Weekblad voor Mfaddinxveen Moeder de Vrouw De Syu&gtl van de week TDictori) Wie maakt de tnifyaeri mat? Jotee Pio-ndeAd en id^Ug gulden COöP. BOERENLEENBANK AndeAA dan andeAl Gemeenteraadsvergadering van woensdag 23 juli 1958 NUTSSPAARBANK nr 683 vrijdag 25 juli 1958 14e jaargang Adres redaktie en administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal I 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Vakantie, de Nederlanders zijn of gaan nog met vakantie. Ook met va kantie geweest zijn de Bouwvakar beiders - althans slechts een week. In tegenstelling met de traditie, heb ben zij deze week zelfs heel mooi weer gehad. Wanneer zij niet op een prettige vakantie terug kunnen zien, heeft dit zeker niet daaraan gelegen. Vier Zaandamse jongens zullen in derdaad niet met plezier aan hun va kantie terugdenken. Vier maanden hadden deze jongens gespaard om 1.500,bij elkaar te krijgen. Met dit geld zouden zij veertien dagen aan de Riviera doorbrengen. In een gehuurde auto vertrokken de jonge mensen naar de Middellandse Zee. Lang heeft hun vreugde echter niet geduurd. Terwijl de jongens 's nachts sliepen heeft een geslepen dief kans gezien de sleutel van de auto te bemachtigen en de portefeuille met inhoud te ste len. De portefeuille, de autopapieren en de passen werden op enige afstand van him tent teruggevonden. De Ne derlandse consul gaf de gedupeerden geld om weer naar Holland te kunnen komen. Zij zullen hun vakantiedagen nu in Nederland doorbrengen. De va kantiegangers die in Nederland blijven en daartoe de Veluwe hebben uitge zocht zullen waarschijnlijk van het gierende geluid van de straaljagers verschoond blijven en ongestoord van het natuurschoon op de Veluwe ge- IDicfori) Dit ene weet U kleedt U Over genieten gesproken. Dat heb ben ook de badgasten en dagjesmen sen zondag aan het noordzeestrand kunnen doen. Het warme weer van zaterdag had velen zondag naar de zee getrokken, «waar zij in het water verkoeling hoopten te vinden. De koel te en het water kwamen. De plens buien zorgden ervoor, dat het strand al vroeg in de middag verlaten was. De ongeveer 100 Nederlanders, die bij de Britse kust een torenhoog fil tercaisson op de zeebodem moesten laten zinken, zullen toeschouwers ge noeg hebben gehad. Het betonnen cais son is bestemd voor een elektrische Centrale en moest op drie punten ko men te rusten. Op het caisson zelf was een tijde lijke commandopost geplaatst, van waaruit de operatie werd geleid. Een meevaller was dat het weer meewerk- Bij sterke wind zou men het gevaar te niet op z'n plaats hebben kunnen krijgen. Aan het begin van de tocht, waarbij het gevaarte door de „Argus" via een smal kanaal naar de zee moest worden getrokken, knapten de trossen van de Argus af. Dit bezorgde de be manning enige benauwde ogenblikken Gelukkig was de sleepboot „Clyde" zo dicht genaderd, dat deze de tros sen kon uitbrengen en kon de caisson over zee verder worden gesleept. Met voldoening kunnen de mannen terug zien op dit gigantische werk, dat zij tot een goed einde wisten te brengen. Wat de besprekingen, die in Urk worden gevoerd zullen brengen, we ten we nog niet. Burgemeester Schip per heeft voor zijn plan - de krotten af te breken en er nieuwe huizen voor in de plaats te zetten - tal van voor standers, maar ook vele tegenstanders Het eigenaardige is, dat juist de mees ten Vein die tegenstanders in krotten wonen. Ze zijn echter zo gehecht aan het huisje, waar zij veelal him hele leven in hebben gewoond, dat zij er geen ander voor willen hebben. Eerst in september zal de raad over een en ander beslissen, tot zolang zal ot> Urk alles nog bij het oude blijven. Dit gebeurt voorlopig ook met de biljetten van duizend gulden. Wel worden er door de Nederlandse Bank binnenkort nieuwe biljetten van dui zend gulden in omloop gebracht. Deze nieuwe biljetten, die zijn ontworpen door J. T. Doeve, vertonen een zelf portret van Rembrandt, een palet met penselen en een molen. Het water merk draagt de beeltenis van Saskia, de vrouw van Rembrandt. Op de ach terzijde is een hand afgebeeld, waar in een penseel, met op de achtergrond een palet met de portretten van Saskia en Titus. Het is dus wat je noemt een Rembrandt-biljet. Al is het geld dan nog niet met nieuwe biljetten binnengekomen. De Amster damse burgemeester, mr. G. van Hall, zal toch tevreden zijn met de lj ton die voor het behoud van het „Anne- Frankhuis" werden gestort. De .An ne-Frankstichting" wil dit huis tot een internationaal ontmoetingscen trum voor de jeugd maken. De ont moeting die tussen drie jonge mannen en de Haagse rijkspolitie plaats vond, zal voor deze jongelui wel in de ge vangenis eindigen. Zij bekenden der tig diefstallen uit onbeheerd staande auto's te hebben gepleegd. Een slordige 15.000 wandelenthou siastelingen gingen zich extra inspan nen door deel te nemen aan de Vier daagse, hetzij te Nijmegen (ruim 14.000) of te Apeldoorn ruim 1.000, opnieuw recordaantallen. Een andere Nederlandse prestatie, de DAF-personenauto zal iets later op de weg komen dqn oorspronkelijk was bedoeld. Het produktieschema is van 25.000 op 50.000 wagens per jaar ge bracht, wat de nodige voorzieningen met zich meebracht. VOOR MEISJES GEEN ZORGEN Of toch wel een beetje Na het vorige artikel over de toe komstmogelijkheden voor de jongen, nog een enkel woord over die van het meisje. En dan schiet me te binnen, dat ik onlangs op een bijeenkomst tij dens de pauze een moeder hoorde zeggen ik heb een zoon en vier doch ters. Voor de jongen is het tegen woordig een probleem, maar voor de meisjes maak ik me geen zorgen. Die trouwen later toch wel Thuis heb ik daar eens over nage dacht en kwam tot de slotconclusie, dat deze stelling lang niet juist was. Afgezien nog van het feit, dat niet ie der meisje op latere leeftijd trouwt de statistieken hebben uitgewezen, dat drie van de honderd vrouwen onge trouwd blijven), is het evenmin juist om uit te gaan van het standpunt: een meisje heeft alleen maar de lagere school nodig. Het huishouden kan ze thuis, of in een betrekking wel leren. Als ze het huis kan schoon houden, eten kan koken, verstellen en kinde ren verzorgen, dan is ze een iedeale huisvrouw. Dat zal een honderd jaar geleden misschien nog juist geweest zijn, in deze moderne tijd klopt het niet. De intelligente man vraagt van zijn a.s. vrouw nog iets anders dan het boven Het totaal ingelegde bedrag aan spaargelden bij onze bank nadert thans de ronde som van 5 miljoen. Binnen enkele weken kan dit bedrag zijn bereikt. De gelukkige spaarder, die dit bedrag „vol" maakt, ontvangt een gratis bijschrijving op zijn boekje van Alle nieuwe spaarders, die tenminste f 10,op hun rekening storten ontvangen thans een gratis bijschrijving van f 2,50, totdat de totaal inleg van vijf miljoen gulden is bereikt. SPAARGELDEN DAGELIJKS OPVRAAGBAAR WADDINXVEEN Spaarbank voor iedereen gememoreerde. Ik heb nog zeer on langs het fiasco van een huwelijk ge zien, doordat een vrouw op een veel lagere trap van ontwikkeling stond dan de man. Hij begon kort na de be vrijding een zaak, die zich snel uit breidde. Zij was de dochter van een conservatief echtpaar, dat hun kind een eenzijdige -opvoeding had gegeven. Ze was een knappe jonge vrouw, wier handen voor het huishoudelijk werk niet verkeerd stonden. Ze trouwden en kregen kinderen. Van babyverzor ging wist ze alles af. want ook daar voor had ze een cursus gevolgd. De kinderen zagen er altijd keurig uit en manlief eveneens. Doch de keerzijde was, dat de vrouw nog geen behoor lijke brief kon schrijven. Dat ze in ge zelschap van collega's en zakenrela ties van haar man verlegen en onhan dig was. Het oordeel van hen die haar ken den was knap, maar dom. Een ander geval. Een verloving werd verbroken, omdat de man een drukke zaak heeft in huishoudelijke artikelen ,maar de a.s. vrouw „niets voor de winkel voelde", zoals ze het zelf uitdrukte. Haar opvoeding had alleen maar ten doel gehad, een huis vrouw te worden, die man en kinde ren kan verzorgen. Allemaal heel mooi maar tegenwoordig komt er ook vaak wat anders kijken, namelijk algeme ne ontwikkeling. Ouders, die voor wat hun dochter(s) betreft, uitgaan van de gedachteze trouwt of trouwen later toch, en als ze maar een behoorlijke middagpot kunnen koken, kleren kunnen verstel len, het huis behoorlijk schoonhouden en kinderen kunnen verzorgen, is het al voldoende - die bezien het glad ver keerd. Want weet men vooruit met wie Jansje of Marietje trouwt? Als het een werknemer is, die 's morgens de deur uitgaat en 's avonds thuis komt wel, dan is het eenvoudig ge noeg. Maar van een onderwijzers- vrouw wordt nog wat meer verwacht. Is haar a.s. man een winkelier, dan zal ze t.z.t. mee moeten helpen klan ten bedienen. Is haar a.s. man in za ken, dan zal zij wel eens een zaken relatie te woord moeten staan. Wat is dus de taak van een aan staande echtgenote Die is niet alleen huishoudelijk. Natuurlijk moet dit - in principe - nummer een blijven. Maar daarnaast wordt van de moder ne vrouw een zekere mate van alge mene ontwikkeling geëist Het is dus zeer nuttig als een meisje behoorlijk kan leren, Als ze haar Ulo-diploma haalt. Kan ze minder goed op school mee, laat haar dan in ieder geval nog wat bijleren. En dan denk ik natuur lijk in de eerste plaats aan de Huis houd- en Industrieschool. Op het plat teland adviseer ik de Landbouwhuis- houdschool. vooral voor meisjes, die te zijner tijd boerin of tuindersvrouw worden. Is de aanleg er. laat haar dan typen en steno leren. Is het meisje thuis nodig( ik denk aan grote gezinnen), stel haar dan toch in de gelegenheid om in de avond uren wat meer ontwikkeling op te doen. De winteravondcursussen op velerlei terrein kunnen vaak zo nut tig zijn. De aanstaande vrouw moet in deze moderne tijd niet alleen een liefheb bende echtgenote zijn, maar ook een kameraad. En daarom moet ze belang stellen in zijn arbeid, zn' taak in het maatschappelijk leven, zijn bedrijf. Ze moet zich op de hoogte trachten te stellen, opdat ze, in voorkomende ge vallen, hem met raad en daad terzijde kan staan. Desnoods moet ze hem bij afwezigheid kunnen vervangen. Voor mieisjes geen zorgen Of toch wel een beetje De ideale vrouw is zij, die een zekere mate van alge mene ontwikkeling bezit, en dit in haar huwelijk in praktijk brengt deze ontwikkeling praktisch vergroot en zodoende een steun kan zijn voor haar man, voor zijn zaak, bedrijf of winkel. Ik ken een gezin waar vier doch ters zijn. Vader zelf zakenman, het zijn dochters leren. Ze hadden er wei nig moeite mee gelukkig, en hoewel het niet altijd van harte ging, be kwaamden ze zich op verschillende terreinen. Twee van hen zijn thans getrouwd. De een is de vrouw van een banketbakker geworden, de ander van een meubelfabrikant. Eerstge noemde vrouw verzorgt de hele ad ministratie, nummer twee staat in de showroom de klanten te woord en verkoopt menig ameublement. [Bei den erkennen nu, dat vader het aan het rechte eind heeft gehad. Genoeg hierover. ïn het klort is mijn advies, mede in antwoord op ver schillende ontvangen brieven Als uw dochter kan leren, benut die mogelijk heid en stuur haar naar die instituten die qua aanleg 't beste geschikt zqn. En, zo als ik al zo vaak gezegd heb pleeg zoveel mogelijk overleg met het hoofd der lagere school. De onrust die er is in het nabije oosten, is geen gebeurtenis waarop wij kunnen toosten, maar 't is toch ook niet zo, dat w' overstuur geraken en zonder animo slechts diepe zuchten slaken. Vakantieplannen zijn niet van de baan geschoven; men laot zich, groot of klein, niet van die pret beroven. Wie reeds vakantie nam genoot van zon en zoelte; wie daar'to c nu eerst kwam treft mog'lijk regenkoelte en hij die later gaat hoort men dan badineren het water dat nu avlt kan mij straks niet meer deren. De vrijgezellen gaan naar Oostenrijk of Spanje, het echtpaar met zijn kroost zoekt vreugde in Rockanje, of ruilt zijn woning met een huisgezin in Ruinen, of trekt met zijn kwintet naar Zeist of naar Soestduinen. De hoofdzaak is toch juist de vrijheid te beleven en van het sleurwerk thuis een poosje te zijn ontheven. SCHEEPERS Zuiveringsinstallatie van Boskoop Inleidend rusthuisdebat Stratenplannen Sportvelden Woensdagavond kwam de gemeen teraad in openbare vergadering bij een onder voorzitterschap van burge meester A. Warnaar Jz. In verband met de vacanties waren de heren Berghoef, van Egdom en Okkerse af wezig. In verband met haar huwelijk stel den B en W voor eervol ontslag te verlenen aan Mej. Walvis als onder wijzeres aan de openbare lagere school A, waarbij B en W de opmer king maakten, dat zq in tijdelijke dienst zou worden aangesteld, over eenkomstig het advies van de inspec teur. De heer Pille vroeg of het de be doeling was na verloop van tijd een vaste leerkracht aan te stellen en of niet de eis moest worden gesteld, dat Mej. Walvis eerst zou kunnen ver trekken, indien haar opvolger zou zijn benoemd. De voorzitter antwoord de dat het geenszins de bedoeling was Mej. Walvis te ontslaan. Hier wordt slechts gebruik gemaakt van de bepalingen die de wet biedt. Mevr. van der Torren kon zich niet vereni gen met de idee dat men in verband met een huwelijk, als straf, ontslag kreeg om daarna weer in tijdelijke dienst te worden aangesteld. Zij ver kreeg aantekening tegen het voorstel te zijn, dat door de overige leden werd goedgekeurd. De ontruimingstermijn der onbe- woonbaarverklaarde woningen Noord kade 16 en 18 werd met een half jaar verlengd. Van de N.V. Bank voor Ne derlandse gemeenten werd een vaste geldlening aanvaard van 122.000, tegen een rente van 4§%, terwijl het crediet in rekening-courant bij die bank werd geregeld tot 1 augustus a.s. op 430.000 en tot 1 september a.s. op 415.000,—. Op grond van art. 72 der Lageron- derwijswet 1920 werd aan de Ned- Herv. school Onderweg medewerking verleend voor de aanschaffing van nieuwe banken tot een bedrag van 2904,terwijl het R.K. schoolbe stuur medewerking^ ontving voor de aankoop van nieuw meubilair voor j de kleuterscholen, waarmede een be drag van 4247,zal zijn gemoeid. De Ned. Herv. kleuterscholen mogen 4 oliekachels aanschaffen voor 2150,-. De salarissen voor het gemeente- personeel (werklieden) werden in gaande 1 april jl. verhoogd met 3 met bepaling dat een werkclassifica- tie moet worden ingevoerd. De voor zitter noemde de invoering van dq werkclassificatie een camouflage om deze verhoging tot stand te kunnen brengen. Mevr. van der Torren noem de deze beslissing een wasse neus. Zij gaf er de voorkeur aan deze ver hoging zonder meer te geven. De voorzitter deelde mede, dat een ande re oplossing niet de instemming van de Minister zou hebben en dan zou deze zaak over de ruggen van het personeel uitgevochten moeten wor den. Het voorstel tot wijziging van het uitbreidingsplan in hoofdzaak, ten einde Boskoop de gelegenheid te ge ven een rioolwaterzuiveringsinstalla tie te bouwen op Waddinxveens grondgebied ontmoette velerlei be zwaren. De heer Pille vroeg zich af waarom Boskoop deze installatie niet op ei- BESCHERMVROUWE H.M. DE KONINGIN TE WADDINXVEEN Kanaalstraat 9 Telefoon 668 De Spaarbank voor groot en klein.

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 1