Weekblad voor Waddinxveen i JUaedec de Vrouw De SyUt&d van de week DE VIJF MILLIOEN IS VOL!! De vijf millioen in onze spaarbank werd don derdag 7 augustus j.L volgemaakt door de heer P, DE PATER Jr., Julianastraat 9, Waddinxveen. COöP. BOERENLEENBANK Dictonj NIEUWS uit cwwze wööHplaats- klein spaar-offer GROOT vaeantieg'enot NUTSSPAARBANK nr 685 vrijdag 8 augustus 1958 14e jaargang Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Adres redaktie en administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Kleine oorzaken hebben dikwijls grote gevolgen. Dat bleek wel bij een grote en felle brand in een Amster damse garage, waarbij 40 personen auto's, 10( bedrijfsauto's en circa 60 motorvoertuigen werden vernield. De brand werd veroorzaakt door de be drijfsleider, die 's morgens om half zes een sigaar wilde opsteken. Op het afstrijken van de lucifer volgde een explosie van gas- of benzinedamp. Binnen een uur was de garage een ziedende vlammenzee. Dit was dus wat je noemt een duur sigaartje. Du re sigaren zullen vele sigarenmakers in ons land niet meer kunnen roken. Een tweede mechanisatiegolf bedreigt namelijk honderden sigarenmakers met werkloosheid. Bij de eerste mechani satie, omstreeks de twintiger jaren, werden duizenden sigarenmakers werk loos. Nu schat men het aantal voor 1958 op 300 man. In 1961 zullen hier zeker meer dan 1800 mensen aan de mechanisatie ten offer vallen. De oor zaak van dit alles is de tolnakmachine die in staat is een technisch moeilijk, doch zeer gewild model te vervaardi- gen" V Een andere machine, een vliegma chine werd de oorzaak van de dood van een 68-jarige inwoner van Veenendaal. De oude man had een rondvlucht boven Amsterdam ge maakt. Na de vlucht wilde de man vermoedelijk de machine van voren bekijken ,maar werd door de draaien de propellor gegrepen en gedood. Ge lukkig is er ook opgewekter nieuws van Schiphol te melden. Twee kinderen, Annelies en Hugo Schalkens, van 8 en 9 jaar hadden sa men een bedrag van 74,58 gespaard. Voor dit geld wilden ze een vlieg tocht naar België maken. Ze vroegen in een brief aan de heer Aler, de di- rekteur van de K.L.M., of het moge lijk was voor dit geld naar Brussel te vliegen ,„Er waren toch vaak plaat sen leeg in een vliegtuig en dan zou hun geld extra winst voor de K.L.M. betekenen. De heer Aler ging op het verzoek in. De kinderen werden als VIP's, zeer belangrijke personen naar Brussel gebracht en werden in de ge legenheid gesteld de Expo te bezoe ken. Een aardige reklame voor de KLM. Reklame zal de KLM waarschijnlijk ook via de televisie kunnen maken. De Radioraad heeft nl. aan de staats secretaris voor O.K. en W. het advies gegeven, de organisatie van reklame- uitzendingen in handen van de Ned. Ttelevisiestichting tie ge<ven. Wordt dit advies opgevolgd dan zal vermoedelijk naar Beiers voorbeeld, dagelijks enige minuten voor rekla me worden gereserveerd. De inkomsten van de NTS zullen dan belangrijk worden verhoogd. Ver hoogd werden ook, tot grote teleur stelling van de Zeeuwen de veertarie- ven in Zeeland. De protesten en mo ties van de laatste maanden hebben dus niet tot resultaten geleid. Vrijdag zijn de verhoogde tarieven ingegaan. Er is echter al een motie naar de re gering gezonden, waarin erop wordt aangedrongen zo spoedig mogelijk gel den beschikbaar te stellen en de ver hogingen ongedaan te maken. In Schouwen-Duivenland is eveneens een aktie-comité voor vrije veren over de Oosterschelde opgericht. Men over weegt ook nu een protest-tocht naar Den Haag. Het zit de veren trouwens toch niet erg mee. De eerste dag, dat de nieuwe veer boot de Prinses Beatrix moest varen is zij tweemaal uitgevallen door de- fekten. Hierdoor moesten oude boten weer ingelegd worden. Pech hadden ook de twee schepen, een baggerschuit en een vlet, die bij Scheveningen stuurloos naar het strand dreven. Voor de ogen van de badgasten is de motorvlet, die een baggerschuit sleepte in moeilijkheden geraakt. De bemanning van de vlet deed vergeefse pogingen hun vlet en baggerschuit uit de branding te hou den. De Scheveningse politie heeft door haar optreden de bemanning van béide schepen weten te redden. Over redden gesproken. Bij een reddingsdemonstratie in Appingendam stortte een tribune in. 50 mensen heb ben hierbij een nat pak opgelopen. Ge lukkig was het water niet diep, waar door geien mensen verdronken. Met onze woningnood zakken we nog steeds dieper in de put. In het eerste half jaar zijn 10.000 woningen minder op stapel gezet dan in de eerste helft van het vorig jaar. Wel kwamen et- een rekord aan woningen gereed. Dit is wel verve lend, te meer daar de woningbouw juist, een beetje opgang was gekomen Deze vermindering vindt natuurlijk z'n oorzaak in de bestedingsbeperking. HET GROTE ETENSDRAMA Geen maaltijd gaat er thuis voorbij of de slechte eetlust van Pietertje of van Paulientje staat in het middel punt van aller belangstelling en ook als men niet aan tafel zit vormt dat absoluut geen trek hebben en dat werkelijk niets willen eten van dat arme schaap, een geliefkoosd onder werp van gesprek. Nu hebben kleine potjes meestal grote oren en waar dit onderwerp, net als het bedplassen, meestal met graagte in de volle aanwezigheid van de kleuter wordt besproken, is het helemaial niet Verwonderlijk als het kind er na verloop van tijd ook echte kuren op na gaat houden. Ieder kind eist graag de aandacht voor zich op en dat hele slechte eten is ook al weer net als bij het bedplas sen, een uitstekend en tevens gemak kelijk middel om die aandacht bij voortduring op zich gevestigd te hou den. Wat het eten betreftze gaan hoe langer hoe meer teuten, ze gaan be paalde dingen beslist niet meer lusten Ze krijgen huilbuien en driftaanval len. Ze ondergaan de uitgedeelde straffen met hetzelfde genot als waar mee ze de ter afwisseling uitgeloofde ijsjes verorberen. Kortom de huiselijke sfeer wordt hoe langer hoe troebeler, het samen spel tussen kind en ouders steeds on verkwikkelijker, de onderlinge ver houding voortdurend ziekelijker. De getekende situatie behoeft zich natuurlijk niet steeds in deze extreme vorm te hebben ontwikkeld. Toch zijn alle elementen daarvan meestal aanwezig wanneer er sprake is van WADDINXVEEN HET BESTUUR het grote gebrek aan eetlust. Het is vaak helemaal niet zo gemakkelijk de eenmaal ontstane betovering weer te verbreken. Het is doorgaans niet vol doende na een korte toelichting tegen de ouders te zeggen, dat zij in het ver volg verstandiger moeten zijn. Op dit punt hebben zulke ouders veel te weinig en soms helemaal geen verstand en dat is juist de oorzaak van dit hele onplezierige en beslist schadelijke gedoe. Ook mensen met een goede school opleiding, met diploma's die de moei te waard zijn, met betrekkingen die niet door de eerste de beste kunnen worden vervuld, kunnen op dit punt oliedom zijn. En wanneer dit nu allemaal spora disch voorkwam, zouden wij er nog niet eens over schrijven. Maar aange zien het slechte eten en alles wat daarmee samenhangt langzamerhand een soort volksplaag schijnt te worden willen wjj hier wel eens iets over zeg gen. ^TDicfori) Dit ene weet II kleedt U Het moet ouders met enige intelli gentie toch wel iets zeggen dat hun kind op straat niet met de vinger wordt nagewezen omdat het er zo el lendig uitziet. Moeder zelf spreekt wel over vrese lijk minnetjes, maar het nerveuse kind is meestal tenger en dat heeft verder niets te betekenen, wanneer de even eens nerveuse moeder het kind ten minste niet voortdurend als een wan delend skelet beschouwt. Zulke kinderen leveren in een an der milieu geen moeilijkheden op. Dat kan als een soort bewijs gelden, dat de kieskouwerij niet, alleen, aan het kind ligt, maar veeleer aan de omge ving waarin het opgroeit. Wanneer de dagmenu's voldoende gevarieerd zijn, wanneer er bij iedere maaltijd een beetje keus is, zorgen de kleuters er zelf wel voor dat ze niets te kort komen. En dat doen ze zelfs nog als bij vervelend geteut hun bord met eten stelselmatig wordt wegge nomen. Dr. BR. VERBREDING ZUIDKADE. Op 18 augustus zal door het Prov. bestuur worden aanbesteed een ge deelte van de vernieuwing van de Gouwe-oever en wel vanaf Houthan del Alblas tot aan de Hefbrug. Sinds 1952 zijn verschillende gedeelte van de Zuidkade verbeterd kunnen wor den, maar de verbetering van het laatst genoemde gedeelte bleef we gens bestedingsbeperking achterwege. Thans is tussen de gemeente en de provincie overeenstemming bereikt dit stuk onder handen te nemen. De Zuidkade zal op sommige plaatsen dubbel zo breed worden als thans. De gemeente draagt voor 42.000 in de kosten bij. R.K. VERENIGINGSGEBOUW HEEFT NIEUW INTERIEUR. Reeds lange tijd bestonden er plan nen om in het r'-k. verenigingsgebouw aan de Burgem. Trooststraat enkele noodzakelijke vernieuwingen aan te brengen en het interieur meer aan de eisen van de tijd aan te passen. In de laatste oorlog werd het gebouw gevorderd door de Duitse Wehrmacht en toen later het gebouw weer vrijge geven werd, verkeerde het in een vrij desolate toestand. Nadien werd nog enig schilderwerk uitgevoerd, maar tot verdere verbetering kon het niet komen. De financiële zorgen van de gebouwencommissie, die met het beheer is belast, waren Od de eerste plaats oorzaak, dat de plannen tot modernisering niet gerealiseerd kon den worden. Na vele besprekingen werd tenslot te toch besloten het interieur van het gebouw te verbeteren. Gedurende enkele maanden is het gebouw, waar in ook de r.k. kleuterschool een plaats gevonden heeft, gesloten ge weest en onder toezicht van het bouw kundig ingenieursbureau Stuurman Zn., alhier is het geheel herschapen van een enigszins somber gebouw, waarvan het onderhoud de laatste ja ren veel te wensen overliet, in een modern en stijlvol ingerichte ruimte. Er werd een fraaie betimmering aan gebracht door de firma S. J. van Vliet, terwijl de ouderwetse ramen van nieuw glas voorzien werden, waardoor al een hele verbetering op trad. De oude lampen verdwenen en werden vervangen door een moderne verlichting, terwijl het geheel door de fa. Gerts opnieuw werd geschilderd en gestukadoord. Ook werden de oude gaskachels vervangen door een nieuwe oliestookinstallatie, welk werd geleverd door de heer A. J. van Rijn. Voorts kon een aantal nieuwe stoe len en tafels aangeschaft worden, ter wijl het overige meubilair ook een ware metamorfose onderging. De fa. Heemskerk verzorgde de nieuwe ver lichting in het gebouw en bracht het sanitair weer in orde. De r.k. gebouwencommissie stond voor een zware taak om met zo wei nig middelen toch zoveel mogelijk vernieuwingen aan te brengen om het gebouw aan de eisen van de tijd la ten voldoen. De commissie is hierin ten volle geslaagd en hoewel nog wel niet alle verlangens konden worden bevredigd, mag de gehele r.k. ge meenschap zeer dankbaar zijn met de verkregen resultaten. Het toneel en de bar werden evenmin vergeten en ook hier werden drastische verbete ringen aangebracht. Het verenigingsgebouw zal op za terdag 16 augustus a.s. des avonds officieel opnieuw in gebruik genomen worden. Dit zal geschieden door een inwijding door de zeereerw. heer pastoor G. J. W. van Dijk waarna er voor de parochianen en andere be langstellenden gelegenheid is het nieuwe interieur te bezichtigen. N.Z.-Holl. 40-JARIG JUBILEUM. Op 18 augustus a.s. hoopt de be steller le klasse J. C. van Soest, al hier. de dag te herdenken, waarop hij 40 jaar geleden bij de P.T.T. te Waddinxveen in dienst trad. Gedu rende die tijd heeft hij onafgebroken de Waddinxveense gemeenschap ge diend en lief en leed met hen gedeeld. Het zal hem op die dag dan ook zeker niet aan belangstelling ontbre ken. GESLAAGD. Voor het examen Alg. Vrouwelijke Vorming slaagden onze plaatsgenoten de dames J. de Jongh en A. Boer. Zij werden opgeleid aan de Talenschool „Gouda". Voor het middenstandsexamen slaagde mevr. A. M. de Graaff-Lugt- hart. Onze plaatsgenoot de heer A. Brou wer Jr., slaagde voor het Brevet voor de textielhandel in Heren, en Jon- gensbovenkleding, Herenmode en Be drijfskleding. BEKRONING. De heer J. Oorschot, alhier, wist op de geitenkeuring te Zevenhuizen beslag te leggen op de eerste plaats met zijn 1-jarige stamboekgeit, ter wijl ook een voor de beste geit be schikbaar gestelde wisselbeker hem ten deel viel. HUISNUMMERING. Wederom heeft het gemeentebe stuur een deel van de gemeente aan gewezen, waar de woningen moeten worden voorzien van de voorgeschre ven huisnummer-aanduiding. Thans zijn de woningen aan de beurt,, die gelegen zijn aan de Plasweg, de 2e Bloksweg, de 6e Tochtweg, de Zui delijke Dwarsweg en de Bredeweg. Ten gerieve van de eigenaren zal ook thans weer de gelegenheid wor den geboden de nummerplaatjes van gemeentewege te doen aanbrengen. De bordjes worden dan collectief door de gemeente aangekocht en aan de percelen aangebracht. De eigenaren, die zelf de bordjes willen aanbrengen moeten dat voor 1 oktober doen. VLIEGERWEDSTRIJD Zaterdag 6 september zal weer de bekende Vliegerwedstrijd gehouden worden. Het is onnodig deze wedstrijd extra onder de aandacht te brengen, daar deze alom bekend is, tot in de wijde omtrek. Steeds werden de vlie gers mooier, groter en gedurfder. Evenals vorige jaren worden ook de fabrieksploegen uitgenodigd aan de wedstrijd deel te nemen. Laten we rekenen op een record aantal deelne mers. Verdere bijzonderheden zullen tij dig bekend gemaakt worden. PLANNEN JEUGDORKEST? De mogelijkheid bestaat dat op ini tiatief van Concordia een jeugdorkest wordt opgericht. Daar zulk een or kest voornamelijk uit scholieren zal moeten bestaan, wordt in de loop van September een schoolconcert gegeven. Komt een en ander voor elkaar, zal van de oude instrumenten van Con cordia gebruik gemaakt kunnen wor den. Spaar geregeld voor uw vacantie, voor een bromfiets, scooter of andere grote uitgaven bij de TE WADDINXVEEN Kanaalstraat 9 Telefoon 668 De Spaarbank voor groot en klein.

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 1