Weekblad voor Mfaddinxveen i MaecUc de Vrouw 0e SpU&el van de week TDicfonj NIEUWS uil onze wao-n^laats Wit maakt de mitjatri iwt ffouee PiandehcL en u~ij$tiy gidden COöP. BOERENLEENBANK klein spaar-offer GROOT vaeantieg'enot NUTSSPAARBANK nr 684 vrijdag 1 augustus 1958 14e jaargang Adres redaktle en administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden De zaak van het goede heertje heeft een staartje. De Rijksverzeke ringsbank, verontrust door de ge makkelijke manier, waarop het goede heertje fraude had kunnen plegen, liet door een accountantskantoor een geheel nieuw systeem van uitbetaling ontwerpen. Dit systeem kwam hierop neer, dat een cheque in duplo werd uitgeschreven. Het origineel werd naar de belanghebbende gezonden, terwijl een duplicaat naar het post kantoor waar de uitbetaling zou plaats hebben, werd gestuurd. Hier moest de originele cheque met de du plicaat dito worden vergeleken en uitbetaling mocht slechts geschieden, nadat overeenstemming tussen beide cheques was geconstateerd. Waar schijnlijk heeft dit systeem een van de ambtenaren op de controle-afde ling van de Rijksverzekeringsbank op de gedachte gebracht toch fraude te plegen. Hij stuurde begin juli naar 29 postkantoren in Amsterdam, Den Haag. Haarlem en Leiden en omge ving duplicaat-cheques, elk voor ca. 700,Enige dagen later vervoegde zich op deze postkantoren een dame met de originele cheques, die door de nietsvermoedende ambtenaren prompt werden uitbetaald. De Rijksverzeke ringsbank werd op deze wijze voor ruim 20.000,opgelicht. De re cherche zoekt nu ijverig zowel naar de ambtenaar, die deze fraude pleeg de, als naar de handlangster, die de cheques incasseerde. Niet meer te zoeken hoeft de re cherche naar de chauffeur van een Amsterdamse gemeentebus, die de stempels van gebruikte tramkaartjes IDictori) Dit ene weet U kleedt U bleekte en deze weer opnieuw aan de passagiers verkocht, waarna hij het geld in eigen zak stak. De man, die een diensttijd van twintig jaar bij het Gemeente Vervoerbedrijf achter de rug heeft, is ingesloten. Voortaan zal andere stempelinkt worden ge bruikt. Doordat de jeugdcriminaliteit veel groter is dan voor de oorlog, zijn er nu ook veel meer jongeren tussen de 18 en 25 jaar ingesloten. Het aantal jeugdige misdadigers bedraagt onge veer 40% van het totaal aantal ge vangenen. De jeugdgevangenissen te Vught en Zutphen zitten vol, even als de jeugdafdeling van de gevan genis te Alkmaar. Ook de door deze jeugd gepleegde misdrijven zijn over het algemeen ernstiger dan voor de oorlog. Gelqkkig komt het ook nog wel eens voor. dat wat een misdrijf lijkt, het niet is. Een voorbeeld hier van is het pakket van 10.000,dat op onverklaarbare wijze uit een post zak was verdwenen. De hoofdstede lijke recherche heeft er een hele avond en een deel van de nacht naar gezocht, en daarbij o.a. huiszoekingen verricht. Tenslotte werd het pakket echter gevonden op een stoel, waar ook andere aangetekende stukken op hadden gelegen. Van diefstal was dus geen sprake. Wel is er sprake van een verkor ting van de arbeidstijd, al zal het nog wel even duren, voordat deze offi cieel wordt ingevoerd. In het advies over deze aangelegenheid, dat door de Sociaal Economische Raad werd gegeven, wordt een geleidelijke ver wezenlijking van een kortere arbeids duur mogelijk geacht. Volgens Minister Algera is voor 'n aantal netten draadtelevisie technisch mogelijk. Het zal echter ook nog wel een poosje duren, alvorens dit plan werkelijkheid wordt. De PTT is zeker niet van plan, zo als wel met de luidsprekers voor ra diodistributie het geval is, kijktoestel- len aan eventuele abonnees te leve ren. Die zal men zelf moeten kopen, al dan niet op afbetaling. Ondanks bestedingsbeperking en ondanks het feit, dat de werkeloos heid is toegenomen, leveren de zaken, die op het afbetalingssysteem zijn in gesteld, hun goederen zonder vrees aan het publiek. Het komt, aldus onze zegsman, te genwoordig minder dan vroeger voor, dat de mensen hun verpliehtingien niet nakomen. Na het sombere begin van dit over zicht, lijkt ons deze opwekkende me dedeling een goed besluit. Wacht even! In Montfoort, Haastrecht en Gou derak heeft een 35-jarige fabrieksar beider uit Gouda een tweetal boerde rijen en drie hooibergen in brand ge stoken. waardoor 21 personen dakloos geworden zijn en een schade is aan gebracht van enkele tonnen. Hij ver klaarde tegenover de politie nog meer branden te willen stichten, maar zijn lucifers waren op. Hij zal wel niet toerekenbaar zijn, temeer daar hij aan het blussingswerk heeft meege holpen. STELLING BIJ KERKWEG OMGEVALLEN. Bij de werkzaamheden voor de dem ping van de vaart langs de Kerkweg is door het losschieten van een las de heistelling omgevallen, waarmee palen voor de beschoeiing worden geslagen en later uit de grond wor den getrokken. De stelling, viel op de nog niet zo lang geleden gebouwde dakkapel van het huis van de heer Groen, dat ernstig werd beschadigd. Het totaal ingelegde bedrag aan spaargelden bij onze bank nadert thans de ronde som van f 5 miljoen. Binnen enkele weken kan dit bedrag zijn bereikt. De gelukkige spaarder, die dit bedrag „vol" maakt, ontvangt een gratis bijschrijving op zijn boekje van Alle nieuwe spaarders, die tenminste f 10,op hun rekening storten ontvangen thans een gratis bijschrijving van f 2.50, totdat de totaal inleg van vijf miljoen gulden is bereikt. SPAARGELDEN DAGELIJKS OPVRAAGBAAR WADDINXVEEN Spaarbank voor iedereen BORSTELEN UW KINDEREN HUN GEBIT In de zorg voor een gezond gebit dienen wij allen, behalvei door een juiste voeding - die o.a. ook inhoudt het gebruik van voedingsmiddelen, die stevig kauwen vereisen - te voor zien door systematische reiniging van tanden en kiezen. Bovendien is geregelde controle, gepaard met eventuele behandeling door de tandarts noodzakelijk. Het is nog veel te weinig bekend dat deze preventieve en curatieve tandheel kunde reeds dient te beginnen bij kinderen in het tweede levensjaar. Alle begin is moeilijk. Daarom ne me de moeder van een kleutertje geen grote en geen harde borstel en ook nog geen tandpasta: lauw water en een zacht kinderborsteltje zijn be ter geschikt. Grotere kinderen redden natuurlijk zichzelf, dat pleegt heel goed te gaan als zij al in hun eerste levensjaren vertrouwd zijn geraakt met het tand- poetsen. Om redenen, die voor zichzelf spre ken, ligt het beste moment voor tand reiniging altijd direct na de maaltijd, zodat de etensresten, die zo gemak kelijk aantasting van de elementen teweegbrengen, spoedig worden ver wijderd. De halfjaarlijkse inspectie en, zo nodig, behandeling van het gebit door de tandarts, moet eveneens op de kleuterleeftijd beginnen. Tandheel kundige verzorging van het school kind sluit daarop dan vanzelf aan. Wordt de mond reeds bij de aller kleinsten in goede conditie gehouden, dan zullen de toestanden op het ge bied van de tandheelkunde, die in ons land in vele opzichten onbevre digend zijn, ongetwijfeld verbeteren. Thans is het namelijk zo, dat de gebitten der volwassenen dikwijls zo hopeloos slecht zijn, dat er geen doen meer aan is ze nog te saneren. Veel mensen zijn daardoor gedwon gen om of op betrekkelijk jeugdige leeftijd de mond te laten leegtrekken en een kunstgebit te gaan dragen of met een aantal bruinige stompjes te blijven rondlopen. Uit behoudzucht en "it angst wordt dan vaak de laatste mogelijkheid ge kozen, met de kansen van het op treden van spijsverteringsstoornis- sen, pijnaanvallen en dikke gezich ten. Wie over de zorg voor het gebit spreekt dient ook iets te zeggen over de melk. Een halve tot driewart liter per dag is de vereiste hoeveelheid. Veel volwassenen en zelfs kinderen gebruiken nog steeds te weinig melk. Bij het melkgebruik gaat het aller eerst om de toevoer van eiwitbouw stenen voor de verschillende weefsels b.v. voor de spieren en voor de cel len van het bloed. Daarnevens bevat melk veel kalk en fosfor, in een vorm. waarbij opname in het lichaam gemakkelijk plaats heeft en het bevat het zo belangrijke vitamine D. Deze stoffen behoren in voldoende mate in het lichaam aanwezig te zijn, niet alleen om het beenderstelsel, maar ook om het gebit in goede con ditie te houden. Bijzonder groot is de behoefte aan deze stoffen bij jonge kinderen en ook bij aanstaande moeders. Wanneer de laatstgenoemden in haar voeding allen nauwgezet aan die vergrote be hoefte zouden voldoen, was dit voor het opgroeiende geslacht reeds een voortreffelijke preventieve gebitszorg. Dr. H. W. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. GESLAAGD. Voor het gehouden middenstands examen slaagden de heren T. H. Koot C. A. de Joode; J. H. van Pinxste- ren; W. Havenaar; J. Russcher en A. Vis. Allen waren leerlingen van de heer J. H. Visse. Mej. Nelie Noordam-, Wilhelmina- kade, alhier, slaagde te Arnhem voor het diploma gezinsverzorgster. POLOSPELER TE WATER. Onze plaatsgenoot, C. van Mourik had het ongeluk bij het uitstappen uit een autobus in het water te ge raken. Misleid door de duisternis geraakte hij in een moddersloot. Gelukkig kon de heer P. de Graaff hem de redden de hand bieden. Geheel besmeurd met modder en kroos moest hij de reis Hoofddorp naar Waddinxveen afleggen. De autobus kwam van een polo wedstrijd in Alkmaar. DEELNEMERS VIERDAAGSE. De wachtmeester der rijkspolitie, le klas, de heer J. Büwalda, heeft voor de 12e maal de Vierdaagse te Nijme gen volbracht. Ook mevr. J. van Nielen-Mooy heeft deze mars met succes uitgelo pen. PUZZELRIT OP 30 AUGUSTUS. Ter ere van de verjaardag van Prinses Wilhelmina zal op zaterdag 30 augustus door de plaatselijke Oranje vereniging een puzzelrit worden uit geschreven voor auto's, motoren en bromfietsen. De organisatie hiervan zal berusten bij de „Gouwerijders". BEGIN VAN BRAND. Donderdagmiddag ontstond brand in de keuken van de heer de Vlaam aan de Oranjelaan, door het vlam vatten van wasbenzine. Hoewel de brand zich ernstig liet aanzien gelukte het de omwonenden met emmers water en zand de vlam men te doven. De uitgerukte brand weer, die binnen 5 minuten ter plaatse was. behoefde geen water te geven. Burgemeester Warnaar gehuwd Vrijdagmiddag is het huwelijk vol trokken tussen burgemeester A. Warnaar en mej. M. Veerman, direc trice van het rusthuis Nyenstede te Amersfoort. Vanzelfsprekend bestond voor deze gebeurtenis grote belangstelling, zo wel bij het gemeentehuis als bij de Geref. Kerk. In het gemeentehuis werd het hu welijk voltrokken door de ambtenaar van de burgerlijke stand, de heer W. F. Meyer, terwijl de kerkelijke beves tiging plaats vond in de Geref. Kerk door Ds. F. D. Kuiper uit Sassen- heim, met als trouwtekst Ps. 27 4a. Uiteraard was voor deze huwelijks bevestiging veel belangstelling, even zo voor de receptie welke direct na de kerkdienst in het jeugdgebouw ge houden werd. Het was daar bijzonder druk, zowel van binnen als buiten onze woonplaats. Veel autoriteiten en inwoners uit onze gemeente, vrienden en kennissen, leden van de Chr. Emi gratie centrale en van de I.C.C.C., kwamen het bruidspaar gelukwensen. Wethouder Oudijk overhandigde met een korte toespraak namens de leden van de gemeenteraad, de amb tenaren en het gemeente personeel een huwelijksgeschenk in couvert. Na mens de Vrijw. Vrouwelijke Hulpver lening werd aan het bruidspaar even eens een geschenk aangeboden. Veel bloemstukken gaven fleur aan deze voor de burgemeester zo blijde dag. Burgemeester Warnaar is met zijn echtgenote jl. dinsdag naar Amerika en Brazilië vertrokken. Bel Bij Brand No. 300 Spaar geregeld voor uw vacantie, voor een bromfiets, scooter of andere grote uitgaven bij de TE WADDINXVEEN Kanaalstraat 9 Telefoon 668 De Spaarbank voor groot en klein.

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 1