Mf eekbBad voor Waddinxveen ItKaedec de Vrouw TDjctort) de> SfiUqtt van de week gastoevoer worden afgesloten ÖWeu - examen NIEUWS uit awzt waonplaafo B&faiCLpi au-etyicPit Ue/wi. ïluótduU NUTSSPAARBANK 'MJêÊSÊè no 680 vrijdag 4 juli 1958 14e jaargang Adres redaktig en administratie Verschijnt elke vrijdag Bijdragen, verslagen, etc. Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Ter gelegenheid van de 47ste ver jaardag van z-kJi. Prins Bernhard, werd een geslaagd tuinfeest op Soest- dijk gegeven, waaraan honderden ge nodigden uit alle rangen en standen hadden deelgenomen. Prinses Irene, die haar studie in Lausanne had beëindigd, zag zich weer omringd door haar vriendinnen. Op dit feest heerste een echte Holland se gezelligheid. Wat de Nederlandse helderheid be treft, niemand zal deze in twijfel trek ken. Dit doet ook Het Nationaal Bu reau Bevordering Hygiëne niet, doch de helderheid mag niet alleen de on derhoud van huizen betreffen. Er is een helderheid, die nog belangrijker is de helderheid op het lichaam Uit gegevens, waarover deze com missie beschikt, blijkt dat een groot gedeelte van ons volk met een maal per week een wasbeurt denkt te kunnen volstaan. Het streven van de commissie is er op gericht de hygiëne te bevorderen. In samenwerking met de A.N.W.B. zal dit jaar met nadruk propaganda worden gemaakt voor zindelijkheid in de vakantie. Vooral op kampeerterreinen ont breekt het daar nog wel eens aan. Vaak is het moeilijk goed drinkwater te krijgen en de toestand van de W.C.'s laten ook wel eens te wensen over. Het is noodzakelijk er juist bij onervaren jeugdige kampeerders op aan te dringen niet te zwemmen in water waar ratten aanwezig zijn en het onzuivere drinkwater te koken. Niets meer te eisen hebben de erf genamen van Piet Teyler, de zijde koopman, die in 1778 te Haarlem o- verleed, en die honderdduizend gul den aan zijn nicht Catharine Olthof had vermaakt. De afstammelingen van deze Catharine eisten een deel van de erfenis op. Het hof stelde echter vast dat Pieter Teyler deze beschikking in het testament teniet deed, zodat de erfgenamen geen recht op het geld kunnen doen gelden. Wel eiste het Hof betaling van de kosten van het geding ad 1500 gulden Gelukkiger was de jongen uit Kampen, die een kannetje met zilveren munten vond. De mun ten mogen volgens de wet worden ge deeld tussen de vinder en de eigenaar van het krot en de arbeiders die het krot hielpen afbreken. Dat was een onverwachte meevaller. Een tegen valler is het loonbeleid van regerings wege voor de lagere belastingambtena ren. In een in Utrecht gehouden ver gadering zfdi ide voorzitter, de heer J. H. v. d. Meer o.a. dat de lagere ambtenaren zijn teruggevallen naar een lager levenspeil. In vergelijking met het levenspeil van voor de oorlog staat zij daarbij nog een stuk achter, dit in tegenstelling met de hogere ambtenaren die op hetzelfde peil of zelfs nog iets hoger zijn gekomen. Dat de lagere ambtenaren daar ontevre den over zijn is dus geen wonder Wat wel een wonder mag heten is dat een 8-jarig Schots jongetje, dat uit een sneltrein viel, zwaar gewond bleef liggen terwijl hij door een andere trein overreden werd zonder geraakt te worden. Het kind dat door de val een hoofd wond en arm- en beenbreuk opliep is naar een ziekenhuis in Amersfoort vervoerd. Heeft hij daarmee afbreuk aan zich zelf gedaan tegenover zijn zoon? Geen sprake van. Kinderen voelen zulke dingen feilloos aan. Kinderen hebben een enorm besef van rechtvaardig heid. En ik geloof, dat men een kind niets ergers aan kan doen, dan juist zijn rechtvaardigheidsgevoel in het gedrang brengen. Tony's vader heeft dit begrepen. Ik denk, dat Tony hem reusachtig vindt. A sport, zoals de Engelsen zeggen. En dat hij op zijn beurt voor die vader steeds door het vuur zal gaan. Geen wonder! Ik zei u toch al, die vader is er een naar mijn hart! Marcelle. de beste Herenkleding alleen in uw woonplaats verkrijgbaar bij BROUWER Het plan van de A.N.W.B. is in de toekomst de kampeerterreinen te clas sificeren, zodat de kampeerders op de hoogte kunnen zijn van de sanitaire voorzieningen, die een kampeerterrein biedt De kampeerders wordt nog aan geraden geen etensresten te bewaren, daar dit vliegen en ander ongedierte trekt. De vliegen, die van de boterham men zouden hebben gesnoept, die de 74-jarige bewoner van een bejaarden tehuis te Muiden, voor een huisge noot had gesmeerd zouden geen mens meer kwaad hebben gedaan. Zij wa ren een zekere dood gestorven. Dat dit niet het geval was met Starken- burg heeft zeker niet aan van v. d. M. gelegen. De" Procureur-Generaal, noemde de, zo op het oog nette man een sadist en eiste bevestiging van het vonnis (12 jaar gevangenisstraf) die door het Hof werd geëist. EEN VADER NAAR MIJN HART. Er stond een berichtje in de krant, dat mij opviel, hoe klein het ook was. Het had zich in Engeland afge speeld en de inhoud luidde: „De 7 jaar oude Tony B. moest vijftig maal schrijven: „Ik mag niet te laat op school komen." Gisteren verscheen Tony op school met vijftig strafregels, keurig geschre ven in het handschrift vanzijn vader. Er was een brief bij van pa. Het was mijn schuld, dat Tony te laat kwam, dus is het niet meer dan bil lijk, dat ik ook de strafregels schrijf. De meester van Tony vond het bij zonder sportief van Tony's vader en heeft de zaak verdier laten rusten. Toen ik dit las, heb ik me op een enorme manier verheugd. Zulke din gen zeggen mij méér dan welke el lenlange opvoedkundige verhandelin gen ook. Wat een pedagoog, die vader van Tony en daarbij nog de beste vriend van zijn kleine zoon. Dat is nog heel wat anders dan hem alleen maar sportief te noemen Hij is wer kelijk een vader naar mijn hart! Mogelijk dat er ouders zijn, die hierover hun hoofd schudden en den ken: Mens, doe niet zo overdreven. Misschien zijn er ook wel ouders, die het zeer beslist niet met me eens zijn. Die oprecht menen, dat de opvoeding in het gedrang komt en er van het prestige van de opvoeders niets over blijft, als je met zulke dingen begint. Mag ik u dan uitleggen, hoe ik het zie en waarom ik aan een dergelijk gebaar wel degelijke hoge opvoed kundige waarde hecht? Papa was er de schuld van, dat To ny te laat op school kwam. Waarom weten we niet, maar dat doet er ook niet toe. Toen Tony voor dat laatko- men strafregels kreeg, wist hij dat het door zijn vader kwam, maar hij probeerde niet, dat als verontschul diging aan te voeren. Hij nam de straf en verraadde zijn vader niet, Maar toen hij thuis kwam, vertelde hij na tuurlijk, wat er gebeurd was. Zijn vader had daarop op twee manieren kunnen reageren, of hij had net ge daan of zijn nieus bloedde en zelfs misschien nog schijnheilig kunnen zeggen: Zorg nu maar, dat je nooit meer te laat komt en zijn zoontje rus tig voor het schrijven van de regels laten opdraaien. Ik geef toe, dat de meeste vaders er zich wel zo afge maakt zouden hebben. Zoonlief zou zich in zijn vader be kocht gevoeld hebben. Hij zou mis schien niets gezegd hebben, maar wel het zijne gedacht. En hij zou beslist niet zo .hoog meer tegen zijn vader hebben opgezien als voorheen. Of vader zou gezegd hebben, zoals Tony's vader kennelijk ook gedaan heeft: „Joh, dat gaat niet Het was mijn schuld, dat je te laat kwam, dus komt de straf mij toe. Geef op die strafregels." In verband met werkzaamheden aan het hoofdbuizennet zal van zaterdag op zondag (5 op 6 juli a.s.' de van 's avonds 11 uur tot 's morgens 6 uur. Met klem wordt aangeraden de gaskranen tijdig te sluiten. De Directie der GEMEENTE-BEDRIJVEN Waddinxveen Herwonnen levenskracht Omstreeks 5 juli a.s. houdt Her wonnen Levenskracht haar jaarlijkse speldjesdag. Het zou èn voor onze patiënten èn voor onze medewerksters een grote voldoening zijn, wanneer deze speld jesdag een groot succes werd en zelfs boven de voorafgaande jaren zou uitsteken. Onze vereniging is u wellicht reeds bekend. Veertig jaar hebben wij de strijd tegen de tuberculose gevoerd. Wij bouwden het bekende sanatorium Berg en Bosch, waarmee voor de oor log reeds een bedrag van 3.200.000,- was gemoeid. In de loop der jaren konden daar 15.000 patiënten worden verpleegd. De verpleegkosten van de ze en andere patiënten lopen in de millioenen guldens, die onze vereni ging heeft kunnen bijeenbrengen. Sinds 1952 beweegt Herwonnen Le venskracht zich ook op andere terrei nen van de volksgezondheid, zoals rheumabestrijding, kinderuitzending, uitzending van rustbèhoevenden, ge zinsverzorging bij ziekte en bestrij ding van suikerziekte. Voor deze doeleinden gaf onze Vereniging in to taal reeds ruim 2.000.000,— uit. Dit alles kost veel geld, hetwelk voor een zeer groot gedeelte uit vrij willige grote en kleine giften beschik baar moet komen. Daarom houden wjj al sinds 1914 jaarlijks onze" speldjes dag. Ouders in de aula, licht'lijk overstuur: Nu zal het gebeuren, strakjes om twee uur. Dan wordt het geweten: heeft-ie het gehaald? Of is op het kantje Wout nog net gestraald.. Een gewijde stilte heerst als in de kerk; Na de kinderdrukte komt nu 't ouderwerk Er wordt zacht gefluisterd, stemming haast devoot, Flesjes eau-de-cologne in de tas op schoot. Wie eerst zelfverzekerd kwam voor onze Jan, Wordt er op de valreep nog onzeker van; Vaders zitten snakkend naar een sigaret, Moeders zoeken schichtig nog naar het toilet. Stil, daar komt de rector met docentenschaar, De gecommitteerden, alles bij elkaar. Daar zijn de geslaagden en de rector spreekt, Wat nerveus, omdat er zelfs niet één ontbreekt! Algemene vreugde, pakken van het hart; Daarna krijgt de bakker het ineens benard: Kisten vol gebakjes. prijs wordt niet gevraagd, Want ook pa's en mama's zijn vandaag geslaagd! Jaap Mijderwijk Gaarne vertrouwen wij er op, dat de lezers uit het bovenstaande heb ben begrepen, dat er voor dit werk veal geld nodig is en dat met milde hand zal worden gegeven. DE BAKKERS VERGADERDEN. Op 1 juli jl. vergaderde de Wad- dinxveense Bakkersvereniging onder voorzitterschap van de heer J. Ver heul, ter bespreking van de weer op komst zijnde vacantie's. Als gasten waren afgevaardigden van de bakkers uit Moerkapelle aan wezig, daar met deze bakkers nauw zal samengewerkt worden. Het door een buitenstaander ont worpen werkschema is na enige be spreking in principe aangenomen. Afgeweken zal worden van de ge woonte het brood te laten afhalen aan de broodwinkels, daarvoor komt nu de bezorging in de plaats. De bakkers zullen bij de bezorging gebruik maken van een bel, de huis moeders worden daarmede uitgeno digd het brood even bij de auto of bakfiets etc. aan te pakken. Bezorging aan de deur zal pas in noodzakelijke gevallen plaats vinden. In elke straat zal een bakker ver schijnen, het isdus niet nodig, en be slist ongewenst, naar een andere straat te lopen om brood, als daar de bakkersbei klinkt. Men wachte rus tig tot in de eigen straat de bel zal luiden De afrekening moet zo mogelijk contant geschieden. Volgende week zal per advertentie de regeling bekend worden gemaakt. AFSCHEID HOOFDKLEUTERLEID STER OPENBARE SCHOOL B. Onder grote belangstelling van de zijde der ouders en het personeel van de openbare school B vond maandag middag jl. het afscheid plaats van de hoofdkleuterleidster van genoemde school, mevr. de Jong-Smit. Bericht van verhindering was binnengekomen van het bestuur der stichting Open bare Kleuterscholen. Namens deze richtte het hoofd der lagere school B enige woorden van afscheid tot het scheidende hoofd en dankte haar in enkele zeer waarderende woorden voor het vele werk, dat zij gedurende zeven jaar voor de kleuters had ver richt. De heer van Amerongen zeide hoe mevr. de Jong-Smit zich had doen kennen als een hoofd, dat hart BESCHERMVROUWE H.M. DE KONINGIN TE WADDINXVEEN Kanaalstraat 9 Telefoon 668 De Spaarbank voor groot en klein. I Het complex is gepland in een plant soen in het uitbreidingsplan de Puttia. Het hoofdgebouw heeft uitzicht op Kanaalstraat en is door een groen strook van 70 m hiervan gescheiden. Het hoofdgebouw heeft een inhoud van circa 9600 ms en bevatkelder, stookruimte en berging; begane grond Pensionkamers keukencomplex, dienst mmten; le, 2e, 3e en 4e verdieping pensionkamers. 1- en 2-persoonszitjes Het paviljoen is gelegen op het zui den en heeft uitzicht op het plantsoen met vijver. De inhoud bedraagt 2600 m'. Het paviljoen omvat op de begane grond, ziekenkamers, flat directrice en grenzend aan de grote ingangshal met uitzicht op de Kanaalstraat de grote recreatie, welke gedeeltelijk °ver 2 verdiepingen doorloopt. Op de le verdieping ligt de recrea tiezaal. Het paviljoen is met het hoofdge bouw verbonden door de grote in gangshal, waar ook de administratie in is gelegen. Rechts in de ingangshal vinden we de lift, die de verschillende verdiepin gen verbindt. Rechts van het hoofdgebouw, hier mede verbonden door een kleine hal en wachtruimte, vinden we' de rouw kapel, waar dus uitvaartdiensten ge houden kunnen worden Da 1-persoons pensionkamers heb ben een oppervlakte van 12 m2 en zijn door een voorportaal van 1,5 x 3 m van de centraal gelegen gang geschei den. In het voorportaal bevindt zich de wastafel en aanrecht met kookplaat voor het zetten van een kopje thee enz. Ook bevindt zich hier een eigen toilet en de kapstok. De 2-persoons pensionkamers heb ben een oppervlakte van 24 m2. In de slaaphoek bevindt zich een in gebouwde hangkast, terwijl hier ook dfc dein: is geprojecteerd, die toegang geeft tot een eigen was-douchecel. In het voorportaal vinden we ook hier een eigen toilet en aanrecht. Het gebouw is gedacht als beton- skelet met de vloeren naar buiten ver lengd, zodat voor elke kamer een ruim zitbalcon geformeerd wordt. Door de voorportalen wordt de rust op de kamers gegarandeerd, terwijl door een uitgebreid stelsel van venti latiekanalen voor een goede luchtver versing zorg wordt gedragen. Door de ligging noord-zuid van het hoofdgebouw, is de bezonning van alle kamers verzekerd. De keuken is volgens de modernste eisen opgezet en van hieruit worden met speciale wagentjes de maaltijden gedistribueerd over de verschillende pensionkamers

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 1