moeilijke problemen. Wij hebben hier speciaal het oog op de behandeling van de verschillende soorten textiel of wat daar voor doorgaat Onze grootmoe- M ders wisten niet beter of er was lin- M nen, katoen en wol. De tegenwoordi- 1 ge huisvrouw heeft te kampen met veel meer soorten stoffen, zoals ny- I Ion. orlon, dacron, rhovyl, saran, tri- 1 acetate, no-iron cotton enz. Al deze W stoffen hebben hun eigenaardigheden. S d.w.z. zij vragen een afzonderlijke S behandeling. I Daar komt nog bij, dat er nu ook zeer veel soorten wasmiddelen zijn, waardoor het probleem nog moeilij- I^Bker wordt Wij zullen trachten onze 'M lezeressen van dienst te zijn met eni- m ge wenken, waarmede zij hun voor- I deel kunnen doen. De behandeling 1 van de oude stoffen mag als bekend worden verondersteld, daarom zullen fl wij hier speciaal onze aandacht schen I ken aan de moderne synthetische stoffen. Deze synthetische stoffen, ook ka- I toen met een no-iron finish, hebben grote voordelen die ons het onder houd heel wat gemakkelijker maken. Ze kreuken niet als ze op de juiste wijze behandeld worden en behoeven bijna nimmer gestreken te worden, ^^ibovendien zijn ze spoedig droog. Deze weefsels mogen nooit gewas- $msen worden in te warm water. Stijve H* nyl°u (perkament nylon en paper- m crisp), waarvan de petticoats gemaakt M worden, mogen alleen maar gewassen worden in een koud sop. Als de weef I ™*zv]n' USt de warmtegrens op 60 C. Voor gekleurde stoffen mag het water slechts lauw of koud zijn J Wring nooit en gebruik geen ruim sop. Alle synthetische stoffen hebben een vrij laag smeltpunt, zodat bezit- I ters yan een regelbaar strijkijzer het 9 gemakkelijker hebben, dan de niet- bezitters van een dergelijk ijzer; de eerste kunnen nl. deze stoffen zono- dig strijken met een bout, die afge- steld staat in de laagste warm testand. bovenkleding. Deze stof is kleurecht en blijvend plooihoudend, zelfs als ze gewassen is. Voor de vervaardiging van plooi- en plissérokken wordt ze veel gebruikt Iets minder sterk is de orlon of wel acrilan Amerikaans; nymcrylon Ne derlands; draion Duits. Het heeft ech ter een goede lichtbestendigheid. Wit blijft wit en wordt niet geel, zodat het vooral gebruikt wordt in gebrei de truitjes, vestjes, ondergoed en vi trage. Knip het met een schaar, dan krijgt u versmolten randen, die niet rafe len. De naden mogen niet in de ket tingrichting evenwijdig aan de zelf kant, maar moeten onder een hoek daarmee worden verwerkt. Knoopsgaten dient u te voorzien van ander materiaal. Zorg voor zo min mogelijk spanning in de draad en gebruik een dunne naald. Rafelen kunt u voorkomen met Engelse na den en dubbele zomen Plissé wordt in nylon gesmolten, dus dit kunt u niet zelf doen. Slechts een zeer lauwe bout kan on gelukken voorkomen. Stoffen gemaakt van kreukherstel- lende katoen, linnen, viscose of ace taat-rayon mogen nooit gebleekt wor den met chloor, terwijl het wassen van deze stoffen nooit mag plaats hebben in warm sop. Strijken mag men evenmin doen met een te warm ijzer. Dit geldt eveneens voor kunst zijde met een katoenfinish. die tot de goedkoopste soort behoort, maar er ondanks dat toch zeer aantrekkelijk uitziet. Vela dames bezitten thans no-iron bloeses, vele heren dragen overhem den van een stof, die niet gestreken behoeft te worden Men denke er hierbij om, dat zulk een kledingstuk na het wassen in het hierboven ge noemde sop kletsnat op een plastic hangertje moet uitlekken. Dus niet uitknijpen. Deze kledingstukken dient u daar bij zoveel mogelijk in de vorm te rek ken. U zult zien dat er na het dro gen vrijwel geen kreukeltjes meer te zien zijn. Mochten er bij het aantrek ken nog wel enige kleine oneffenhe den te zien zijn, dan kunnen deze bij het dragen na ongeveer 10 minuten verdwijnen door de lichaamswarmte. Na enige tijd dragen is zo'n kleding stuk niet meer te onderscheiden van een gestreken kledingstuk. Dat vele dames bij het dragen van nylon ondergoed, gemaakt van polya miden en bewerkt met onversponnen garens, last hadden van afsluiten van de huid, zal thans wel bekend zijn. Nu men deze stoffen bewerkt met versponnen garens zal dit bezwaar wel zijn opgeheven Wil men zelf nylon kledingstukken naaien, dan gebruike men hiervoor nylon of terylene garen en eventuele tussenvoering van spunnylon. dat is nylon van versponnen draad. Wie meer keuze wenst kan kiezen de ijzersterke dacron Amerikaans, of uit andere belangrijke stoffen, bijv. terlenka Nederlands; terylene Engels diolen Duits of tergal Frans. Deze zijn gemaakt van polyesters als grondstof. Men kan ze krijgen in versponnen en onversponnen bewerking, het is een mengsel van bijv. 55% terlenka en 45% wol en bijzonder geschikt voor op dinsdag 24 juni en woensdag 25 juni a.s. 's avonds van 7 tot 9 uur. Al. BROER, Kleikade 17, achterom Een zilveren raadslid Grondverkoop voor woningbouw Uitbreiding waterleiding De gemeenteraad kwam vrijdag avond in een openbare vergadering bijeen. Na opening nam burgemeester Warnaar het woord om de heer Schou ten geluk te wensen met het feit, dat hij op 4 mei j.1. 25 jaar lid van de ge meenteraad was. De heer Schouten, aldus de burgemeester, is in 1933 in het midden van een hevige economi sche crisis, in de raad gekomen. Toen de tijd weer wat beter werd brak een oorlog uit en de bezetter had weinig medelijden met hen, die in het open bare leven een positie innamen On middellijk na de bevrijding werd de heer Schouten lid van de noodgemeen teraad en sedert die tijd is bij lijst aanvoerder van zijn partij geweest Ondanks verschillen in beginsel is het in de raad nooit tot botsingen geko men. De jubilaris heeft zijn standpunt ook nooit onder stoelen of banken ge schoven. Mocht er eens verschil van mening zijn, er bleef nooit iets han gen. De heer Schouten heeft steeds voor de gemeentebelangen op de bres gestaan en heeft daarbij de waarde ring van alle raadsleden, van welke richting ook, verworven, aldus de burgemeester. Namens de raadsleden en het gemeentepersoneel bood de burgemeester de heer Schouten, die van zijn partij een bouket rode rozen voor zijn zetel had staan, een polshor loge aan. De heer Schouten heeft er op gewezen hoe moeilijk het is raads lid te zijn. De notulen van de eerste vergadering nalezende, was hij tot de conclusie gekomen, dat hij het thans anders zou doen Spr. dankte voor de prettige verhoudingen, die tussen de leden onderling bestaan en voor het geschenk. Bij de ingekomen stukken deelde de voorzitter mede, dat Ged. Staten als nog goedkeuring hadden verleend tot het geven van een voorschot van 8.000,— aan de rk. woningbouwver eniging voor het aanbrengen van gei sers in 45 woningen. Een verzoek van de raad van Finsterwolde om adhesie te betuigen aan een adres aan de mi nister van Defensie tot beperking van de kernexplosies werd voor kennisge ving aangenomen „Het snoepje van de week'', zoals de voorzitter dit noem de, was éen aanbieding van de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten tot het aangaan, van een geldlening van 37.000,voor de aanleg van waterleiding aan de Onderweg en de Zesde Tochtweg. Uiteraard werd dit voorstel aangenomen. Voor het weg nemen van resonnantie in het bijge bouwde lokaal van de Herv. school aan de Jan Dorrekenskade werd een krediet verleend van 400, Verder was ingekomen een adres van een aantal inwoners van de Nes se en Noordkade, inzake hinder ver oorzaakt door de exploitatie van het café „Het Sluisje" De voorzitter deelt mede dat deze zaak uitsluitend de burgemeester1, als hoofd der politie aangaat, dat deze zaak weliswaar de volledige aandacht heeft, doch dat het adres voor kennisgeving moet worden aangenomen, hetgeen geschiedde. Vervolgens werd het rekening-cou rantkrediet tot 1 juli a.s. geregeld met een extra krediet van maximaal 975.000,Bij de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten werd een vaste geldlening gesloten van ƒ219,000 voor consolidatie van vlottende schuld Van de n.v. Nederlandse Spoorwegen werd een stukje grond gekocht van 2200 m2 voor de uitvoering van het uitbreidingsplein Puttepolder, voor 70 cent per m2. Op een vraag van de heer Kooijman of deze aankoop wel nodig is, antwoordde de voorzitter, dat B. en W. geen voorstellen bij de raad in dienen. als daarvan de dringende noodzaak niet vaststaat. Daarna werd het subsidie per ver zorgingsdag aan de kraamcentra ver hoogd met 25 cent en gebracht op f 1,- per dag. Ook de pensioenrege ling voor de oud-wethouders werd herzien, in dier voege, dat de pensi oenen aan de nieuwe salarisregeling werden aangepast De heer Okkerse vroeg of deze re geling noodzakelijk is, waarop de voor zitter antwoordde, dat niet de nood zakelijkheid uitgangspunt was, maar de billijkheid, waarmee de vragen- Kom, jongens van het waterland, de wind steekt op, met rappe hand het zeil, het zeil gehesen en varen zig-zag over 't meer. Zo'n stormpje is nu juist je weer en niet om voor te vrezen. Spat soms het water om je heen, geen nood, je wordt wat nat alleen. Meer kan bat je niet deren. In 't riet trek je de jekker uit. De zon verbrandt je blanke huid en droogt meteen de kleren. Nog éénmaal naar de horizon, als dat maar eens wat vaker kon, het bloed zo laten stromen. O, wijde waterwildernis, wij weten niet wat mooier is nu wij eens zijn gekomen. M. J. Sliedrecht-v. d. Laan de beste Herenkleding alleen in uw woonplaats verkrijgbaar bij BROUWER steller het geheel eens was. Gp verzoek van de coöp. tuiniers vereniging werd een wijziging aange bracht in de algeijnene politieveror dening. waardoor het houden van bij en in de polder Bloemendaal en aan de Bodegraverstraatweg, in verband met de komkommerteelt, gebonden zal zijn aan een vergunning van B. en W. Zonder hoofdelijke stemming werd een krediet verleend van 3.500,— voor herstelling van de tegelvloer in de gangen van de openbare lagere school A. Van de n.v Vapada kwam een ver zoek aan de orde tot verkoop van bouwgrond voor de bouw van 27 montagewoningen in het plan Putte polder voor de prijs van 69.600, Zowel mevr. van der Torren, als de heer Pille vroegen of voldoende straat breedte aanwezig is voor het parke ren van auto's. De voorzitter ant woordde, dat tussen deze huizen bre de trottoirs komen te liggen, maar dat in de naaste omgeving voldoende ge legenheid aanwezig zal zijn om auto's te plaatsen. Het voorstel werd aan woningen werd aan het ingenieursbu reau Stuurman en Zn grond verkocht tot een bedrag van 216.400,en aan de firma P. Rehorst en Zn. voor een bedrag van 100,600,voor de bouw van 29 woningen. Tevens werd besloten, zonodig een procedure te voeren tot ontbinding van de pacht overeenkomst met de heer A. de Jong Als gevolg van deze plannen werd besloten, tot bestrating van het weste lijk gedeelte van de Beatrixlaan (Sta tionsplein-rioolwaterzuiveringsinstalla tie, waarvoor een krediet werd uit getrokken van 64.000, Het voorstel tot aankoop van een woning aan de Jan Dorrekenskade voor het hoofd der openbare lagere school B werd aangehouden. Daarentegen Werd het voorstel tot het verlenen van medewerking tot aanschaffing van leermiddelen voor rk. school tot een bedrag van 990 aangenomen. Bij de rondvraag vroeg de heer Schouten stappen te ondernemen bij de PTT om een publieke telefooncel te krijgen in het Sniepkwartier, aan welk verzoek gevolg zal worden ge geven. De heer Berghoef deelde mede, dat deze vergadering waarschijnlijk de laatste zou zijn, die hij meemaakte in verband met zijn reis naar Canada en door het feit, dat hij zich voor de nieuwe raad niet herkiesbaar had ge steld. Spr. bracht dank aan allen voor de prettige samenwerking, die hij met de burgemeester, wethouders en raadsleden had mogen ondervinden. In zijn dank betrok hij ook de secretaris die hem zoveel jaren als voorzitter van de financiële commissie had ter- gratis in bruikleen voor ieder die een spaarbankboekje heeft of neemt met een tegoed van f3,bij de TE WADDINXVEEN Kanaalstraat 9 Telefoon 668 De Spaarbank voor groot en klein I

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 1