Geleefd tussen twee werelden Pritty (|YitoHö HORLOGE JAC. SATON Plannen aaal een UeAu-oAtnd fluAihuti, VERKOOPSTER Bij atte $,aiqen Ixdo dljaafo YloteAaom, ZuLdkade 22 Regeling bakkersvakantie Gaat u naai hal ejn %ee fleem dan an$e ülaafiiaaftell e.enA mee Bakkerij HOLLANDER Ylu met aaeantie naai hal, heide aft itland Philips Draagbaar Radioapparaat Fa W. DE WIT ZONEN SCHOUW J. DE GRAAFF Telefoon 313 Predikbeurten Nederlands Hervormde Kerk. 9,30 uur, De heer D. G. van Hoeven, Benthuizen. 6,30 uur, Ds. J. R. Cuperus. Hervormd' Wijkgehouw. 9,30 uur, Ds. J. R. Cuperus. 6,30 uur, Ds. V. den Boer, Veen (NBr.) Kring Wet en Evangelie, Gebouw Stationsstraat 18 9,30 uur, Ds. E. H. Kalkman. Gereformeerde Kerk. V.m. 10 en nam. 5 uur. Ds. J. M. van Krimpen, Rotterdam. Chr. Afgesch. Gemeente. V.m 9,30 en nam. 5 uur. Leesdienst. Donderdag 17 juli nam. 7 uur Ds. G. v. d- Breevaart, H. I. Ambacht. Rem. Geref. Gemeente. 10 uur, Ds. W. F. Zuurdeeg, Chicago. De zondagsdienst wordt waarge nomen door Dr. J. W- H. Helleman. uand- en Tuinbouw DE KALKTOESTANDEN VAN ONZE CULTUURGRONDEN Met grote zorg gaan de landbouw- laboratoria voort de toestand van on ze cultuurgronden nauwkeurig te be palen. Men vergelijkt de situaties van di verse jaren, bepaalt voor- en achter uitgang en dient met de verkregen gegevens de voorlichting. Jaarlijks wordenvele grondmonsters onderzocht op hun kalkgehalte Voort durend blijkt, dat d'e helft van onze zand-, dal-, klei löss en veengronden niet voldoen aan de eisen die men ten aanzien van het kalkgehalte mag stellen. Tot welke grote produktieverliezen deze ongunstige, toestand aanleiding kan geven tonen al te vaak de proef velden aan. Een ander gebrek, dat zich geduren de de laatste 10 jaren voordoet is de behoefte aan magnesia. Terecht kent men daarom de waar de toe aan kalkmeststoffen, die mag nesium bezitten. Naarmate meer gegevens bekend worden van eht grondonderzoek blijkt dat de kalktoestand van onze land bouwgronden slecht is. Men schat dat de grondi jaarlijks 550(000 ton kalk verliest tengevolge van uitspoeling en door hetgeen de gewassen aan de grond onttrekken. Naarmate de pro- duktie wordt opgevoerd, mede door middel van zwaardere bemesting, wordt de behoefte van de kalkvoor- raad groter Als men de bekalking nalaat, moe ten wij rekening houden dat het de oogsten zal gaan drukken. Er kan dan ook nooit genoeg worden gewezen om zijn grond te laten onderzoeken, hoe veel kalk en magnesium d'e grond moet hebben. Ook de gehalten spelen hierbij een grote rol, hier dient men ook terdege rekening te houden. Een produkt ge malen ongebluste kalk wat thans aan de markt is gekomen, bevat naast 80 <Vo zuurbindende bestanddelen, 60 °/o CaO en 5 magnesium (MgO) Door deze zeer hoge gehalten be- oheft par ha veel minder gestrooid te worden, hierdoor kan mede een grote besparing op arbeidskosten worden verkregen. Aan de kalkvoorziening van onze cultuurgronden ontbreekt nog zeer veel, grondonderzoek zal ook hier de juiste weg moeten wijzen. FEUILLETON No. 24 door TOM LODEWIJK Er kwam een heer binnen in een zwart pak met lang haar en een har monica. Hij boog voor de bruidegom, boog voor de bruid, boog voor de an dere gasten en werd begroet met een storm van applaus. Ha, die Kees! Meteen maar een moppie, Kees! Zorg voor de stemming Eerst wat te drinken voor onze ar- oordeonistordonneerde Lien, die de kunstenaar familiaar op de schouders klopte. Ik zal wel zorgen, dat je niet tekort komt, Keesie Maar het kwam nog niet zo ver. Want eerst stond vader Koster op en sprak het bruidspaar toe, sober, be wogen, hartelijk. Rob luisterde en was trots op zijn aanstaande schoonvader. Hij brengt het er keurig af, dacht hij mijn eigen vader moest hem zo eens horen.De buurman zei een woordje, hartelijk met een grap er tussen door. De voorzitter van de Duivensportver eniging „De Snelvheger" prees Jaap als een trouw lid en grote duivenlief- hebber en gaf hem een mooie postduif cadeau, een geschenk, dat Jaap blijk baar buitengewoon verrastte, want hij pompte aan de voorzitterlijke hand al was 't 'n zwengel. En de secretaris van de Hengelsport zei, dat de voor zitter had gezegd dat hij het maar moest doen want z'n keel was nog te droog, en bracht meteen de aanweze- gen in vrolijke stemming, want dat de voorzitter de blauwe knoop niet min de, was blijkbaar algemeen bekend. Jaap kreeg een mooie telescoophengel en de accordeonist vatte de algemene vreugde samen in een Lang zal die leven, dat uit volle borst werd mee- Toen moest de bruidegom bedan ken en dat deed hij nu niet bepaald met mooie woorden, maar recht uit het hart. Hij stotterde een beetje onder de invloed van al die emoties, en besloot uiteindelijk met zijn kleine vrouwtje voor 't front van 't publiek eens een stevige pakkerd te geven. Weer dreunde de harmonica en luid klonk het schone lied Over vijf en twintig jaar, zal ik jou nog steeds be minnen! Rob neuride zo n beetje mee en lachte eens tegen Rie. Het werd een groot feest. De stem ming kwam er steeds meer in. Er werd druk gedanst en de dikke Lien was niet van de dansvloer weg te slaan. Haar man bleef maar liever aan zn tafeltje om zijn droge keel te smeren, en keek vaag glimlachend naar zijn vrouw, die zichzelf en het gezelschap zo vermaakte. Er was een polonaise met de trek- piano voorop en Rie en Rob moesten naast en tegen elkaar in, onder uit gestrekte handen door en zelf een ere poort vormen. Voorop liep de bruide gom. rood, glimmend en stralend aan zijn arm het kleine bruidje. De stem ming rees met het uur. Stoelendans! ordonneerde de dikke voorzittersvrouw en rappe handen zet ten de stoelen in het midden. De he ren moesten er op gaan zitten en de dames zouden er om heen lopen. Tel kens als de harmonica op hield scho ten de dames gillend op de rij man- nenknieën af en hielden zich kramp achtig aan het sterke geslacht vast, als vreesden ze wreed van de stoelen te worden getrokken. Sommige dames waren daar heel sterk in en sloegen haar armen -om al wat man was Rie was er al heel gauw uit en Rob hoopte, dat hij ook al gauw verlost zou worden, want het was hem een beetje vreemd, om de paar minuten een ander vrouwmens op de knie te hebben. Er waren aardige meisjes bij maar ook dikke moekes. Maar de schone Lieai had het opperbevel en wist het zo uit te kienen, dat hij ten slotte helemaal alleen pvtarbleef, en twee verhitte, hijgende vrouwen elk aan een kant van zijn stoel, wachtten op het sein Er zat een doos bonbons aan vast! Rob keek tersluiks naar zijn belaagsters. De ene was een struise bootwarkersvrouw, met lange benen en pientere ogen, die tot-nog-toe allen te glad af was geweest. De andere was Lien. DEMONSTRATIE Wij laten U graag de werking zien van het nieuwe artikel voor de verwijdering van eelt. U zult verbaasd staan over de resultaten. Natuurlijk bij 1 I M lf UD _MOG.STEN.aSSOC.Am- A. VAN DER HEIDEN Zuidkade 1 Tel. 335 De accordeonist haalde uit en langs de wanden gierden de toeschouwers, toen ze beide vrouwen als katten om de brei, met voorzichtige stapjes za gen sluipen om de stoel, waarop Rob een beetje ongelukkig nu hij weer zo in het zoeklicht zat, zijn lot afwacht te. Kees, de virtuoos, had er schik in en liet de dames lopen voor hun geld. Hij veinsde er een eind aan te maken, speelde toch weer door, en genoot zichtbaar van het komische schouw spel. Opeens, met een geweldig ac- coord, haalde hij uit en het klavier zweeg. Met een forse bons stortte Lien zich bovenop Rob, sloeg haar dikke armen om hem heen! Hoera, riep ze en in de wolken met haar sue ces, gaf ze hem een zoen op zijn mond Hij trok zijn hoofd terug, haar adem rook naar bier. Ze stond op en keek hem met een paar hatende ogen aan. Zoenen kan ie nog niet! riep ze schel. Daar is ie zeker te fijn voor gebouwd. Rob zag Rie een stap naar voren ko men, maar het was Jaap. de bruide gom, die de situatie redde. Nooit een jonge zoena as ze meissie er bij is! riep hij lachend, anders krijg-tie straks op ze tabernakel. En hij duwde de verbouwereerde Rob naar de richting waar Rie stond. Ze deed het er om, zei het meisje, ik heb het wel gezien. Nou ja, vergoelijkte hij. Een zoentje is stof, je krijgt het en veegt het weer of, declameerde de bruidegom vrolijk. Rie keek op haar polshorloge. We moaten zo langzamedhand op stappen, zei ze verlicht, anders halen we de trein niet meer. Ze smoesde wat met Jaap. Neen, geen spelbrekers, zef die, als jullie weg moet, ga dan maar stie- kum. Nou Rob, jongen, bedankt en tot ziens. Leuk dat jullie geweest bent Stilletjes slopen ze de deur uit. In de zaal dreunde de harmonica en zon gen allen uit volle borstSien, sien, siene la me los! Toen stonden ze weer buiten. In de trein waar ze de coupé weer alleen hadden, zwegen beiden lange tijd. Rie was de eerste die sprak. Zo, zei ze bitter, nou zie je wat je hebt aangehaald. Jouw familie lust me niet, mijn familie lust jij niet. Wie zegt dat? protesteerde Rob zwakjes. O, je hoeft je niet te verontschul digen, ging ze voort en haar stem klonk hard. Ik voel me er net zo min in thuis. Ik zie er niet op neer.waar om? Ieder viert feest op zijn eigen manier, en ik vind Jan en zijn vronw er geen zier minder om. Ik zit niet heel de avond met een opgetrokken neusvleugel te kijken, zoals mijn schoonzuster uit Den Haag. Het zijn allemaal goeie, beste, hartelijke men sen, en die Lien Ja, die Lien, glimlachte Rob. Nou ja., die is een beetje vrij uit gevallen, maar ze vond jou een beetje tegereserveerd en dat wou ze je 's afleren! Ja, een bar feestvarken ben ik niet geweest, stemde Rob toe. Ik zie er van komen, vatte Rie de situatie somber samen, dat wij straks helemaal op onszelf staan. Los van mijn familie, los van de jouwe. Zou den we genoeg aan elkaar hebben, denk je? Ze keek hem vorsend aan, in haar ogen onzekerheid en twijfel. Ik wil alleen verder met jou, zei hij stug en de rest kan naar de maan lopen! Toen sloegen ze de armen om el kaar heen ,er was toch niemand die het zag. en terwijl de vlakke weilan den voorbij gleden, gehuld in de zwarte duisternis, wisten ze, dat ze bij elkaar hoorden. Maar de herinne ring aan die verloren feestavond bleef nog lang daama, schrijnen als een oude wond HOOFDSTUK XI. De breuk. Natuurlijk kom je, zei Robbert vast beraden, ze moeten er maar aan wen nen, hoor. Heus Rob, 't is beter van niet, hield Rie vol, je moet zulke dingen niet forceren. Ik heb je al eerder gezegd: reken er maar op dat we straks alleen komen te staan. Ik voel me niet thuis in jouw familie,, jij bent niet op je gemak bij de mijne Leuterpraat, stelde! Robbert kortaf vast. maar zijn overtuiging was niet zo krachtig als zijn woorden. Rie had inderdaad de situatie kort en krach- gti samengevat. In het kleine gezin netje van Koster voelde hij zich thuis, maar Rie's andere familieleden, beste lui allemaal. ze waren van een an der slag. En het ergste was ze von den hem een ander slag. Hij was niet een der hunnen en zou het nooit wor den. En met Rie was het vrijwel evenzo. Ze was eigenlijk haar milieu ontgroeid. Zij was bijdehand en intel ligent genoeg, om zich overal te kun nen bewegen. Zij sloeg geen slecht figuur in de burgemeestersfamilie. Rob wist niet, dat zijn eigen vader, in een nogal stormachtig onderhoud met Rob's moeder, dit had geconstateerd. Laten we nuchter zijn, Agnes, Rob bert mag zijn handen dichtknijpen dat dit meisje hem hebben wil. Maar mevrouw van Liempden kon zich niet heenzetten over de diepe te leurstelling die haar zoon haar had bereid, over de stukgeslagen toekomst dromen, en omdat haar egoïstische moederliefde de zoon ontzag, richtte zich haar afkeer op het meisje, dat ze onbillijk, er de schuld van gaf, de jongen te hebben ingepalmd. 't Is geen leuterpraat, antwoordde Rie dan ook; eerlijk, Rob, eigenlijk vind ik je vader een schat. Het is voor hem een teleurstelling, maar hij ziet de dingen nuchter. Hij is aardig voor me. Maar je moederdie zag me liefst de lucht invliegen. Nou, nou, suste Robbert. wordt vervolgd BELOON hun studie met een Elk horloge dat u in onze zaak kiest, wordt ten volle gegaran deerd. Ook onze voordelige horloges Wij hebben o.a. voor U een Junghans horloge Waterdicht Schokvrij met datumaanwijzing f 48.— De zaak met de buitenklok In aansluiting op ons vorig artikel betreffende het Herv. Rusthuis, ont lenen we aan Trouw. De plannen, die in Waddinxveen reeds enige tijd bestaan om te komen tot stichting van een rusthuis zijn dezer dagen in een nieuw stadium gekomen .De uitgewerkte tekeningen voor dit rusthuis zijn n.l. gereed ge komen en bij het gemeentebestuur is een aanvrage ingediend om bouwgrond Het is de bedoeling, dat dit project zal verrijzen in het nieuwe uitbrei dingsplan Puttepolder. Het rusthuis waarvan de kosten voorlopig geschat worden op ander half miljoen gulden, is geprojecteerd in het nieuwe uitbreidingsplan Putte polder tussen de Juliana van Stolberg laan, de Bernhardlaan, de Beatrix- en Kerkweg. Architect is de heer J- A. Wentink uit Baarn. Het complex be staat uit een hoofdgebouw, dat uitziet op de Juliana van Stolberglaan (het verlengde van de Kanaalstraat) en bijna loodrecht daarop een paviljoen. Het hoofdgebouw heeft op de parter re vier verdiepingen en heeft een in houd van ca. 9600 m3. Op het pavil joen is een verdieping gedacht en dit heeft een inhoud van ca. 2600 m3. De verbinding tussen hoofdgebouw en paviljoen wordt gevormd door een 22 meter hoge toren met luidklok waarin tevens de lift is geprojecteerd. Het gehele complex komt te liggen in een plantsoen, waardan tevens nog de mogelijkheid is om kleine bejaarden woningen bij het rusthuis te bouwen. In de parterre van het hoofdgebouw zijn personeelskamers gedacht en voorts keukens, een linnenkamer, een wachtruimte e.d. Op de bovenverdie pingen bevinden zich de verzorgings kamers van de bejaarden. Omdat het de bedoeling is het gebouw in beton op te trekken en de vloeren naar bui ten te verlengen, is de mogelijkheid verkregen voor alle kamers een bal- con te projecteren. In totaal bevat het gebouw 99 verzorgingskamers voor be jaarden. waarvan er 87 eenpersoons kamers zijn en 12 twee-persoons. De eenpersoons-kamers hebben een oppervlakte van 12 m2. de tweeper soons-kamers van 24 m2. Het aantrek kelijke bij al deze kamers is dat zij een eigen toegangsdeur hebben naar de gang en bovendien nog een eigen toilet en een eigen wa9- en kookruim te, zodat een gedeelte van de maal tijden zelf verzorgd kan worden. In het paviljoen bevinden zich zie kenkamers, kamers voor de directie en o.a. nog de recreatiezaal. Aan het hoofdgebouw vastgebouwd is nog een rouwkapel geprojecteerd. Het stichtingsbestuur heeft deze plannen aanvaard en bij het gemeente bestuur een aanvrage om bouwgrond ingediend. Verder is aan het gemeen tebestuur verzocht om de rente en de aflossing van de geldlening, die voor de financiering van de bouw van dit project gesloten zal moeten worden te garanderen. Aan een gebouw als dit is in Wad dinxveen zeker wel behoefte want de gemeente telt thans ongeveer bijna 700 inwoners van 65 jaar en ouder. Dat de plannen de sympathie van de bevolking hebben blijkt wel uit de verschillende giften, die het stichtings bestuur reeds voor dit rusthuis heeft ontvangen. Verder bracht een kerk- collecte, die onlangs ten bate van het rusthuis werd gehouden 780,82 op. Het is de bedoeling van het bestuur van het Hervormd rusthuis, dat be staat uit de heren H. C. Kooijman, (penningm.)) S. P. Bax als vertegen woordigers van de kerkeraad, de dia kenen P. de Bruin (voorz), J. Neven, F. Sekeris en A. J. Olie en voorts W. Verboom (secr.) H. Poot en G. van der Krans, om dit rusthuis open te stellen voor bejaarden van alle gezind ten. BELANGRIJKE POLO-WEDSTRIJD Door de 3-1 nederlaag van Pinguins uit Woerden tegen Brandenburg uit Bilthoven, is de wedstrijd Gouwe- Brandenburg van a.s. dinsdag beslis send voor het kampioenschap. Wij hebben een plaats vacant voor een prima VAN DER GEUR, Boskoop, telef. 2023 welke een goede vakantie-foto met zich mee brengt, moet u geen risico nemen met het afdrukken. L<aat daarom uw vakantie-foto's ver groot afdrukken op onze Pakoprinter Van 14 tot 26 juli gesloten: H. en G. Huizer, A. van Ardenne, „De Coöperatie", J. Verheul, S. Kerver. Van 28 juli tot 9 augustus zijn gesloten J. de Graaff, Fa. Huizer (Dorpsstraat) W. J. Los, T. Broer, J. v. d. Loo Contactadres voor klachten over bezorging etc. kunnen gebracht worden aan Oranjelaan 9a, Telefoon 276 in plastic, dus blijven lang vers, 10 stuks voor 80 ct. Vanaf Dinsdag weer onze overheerlijke CANO's 12 ct p st. Probeer dat gesneden brood eens, blijft lang vers, 49 ct Witte bollen 6 ct. - Krentenbollen 10 ct. Reklame Roomboterbiesjes per hrlf pond 75 ct P,S. Wij zijn de gehele vakantie GEOPEND. „Winkelgalerij Sniep" Telef. 935 met het Prijzen vanaf f 99.50 Kom voor Uw vertrek even bij ons aan en wij demonsteren U de modernste apparaten. ELECTRO-TECHNISCH BUREAU Zuidkade 115 Telefoon 323 VOOROFSCHE POLDER op donderdag 17 juli 1958 Drijjvuil dient te zijn verwijderd Het bestuur ACCOUNT. KANTOOR A. G. DE RUIJTER VRAAGT voor haar kantoor te Boskoop een Jongste Bediende mni. of vri. Schiftelijke sollicitatiesReijerskoop 121, Boskoop. Ik dacht dat ik lekkere koek had, maar nu ik de koek van De Graaff heb geproefd, prefereer ik die toch. vrjjdag en zaterdag 250 gram SPIRTS 63 cent Vanaf maandag iedere morgen verse Koffiebroodjes

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 6